Van Overal. Sport. Rechtszaken. ProVincienieuWs Buitenland. Stadsnieuws tegen elkaar zijn opgebotst. De auto's zijn min of meer ernstig beschadigd en moesten worden weggesleept. Het ver keer moest tijdelijk worden gestremd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Ook aan de andere zijde van het dorp zijn auto's met elkaar in botsing gekomen en in de sloot te recht gekomen. Geen loonsverlaging voor bank bedienden. Volgens een door de afd. Amster dam van den Bond van Handels- en Kantoorbedienden verspreid bericht, heeft op de Vrijdag j.l. gehouden ver gadering van de Amsterdamsche ban- kiersvereeniging dr. van Aalst voor gesteld de salarissen der bedienden op de banken per 1 Januari collec tief te verlagen. Dit voorstel is op heftig verzet gestuit, vooral van den heer Vissering, president van de Ned. Bank, die ontkende, dat de positie van den geldhandel loonsverlaging wettigde. Het voorstel van dr. van Aalst is na uitvoerige besprekingen verworpen. Een brutaal stukje. De inbraak bij den heer Wilton. Onder dit opschrift vertelt de „Avondpost", dat omtrent de eenigen tijd geleden gepleegden inbraak bij den heer B. Wilton te Voorburg de sensationeelste berichten de ronde doen. Wij ontleenen aan dit bericht het volgende Een dezer dagen werd ons medege deeld, dat de inbrekers zich met een bekend Haagsch advocaat in verbin ding zouden hebben gesteld om door diens bemiddeling de gestolen man tels van effecten, ter waarde van 1 millioen gulden, aan den bestolene ten verkoop aan te bieden. Bij onderzoek werd de juistheid van dit bericht in groote lijnen bevestigd. Wij meenden echter niet tot plaat sing te moeten overgaan, alvorens ook bij den ons met name genoemden ad vocaat ons licht te hebben opgestoken. Deze, welke niemand minder is, dan de bekende strafpleiter mr. E. G. S. Bourlier, machtigde onsj het volgen de te publiceeren: Begin November kreeg mr. Bourlier bezoek van een vroegeren cliënt, die hem mededeelde, dat het hem be kend was, dat de inbrekers der villa Eemwijk, die met de gestolen effec tenmantels geen raad wisten, bereid waren deze mantels voor een bedrag van f25.000 aan den bestolene terug te geven. Hij vroeg of mr. Bourlier bereid was hierbij zijn bemiddeling te verleenen en zich met den heer Wilton in verbinding te stellen. De heer Bourlier weigerde dit per tinent en gaf onomwonden te kennen, dat hij met deze zaak niets uitstaande wilde hebben, aangezien hij principieel geen intermediair wilde zijn voor mis dadigers. Mr. Bourlier beschouwde hiermede de zaak als afgedaan en zou er waar schijnlijk nimmer meer iets van ge hoord hebben, indien hij niet eenige dagen later curïositeitshalve iets van het bezoek verteld had aan een cliënt. Deze cliënt verzocht mr. Bourlier het verhaal over te mogen vertellen aan een kennis, die met den lieer Wil ton bevriend was. Mr. B. had hier tegen geen bezwaar, doch stelde daar bij op den voorgrond, dat hij niet verder in de zaak gemengd wenschte te worden. Niettemin werd hij eenige dagen la ter door den heer Wilton opgebeld met verzoek terzake inlichtingen te willen geven. Mr. B. heeft bij dit telefonisch onderhoud nogmaals me degedeeld, dat hij buiten de zaak wenschte te blijven en zich er op gee nerlei wijze mede wilde bemoeien. De heer Wilton nam dit mr. Bourlier kwa lijk, waarmede het onderhoud eindigde Weer eenige dagen later, op een Zondagmorgen, kreeg mr. Bourlier daarop bezoek van den particulier se cretaris van den heer Wilton, jhr. Quintus, die kwam mededeelen dat deze wel bereid was voor een paar duizend gulden de gestolen mantels terug te koopen. Mr. Bourlier, zich op het stand punt stellend buiten de zaak te wil len blijven, adviseerde niettemin dit niet te doen. Jhr. Quintus deelde echter mede, dat de heer Wilton op het terug ont vangen der effecten veel prijs stelde en verzocht hem met dengene, die zijn bemiddeling had ingeroepen, in kennis te brengen. Mr. B. weigerde dit omdat zijn zegs man vanzelfsprekend aan iemand die niet door een ambtseed tot geheim houding was verplicht geen inlichtin gen zou verschaffen. Als uiterste con cessie verklaarde mr. Bourlier zich echter bereid zijn oud-cliënt in over weging te geven zich met den advo caat van den heer Wilton in verbin ding te stellen, mits deze vooraf een schriftelijke verklaring gaf, dat hij den naam van dien oud-cliënt onder alle omstandigheden geheim zou houden. Persoonlijk weigerde mr. Bourlier in de onderhandelingen eenig aandeel te hebben of daarvoor op eenigerlei wij ze een vergoeding te ontvangen. Jhr. Quintus heeft zich daarop in verbinding gesteld met den advocaat van den heer Wilton, mr. Andreoli, die zich echter mét de zaak niet wilde inlaten alvorens het advies van den deken der orde van advocaten te heb ben ingewonnen. De verdere onderhandelingen zijn hierop afgebroken. De deken der orde van advocaten heeft, nadat hij van een en ander ken nis had gekregen, bij mr. Bourlier terzake inlichtingen ingewonnen. Daarnaast schijnt ook de justitie nog een onderzoek te hebben ingesteld. Mr. Bourlier is daarbij echter niet gehoord en heeft zich in deze aange legenheid ook nimmer tegenover den Officier van Justitie op zijn ambtsge heim beroepen. De rijksmiddelen hier te lande, hebben, voor waf de gewone bronnen betreft, in November f40.626.900 op geleverd, wat f5.748.600 minder is dan een jaar geleden. In de eerste 11 maan- waren de ontvangsten f462.001.876, of f 2.379.600 kleiner dan verleden jaar. De pier te Blankenberge, die voor den oorlog een der voornaamste attracties van deze badplaats was, zal eindelijk worden herbouwd. Het laag ste aanbod, gedaan door de firma Smits-Valeke te Oostende, bedroeg 2.500.000 frc.- het is in de jongste ver gadering van den gemeenteraad aan genomen. De Bond van vrijwillige ver- keers-inspectiën in Nederland, heeft tot den minister van Waterstaat een verzoek gericht om aan wielrijders te verbieden, bij modern aangelegde we gen met een behoorlijk rijwielpad, van den grooten weg gebruik te maken. Wielrijders zijn, aldus de bond, op de rijwegen, vooral bij regenachtig weer, wanneer er kans op slippen be staat, een groot gevaar. VOETBAL. De stand der Zuidelijke 2e klasse A luidt tot op heden: Dongen 9 9 0 0 18 29-5 Middelburg 10 6 2 2 14 23—14 T. S. C. 9 5 2 2 12 27—19 R. B. C. 7 3 3 1 9 14—11 M. E. V. O. 9 2 3 4 7 25-24 D. O. S. K. O. 9 3 1 5 7 18-26 Breda 8 2 0 6 4 22-33 Zeelandia 11 1 2 8 4 15-32 De Baronie 6 1 1 4 3 10—19 De stand der Zuidelijke 3e klasse A luidt tot op heden: Terneuzen 7 7 Sinoto 8 5 Zierikzee 6 4 Hulst 6 3 Walcheren 8 2 Vlissingen II 8 2 Axel 3 2 Middelburg II 8 2 De Zeeuwen 2 0 Zeelandia II 8 0 De stand der Zuidelijke 3e klasse B luidt tot op heden: Vlissingen 7 7 0 0 14 33-11 Nieuw Borgvl. 7 6 0 1 12 25-10 Alliance 6 5 0 1 10 19-4 H. K. I. 9 4 0 5 8 28-34 Goes 7 3 0 4 6 25-26 N. A. C. III 8 3 0 5 6 27-24 Boeimeer 5 1 0 4 2 11-18 D.O.S.K.O. II 5 1 0 4 2 7-26 Paars-Wit 6 0 0 6 0 8-30 Politierechter te Middelburg. Zonder middelen, doch met rijwiel. R. T., 25 jaar, werkman, zonder vaste woonplaats, gedetineerd te Mid delburg, werd ten laste gelegd, dat hij op 16 October j.l. te Goes, een rijwiel, toebehoorende aan J. Hoog- strate heeft weggenomen, en dat hij op 17 October j.l. te Goes zonder middelen van bestaan heeft rondge zworven. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf en 3 dagen hechtenis en 2 jaar Rijks werkinrichting. Uitspraak: idem. Mr. P. C. Adriaanse achtte den diefstal niet bewezen en vroeg vrij spraak daarvoor. Dure ruil. P. K., 22 jaar, arbeider te Hein- kenszand, werd verdacht dat hij op 25 November 1930 te Goes een porte- monnaie, inhoudende ongeveer f12, -, toebehoorende aan M. J. van Dijke, heeft weggenomen. Eisch: f25 boete of 25 dagen hech tenis. Uitspraak: f25 boete of 25 da gen hechtenis. Niet verloren. D. P. v. H„ 29 jaar, werkman te Goes, werd beklaagd dat hij op 14 November j.l. te Goes een portemon- naie inhoudende 3 bankbiljetten van f 10 en eenig klein geld, toebehoo rende aan M. J. Jeremiasse, welke goederen hij had ontvangen van W. Harinck, op een vraag van dezen of hij die goederen verloren had, en wel ke vraag hij bevestigend had beant woord, en daardoor die portemonnaie zich heeft toegeëigend. Eisch: 1 mnd. gevangenisstraf. Uit spraak: 1 mnd. gevangenisstraf. In hooger beroep. W. M., 39 jaar, tuinman te Krab- bendijke heeft hooger beroep aange- teekend tegen een vonnis van den Kantonrechte^ te Goes, waarbij hij we gens overtreding van de Motor- en Rijwielwet is veroordeeld tot f 25 of 25 dagen hechtenis. Gemeenteraad Hoedekenskerke Benoemingen; klachten over de post. In de Maandag gehouden vergade ring van den raad der gemeente Hoe dekenskerke was de heer D. de Regf met kennisgeving afwezig. De voorzit ter deelde o.a. mede dat wederom voor twee jaar vrijstelling was ver leend tot het geven van onderwijs in ■vak J aan de O. L. School. Dat het huurcontract tusschen gemeente en hoofd der school door Ged. Staten was goedgekeurd en dat de destijds in verband met de nieuwe regeling vastgestelde verordeningen met be trekking tot de finantieele verhou ding tusschen rijk en gemeente allen de Kon. goedkeuring hadden verkre gen. Voorts dat de gemeente-ontvan ger de heer C. M. Elenbaas aan wien wegens ziekte onbepaald verlof was verleend, wederom in functie was ge treden. Het eerste suppl. kohier hon denbelasting" dienst 1930 werd vastge steld tot een bedrag van f13,ver deeld over 8 contfibuabelen. De le den der commissie tot wering van schoolverzuim voor wijk B werden alle herbenoemd en die voor de wij ken A en C kwam de volgende ver andering: inplaats van den heer Johs. Louisse, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd benoemd de heer M. v. d. Ree en inplaats van den heer A. C. van Dijke, die de ge meente metterwoon verlaat, de heer W. Drenth, hoofd der O. L. School alhier. Herbenoemd werd als lid van de commissie van toezicht op het L. O., de heer Johs. Boone en benoemd in de vacature J. de Reij, vertrokken naar elders, de heer W. Drenth. De heer J. Steijn, die periodiek moest af treden, werd herbenoemd als lid en voorzitter van het B. A., terwijl aan den onderwijzer A. C. van Dijke op zijn verzoek eervol ontslag werd ver leend als onderwijzer met ingang van 1 Maart a.s. of zooveel vroeger als zijn opvolger in functie zal kunnen treden. Afwijzend werd beschikt op een reclame van B. Boudens met be trekking tot het betalen van school geld, daar hjj voor deze belasting ge heel gelijk is aangeslagen met de laat ste aanslag in de rijksinkomstenbe lasting. In verband met de verhooging van jaarwedden van den burgemeester en den gemeente-ontvanger werd de gemeente-begrooting 1931 gewijzigd en werden de pensioensgrondslagen van den gemeente-secretaris, gemeente-olnt- vanger en van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand nader vastgesteld. Bij de gewone rondvraag besprak de heer Johs. Boone o.m. de ellendige toestand van de postbestelling voor de buitenwijken A en C. Als voor beeld deed spreker uitkomen, dat een brief die Vrijdagsavonds te Kwaden- damme, dus in dezelfde gemeente ge post werd, die den bewoners eerst Maandagsmorgens aan huis werd be zorgd. Spreker achtte dit een onhoud- baren toestand. B. en W. zullen nog maals pogingen aanwenden om hierin verbetering te krijgen. Nog werden eenige besprekingen gehouden in ver band met de dezen winter te ver wachten werkloosheid. Poging tot vergiftiging. Door de politie te Middelburg is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld zekere vrouw B. te Middelburg, die onlangs te 'sHeer Arendskerke getracht zou hebben een zekeren de W„ bij wien zij in huis was, van het leven te berooven, door hem een schoteltje met vet voor te zetten, ten einde daarmede zijn brood te smeren, waarin zij rodent vergif had gemengd. Gelukkig heeft de W. door den vreemden smaak dien het voedsel daardoor had, dit uitgespuwd, anders zouden de gevolgen wellicht voor hem noodlottig zijn geworden. Samenwerking der landbouwers op Walcheren. Op initiatief van den Rijkszuivel- consulent voor Zeeland, is door de verschillende landbouw-organisaties, Coöp. vereenigingen op Walcheren en de beide onderlinge brandverzeke ringsmaatschappijen voor Walcheren een propaganda-commissie opgericht, wier taak het zal zijn de samenwerking van den boerenstand op Walcheren te bevorderen, dit door het verspreiden van geschriftjes, het doen houden van lezingen en andere middelen. Deze samenwerking wordt vooral in den huidigen crisistijd noodzakelijk ge acht, wil de boer in de komende ja ren zijn onafhankelijkheid kunnen handhaven en zijn maatschappelijke positie kunnen versterken. PROVINCIALE SNIPPERS. In dienst van de vereeniging van Ned. Gemeenten met als stand plaats Arnhem, is benoemd de heer A. P. Schot, ambtenaar ter secretarie te Kapelle. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Kerk te Hoedekenskerke, is herbe noemd de heer Job la Grand en als diaken de heer P. Hoek van Dijke. Aan de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" te Vlissingen is aan 50 werklieden uit de afdeeling scheeps bouw en aan 45 van de afdeeling scheepst immerwerkplaats mededeeling gedaan, dat voorloopig van hun dien sten geen gebruik meer zal worden gemaakt. Onder deze personen zijn een aantal, die den laatsten tijd om de maand te werk werden gesteld. Aan de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen is de bouw op gedragen van 20 sluisdeuren voor de Zuiderzeewerken. In de Maandagavond gehouden vergadering van het hoofdcomité voor de feesten bij de opening der nieu we buitenhaven te Vlissingen, is me degedeeld, dat die feesten niet in Juni of Juli doch eind Augustus of begin September zullen plaats hebben. Aan de losplaats aan de Schore- brug zijn gedurende het najaar 1930 aangevoerd 2.216.704 K.G. suikerbie ten (bruto) en ongeveer 180.000 K.G. pulp. Het aantal leerlingen van de christelijke school in Kruinjngen is zoodanig toegenomen, dat met ingang van 1 Januari 1931 een vierde leer kracht zal worden aangesteld. Dinsdagavond vergaderde alhier het „Groene Kruis" onder voorzitter schap van den heer J. Nïeuwenhuijse. De statuten werden gewijzigd. De op komst was zeer gering. Ds. H. J. Kastein zal wegens vertrek naar Kampen op Zondag 22 Februari a.s. afscheid nemen van de Vereeniging van Vrijz. Herv. te Mid delburg. Zondag 7 Maart doet Ds. A- Landstra uit Haastrecht, intrede te Middelburg, na bevestigd te zijn door Ds. J. P. Cannegieter te Alphen aan den Rijn, vroeger te Middelburg. Namens Ged. Staten van Zee land is hedenmorgen aanbesteed hef uitvoeren van verbeteringswerken aan gedeelten van den weg tusschen Big- gekerke en Westkapelle, genoemd on der no. 15, letters D en C van het Provinciaal wegenplan voor Zeeland. Raming f94.000. Inschrijvers waren: I. la Gasse te Koudekerke f102.600; H. Terminga te Vught f94.959; C. v. d. Klippe te Vlissingen f94.793; J. J. Jansen te Middelburg f94.700; L. G. J. v. d. Ven te Koudekerke en M. Wandel te Schoondijke f93.745; P. J. v. d. Sande te Breskens f93.443; A. v. d. Straaten Jr. te Hansweerf f92.850; P. Dekker te Veere f92.260; M. W. Knuist te Goes en J. Knuist te 's Heer Arendskerke f91.592; Fa. Duin houwer te Goes f 91.421H. Geldof Jz. te Serooskerke (W.) f89.905; J. H. v. d. Ven te Vlissingen f89.874 en A. A. de Wilde te Middelburg f87.880. De revolutie in Spanje. Valt nogal meef Uit liet telegrafisch bericht in ons vorige nummer over den toestand in Span je, had men kunnen. afleiden: ,J~iet land is voor den Koning verloren'1'. Echter ook: „Misschien zal 'tnog wel meeval len". Dit laatste staat, zoo blijkt nu, het dichtst bij de werkelijkheid. Tenminste als men de officieele verklaringen ge- iooven mag. Het ministerie van hiinnep- landsche zaken heeft n.l. het volgendfe ter kennis gebracht: „Te San Sebastian heeft een groep ar beiders beproefd het regeeringsgebouw te bestormentwee gendarmen werden ge dood, vijf gewond. Ook tal van arbeiders zijn gewond. Te Santander heeft een groep burgers geprobeerd de kazerne te bestormen; de aanval werd door de troepen afgeslagen, waarbij twee aanvallers werden gedood. In tal van kleinere steden heeft men getracht de algemeens staking te organi- Beeren, wat maar voor een deel gelukte. De beweging droeg een revolutionnair- communistisch karakter en wordt door bekende agitators geleid. Noch het volk, noch het leger schenkt aan de ophitsing gehoor. In geheel Spanje is de orde blij ven bestaan en de regeering hoopt ook de openbare meening in te lichten, en daar door nog vandaag een eind aan het drijven der revoiutioninairen te maken.!'. Poincaré ziek. Poincaré is door een beroerte geirof- fen. Aanvankelijk liet zijn toestand zich zeer ernstig aanzien, doch volgens de laat ste berichten is de patiënt vooruit gaande. Gemeenteraad. 'Gemeente-rekening 1929. Naar aanleiding van de aan den. Raad ter goedkeuring voorgelegde rekening over 1929 deelt de1 financieele commissie mede, dat zij zich vereenigt met het voorstel van het college van B. en W., om het taadee- lig saldo van deze rekening over te bren gen naar de rekening 1930. Zij stelt voor om deze rekening goed te keuren, maar merkt op, dat ondanks de stijging, die het kolder 1929- 30 vertoont, de rekening met een tekort van omstreeks f4000 zou ge sloten hebben, zelfs al laat men eenige extra uitgaven van 1929 buiten beschou wing. De bovenstaande uiteenzetting geeft de financieele commissie aanleiding om een minder optimistischen toon ten aanzien van de rekening over 1929 te doen hoo- ren dan het college van B. en W. JBij ide cijfers moet in aanmerking worden ge nomen, dat het gunstige kohier 1929-'30 in hoofdzaak betrekking Jieeft op inkom sten genoten in 1928, toen er van eenige malaise in landbouw en andere takken van bedrijf nog geen of slechts sporadisch sprake was. De terugslag, die daarna ge komen is, doet zich in de resultaten van de belastingheffing pas later gevoelen en waar de gemeente-rekening onder deze gunstige omstandigheden reeds met een tekort sluit, daar moet men tot de conclu sie komen ,dat de toestand der gemeente- financiën zeker niet zoo gunstig is, als men uit de beschouwingen van het college van B. en W. zou kunnen afleiden. Hier mee zal met de vaststelling der gemeente- begrooting terdege rekening gehouden moe ten worden. Behalve deze beschouwingen van alge- meenen aard meent de financieele com missie de aandacht te moeten vestigen op een tweetal onderdeden, in de eerste plaats op de resultaten van het gasbedrijf. Dat deze gunstiger zijn, dan de resulta ten van 1928 is in hoofdzaak te danken, zooals in het rapport van den accountant is uiteengezet: le. aan de uitloting van obligaties van de Centrale Ammoniak Fabriek ten be drage van f5500. Het spreekt van zelf, dat deze bate niet aan de feitelijke be drijfsresultaten te danken is, maar dat het hier betreft het tot uiting komen van een reeds gevormde stille reserve; 2e. aan de hoogere bate bejhaald °P cokes, ten bedrage van f 12625,99. Deze hoogere bate is niet te danken aan een hoogeren prijs van de cokes; integendeel, in 1929 was de ookesprijs lager dan die van 1928. De oorzaak ligt ten deeie ,<n een lage raming van den voorraad, die bo vendien tegen een prijs op de balans werd gebracht, die zeer aan den voorzidhtigen kant is geweest. De financieele commissie heeft ergeens zins bezwaar tegen, dat er bij de raming waardeering van voorraden een voorzich tige bedrijfspolitiek wordt gevolgd. Zij gaat daarmede zelfs volkomen accoord, indien men zich slechts voldoende reken schap geeft van de gevolgen, die deze voorzichtigheid op de behaalde bedrijfs resultaten heeft. De aan het eind van het boekjaar 1928 in acht genomen voorzich tigheid heeft in hooge mate de resultaten van het jaar 1929 gunstig beïnvloed ten koste van de resultaten van 1928. Uit in lichtingen, die door den directeur welwil lend aan de commissie werden -verstrekt, blijkt dat ten gevolge van de te lage schat ting der hoeveelheid en van de te lage waardeering der cokes een bate aan het jaar 1929 is toegevloeid van f8688,85, die althans ten deele aan het jaar 1928 had moeten ten goede komen. Hiermede rekening houdende komen de bedrijfsre sultaten van het gasbedrijf in een geheel ander licht te staan, dan uit de balans en de verlies- en winstrekening blijkt. Voor de gemeente is dit verschil niet van zoo heel veel beteekenis. Wat .zij in het eene jaar aan bate mist, komt haar 0 0 14 34-5 0 3 10 20—18 0 2 8 20—9 1 2 7 18-13 3 3 7 15-18 2 4 6 16-19 1 0 5 8-5 0 6 4 00 CN T—< r— 2 0 2 3—3 1 7 1 11-38

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2