Gesprongen Handen Van Overal. Binnenland Laatste Berichten. Revoiuiis in Spanje? Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten Er is inderdaad een verschil van inzicht te constateeren omtrent de gemeente-F* nanciën tusschen het college van B. en W. en de financieele commissie. Zoowel de beschouwingen dienaangaande bij de ge meentere kening 1929 ais het schrijven van B. en W. bij de aanbieding van de begroo ting voor 1931 getuigen van een andere opvatting v$n dit college, dan die, welke de financieefe commissie is toegedaan. De finamcieeie commissie heeft steeds haar opvatting met cijfers gestaafd en wain neer zij meent ook betreffende de begroo ting 1931 een minder opgewekten toon te moeten laten hooren, dan geschiedt zulks wederom op grond der beschikbare ge gevens en daarom spreekt zij de hoop uit, dat de beschuldigingen, zooals hier boven werden aangehaald, van. de zijide van het ooilege van B. en W. achterwege zuilen blijven. In de eerste plaats wijst de commissie er op, dat het nadeeiig slot van de reke ning over 1929 niet, zooais door B. en W. wordt gezegd, meer schijn dan werke lijkheid is. Bij haar rapport over deze rekening- is door de financieele commissie aangetoond, dat het nadeeiig slot inder daad werkelijkheid is, ook al Koudt men rekening met de gunstige omstandigheden, die voor het belastingjaar 1929-'30 hebben gegolden. Uit dit rapport is eveneens gebleken, dat de rekening van het gasbedrijf, naar de meening der oommissie, in een ander licht moet worden beschouwd dan door het college van B. en W. geschiedt. Juist omdat dit college in dit schrijven aan den raad op dit punt in het bijzonder de aan dacht vestigt, meent de commissie daar op nader te moeten ingaan. De winst van het gasbedrijf bedroeg (zonder extra-afschrijvingein) in het jaar 1929 ongeveer f43000. Hieronder is be grepen: een toevallige bate wegens aflos sing obligaties C. A. F. groot f3300; een winst tengevolge van een lage raming van den voorraad cokes., groot omstreeks f8600, totaal f14100, blijft een winst van f28900. Deze winst za iin 1930 bovendien be perkt worden, door een inkrimping van het gasdeb.et tengevolge van de electrificatie. De mindere winst, die hiervan het gevolg is, ramende op omstreeks f7000, meent de commissie te mogen concludeeron, dat de kans op een igrootere bate uit bet gas bedrijf te,n gunste van de gemeente klein moet worden genoemd. Maar zelfs als blijken zou, dat de resul taten van het gasbedrijf gunstiger zijn, dan de bovenstaande .zeer globale bere kening aantoont, ook dan nog blijft de vraag ,of de meerdere baten in het belang van het bedrijf niet moet worden aange wend tot verlaging van den gasprijs. Nu het gas voo r verlichting doeleinden geleidelijk vervangen wordlt .door elec- triciteit, zal het gasbedrijf vooral moeten zoeken naar afzet voor kracht- en verwar* mingsdoeleinden. Thans is daarvoor de gasprijs in Goes ongetwijfeld nog te hoog. De belangen van het bedrijf brengen naar het oordeel van de financieele commissie dan ook mede, dat bij het aanschouwen van de financieele positie der gemeente geen rekening gehouden wordt met meer dere baten van het gasbedrijf, maar dat doo1* verlaging van den gasprijs het debiet van het bedrijf op het oude peil wordt teruggebracht. Hiermee zal tevens voor komen Woeden, dat yJe gemeenschap re serves kweekt ten koste van het tKanis levend geslacht, waarvan pas Ket nage slacht zal profiteeren". Wat dit betreft gaan dus de gedachten van B. en W. $n de financieele commissie in dezelfde rich ting. Inzake het vraagstuk der werkverschaf fing is door Gedeputeerde Staten van Zeeland thans een beslissing genomen, die zooals B. en W. terecht opmerken aan duidelijkheid niets te wenscKem overlaat en waardoor de zoirg voor de werkloozen thans in hoofdzaak gelegd wordt in han den van het Burgerlijk Armbestuur. De financieele commissie is nog de meening toegedaan, vastgelegd in rapport van het vorig jaar. Nu door Ge deputeerde Staten van Zeeland hierom trent een definitieve beslissing is geno men, meent de commissie niet nader daar op te moeten terugkomen. Niet alleen wordt op de schouders van het Burgerlijk Armbestuur door deze be slissing een nieuwe en zware taak gelegd, maar tevens zal waarschijnlijk ook een verhooging van de uitgaven van dit college daarvan het gevolg zijn. De mogelijkheid, dat dit in Ket ver volg een subsidie van de gemeente aan het Burgerlijk Armbestuur op Je begrooting zal moeten worden gebracht, acKt de fi nancieele commissie niet 'v uitgesloten, vooral nu dè kosten der werkverschaffing vrijwel geheel voor rekening van dit arm bestuur zullen komen. Wat betreft de eigenlijke gemeente- begroot'ng, meent de financieele commis sie te mogen opmerken, dat niettegen staande meerdere posten aan de lage kant zijn geraamd, ook dit jaar weer een stij ging der uitgaven, valt te constateeren. De lage raming van verschillende pos ten brengt het bezwaar mede, dat in den loop van het jaar door talrijke begroo- tingswijzigingen verhoogde uitgaven moe ten worden goedgekeurd, waardoor het verband tusschen de aanvankelijke begroo ting en de rekening van het betreffende jaar geheel komt te vervallen. Daartegen over staat, dat een lage raming het doen van niet strikt noodzakelijke uitgaven be perkt, en daarom gaat de financieele com missie in algemeenen zin gaarne accoord met de wijze, waarop deze begrooting door het college van B. en W. is samen gesteld. Zij meent er echter op te mogen wijzen, dat de kans op meevallers, zoo- als die zich andere jaren wel hebben voor gedaan, bij deze begroeting geriing is. De overschrijdingen van de uitgaven, die in den loop van 1931 ten gevolge van de lage raming noodig zullen blijken te zijn zullen, naar de oommissie vreest, tot ge volg hebben, dat de rekening over 1931 een ongunstig beeld zal verbootten. Gaarne vereenigt de oommissie zien met dit standpunt van het college van B. en W. ten aanzien van de kosten der straat verbetering. Indien hiet college in die richting nog iets verder zou zijn gegaan, zou zulks bij de financieele com missie geen bezwaar hebben ontmoet. Er zijn slechts twee posten op deze begrooting, die de commissie afzonderlijk meent te moeten bespreken, namelijk de raming van de salarissen van den burge meester en van den secretaris. Aan het slot van dit rapport gekomen stelt de commissie er prijs op nadrukke- te verklaren, dat het geenszins de bedoe ling is van haar beschouwingen om noo- deloos de burgerij te verontrusten omtrent de financieele positie der gemeente. Maar wel rekent zij het tot Kaar plicht, het in zicht, dat zij dienaangaande op grond van de cijfers en gegevens der gemeente-be* groot ng Verkregen heeft, aan den- raad ken baar te maken. Deed zij dit niet, dan' zou zij in de vervulling van haar taak ie jkoirt schieten. B. en W. merken naar aanleiding van dit rapport op: Op het rapport wenschen wij met een enkel woord te antwoorden. Ons College constateert met voldoening, dat de Commissie in algemeenen zin gaarne accoord gaat met de wijze, waarop deze begrooting is samengesteld. Wat betreft de opmerking in den aan hef van het rapport omtrent verschil van inzicht tusschen de Commissie en ons omtreDt de gemeente financiën zij mede gedeeld, dat ons College op het stand punt staat, dat beschouwingen omtrent den financieelen toestand der Gemeente steeds zoo objectief mogelijk dienen te zijn, m.a w. dat er daarin noch voor een te optimistischen, noch voor een te pes- simistischen kijk plaats behoort te zijn en als wij gedurende de laatste jaren hebben meenen te moeten constateeren dat de rapporten der Financieele Com missie te veel gingen in de richting van het geven van een sombere voorstelling van zaken, dan meenen wij, dat het ons goed recht is om daarop te wijzen. Hoe de Commissie daarom het krasse woord beschuldiging" kan bezigeD is ons on begrijpelijk. De Commissie zegt, dat zij haar beweringen steeds met cijfers heeft gestaafd; hetzelfde kan van die van ons College worden gezegd; het komt er echter vaak slechts op aan, hoe men die cijfers groepeert en van welke zijde men ze wenscht te bezien en bovenal of men volledig citeert. Dat de uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur belangrijk zullen stijgen nu het de werkverschaffing krijgt te ver zorgen, kunnen wij moeilijk aannemen wanneer slechts wordt gehandeld over eenkomstig de bedoeling van de Gede puteerde Staten, die ook de onze is ge worden. Wat het Gasbedrijf betreft, zij opge merkt, dat wij in onze beschouwingen met betrekking tot deze begrooting slechts gewezen hebben op de wenschelijkheid om „te zijner tijd" de vraag onder het oog te zien of de tijd niet langzamerhand is aangebroken om de zeer belangrijke extra afschrijvingen op de tot het Gas bedrijf behoorende eigendommen te doen ophouden, althans tot geringer proporties terug te brengen. Boven en behalve de zeer behoorlijke gewone afschrijvingen ingevolge de betrek kelijke bedrijfsverordening is toch ge durende de jaren 1926 t /m. 1929 bui tengewoon afgeschreven resp. f2173. f1500.— f 15640,57 en f21735,81, ma kende te zaraen f 41.049.38 over een tijd vak van vier jaar. Bovendien meenen wij, dat de groote nadeelige schok in de gasafgifte thans voorbij is en, in navolging van hetgeen in andere gemeenten heeft plaats gehad, bet debiet weder langzaam zal gaan stijgen waartoe een nieuw tarief, hetwelk in voor bereiding is, ongetwijfeld kan medewerken terwijl aan deze stijging, naar we ver wachten, niet minder zal medewerken de gasafgifte aan andere gemeenten. Het is ons niet duidelijk, welk bezwaar er tegen een onderzoek als door ons be doeld, zou kunnen bestaan Tenslotte zij, naar aanleidiug van de betrekkelijke opmerking, aangestipt, dai wij gemeend hebben, om teneinde het over zicht over de verwachte inkomsten en uit gaven over het begroolirgsjaar zoo juist mogelijk te doen ziju, de verhoogde jaar wedden van Burgemeester en Secretaria te moeten uittrekken, nadat wij van Ge deputeerde Staten bericht hadden ontvan gen, dat ze aldus waren vastgesteld en te» goedkeuring aan de Kroon gezonden. Dai er geen uitbetaling zou ziju geschied, zoo lang die goedkeuring niet zou zijn ver- ïgen, spreekt natuurlijk vanzelf. Intus schen is de nieuwe regeling Koninklijk goedgekeurd, zoodat dit punt verder on besproken kan blijven. Benoemd. Met ingang vam heden is benoemd tot waterbouwkundig - opzichter* teekenaar t- Geldermalsen de heer A. de Graag te 's Heer Abtskerke. Benoemd met ingang van 1 Januari a„s. tot buitengewoon opzichter van den Rijkswaterstaat te Hardingen de1 beer J, Cysouw te Wemeidinge, beiden oud-leer» ling van het Z. T. I. te Goe$. De eeuwige stilte. In het Slot Ostende zal de Excelsior- bioscoop uit Rotterdam Woensdagavond een vertooning geven van de bekende film „De eeuwige stilte". Men zie de adver tentie in dti nummer. Truusje Meijer. Dit is de naam van het vroolijk ioo- neelspel dat „Kunstvrienden'' morgein avond in „De Prins van Oranje" zal op voeren ter gelegenheid van Kaar 10-jarig bestaan. Het mondorgelorkest *zal den avond opluisteren. Jacoba van Beieren. De handboogsociëteit „Jacoba van Beieren" hield gisteren haar 2de con cours in dit seizoen, in de zaal van het „Slot Ostende. Aan dit concours namen 6 sociëteiten deel. De hoofd prijzen werden behaald als volgt Hoofdvogel M. van Stee; le klep F. van Loenhoud; 2e klep M. van Stee; le zij vogel K. J. de Schrijver; 2e zij vogel F. van Loenhoud; le kal P Boonman; 2e kal E. Vervaat. De meeste vogels (7) werden door laatstgenoemden geschoten. In het gemeentelijk hospitaal te Southend en Sea (Engeland) zijn 112 per sonen opgenomen, lijdende aan een ver giftiging. welke zich na hst gebruik van gehakt Kecft voorgedaan. Een der zieken is overleden, doch men schrijft dit sterf geval aan andere ootrzaiken toe. Geen. der overige gevallen is van ewnstigen aard. Het ministerie van volksgezondheid heeft een onderzoek doen instellen. Alle ziefean zijin reeds hersteld. Het be trof slechts, meent mjeti, een lichte voed selvergiftiging. 1 Naar met zekerheid kan worden ge meld, is zeer binnenkort te verwachten de benoeming tot burgemeester van Gro ningen met ingang van 1 Febr. 1931 van den heer H. P. J. BLoemers met gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester der Geidersche gemeente Rheden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel om de verordeningen op de heffing der invordering van de zake lijke belasting op- het bedrijf met ingang van 1 Jan. 1931 te dben vervallen, aan genomen met 18 tegen 11 stemmen. In Berlijn is een 18-jarig dienstmeis» je, bij een familie, waar zij sinds 2^2 maand in betrekking Is, ond'er medene ming van een buit van meer dan honderd duizend mark verdwenen. Onder de ge stolen voorwerpen zijn- veel edelsteenen en sieraden. O.m. een paarlencollier ter waarde van 50.000 mark. Men neemt aan, dat zij medeplichtige(n) heeft geKad, die met een auto heibbeo gewacht. In het dorp Karadil bij Zenta heeft een verschrikkelijk drama plaats gehad, dat onder de bevolking den noodigen af schuw heeft verwekt. De landeigenaar Johann Haussier was met zijn vr0uw naar de stad gegaan en eerst in den nacht terug gekeerd. Bij zijn terugkomst vond hij zijn beide dochtertjes Main 5 en 6 jaar dood lig gen. Tijdens zijn afwezigheid was een onbekend gebleven persoon het huis bin nengedrongein en had de bedjes van. de kin deren in brand gestoken. Een deel van het huis brandde uit en de kinderen! Kwa men jammerlijk in de vlamjnen om. Het schijnt hier een wraakneming te betreffen, LICHT OP. Dinsdag 16 December 4.15 uur Woensdag 17 December 4.15 uur Bij het draaien te water gereden. Autobestuurder om het leven gekomen. Zaterdagnacht 12 uur vervoerde een auto, bestuurd dooi* den heer H. Nieboer, uit 'tZand, in Groningen, de echtparen Knot en Zuur van Uithuizen naar Usk- werd. Toen het echtpaar Knot, dat al daar moest zijn aan 't 'kanaal was uitge stapt, en dè auto zou draaien, reed deze achterwaarts te water en sloeg over den kop. De echtgenoote van den heer Zuur was spoedig opgehaald en vlug van den schrik bekomen. De heer Zuur werd daar na uit den wagen bevrijd. Zijn toestand is bedenkelijk. De bestuurder van de auto, de heer Nieboer, was, toen hij uit het water werd gehaaid, reeds overleden. Sluwe oplichter aangehouden Hij gaf zich voor rreeiasseerings- ambtenaar uit. In verband met een verzoek van brigade-commandant der marechaussee te Hcogeveen, is te Amsterdam aangehou den en op tramsport gesteld naar Hooge- veen, de 26-jarige J. F. L. van B., ge» boren in Borgerhout, artist en kok, eerder wonende in Amsterdam. Hij wordt er vam verdacht, op 10 Jul. j.L, op welken datum hij wegens een on dergane gevangenisstraf uit de Rijkswerk inrichting te Veenhuizen was ontslagen, de ouders van een medegevangene, wo nende te Hoogeveen, opgelicht te hebben, door zich als reclasseeringsambtenaar uit te geven e-n, onder vertoon van een op zege! gesteld stuk en kleinere briefjes, te beweren, dat hun zoon voorwaardelijk in vrijheid kon worden gesteld onder borg- storting van f 500, waarvoor f 300 direct aan hem moest worden betaald. De ouders, verheugd met -een dergelijke hulp, hebben Kern daarop 12 biljetten van f 25 ter hand gesteld. De rest zou dan Later wel worden, afgehaald of nagezon den. Het is intusschen slacht^ bij de f300 gebleven en daarop is de bedoelde persoon vertrokken. De bedoeling schijnt geweest te zijn, de wijk te nemen naar Antwerpen of Zuid-Amerika. Van de invrijheidstelling van den zoon is intusschen niets gekomen en Ket geld is zoek. De run op de spaarbank te Groningen Het vertrouwen komt terug De groote toevloed van spaarders baf de Nutsspaarbank te Groningen, die hun inlagen kwamen terughalen, begint reeds te vermin-deren. Nu de menschen zien, dat de spaarbank aifes terugbelaalt, wat gevraagd wordt, komt het vertrouwen weer terug. Zelfs worden reeds weer i lagen ontvangen. De ongerustheid, die door allerlei dwa ze geruchten bij het publiek was gewekt, is nu wei gebleken geheel ongegrond te zijn. Door gasverstikking omgekomen. Per ongeluk gaskraan openg©- stooten. De 20-jaruge M. H. ld© R-, die bij zijn grootmoedei" woonde an perceel Ste phensonstraat 92 in Den Haag, zat Vrij dagavond op zijn studeerkamer te stu- deeren. De tafel, waaraan hij gezeten was, was zoodanig tegen den muur ge plaatst, dat zich ter hoogt© van zijn voe ten een -gaskraantje bevond. Door eön on gelukkig toeval heeft de jongeman dit gaskraantje opengesfooten en is toen be dwelmd 'geraakt, met het droevige gevolg, dat hij door het ziet verspreidende gas werd vergiftigd; men vond hem Zate ochtend dood op den- grond liggen. Het geval is des te tragischer, omdat de jongen reedis vaker bij ongeluk het kraantje had opengestooten, en om her haling in de toekomst te voorkomen een zakdoek om 'het kraantje- had gewikkeld. Helaas is deze voorzorgsmaatregel ech ter niet afdoende gebleken. van de gasfabriek „Oosteinde" soms eens kijken en keurt alle toestellen af onder het motto van ouderwetsche en on-economische toestellen, terwijl deze, toen de gas/abriek te Kruinin- gen nog gas leverde, uitstekend func- tionneerden. Volgens mij wordt het hoog tijd, dat van hoogerhand eens ingegrepen werd om aan deze wantoestand een einde te maken. Hoogachtend, J. W. d. G. Hansweert, 14 December 1930. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoording der Redactie I Gas in Hansweert. Mijnheer de Redacteur, Nogmaals zoudt U wij zeer ver plichten, wanneer U onderstaand stukje in Uw blad zoudt willen plaat sen. Hoewel door velen reeds lang steen en been geklaagd wordt over het gas, blijkt hierin nog steeds geen verbete ring te komen. Niet alleen is het gas zeer slecht, maar zoo duur in bet gebruik, dat het voor een „middenstander" een luxe en voor den werkman eene on mogelijkheid is om gas te hebben. Mondelinge en schriftelijke klach ten bij den burgemeester ingediend, leveren niet het minste resultaat op; de laatste worden zelfs niet beant woord. Als men klaagt, komt de directeur MADRID, 15 Dec. Hedenmorgen te 12 uur verschenen eenige vliegtuigen boven de stad, die strooibiljetten van den volgenden inhoud naar beneden wierpen: „Soldaten. In den afgeloopen nacht is de lang verwachte en ge- wenschte revolutie in geheel Spanje uitgebroken. Vloot en leger hebben vereend haar tot stand gebracht. De berichten welke de nieuwe regeering uit alle provincies ontvangt bevesti gen het verwachte succes. Om de ge- heele wereld te toonen, dat hetSpaan- sche volk vrede en gerechtigheid wil, is het noodig dat gij U bij de bewe ging aansluit om den burgeroorlog te vermijden. Wanneer echter Uw zwak heid of Uw gewetenloosheid U tegen onze beweging stelling doet nemen, zult ge het eerste slachtoffer der be weging zijn. Wanneer gij U niet onder werpt, worden Uwe kazernes binnen een half uur gebombardeerd. Solda ten, leve Spanje, leve de republiek". Deze oproep is, zooals van repu- blikeinsche zijde wordt medegedeeld, het afgesproken teeken tot het begin van den opstand. De algemeene sta king is thans afgekondigd te San- der, Bilbao, Valencia, Jaca, Sebas tian, Sevilla, Cadiz, Tan Fernando en Barcelona. Te Madrid is de toestand nog normaal. Sterke politie-patrouïl- les doorkruisen de stad. Naar ver luidt zouden majoor Franco en een ander bekend republikeinsch leider de leiding in handen hebben. De toestand wordt algemeen zeer ernstig geacht. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van morgen luidt: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, wellicht eenige sneeuw of regen, iets kouder. BRIEFWISSELING. G. 'A. v. N. te Driewegen. Uw in gezonden schrijven kunnen we niet plaatsen, omdat het reclame maakt voor zekere finantieele instellingen. Hoofdred. G. Crt. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Jacobus z.v. Dirk Faberij de Jonge en Hillegonda Goris. Huw.-afk.: Johannes Machiel Koo ien 36 j. en Felicita Constantïa van der Peijl 21 j. jd. te Vlissingen; Roe lof van Drie 26 j. jm. en Trijntje Last 29 j. jd. te Velsen. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 15 Dec. 1930. Vlasaanvoer 7884 blauw f 0,55 a f'0,70, 3000 Groningers f0,50 a f 0,75 11500 geel f 0,50 a f 0,05, 500 dauwrood f 0,40 a f 0,45. Handel zeer traag. Granen buiten!andsche kalm. Meel f 11,50, Mais f 99, Haver Russ. f 5,50 Boekweit, Danziger Dec.-Jan. 8,10, Mans- joerische Dec.-Jan. f9,45, Amerikaansche half Dec. f 9.65. Binnenlandsche: Tarwe f 6,a f 7, Tarwe uitgezochte 8,a 10, Chevaliergeist u 5,a 6,25 Haver 5,a 6, Erwten n 7,a 9,75 Schokkers 8,a 11,50 Schokkers uitgezochte 12,a 14, Bruine Boonen t 7,a 10, Maanzaad 25,a 27,— Karwijzaad 23,a 25, Koolzaad 12,a 14, Kanariezaad 10,a 12, Lijnzaad (voer) 10,a 12, Zaai blauw-bloei 12,a 14, Wit-bloei 12,a 14, Aardappelen Eigenheimers f 8,20 a f3,40. Blauwe dito f 0, afO,-. Zeeuwsche blauwe f 8,20 a f 3,80, dito bonten f 3,20 a f 8,80. VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1411 eerste kwaliteit f 0,46 a f 0,48 tweede f 0,44 a f0,46 derde f 0,42 a f 0,44 zouters f 0, f0,export f 0,44 a f 0,49. Handel redelijk.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3