Spopt. Rechtszaken. Stadsnieuws eenig heeft gewerkt, en veel goeds heeft verricht voor haar leden. Het is een vereeniging, die er zijn mag en ook moet blijven bestaan, ook nu de Ziektewet is gekomen en zeker nog velen ten zegen kan zijn. Aan de uit eenzetting van de bestaande Ziekte wet gekomen, noemt spr. de voor naamste bepalingen waarmede men in het dagelijksch leven meestal in aan raking komt. Spr. staat uitvoerig stil bij bijzondere gevallen, die moeilijk heden kunnen opleveren, meestal door onwetendheid, onbekendheid met de wet. Tenslotte wijst spr. er op, hoe mooi ook deze vereeniging met de thans bestaande Ziektewet kan wer ken, dit stavende met talrijke voor beelden. Spr. roept het den leden toe, vereenigt u toch, wees sterk en behoudt uw vereeniging. Vanuit de vergadering werden vele vragen tot den spr. gericht, die duide lijk tot genoegen der aanwezigen, wer den beantwoord. Eurgemeester Bïerens heeft met ge noegen geluisterd en kan niet anders dan ook met den heer van Liere ad- viseeren behoud uw vereeniging, voor al in deze moeilijke en wellicht nog komende moeilijke tijden, indien er ooit steun en samenwerking noodig is dan nu. Met 72 stemmen tegen ontbinding 16 stemmen voor, werd besloten de vereeniging niet te ontbinden. Ook werd nu tot reglementswijziging be sloten, met medewerking van den heer van Liere. Werkliedenvereenlging te Kapelle. Bestrijding der werkloosheid. Onder voorzitterschap van den heet M. Bom kwam de werkliedenvereeni- ging te Kapelle in buitengewone le denvergadering bijeen. Nadat de voor zitter de talrijk opgekomenen en in zonderheid burgemeester Bierens had welkom geheeten, werd het eenïge punt der agenda nader toegelicht. Spr. meent, dat nu het bedrijf voor velen niet bijster loonend is, men thans ook niet laat werken. Zoodat ook thans in onze gemeente velen werkloos zijn. Het bestuur heeft dit nader onder de oogen gezien en besloot om een ver zoek te richten aan het gemeentebe stuur en aan het Burgerlijk Armbe stuur om in overleg te treden met grootere en kleinere werkgevers en te verzoeken met toeslag van beiden te laten werken in hunne bedrijven. Ook mag hij meedeelen, dat bereids reeds van beide besturen is toegezegd om mee te werken; ook werkgevers zijn hiertoe bereid gevonden. Met ge noegen werden deze voorbereidende maatregelen vernomen, besloten werd dat ook de voorzitter en de secretaris der vereeniging te samen met beide besturen zouden overleggen. Vereeniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland. Onder voorzitterschap van den heer ir. J. Sïebenga uit Goes, hield boven genoemde vereeniging hare algemeene vergadering in het café „de Ben dracht" te Middelburg. Deze wenschte de vele opgekomen leden welkom en opende de verga dering. Daarna herdacht spr. de na gedachtenis van den heer Lijppens, oud-bestuurslid van 1919 tot 1928 en bracht hulde voor hetgeen de heer van Leeuwen, die op Schouwen zoo veel deed voor de vereeniging, heeft verricht en die vervangen werd door den heer A. J. Verboom. Spr. wees nog op het goede leven in de ver eeniging, die telt 52 afd. met 2242 leden en 5125 geiten. Naar aanleiding der notulen, deel de de voorzitter mede, dat de kwestie der verplichte bokkenhouderij nog in onderzoek is, daar men ook gaarne de opvatting van Ged. Staten wil kennen. De eind-vaststelling van de rekenin gen van vereeniging en fokstation over 1930 werd als altijd aan het bestuur overgelaten. Hierna kwamen de begrootingen 1931 aan de orde. De beide begrootingen werden z. h. s. goedgekeurd. De jaarverslagen der vereeniging en van het fokstation waren in het No- vember-nummer van „De Geit" op genomen. Dat van de vereeniging spreekt van een opgewekt leven en deelt mede, dat bij de vereenigingen 54 dekbokken zijn gestald en er op het fokstation 6 oudere en 12 jarige bokken aanwezig zijn. Er hadden op 42 plaatsen keurin gen plaats. Daarvan werden 43 dieren in het provinciaal stamboek ingeschreven. 203 aanbevelingen werden uitgereikt en 49 lammeren werden als volbloed ingeschreven in het Prov. Jongvee- register. 61 diploma's werden uitge reikt. De controle over de melkop- brengst en het vetgehalte der melk werd dit jaar weer voortgezet, dooi de controleurs en het Rijkszuivelcon- sulinbcbap en de uitkomsten toon den meer en meer de noodzakelijk heid van dit werk aan. Tof verder; uitbreiding der controle is daarom reeds in het bestuur besloten. Een zestal lezingen werden gehouden door den heer Sietema en den secretaris. Op een en ander komt het verslag over het Fokstation uitvoeriger terug. Beide verslagen werden goedge keurd evenals dat van den lieer Sïe tema over de keuringen, dat werd opgenomen in het Octobernummer van „De Geit". In dit verslag wordt op vaak hu moristische wijze verslag gedaan van alle gehouden keuringen, o.a. van plaatsen waar de keuring geheel of ten deele mislukte, als te Stoppeldijk, waar het bestuur eigenmachtig de keu ring aflastte en Driewegen, dat ook maar beslistte, dat er geen keuring plaats zou hebben, als te Baarland Oudelande, St. Annaland waar geen dieren waren aangevoerd. Ook van plaatsen met betere en zeer goede opkomst van dieren werd gewag ge maakt. Melkwedstrijden werden dit jaar weer niet gehouden, wat de heer Sietema betreurt. Op de tentoonstelling te Klooster- zande was de aanvoer goed. Over de kwaliteit van sommige klassen kon de heer Sietema niet roemen, of schoon er enkele beste geiten waren. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Fokstation werd in plaats van den heer K. Louwerse te Oosfkapelle, die niet herkiesbaar was, benoemd de heer M. Verhage te Koudekerke, Naar aanleiding van medcdeelingen over het verkoop-bureau door den se cretaris werd besloten, gezien de thans bereikte resultaten de proef nog een jaar voort te zetten. Hierna hield de heer Ir. W. de Jong een lezing over „De tegenwoor dige richting der Geitenfokkerij ii: Nederland". V clksonderwijs. Een feestvergadering Vrijdag hield de afdeeling „Bors- sele" van Volksonderwijs een feest- vergadering ter herdenking van het 25-jarig bestaan dier afdeeling. Bijna alle leden en talrijke genoodigden wa ren aanwezig. De heer H. de Priester hield een pleidooi voor het goed recht der openbare school als de Christe lijke school bij uitnemendheid. Na be ëindiging van zijn rede gaven zich acht nieuwe leden op, waardoor het ledental der afdeeling steeg tot 88, hetgeen geen gering aantal is voor het dorpje. De avond werd verder aangenaam doorgebracht. Verschillen de aanwezigen maakten zich verdien stelijk door luimige of ernstige bij dragen. Het bleek waar te zijn, dat de aanwezigen zich kostelijk geamu seerd hadden, zooals de voorzitter in ;ijn sluitingswoord meende te kunnen constateeren, immers de collecte bij het uitgaan der vergadering gehou den voor een bijdrage ten behoeve van de meubileering van het nieuwe bureau van de vereeniging Volkson derwijs bracht f 13,97 Va op. Gemeenteraad 's Heer Abtskerke. Een ondergrondsch net. De gemeenteraad van 's Heer Abts kerke vergaderde Zaterdagnamiddag. De voorzitter deelde mede, dat de boomen op het dorpsplein, welke ziek teverschijnselen vertoonden, a.s. voor jaar, als de groei begint, zullen wor den geïnspecteerd en zoo noodig zul len worden gerooid. Tevens deelt hij mede, dat door Ged. Staten wordt goedgekeurd een besluit van het Bur gerlijk Armbestuur, om over 1931 aan de gemeente een subsidie te verlee- nen van f 1200 voor het onderwijs. Verder dat goedkeuring is verkregen op de raadsbesluiten waarbij de ge meente voor de fondsbelasting in de 3e klasse en voor de personeele be lasting wordt geplaatst in de 8ste klasse. Daarna wordt medegedeeld, dat te 21/2 uur iemand van de P. Z. E. M. zal komen om den raad van inlichtingen te voorzien ten opzichte van de electrificatie. Met algemeene stemmen worden daarna benoemd:de M. Kribbe tot lid der commissie van toezicht op het L. O.; de heeren Ds. van de Plassche, Goossen, P. A. de Graag, C. Meijaard en J. de Jonge tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuimden heer W. Mïn- naard Sr. tot lid van het B. A. Aan den heer P. de Koster wordt op zijn verzoek vergoeding toegekend voor een kind dat te Kwadendamme de bijz. school bezoekt ten bedrage van f25 's jaars over het tijdvak 9 Mei— 31 Dec. 1930. Aan den heer G. Eek- hardt wordt op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als klokkenist en in zijn plaats be noemd de heer P. Braam, tegen een vergoeding van f75 's jaars. Daarna gaat de raad in besloten zitting. Na heropening wordt besloten om de on derwijzerswoning en de school bij hef Zijn gestadigen strijd met water, weer en wind, doet hem zeker vroeg of laat de onaangename gevolgen van zijn beroep ondervinden. Onverbiddelijk komt dan rheumatiek en jicht opdagen. Het is dus ook voor hem Jzaak, bijtijds Aspirin-Tabletten, op den oranje band en het Bayerkruis. Prijs 75 ets. zifter deelt mede, dat van de P. Z. E. M. op verzoek van B. en W. is in gekomen de begrooting voor onder- grondsche aanleg van de kabel. De kosten van een ondergrondsche aan leg bedragen f3380; van een boven- grondsche f 2460alzoo een verschil van f 920. Wanneer de raad een be sluit neemt voor ondergrondsche aan leg, moet de gemeente 75 pet. der meerdere kosten of f690 betalen. De straatverlichting kost bij bovengrond- sche aanleg f263; bij ondergrondsche f 548. De meerdere kosten bij onder grondsche aanleg bedragen voor de gemeente f 975. Daarna komen ter ver gadering de heeren De Regt en Kool wijk, vertegenwoordigers der P. Z. E. M. Deze geven op verzoek inlichtin gen. De burgemeester brengt ter spra ke het feit, dat Sinoutskerke en Baars- dorp, niet als komgedeelten worden beschouwd, waarop door genoemde heeren wordt medegedeeld, dat deze plaatsjes te klein zijn om in 't net te worden opgenomen. Algemeen wordt dit betreurd. Wethouder Braam vraagt daarna of het niet mogelijk is om de kom uit te breiden in de richting van den Polderweg, doch ook daarvan kan blijkbaar niets komen. Daarna wordt met algemeene stemmen beslo ten tot het doen aanleggen van een ondergrondsch net. Ten opzichte van de straatverlichting wordt nog de wen- schelijkheid besproken om het aan tal straatlantaarns te brengen van 4 op 6. Een definitieve beslissing wordt hierover echter nog niet genomen. Nog wordt medegedeeld, dat het de bedoe ling is om in het voorjaar met den aanleg te beginnen. Tenslotte deelt de burgemeester mede, dat het in de bedoeling ligt om de kosten te be strijden uit een geldleening, waarvoor t. z. t. voorstellen aan den Raad zul len worden gedaan. PROVINCIALE SNIPPERS. Vrijdag werd te Nisse ten over staan van Notaris J. C. Kram te Ka pelle, in het openbaar verkocht, een huis met schuur, varkenshok, kippen hok, erf en tuin, aan de Dorpsstraat, groot 6 A. 13 c.A., aan den heer M. Jansen en J. Mol Jz. voor f 1000,—. Door den minister van justitie is ingetrokken de beschikking, waar bij de rijksveldwachter brig, titulair van de Velde, werd verplaatst van Axel (Kijkuit) naar Herwijnen, en is hij met ingang van 1 Januari a.s. ver plaatst van Kijkuit naar Wissenkerke. De meelfabriek te Sas van Gent zal wegens de malaise voortaan maar ijf dagen per week werken. In de Vrijdagnamiddag gehou den vergadering van den Raad van Waarde werd besloten voor de gas- centrale „Oosteinde" een geldleening aan te gaan bij de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten, groot f 10.500 te gen 41/2 °/o- Aan de onderwijzeres S. H. Krijger wordt wegens vermindering van het aantal leerlingen per 1 Jan- 1931 eervol ontslag verleend als on derwijzeres aan de openbare lagere school aldaar. Het gemiddeld bedrag per leerling der kosten van het gewoon openbaar lager onderwijs, als bedoeld bij art. 101 L. O.-wet 1920 voor 1929 wordt voor de bijzondere lagere school alhier bepaald op f 6,59 per leerling en de vergoeding aan de bijzondere lagere school op Geref. grondslag over de laatste twee maanden van 1929 be paald op f51,63. De bergingsvaartuigen „Trio" en .Zeehond" hebben het met stukgoed op de Vondelingenplaat gestrande olect-'s?1- r.c; ca fc sluiten De voor- slecpschip Toni", "chipper Joosten, na gedeeltelijke overlading vlotge- bracht. Eveneens is de sleepboot, die op gemelde plaat omhoog zat, afge bracht. Het bestuur van de Chr. school te Kapelle plaatste op de voordracht voor onderwijzer de heeren: J. Boen der te Hendrik Ido Ambacht; C. de Bruin te Delft; J. Busink Jz. te Oud- Beijerland en J. D. Fossen te Ka pelle. Vrijdagavond j.l. hield de Ned. Herv. Chr. Meisjesvereeniging te Nisse met medewerking van de Ned. Herv. Chr. Jongelingsvereeniging in de O. L. School onder veel belangstelling, haar eerste jaarfeest. De feestavond werd geopend door Ds. van Oeveren met gebed en een korte toespraak. Door de meisjes werd gezongen hef lied „Lof zij den Heer". Verder wer den opgevoerd een achttal tooneel- stuéken en drie tableaux, die bij de aanwezigen zeer goed in den smaak vielen. Tot slot werd door de meis jes nog gezongen „De Heer kent al de Zijnen", waarna Ds. van Oeveren alle aanwezigen dank bracht voor haar me dewerking tot het schitterend slagen van dezen zeer gezelligen feestavond. Voor de vacante betrekking van onderwïjzer(es) aan de O. L. School te Colijnsplaat, hebben zich 10 sol licitanten aangemeld. B. en W. van Middelburg stel len den raad voor eene wijziging te brengen in de bouwverordening, nu de Kroon de welstandsbepaling, zoo als zij voorkomt in de bouwverorde ning der gemeente Heemstede heeft vernietigd. Zaterdagavond werd Mr. Dr. Mes, burgemeester van Heinkenszand, een serenade gebracht door het mu ziekgezelschap „Euferpe", in verband met zijn promotie tof Doctor in de Rechtswetenschap. De burgemeester dankte bestuur en werkende leden voor deze attentie, waarna een trac- tatie volgde. De meerderheid van B. en W. van Middelburg stelt voor afwijzend te beschikken op het verzoek om de vermakelijkheidsbelasting voor biosco pen terug te brengen van 20 op 15 °/o, daar zij daarvan geen vermeerdering van bezoek verwacht en de gemeente de f 1500, die minder aan belasting zal worden ontvangen, noode kan missen. De minderheid van het col lege wil het verzoek wel inwilligen en wijst daarbij- op~de centrale -rilra-- keuring, waardoor de bioscoop-voor stellingen in gehalte verbeterd zijn. Aan den heer N. van Dalen te Wemeldinge is door den Minister van Waterstaat vergunning verleend tot oprichting van een radio-distributie in deze gemeente, waarbij steeds de sta tions Huizen en Hilversum te bereiken zullen zijn. VOETBAL. Gisteren werden de volgende wed strijden gespeeld, met uitslagen als volgt: Zuidelijke le klasse K.N.V.B. De Valk-N. A. C. 1-2 P. S. V.B. V. V. 4-2 M. V. V.Eindhoven 30 WilhelminaL. O. N. G. A. 2-3 N. O. A. D.-Willem II 0-1 Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. Breda-M. E. V. O. 6-5 De BaronieMiddelburg 14 ZeelandiaR. B. C. 13 D. O. S. K. O.-T. S. C. 1-1 Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. Walcheren—Hulst 11 Zierikzee—Terneuzen 14 Middelburg II-S. I. N. O. T. O. 0-3 Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. Paars-Wit—Goes 45 AllianceVlissïngen 12 Nieuw BorgvlietH. K. I. 41 LUCHTVAART. Een „vliegfiets' Constructie van twee Bus- summers. Twee Bussummers, de gebroeders Fokker(!) hebben een vliegtuig zon der motor vervaardigd, dat met pe daalbeweging kan worden voortbewo gen. Het geraamte is van holle ge- laschte buizen opgebouwd, het draag vlak is 7.50 Meter lang en 1.85 Meter breed, en is met geprepareerd zeil doek bekleed. Het lichaam is ge stroomlijnd in aluminium, eivormig. Door pedalen wordt een kleine schroef van het gewone propellermodel, wel ke zeer licht om een as wentelt, voort bewogen. Men hoopt een snelheid van 35 h 40 K M. te bereiken. De aanrijding op den Sloedam. A. M. D. v. d. B. te Goes heeft appèl aangeteekend tegen het von nis der rechtbank te Middelburg, waarbij hij wegens het veroorzaken van dood door schuld is veroordeeld tot 6 maanden hechtenis. Dientenge volge zal deze zaak dus eerlang voor het Haagsche Gerechtshof dienen. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal Donderdag a.s. des voormiddags om IOI/2 uurin openbare vergadering bijeenkomen. Agenda: Vaststelling der notulen van de ver gadering van 30 October 1930. Ingekomen stukken. Verzoeken om afschrijving van be lasting. Verzoek van den heer Ds. R. J. van der Veen om ontslag als lid der Com»issie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs. Voorstel tot het huren van een stuk je grond op het Ravelijn. Voorstel tot onderhandsche verhu ring van een der huisjes aan den Westhavendijk, behoorendc tot het Gemeente-Gasbedrijf. Voorstel tot vaststelling van rooilij nen voor het ontworpen stratencom- plex ten westen der Middelburgsche straat. Voorstel tot het aanbrengen van ver harding op het gedeelte van den West- wal, loopende vanaf de Agnesgang naar de Brouwersgang. 2e suppletoir-kohier der Honden belasting voor het jaar 1930. Voorstel tot herziening der regeling van de huur van de woningen Voor stad no's. 30 en 32. Besluit van het Burgerlijk Armbe stuur tot wijziging der begrooting dier instelling voor het jaar 1929. Rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over het jaar 1929. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor het jaar 1930. Benoeming van leden in onderschei dene Commissies en Besturen. Voorloopige vaststelling der gemeen te-rekening over het jaar 1929 met de daarbij behoorende bedrijfsrekeningen. Vaststelling der gemeente-begroo- ting_voor.bat jaar 1931 met .de daarbij behoorende bedrijfsbegrootingen. Huur van grond. Sedert een aantal jaren werd een stukje gemeentegrond, gelegen achter de Am bachtsschool, gebezigd tot Kat kweeken van enkele heesters en bloenten, bestemd voor de gemeente-plantsoenen. Dit heeft steeds veel gemak opgele verd en is voor de gemeentekas niet om- voordeeüg geweest. Tengevolge van de verbouwing der Am bachtsschool, heeft de gemeente echter over dezen grond niet langer de beschik king. Het Leger des Heils is thans genegen om een stukje tuingrond gelegen achter het gebouw dier instelling op het Rave lijn, aan de gemeente te verhuren voor Jen prijs van f' 15 per jaar. Door geleidelijke aanplemping van het aangrenzend gedeelte der Westvest, kan aldus een geheel worden verkregen, het geen aan het uiterlijk aanzien daar ter plaatse ten goede zal komen. B. en W. stellen den Raad voor tot deze huur te besluiten. Verharding gedeelte Westwal. In den loop der jaren is het gedeelte van den Westwal vanaf de Agnesgang tot aan de Brouwersgang belangrijk van ka rakter veranderd. Het toegenomen verkeer daar ter plaat se maakt het volgens B. en W. noodza kelijk, betere verharding aan te brengen, waardoor tegemoet kan worden gekomen aan den wensch van velen om dezen weg voor rijverkeer open te stellen. De directeur van gemeentewerken heeft een plan van verbetering samengesteld. Hij geeft de voorkeur aan basaltslagver- harding met sproeiphalt, waarvan de kos ten, rioleering inbegrepen, zijn geraamd op rond f3000. 1 B. en W. stellen den Raad voor dit bedrag voor het aangegeven doel beschik baar te stellen. Het ligt in de bedoeling om, zoodra het werk gereed zal zijn, op dein weg rijverkeer in één richting toe te laten. Gemeente-begrooting 1931. De finantieele commissie schrijft: In het antwoord, dat door het C lege van Burgemeester en Wethour <Ld. 6 December 1929 op het rapport de financieele commissie over de ba? ting 1930 werd gegeven, werd g dat door die commissie steeds een bere voorstelling van den financieel' stand der gemeente werd gegeven derom „noodeloos" gestuurd wer richting van een «zwaarderen 1 druk. 1

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2