Nieuwjaarswenschen N°. 148 Maandag 15 December 1850 117 Jaargang Buitenland. Rechtszaken. Het meisje, dat met een Koning trouwde Onze Ireestafel. Parlementaria. Koloniën ProVincienleuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goescfie Courant Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Adverfentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Zij, die zich nu als abonné op de GOESCHE COURANT opgeven, ont vangen de nog te verschijnen num mers vóór 1 Januari a.s. GRATIS. in het NIEUWJAARSNUMMER wor den, zooals gebruikelijk is, bij vooruil- betaling, geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels. Opgaven worden zoo spoedig moge lijk ingewacht, doch uiterlijk MAANDAG 29 DECEMBER, vóór des middags 12 aur. DE ADMINISTRATIE. De nieuwe Fransche regeering. Senator Steeg is er in geslaagd Frank rijk aan een nieuwe regeering te hel pen. Het kabinet-Steeg is een minder heids-regeering. Hoewel er van de fractie der links-republikeinen vijf mi nisters toe behooren, kan het toch niet op alle stemmen van deze partij rekenen, zoolang het hem niet ge lukt den tegenstand van Tardieu te overwinnen. In den senaat heeft het kabinet niets te vreezen, omdat het daarover de absolute meerderheid beschikt, vooral omdat een man als Chéron, die langen tijd voorzitter der fractie van Poincaré was, in het kabinet is opgenomen. Loucheur zal als minis ter van handel, zooals te verwachten is, een poging doen om de gedachte van een Europeesche unie te bevor deren. Om nu reeds iets te zeggen om trent de levensvatbaarheid van het"nïï~ nisterie zou te vroeg zijn. Wel heeft de crisis vele politici er in de laat ste acht dagen van overtuigd dat de dictatuur der partijen zeer nadeelig is voor de ontwikkeling der binnen- landsche politiek. Het was overigens wel eén publiek geheim, dat Briand in het kabinet- Tardieu bij de voortzetting van zijn toenaderingspolitiek en de organisa tie van een Europeesche unie op te genstand is gestuit. Daarop heeft hij thans niet meer te rekenen en kan nu sterker op den voorgrond treden dan de laatste maanden onder Tar dieu het geval was. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Vrijdag werden de volgende vonnissen uitgesproken: Overtreding Motor- en Rijwielwet: H. V., 44 jaar, koopman te Wissenker- ke, bevestiging van het vonnis van den Kanotnrechter behalve wat be treft de ontzegging van de bevoegd- FEUILLETON DOOP ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Ongeveer een duur daarna kwam Hulda in het paleis aan. Ze zag er bleek en verreisd uit en was dood moe, doch ze bracht wonderbaarlijk nieuws. Ze wist, waar Max was. Hij bevond zich aan boord van Karina Valona's jacht, dat in de buurt van Gritna lag. De boot kruiste voor de kust, enhij was een gevangenel Hulda had dit afgeleid uit een ge sprek, dat zij op straat opving. Dagen en dagen lang had zij deze aandui ding gevolgd, welke haar ten slotte te Gritna "en bij „Het Vogelnestje" bracht. Karina Valona stond indraad- looze verbinding met haar villa, waar Hulda zich als dienstmeisje had ver huurd. Ze kwam te weten, dat Max gewond, doch herstellende was, en het jacht op het punt stond een lange reis te ondernemen. Het was een groot heid om motorrijtuigen te besturen, f 25 boete of 25 dagen hechtenis en 6 maanden ontzegging van de be - voegdheïd om motorrijtuigen te be sturen (was 1 jaar). Overtreding Motor- en Rijwielwet: I. d. B., 25 jaar, veldarbeider te Nis- se, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Met een voertuig een kunstweg be rijden (geen Rijksweg) zonder dat de wielen van klei en modder waren ont daan: J. d. W., 25 jaar, landbouwer te Nieuwdorp, bevestiging van het von nis van den Kantonrechter f7,50 boe te of 5 dagen hechtenis. Overtreding Motor- en Rijwielwet: J. C. S., kreeftenhandelaar te Yer- seke, tot f25 boete of 25 dagen hech tenis met vermindering van de opge legde ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen tot den tijd van van 3 maanden. Dood door schuld. P. R., 22 jaar, chauffeur te 's Hee- renhoek, werd verdacht dat hij in den nacht van 7 op 8 Juli j.l. nabij Kwa- dendamme'den dood van Petrus Rijk heeft veroorzaakt, door als bestuur der van een vrachtauto daarmede zoo onvoorzichtig, roekeloos en onoordeel kundig te rijden over den openbaren weg, den Siquitschen dijk, dat voor noemde Petrus Rijk, die zich op den weg bevond, in de onmiddellijke na bijheid van een boom, door die auto werd aangereden, waarbij hij zoodanig werd verwond, dat hij eenige oogen- blikken later is overleden. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf. Mr. F. W. Adriaanse, verdachte's Raadsman, achtte verdachte onschul dig aan de tenlastelegging en vroeg na een langdurig pleidooi ten slotte vrijspraak. Overtreding van de Motor- en Rijwielwet. M. S., 22 jaar, chauffeur te Hooge Zwaluwe, was door den Kantonrech ter te Goes op 17 October 1930 ver oordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet, gepleegd te Kruiningen op 5 September j.l. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Getuige gegijzeld Voor den politierechter te 's Gra- venhage is Vrijdag behandeld een reeds twee malen uitgestelde zaak, omdat de opgeroepen getuige, een 16- jarige steenbewerker uit Delft, niet aan den oproep, hem bij dagvaarding beteekend, gehoor wilde geven. Hij was wel verschenen, doch weigerde den eed af te leggen of de gebruike lijke verklaring van bezwaar daartegen te onderteekenen. Hij bleef, nadat hij eenige malen met gijzeling bedreigd was, hardnekkig weigeren. Ten slotte probeerde men hem zonder te teeke nen de beloffte te doen afleggen, even wel zonder het gewenschte resultaat. Toen getuige, na nog enkele malen zeewaardig schip. Hulda twijfelde er geep oogenblik aan of het lag in haar voornemen den Koning te ontvoeren. Hugo Resta is met het hoofd der politie en een flinke troepenmacht naar Gritna vertrokken. Oh, is het mogelijk, dat ik spoe digmisschien morgen reeds, Max weer zal spreken? Ik heb Max gezien: hij is niet hier, doch onmiddellijk naar het Noorden gegaan. Er was bericht geko men, dat de koningsgezinden terug gedreven werden en hij is daarom vertrokken om het commando over te nemen. Hij is weer geheel hersteld. Wij zijn nauwelijks een half uur bij elkaar geweest. De bevolking vanVes- teral weet nog niet, dat hij gevonden werd. Karina Valona is dood. Hugo Resta gaf mij een beschrijving van haar ein de. Toen de mannen zich met geweld aan boord van het jacht begaven, wist ze dat alles voorbij was en sprong in zee. Ze probeerden haar lichaam te vinden, doch dit is niet gelukt. Hugo beweert, dat hij nooit zooiets ont zettends heeft gezien als de uitdruk king van haar oogen, toen ze Max op de gevolgen te zijn gewezen, bleef weigeren, verzocht de officier van Justitie mr. Blok, den jongeman in gijzeling te stellen. De politie-rechter beval toen de gijzeling van getuige, die daarop door den veldwachter werd weggevoerd. Het drama op den Zeedijk Zwarte Riek" veroordeeld tot zes maanden gevange lisstraf. De Vierde Kamer der Amsterdam- sche Rechtbank deed uitspraak in de strafzaak tegen Mej. R. d. B., bijge naamd „Zwarte Riek verdacht van doodslag, subs, zware mishandeling met doodelijken afloop. In den nacht van 18 op 19 October j.l. werd een bekend Zeedijk-type, de kellner H„ wonende aan de Lange Niezel, op den Zeedijk door verdachte met wie hij samenleefde, met een mes doodgestoken. De rechtbank achtte doodslag niet bewezen, doch veroordeelde haar we gens opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel met doodelijken af loop tot een gevangenisstraf van zes maanden. De eisch luidde negen maan den gevangenisstraf. lijk klokkenspel. Den heeren Van Breen en Hart- hoorn onze gelukwensch. Zeeuwsche Liederenalbum, woorden van Leo van Breen, Goes. Muziek van W. L. Harthoorn te 's Heer Arendskerke. Als men den titel leest, zou men licht geneigd zijn te denken, dat we Zeeuwsche liedjes en dan nog wel in dialect zullen krijgen. Dit is niet het geval, op een kleine uitzondering na. Het is een album van de Zeeuwen van Breen (tekst) en Harthoorn (toon zetting). Bij het doorlezen en doorspelen van de liederen denkt men onwillekeurig aan Speenhoff; de tekst is voor 't Stectendeel humoristisch. We noe men: De Dichter; Ballade aan de Zee; Ze tapte er water bij; De Krekels. Maar ook het weemoedige lied ont breekt niet: De Speelman; Zing mij een lied. Wil nu de componist die liederen vertolken, dan dient de muziek in de eerste plaats sober te zijn, kort en rythmisch. Hierin is de heer Hart hoorn geslaagd, al zijn de harmoniën soms te veel Tonika en Dominant, m.a.w. wat eenvoudig. Alles te samen, woorden en muziek hooren bij elkaar. Dit is de verdien ste. Zoo kan en zal die album mee werken tot verbetering van den volks zang en zullen die liederen, naar ik hoop, op vele gezellige avonden wor den voorgedragen. De album sluit met een verdienste- bevrijd hadden en hem op dek brach ten. Ik vermoed, dat zij, zooals Ste phanie van Moldavia zeide, werke lijk van hem hield. Misschien had ze op het laatst ook wel haar verstand verloren. Max vertelde, dat hij gewond werd in een gevecht van man tot man, het welk plaats vond even buiten Veste- ral, toen hij trachtte te ontvluchten. Niemand herkende hem, doch hij werd door eenige mannen opgenomen en naar een boerderij gevoerd en van daar per automobiel naar Gritna aan boord van het schip gebracht. Ze heeft dus blijkbaar al dien tijd zijn bewegingen nauwkeurig gevolgd. Men heeft ontdekt, dat zij van het begin af aan gemeene zaak met de revo- lutionnairen heeft gemaakt en een heïrleger van spionnen in haar dienst had. Misschien had zij per slot van reke ning Max toch liefIk moet trach ten haar niet te hard te beoordeelen, nu zij dood Is Men heeft hef volk thans alles om trent Max verteld en het is half waan zinnig van vreugde. Ik moest ver scheidene malen op het balcon ver- Verhooging van den accijns op gedistilleerd. Wetsontwerp door de Tweede Kamer aangenomen. De Tweede Kamer heeft Vrijdag het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op gedistilleerd met 57 tegen 33 stemmen aangenomen. Tegen stem den de soc.-dem., vrijz.-dem., com munisten, de heeren Moller R.-K., van Vuuren R.-K. en Korferihorsf R.-K. Misdrijf op een onderneming. Oostersche mentaliteit. De vorige maand werd op een on derneming ter Sum. Oostkust uit de rivier een lijk opgehaald. Het was al in staat van ontbinding, maar men kon toch nog zien, dat het het lijk was van een Javaanschen contractant, die sedert kort werd vermist, en ook aan de wijze, waarop de schedel was toegetakeld, dat hier misdrijf in he f spel was geweest. Het politie-onder- zoek leidde tot aanhouding van zeven koelies. Eerst deden ze of ze van de zaak niets wisten, maar langzaam kwamen de bekentenissen los: de ver- slagene was erg lui in de pondok het arbeiderslogies parasiteerde op het hout en het water, dat anderen haalden, en daar had men hem nu eens voor willen straffen. Op een goe den dag stond de man te baden in de rivier. Een stuk of vijf pondokgenoo- ten kwamen naar hem toe, sloegen er met stokken op los en hielden zijn hoofd onder water tot hij stik te Nu had hij zijn „verdiende loon" voor zijn traagheid Drie der aangehoudenen waren vol ledig in confessie. De anderen worden voorloopig nog vastgehouden, omdat men vermoedt, dat er nog minstens één mededader bij is. Weer eens een ontstellend staaltje van „Oostersche mentaliteit", merkt de Deli-Crt. op. Ziekenfonds te Kapelle. Het fonds blijft bestaan. In groote getale kwam het Zieken fonds te Kapelle in ledenvergadering bijeen in het lokaal „Obadja". De voorzitter, de heer J. de Jager Bz„ heette de leden, zoo trouw opgekomen, welkom, inzonderheid de heer M. van Liere uit Rilland, welke daartoe is aangezocht vanwege het bestuur om te spreken over de bestaande Ziekte wet. Ook staat op het agendum ver meld een voorstel tot ontbinding der vereeniging. Spr. hoopt, dat het zoo ver niet mag komen, bij nadere toe lichting van den heer van Liere zul- schijnen. Het plein is één menschen- massa. Een menigte jonge mannen vertrek ken naar het Noorden om zich bij het leger te voegen en met Max in triomf terug te keeren. Hugo Resta is tot militair gouver neur van Vesteral benoemd en moet hier blijven. Ik geloof, dat hij diep teleurgesteld is. Hulda is echter zoo gelukkig, dat ik zal moeten trachten hem een weinig te troosten voor al het „leuke", zooals hij dat noemt, wat hij misloopt. Ik kan me niet be grijpen, wat er voor leuks aan kan zijn andere menschen te dooden. We krijgen voortdurend berichten per vliegtuig. De heele natie is op getogen. Ze zijn bezig de laatste nog overgeblevene revolutionnairen te om singelen. Joira is in hun handen. Hij is erg ziek en Max zendt hem onder geleide naar zijn eigen huis. Hij be weert, dat hij hem niet kan straffen, aangezien hij een fanatieke idealist is. Gulan heeft in zijn cel zelfmoord gepleegd. -Gisterenavond hebben ze een beel tenis van Karino Valona in de straten verbrand. Dagboekblaadjes J5 DECEMBER. Het was een van die foxtrottmopfes van Hylton, die de onaangename gewoonte heb ben, fe op een gegeven oogenblik bij fe kraag te pakken om je de eerst volgende uren vast te houden met de taaiheid van een agent, die een in breker opbrengt. Ik ben geen sla gersjongen en evenmin een loodgie tersknecht, en u wilt het dus wel van mij aannemen als ik verzeker, dat ik het opdringerige deuntje, onderden invloed van een voordeeligen Sinter klaas, in bescheiden toonaard stond te fluiten, op het achterbalcon van een Amsterdamsche tram. Ik stond daarbij tegenover een uiterst-beleef den conducteur, die mij tijdens deze muziekuitvoering, die ik, in gedach ten verzonken, gaf, met onverholen belangstelling stond aan te staren. Ik werd' mij daar plotseling van bewust en concludeerde, niet zonder trots, dat hij voor mijn talenten zekere waardeering had. Maar toen ik aanstalten maakte om uit te stappen, bracht hij zijn gezicht vertrouwelijk dicht bij het mijne en fluisterde Mijnheer, ik wou het u niet zeg gen, maar wilt u er voortaan om den ken, dat het verboden is op de tram te fluiten Sedert wanneervroeg ik ver baasd. Al zoolang de tram bestaat, luidde het antwoord. De tramdirectie zal bij de te genwoordige malaise anders niet veel last hebben van fluitende menschen! lachte ik, om mijn figuur te redden. De conducteur bleef volmaakt ern stig.- Juist dóór den toestand krijgt ze er last mee. De lijden zijn er niet naar; de menschen kunnen er niet tégen. Nauwelijks bekomen van den schrik en om de waarheid te zeggen tamelijk ontstemd, kocht ik het avondblad en stapte over op een andere tram. Hier kwam ik te zitten tegenover twee dames, die met dragonderstem- men elkander vertelden, wat ze giste ren hadden gegeten, wat eergisteren en wat ze den volgenden dag zouden eten, welke ingrediënten daarvoor noo- dig waren, in welke hoeveelheid en tegen welken prijs. Vervolgens ver nam ik, welke moeilijkheden Johan in Bandoeng had door te staan met zijn chef, een kleinzielige dienstklop per, hoe men het best van een negen oog afkomt, waarom men zoo moeilijk met de Bijlevetds conversatie kon on derhouden en hoe de Postma's tegen woordig op iederen cent bezuinigden. En nu kunt u het gelooven of niet, dit mocht len wel andere gedachten voorkomen. De heer van Liere het woord ver krijgende, begint met te zeggen, dat hij door het bestuur was ingelicht om trent doel en werking van deze ver eeniging en komt aldus tot de erva ring, dat deze vereeniging 27 jaar Max is op den terugweg. Hij zal over drie of vier uur hier zijn. In elk dorp hebben demonstraties plaats. Hij rijdt aan het hoofd van het leger. Wij gaan hem tegemoet eveneens te paard. Wij rijden tot aan het exer citieveld, ten Noorden van de stad gelegen, waar een groote revue ge houden zal worden. In den avond worden feesten gegeven en gratis ver- verschingen uitgereikt. De 'feestdrukte zal wel den geheelen nacht voort duren. Ik heb mijn garderobe eens nage keken, en het blijkt, dat de opstan delingen mijn kleeren niet aangeraakt hebben. Ik vermoed, dat ze te bang voor het volk waren. Het is heerlijk mooie kostuums te kunnen dragen. Ik koos een toilet van zilver laken om aan het diner te dragen dat den avond van Max's intocht gegeven zal worden. Hieraan is een lange met her melijn gevoerde sleep van wit satijn, afgezet met paarlen, terwijl ik ver der mijn diamanten kroon, versierd met Lostrasiaansche vogels met uit gespreide vleugels op hef hoofd zal hebben (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1