3S2ÜL HOEST- 71 ST/LLEtiD Verplaatsingen. Van Overal. Binnenland Gemengd NieuWs ernstige spraakgebreken veroorzaken. Hoe vroeger deze afwijkingen verbe terd worden, hoe beter, want als het kind eenmaal slecht is gaan spreken, kost het veel moeite en geduld om dat weer in orde te krijgen, terwijl men nooit zeker is van een blijvend resultaat en moet rekenen op een vroeg of laat terugkeeren van hef spraakgebrek. Bij stotteraars is de groote fout, dat zij onregelmatig adem beginnen te halen, zoodra zij moeten spreken. Daarom moeten zij zich in de eerste plaats toeleggen op een juiste adem haling; de groote moeilijkheden, die dit voor den stotteraar in hef begin veroorzaakt, mogen er niet toe lei den, dat men de strijd tegen de ver keerde ademhaling moedeloos opgeeft. Men meent wel eens, ook zonder dat te kunnen slagen, doch een juiste ademhaling is onvoorwaardelijk noo- dig om het stotteren af te leeren. Hoe eerder de ademhaling in orde is, hoe eerder ook de overige fouten kunnen worden overwonnen. De ademhalingsoefeningen, waarvan meestal het geheele succes der behan deling afhangt, moeten zeer zorgvul dig worden uitgevoerd en moeten ver gezeld gaan van oefeningen, die hef juiste gebruik der stembanden aan- leeren. Ook deze oefeningen zijn niet gemakkelijk, omdat juist de stotteraar niet de voor de klankvorming noo- dige spieren tot zijn beschikking heeft. Daarom is het beter, deze stem-oefe- ningen aanvankelijk ademend en ver volgens fluisterend uit te oefenen. Wanneer ook daarbij geen moeilijkhe den meer bestaan, wordt het zoemen de stemgeluid voortgebracht. Vermijdt overbelasting der nieren. In geval van ziekte worden de nie ren door de grootere uitscheiding van stofwisselingsproducten reeds zoo in beslag genomen, dat hun werking uit sluitend tot het genezingsproces be perkt moet blijven. Er mag dus niet nog meer van gevergd worden door ongeschikte voeding, want dan zou den de nieren overbelast en het ge nezingsproces vertraagd of verhinderd worden. Daarom moesten nierlijders zich eigenlijk in hoofdzaak voeden met melk en zuivelproducten, omdat deze het best voldoen aan de eischen, die zieke nieren aan het dieet stellen. Toch moet het gebruiken van groote hoeveelheden melk over een langeren tijd verdeeld worden, om te voorko men dat de melk in de maag stolt. Het slaafsch volgen van een in uren verdeeld rooster is af te raden; zoo dra men echter trek krijgt, drinke men melk. Na eenige dagen weet de zieke dan zelf, op welke tijden van den dag de melk hem het beste be komt. Men kan de melk ook met een beetje cacao of thee drinken. Verder zijn Yoghurt, karnemelk, enz. ook goed voor de nieren. Kaas en boter moeten zonder zout gebruikt worden. Door een geregelde afwisseling der verschillende producten voorkomt men vermoeidheid van de smaak en tegenzin in de melkproducten. S/iJmop/ossenc/ In Doozen 20 en 30 cent. Bij Apoth. en Drogisten DRIEWEGEN. In November zijn in gekomen: Josephus Cornells Verdonk en gezin, van Ovezand, naar 141b. HOEDEKENSKERKE. In Novem ber is ingekomen: J. Timmer, dienst bode, uit Bellingwolde. Vertrokken: Geertje Adriana Zee vaart, naar Kloetinge; J. J. van de Plassche, timmermansknecht, naar Breskens; J. Allemekinders, zonder beroep, naar 's Gravenpolder; Johan na de Jonge, echtgenoote van J. M. B. Staf, naar Pangkalan Brandan (Ned.-Indië)Jac. Maria Menheere, dienstbode, naar Goes; C. J. Louws, bakkersknecht, naar Nieuwe Tonge. KLOETINGE. In November zijn in gekomen: G. A. ter Bekke, bakkers knecht, van Domburg, naar A 140; A.a. Vermaire, dienstbode, van Ka- pelle, naar B. 155; C. Vos en gezin, winkelbediende, van Goes, naar B 34; G.a. A. Zeevaart, dienstbode, van Hoedekenskerke, naar B 108; J. K. Dagevos, procuratiehouder, van Ter- neuzen, naar B 140; J. Vermeule, zon der beroep, van Goes, naar B 112. Vertrokken: Wed. J. Beeke en ge zin, zonder beroep, van B 35, naar Goes, Voorstad 73; B. Beeke, land arbeider, van B 35, naar Ver. Staten van Amerika; W- F. Staal, aannemer, van B 144, naar Bergen op Zoom; J. de Jonge, lichtmatroos, van D 3, naar Vlïssingen; C.a. van de Guchte, dienstbode, van C 49, naar Heinkens- zand; M. Kole, bakker, van A 140, naar Goes, Oostsingel 32; N. Marteijn, dienstbode, van B 151, naar Yerseke; A. J. van Dijke, zonder beroep, van D 41, naar Goes, Opril 12. KAPELLE. In November zijn inge komen: D. Smallegange, yan Dord recht, Levensverzekeringsstraat 32. naar D 31a; H. M. den Boer, van Kruiningen C 147, naar D 24; H. Boogaard, van Arnhem, Klarendalsche weg 31, naar B 80; P. Taal, van Mid- delburg Lange Breestraat O 156a, naar D 119. Vertrokken: A. Vermaire, van D 155, naar Kloetinge, B 135; W. Louis- se, van A 17, naar Middelburg, Ab dij; J. Mïeras, van E 7, naar Schore. D 4; J. W. Ernaar, van A 76, naar Goes, Wilheiminastraat 12; A. Bruin ooge, van C 11, naar Vlissingen; Wed. J. Ruijsaard, van A 34k, naar Den Helder, Brakkeveldweg 21J. Goos sens, van B 64, naar Schore, A 108; S. Glas, van B 24, naar Rotterdam Boezemsingel 219. NISSE. In November zijn ingeko men: Apolonia Morouw geb. Huizen met kind, van den Helder, naar Stoof- weg 118; Cornelis Geelhoedt en ge zin, electricien, van Axel, naar Dorp straat 25. Vertrokken: Apolonia Morouw geb Huizen met kind, van Stoofweg 118, naar 's Heerenhoek. SCHORE In November zijn inge komen: 7, J.a. Mieras, dienstbode, uit Kapelle; 10, S.a. J.a. van Oosten, zon der beroep, uit Kruiningen; 24, J. Goossens en gezin, los werkman, uit Kapelle; 27, J.a. P.a. van Houte, dienstbode, uit Kruiningen. Vertrokken: 5, M. P. Wisse, naar Apeldoorn, marechausseekazerne6, A. van der Weele, bakkersknecht, naar Yerseke, Damstraat C 132; 25, J.a. Quakkelaar, dienstbode, naar Hans- weert C 265. WEMELDINGE. In November zijn ingekomen: A. J. van Rhijn, van De venter, naar Bierweg A 91; J. Hun- dersmarck en gezin, van Kruiningen, naar Nieuwendijk C 97. Vertrokken: H. J. Zandbergen,naar Veenendaal, Kerkewijk C 15a; M. C. de Schipper en gezin, naar Middel burg, Koepoortsfraat E 56; M. Schou- wenaar, naar Hoogeveen; S. E. Wal- rave, naar Goes, Kloetingsche weg 22; N. de Mul, naar Eindhoven, Bosch- dijk 223. WISSENKERKE. In November zijn ingekomen: Alabbert H. J. A. H. Krie le en gezin, uit Amsterdam; Dina Hendrika Ketelaar, uit Kortrijk (Bel gië); Jan Luitje Prummel, uit Burgt; Tannetje Pieternella de Lange, uit Kortgene; Jacoba de Looff, uit Co- iijnsplaat. Vertrokken: Pieternella Adriana Schrier, naar Colijnsplaat; Catharina Wilhelmina Tonsbeek, naar Middel burg, Singelstraat 177Alida Catha rina Geluk, naar 's Gravenhage, Bin nensingel 29. - In de Woensdagmiddag gehou den conferentie tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en den Personeelsraad is overeengekomen dit jaar aan 't personeel 2 dagen extra- loon met een minimum van f10 uit te keeren. In verband met de uitkomsten van het bedrijf kan de directie niet ver der gaan. Over de jaren 1928 en 1929 werd aan het personeel onderscheidenlijk 7 en 10 dagen loon toegekend. Gistermorgen 9.35 uur is het 7e postvliegtuig van de K. L. M. naar Indië, de P.H.A.E.O., gestart, dat naar men hoopt nog tijdig voor Kerstmis de post in Indië zal afleveren. Het vliegtuig heeft 297Vi K.G. post en 20 K.G. vrachtgoed aan boord. De bemanning bestaat uit de bestuurders P. Soer en J. K. E. Kress en den werktuigkundige J. H. W. Crosfeld. Afschuwelijk misdrijf. Tienjarig meisje aangerand. Een afschuwelijk misdrijf heeft zich in plan West te Amsterdam afgespeeld Een man sprak omstreeks 5 uur Dins dagavond op den Hoofdweg een 10- jarig meisje, dat in deze buurt woont, aan. Hij nam het kind daarna mee naar een leegstaand huizenblok, op den Hoofdweg, bij den Pootjesweg, waar hij het in een onbewoonde wo ning geweld heeft aangedaan, meldt de „Maasb.". Het meisje heeft hij bewusteloos en deerlijk gewond achtergelaten. Later is de kleine weer bijgekomen en heeft In het Maasdal. Koningin Elisabeth aan het Maasdal, waar, zooals men daan hebben, vermoed Tijk tengevolge De Koningin in gesprek met eenige van België heeft een bezoek gebracht weet, vele sterfgevallen zich voorge- van met gi/tgassen bezwaarde mist. inwoners van het geteisterde gebied. zich met veel moeite naar huis bege ven, waar het onmiddellijk onderdok' tersbehandeling moest gesteld worden. De ouders hebben aangifte gedaan bij de politie. Onmiddellijk heeft de justitie met den politiedeskundige van Ledden Hulsebos en den hoofdinspec teur Modderman een onderzoek in de bewuste woning ingesteld. De ju stitie en de politie, die met grooten ijver het onderzoek voortzetten, heb ben goede hoop, den onverlaat te zul len arresteeren, daar een vrij nauw keurig signalement van hem bekend is. Gehandschoende inbrekers. Het weekhartige kruide- nierspaar. In de koude dagen van dezen tijd voert de gang van menige huisvrouw naar het brandstoffenschuurtje in den tuin En zoo liep ook de echtgenoote van een kruidenier des avonds laat tegen elf uur naar het brandstoffen- hok in den tuin achter den winkel in de Piefer Baststraat, te Amsterdam. De vrouw trok een paar oude zakken weg, die in het schuurtje lagen, doch stiet plotseling een gil uit, want in plaats van de kolen te zien, rees eensklaps voor haar op eenvreem de man! Deze heer zag er, dit moet toegegeven worden, zeer zonderling uit. Zijn avondtoilet bestond uit schoe nen met vilten zolen en hij had hand schoenen aan. Een Sherlock Holmes behoefde men niet te zijn, om ter stond de misdaad aan den man te ruiken, want de zonderlinge gast kon bezwaarlijk een behoorlijke en aan nemelijke verklaring afleggen omtrent de handschoenen en de vilten zolen. Gelukkig vroeg' de vrouw er niet naar: zij gaf alleen maar een gil, aldus de „Tel". De kruidenier, die net zijn zaak had gesloten, kwam naar achteren en ook zijn oog viel op den zonderlingen gehandschoenden heer, die klaarblij kelijk met zijn eigen figuur verlegen stond. De man begon eensklaps luide te schreien; hij huil dg tranen met tui ten en er was geen bedaren aan. Nu en dan stiet hij het woord honger uit. Toen werden de harten van den kruidenier en diens vrouw ten zeerste geroerd en zij noodden den gehand schoenden gast in de huiskamer bij de kachel. Hij kreeg koffie en Brood en met het oog op den (reeds ver dwenen) Sint Nicolaas kreeg hij een stuk banketletter als „toetje". Het liep al tegen middernacht, toen men den bezoeker uitliet. De volgende gast was een recher cheur van het bureau Leidseheplein. Men had namelijk ontdekt, dat een geheimzinnig persoon over het hek van de H. B. S. in de Roelof Hart- straat was geklommen en aan de ach terzijde, vlak bij het aangrenzende huis van den goedigen kruidenier, een stuk gevlochten ijzerdraad van het hek had stukgeknipt. De man had het dus blijkbaar voorzien op de geld- lade en misschien zelfs wel op de boterletters van den kruidenier. In verband met het achterlaten van spo ren en met het oog op geruischloos- heid had de indringer zich van hand schoenen en vilten zolen voorzien. In elk geval waren de handschoenen niet voor de koude, zooals het alles zins gastvrije echtpaar misschien meen de. Achteraf blijkt, dat de dader vroe ger in de buurt heeft gewoond, zoodat, als de politie hem vindt, zij hem wel met den kruidenier en diens vrouw zal confronteeren. De kennismaking zal ditmaal dan zijn zonder koffie en zonder boterletters. Zoebkof krankzinnig? Git Luxemburg wordt gemald, dat Zoebkof, de gewezen echtgenoot van wij len prmses Victoria van Pruisen, sedert eenigen tijd aan zinsverbijstering onderhe vig blijkt te zijn. De moeder van Zoebkof vergezeld van een Duits:he prinses, bracht hem dezier diagen een bezoek, teneinde zich rekenschap te geven van zijn toestand. Het wordt zeer waarschijn!ijk geacht, dat Zoebkof in een kliniek en misschien zelfs in oen krankzinnigengesticht zal moeten opgenomen worden. El 1 e n d e. Dezer dagen beviel te Boedapest een arme vrouw, ziek van het veie werken, dat zij tot den laat&ten dag had gedaan, van een drieling. Zeer verheugd was de vrouw echter, naar de Uj Nemzedék schrijft, niet over dezen kinderzegen, wat zeer begrijpelijk is, wanneer men bedenkt, dat de man pakknecht is en een inkomen heeft van 20 pengö (f 8,80)^ in de week. Behalve de drieling zijn er nog twee kinderen, een meisje van negen en een van zes jaar. Die geheele familie, man, vrouw en thans vijf kinderen, slaapt, woont en eet in een keuken en een klein kamertje met één raam, waarin een ijzeren bed, twee kasten, een tafel en een stoel staanJ Hoe al die menschen in dat ka mertje leven moeten, is onbegrijpelijk, schrijft het blad. Cavalier i a-o p e r ia. In het Stedelijk Theater te Boedapest, dat reeds maandenlang met groote finan cieel© moeilijkheden te kampen heeft, had Dinsdag bij de opvoering van „Ca- valleria Rusticana" een incident plaats. De leden van het orkest, die reeds twee maanden lang op gedeeltelijk salaris wer ken, verklaarden bij het begin der voor stelling, dat zij niet wilden spelen, dan nadat zij hun achterstallig salaris hadden ontvangen. De directie liet daarop een pianist aanrukken, waarop de voorstel ling begon, echter met aanzienlijke ver traging. Toen de dirigent Kornor daarop den pianist en de zangers begon te diri- geer&n, werkte dit zóó komisch, dat het publiek in een daverend gelach losbrak. De artisten gaven daarop uiting aan hun Verontwaardiging over het gedrag van het publiek, tan gevolge waarvan er een op gewonden woordenwisseling t usschen spelers en toeschouwers ontstond. De doodende mist. Volgens den hoogleeraar Storm van Leeuwen, uit Leiden, specialist op het gebied van de asthma, die persoonlijk in het Maasdal is gekomen om onderzoe kingen te doen ten opzichte van den doo- deiij'kep mist, moiet er in den mist zich een tot dusver nog niet ontdekte stof be vinden, welke de sterfgevallen beeft ver oorzaakt. Het V. D.-persbureau heeft, naar aan* leiding van het gehem'ziulniniige müst-ver schijnsel, dat in het Maasdal zoovele slachtoffers heeft geëiseht, zicK gewend tot dr. L. Heyermans, den directeur van den gemeentelijken geneeskundigen en ge zondheidsdienst te Amsterdam. Dr. Heyermans gaf (als zijn preening te kennen, dat er voob ongerustheid geen re den behoeft te bestaan. Mist op zichzelf men demke in dit geval slechts aan Londen, dat geregeld dagenlang in een bruinachtigen nevel gehuld is is door gaans niet schadelijk voipr de gezondheid. De verschijnselen, die ziclh te Luik voor deden bij de slachtoffers, bestonden uit een prikkelend branderig gevoel in de keel en andere symptomen van dien aard. ,,Hier mioeten andere invloeden aan het werk zijn geweest", aldus dir. Heyer mans. De funeste gevallen hadden plaats in een industriegebied, waar uit den aard der zaak geregeld schadelijke dampen in het luchtruim ontsnappen. Zeer waar schijnlijk zijn deze blijven hangen doordat alle omstandigheden meewerktenwind richting, dikke zware mii.st, de vaileivonm van de streek etc. Voor zoover uit het onderzoek gebleken is waren bovendien de slachtoffers allen personen, wier hart of longen neet geheel in orde waren. Naar de Voss. Ztg. meldt zijn prof. Manetti, hoogieeraar in de scheikunde aan de Columbia-universiteit te New- York en dr. Lammert, directeur van den meteorologischen dienst te Munster, onaf hankelijk van elkaar, tot de conclusie ge komen dat de raadselachtige sterfgevallen 1 in het Maasdal bij Luik, die aan den mist worden geweten, veroorzaakt zijn door den neerslag van zand uit de Sahara, dat tijdens de stormen in de laatste helft van November in uiterst groote hoeveelheden in den dampkring zijn geraakt. Zij verwijzen, ter toelichting van deze opvatting, naar de recente stofregens in Spanje en Zwitserland en naar den ,,mod- iler-regen" die te Parijs is gevallen. Hiermee m overeenstemming is een in gezonden stuk aan de Köln. Ztg., 'twelk in herinnering brengt, dat in 1925 in het Sauerland een dergelijke epidemie is ver oorzaakt door overgewaaid woestijnzand dat ook bij mistverschijnseien op de aarde daalde en toen tal van menschen en veel vee in de streek ziek heeft gemaakt. Twee mannen zijn destijds onder soortgelijke verschijnselen gestorven als than(s in de streek van Luiik, Aan een artikel van de International Newspaper Service over het beklemmen de verschijnsel van den doodenden mist in een bepaald gedeelte van het industrie gebied in het Maasdal ontkenen wij het volgende Het gebied van den nevel sluit zich onmiddellijk aan het d0or vestingwerken omgeven Luik aan. VeJe fabrieken be wijzen de economische en industrieels be- teekenis van het dal. Hier staan proef stations, chemische ondernemingen, groote laboratoria en niet ontkend kan worden, dat in dit gebied bepaalde gevaren niet zoo maar van de hand kunnen worden gewe zen. De gassen en dampen van de verschil lende bedrijven kunnen zich gemakkelijk met de boven het Maasdal hangende ne vels vermengen en op een of andere snani gevaarlijk worden voor de bewoners. Een zoo uitgebreid gebied, waarin fabriek naast fabriek staat, kan maar niet in en kele uren gecontroleerd worden en zoc kan er onmogelijk van te voren eenvoud! worden uitgemaakt, dat geen van deze brieiken met de schadelijke bestanddeel- iets heeft uit te staan. Waar blijven de zware misdf d i ger s. Ik heb Au dertig dagen zitting in dit district van Chicago en maar één werkelijke misdadiger is voor me ge bracht, zei de rechter Lyle van de Oost Chicago politie-rechtbank als aanvangszin van een standje aan de politie wegens haar laksheid, waardoor ze de zware misdadigers liet loopen en de 'kruülme- laars erbij lapte. Toen de politie 56 gevalletjes als dron ken, in parken geslapen, gebedeld ejd. voor hem bracht, sprak Lyle ze allemaal vrij en stuurde toen om den politiechef Deianey, tegen wien hij begon uit te pak ken; wat aldus begon: Chef, we hebben voor ons 56 menschen, beklaagd van dronken en wanordelijk ge weest te zijn. Ik heb een lange poos ge dacht, dat de politie weet wie de werke- lijtke misdadigers van Chicago zijn en ze in dertig dagen voor me kan brengen ale ze dat wil. U (hebt U nu erg druk gemaakt met het arresteeren van dronken lui, parkslapers en Iul die op straat om paar centen hebben gedobbeld. Ik z liever zien, dat uw mannen leden van benden van Capome, Moran en Aiel opbrachten. Deze rechter heeft de politie al eer der aangespoord om het den echten mis dadigers zoo lastig mogelijk te maker Toen hij onlangs twee mannen, die schuld! gd werden van verkoop van s ken drank, tot zes maanden gevangeni straf veroordeelde, kreeg hij het aan stok met den politiecommissaris Alcock Hij ging naar diens bureau om het 1 op het habeas corpus der twee uit t~ maken en zei dat Alcock een vijandig houding tegen hem aannam. Het liep z~ hoog. <fat de commissaris hem toebeet Het is een geluk voor je, dat je een br! draagt. De rechter zette oogenblikkelij" zijn bril af en stapte op Alcock af en als er niet een paar politiemannen waren ge- komen, zou men op het bureau het stich telijk tooneel hebben kunnen genieten van een commissaris en een rechter die een robbertje aan het vechten waren. Lyle heeft in de jaren dat hij in recll- terlijke functies optreedt, steeds de ge woonte, misdadigers erg hardhandig a te pakken. Tijdens de instructie hield hi ze steeds in hechtenis en in sommige ge vallen, als het notoir© dieven betrof, be paalde hij den borgtocht op 200.000 dol far en in dien geest.

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 2