««•Abdijsiroop GOESGHE COURANT BIJVOEGSEL Film-Varia Sport. Onze Leestafel. Benauwd op de Borst? Neem toch Abdijsiroop! W eteDsctmppen. Medische rubriek. VAN DB VAN VRIJDAG 12 DECEMBER 1930 Zij, die zich nu als abonnê op de GOESCHE COURANT opgeven, ont vangen de nog te verschijnen num mets vóór 1 Januari a.s. GRATIS Wie is film-ster en wie niet? Een kwestie van twee kleine woordjes. Over 't algemeen bestaat er bij het publiek een gewoonte, om iedere film acteur of film-actrice te betitelen als „film-ster". En dat is toch, afgezien van talenten en prestaties, een ver keerde gewoonte. Want onder deduï zenden film-artisten, die Amerika kent zijn er slechts 44, die op het oogen blik het recht hebben, om zich „star te noemen. Dit zijn de officïeele ster ren van de verschillende maatschap pijen. En al die anderen dan, zult u vragen. Dat zijn hoofdzakelijk „fea tured players" (wij zouden zeggen eerste plans acteurs), „bit-players' (die speciaal voor een bepaald soort van rol geschikt zijn), „extra's" (fi guranten van het eerste plan) en „at mosphere" (de onpersoonlijke tooneel vulling om een bepaalde sfeer te krij gen). Deze indeeling is misschien, als de meeste indeclingen, een beetje aca demischeen feit is hef, dat in de Amerikaansche filmwereld deze materie als een min of meer delicate zaak geregeld wordt en dat er voor ingewijden een soort van geheime taal bestaat om te zien, of iemand al dan niet „ster" is. Een officieele film-ster heeft „star dom" gekregen door het feit, dat een groot deel van het publiek haar of hem belangrijker vindt, dan de naam van de film, waarin hij of zij optreedt. Bij de „niet-sferren" is integendeel de naam van de film het belangrijkste- Het is eigenlijk een kwestie van twee kleine woordjes: „in" en ',met". Wanneer men het aanplakbiljet van een Amerikaansche film bekijkt, kan men het gauw genoeg ontdekken. Men ziet bijvoorbeeld staan: Greta Garbo in „Anna Christie". De letters van het woord Garbo overheerschen, denaam van de film komt pas op de tweede plaats. Het andere geval is: „Lucht- kasteelen"met Bessie Love en Charles King. Hier is de naam der film de hoofdzaak, de namen van de „featured players" vragen pas daarna de aandacht. In deze subtiele ver schillen ligt het heele geheim beslo ten. Een „star-productie" wordt gean nonceerd met i neen andere pro ductie door het woordje met. Hoewel er geen enkele regel zon der uitzonderingen is, mag men wel zeggen, dat dit A. B. C. van „star dom" in Hollywood nauwkeurig ge volgd wordt, al is het niet strafbaar om op deze ongeschreven wet inbreuk temaken. De filmmaatschappijen hou den zich, bij het maken van de recla me tenminste steeds aan de langza merhand door het gebruik ontstane bepalingen. De grootte van de affi- che-letters bepaalt de meerdere of mindere belangrijkheid van iemand in Filmland. Dit klinkt misschien wat kinderachtig, maar zoo is het toch tenslotte in de heele wereld, ook in tooneelkringen. Het spreekt echter van zelf, dat de bioscoop-exploitanten nog wel eens iets van de officieele rege len afwijken. Een vermakelijk voor beeld is het volgende. In de neger- wijk van Los Angeles werd een film vertoond. Er was een ster in, eenige featured players, maar de zwarte ex ploitant beschouwde dit alles als lucht. Wantin de film trad in een klein rolletje een neger op, die afkomstig was uit die wijk. En der halve kon men op het groote doek voor het theater lezen: Hedenavond Octavus Smith in „De sprong in de duisternis" met Richard Dix. Zoo gaat het natuurlijk wel eens meer, omdat de eene ster in een plaats meer trekt dan de andere. De studio's kunnen daar niets aan doen, hoewel zij steeds aangeven, op welke wijze de artisten naar voren gebracht moe ten worden. Deze belangrijkheid wordt vaak uit gedrukt in percenten. Bijvoorbeeld de groote affiche van Ramon Novarro's film „De vaandrig van den keizer", geeft Ramon's naam 100 de film titel kreeg 75<>/o, Dorothy Jordan en Marion Harris (featured players) 20%, de regisseur 25o/0, de scenarioschrij ver en de auteur 3°/o- Dat beteekent dus, dat de naam van de vrouwelijke De Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, heeft te Borssele de officieele ingebruikstelling verricht van de waterleiding. De Commissaris der Koningin draait de kraan open werkelijke leven van studeerende jon gens en meisjes weergeeft. Rein Valk- hoff heeft ook de ideëele vraagstuk ken die zich aan de jeugd van heden opdringen (als de vredesgedachte) bin nen den kring van zijn beschouwingen getrokken. „Jongemeisjesdroomen", door Em - my Benard, uitg. Van Holkema en Wa- rendorf, Amsterdam, is een lief en boeiend boek voor meisjes, die van het leven al wat meer verlangen dan het kind-meisje. Via een droom leidt de schrijfster haar lezeressen tot het werkelijke leven dat wezenlijk entast- baar is. „Harlekijntje op hef Jan Klaassen- eiland", door Josephine Siebe, uitg. Van Holkema en Warendorf te Am sterdam, is de nieuwste aanwinst van de populaire Harlekijntje-serie. Ook dit boek is echter weer een afgerond geheel. Bij de grappige historie tee- kende Harmsen van Beek aardige il lustraties. hoofdpersoon Dorothy Jordan vijf - maal zoo klein was aangegeven als de naam van den mannelijken hoofd persoon. Een enkele keer wordt de affiche beheerscht door den naam van den regisseur, doch dat komt slechts zel den voor. De eenige regisseurs, die hun naam in meer dan 50% laten drukken zijn: D. W. Griffith, Cecil B. de Mille en Ernst Lubitsch. Wij zeiden het reeds: er is geen regel zonder uitzonderingen. Het komt wel eens een enkele keer voor, dat een officieele ster zich met een zeer bescheiden plaatsje op de affiche te vreden moet stellen. Maar dat is een kwestie van verkoopspolitiek. In hef begin van den zomer kondigen de meeste maatschappijen haar productie voor het komende jaar aan. Niet steeds is het mogelijk, om de namen van de films daarbij te publiceeren, zoodat volstaan wordt met de mede- deeling: drie films van Norma Shea rer. De verhuuraf deeling gaat dus met de wetenschap op reis, dat er dri. Shearer-films verhuurd moeten wor den. Dan koopt de maatschappij ech ter de rechten van een beroemden ro man. Zij geeft daarvoor veel geld uit en besluit ook aan de productie zelf veel geld te besteden. En Norma Shea rer moet de hoofdrol spelen. Er wor den echter reeds drie Shearer-films verhuurd en ieder exploitant zal na tuurlijk de nieuwe groote film van deze ster bij die drie willen hebben, iets, dat om financieele redenen on mogelijk is. Daarom wordt Norma Shearer in deze vierde film niet als ster geannonceerd, doch als „featu red player". Het is derhalve geen Shearer-film en zij wordt apart ver huurd. Na deze verkoopspolitieke uitwei ding mogen wij nog wel even iets zeggen over de officieele sterren zelf. Bestaat „stardom" uitsluitend uit een paar "groote letters op de affiche? Neen, natuurlijk niet. Stardom brengt ook allerlei kleine aangenaamheden met zich mede als een eigen kleedka mer, speciale costuums etc. Maar star dom geeft ook een groote verant woordelijkheid. Men staat op den hoogsten top en iedere misstap be teekent een kans om geen contract verlenging te krijgen, iets, wat met een featured player natuurlijk niet zoo gauw gebeurt. Wanneer een film slecht is, wanneer de regisseur niet gelukkig was met zijn leidingdan krijgt toch meestal de ster de schuld. Het is immers haar of zijn film! Vaak ook komt het voor, dat iemand „ster" wordt voor één film. Menschen als Paul Whiteman, Babe Ruth, de base-ball-speler en anderen, brengen bij hun intocht in de filmwereld reeds een gevestigde reputatie mede en die wordt natuurlijk benut. Onder de hui dige featured players zijn er vele, die binnenkort wel officieel tot ster ver heven zullen worden. Metro Goldwyn Mayer heeft daarvoor bijvoorbeeld Robert Montgomery, Kay Johnson, Charles Bickford en John Mac Brown op het oog, terwijl van andere maat schappijen o.a. Kay Francis, Clive Brook, Dorothy Mackaill, Lupe Vu- lez e.a. genoemd worden. De Metro- artiste Marie Dressier heeft reeds een aanbieding gehad om tot ster te wor den verheven, doch zij heeft er voor bedankt, iets wat natuurlijk maar zel den voorkomt. VOETBAL. Het programma voor Zondag a.s dat voor onderstaande klassen is vast gesteld, luidt als volgt: Zuidelijke le klasse K.N.V.B. De Valk-N. A. C. P. S. V.—B. V. V. M. V. V.Eindhoven. WilhelminaL. O. N. G. A. N. O. A. D.-Willem II. Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. Breda-M. E. V. O. De Baronie—Middelburg. ZeelandiaR. B. C. D. O. S. K. O.—T. S. C. Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. Walcheren—Hulst. ZierikzeeTerneuzen. De ZeeuwenZeelandia II. Middelburg II-S. I. N. O. T. O. Vlissingen IIAxel. Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. Nieuw BorgvlietH. K. I. Paars-WitGoes. AllianceVlissingen. Boeimeer—N. A. C. III. „De Kern". (Van Holkema en Warendorf, A'dam) De Amerikanen, die nog meer haast en dus nog minder tijd tot lezen heb ben dan de bewoners van het oude werelddeel, hebben er iets op gevon den, teneinde niet absoluut onwetend te blijven omtrent hetgeen zich in het leven afspeelt. Zij abonneeren zich op tijdschriften die resumé's bevatten van de voornaamste, uitvoerig in pe riodieken enz. behandelde onderwer pen. In ons land bestond tot nu toe iets dergelijks nog niet. Thans echter is verschenen „De Kern", een handig maandblad, dat tijdschrift-artikelen van blijvend belang uit binnen- en buiten land brengt. Het eerste nummer is uitstekend verzorgd, van handig for maat, en het bevat tal van belangwek kende bijdragen. Haastige lezers en lezers die zich de weelde van een aan tal tijdschriften niet kunnen veroor loven zullen uit deze gedrukte volks universiteit menig uur van genot en van leering putten. ,Het heelal", door Sir James Jeans. (H. P. Leopold Den Haag). Sir James Jeans, een der eerste astronomen van dezen tijd, behandelt in dit werk de astronomische weten schap, en hij verklaart o.a. wat deze wetenschap heeft bereikt ten aanzien van de vragen, die het heden, verle den en toekomst van het heelal be treffen. De schrijver heeft dit boek voor leeken geschreven, en hij heeft de groote problemen en theorieën van onzen tijd op zoo bevattelijke en pak kende wijze uiteengezet, dat het werk zich laat lezen als een boeienden roman. Kinderboeken, 't Zonnehuis", tloor Rein Valkhoff, uitg. Van Holkema en Warendorf te Amsterdam, is een boek voor oudere meisjes en jongens, omdat het op uit stekende wijze een episode uit het Tast de wortel van het kwaad aan Gij zijt niet ziek. Het is alleen maar vies daar van binnen. Uw borst zit als 't ware vol slijm en ziektekiemen en die moet Gij verwijderen. Abdijsiroop kan U helpen de oude ontsteking veroorzakende slijm op te lossen, die kleverige massa te ver dunnen en op normale wijze te doen verdwijnen. Wordt wegens haar bijzon dere samenstelling sedert jaren geprezen bij: Hoest, Bronchitis, Kinkhoest, Asthma. t.Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) we automobielen samengesteld, doch tevens de oude wagens gesloopt Door 120 monteurs worden in 16 uur tijds 400 wagens volkomen gesloopt, waarna de oude onderdeelen weer in het grond-materiaal worden opgeno men. Eerst wordt de benzine afgetapt; daarna wordt al het glaswerk verwij derd; de bekleedingen worden wegge nomen; de wielen afgeschroefd; de motor gedemonteerd, enz. Tenslotte verdwijnt het carosserïe onder een groote pers, die haar als een leeg lu cifersdoosje in elkaar drukt, waarna het overblijfsel van wat eens een lak- glanzende, stralende automobiel was in den oven verdwijnt. Een grotesk tafereel hef ontstaan en het einde van een automobiel! Een „geraffineerde" bliksemschicht. Een bliksemstraal speelde het klaar een ruim 1 Meter onder den grond liggende kabel te treffen. Het was de kabel Weenen—Boedapest, die op de ze wijze werd vernield. De bliksem trof een eenzame boom, die aan de rand van den weg stond, deze brak doormidden en boorde in zijn val zijn takken diep in den bodem, waar bij de kabel geraakt werd. Op deze wijze verkreeg de bliksem contact met de kabel. Te oordeelen naar de aan getaste plekken, moet de bliksem 1 meer dan twee kilometer langs de kabel zijn doorgedrongen, hetgeen zeer begrijpelijk is met het oog op den drogen toestand, waarin de bo dem verkeerde. I Gas uit stroo. i Een Amerikaansche geleerde, Bus- well, heeft een nieuwe methode om het op de groote boerderijen elk jaar j voorkomende overschot aan stroo ren dabel te maken. Hij vermengt het mef gier en vangt het bij de door de bac- jteriën veroorzaakte verrotting vrijko mende metaan op, door het te schei- ]den van het tegelijkertijd ontstane j koolzuur. Het metaan is, wat betreft |het brandvermogen, gelijkwaardig aan jhet gewone lichtgas, daar dit nog on brandbare bestanddeelen bevat. Uit één ton stroo kan 10.000 kubieke voet gas verkregen worden, terwijl het over blijfsel van het stroo zeer goed bruik baar is voor de papier-industrie. Wor den alle verwachtingen van deze me thode vervuld, dan gaat de landbouw een goede toekomst tegemoet. Willy Pétillon, die al tal van goede boeken voor oudere meisjes schreef, toont zich in „Op 't Huis Tervuere", uitg. Van Holkema en Warendorf te Amsterdam, weer een onderhoudend auteur. Hoofdpersonen in dit boek zijn Francis, de kittige dochter van een oud-ritmeester, die van haar ge- brekkigen vader de liefde voor paardrij den en den aanleg voor rijkunst erf de, en een rustige, eenvoudige jonge man, die Francis' vader jaren lang verzorgt. Het is zeer spannend te vol gen hoe Francis en haar vriend el kaar lief krijgen. Een alleraardigst boek voor jonge meisjes, die van sport en inzonderheid van paardensport houden. Een trein, die 250 kilometer per uur rijdt. Een trein, die 250 K.M. per uur rijdt, is nu in Schotland bij Glasgow ge bouwd. Het is een zweefbaan, die daardoor zoo merkwaardig is, dat haar wagens een torpedovorm hebben en en dit is voor de eerste maai bij een trein op rails van voren en van achteren door een propeller voor waarts gestuwd worden. De wagen hangt op een hoogte van 20 Meter boven den beganen grond aan een rail-constructie, die door een aantal stalen pijlers wordt gedragen. Bene den de wagens loopt nog een andere rail, die voor den stroomtoevoer zorgt en tevens medewerkt tot stabiliseering van het geheel. Waarschijnlijk heeft men bij dezen bouw de ervaringen van de moderne vliegtuigbouw tèn nutte gemaakt. De vorderingen der diepzee onderzoekingen Tot nog toe heeft men bij het diep zee-onderzoek geen grootere diepte kunnen bereiken, dan ruim 100 meter. De uitwendige drukking werd dan te groot en zou de duiderklok vernieti gen. Een Amerikaan, William Beebe, is er in geslaagd in een stalen kogel, die was uitgerust met kwartsvensters, een diepte van 460 Meter te bereiken om oceanograf ische metingen en waar nemingen te verrichten. Dat dit een groote vooruitgang bij het diepzee- onderzoek is, valt licht te begrijpen. Een terugloopende band. De Ford-fabrieken zijn een sensa tie rijker geworden! Op de band zon der einde worden nu niet alleen nieu Spraakgebrekken bij kinderen. Van de spraakgebrekken, die bij kinderen het meeste voorkomen, zijn stamelen en stotteren wel het meest bekend. In vele opzichten lijken zij op elkaar en leeken kunnen er dan ook moeilijk onderscheid tusschen maken. Doch organisch zijn zij abso luut verschillend. Het stotteren is het moeilijkst te genezen. De op kramp gelijkende spiertrekkingen verhinderen den stot teraar, op het juiste oogenblik de verschillende klanken op elkaar te laten volgen; zij hebben echter niets te doen met werkelijke storingen in de functies der spraak-organen. De storing vindt haar oorzaak in de her senen, die de lichamelijke en geeste lijke reacties moeten regelen. De spie ren van borst, strottenhoofd en mond holte worden bij het stotteren soms afzonderlijk, doch gewoonlijk alle te gelijk beïnvloed. Het is dus een volkomen foute ver onderstelling, dat een stotteraar de verschillende klanken niet spraak- technisch juist zou kunnen vormen. Dit kan hij wel, doch hij kan niet op het juiste moment de noodige verbin dingen tusschen deze klanken vormen en dat alleen omdat het ongestoord en vloeiend spreken belemmerd wordt door de lastige storingen in de wer king der bovengenoemde spieren. Hef stotteren kan ontstaan door diphteri- tïs, acrofulose, rachitis, scharlaken koorts, enz. en ook door beleediging der hersenen. Sterke emoties, vooral wanneer zij iemand plotseling over vallen, zooals schrik, veroorzaken eveneens stoornissen in het spreken. Hoewel gewoonlijk geen organische ge breken van het strottenhoofd de oor zaak van het stotteren zijn, is toch in de eerste levensjaren een onder zoek van het spraakorgaan van be lang, omdat daarbij afwijkingen kun nen worden gevonden, die door een leek weinig of niet opgemerkt worden en die toch later tot ernstige spraak gebrekken aanleiding kunnen geven. Alle misvormingen en gebreken inde keelholte, ook al zijn zij schijnbaar onbeduidend, kunnen tot spraakgebre ken aanleiding geven. Ook zonder dat er bij het kind verdachte symptomen in die richting aanwezig zijn, is zulk een onderzoek dus aan te bevelen. Daarbij worden dikwijls afwijkingen gevonden, waarvan het kind aanvan kelijk geen last heeft, hoewel zij later

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 1