Niemeijérs IDaerfinbaai-labak yjj 10 ct. l}oo^^ynpJocH20e/U>l Parlementaria. Kunst Uit de Radiowereld. Stadsnieuws Bij Ruwe Gesprongen Handen PUROL FpoVincienieuWs e Friesche, PER HALF ONS zij in dezen tijd. opgeleid tot marconist. Na afloop van dit eerste halfjaar doen zij examen. Daarna komen zij een half jaar te Brunsvvijk of Schleissheim, waai' zij 3 maanden in de werkplaatsen werken en vervolgens 3 maanden geoefend worden in liet vliegen met land vlieg tui gen voor het behalen van het eerste brevet. In deze drie maanden moeten de leerlingen kunnen terugwijzen op 30 vlieguren, een vlucht van 1 uur op 6000 M. hoogte en 3 lan dingen binnen een terrein van 55 bij 300 M. Zij moeten ook twee vluchten van 300 K.M. eik achter den rug hebben, elk met twee landingen op vliegvelden, die aangegeven zijn op een kaart; deze kaart wordt hen bij het begin der vluc'Ht over handigd. Tenslotte most hij met liet vlieg tuig op 1500 M. boven het terrein heen en weer vliegen, op het signaal van een pistoolschot gas afsluiten en op een aan gegeven plaats landen, In het derde halfjaar beginnen de leer lingen met verschillende vluchten door Diuitschlanid om er alle vliegvelden te leeren kennen. Deze vluchten duren twee maanden en hebben een gezamenlijke lengte van 5000 K.M. Zij worden gedaan bij alle soorten van weer en andere vlieg- omstandigheden. Op deze vluchten wor den de leerlingen ook geoefend in de ver schillende stunts". Deze laatste maan den van de gezamenlijke opleiding gaan zij naar Warnemünde, de eenige plaats waar een gecombineerd vliegveld voor land- en watervliegtuigen wordt geVom» den, bestaande uit een haf met een glad de 'kuststrook en een w^g, die naai" de open zee voert. Hier maken de leerlingen twintig vluchten met watervliegtuigen met instruc teurs en dertig solovluchten. Zij moeten driemaal landen op aangegeven plekken in het haf en driemaal op de open zee. Bij elke landing moeten zij den motor stopzetten, een zee-anker laten vallen, en den motor weer aanzetten en opstijf gen. Een vlucht van ongeveer 80 K.M. over zee en twee landingen op aangegeven plaatsen voltooien den cursus en stellen de leerlingen in het bezit van het gemak kelijkste brevet voor watervliegtuigen. Zij hebben dan in het gefieel ongeveer 100 solo-vluchten achter den rug. Nu begint de gescheiden opleiding. Degenen, die zich voor watervliegtuigen hebben opgegeven, gaan naar List en wor den allereerst geoefend met groote wa tervliegtuigen. Zij1 vliegen iin totaal 10.000 K.M. en doen onze Wadden eilanden (aan, doch ook Engeland en Noor wegen. Tijdens deze vluchten worden zij praktisch geoefend in het werken met de radiotoestellen en in de navigatie, die op de Noordzee moeilijker is dan op de Oostzee. Later worden zij bij de Luft hansa als tweede piloot op de passagiers vliegtuigen geplaatst, waar zij in 4 a 5 wéken 10.000 K.M. afleggen. Verder staan op het programma zes tochten met sfcoombooten, die tusschen Warnemünde en Denemarken heen en weer varen; de leerlingen staan nu dag en nacht aan het stuur om in de praktische navigatie ge oefend te worden, voordat zij water vliegtuigen krijgen te besturen. Vervolgens komen vluchten over zee met grootere watervliegtuigen, die voor zien zijn van radiopeiliinrichtijhgen. Ten slotte doen de leerlingen examen in ken nis der motoren, aërodynamica, meteoro logie en andere vakken waarna zij het "brevet krijgen, dat hen vergunt, passa giers in watervliegtuigen te vervoeren. Dan gaian rij' echter nog niet aan het werk; zij feeeren eerst naar List terug om een moeilijker brevet te behalen, waarvoor zij 12.000 K.M. met groote Do-mier-, Junkers- en HeinckeWliegtuigen moeten afleggen en 8000 K.M. met in bedrijf zijnde verkeersvliegtuigen. Kingsford Smith getrouwd. Uit Melbourne wordt aam de Tele graaf gemeld: De bekende Oceaanvlieger Kingsford Smith trad Woensdag in de Schotsche kerk aldaar met miss Mary Powell in het huwelijk. Een groote me nigte was getuig© vam de plechtigheid. Verdwenen vliegers gevonden. Drie zoekers verdwenen. De goudgraver Bob Marten uit Alas ka en de* Duitsche viiegtu i g-mecamjcieii Ernil Kading moesten op 11 October j.l. in het gebied van. de Liardniivier ijn Britsch-Coiumbia een noodlanding ma* ken, en aangezien mem niets- meer vam hen vemam, werden zij als verloren be schouwd. Thans zijn zij door den vlieger Watson na een gewaagde vlucht in geheel uitgeputten toestand gevomdeln en maar White-Hors© overgebracht. De vlieger van het toestel van Marten, captain Bur fee, had de ontberingen,, die de mammen in de wildernis hadden geledein, niet kun nen doorstaan en was op 20 November tengevolge van uitputting overleden. Niet minder dan drie vliegers hebben bij de moeilijke reddrngsexpedities om de ver lorenen op te sporen, het leven verloren, z oo dat zo owel de regeering van de V©r- eenigde Staten als die van Canada ver dere hulpexpedities had verboden. TWEEDE KAMER. Steun aan de aardappel meel-industrie. Ingediend is een wetsontwerp tot ver hooging van het Hoofdstuk V der Rijks- begrooting voor 1930 met een post „ren tedragend credie t ten behoeve van de aard- appelmeelindustrie in de veenkoloniën" ad f4.500.000. Blijkens de Memorie van Toelichting heeft de regeerimg van de commissie, itn- steld in verband met de heerscbemde crisis in de akkerbouwbedrijven, het advies ont vangen, om ter tegemoetkoming in den bij- zonderen toestand van het veenkoloniale aardappelmeelbedrijf en de daarbij be trokken landbouwers een renteloos crediet van f 6.000.000 te verstrekken aan het „Aardappeimeel-Verkoop-Bureau" (A. V. B.) Naar aanleiding van dit advies heeft de regeering de nader© financieei-techini* sche uitwerking in handen gelegd vaa een commissie, bestaande uit de heeren G. Bruins, A. van Doominck en D. G. W. Spitzen, welker rapport als bijlage bij het ontwerp is gevoegd. De regeerimg had reeds tevoren de be slissing genomen, om fimanuieele hulp te verleenen op den voet van een rentedra gend voorschot. Den rentevoet meent de regeering in dit geval te moeten bepalen op dien, welke in den laatsten tijd ge middeld als vooir de vlottende schuld gel dende kan worden aangenomen, n.l. twee procent. De uitreiking van de Nobel-prijzen. De uitreiking van de Nobel-prijzen te Stockholm had dit jaar iets bijzonders omdat, hetgeen zelden geschied, alle prijsdragers persoonlijk overgekomen wa ren om hun oorkonde, medaille ai prijs in ontvangst te nemen. Tevens was het de dertigste sterfdag van den stichter Alfred Nobel. De prijsuitreiking geschiedde op de gebruikelijke plechtige wijze door den Koning in de groote zaai van het stede lijk orkestgebouw. Toen de koninklijke fami.lie binnen trad waren reeds het diplomatieke corps, de regeering, hooge militairen en geleer den en kunstenaars uit alle landen aan wezig. De voorzitter van het Zweedsehe comité, professor Hammars Kjöld, hield de openings- en welkomstrede, waarin de verdiensten van de prijswinnaars door vakgenooten herdacht werden. Daarop volgde de prijsuitreiking, waar bij de Koning begon met den Indischen professor Verkata Raman, vervolgens Fischer (Munchen) en Lamdsteiner (Wee- nen) om te eindigen met de beide Ameri kanen Kellogg en Sinclair Lewis. Samenwerking AVRO-VARA. Niet mogelijk. Op den concert-avond, die Woensdag avond te Boskoop is gehouden onder auspiciën van het A.V.R.O.-actie^comité en waaraan medewerking is verleend door het A.V.R.O.-octet onder leiding van Louis Schmidt en de solisten Hélène Cais, Boris Lensky en Egbert Veen, heeft de heer W. Vogt verklaard, dat geen samenwerking tusschen V.A.R.A1. en A.V.R.O. mogelijk is op d© basis van het zendtijdbesluït van 15 Mei j.l. Van samenwerking zal slechts sprake kunnen zijn, wanneer de A.V.R.O. in de gelegenheid wordt gesteld, de geheele week op een eigen zender te kunnen uit zenden. Afscheid Van der Veer. Als Postdirecteur in Den Bosch. Wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd is den heer P. C. van der Veer, directeur van het postkantoor te 's Bosch eervol ontslag verleend uit zijn functie, on der dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten. Daardoor verlaat de beer Van der Veer een tak van dienst, waaraan hij 47 jaar ver bonden is geweest, zeven jaar als di recteur van bet Bossche postkantoor. Het personeel bood den heer Van der Veer een schilderstuk aan. De heer Van der Veer was, vóór hij naar Den Bosch werd overge plaatst, eenige jaren directeur van hef Goesche Postkantoor. Vergadering „Handelsbelangen". Geen schadevergoeding van de P. Z. E. M.; contact met de landbouwers. De Middenstandsvereeniging „Han delsbelangen" alhier, hield Woensdag avond vergadering onder leiding van haren voorzitter, den heer J. Donner. In samenwerking met verschillende afd. van „de Hanze" is aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een schrijven gezonden, waarin de medewerking van Zijne Ex cellentie werd verzocht inzake de be strijding der werkloosheid. Van de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electr. Maatschappij was een schrijven ingekomen, waarin mededeeling werd gedaan dat op een door onze plaat selijke middenstandsvereenigingen ge daan verzoek om schadevergoeding af wijzend is beschikt. De Raad van Bestuur dezer Maat schappij was van meening, dat de feestverlichting niet goed was voorbe reid. Van den Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland was een schrijven ingekomen, waarin werd gewezen op het gevaar, dat er bestaat dat de per- soneele belasting op motorrijtuigen door sommige gemeentebesturen zal worden verhoogd en wel voorname lijk in die gemeenten, welke door de nieuwe wetgeving zijn achteruitgegaan. Het bestuur der vereeniging zal na der afwachten of er ook desbetreffen de voorstellen zullen worden inge diend. Van het Bondsbestuur was ingeko men een regeling voor den arbeid in winkels gedurende het tijdvak van 18 tot 31 December. Deze regeling zal voor de leden ter inzage liggen bij den secretaris. Naar aanleiding van een desbetref fend schrijven door de Kamer van Koophandel te Middelburg, was de vergadering van meening, dat het aan beveling zou verdienen om den da tum van het belastingjaar voor de rij wielbelasting te stellen op 1 October. Eeen voorstel van één der leden om met ingang van 1 Januari 1931 bet lidmaat schap van den Kon. Ned. Midden standsbond op te zeggen, werd ver worpen. Naar aanleiding van de besprekin gen, welke gehouden zijn geworden nadat de heer C. Bustraan als afge vaardigde naar het Bondscongres te Groningen, verslag had uitgebracht, werd besloten, om aan het Bondsbe stuur de verschillende grieven, die er zijn genoemd ter kennis te brengen en vóór 1 Januari 1931 daarop ant woord te vragen, om dan naar bevind van zaken verder te handelen. De voorzitter deelt verder nog me de, dat in verband met de bekende crisisvergadering door de landbou wers contact is gezocht met onze or ganisatie. Een nadere bespreking moet nog plaats vinden en de uitslag daar van zal moeten worden afgewacht. De vergadering kan in 't algemeen met het voorstel van het bestuur mee gaan om zooveel als mogelijk is deze zaak te steunen, als het belang van den handel niet al te zeer in 't gedrang komt. Uit de mededeelingen van verschil lende commissies bleek, dat deze zeer actief zijn geweest. De voorzitter brengt hen daarvoor den dank der verga dering. Bij de rondvraag werden nog en kele kleinere zaken ter sprake ge bracht, welke door het bestuur onder het oog zullen worden gezien. De agenda kon niet volledig worden afge werkt met het oog op den tijd. Landstormkorps Motordienst. Film-vertooning. Op 16 Dec. a.s. zal in de bioscoop zaal van het Slot Ostende voor de korpsleden van de Landstorm Mo tordienst de mooie film „Euwige stil te" en daarna de Jubileumfilm van H. M. de Koningin worden vertoond. Op deze laatste film komt ook het Koninklijk bezoek aan Z.-Vlaanderen in Augustus j.l. voor. Aanbesteding. Hedenmorgen vond de aanbesteding plaats door B. en W. van de gewone onderhoudswerken der gemeente voor 1931. Ingeschreven werd: Timmerwerk: H. v. Sabben, tarief; Fa. J. M. J. Schrijver en Zn. 10% W. de Jonge 16o/o M. F. Goede- mondt 9o/o J. H. Nonnekes 15o/o Metselwerk: Fa. J. M. J. Schrijver en Zn. 15 o/o M. F. Goedemondf 8 o/o J. H. Nonnekes 10°/o Jac. van Gorp 10o/o Smidswerk: Iz. Adriaanse 6<>/o G. J. Hollestelle 5 o/o J—Reijerse en de Dreu 7o/o -f-, StraatmakerswerkFa. F. Duijnhou- wer 5o/o -f; M. W. Knuist 7»/o -f. Schilderwerk: M. W. Verplakke 10 o/o—C. Wisse, tarief: H. Vissers, tarief; M. van Stee lo/oJ. de Graaff 10o/o C. den Boer 2% LoodgieterwerkJ. van der Kloos ter 16 o/o W. Kerkhove 13 o/o C. Reijerse 14 o/o JalouziemakerswerkJ. P. Hop mans 5 o/o Fa. J. M. J. Schrijver en Zn. 20 o J. H. Nonnekes, tarief. VrachtrijderswerkFa. K. Pik en Zn. 6o,o P. de Dreu, tarief; C. Westdorp 5 o/o beneden tarief. -f- boven tarief. Gunning volgt. Lezing Voor de Vereeniging van Huisvrou wen zal Mevr. v. d. Broecke—De Man uit Aardenburg Donderdagavond a.s. in het gebouw aan de Turf kade een lezing houden over: „De klap op de deur", het bekende boek van Ina Boudier Bakker. Kantongerecht. De Kantonrechter heeft veroordeeld wegens Arbeidswet: P. S. te Goes f25 s. 25 d. Leerplichtwet: S. v. O. te Yerseke f 10 s. 10 d., Ie herh. J. v. Z. te Ril- land-Bath f 10 s. 10 d. Straatschenderij: J. P. te Goes, vrij gesproken. Zonder vergunning met motorrijtui gen op den openbaren weg een wed strijd houden: R. R. v. d. W. en J. C. K. te Goes, vrijgesproken; B. J. S. en I. J. F. W. te Goes, A. H. te Dordrecht, J. v. D. te Wemeldïnge, H. E. S. te Vlissingen, J. M. S. te 's Heer Arendskerke, J. J. S. te Mid delburg, geen straf toegepast. Met voertuig niet behoorlijk uitwij ken: J. V. te Wissenkerke, vrijspraak. Als schipper met zijn vaartuig een rijkskanaal bevarende, zijn naam niet op zijn schip hebben: A. A. d. N. te Terneuzen, H. Y. te Utrecht f 5 s. 5 d. Geen reglement aan boord hebben als men een rijkskanaal bevaart: J. L. te Temsche f2 s. 2d. Wielen van zijn voertuig niet van klei en modder zuiver houden: J. v. M. te Baarland f5 s. 5 d. Vee zonder voldoende toezicht op den openbaren weg laten loopen: J. K. te Geersdijk f 15 s. 15 d. Zonder vergunning zich op spoor weg begeven: T. J. C. A. te Terheij- den 15 s. 15 d. Zonder vergunning schapen laten loopen op spoorweg: A. M. te Krab- bendijke, vrijspraak. Met voertuig 's avonds rijden zonder licht en zonder reflector: A. v. B. te 's Heerenhoek f5 en f 1 s. 5 en 1 d. Met auto zonder achterlicht rijden: T. V. te Krabbendijke f3 s. 3d. Met rijwiel zonder noodzaak links houden: M. M. P. te Rilland-Bath f 5 s- 1 week tuchtschool. Met auto rijden zonder voldoende lichten: D. W. v. B. te Breda f10 s. 10 d. Men een auto de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: A. G. H. S. f 25 s. 25 d. en een jaar ontzeg ging van het recht om motorrijtuigen te besturen. Met auto rijdende geen teeken ge ven als men stilhoud: J. P. O. te Rilland-Bath f10 s. 10 d. Onder invloed van gebruikten al coholhoudenden drank auto besturen: J. P. B. te Middelburg f 50 s. 1 maand hechtenis. 's Avonds fietsen zonder licht: P. A. te Kattendijke f 5 s. 5 d., A. L. te Hoedekenskerke f 5 s. 1 week tucht school, L. v. 't W. te 's Heerenhoek J. B. te Nieuwdorp f7,50 s. 5 d., L. J. te 's Gravenpolder f5 s. 5 d. Fietsen 's avonds zonder reflector: J. d. W. te Heinkenszand f 2 s. 2d. Fietsen zonder goede rem: L. 'W. v. d. L. te Wolphaartsdijk f 7,50 s. 5 d. Dronkenschap: J. P. Fzn. te Yer- seke f 10 s. 10 d. Door P. S. te Goes is hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis van het Kantongerecht te Goes, waar bij hij is veroordeeld wegens het over treden der Arbeidswet tot f 25 s. 25 d. Ver. van Vrijz Godsdienstigen, Zondag 14 December des avonds om 6 uur zal een godsdienstoefening worden gehouden onder leiding van Ds. Kasfein van Middelburg. In- cu uit. Ingekomen: E. Kubn, keukenmeisje, van St. Polten, Groote Markt 1; M. C. Hendriksen, verpleegster, van Rot terdam, Oostwal 31; P. Griep, dienst bode, van Kruiningen, Klokstraat 9; P. J. Sturm en gezin, letterzetter, van Middelburg, Heernisseweg 27; C. Kos tende Jonge, zonder beroep, van Kapelle, Ruijterlaan 84; K. A. Proost, dienstbode, van 's Heer Arendskerke, Nieuwstraat 59; J. Ferdinandusse en echtgenoote, vana Wemeldinge, boek houder, Westerstraat 2A; J. Marijs, dienstbode, van Hoedekenskerke, Oostsingel 142; M. Rijk, dienstbode, van Heinkenszand, Kloetingsche weg 5a; M. van Boven, dienstbode, van Kloetinge, Groote Kade 26; I. Oom en echtgenoote, zonder beroep, van Kattendijke, Oostsingel 26. Vertrokken: M. van der Made, dienstbode, naar Heinkenszand; J. P. van Breemen, koopman, naar Rotter dam, v. d. Leckestraat 18; A. den Her der, timmerman, naar Middelburg M 165; J. Eisenschmid, orgelmaker, naar München. Jaarwedden burgemeesters, secre tarissen, ontvangers en wethouders. Het besluit van Ged. Staten Kon. goedgekeurd; inwem kingtreding 1 Januari a.s. Ged. Staten van Zeeland hebben zich tot de colleges van B. en W. in de provincie gewend met een circu laire, waarin zij mededeelen, dat hun besluit van 12 Sept. j.l. inzake de jaar wedden van de burgemeesters, secre tarissen en wethouders bij Kon. be sluit van 25 Nov. j.l. is goedgekeurd en waarin zij er ten overvloede nog de aandacht op vestigen, dat deze re geling ingaat voor wat betreft de bur gemeesters, secretarissen en ontvan gers met 1 Januari 1931 en voor wat betreft de wethouders met 1 Septem ber 1931. In het besluit vormt het bevolkings cijfer den grondslag voor de volgen de classificatie: eerste klasse heneden 801 inwoners burg. en secr. f 1000, ontv. f 300, wetbouders elk f 50; 2de klasse 801—1200 inwoners burg. en secr. f1200, ontv. f350, weth. f70; 3de klasse 12011600 inwoners burg, en secr. f 1500, ontv. f 400, weth. f 90; 4de klasse 1601 -2300 inwoners burg. en secr. f 1800, ontv. f 500, weth. f 120; 5de klasse 2301—3000 inwoners burg. en secr. f 2100, ontv. f 650, weth. f 160 6de klasse 30014000 inwoners burg. en secr. f2500, ontv. f800, weth. f200; 7de klasse 40015000 inwoners burg. en secr. f 3000, ontv. f 1000, weth. f 250; 8ste klasse 5001 en meer inwo ners burg. en secr. f 3600, ontv. 1300, weth. f300; uitgezonderd zijn: Zïerik- zee burg. en secr. f 4100, ontv. f 1900, weth. f500; Goes en Terneuzen burg. en secr. f 4500, ontv. f 2400, weth. f 1000; Middelburg en Vlissingen burg. f 6000, secr. f 5500, ontv. f 3600, weth. voor Middelburg f2000 en voor Vlis singen f1500. De aanvangsjaarwedde wordt tel kens na twee jaren dienst verhoogd: a. voor burgemeesters en secretarissen van Middelburg en Vlissingen vier maal met f250; b. voor de overige burgemeesters en secretarissen vijf maal en wel met f 100 voor gemeenten van de le, 2e en 3e klassemet f 150 voor die der 4e en 5e klasse, met f 200 voor die der 6e, 7e en 8e klasse en de gemeenten Zierikzee, Goes en Ter- neuzen; c. voor de ontvangers vijf maal en wel met f 60 voor gemeenten der le, 2e en 3e klasse, met f 90 voor die der 4e en 5e klasse, met f 120 voor die der 6e, 7e en 8ste klasse en met f 150 voor de gemeenten Zierikzee, Goes, Terneuzen, Middelburg en Vlis singen. Te beginnen met het derde kind beneden 18 jaar wordt 2V2°/o toeslag toegekend van de bruto wedde met een minimum van f 50 en een maxi mum van f 200 per kind, met dien ver stande, dat voor elk daarvoor in aan merking komend kind slechts één toeslag wordt genoten. Bij gelijktijdig vervullen van ver schillende der genoemde betrekkingen wordt de jaarwedde verlaagd met 25% bij twee, 30% bij drie, 35% bij vier, 40% bij vijf en 45% bij zes betrekkin gen, met dien verstande, dat de kor ting niet wordt toegepast op de hoogst Jbezoldigde betrekking; bij gelijke be zoldiging niet wordt toegepast op de reeds bekleed wordende betrekking of bij gelijken diensttijd op één der

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2