fnioL Rechtszaken. Sport. Stadsnieuws School en kerk Uitde Radiowereld. hand en Tuinbouw Binnenland Pariemeüitaria. Gemengd NieuWs. Hierna draaide de spieker een kraan open en toen sprong een meer dan 10 M. Jiooge fontein van het zuivere nat uit liet midden van „de va te" omhoog* waarna een spontaan gejuich opging en eenige fan fares klonken. Ten laatste nam Jhr. Lewe van Nijestein ais voorzitter van den Raad van Beheer der Maatschappij het woord. Ook hij feliciteerde de ge- meent ma ren en riep vooral hen, d'.e jaren reeds moeite deden een hartelijk geluk toe, daar nu hun hartewensch is vervuld. Hij kan niet nalaten den heer Richel te gedenken, die onvermoeid is werkzaam geweest ter verkrijging van het thans be reikte, ondanks de veie tegenwerking, di- hij ondervond. Hij voelde er behoefte aan te herinneren aan diens volhardings vermogen, niettegenstaande, de Raad van Borsseie, telkens als hij met plannen kwam, zoinder eenige reden een „jneen, wij willen niet," deed lioorein. Uit naam Van deni Raad van Beheer be loofde hij alle mogelijke medewerking aan het gemeentebestuur en eindigde met de aanwezige burgers nogmaals hartelijk ge luk te wens.hen. Het muziekgezelschap deed het Zeeuwsche volkslied weerklin ken en de plechtigheid was geëindigd, Maar de fontein: bleef lustig water geven. A. van der 'Weijde. Uit hst Collega van Ged. De heer A. van der Weijde, die sedert 1913 als lid van den Vrijheidsbond zitting had in de Prov. Staten en die 5 Juli 1921 werd gekozen tot lid van Ged. Staten, zal zich het volgend jaar iin verband met zijn leeftijd niet meer voor herkiezing beschikbaar stellen. In 1931 verdwijnt dus uit dë Staten een Zeeuw, die zeer veel voor de provincie heeft gedaan. De hes|r v. d. Weijde was een alom bekend en ge- eerd lid van Gedeputeerden. In dit col lege heeft hij vooral als uitnemend kenner van de wetten en voorschriften van de waterschappen en polders en als baan breker voor verbetering van de verkeeKjs- middelen in Zeeland de aandacht getrok ken. Wegverbetering. Voovloopige verbetering tas- schen Kruiningen en Schore- brug. In afwachting van de definitieve ver betering van het tusscken den Zanddijk nabij Kruiningen en de Schor eb rug over het kanaal door Zuid-Beve land gelegen gedeelte van den op het Rijkswegenplan voorkomenden hoofdverkeersweg Bergen op Zoom-VIissingen, .wordt dit wegvak reeds thans van Rijksweige in beteren toestand gebracht doorr het aanbrengen van een nieuw wegdek terwijl tevens enr kele gevaarlijke bochten worden afge sneden door verlegging der slooten. Gemeenteraad van Oudelande. Werkloosheid; electrificatie. In de Maandagmiddag gehouden vol tallige vergadering van den gemeenteraad van Oudelande werd door dien voorzitter meegedeeld dat Ged. Staten de gemeen tebegroting 1929 hebben goedgekeurd behoudens den post uitgetrokken voor de werkloosheid. Deze zal volgens genoemd ooi lege gevoegd moeten worden bij dien voor onvoorzien. Tevens werd nog voorgelezen eene aan bieding van grond voor 50 cent per M3. voor het dempen van een der vaten en een verzoek van bewoners aan den grintweg naar Everioge en Driewegen om bij de electrificatie der gemeente -om, al wo nen zij buiten de1 kom van het dorp, ook met hun belangen rekening te houden. Hieraan zal zooveel mogelijk worden vol daan. De wenschelijkheid werd betoogd van het aanbrengen van nog een lantaarn aan eik der genoemde wegen. Tot lid van de commissie van toezicht op1 het 1. o. werd benoemd de heer C. Meijaard Pz. Tot lid van het B. A. werd herbenoemd P. van Sabben. Vervolgens werd de begrooting 1930 aangevuld met een bedrag van f6 wegens contributie aan den Brand weerhoud over 1931. Besloten werd voor dat lidmaat schap te bedanken. Voorts werd de pen sioensgrondslag van Maria Lous terugge bracht van f 100 op f 85 als vroegere schoolschoonhoudster en van f 140 op f 125 ais zoodanig nog van het gemeente huis. Eene nadere vasts telljijng van de be bouwde kom van het dorp1 met het oog op de Motor- en Rijwielwet werd aan gehouden. Tenslotte werd nog begoten de ge meentegebouwen en straatverlichting aan het electrische net aan te sluiten en de ze aansluiting door ingezetenen te doen geschieden. PROVINCIALE SNIPPERS. Het schip „Isabella" is in Hans- weert gisteren door den deurwaarder aan den ketting gelegd, wegens het schade toebrengen aan een kabel te Zijpe. Op de te Roosendaal gehouden groote internationale Postduiven-tentoon stelling van „De Luchtklievers" behaal de de heer W. Rijn te Schore een 7en, 8en, 9en en llem prijs. Neringdoenden in Kapelle hebben besloten aan 'het einde dezer maand een winkelweek te organiseeren. In de vacature voor onderwijzer aan de Chr. school te Kapelle hebben zich 60 sollicitanten aangemeld. Zondagavond zal in de Ned. Harv. Kerk te Kapelle herdacht worden dat de Chr. Jongelingsvereemiging Obadja 30 jaar geleden werd opgericht door wijlen Ds. E. M. van IJsendijkl. Ds, Loos uit Baarland zal een gedachtenisrede uit spreken. De aanrijding op den Sloedam. De rechtbank te Middelburg veroor deelde heden A. M. D. v. d. B. te Goes, wegens het veroorzaken van docd door schuld tot 6 maanden hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. VOETBAL. De stand der Zuidelijke 2e klasse A luidt tot op heden: Dongen 9 9 0 0 18 29—5 Middelburg 9 5 2 2 12 19-13 T. S. C. 8 5 1 2 11 26—18 R. B. C. 6 2 3 1 7 11—10 M. E. V. O. 8 2 3 3 7 20—18 D. O. S. K. O. 8 3 0 5 6 17-25 Zeelandia 10 1 2 7 4 14-29 De Baronie 5 1 1 3 3 9-15 Breda 7 1 0 6 2 16—28 De stand der Zuidelijke 3e klasse A luidt tot op heden: T erneuzen 6 6 0 0 12 30—4 Zïerikzee 5 4 0 1 8 19-5 Sinoto 7 4 0 3 8 17-18 Hulst 5 3 0 2 6 17—12 Walcheren 7 2 2 3 6 14-17 Vlissingen II 8 2 2 4 6 16-19 Axel 3 2 1 0 5 8-5 Middelburg II 7 2 0 5 4 11-25 De Zeeuwen 2 0 2 0 2 3-3 Zeelandia II 8 0 1 7 1 11—38 De stand der Zuidelijke 3e klasse B luidt tot op heden: Vlissingen 6 6 0 0 12 31—10 Alliance 5 5 0 0 10 18—2 Nieuw Borgvl. 6 5 0 1 10 21—9 H. K. I. 8 4 0 4 8 27-30 N. A. C. III 8 3 0 5 6 27—24 Goes 6 2 0 4 4 20-22 D.O.S.K.O. II 5 1 0 4 2 7—26 Boeimeer 5 1 0 4 2 11—18 Paars-Wit 5 0 0 5 0 4-25 Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor werd in No vember op spaarbankboekjes ingelegd f 35.866,53, en terugbetaald f9225,94, derhalve meer ingelegd dan terugbe taald f 2Ó.Ö40.59. Het aantal nieuw uit gegeven spaarbankboekjes bedroeg 26. Door tusschenkomst van het kantoor werd ter Directie op staatsschuldboek jes ingeschreven nominaal f250,en afgeschreven f 50,derhalve meer ïn- dan afgeschreven f200,Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 1. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd64 biggen. Ds. J. B. Netelenbos. 25 jaren predikant. Ds. J. B. Netelenbos, Hervormd pre dikant te Roermond, voordien te Hein- kenszand, viert heden zijn zilveren ambtsfeest. Ds. Netelenbos was oorspronkelijk Gereformeerd predikant te Middel burg. In 1919 werd hij wegens onzui verheid in de leer geschorst. Hij week echter niet van zijn inzichten af en besloot te strijden en te lijden. In November 1921 is Ds. Netelenbos Hervormd predikant te Heinkenszand geworden, om in den zomer van 1928 met blijde gevoelens naar Roermond te gaan. In Limburg toch, waar meer dan elders de kerkelijke eenheid wordt gezocht en gevonden, is Ds. Netelen bos ten volle op zijn plaats. Zijn ar beid werd, in Roermond en in de provincie, door de Protestanten aan stonds gewaardeerd. Vrij spoedig werd hij er redacteur van de Limburgsche Kerkbode, waarin hij frissche en pit tige stukken schrijft, alsook voorzitter der Limburgsche Protestantenvereenï- ging, met welker bedoeling hij volop instemt. In de jaren van het conflict en daarna heeft Ds. Netelenbos tal van brochures geschreven. Het zal den jubilaris, die ondanks en juist ook door het conflict van zijn leven vele vrienden heeft, op zijn ge denkdag niet aan belangstelling ont breken. Menigeen dankt hem voor zijn woord als prediker en als spreker, maar vooral ook voor der, moed zijner overtuiging, waarmee hij de zwakken heeft gediend en bezield. Zijn rijzige gestalte, zijn forsche stem en zijn goede voordracht versterken nog dezen indruk bij hen, die Ds. Netelenbos uit zijn geschriften al kenden als een moedig en achtens waardig strijder voor vrijheid en ver draagzaamheid- A. V R.O. en V A R. A. Minder spanning in den radio-strijd. De heer Oudegeest, voorzitter der S D. A. P., heeft naar uit een bij drage van hem in de „Voorwaarts" blijkt, uit de Radio-Bode, orgaan van de A. V. R. O., gelezen, dat deze om- roepvereeniging alle „inschikkelijk heid zal toonen, wanneer men haar standpunt „tegemoet (wil) treden", dat de door het zendtijdbesluït van 15 Mei „geschapen stand van zaken" ten gunste van de A. V. R. O. wordt ge wijzigd. Lees ik dit alles goed, zegt de heer Oudegeest verder, dan is er geen sprake van actie tegen 't zend- tijdbcsluit doch alleen een onderzoek van dc mogelijkheid om binnen het raam van dit besluit te komen tot een regeling, die aan het „standpunt van de A. V. R. O. tegemoet wil komen". Kan dit een grondslag voor bespre kingen zijn? Ik persoonlijk meen: ja! Het is alleen maar de Vraag, wie het initiatief tot deze besprkingeen zal ne men. Het wordt hoog tijd, 'dat wij uit de velerlei misère in den omroep ge raken. Samenwerking van de omroep- vereenigingen inzake zenderbouw en algemeen programma is hoog noodig, en uit bovenstaand artikel krijg ik zeer sterk den indruk, dat, als men eenmaal om de tafel zit, bij dien thans wederzijds blijkenden goeden wil, er althans het begin van een oplossing kan worden gevonden. Tegen de runderhorzelplaag. Een nieuw middel. Het bestuur van den slagershond (Butchers' Association) in South Yorkshire heeft besloten aan de na tionale federatie verslag te doen van een ontdekking waarvan gezegd wordt dat zij een genezing van de horzel ziekte bij runderen mogelijk maakt. De horzel legt haar eieren op het haar van het vee en de larven graven zich dan voort in het weefsel en ver oorzaken gezwellen. Deze plaag komt Engeland elk jaar op een verlies van 12 millioen gulden te staan. Het bestuur wil dat de federatie er bij de regeering op aandringt de be handeling van alle vee met het nieu we preparaat verplicht te stellen. Federick Downs, de ontdekker van het middel, deelde mede, dat hij hef op zijn eigen vee geprobeerd had en het een doeltreffend middel gevon den had. De regeering heeft al meer dan eens commissies ingesteld om een onder zoek naar den omvang en de beste middelen tot bestrijding der plaag in te stellen. Benoemingen en politiek. Rampzalig land Het Maandblad voor berechting en reclasseering schrijft hef volgende: Gezegend land! Met politiek geze gend namelijk. En hoe rijk moet het land zijn, dat zich de luxe veroor looft de aangeboden diensten van zijn goede mannen te weigeren. Het College van Regenten over de gevangenissen te Groningen (een van de beste Regentencolleges van het land, dat met warmte, vooruitstre vendheid en gematigdheid de zaken van haar gevangenis behartigt en be vordert) had de volgende aanbevelin gen gemaakt voor de vervulling van twee vacatures in haar college. In de eene vacature: 1. prof. mr. Vrij,hoog leeraar in het strafrecht, 2. vanGeuns, lid van Gedeputeerden, tevens lid van de S. D. A. P. In de andere vaca ture: 1. S. van Mesdag (wiens tegen woordige en vroegere functies in ge vangeniswezen en reclasseering wij werkelijk niet meer behoeven te ver melden), 2. dr. H. R. Offerhaus, de onlangs afgetreden rijksambtenaar der reclasseering. De minister benoemde dezer dagen de heeren van Geuns en prof. Aal- ders, hoogleeraar in de theologie. Wij moeten erkennen, dat er tegen dit tweetal benoemingen niets valt in te brengen: want de eene is een man van links en de andere een man van rechts, zoodat alle gewettigde wen- schen en belangen op behoorlijke wijze zijn bevredigd. Wij zouden misschien alleen een uitzondering kunnen ma ken voor het belang van de Gronïng- sche gevangenis. Wij hebben niets tegen de personen van de beide benoemden en wij hou den ons overtuigd, dat het voortref felijke mannen zijn. Echter op ander gebied dan het penitentiaire. En ons bezwaar is dat men de twee autoritei ten op penitentiair en criminalistisch gebied, die waren bereid gevonden, eenvoudig uitveegt. De minister heeft uiterst belangrijke wetten gemaakt. Maar wij hebben al eens opgemerkt, dat het eigenlijke werk nu eerst beginnen moet: de uit voering van die wetten, die overal in het land moet gebeuren en die alleen goed kan worden, als men over al de medewerking van de beste amb- fenaten en de beste vrijwilligers weet te verkrijgen. Rampzalig land, waar de politiek hoogtij viert en waar mannen, die op ouderwetsche wijze het vak lief hebben om het vak zelf, worden ge negeerd of genegerd. TWEEDE KAMER. Landbouw; zedelijkheid, ko loniën. Bij voortzetting der behandeling van de begrooting van binnenlandsche za ken en landbouw, heeft de Kamer gisteren verworpen de motie-van der Sluis, betreffende de aanstelling van een directeur-generaal van den land bouw. De rechtsche fracties stemden tegen. Bij de begrooting van justitie pleitte Mevr. Van Itallie van Emden o.a. voor bestrijding der pornografie, de heer van Wijnbergen trok te velde tegen uitbreiding van de zedeloosheid. In de avondvergadering is uitvoerig van gedachten gewisseld over de wa tervoorziening te Paramaribo en over hef militair beleid op Curacao. Tenslotte gaf de Kamer goedkeuring aan het wetsontwerp tot tijdelijke hef fing van opcenten op de invoerrech ten in Ned.-Indië. De doodende mist. Angst in Londen. Hoe verder het onderzoek inzake de sterfgevallen tengevolge van den mist in het Maasdal vordert, des te meer begint de meening post te vat ten, dat de oorzaak uitsluitend aan den mist is te wijten. Zondagavond bedroeg het aantal slachtoffers volgens officieele cijfers 63. De Koningin heeft Zondag de be proefde dorpen bezocht. Zij werd hier bij vergezeld door den voorzitter en den algemeenen leider van het Bel gische Roode Kruis. Zondag is men met de lijkschou wing van een der slachtoffers te En- gis begonnen. Te Flémalle liggen nog een 100 per sonen te bed. Volgens verschillende getuigenver klaringen gaf de mist een brandend gevoel in de keel. Een eigenaardig verschijnsel is ook, dat de mist over al een blauw-grijze vettige stof heeft achtergelaten. Te Londen vond Zondag een verga dering plaats van leden van een Loge der Old Fellows. De zaaldeuren wa ren gesloten en ook de meeste ramen waren dicht. Toen de voorzitter wilde opstaan om met een slotwoord de bij eenkomst te sluiten, zakte hij plotse ling in elkaar. Onmiddellijk daarna bleken otjk bijna alle andere aanwe zigen onwel te zijn. Van de 52 perso nen hadden 28 last van zware duize lingen. Het gelukte echter eenige ter assistentie geroepen geneesheeren al len weder tot bcwijstzijn te brengen. In verband met de geheimzinnige sterfgevallen in België, die nog steeds aan den mist geweten worden, heeft het voorval te Londen groote bewe ging veroorzaakt Men heeft de veronderstelling ge opperd, dat in de zaal, waarin de Old Fellows vergaderden, een gasleiding niet in orde was, doch de angstvoor den doodenden mist is weer grooter geworden, doordat thans eenige sterf gevallen te Londen bekend zijn ge worden, die eveneens aan den mist zijn toegeschreven. „De Daily Herald" had een onder houd met een der bekendste Londen- flk RUWE l|ll HUID jsBSgMl Schrale Lippen Gesprongen Handen sche specialisten, die verklaarde, het niet uitgesloten te achten dat een aan tal sterfgevallen, die men aan asthma had toegeschreven, in werkelijkheid door den nevel veroorzaakt zijn. Verder wordt gemeld, dat buiten Londen een groot aantal koeien ziek zou zijn geworden. De oorzaak van deze ziekte is nog niet bekend, doch het ministerie voor Openbare Gezond heid stelt er een onderzoek naar in. In de Belgische Kamer heeft minis ter Jaspar zijn deelneming betuigd aan de gezinnen der slachtoffers van den mist. Verschillende onderzoekin gen worden ingesteld, zeide hij, om de oorzaken van de sterf gevallen vast te kunnen stellen. Het parket doet het zijne en heeft lijkschouwingen bevo len. Het departement van Volksge zondheid heeft een onderzoek doen instellen door den Mijnraad. Maandag was de Koningin, die aan de beproefde gezinnen den troost van haar woord ging brengen, vergezeld door geleerden, die eveneens naspo ringen doen. Het is te hopen, dat men aldus te weten zal komen, of de mist de doorslaggevende oorzaak der sterf gevallen is geweest, dan wel of zij moeten worden geweten aan schade lijke gassen. De uitslag van de enquête zal aan het parlement worden medegedeeld. Een rechter verwekt tumult in een kerk. Uit New-York wordt gemeld De vroegere rechter Ben Lindsey, de bekende voorstander van het huwelijk in kameraadschap is Zondag in de Kathe draal van St. John. na afloop van den Zondagsdienst, toen hij trachtte te ant woorden op een scherpen aanval van den kansel door bisschop William T. Manning, door de bezoekers van de kerk aangeval len. Daarna is hij gearresteerd. Mannen en vrouwen namen deel aan het gevecht met den vroegeren rechter en de orde kon niet worden hersteld, voordat zes politie agenten in de kerk waar 3500 personen aanwezig waren waren gekomen. Zij moesten ten slotte Lindsey in arrest nemen. Voordat dit was gebeurd werd er voortdurend ge roepen: „Gooi hem er uit" en „lyncht hem". De aanval van den bisschop Manning was gericht tegen Lindsey en „een kleine groep kerkbezoekers, die alles doen wat zij kunnen om hun bisschop te hinderen*. Vlet deze laatsten bedoelde hij de Church, raens Association, welke gehoor gaf aan den vroegeren rechter Lindsey ondanks de ban, die door bisschop ManniDg was uitgesproken. Wat Lindsey betreft, ging bisschop Manning recht op den man af. Bij viel den vroegeren rechter aan in ver band met zijn beginselen, welke de bis schop „vrije liefde" noemde. Hij herin nerde aan Lindsey's royement in Colorado en keurde openlijk zijn geschriften af. „Wat zijn laatste boek betreft", zeide de bisschop „is dit naar mijn meening een van de vuilste en verraderlijkste pro pagandageschriften, die ooit gepubliceerd zijn ten gunste van ontucht, vrij geslach telijk verkeer, overspel en onwettelijke sexueele bevrediging". Aan het slot van de preek van den bisschop stond Lindsey op en riep: „Bis- «chop Manning, u hebt omtrent mij ge logen. Ik vraag vijf minuten om te ant woorden op uw aanval". Hierop volgde een aanval van de kerk gangers op den vroegeren rechter, gevolgd door zijn arrestatie. Hij werd in staat van beschuldiging gesteld wegens het verstoren van een openbare godsdienstoefening en zou heden worden gehoord. Hij verklaarde dat hij „wettige rehabilitatie" zal zoeken. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van morgen luidt: Matige, later toenemende Westelij ke tot Zuid-Westelijke wind, tijdelijk opklarend, later toenemende bewol king met kans op regen, aanvankelijk kouder, later zelfde temperatuur. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. December: 17 Slot Ostende, „De eeuwige stilte". Zuidpoolfilm. 18 Gebouw Turf kade, Causerie uit „De klap op de deur", Mevr. v. d. Broecke-de Man. Januari: Gebouw Turfkade, Ds. Klaver van Hoorn, „Droomkoninkje en Vuur vlindertje". Maart: Gebouw Turfkade, Kommer Klein.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3