Uit den Westhoek. Bij gevatte Koude Mijnharöt's Poeders Fabriek, gemeentebestuur en Hinderwet. Een geschil in Kapalle. Dezer dagen berichtten de bladen, dat de fabriek der N.V. Zuid-Beve- landsche fruit-cultuur-mïj. te Kapelle Maandag a.s. zou worden stop gezet als gevolg van een tusschen het ge meentebestuur en de directie der fa briek gerezen geschil. Hieromtrent kan nog het navolgen de worden medegedeeld: Toen de fabriek der fruit-cultuur- inij. pas in werking was gesteld, ont stonden klachten over de wijze van afvoer van het afvalwater. Het water bleef in de omgeving der fabriek staan en verspreidde daar een stank, die geen waardeering der omwonenden kon oogsten. De gemeente en de pol der de Breede Watering bewesten Yer- seke drongen bij de directie op ver betering van den toestand aan. Deze ging daartoe over, en in 1928 werd de nieuwe wijze van afvoer in gebruik gesteld. Het afvalwater werd gevoerd naar een terrein der fabriek, l1 K.M. tuiten het dorp liggend, vanwaar het verder naa<- de Schelde werd geleid. De Breede Watering vereenigde zich met het nieuwe systeem en van de omliggende bewoners werden geen klachten meer vernomen. Het gemeentebestuur gaf de direc tie een jaar den tijd om aan te too- nen, dat de nieuwe afvoer beter was clan de oude. Dit geschiedde. Uit on derzoekingen bleek, dat het nieuwe slibgehalte 14 maal beter was dan het oude. B. en W. vroegen echter ook naar de chemische samenstelling van het afvalwater, en deze kon niet alle voorwaarden der Hinderwet in lossen. Op grond hiervan eischten B. en W. van de directie verbetering van den afvoer. De "directie meende hier aan niet te kunnen voldoen, omdat inwilliging van de eischen van B. en W. een belangrijke uitgave voor een nieuwe reiniglngs-installafie met zich zou brengen. Het gevolg was dat een vervolging tegen de directie werd in gesteld. Deze beantwoordde zulks met aanzegging van ontslag aan de werk lieden, en met de aankondiging van stopzetting van het bedrijf. Dit geschiedde de vorige week. Na de ontslag-aanzegging hadden onderhandelingen tusschen het ge meentebestuur en de directie plaats, doch tot nu toe stippelen deze nog geen oplossing der kwestie uit. Zoo lang de onderhandelingen duren, zal de fabriek blijven werken. Stopzetting van het bedrijf op Maandag a.s. kan dus vermoedelijk niet worden ver wacht. Springen de onderhandelingen af dat wil hier zeggen: blijven B en W. hun standpunt handhaven dan volgt sluiting der fabriek onher roepelijk, en dan zullen circa 160 ar beidsters en arbeiders werkloos wor den. Het wil ons voorkomen, dat B. en W. van Kapelle zich momenteel tus schen moeilijke beslissingen bevinden. Aan de eene zijde staan de admini stratieve bepalingen der Hinderwet, aan den anderen kant staat een bron van inkomsten van een vrij groot aan tal werknemers. Vooral in dezen crisis-tijd lijkt ons het standpunt van B. en W. ongemeen moeilijk. Moeten zij wat door de vin gers zien, teneinde een bedrijf in wer king en vele arbeiders aan het werk te houden (per week wordt soms al leen aan thuis-werkers wel f 1000,— uitgekeerd!) of moeten zij als fana tieke theoretici blijven zweren bij de meenïng: „Het staat zus en zoo ge schreven?" Vele particulieren zouden met de beantwoording dezer vragen geen moeilijkheden ondervinden, maar ge meentebesturen zijn nu eenmaal geen particulieren. Waarover men kan treuren of zich verheugen't feit blijft. te Middelburg gestatkraieerd, die op 19 Februari j.i. bij den brand in de sedert herbouwde sociteit „De Vergenoeging" op de Markt, goede diensten 'bewees en nog steeds bij de gemeente in huur is. Daarnaast heeft een comité uit de bur gerij een autospuit aan de gemeente ten geschenke gegeven. Woensdag 17 December zal de raad een voorstel tot reorganisatie der brand weer behandelen met o.a. als gewensdht materiaal een autospuit van grootare ca paciteit. Reeds is een besluit genomen tot ver betering van de watervoorziening, in oasu verbreeding van een deel van het buizen net der waterleiding. Het za! dus ruim een jaar geduurd heb ben, voordat de definitieve plannen yoor deze reorganisatie worden aangenomen. Intusschen is de bestaande brandweer, wie het zwaard van Damocles al dien tijd boven pet hoofd hangt, trouw op haar post in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzit tende Hoest, zullen U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. gebleven en heeft een deel van haar zich met prijzenswaardige" ij ver toegelegd op de bediening der autospuiten. Dienken wij dus daaraan reeds met waardeering, ook willen wij na dit jaar nogmaals met dankbaarheid getuigen van de gro0te hulp, die door de brandweeren van Vlisslngen, Koudekerke, Goes, Ber gen op Zoom en Rotterdam is verleend en aan het te hulp komen van die uit Den Haag en Breda, wier hulp echter geluk kig niet meer noodig was. Maar ook andere, ais de marinemannen uit Viissingen, de soldaten uit het garni zoen Middelburg en de pad vinders leven in onze herinnering vooilt als zeer gewaardeerde hulpkrachten bij het blusschingswerk en het redden van inboedels. Met grooten angst is op den droeven avond gedacht aan de mogelijkheid, dat na het Grand hotel een tweede historisch gebouw in de Langedelft namelijk de Pro vinciale Bibliotheek in vlammen zou op gaan, toen bet torentje een paar maal vuur vatte. En ook naar hen, die toen op hun post waren, o.w. wij o.a. met name willen noemen den concierge, den heer Hoek stra, gaat onze groote dankbaarheid nog steeds uit. Gemeenteraad van Schorr. Gas uit Goes; een leening. Maandag kwam de Raad van Schor6 in openbare vergadering bijeen. Met algemeene stemmen werd besloe ten aan A. Franje een tegemoetkoming te geven als bedoeld in art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 ten behoeve van zijn zoontje, dat de chr. u.l.o. school te Goei, bezoekt. Medegedeeld werd, dat de 'be- iastingverordenimgen (classificatie en op centen persomieeie belasting 'en gemeenie- fondsbelasting) door de Kroon zijn goed gekeurd; dat de 8 woningen nabij de be bouwde kom van Biezeünge van gas zul len worden voorzien vanuit de gasfabriek te Goes; dat de Schoorschezouteweg van een nieuw wegdek wordt voorzien. Be sloten werd tot plaatsing van een geld- Leening ad f 11000 voor het gasbedrijf bij de Bank voor N&deri andsche gemeenten en tot verkoop van de buiten bedrijf ge stelde gasfabrieken te Kruinimgen en te Hansweert en de dienstwoning te Hans- weert voor f3050 aan A. Bruggeman te Hansweert. De begrooting der gascen- trale „Oosieinde" en die dei- gemeente voor 1930 werden gewijzigd. De jaar wedde en pensioensgrondslag van den gemeente-secretaris werd vastgesteld per 1 Augustus 1930. De heeren W. Ka- relse, M. Maas, A. C. Martijn, P. Stevense en G. Zoeteweij werden herbe noemd tot lid van de commissie tot wei- ring van schoolverzuim en de heer C. van de Repe tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Tot af gevaardigde naar de in 1931 te houden vergaderingen van de waterleiding maat schappij werd benoemd de burgemeester en tot plaatsvervangend afgevaardigde wethouder W. Karelse. Het beroepschrift van den heer E. Paauwe tegen zijn aan slag op het kohier hondenbelasting werd niet ontvankelijk verklaard terwijl de aan slagen op de kohieren schoolgeld van, 1 Mei tot 1 November 1930 van Johs. Zuijdweg werden vernietigd ,een en, an der overeenkomstig voorstellen van B.cn W. Bij de rondvraag zei da heer Bruijin- zeel dat het wenschelijk is dat de riolea- ring bij de gedempte gemeenteput wordt uitgebreid zoo dat daar het overtollige water kan wegsijroomen. iDe voorzitter zei dat B. en W. reeds de noodige maat regelen in dezen hebben, getroffen. Ver der informeerde de heer Bruiijinzeel naar de voorziening der gemeente van elec- trische energie in het bijzonder voor wat betreft de Schorebrug waarop de voor zitter mededeelde, dat 'dienaangaande wei nig met zekerheid is te zeggen. Natuurlijk zal de P.Z.E.M,. wel trachten zooveel mogelijk perceelen te bereiken met het laagspanningsnet. Pachtverlaging over i930. De opvatting van Ged. Staten. Ged. Staten hebben aan de Zeeuw- sche gemeentebesturen medegeaeeld, dat in verband met de omstandigheid, dat in den laats ten tijd verschillende besluiten tot pachtverlaging over 1930 aan goed keuring worden onderworpen, dergelijke besluiten eerst dan in overweging genomen zullen worden, indien bij de verlaging de aard der gronden in. aanmerking genomen Is, waarbij onderscheid gemaakt dient te worden tusschen bouwland, weiland, tuin grond en boomgaard, en indien het per centage der verlaging afhankelijk wordt gesteld van den tegenwoordigen pacht prijs van het betrokken perceel per H.A. Een classificatie, waarbij de verschillende pachtsommen zijn ingedeeld, zou daarbij1 aangenomen kunnen worden. Daarbij zou de pacht eener hoogere klasse door toe passing der verlaging nooit lager mogen zijn dan de maximumpacht in de vooraf gaande klasse. Een 40-jarig jubileum. De Guanovereeniging ie Hein- kenszand. Zaterdag hield de Heinkenszandsche Guano vereniging haar algemeene verga dering. Tegenwoordig waren 63 leden. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten f 47103,77'/o bedroegen en de uitgaven f 47308,10Va. Er is een goed slot van f 65,67. Daar de ver eejiiging in Oct. j.ll 40 jaar bestond, bracht de secretaris een, verslag uit over dit tijdvak. Het ledental bedraagt thans 170. Jaariijksch worden ongeveer 1.000.000 K.G. diverse kunst meststoffen aangekocht. In de Coöp. Kunstmestfabriek te Viaardingen is met 100 leden deelgenomen voor 315 aamdee- en. Door den secretaris-pennimgmeesteir was eervol ontslag als zoodanig aange vraagd. Nadat 'hem dank was gebracht voor het veie dat hij in het belang der vereeniging deed, werd hem dit ontslag verleend en werd in zijn plaats benoemd de heer M. J. van den Dries. In de plaats van bet overleden bestuurslid, de heer H. v. Iwaarden, werd gekozen de heer M. .B van Iwaarden, terwijl de heer A. Martens, die periodiek moest aftreden,, herkozen werd. Waterleiding in Borssele. De officieele opening; wie het woord voerden. Maandag werd de waterleiding in de gemeente Borssele door den Commissaris der Koningin in Zeeland officieel ge opend. Tal van genood igden woonden deze plechtigheid bij, als leden van Gedepu teerde Staten, veie burgemeesters uit Zuid Beveland, de Raad van Beheer der Wa terleidingmaatschappij Zuid-Beveland "j de directeur dier maatschappij enz. De belangstelling van de zijde der burgerij was zeer groot. Bij ds aankomst der ge nood igden op het terrein voor het J 'tide gemeentehuis speelde het fanfarecorps het Wilhelmus. Daarna hield de burge meester van Borssele de volgende rede: Het zij mij vergund U allen, namens het Gemeentebestuur van Borssele, wel kom te heeten pp dezen voor onze ge meente zoo heugel ijken dag, waarop een lang gekoesterde wensen in vervulling kan gaan namelijk de aansluiting van ons dorp aan het buizennet der waterleiding Maat schappij Zuid-Beveland. Het gemeentebestuur stek bet op zeer hoogen prijs, dat U mijnheer de Commis saris der Koningin aan onze uitnoodiging om het waterleidingsbedrijf dezer ge meente in gebruik te stellen, hebt wilkn gevolg geven. In Uwe aanwezigheid mee- nen wij te mogen zien een bewijs van Uwe groote belangstelling in het wel en wee van deze gemeente in het algemeen en in liet tot stand komen dezer waterleiding in het bizonder. Want het is mede aan de bemoeiingen van U en van het Pro vinciaal Bestuur te danken, dat door den Raad dezer gemeente tot den aanleg der waterleiding werd besloten. Dit besluit, hetwelk na lange aarzeling werd genomen, brengt groote bezwaren met zich mede. Dat evenwel de Raad, ondanks het feit, van de verplichte aansluiting der percee len en ondanks de groote financieele of fers welke de gemeente zich moet ge troosten, tot de aansluiting besloot, toonJk dat de Raad inzag, dat het afeen op dteze wijze mogelijk zou zijn uit de impasse te komen waarin de gemeente, door haar afzijdige houding bij het oprichten der Waterleid ng Maatschappij Zuid-Beveland geraakt was. De voorgeschiedenis van de ze Borssejsche waterleiding toont wel dui delijk, dat groote werken door kleine ge meenten alleen in onderlinge samenwer king tot stand gebracht kunnen worden. Het isolement, waarin Borssele zich in 1912 vrijwillig begaf, \moet thans wel duur betaald worden. Maar ondanks dit alles verheugen wij ons in hooge mate, dat thans toch de wa terleiding tot stand is gebracht. Immers de toestand op het terrein der Volks gezondheid iaat veel te wenschen over. Talrijke typhusgevallen kwamen in de afgeioopen jaren voorr en al is het niet rechtstreeks te bewijzen, toch is het zeer waarschijnlijk dat dit mede aan de ge brekkige drinkwatervoorziening te wijten is geweest. Zeer zeker is door den aanleg dezer waterleiding een belangrijke stap gedaan voor de verbetering der volksge zondheid. Hoewei er dus vele redenen tot ver heugenis zijn, ligt er op dezen dag toch ook een droeve schaduw en dat is wel dit, dat de man, die zoo vele jaren geijverd heeft voor deze aansluiting den dag van heden niet heeft mogen beleven. Burge meester Richel heeft nog wel mogen bele ven de totstandkoming van het Raadsbe sluit, doch de uitvoering ervan heeft hij aan een ander moeten overlaten. Aan hem past ons hier een eerbiedig salutj Dank zijn wij ook verschuldigd aan het bestuur van de Coöp. Vereeniging Algemeen Belang, welk bestuur vele ja ren voor een goede drinkwatervoorziening geijverd beeft en waar deze vereeniging dezer dagen wegens bet vervallen van haar doelstelling, ontbonden is, daar mogen de heeren bestuursleden zich overtuigd hou den, dat zij in belangrijke mate hebben bijgedragen in de Jevendighouding van bet streven tot aansluiting aan de waterleiding. Mijne Heeren Leden van den Raad van Beheer der Waterleiding Maatschappij Zuid-Beveland I Zeer zeker is het ook voor U heden een blijde dag. Immers door deze aan sluiting is bereikt bet doel bij de oprich ting van Uwe Vennootschap voor oogen gesteld, n.l. de watervoorziening van ge heel Zuid-Beyeland. Moge Uwe Maatschappij, die thans alle gemeenten van Zuid-Beveland van drinkwater voorziet, blijven bloeien en moge in de toekomst de verhouding tus schen Uwen Raad en ons gemeentebestuur blijven zo<>als hij in de periode van aanleg der waterleiding geweest is. Dank breng ik ook aain den directeur der Maatschappij, Ir. van Poelgeest, die met zijn beide opzichters de heeren Ouwe hand en De Graaf op zulk een voortva rende wijze deze aansluiting tot stand heb ben gebracht. Het gemeentebestuur be waart de meest aangename herinneringen aan deze periode van samenwerking. En wanneer dan thans het oogenblik der ingebruikstelling is aangebroken daar moge ik den wensch uiten dat deze water leiding moge bijdragen tot bevordering van meerdere welvaart onzer gemeente en moge zij bijdragen tot het verschaffen van meerdere levensvreugde aan onze bevol king. Mijnheer de Commissaris der Koningin ik moge U thans uitnoodigen aan Uw voornemen gevolg te willen geven en het waterleidingsbedrijf dezer gemeente in gebruik te willen stellen. Hierop nam de Commssiaris der Ko ningin, de beer Jhr. mr. J. W. Quarles van Uffiord het woerd en sprak als volgt: Alvorens aan de uitnoodiging van den burgemeester dezer gemeente gevolg té geven, zij bet mij vergund een kort woord tot U allen te spreken. Terecht hebt U, mijnheer de burge meester, dezen dag een voor Uwe ge meente heugelijke dag genoemd en .ik stel bet daarom op- prijs enkele oogenblikken met den Griffier der Staten in Uw midden te mogen ertoe ven teneinde U mijne har telijke gelukwenschen met de opening van bet waterleidingbedrijf aan te bieden. De Zuid-Bevelandsche Waterleiding Maatschappij heeft in de 20 jaren van baar bestaan haar nut ontwijfelbaar be wezen en een ieder zal het er over eens zijn, dat de voordeden en gemakken, welke de drinkwatervoorziening op Zuid- Beveland heeft gebracht, voor geen tegen spraak vatbaar zijn. Waar ook Uwe gemeente tenslotte tot aansluiting aan die Maatschappij heeft besloten, is het onnoodig de groote hy giënische belangen eener goede drinkwa tervoorziening hier nog te bepleiten. Ook op het nut der waterleiding voor veeteelt, zuiveivorming, zuivelbereiding en voor den landbouw in bet algemeen alsmede voor de ontwikkeling der industrie zal bet onnoodig zijn te wijzen. Ik ben er van overtuigd, dat al die voordeelèn en het groote gemak, hetwelk een waterlei ding in huis of stal of waar ook mede brengt, alsook het nut eener waterleiding bij beveiliging van gebouwde eigendom men tegen brand, de ingezetenen Uwer gemeente niet alleen zullen doen beslui ten eenparig aan het net aan te sluiten, maar bij hen ook groote dankbaarheid zullen opwekken jegens hen, die jaren lang voio-r den aanleg hebben geijverd. In Uwe gemeente heeft het vele jaren geduurd, alvorens de voorstanders eener waterleiding hun doel konden bereiken», Noch het rapport van het destijds op gerichte comité voor het tot standbrengen van eene drinkwater leiding van Zuid-Be veland, welk rapport d.d. 26 October 1907 aan alle betrokken gemeentebestu ren werd toegezonden, noch de propagan da, welke voor het plan werd gemaald, konden de meerderheid idler leden van dén Raad Uwer gemeente overtuigen van de noodzakelijkheid om te dezer zake mecje te werken met de andere gemeenten. Meerdere malen is deze aangelegenheid in den Raad Uwer gemeente besproken, maar steeds met negjatief succes. Op 5 April 1910 werd ten raadhuize te Goes de oprichtimgsacte der N.Vi Waterleiding Maatschappij Zuid-Beve- land verleden, maar het gemeentebestuur van Borssele was daarbij niet vertegen woordigd evenman als het bestuur der gemeente 's Gravenpolder. In 1911 trad laatstgenoemde gemeente als aandeel- houdster toe, maar Borsselen bleef zich afzijdig houden. In December 1913 had er eene bespre king plaats tusschen wijlen' den vorigen burgemeester dezer gemeente en dén di recteur der Waterleiding, waarbij wend overeengekomen, dat de watervoorziening aan de hand van nieuwe plannen wederom in den Raad ter sprake zou worden ge bracht. Na verschillende conferenties be sloot de Raad in Mei 1914 met alge meene stemmen tot het aanleggen van een leidingnet in de gemeente en tot het koo- pen van water en gros en bij de Zuid- Bevelandsche Waterleiding Maatschappij, n.l. te 's Heerenhoek op het dorp aan de grens der gemeente Borssele. Hot aan gaan eener geldleening gioot f 30.000 werd daarop door Ged. Staten goedge keurd. De voorbereidende werkzaamheden voor den houw en alles wat daaraan Vast zit werden daarna met bekwamen spoed verricht, zoodat eind 1914 alles gereed was en nog slechts de verschillen de contracten moesten worden ondertee kend. Maar toen brak de oorlog uit en voor het eene week verder was, trok de geldschieter van de gemeente zijne aan bieding in, de buizende verander was niet meer bereid tot leveren onder dezelfde voorwaarden,c evenmin als de aannemers van het leggen der leidingen. Jarenlang zou het daarna duren, voor dat weer een stap in de goede richting werd gedaan. In het gemeentebestuur was geen mfeerderbeid meer te vinden om de eenmaal aangevangen taak opnieuw aan te vatten en tot een goed einde te brengen. In 1921 werd f daarna opgericht de Coöp. Vereeniging tot voorziening van goed drinkwater Algemeen Belang" te Borssele, maar ook deze kon niet vol doende belangstelling voor de goede zaak opwekken; in£n meende reeds voldoende te hebben gedaan met bet Coöperatief ha len van water uit de Zuid-Bevelandsche Waterleiding te 's Heerenhoek, wanneer de regenbakken leeg waren. In 1925 werden andermaal plannen ont worpen en besproken en werd wederom op allerlei wijze propaganda gemaakt, echter wederom zonder veel succes. In de daarop volgende jaren hebben de voorstanders niet stilgezeten en is er op verschillende wijze ook van buitenaf eenige zachte aandrang uitgeoefend op het gemeentebestuur, mede m verband met den ongunstigen gezondheidstoestand in deze gemeente. En ten slotte is op voorstel van burgemeester en wethouders in November 1929 door den Raad dezer gemeente besloten tot aansluiten bij de Zuid-Bevelandsche Waterleiding. Met spoed werden daarna de plannen uitgewerkt en in Juli van dit jaar kon het contract worden afgesloten. „Eind goed al goed" pleegt men te zeggen. Er is dan ook alleszins reden voor blijdschap en vreugde, dat deze ge meente in het bezit is gekomen van een beschavingsobject, onmisbaar in onze he- dendaagsche samenleving en dat Borsse len thans wat de behartiging van dit groo te volksbelang betreft, niet meer onib- breekt in de rij harer Zuid-Bevelandsche Zuster gemeenten, die reeds zoovele jaren de voordeelen eener goede drink water voorziening genieten. Toch moeten wij op dezen dag naar onze meening ook eenige oogenblikken met weemoed, maar ook met dankbaar heid terugdenken aan een tweetal man nen, die jarenlang hunne krachten voor de totstandkoming der plannen hebben ingespannen, maar die ons vóór de ver wezenlijking daarvan door den dood zijn ontrukt. I Ik heb daarbij allereerst op het oog den vorigen burgemeester dezer gemeen te, wijlen den heer Richel, die zich niet alleen steeds een warm voorstander der waterleidingplannen heeft betoond, maar die ook met groote toewijding jarenlang is werkzaam geweest om de ontworpen plannen ingang te doen vinden en te doen slagen. In de tweede plaats denk ik aan wijlen Dr. Folmer, die ook meerdere malen eene krachtige propaganda heeft gevoerd, ook in deze gemeente, o.a. door het houden van lezingen met lichtbeelden, waarbij meerderen van het nut der waterleiding werden overtuigd. Aan de nagedachtenis dezer beide mannen breng ik hier eerbie dige hulde. Mijne hartelijke gelukwenschen aan burgemeester en wethouders en aan den Raad dezer gemeente met hun wijs be sluit. Beter laat dan nooit. Ja, zeker we leven in zorgvolle tijdsomstandigheden, welke ons huiverig er v0or maken om de ingezetenen nieuwe lasten öp te leggen. Ik juich het echter toe, dat gij er toch niet voor zijt teruggedeinsd om deze nieu we bron van welvaart voor Uwe gemeente te doen aanboren. Mijne hartelijke gelukwenschen. aan U mijnheer de burgemeester, die zoo kort na Uwe infunctietreding aan de uitvoering van het raadsbesluit heeft mogen mede werken. Moge het U gegeven zijn ook op andere wijze deze gemeente tot groo teren bloei te brengen. Mijne hartelijke gelukwenschen aan de Gezondheidscommissie, zetelende te Goes, welke Commissie jarenlang met onver- fiauwden ijver voor dit groote hygiënische belang heeft gestreden. Niet minder mijne hartelijke geluk wenschen aan de Zuid-Bevelandsche Wa terleiding Maatschappij en speciaal aan den directeur dier Maatschappij, die on danks allen tegenstand steeds bereid is gèbleven zijne krachtige medewerking te verleenen. En ten slotte mijne hartelijke geluk wenschen aan de ingezetenen dezer ge meente. Ik hoop dat God's zegen zal mo gen rusten op deze uitbreiding der Zuid- Bevelandsche Maatschappij en dat zij het geluk en de welvaart der ingezetetien in rijke mate zal moigen bevorderen'.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2