is „Ata" het meest gewilde. EXPOSITIEl Atas het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel. Laatste Berichten. Advertentiën. Bezoekt de van Schilderijen en Houtsneden COR VISSER, Te koop bij inschrijving, 86 OLMEBOOMEN, ALGEMEEN ASSURANTIE - BUREAU 1 EM* is vanzelfsprekend, Ata reinigt vlugger, spaart tijd en moeite, is voordeelig in 't gebruik en kost in handi ge strooiflesschen 13 cent. Alles blijft als nieuw door Am Eemg Importeur E. Ostermann Co's Handel Mi)., Amsterdam Fabnkanle: Henkcl Cie A. C Diiasefdorf woonlijk, na de voordeur gesloten te hebben, bedoelde trommels en zak ken even in de gang staan om in de kleedkamer zijn uniform aan te trek ken. Hier gekomen' bemerkte hij plot seling, dat een man achter hem stond, die een revolver op hem gericht hield. Op hetzelfde oogenblik, dat hij zich omdraaide, riep deze: „Handen om hoog en de postambtenaar, wien niets te doen stond dan hieraan te gehoor zamen, zag zich door den steeds met de revolver dreigende indringer inde brandstoffenkelder gedreven, waarin de aanvaller hem daarna heeft opge sloten. Ongeveer een half uur ftiter ver scheen de werkvrouw, die eiken dag het kanfoor schoon houdt, aan de voordeur, doch deze werd op haar bellen niet geopend. Onraad vermoe dend heeft zij de buren gewaarschuwd waarop iemand over een afdakje aan de achterzijde van hef perceel hef postkantoor bereikt heeft. Nog bui ten zijnde hoorde hij het hulpgeroep van den postbeambte uit den kelder; daarna heeft hij zich toegang ver schaft tot het perceel door een ven ster, waarvan hij eerst een ruit gebro ken had, en den gevangene bevrijd. De postzakken en -trommels bleken uit de gang weggehaald, en naar de wachtkamer gesleept te zijn. Hier kon de dief of konden de dieven hun gang gaan, zonder dat zij van de straat af gezien konden worden. Aan de trommels waren duidelijk sporen van pogingen om ze open te breken, aanwezig, wat echter niet gelukt is, zoodat daaruit niets wordt vermist. De zakken waren echter openge scheurd en de inhoud ervan lag over de vloer verspreid. Onmiddellijk zijn de politie- en de post-autoriteiten gewaarschuwd en toen is gebleken, dat van den inhoud der postzakken 32 aangeteekende brie ven met aangegeven geldswaarde wa ren verdwenen. Van een daarvan was de aange^fefen waarde van den inhoud f 3000. Hoe groot de buit van den dief of de dieven is, heeft men nog niet kunnen vaststellen. Men vermoedt, dat hij of zij zich Vrijdagavond in het kolenhok hebben laten insluiten, dat zij gestoord zijn door hef bellen van de werkvrouw en van het oogenblik, dat deze de buren was gaan waarschuwen gebruik hebben gemaakt om het gebouw door de vooi'deur ongemerkt te verlaten. Kort tevoren heeft een melkboer een flesch melk gebracht, hetwelk ook van hem is aangenomen, waarschijnlijk door den insluiper, van wien tot nu toe elk spoor ontbreekt. Roeiboot omgeslagen. Twee arbeiders verdronken. Zaterdagmiddag kwamen de gebroe ders W. en P. Rijke, oud resp. 20 en 22 jaar en A. van Dinteren, oud 70 jaar, werkzaam in den Biesbosch door den polder Gesterd van hun werk, zij begaven zich naar Hank (N.-Br.). Plotseling is het ijzeren roeibootje, waarin zij zich naar huis begaven, door onbekende oorzaak omgeslagen. Eenige in de nabijheid zijnde arbei ders hebben v. D. kunnen redden. De slachtoffers waren ongehuwd. Smokkelarij van cocaine. In Zuid-Limburg vijf perso nen aangehouden. De politie in Zuid-Limburg was se dert geruimen tijd bekend met het feit, dat er in Limburg een bende co- caïne-smokkelaars aan den gang was. De bende bestond uit zes personen, zoowel Nederlanders als Dnitschers. De hoofdzetel is het naburige Aken. De politie ging op Onderzoek uit en bespeurde, dat men een hoeveelheid cocaïne trachtte te verkoopen aaneen ecchtpaa'r' uit Spekholzerheide-Kerkra- de. De levering geschiedde Zaterdag te Maastricht, doch het bleek, dat de geleverde cocaïne met aardappelmeel was vermengd- Korten tijd nadat de vervalachiag was ontdekt, heeft men de vijf personen aangehouden. Zij zijn ,van Kerkrade naar Maastricht over gebracht, en daar opgesloten. Voorts is te Maubach nabij Kerkrade in het huis van den voomaamsten verdachte 1500 gram cocaïne in beslag genomen. Door gesloten overwegboomen gereden. Een treinontsporing voor komen. Vrijdagavond had op den spoorweg overgang van den rijksweg fusschen Venlo en Kaldenkïrchen een ongeval plaats, dat ernstige gevolgen had kun nen hebben. Omstreeks 7 uur reed een zware vrachtauto met aanhang wagen geladen met sinaasappelen van den vrachtrijder Boom te Venlo in de richting van de grens. De chauffeur zag niet, dat de hoornen gesloten wa ren, ook niet den rooden reflector, die in het midden zit. Hij reed door beide zware ijzeren boomen heen, die verbrijzeld werden. Onmiddellijk wer den door personeel uit bet wacht huisje de over het spoor liggende boo men weggewerkt, voordat de aanstor mende trein passeerde. Ongelukken kwamen niet voor. De chauffeur tegen wien procesverbaal is opgemaakt, verklaarde, dat hij dooi de verblindende lichten van een aan de overzijde van dg boomen sfaan- den auto niet gezien had, dat deze waren gesloten. Noodlijdend Maassluis. Rijk en provincie verlee- nen steun. In een spoedeïschende zitting van den gemeenteraad van Maassluis heeft de burgemeester meegedeeld, dat Vrij dagmorgen van de ministers van bin- nenl. zaken en landbouw en financiën bericht was ingekomen, dat het Rijk en de Provincie na de langdurige on derhandelingen met B. en W. tot de overtuiging zijn gekomen, dat de ge meente Maassluis noodlijdend is. Zij verklaren zich bereid aan de gemeente f 50.000. a fonds perdu te verschaffen, Rijk en Provincie ieder voor de helft. De Raad besloot aan Regeering en Provincie hiervoor dank te betuigen. Voorts werd besloten om a.s. Maan dag bij gunstige weersgesteldheid werk- loozen naar Drente uit te zenden. Winkelsluitingswet- Uitstel van inwerkingtreding der wet verzocht. Nu de Winkelsluitingswet door de Eerste Kamer is aangenomen, heeft de Kon. Ned. Middenstandsbond zich, in opdracht van de op 22 October j.l. te Amsterdam gehouden algemee- ne Bondsvergadering, tot de Konin gin gewend met een adres, waarin o.m. wordt opgemerkt, dat bij invoering der Winkelsluitingswet de bedrijfslas ten en -moeilijkheden voor den han- deldrijvenden middenstand zullen wor den verzwaard. Adressant wijst er dan op, dat ook de Middenstandsraad en de Ned. R.K. Middenstandsbond deze zienswijze deelen en verzoekt tenslotte bij het bepalen van hef tijdstip van inwer kingtreding der Winkelsluitingswet wel rekening te willen houden met deze wenschen, en zoo mogelijk, wanneer het voornemen tot invoering der wet vaster vorm aanneemt, terzake het ad vies te willen inwinnen van den Mid denstandsraad. Onder verwijzing naar dit adres heeft de Kon. Ned. Middenstandsbond bovendien een beroep gedaan op den minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, teneinde diens medewerking te verkrijgen, opdat het Kon. Besl. als bedoeld in art. 13 eerste lid der Win kelsluitingswet niet tot stand kome, al vorens de normale verhoudingen in het bedrijfsleven zullen zijn hersteld. De Zuiderzee-dijk. Friesland in 1934 per trein over Wieringen te bereiken? Volgens het „Hbld." zijn thans bij de Ned. Spoorwegen plannen in voor- j bereiding, om Friesland een vaste ver binding te bezorgen met Noord-Hol land over den nog te maken afsluit dijk en Wieringen heen. Daartoe zal het noodig zijn, het traject Heer HugowaardAnna Paulowna van dub bel spoor te voorzien, hetgeen tot dus ver voor het reïzigersvervoer naar Den Helder gemist kon worden. Te vens ligt het in de bedoeling op hef eiland Wieringen een paar stationne tjes te bouwen, en wel te Hippolytus- hoef en Den Oever, het meest Ooste lijk gelegen kustplaafsje. De dijk, die de afsluiting der Zuiderzee zal vor men, komt in Friesland uit bij hef dorp Zurich, iets ten Zuiden van Har- lingen. Wanneer deze plannen zullen wor den uitgevoerd staat nog niet vast, vermoedelijk zal het wel 1934 of 1935 worden, voordat de reizigers van deze nieuwe verbinding kunnen profiteeren. Rumoer en humor in den raad. Uit het verslag van de jongste zit tingen van den Elaagschen gemeente raad knippen we het volgende: Mr. Duys (S.D.A.P.) critiseert het geschiedenis-onderwijs op de scholen dat vol in van vechten, veldheeren en moorden. Prof. v. d. Bilt (v. b.): Het is toch gebeurd! Mr. Duys: Dat is een phrase. Men behoeft toch niet alles aan de kinde ren te vertellen wat er gebeurt. Men moet hun meer over geleerden en kunstenaars vertellen. Als men hun nu vraagt wie Rembrandt is, dan zeggen ze, dat was iemand die aan de Nacht- veiligheidsdienst was of nachtwaker of zoo. (Vroolijkheid). Daarom is de S. D. A. P. tegen het bijzonder onderwijs omdat het dienstbaar is aan de klasse heerschappij. De heer Polmer (c.-h.): Dat gelooft u zelf niet. (Rumoer). De heer Duys (boos): Dat is een grofheid, ik ben wel fel maar niet fanatiek De heer Lou de Visser (Comm.): Wel fel maar niet principieel. (Groot ge lach). De heer Folmer: Ik heb niet de bedoeling gehad te krenken. De heer Duys hiervan acte nemend, vervolgde zijn rede en kwam thans tot de zanghulde (aan de Koningin, De openbare onderwijzers weigerden medewerking te verleenen. Red. G. C.) Zijn dochtertje wou ook mee doen hieraan Wethouder De Wilde (a.-r.): Dat gaat op een bijzondere school. (Be weging). De heer Duys: Niet op een confes- sioneele. Er zijn bij mij thuis ook anderen die daarover te oordeelen hebben. De heer Guijt (r.-k.)O, daarom heeft hij in den raad zooveel praats. (Uitbundige vroolijkheid). De heer Duys: In mijn gezin heeft ook de vrouw wat té zeggen. (Vreug de). De heer Duymaer van Twist (a.-r.): Is dat gemeentepolitiek? (Rumoer). Op dit moment flitsen van alle kan ten interrupties op, waaraan de voor zitter tevergeefs tracht door hamer- geroffel een eind te maken. Het is zoo rumoerig, dat niets is te verstaan. Dan verheft de profesteerende bezoe ker van de publieke tribune zijn stem en volgt het gemelde incident. Voorzitter, dr. v. d. Meulen, doet vervolgens een dringend beroep op den raad zich toch te matigen. Nadat ook de heeren Michon (h. s. p. en Duymaer van Twist de hou ding der onderwijzers hebben afge keurd en de laatste maatregelen heeft gevraagd om herhaling te voorkomen, krijgt de voorzifter, dr. v. d. Meulen, nog even het woord, waarna de ver gadering wordt verdaagd. Benoeming van een gemeente-arts. Ontstemming van Katholieken De gemeenteraad van Oude Niedorp heeft onlangs een niet r-k. gemeeive- arts benoemd. De r.-k. kiesvereeniging aldaar was hierover ontstemd eu riep de r.-k. raadsleden Ier verantwoording, die tot deze benoeming hadden meegewerkt. (De gemeenteraad heeft 4, r - k. en 3 protestantsche leden.) Wethouder Bakker beantwoordde hoofd zakelijk de critiek en betoogde, dat de r.-k. raadsleden niet anders hadden kun nen handelen. De pogingen om een r.-k. arts te krijgen mislukten; nadat in debladeu was geadverteerd, waren er twee sollici tanten gekomen, van wie de een r.-k. was. Deze, die op rijkssteun had gestu deerd, moest evenwel nog enkele jaren naar Indië of een bedrag van f 6000,— terugstorten. Dit bedrag door de gemeente te laten betalen, was wel wat bezwaarlijk En de pastoor had intusschen zieh niet tegen een benoeming van een anders denkende verklaard. Aan het slof. van de besprekingen id de kiesvereeniging werd met algemeene stemmen besloten, aan den nieuwbenoem den gemeente-arts mee te deelen, dat de benoeming hem een strop zou zijn, en aldus te trachten hem te bewegen voor zijn benoeming te bedanken. Verder werd besloten, vier leden naar den pastoor af te vaardigen, om hem in kennis te stellen met het gevallen besluit. Dezelfde leden zullen ook een bespreking houden met den benoemde. AFLOOP AANBESTEDINGEN, VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. •s HEERENHOEK. Uitslag open bare verkooping, gehouden ten ver zoeke van de familie WestdijkBlom- mers te 's Heerenhoek, ten overstaan van Notaris van Dissel te Goes, op Vrijdag j.l., van: huis, schuur en erf, onder 's Heerenhoek, aan de Juliana- straat na 19, groot 4.10 A. Kooper werd van dit perceel de heer J. Pre fers te Kloetinge voor f1200, H. P. J. Tutein Nolthenius. Men meldt ons uit Zufphen: In den ouderdom van 69 jaar is in afgeloopen nacht te Gorssel overle den de heer H. P. J. Tutein Nolthe nius, oud-burgemeester van Apel - doorn en voorheen burgemeester van Vlissingen. De overledene was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, en Officier in de Orde van Oranje Nas sau. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 9 dezer luidtZwakke tot matige Zui delijke tot Westelijke wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, waar schijnlijk eenige neerslag, zachter in 't Noorden, in hef Zuiden weinig ver andering in temperatuur. LICHT OP. Dinsdag 9 December 4.15 uur Woensdag 10 December 4.15 uur BURGERLIJKE 5TANI) VAN GOES. Geboren: Mattheus Jan z.v. Dilige nts Fokke en Jannetje Korsuize; Jo hannes Petrus z.v. Hendrik van Hoorn en Johanna de Pan. Overleden: Jannetje Braamse 25 j., echtgenoote van Gilles Leendert Hu- bregtse, te Heinkenszand. MARKTBERICHT. VEILINGSVEREENIGING „K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Kleine veiling van 3 December 1930. Hollandsch Zoet f 19 a f 23, Zure appels f 11, Kleiperen f 11 a f 15, Gie- ser Wildeman f16, Pondsperen f9 a f 13, St. Remey f 12, Spruiten f 5 a fll, Wijnpeeën fl, Kroten fl, Kool rapen f2, alles per 100 Kg., Andijvie f 1, Bloemkool f 12, Roode kool f 4, alles per 100 stuks, Prei f 4, Knol selderij f 8, beide per 100 bos. De moordzaak-Lans. Men meldt ons uit Den Haag: De procureur-generaal bij den Hoo- gen Raad, mr. Tak, heden conclusie nemende in het cassatie-beroep van den gewezen procuratie-houder G. J. v. O., die door het Haagsche Gerechts hof tot 20 jaar gevangenisstraf is ver oordeeld wegens doodslag op zijn pa troon Lans te Rotterdam en wegens verduistering en valschheïd in ge schrifte, meermalen gepleegd, conclu deerde op grond van een der door mr. Kokowski aangevoerde cassatie middelen, n.l. dat het proces-verbaal van de terechtzitting van het Gerechts hof van 19 Sept. j.l. niet vermeldt op welke wijze de als getuige en als deskundige gehoorde J. Polak de be lofte heeft afgelegd, tot vernietiging van de uitspraak van het Hof en tot verwijzing van de zaak naar een aan grenzend Gerechtshof. De HoogeRaad zal 19 Jan. a.s. arrest wijzen. ROTTERDAM, 8 Dec. 1930. Vlasaanvoer 4915 blauw f 0,55 a f 0.75, 3000 Groningers f 0,50 a f 0,70 5500 geel f 0,55 a f 0,70, 300 dauwrood f 0,40 a f 0,50. 300 Wit f 0.55 a f 0.70 Handel traag. Granen buitenlandsche prijshoudend. Meel f 11,75, Mais f 109, HaverRuss. f 5,80 Boekweit, Danziger Dec.. 8,20, Mansjoe- risehe Dec -Jan. f 9,50, Amerikaansche Dec. f 9.B0. Binnenlandsche: Tarwe f 6,a f 7,25 Tarwe uitgezochte 8,50 a 10,25 Chevaliergeist 6,a 6,50 Haver 5,a 6, Erwten 8,a 10,50 Schokkers 8,a 12, Schokkers uitgezochte u 12,50 a u 14,25 Bruine Boonen 8,a 11, Maanzaad 26,a 28, Karwijzaad 26,a 27, Koolzaad 12,a 14, Kanariezaad 10,a 12, Lijnzaad (voer) 10,a 12, Zaai blanw-bloei 12,a 14,50 Wit-bloei 12,a 14, Aardappelen Eigenheimers f 3,a f3,20. Blauwe dito f 0, a f 0,-. Zeeuwsche blauwe f3,10 a f 3,80, dito bonten f 3,10 a f3,80. VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 990 eerste kwaliteit f 0,48 a f 0,50 tweede f 0,46 a f 0,48 derde f 0,45 a f 0,46 zouters f 0, f 0,export f 0,44 a f 0,49. Handel redelijk. ea door B 1 op het terrein van de SHELL jj| (aan de Hooge Schans). BiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiiimiiiniiiiiuniniiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiDUiiiiiiuiiimiuiiiuP a contant van de gemeente 's Heer Arendskerke wassende in de gemeente 's Heer Arends kerke, aan den Parallelweg, bij het Station 's Heer Arendskerke. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór Zaterdag 20 December 1930 des middags 12 uur ten kantore van Notaris H. JONKERS te Goes alwaar de conditiën ter inzage liggen. ■nirnijiiniuiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiitniiiiuiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiituiiiiiitiiiiiiiiiiHHiiiMiiniinoium'MiiiitniHiminnmnmnnttiiiHiimttHunmn^^M GEVESTIGD ■IBuimiuiimiuiiuiuuiiuiuuuuiuuiDiiiiiniJiiiiiuii'.iiiumiimiiiuiiiimiiiiuuiiiiiiu! Bezorgt alle voorkomende verzekeringen j Beleefd aanbevelend, jj J. WINGENDER Kantoor: GROOT E KADE 4-2 - GOES Bi iiiminnHiiiiiiniiniiiHiillllllllllintllllllllllllllllUlllllllllllllUinilimUliM

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3