PUROL Voorzichtig uitsluitend Uit den Westhoek. Uit de Radiowereld Stadsnieuws Vao Overal. Sport. Rechtszaken. Binnenland Water. Neen, over het hooge water, dat den landbouwers dit jaar bijna even zwaar op de magen ligt als de crisis, zullen we het ditmaal niet hebben. Wel over water, n.l. over leidingwater. En wei naar aanleiding van de gebeur tenis die heden in Borsseie plaats vond. Borssele was toit voor kort de eenige gemeente in Z.uid-Beveiand, die het zon der leidingwater klaar speelde. Toen de Zuid-Bevelandsche waterleiding nu al weer heel wat jaren geleden alle gemeen ten van goed drinkwater wilde voorzien, zeiden de Borsseiaren: „wij doen niet mee", of liever een van de vroede vade ren, die er inoigai wat in het water te broik- ien had, zei zulks en de gemeentenaren zegden het hem na, hetgeen ze later, vooral in droge zomers wel eens betreurd hebben. Herhaaldelijk is dan ook getracht Bors seie alsnog van leidingwater te voorzien. Het mislukte meermalen, mede oimdat de Waterleidingmaatschappij het Jiekkes Li tertje wel ter wille wilde zijn, doch niet ten koste van de eerder gekomenen. Het geld stond als een dam tusschen Banssele en de waterkraan. In den loop van dit jaar evenwel is deze dam neergehaald, en vandaag is Borssele officieel de beschikking over goed en deugdelijk drinkwater gegeven. Van deze officieel^ gebeurtenis, die met eenige plechtigheid en ook met een anderen dronk dan van puur Woejnsdrechtwater gepaard ging, puilen we in een volgend nummer uit voerig verslag geven. Thans zij slechts geconstateerd dat Borssele leidingwater heeft, en dat bij de Zuid-Bevelandsche Waterleiding het jongste kindje binnen is getreden. Of het eerste feit Dinsdag op de Goe- sche markt merkbaar zal zijn, durven we evenwel niet voorspellen. het afvoeren van deze slippers meebrengt, bestaat het groote gevaar, dat ook de kwa liteit van onze alom bekende Zeeuwsche oester meer en meer in het gedrang komt. Oester'kweekers en alle belanghebben den! Verdelgt met kracht en energie de zoozeer gevreesde Slipper Limped! Het is te wenschen dat iedere betrok kene aan dit verzoek gevolg geeft, want een sterfte als in Engeland voorkomt zou voor een stadje als Yerseke, dat voorna melijk d oor de oester teelt van een larnd- bouwdorpje van nog geen 1000 zielen tot ee« welvarende plaats van meer dan 4000 zielen is uitgegroeid, een ramp van niet te overzienen omvang zijn. Gemeenteraad van Driewegen. Verbetering van den PLattetveg. De raad vergaderde Donderdag. Afwe zig de heer J. G. Nieuwenhuize. Mede- deeiing werd gedaan, dat de rekening van 1929 en de begrooting van 1931 beiden zijn goedgekeurd, alsmede de diverse be- iastingsverordeningen in verband met de nieuwe wet op de Rijks uitkeer in g. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd her benoemd de heer Jacob de Winter met 4 stemmen, 1 stem blanco, en op de heer M. Njjsse 1 stem. Tot lid van de commis sie van toezicht op het lager onderwijs werd herbenoemd de heer W. West veer en tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim, al de 5 aftredende le den. Besloten werd met Ovezand te laten opmaken het verbeteren van den Platte- weg volgens het wegenplan. Besloten werd geen lid te worden der Nederland- sche Heidemaatschappij. Een vergroot portret van den gemeente-ontvanger werd in dank aanvaard voor de gemeentekamer. PROVINCIALE SNIPPERS. Op de voordracht voor onderwijze res aan de openbare schooi te Kapelle werden door B. en W. geplaatst No. 1. J. M. Stecher te Viissingen; 2. P. C. G. van der Zwart te Biervliet en 3. J. L. R. Net te Middelburg. 1 De openbare school werd door St. Nicoiaas bezocht te Kapelle. Ook zwarte Piet was er bij. De kinderen werden rij kelijk onthaald en ontvingen allen wat moois. Vrijdagmiddag bracht St. Nicoiaas met zijn zwarten knecht evenais vorige jaren een bezoek aan de beide openbare scholen te Wolphaartsdijik. De kinderen ontvingen elk naar hun verlangen een aar dig cadeautje en werden ruim getraceerd op suikergoed en chocolade. De werkgeversvereniging te Nieuw en St. Joosland besloot in haar laatst ge houden vergadering het i<>on der arbeiders voor dezen winter niet te verlagen. Mocht echter de regeeiring (in de toekomst de landbouwers niet steunen, dan zullen de landbouwers noodgedwnogen, tot loóniwij- ziging moeten overgaan. Ds. J. Jellema te St. Pancras heeft bedankt voor het beroep naar Yerseke. Gisteravond werd in de woning van P. H. te Kloetinige een begin van brand ontdekt. i Daar de bewoners, niet thuis waren, Bij verwonde of bij ruwe huid heeft de politie de ruiten kapot geslagen en Jen brand gebiuscht. De oorzaak is wellicht het vlamvatten van het houtwerk rond den schoorsteen Het bestuur van de werkliedenver- eeniging te Kapelle heeft aan. den raad der gemeente en aan het Burgerlijk Armbe stuur een verzoek gericht om het daar heen te leiden., dat stappen zullen gedaan worden ter bestrijding van de steeds uit breidende werkloosheid in de gemeente. Verzocht wordt dat beide colleges zich zullen wenden tot groOtere en 'kleinere werkgevers om tot toeslag over te gaan. De op 28 en 29 November gehou den bazaar van de Chr. Meisjesveireeni- ging der Gcr, Kerk te Driewegen, heeft opgebracht f687. A.V.R.O. en V.A.R.A. Voorwaarden van samen werking. Onder dif opschrift zet de A.V.R.O. in het zoo juist verschenen nummer van de Radio-Bode haar standpunt nader uiteen. W. Vogt schrijft: Zij (A.V.R.O.) verklaart daarom, tdat er geen samenwerking tusschen A.V. R.O. en V.A.R.A. bestaat,hetgeen, meer nog dan in deze verklaring, naar haar meening tot uiting komt in de door de V.A.R.A. georganiseerde, perscon ferentie op Maandag 1 December. In bedoelde persconferentie ver klaart de V.A.R.A. zich immers voor Rijksexploitatie van een zender, ter wijl zij als alternatief gesteld heeft in de resolutie van haar vereenïgings- raad: verstrekking van een zendver gunning aan vier omroepgroepen ge zamenlijk. Beide denkbeelden zijn voor de A.V. R.O. onaanvaardbaar. Mag nu gezegd worden, dat de A.V. R.O. onder geen voorwaarden bereid is tot het steunen of ondernemen van een poging tot slechting van geschil len? Het antwoord op deze vraag kan gegeven worden door een gedeelte aan te halen uit de Houtrustrede van den A.V.R.O.-voorzitter dr. H. Molhuysen: „De A.V.R.O. wil wel degelijk stre ven naar de totstandkoming van een harmonischen Nederlar.dschen Radio- Omroep, waarbij rekening wordt ge houden met de belangen der volks groepen, die een eigen omroep heb ben meenen te moeten oprichten. Maar evenzeer als het 'billijk is en verstandig, dat de A.V.R.O. rekening houdt met degenen, die naast haar ar beiden, even onvermijdelijk is het, dat deze laatsten rekening houden met het bestaan van de A.V.R.O.". In deze passage ligt besloten een bereidheid tot samenwerking met alle omroepgroepen, die bereid zijn het A.V.R.O.-standpunt welwillend tege moet te treden. Zooals bekend mag worden onder steld, kan het A.V.R.O.-standpunt al leen worden tegemoet getreden, wan neer de op 15 Mei door het zendtijd- besluit geschapen stand van zaken ten voordeele van de A.V.R.O. wordt ge wijzigd. In dit opzicht worden buiten de A.V.R.O. om vertrouwelijke pogingen gedaan. Om deze pogingen te laten slagen, zal de A.V.R.O. alle medewerking en inschikkelijkheid betoenen. In het veelbesproken onderhoud, dat de heer Vogt met den heer Oude geest (op initiatief van den laatste) heeft gehad over een ondergeschikte kwestie nopens het voortbestaan van de Radio-Volksuniversiteit, is dit A.V.R.O.-standpunt, zooals te ver wachten was, in een dergelijk toeval lig en niet alledaagsch samentreffen aangeroerd. Uit alles blijkt naar A.V. R.O.'s meening, dat haar heleid ge voerd wordt langs een volhardend ge trokken rechte lijn. Zij sluit samenwerking, met wie ook, niet uit, maar zij is voorts van mee ning, dat de liefde niet van één kant kan komen. Zou die liefde op nader in het ar tikel ontwikkelde inzichten (zendver gunning voor de A.V.R.O. voor 1875 en 298 meter golf en daarnaast vrij heid voor de oprichting van een „Gleichwellenstelsel!) van de zijde van de V.A.R.A. kunnen komen, dan zouden wij die niet versmaden en zelfs bereid zijn veel te vergeten. Het Chr. lyceum. Met de Staatscourant van 6 Dec. zijn verzonden afdrukken van de sta tuten betreffende de Vereeniging voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs voor Zeeland, ge vestigd te Goes. Verplaatst. Bij beschikking van den minister van financiën, is de ontvanger der re gistratie en domeinen, de heer C. J. C. de Haan alhier, verplaatst van het kantoor Goes naar het kantoor Eindhoven. Gekozen. Gisteren zijn bij de Gereformeerde Kerk alhier gekozen tot ouderling in de vacatures Davidse, Nederhand en Quakkelaar, de heeren J. Snoodijk, F. G. C. Rothuizen en F. C. van Dijke, en tot diaken in de vacatures Bedet en De Jonge, de heeren J. Don- ner en P. M. Knieriem. Expositie Cor. Visser. Naar wij vernemen zal de heer Cor Visser, die zijn werk exposeert in het bootenhuis op het terrein naast de Shell, zijn tentoonstelling nog eenige weken laten voortduren. Er zijn reeds meerdere werken verkocht. Beiaard-con eert. De stadsbeiaardier te Middelburg, de heer Ferwerda, heeft Zaterdag het ge restaureerde carillon in den toren der Groote Kerk alhier ingewijd met een concert. Het programma bevatte zeer aantrekkelijke nummers, en geduren de een uur heeft de heer Ferwerda het Goesche carillon op uitnemende wijze doen zingen. Althans in zooverre van uitnemend kan worden gesproken in verband met een carillon, dat niet geheel zuiver is. We weten niet of het beiaard-con cert door velen is beluisterd. Controle op luisteraars naar een concert dat tientallen meters boven onze hoofden wordt uitgezonden, is n.l. niet moge lijk. Wel vermoeden we dat zij, die in stille kamers, dicht bij de kerk ge legen, naar de zangen van het caril lon hebben geluisterd, een ongewone emotie zullen hebben beleefd. De emo tie van ijle klanken, hamerend in de stille avond-lucht, die boven de klei ne roezemoezige stad stond Goes 1Boeimeer 72. Een productieve aanval van „Goes"goede tegenstand van „Boeimeer" Gistermiddag had alhier op het sportterrein aan den Poldersche weg de ontmoeting plaats tusschen Goes I en „Boeimeer" uit Breda. Als de scheidsrechter het beginsignaal laaf hooren, zijn beide ploegen compleet. „Goes" trapt af en de voorhoede on derneemt direct goed opgezette aan vallen, goed geleid door den linker vleugel, en reeds binnen een tijd van enkele minuten heeft „Goes" succes door een schot van den linksbinnen (10). „Boeimeer" dat hierdoor niet ontmoedigd is, werpt zich met vuur in den strijd, doch de achterhoede van „Goes" weet voorloopig het ge vaar te keeren. Weer is het „Goes" dat er een doelpunt aan toevoegde, nu door haar rechtsbinnen. Het was een pracht van een doelpunt (2—0). Dit blijkt „Boeimeer" toch te machtig en kort daarop wordt een tegenpunt ge maakt (21). De Goesenaren, die zeer goed op dreef zijn, weten voor de rust de stand op 31 te brengen. Na de rust wordt een goede partij voet bal te zien gegeven, met „Goes" ver in de meerderheid. Achtereenvolgens wordt dan ook de stand door „Goes" tot 5—1 opgevoerd. Maar dan kan „Boeimeer" nog een keer het net vinden 52 - Dan gaat de strijd een tijd gelijk op en neer, maar onze stadgenooten willen nog meer doelpunten aan hun score toevoegen. De bal wordt mooi opgebracht door den linkervleugel van „Goes", deze zet goed voor, de middenvoor krijgt het leer in zijn bereik en no. 6 ligt in de touwen. Eenige minuten voor het einde krijgt „Goes" een hoek schop te nemen. De rechtsbuiten zet het leer voor den doelmond en de linksbinnen van „Goes" kogelt hef ze vende en laatste doelpunt in het net. Kort daarop wordt het einde aange kondigd. Het was een forsche wed strijd, doch er werd zeer fair ge speeld. De leiding was in goede handen. In- en uit. Ingekomen: H. Piechota, dienstbode, van Dordmund, Vlasmarkt 6; P. M. Ribbens, modiste, van Roosendaal en Nispen, Turfkade 13; L. J. Lagendijk, opzichter, van Arnemuiden, Zonne bloemstraat 4; J. M. Menheere, dienst bode, van Hoedekenskerke, Singel straat 5; R. van Drie, winkelbediende, van Zaandam, Lange Kerkstraat 6. Vertrokken: C. P. van der Hurk, dienstbode, naar Middelburg, Lange Burg B 6-7; N. Jungerius, landb.-ïnge- nïeur, naar Wageningen, Otto v. Gïl- reweg 33; F. P. Aarts, leurder, naar Tilburg, Veemarktstraat 21J. Hui- zinga, leerares, naar Deventer, Han delskade 25; C. Ringelberg, dienstbo de, naar Wissenkerke, Kamperland 333; P. van Dalen, dienstbode, naar 's Gravenhage, L. v. Meerdervoort 295 C. L. Mol, onderwijzeres, naar Sta- venisse, p a H. W. Zachariasse, tim merman; L. Provoost, winkelbediende, naar Roosendaal, Molenstraat 36; P. de Glas, zonder beroep, naar Was pik, B 3. Kantongerecht. De Kantonrechter heeft veroordeeld wegens Leerplichtwet: C. B. te Hoedekens kerke f 2 s. 2 d., L. E. te Hansweerf geen straf toegepast. Niet beletten dat de hond, die hij bij zich heeft wild opspoort: K. L. P. D. te Wemeldinge 2 maal f5 s. 2 maal 5 d. Zonder vergunning loopen op be zaaiden grond: P. J. S. te Borssele f 15 s. 15 d. Vuur aanleggen op korten afstand van goederen: A. K. te Goes flO s. 10 d. StraatschenderijI. L. v. D. te 's Gra venpolder f 15 s. 15 d. Wielen van zijn wagen niet van klei en modder zuiver houden: G. P. te Yerseke, A. d. J. te 's Gravenpolder f5 s. 5 d. Slijk op den openbaren weg wer pen: L. F. te Geersdijk, A. C. H. te Wissenkerke flO s. 10 d. Arbeidswet: M. W. te Rilland-Bath f 25 en 2 maal f 3 s. 25 en 2 maal 3 d., L. G. te Goes flO s. 10 d., P. C. te Krabbendijke f 15 s. 15 d., A. G. te Kapelle 2 maal f 3 s. 2 maal 3 d. Zonder vergunning zich op een an ders visscherijperceel in de Schelde bevinden: C. B. en W. d. R. te Tho- len f 5 s. 5 d. Overtreding Zeeuwsche Stroomen Visscherijreglement: W. C., C. J. C. en J. C. te Yerseke ieder 2 maal f 10 s. 2 maal 10 d. Te Waarde vuurwerk afsteken op den openbaren weg: J. D. te Krab bendijke f 15 s. 15 d. Te 's Gravenpolder met een mo torrijtuig harder rijden dan 20 K.M. per uur: H. J. S. te Eindhoven f 15 s. 15 d. Te Yerseke fietsen over het trot toir: P. T. te Yerseke f 3 s. 1 week tuchtschool. Met een rijwiel niet behoorlijk uit wijken: J. H. te 's Gravenpolder f5 s. 5 d. 's Avonds met een voertuig rijden zonder licht: A. d. J. te 's Gravenpol der f2 s. 2 d., A. R. te Ovezande f5 s. 5 d. 's Avonds fietsen zonder licht: S. d. V. te 's Gravenpolder, J. R. te Ovezande, J. K. te Yerseke, F. T. te 's Heer Arendskerke f 7,i0 s. 5 d. Met auto rijden zonder minstens twee goed werkende remmen: C. C. H. te Goes f 15 s. 15 d. Met een auto rijdende rechts niet de voorrang geven: A. K. te Hein- kenszand f 15 s. 15 d. Met auto geen teeken geven wan neer men van richting veranderd: C. J. N. te Kamperland, vrijgesproken. In dronkenschap de openbare orde verstoren en nachtrumoer verwekken: J. J. d. K. en A. C. Q. te Hansweerf 2 maal f 15 s. 2 maal 15 d. Dronkenschap: M. W. te Wemel dinge f 15 s. 15 d. In Meppel is gisteren reeds ge schaatst. Het ijs was van goede kwa liteit. Zaterdagmorgen is bij een jacht partij plotseling overleden de burge meester der gemeente Lonneker, de heer M- A. H. Stroïnk. Hij was ach tereenvolgens burgemeester van Ol- demarkt, Wanneperveen en sinds 1 Februari 1906 burgemeester van de gemeente Lonneker. De overledene was officier in de Orde van Oranje Nassau en gerechtigd tot het dragen van de Roode Kruis-medaille. John D. Rockefeller Sons hebben een millioen dollar ter be schikking gesteld van het comité tof steunverleening aan werkloozen te New-York. Hierdoor is het bedrag, waarover het comité beschikt, geste gen tot 4,136.000 dollar. Het comité tracht zes millioen dollar bijeen te krijgen; het gelooft, met behulp hier van den geheelen winter werk te kun nen verschaffen aan 15.000 personen. Te Arnhem is het huwelijk vol trokken van een bruidspaar, dat te zamen 162 jaar telt. De bruidegom, die 5 jaar weduwnaar is en meer dan 50 jaar met zijn vorige vrouw was ge huwd, is ruim 84 jaar oud. De bruid, die steeds ongehuwd was, is 78 jaar. Erwas veel belangstelling. Dinsdag is ten huize van de dames E. in de Doudeinstraat te Den Haag, het éénjarig dochtertje, doordat het zich in de wieg had omgewoeld, in de kussens gestikt. Te Warschau zijn de nieuwe in dustriegebouwen van Philips, waaron der een glasfabriek, door den direc teur van het Philips-concern, dr. A. F. Philips, die vergezeld was van de heeren Staal, ir. Otten en Loupart, onder-directeuren en van de heeren Walterscheid, den directeur van de Polski Zaklady Philips S. A. en Cus- ters, plechtig geopend. De opening werd bijgewoond door tal van autori teiten, onder wie zich bevonden de president van den Poolschen minis terraad, hooge geestelijken, de Pool- sche gezant te Den Haag, de Holland- sche gezant te Warschau, hooggeplaat ste Poolsche ambtenaren en vele ver tegenwoordigers uit de kringen van handel en Industrie. Te Delft is Donderagavond om streeks half tien de 26-jarige Liem uit Leiden met zijn auto in de pro vinciale vaart gereden. Met groote moeite werden hij en een dame, die naast hem zat, uit den auto die on der water lag gehaald. L. bleek te zijn overleden. Er bestaat hoop, dat de dame in het leven wordt gehouden. VOETBAL. Gisteren werden de volgende wed strijden gespeeld, met uitslagen als volgt: Zuidelijke le klasse K.N.V.B. L. O. N. G. A.—De Valk 2-3 EindhovenP. S. V. 31 N. A. C.—N. O. A. D. 0-1 Willem II—M. V. V. 3-2 Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. M. E. V. O.Dongen 1—3 MiddelburgD. O. S. K. O. 6 2 R. B. C.Breda 2-1 De BaronieZeelandia 23 Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. S. I. N. O. T. O.-Middelburg II 4-0 Zeelandia IIZierikzee 0—6 HulstViissingen II 21 AxelDe Zeeuwen 11 Terneuzen—Walcheren 2—1 Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. D. O. S. K. O. II—H. K. I. 1-6 N. A. C. III—Nieuw Borgvliet 14 Viissingen—Paars-Wit 72 GoesBoeimeer 7—2 Dierenmishandeling, Op 28 Juli werd te Zuid- en Noord- Schermer een paard zoo hevig door slagen en steken mishandeld, dat het arme dier uit benauwdheid in een sloot sprong. Het dier werd door drie ploegpaarden weer op den wal getrok ken, waarna vastgesteld werd, dat hei een poot gebroken had. Het dier werd daarop afgemaakt en naar het abat toir te Alkmaar vervoerd. Den be trokken ambtenaren viel de eigenaar" dige toestand van het vleesch op den rug op, en het gevolg was, dat een ver volging werd ingesteld tegen den 28- jarigen landbouwer P. C. v. S. en diens 29-jarige zuster. Dezen hebben nu voor de rechtbank te Alkmaar te recht gestaan. Er waren acht getuigen gedagvaard onder wie de hulpkeur meester van het abattoir, die verklaar de, dat na hef villen van het paard 20 kilo vleesch had moeten verwij derd worden, omdat het geheel murw was geslagen. Het O. M. noemde het optreden van de verdachten schandelijk en vond dat alleen een gevangenisstraf op haar plaats was. Het vorderde tegen P. C. v. S. twee maanden en tegen diens zuster één maand. Uitspraak 9 December. Overval in een Amsterdamsch postkantoor. Geldswaardige stukken gestol Toen Zaterdagmorgen tegen half 8 de postbeambte, belast met het ope nen van het bijkantoor van de poste rijen in de Kerkstraat bij de Spiegel- straat te Amsterdam daar de trom mels en zakken met poststukken in ontvangst had genomen, welke de auto van het hoofdkantoor was komen bren gen, en hij zich daarmede weer naar binnen had begeven, liet hij als ge-

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2