IV 148 Maandag 8 December 1850 117 Jaargang Buitenland. hand en Tuinbouw Parlementaria. ProVincierïieuWs Het meisje, dat met een Koning trouwde ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GMSCHE 1 COURANT Uitgave: Naamlooie Vennootschap Goesche Courant fpi*5p|fP eD Kieeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf I tl ma n \Tn O AA n Z.ï J Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorrn- Kabinetcrisis in Frankrijk. In Frankrijk is de regieering afgetreden, nadat ze in den Senaat, ma het stellen der vertrouwens-kwestie een nederlaag had geleden. Poincaré heeft geweigerd zich met de samenstelling van eem nieuwe regeering te belasten. Deze taak is thans opgedra aan minister Barthou. Barthou heeft aan Tardieu zijn mede werking gevraagd voor de vorming van het kabinet. Tardieu heeft hem dien beloofd, verklarend, dat hij de portefeuille zou aanvaarden op voorwaarde, dat de bestaan de republikemsche meerderheid in de Ka mer verzoend z<>u worden met de aanwij zing, door den Senaat gegeven, ten gunste van een nieuw© concentratie der repdbii- keinsche groepen. Briand heeft aan Barthou zonder voor behoud zijn medewerking voor de vor ming van zijn Kabinet beloofd. Naar pachtverlaging Een wenk van den bisschop van 's Hertogenbosch. De bisschop van 's Hertogenbiosch, mgr. A. F. Diepen, heeft blijkens ,gSt. Jams- klokken" het volgende schrijven uitge zonden: „Met het oog op de bestaande land bouwcrisis en de tegenwoordige opbrengst dier landbouwproducten zal het vaak bil lijk wezen een gedeeltelijke of zelfs heele kwijtschelding van over het afge- loopen jaar verschuldigde pachten te ver- leenen." „Wij bevelen onzen kerk- en armbestu ren en anderen liefdadigheidsinstellingen ten dringendste aan, goed gemotiveerde aanvragen dit jaar in zeer welwillendle overweging te nemen. Binnenkort hopen wij eenige aanwijzingen te geven om de te vernieuwen pachtcontracten meer in, over eenstemming te brengen met de eisohem der Christelijke lief de'*. TWEEDE KAMER. Aardappelen en suikerbieten. De minister van bimnenlandsche zaken en landbouw heeft Vrijdag in de Tweede Kamer meegedeeld, dat een ontwerp ter voorziening in den. nood der aardappel- meeündustrie de Kamer deze week zal bereiken. Ook is de regeering bereid, de suikerbietettcultuiur met een ontwerp te helpen. Het Groene Kruis. Vergadering te Kruiningen. De afdeeling Kruiningen., Hansweert, Schone van Het Groene Kruis vergaderdie in iiet hotel Korenbeurs' te Kruiningen on der voorzitterschap van Dr. J. Nieuwen- huize. De voorzitter deelde mede dat de wijkverpleegster ongesteld is, en vervan gen wordt door haar nichtje, die ook ver pleegster is. 85 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Bij het hoorOn van deze insinuatie werd ik vuurrood van woede em ik antwoordde hem uit de hoogte: „lik weetg dat de Koning dit wel zal doin/' I I J3 M Hij vertrok, zonder verdfer een woord te zeggen. Heel vroeg in dein morgen kwam Hui- da mijn kamer binnen. Ze zag er vrooüjk en opgewonden uit. „Er is iets gaande/' zei ze. „Gulan is naar Vesteral vertrokken. Ik verzocht hem te mogen spreken, en deelde hem mede, dat ik van idee veranderd1 was en Aloyan wilde ontmoeten om te zien, of ik er toch maar niet toe besluiten 'kon met hem te trouwen. Ik zinspeelde er op te vermoeden, dat de Koning verloren was. Tot lid der commissie van toezicht op de wijkverpleging w&rd aangewezen de heer J. M. Eiembaas. Uitgeloot werden 10 rentelooze aandeelem. De begrooting 1931 der T.B.C.-commissie werd vast gesteld op f 1053,18, Inkomsten; f 1090J93 Uitgaven, met een nadeelig saldb van f36,85. De begrooting Groene Kruis 1931 is f 1679,61 Inklomsten, f 1917j52 Uitgaven, met een nadeelig saldo van f238,01. Besloten werd de statuten eenigszims te wijzigen. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen. In de plaats van den heer en mevrouw Lutgcrt te Hansweert wer den gekozen mevrouw Van Dijk en de heer F. V. de Grcoff, beiden te Hansweert Oesterverkoop. De organisatie en de kweekers. Op de vragen van h^t Tweede Kamer lid den heer Drop, betreffende het instel len Vam een (onderzoek inaar een meer doel matige organisatie van d^n, posterver- koop hier te lande1, hebben de ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, en van Financiën geantwoord, dat de on derlinge concurrentie niet tot gevolg heeft dat verschillende oesterkweekers tot el- ken prijs hun voorraad opruimen en dat, a,ongezien niioiet worden aangenomen, dat de tegenwoordige oesterpirijzen in hooge mate medewerken tot een verruiming van den afzet, niet zullen leiden tot een ver nietiging van de oestercultuur, er voorals nog geen gevaar bestaat voor de instand houding en de rentabiliteit der domein gronden, voor de oestercultuur geschild. Een meer doelmatige organisatie van den verkoop van oesters dient overigens van de oesterkweekers zelf uit te gaan. Gemeenteraad van Wolphaartsdijk Leening van f 12.000,on" dergrondsch net; verzoek om werkgelegenheid; advies voor gasvoorziening. Vrijdag hield de raaid een openbare ver gadering. Tegenwoordig waren alle le den. Verschillende ingekomen stukken onder welke leen bericht van het hoofd der school te Oud-Sabbinge, dat door gebrek aan voldoende deelname de tuinbouwcur- sus niet zal doorgaan, werden voor ken nisgeving aangenomen. Vastgesteld werd het aanvullingskohier hondenbelasting 1930 met drie honden le klasse. Goed gekeurd werd een af- en overschrijving in de gemeentebegrooting voor 1930. Als leden van de plaatselijke schoolcommis sie werden gekozen de heerien C. van de Velde en C. Remijnse. Op voorstel van B. en W. werd besloten een gratificatie te geve» aan de heeren K. Bareman, A. de Bei en M. van de Kreeke elk' van f 10 voor het verrichten van buitengewone po litiediensten. Op verzoek van B. en W. erd aan hun college1 een crediet verleend van f250 voor het inwinnen van 'advies bij het bureau van de vereeniging van Ned, gemeenten inzake gasvoorziening dezer gemeente. Goedgekeurd werd het aangaan van een geidleeniog groot f 1.2000 ad 4 V2 pet. bij de bank van Ned. gemeen ten ten behoeve van het ondergrondsche electrische kabelnet en aanleg straatver lichting. Op een verzoek van J. Koeman om een toelage van f2 per maand voor zijn schoolgaand kind dat «de school aan den Papeweg bezoekt, werd gunstig be schikt. Aan een schrijven van A. v. d. Vliet en 21 anderen, inhoudende een ver zoek tot het scheppen van werkgelegen heid bij eventueele werkloosheid werd na Hij koesterde niet den minsten argwaan. Hij beweerde Aloyan tot een der belang rijkste mannen van de Republiek te zullen maken en zei, dat ik onnoemelijk rijk zou worden. Ik ga dus met hem mee en wij vertrekken al heel gauw."' „OhÉ Hulda," riep ik angstig uüt. „Ik maalt me zoo bezorgd over je," „Het is de eenige oplossing/' zei ze. „Ilk vind het verschrikkelijk van U weg te moeten gaan, maar wij mogen niet riskee- ren, dat de Koning hierheen gelokt wordt. Ze zullen U niets doen, want ze zijn veel te bang voor het volk." Ik was daarvan echter niet 200 heel zeker. Wij kusten elkander tot afscheid. Ik had niet méér van een zuste r kunnen houden. f Drie dagen zijn verloopen. Ik. ben hier geheel alleen en heb niets geh oord. Gu lan is niet teruggekeerd. Die e< jntomigheid en stilte zijn verschrikkelijk. II weetniet, waarover ik schrijven moet, n jaar het is me ook trouwens onmogelijk ien pen op papier te zetten. I Gulan is teruggekomen. Ei heerschte hier een ontzettende opschudd oaig. Auto's verschillende besprekingen besloten de noodige aandacht te schenken. Op een vraag van het lid M. Kloosterman hoe het stond met de r adio-distributie deelde de voorzitter mede, dat de heeir M. Tram per hem had medegedeeld, dat hij met de aansluiting spoedig zal ^aanvangen. Hij vroeg ook om opheldering hoe het kwam, dat de electrische straatverlichting tot 12 uur des nachts brandt, terwijl toch door den raad was vastgesteld, diat dit elf uur zou zijn. De voorzitter antwoordde1 dat er door de gemeente een contract met de P.Z.E.M. was gesloten tot 11 uur (uit gezonderd de doorbranders) en er dus alleen volgens dit contract moest worden betaald Daar het (behoudens onvoorziene om standigheden uitgesloten) de laatste ver gadering in 1930 zou zijn, zoo bracht de voorzitter den leden zijn hartelijken dank en in het bijzonder den secretaris, den heer J. Goetheer, voor alles wat zij in het afgeloopen jaar tot stand hielpen bren gen en wees daarbij1 op twee belangrijke uitvoeringen n.l. de opening van het nieu we raadhuis en den ondergrond schen aan leg voor electrische verlichting en wensch- te verder den leden met hun gezinnen een goed uiteinde van 1930 toe. Wethouder Valkier dankte namens den raad den voorzitter voor de prettige lei ding en wenschte hem ook wederkeerig een prettig uiteinde van het bijna afge loopen jaar toe. t Gemeenteraad van Wissenkerke, Bouwen schoollokaal Geersdijk het werkloozen-vraagstuk. Donderdag vergaderde de raiaid. Afwe zig was de heer Noordhoek. Ingekomen waren een verslag over de bestrijding der iepenziekte; een schrijven van den Com missaris der Koningin dat de verordening op de heffing van opcenten op de belas tingen is goedgekeurd; een wijziging van de politic verordening, behalve vaststel ling van de kommen, waarover men nog in onderhandeling is. 1 De inspecteur van. het L. O. had ver zocht om aan de O. L. schooi te Geers dijk een lokaal bij te 'bouwen. B. en W. werden hiertoe 'gemachtigd. B. en W. stelden voor om in de Nooird- eindestraat klinkerbestrating en in den Oostachterweg macadam te brengen. Over een voorstel van den heer De Ridder om in den Zuidachterweg ook macadam aan te brengen staakten de stemmen. Het voorstel van B. en W. werd met algemeen© stemmen aangenomen, nadat nog door verschillende leden over de tijdsomstandigheden en over het voorstel van den heer De Ridder om in den Oost achterweg ook klinkers aan te brengen, is gesproken. Eveneens werd aangenomen het voor stel om opnieuw voor 2 jaar ontheffing te vragen tot het geven van lichamelijke oefening op de O. L. scholen, van de O. L. school te Kamperland om electri sche lichtleiding in de school te brengen. B. en W. stelden voor om de lampen DRAISMA-vAN-VALKEriBURC'S A LEVERTRA Ai •LEEUWARDEN rijden den geheelen dag af en aan. Ik zal krankzinnig worden, ais ik niet te hooren krijig, wat er ga,and© is. Ik heb Gulan gesproken. Ik vrees.dat hij me vermoorden zal. Hij is geheel ver anderd en glimlachte ook niet meer. Hij sprak niet mij, alsof ik een soldaat was, die ongehoorzaam was geweest. Ik had had nooit gedacht, dat hij militaire capa citeiten bezat, doch dit schijnt wel het geval te zijn. Hij zei, dat Huldla hem be drogen had. Hij 'nam haar mee naar Aloyan, die zoo ill verrukking was over haar komst, dat ze hem gemakkelijk ge noeg voor den gek kon houden. Ze dead, alsof ze haar ouders in de hoofdstad wilde bezoeken en hij bracht haar daar heen. Hij ging met haar het huis binnen en terwijl ze hem in een kamer liet wach ten, ontsnapte zij door de achterdeur. Hij had tot nu toe geen spoor meer van haar kunnen ontdekken, doch hij' zou niet rusten, alvorens hij' haar gevonden had en dan.... Huida's plan was dus gelukt. Mijn hart klopte luid van vreugde. „Als we haar vinden, zal ze hiervoor van de straatverlichting, die 's nachts blij ven branden van 40 op 60 watt te bren gen. Hierover staakten de stemmen. Besloten werd de huur voor het plaat sen van woonwagens aan de heeren J. Fiikweert en Van Luik op te zeggen. Een stuk grond aan den Camperiamd- schendijk zal als woonwagenkamp wor den ingericht. De heer Breure klaagde over den slech ten waterafvoer te Geersdijk; over het hebben van weinig eerbied, als bestuurdteirs van voertuigen een begrafenisstoet pas seer en. De politie zal op het laatste worden gewezen. De heer Schippers viroeg naar de vor deringen van het leggen van den eiectri- schen kabel naar Kamperland. Medegedeeld werd', dlat het wachten is op de vergunning van rechthebbenden om te graven. De heer Kramer viroeg of werkloozen de vaargeul in de haven te Kamperland kunnen verbeteren. De voorzitter zeide, dat den rechthebbende verscheidene ma len hierover is geschreven', maar dat tot heden geen antwoord is ontvangen. Gesproken werd nog over de werkloos heid, waarbij de heer Abrahamse het lakschbeid noemde, diat de werkloofzen niet georganiseerd zijn, waardoor de rijks- uitkeering wordt gemist. De Slipper Limped. Het gevaar voor de oesters. Men schrijft uit Yerseke aan de „N R. Crt.": Het schijnt helaas een feit te zijn, dat de voor de oesterteelt beruchte zeeslak de slipper Limped, in het gebied der Zeeuwsche stroomen hoe langer hoe meer voortbeelt. Kwam deze slipper vroeger niet en en kele jaren geleden nog maar zóó weinig voor, dat de bekende wijlen dr. de Man er nog aan te pas moest komen om ze te determineeren, than9 behoort ze niet meer tot de zeldzaamheden en iedere oester- werker heieft reeds één of meer exem plaren gezien. Van tpfficieele zijde laat men dan ook niet na er telkens tegen te waarschuwen om toch vooral deze para siet in zijn ontwikkelingsperiode te ver delgen. Thans ook weer in een schrijven, waaruit we zoo vrij zijn 'het volgende te citeeren: De chef van het kustvisscherijonder zoek, de heer Haringa te Amsterdam, had den controleurs der visscherijen opgedra gen de belanghebbenden te verzoeken de gevonden exemplaren te verzamelen. Het resultaat is geweest, dat door één firma in de maand November reeds 184 stuks van deze Slipper Limpeds werden inge leverd. Zeer waarschijnlijk is het voortbiren- gingsvermogen van deze slippers buitenge woon groot, omdat de meeste exemplaren nog zeer 'klein waren en slechts enkele van middelmatige grootte daarbij voort kwamen. Niet zelden kwam het voor, dat meer dan één exemplaar op één en hetzelfde voorwerp vastzat, en waar het in Enge land voorkomt dat soms zeven of meer exemplaren zich op één en delzelfde oester vasthechten en deze slippers ook hetlzelf- de voedsel tot zich nemen, dat ook voor de oester onmisbaar is, dan wordt hier het spreekwoord bewaarheid dat „vele var kens de spoeling dun maken", en afge zien van het feit hoeveel werkzaamheden moeten boeten en U eveneens. Beiden zult U een gerechtige straf moeten onder gaan. Denkt U, jdlat wij' die heer en meester in Lostrasia zijn, dergelijke din gen zullen dulden?" Daarna verliet hij de 'kamer. Ik was bijna waanzinnig van vrees voor Max Hoe ging het met hem? Had Hulda hem bijtijds de boodschap kunn|en doen toe komen Of was het mogelijk, dat Ma.x mijn oorspronkelijk briefje gekregen had en niets van de code af wetend, toch ge komen was, en ondierweg door Gulan werd opgevangen? Dit zou dus beteekencn, dat hij thans gevangen genomen was... Het was natuurlijk nutteloos Gulan naar Max te vragen. Ik vrees, dat ik erg laf ben. Ik vraag me af of er een land, of een enkel volk bestaat, dat zooveel opofferingen waard is? Max zou mij echter minachten, als hij wist, dat dergelijke' gedachten zich van mij meester maken» ALDEEN MET EEN KRANK ZINNIGEN MAN. I Wat moet ik doen? Ik ben alleen met een krankzinnige. Gulan heeft zonder twij fel zijn verstand verloren. Ik weet niet. Dagboekblaadjes DECEMBER. Ik lees in het jongste rapport van de Hederlandsche Kamer van Koophandel te New-York, dat de Amerikanen ons niet au sê- rieux nemen. Aangezien wij omgekeerd ook de Amerikanen niet au sérieux nemenzouden wij (gesteld dat een gemiddelde Amerikaan weet waar Si berië ligt) kunnen antwoorden, dat ons dit Siberisch koud liet, indien er aan dig onverschilligheid niet fi- nancieele consequenties vastzaten. Het rapport wijst ons nu den weg om der Amerikanen belangstelling weer op te wekken: wij moeten zorgen, dat et in de kranten over ons land geschre ven wordt. „Als er geen nieuws is, dan moet er nieuws gemaakt worden. Laat b.v. iemand van naam in Amster dam via de Associated Press een kabeltje sturen naar Amerika, om te protesteeren tegen de algemee- ne meening hier te lande, dat Den Haag de „Capital City" van Ne derland is. Zulk een berichtje zou direct in 3500 Amerikaansche bla den opgenomen worden, kranten zouden bedolven worden onder een vloed van ingezonden stuk ken; de Nederlandsche Kamer kan Koophandel te New-York zou hon derden brieven krijgen met het verzoek om kaarten, literatuur, enz. te sturen over Nederland, enz. enz. Enkele jaren geleden zond Zwe den, waar ook nooit iets gebeurt, den Kroonprins naar Amerika. Hef Zweedsch-Amerikaansche Nieuws- Bureau te New-York verzamelde de letterlijk balen vol met knipsels over Zweden. Het toe ristenverkeer naar Zweden verdub belde in twee jaar tijds, de vraag naar Zweedsche producten, voor al glas- en aardewerk, nam onge looflijk toe, Strindberg en Selma Lagerlöf zagen hun vertaalde wer ken verkocht, editie na editie, in de tienduizendtallen". Een goed idee is toch maar alles. Wij weten nu hoe het moet en ik heb voor deze tveek de volgende berich ten klaar gemaakt voor de „Associa ted Press" Aandeelen Koninklijke staan voor het eind van 't jaar op 420. De- terding. Plan bestaat, na Zuiderzee ook Noordzee te dempen. - Diekema. Tegenspraak op vorig bericht. Diekema. Mengelberg heeft op één dag goo maal geniesd, hetgeen nationaal re cord. Beerenbrouck. Eiland Marken wordt 1 April ver rold naar open plek tusschen Wad den-eilanden. Vereeniging v. Vreem delingenverkeer. Hanussen en Marion komen in aan merking voor portefeuille minister Fi' nanciën. Vissering. Kabinet besloot bezit van radio-toe stel verplicht te stelten, daar sedert zendtijd-verdeeling ieder het zijne tracht te verkoopen. Philips. Als deze canards niet helpen, helpt niemendal. of hij uit het leger gedeserteerd is, of wat er anders gebeurde, doch hij vertoeft hielt alleen en er is blijkbaar niemand anders, die iets te zeggen, heeft. Een Vrouw, die er heel angstig_ uitziet, brengt mij mijn eten.. Geen van He vroegere memschen zijn meer in het huis aanwezig. Ik probeer mezelf wijs te maken, dat het Max goed gaat, doch het kan ook precies het tegenovergestelde zijn, Gulan vertelde mij vanmorgen, dat geheel Los trasia in zijn handen is. Ik merk echter duidelijk, dat hij niet goed bij zijn verstand is, vermoedelijk lijdt hij aan hoogmoeds waanzin. De wachten zijn evenwel verdubbeld, en ik kan geen stap doen zonder een schildwacht te ontmoeten, Vanmorgen heb ik een verschrikkelijke scène met Gulan gehad. Tot op zeltere hoogte jaagt hij me meer schrik aan dan vroeger, d0ch aan den anderen kant weer niet. Hij schijnt vergelen te zijn, dat ik de Koningin ben, en spreekt tegen me, alsof ik iemand anders ben. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1