Hendrikse Go's Bank N.V.. Goes Ruwe Handen SAFE-LOKETTEN ProvincienieuWs spoedig zacht met Sport. Stadsnieuws Rechtszaken. Provinciale Staten van Zeeland. Herstel Raadhuis Veere. Ged. Staten stelden voor, ten behoeve van het herstel van het Raadhuis te Vee: f 10.000 toe te hennen, n.l. 4000 1931 en de rest verdeeld over de 3 vol gende jaren. Een voorste! van den heer Kodde de jaren weg te laten, waarin betaald zal worden, werd verworpen met 32 tegen 6 stemmen, die van de St. Geref. en de S.D.A.P, Subsidie proeftuin Haamstede, Het volgende voorstel was om aan de Vereeniging tot bevordering van Tuinbouw onderwijs op Schouwen-Dyiveland voor de kosten van een proef- en demonstratie- tuin alsnog voor eenmaal een aanvullende bijdrage te verstrekken van ten hoogst f 1.313,07. De heer Joziasse heeft bezwaar tegen het steunen van den bouw van de tuin manswoning, waarmede de heer De Pauw zich vereenigt. De heer Dieleman wijst op het advi- van den Rijkstuinbouwconsulent, die krachtig aandringt op ongewijzigde aan neming. De heer Josiasse doet een voorstel om den post te verminderen met den bouv der woning. De heer Vogelaar komt tegen vermin dering op, daar anders ook deze tuin weer een kwijnend bestaam zal leiden. De heer D'oeleman hoopt, dat de sta ten niet schriel zullen zijin, men heeft hier toch met een bescheiden aanvrage te doen. De heer Sonke verdedigt het voorstel van Ged. Staten. Het voorstel-Joziasse wordt met 31 tegen 6 stemmen verworepn, die van de S.D.A.P. en de St, Gerei). Het voorstel van Ged. Staten wordt z.h.s. aangenomen» Subsidie Tuinbouwschool te Haamstede, Het voorstel tot het verleenen van ten hoogste f6000 in de kosten van oprich ting van een lagere tuinbouwschool te Haamstede wordt aangenomen z.h.s. Proeftuin te Kapelle. Het voorstel om voor een proeftuin te Kapelle in eens f 10.000 te geven, werd nadat in de afdeelingen en in het antwoord op het algemeen verslag was uiteengezet, dat deze tuin iets anders wordt dan die in den Wilhelininapolder, z.h.s. aange nomen. Overneming net te Waterlandkerkje. Ged, Staten stelden voor aan de N.V. P.Z.E.M. een crediet te verleenen van f3500 voor overneming van het laagspan ningsnet te Waterlandkerkje. De vergadering vereenigde zidh hier mede zonder stemming. Electrificatie Noordgroep. Ditzelfde geschiedde met een voorstel om een nader crediet aan de P.Z.E.M1. te geven voor de electrifciatie van de Noordgroep groot f 100.000, werd even eens z.h.s. aangenomen, nadat in het ant woord op het algemeen verslag gezegd was, dat te Zierikzee geen huurkoopin stallaties worden geleverd, omdat voorals nog de aansluitingen bevredigend zijn. Zijtakken weg MiddelburgKoudekerk©. Het voorstel om in beheer en onder houd bij de Provincie te nemen de zij takken van den weg Middelburg-Koude- kerke, werd z.h.s. aangenomen,. Renteloos voorschot deel weg St. Jansteen Koewacht. Bij het voorstel om f65000 renteloos voorschot te verleenen v-oor de Wilhel- minastraat, zijnde een deel van bovenge- noemden weg, vraagt de heer Kodde of de eischen voor dezen weg niet te hoog zijn. Weg Aardenburg-St. Kruis. Hetzelfde geschiedt met het voorstel voor een renteloos voorschot van f85.000 voor den weg Aardenburg-St. Kruis na verdediging door den heer Erasmus. Toegangsweg Steiger Stavenisse. Nadat de heer Sonke het voorstel om f6500 uit te trekken voor verbetering van den toegangsweg tot den prov. steiger te Stavenisse had toegejuicht, werd dit z.h.s. aangenomen. Bijdrage kanaalhavens te Neuzen, Aan de orde was nu een voorstel om aan het Rijk een bijdrage te verkenen in de kosten van uitbreiding der kanaal- havens te Neuzen voor f250.000 te vol doen in 30 jaarlijksche termijnen. De heer Geelhoed zegt, dat met dezen aanleg een gro0t belang wordt gediend, en hij dankt dan ook Ged. Staten voor hun steun. De heer Vienings meent, dat men toch moet aandringen met hulp der regeering, op lagere tarieven bij de spoorwegen. De heer Van Rompu zegt, dat Ged. Staten oAk de uitzonderingstarieven zul len bepleiten. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen/. Haven van Vlissingen,. Het voorstel om voor f50.000 deel te nemen in het kapitaal van de te stichten N.V. „Haven van Vlissingen" werd alle afdealingen met gemengde gevoelens ontvangen. Ged. Staten stelden nader voor de woorden „in beginsel" te doen ver vallen. De heer Onderdijk heeft met zijn fractie nu juist te meer bezwaar tegen het voorstel en vreest ook, dat men la ter zal kunnen bijpassen. Spr. doet een voorstel om in principe tot medewerking te besluiten, maar tde eindbeslissing aan te houden tot de statuten enz. zijin over gelegd. De heer Adriaanse zegt, dat men moet afwachten -of de haven met succes zal kunnen worden geëxploiteerd, maar nu men a heefjt gezegd moet men oo|k b zeg gen. De heer Dieleman meent, dat men dat voorstel met enthousiasme moet aannemen, want aller oogen zijn op deze haven gevestigd. Vroeger is ge middeld f12000 winst gemaakt uit de binnenhavens. Er zijn statuten, maar die mag spr. niet publiek maken, De heer van Waesberghe zegt, dat als men zijn aandeelen heeft vol ge stort, men niet meer tot betalen kan worden aangezet. De heer Kakebeeke zegt, dat al kende men de statuten, de Staten die toch niet zouden kunnen veran deren. Als de opslagplaatsen te Ter- neuzen rendeeren, waarom dan die te Vlissingen niet. De heer Dieleman verzekert ook nog o.a., dat men na volsforting niet meer tot bijbetaling zal kunnen wor den aangesproken. De heer Onderdijk trekt zijn voor stel in en dat van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. Verbindingen Zeeuwsche en Zuid Hollandsche eilanden met Noord-Brabant. Het voorstel om ten behoeve van de verbetering der vaartuigen en aan legplaatsen op de veren Numansdorp Willemstad en Anna Jacobapolder - Zijpe f15.892 beschikbaar te stellen en dan nog 3 jaar f 10.150 en tenslotte om de bestaande subsidie-regeling nog te handhaven tot het vorenstaande is ingevoerd, werd aangenomen, nadat verworpen waren een voorstel-Boen- der, om alle Zondagsdiensten stop te zetten met 34 tegen 3 en een voorstel- van 't Hof om geen uitbreiding op Zondag toe te laten, met 20 tegen 18 stemmen. Woensdagmorgen is begonnen met de algemeene beschouwingen over (Je begroe ting voor 1931. De discussies daarover duurden den gehcelen morgen en tot laat in den middag voort. De heer Onderdijk (s,d.) meende, c er geen reden is voor een pessimistischen toon betreffende de provinciale financiën. De financieele betrekking tusschen rijk en gemeenten heeft geen verbetering ge bracht in de financiën der provincie. Dit was trouwens de bedoeling niet van deze wet. Hij ging verder na wat door Ged. Staten is gedaan ten opzichte van sociale vraagstukken en dan noemt hij het resul taat zeer poover. Spr. bracht vervolgens ter sprake de beslissing van Ged. Staten, waarbij de heer Willemse (s.d.), machinist op den provincialen stoambootdiemst, geen toe stemming kreeg, zitting te nemen als lid van den gemeenteraad te Vlissingen, on der voorwendsel, dat dienstbelangen zich daartegen verzetten. De heer Adriaans® (v.d.) 'keurde dit eveneens af, omdat het lidmaatschap van den raad een eere-amht is, waartoe de geikozene in staat moet worden gesteld dit ambt waar te nemen. Mr. van Dusseldorp verzekert namens Ged. Staten dat werkelijk alleen dienst belangen den doorslag hebben gegeven, en dat politieke overwegingen in geen enkel opzicht hebben gegolden. Het was Ged. Staten niet bekend, zooals de beer Onderdijk bad gezegd, dat de heer Wil- lemse zijn vrije dagen zou hebben willen ipofferen o-m het raadslidknaatschap te vervullen. i Het werkloozen-vraagstuk werd be sproken en door spr. een motie voorge steld om f 15.000 ter beschikking van Ged. Staten te stellen om daarmee de ge meenten die daarvoor in aanmerking ko men, steun te verleenen. Verscheidene leden hebben deze motie bestreden, andere verdedigd'. Namens Ged. Staten verklaarde mr. Van Dusseldorp zich tegen aanneming. Enkele leden gaven de voorkeur aan erkverruiming aan werkloozen boven een litkeering uit de provinciale fondsen. De motie is tenslotte aangenomen met 19 tegen 18 stemmen, zoodat een post van 15.000 op de begrooting is gebracht, waaruit Ged. Staten naar behoefte kun nen putten. Bij de artikelsgewijze behandeling der begrooting heeft de heer De Pauw (s.d.) gewezen op den ,onvolledigon dienst van den provincialen stoombootdiemst tusschen Vlissingen en Temeuzen, waarin zoo spoe dig mogelijk verbetering dient te worden gebracht. I Ook vroeg hij- of opheffing van den tramdienst Hansweert-Vlake niet moge lijk was, daar deze tram een, groot finan cieel nadeel oplevert en veel beter mét autobussen in de communicatie kan wor den voorzien. i p De keer Van Rompu, lid van Ged. Sta ten, zeide, dat in 'het nadeelig saldo van den tramdienst 80 pet. door 'liet rijk wordt bijgedragen, wat bij een auto- busdienst niet ket ge-valj is-. Bovendien is ket de vraag of de waterstaat toestem ming zou willen verleenen voor een auto- busdienst langs den bedoelden weg. De keer Doeleman (lib.) sprak den wensch uit, dat de prov. dienst op de Oos- tersckelde zoo spoedig mogelijk zal w den verbeterd. 1 t In den loop van de discussies kebben verscheidene leden dank gebracht aan Ged. Staten voor kun financieele politiek De keer Staverman (v.d.) en De Ridder (c.k.) hebben aan Ged. Staten vjjerzocht mede te willen werken om de nieuwe veer boot voor den provincialen stoombootdiens t in de provincie te laten bouwen. Hierdoor zullen 100 personen voor een jaar werk hebben. Ged. Staten kunnen daaromtrent ïiol geen toezegging doen; wel zullen Ged. Staten rekening houden met de uitgespro ken wenschen. De geheele begrooting is daarna zon/der hoofdelijke stemming aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten is besloten tot verleenen van een nieuw crediet aan de N.V. P.Zj.E«M{. van f 500.000 voor de electrificatie van de middengroep en f350.000 voor de Zuid- groep. I Besloten is tot heffing van 40 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting en eveneens op die der inkomstenbelasting. Hierna heeft de commissaris der Ko ningin een rede uitgesproken in verband met het eindigen van de vierjarige periode van zittingstijd van de leden van Prov. Staten. Daarna is de zittin ggesloten. PROVINCIALE SNIPPERS. In de maand November werden de navolgende oesters verzonden: naar Ne derland 379.163, naar België 1.840.614. naar Duitschiand 553.205, naar Enge- and 2.846.745,, naar Frankrijk 140.400, diversen 8.450, totaal 5.768.577 oesters, vorig jaar 4.028.832 oesters. De Rijkswaterstaat heeft het ma ken van dijken en ophoogingen; het ma ken van beton- en steenglooiingen en weg verhardingen en het uitvoeren van' bijko mende werken, beboerende tot d>e wer ken van den aanleg van een vluchthaven aan het Zijpe, gegund aan den heer J. J. Geluk te Tholen voor f 101.475. Dinsdagavond j.l. was het algemeene vergadering van de Groiene Kmisveree- niging te Nisse. Gekozen werd als vice- voorzitter de heer Ds. van Oeverien en herkozen als secretaris de heer J. A. R. Bommel jé en als bijlzittemd lid de heer de Kok. Als magazijnmeester-bode is herbenoemd de heer J'b. Jansen op een sa laris van f25 per jaar. 1 Op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare- school te Borssele zijn geplaatst: 1. H. H. de Lozanwe te Nieuw vliet, 2. J. J. Kole te Kruiningen-, 3. A, N. Meijer, te Harlingen. De moio-rsleepbloot „Zeehond"* ka pitein Schouwenaar, heeft het in- het sliaak mhoog gevaren klipperschip „Rival" van Zwartsluis, geladen met aardappelmeel, vlotgesleept. Het klipperschip „Onderneming''^ hipper Norbaard van Made, is door,1 de bergingsvaartuigen ,,Trio" en a,Zeehond dat in de Zandkreek omhoog gevaren en was blijven zitten, afgebracht. Donderdagvoormiddag geraakte A. van S. te Ovezand in de klompenfabriek aldaar met zijn hand in de copieermjachi- ne. Twee vingers werden gedeeltelijk af gesneden. De vereeniging „Yerseke Vooruit te Yerseke, heeft een winkelweek ge- ganiseerd, die zal gehouden wordeni vanaf 20 December tot 1 Januari a,s. Reeds hebben zich 58 deelnemers opge geven. Tot dijkgraaf van den Al-te-klein Dolder (Noord-Beveland), is benoemd die ïeer Th. Maat te Kats. De gymnastiekvereeniging Louis Botha gaf in het hotel Korenbeurs te Kruiningen een uitvoering. Het gymnas tisch gedeelte werd flink afgewerkt, ten- wijl verschillende voordrachten de lach spier^) in beweging brachten. De heer Borsiens uit Hans weert, die thans de leiding heeft, kooit een wolord n lof toe voor zijn werk en leiding. Een gezellig bal besloot den avond. in LIPS' Brand- en Inbraakvrije Kluisinrichting. VRAAGT INLICHTINGEN. Op 20 Dec. a.s. zal te Hans weert weert een tentoonstelling worden gehou den van postduiven. Keurmeester is de heer Brands te Schiedam. Te Kapelle heeft Ir. C. A. G Spaan van het landbouwkundig bureau der IGFa rben- industrie-Aktienges ellschaft een lezing gehouden over den invloed van de bemesting op den kostprijis der pro ducten. Uit zijn betoog bleek dat het ge bruik van stikstoitmest vooral in dezen crisis-tijd tot goede uitkomsten za Heiden VOETBAL. Het programma voor Zondag a.s, dat voor onderstaande klassen is vast gesteld, luidt als volgt: Zuidelijke le klasse K.N.V.B. L. O. N. G. A.—De Valk. EindhovenP. S. V. B. V. V. -Wilhelmïna. N. A. C.—N. O. A. D. Willem II—M. V. V. Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. M. E. V. O.Dongen. MiddelburgD. O. S. K. O. R. B. C.Breda. De BaronieZeelandïa. Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. S. I. N. O. T. O.Middelburg II. Zeelandïa IIZierikzee. Hulst -Vlissingen II. AxelDe Zeeuwen. Terneuzen - - Walcheren. Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. D. O. S. K. O. II—H. K. I. N. A. C. III- Nieuw Borgvlïet. VlissingenPaars-W it. Goes—Boeimeer. Expositie Wisse. De heer M- Schipper, die in den kunsthandel Wisse, alhier vanaf mor gen specimina van zijn werk expo seert, is een Zeeuw, en woonde vroe ger in Wilhelminadorp. Hij is schil der, etser en houtsnijder. Wij willen eerst een globaal oor deel over zijn werk vellen, en moeten dan zeggen, dat het zich zeer gunstig van dat van vele gewest-genooten en ook van kunstenaars daarbuiten onderscheidt. Dit geldt speciaal voor zijn wit-zwart werk. Wij worden den Iaatsten tijd overstroomd met etsen en houtsneden, en hoeveel verdien stelijks het werk van b.v. Melse en Heymans ook moge hebben, het blijft altijd in zeker opzicht burgerlijkhet heeft goede technische kwaliteiten, maar mist over 't algemeen de note sensible, die een „kunstwerk" tot „Kunst" maakt. Schipper heeft gevoeld, dat men, vooral wat ets en houtsnee betreft, spoedig tot een cliché vervalt. Hij heeft daarom gezocht naar een indi- vidueele expressie, die van hem en hem alléén kon zijn. En hierin is hij geslaagd. Zijn werk draagt een abso luut eigen karakter; uit honderd ver schillende houtsneden zouden we zon der aarzelen die van Schipper kun nen vinden. Zijn werk is stoer en forsch; een magisch spel van lijnen; vizïoenair en verheven. Opmerkelijk is zijn licht- verdeelïng. Hij breekt met de keurige slagschaduwtjes en goochelt met licht en donker naar zijn wil. Wit en zwart worden opgezet als stukken op een schaakbord. Het is een vermetel spel, maar een dat binnen de grenzen van het aanvaardbare blijft, en dat is zijn kracht. Het werk, dat momenteel wordt ge- exposeerd, getuigt meer van groote gaven, dan dat het zich door volko men rijpheid onderscheidt. Het is op de eerste plaats: experiment. Maar daarom juist is het zoo buitengewoon belangrijk. Het geeft een ontwikke lingsstadium weer, dat eenig is in zijn soort. Daarom kon men hier niet ge makkelijk tot determinatie overgaan. Wij voor ons accepteeren dit werk met bewondering. Anderen zullen het ab soluut afwijzen, en de groote massa zal het koud laten. Maar dit toch be wijst, dat het werk voor langer dan dezen tijd is. Wij stellen het boven al het werk, dat „mooi" is zonder meer; dat men in zijn kamers hangt en na een paar weken niet meer ziet. Dit werk is een stormloop op de bron der ontroering, en blijft dit on voorwaardelijk. En daarom is het groo te kunst. Als de werken die het meest in druk op ons gemaakt hebben, noemen we de teekening „Veere", die gewel dig is van suggestieve kracht, en de kolk van Biervliet, een werk van vol maakte constructie en bewonderens waardige soberheid. Voorts de droge-naald-ets „Winter landschap" en de houtsneden Krui ser en „Oude stad" (geïnspireerd op Middelburg). We bevelen deze expositie met kracht in de belangstelling onzer kunstzinnige stadgenooten aan. Beiaard- concert Zooals gemeld, zal de heer Th. C. Ferwerda, stads-beïaardier te Middel burg morgen van 5—6 uur op het ca rillon een concert geven. Het pro gramma luidt: 1. Ehre sei Gott, Bort- niansky; 2. Zeeuwsch volkslied, Morks; 3. a. O Sanctissima, Sicilianisches Fi- schergebet; b. Abschied, Schwabische Volksweïse: 4. Twee Fughetten, Han del; 5. a. Menuette 1 en 2; b. Tam- bourin, Rameau; 6. Sonatine: a. Al legretto, b. Moderato, c. Allegro, Mül- ler; 7. a. Pastorale, b. Kindergesell- schaft, c. Des Edelfrauleins Ritt, d. Engelstimmen, Burgmüller. Benoemd. De heer P. M. Overbeeke, surnume rair der registratie en domeinen alhier, is benoemd tot ontvanger der registra tie en domeinen te Oirschot. Museum. De heer L. H. van Berk, conserva tor van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, heeft over demaan- edn September en October, de vol gende schenkingen ontvangen: 1 col lectie munten; 1 kennisgeving van eer ste vliegdag te Goes (Juni 1911); 2 oude zilveren munten; I ouderwetsche pendule met stolp; 1 vliegend hert; 1 collectie munten; 1 oud halfje, 1 Indisch kwartje; 1 herinneringsmedail le opening Zuid-Afrik. SpoorwegT collectie munten1 vuurlepel van den heer P. v. 't Hof te Heinkenszand; I gesmeed oblie-ijzer; 1 antiek beeldje gevonden bij de restauratie van de Groote Kerk te Goes. Doopsgezinde Gemeente Zondag 7 December des morgens om half elf uur: Ds. J. Koekebakker. Voetbal. „Goes" tegen „Boeimeer". Zondagmiddag zal alhier op het ter rein aan den Poldersche weg een wedstrijd worden gespeeld voor dqf J Zuidelijke 3e klasse B en wel tusschen Goes I en Boeimeer uit Breda. War neer „Goes" hetzelfde spel zal w< ten te ontplooien als ZondagJj'-l- f gen „H. K. I." in Breda, dan is een goede kans om deze in een or winning te doen eindigen.. Dansen Wij maken onze lezers op de advertentie in de cou heden geplaatst, waarin wordt medege deeld, dat morgen in de „Prins van Oranje", door het dans-ïnstituut Cor- veleijn een bal wordt gegeven, met medewerking van „The Jolly Britan- naders Band", Doodslag Voor de Bredasche rechtbank heeft gisteren terecht gestaan de 32-jarige fabrieksarbeider M. H. uit Bergen op Zoom, thans gedetineerd, verdacht van doodslag, gepleegd op zijn patroon, den heer R. F. de Bie, bedrijfschef der N.V. Ijzergieterij v. d. A. F. d« Bie Zn. te Bergen op Zoom. Vrij dagmorgen 17 October ontstond er tusschen den chef en verdachte op de werkplaats een woordenwisseling. Blijkbaar zeer driftig geworden, greep H. op een gegeven oogenblik een ijze ren staaf en sloeg er zijn patroon zoodanig mee op het hoofd, dat de heer de B. ineenzakte en in levens gevaarlijken toestand naar een zie kenhuis moest worden overgebracht, waar hij den volgenden dag aan zijn verwondingen is overleden. H. gaf zich uit eigen beweging bij de politie aan. Bij de behandeling voor de recht bank zijn zeven getuigen gehoord, on der wie de deskundige, dr. J. P. L, Hulst uit Leiden. Verdachte gaf als motief op ontstemd te zijn over een

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2