BIJVOEGSEL 60ESGHB COURANT Onze Prijsvraag. Rechtszaken. Uit de Radiowereld. W etenscbappen. Ixaod en Tuinbouw ProVincienieuWs Binnenland Van Overal. Afeem Wybert/ Gemengd NieuWs VAN DB VAN MAANDAG 1 DEC. 1930. ïn dit mummer zijn voor de laatste maal de 43 advertenties, met een P ge merkt, van de adverteerders die aan de Sint Nicolaas-prijsvraag deelnemen, ge plaatst. De belangstelling voor deze prijsvraag is boven verwachting. Vooral de jeugd is ijverig aan bet zoeken. Het 'gebeurt dan ook meermalen, dat drommen „zoekers" zich voor de étalages verdringen, vooral voor die; waarin het te vinden voorwerp' niet zoo gemakkelijk is te vinden. I UitdWkkelijik vestigen wij er de aan dacht op, dat alleen in de étalages van de 43 adverteerders, welker advertenties met een P. zijn gemerkt, moet worden gezocht. J Omdat er sommige étalages zijn, waar het voorwerp niet gemakkelijk is te vin den, willen wij nogmaals de bedoeling der prijsvraag herhalen. Men moet een voorwerp zoeken, dat in de étalage niet thuis (hoort. Dit voorwerp wordt dus in die zaak niet verkocht. Zoo als reeds is medegedeeld moeten de inzemdiimigem uiterlijk Woensdag a.s. dés morgens vóór 10 uur in ons bezit zijn. Op te geven is het gevonden voorwerp en bij welken winkelier. Op de enve loppe vermelden „Prijsvraag". De uitslag wordt 'in de courant van Woensdag bekend gemaakt, terwijl dan tevens de oplossing zal worden gepubli ceerd. j De geldprijzen, die hieronder nogmaals worden vermeld, moeten bij de deelne mers vóór 7 December worden besteed'. De eerste prijs is groot f 10; de twee de f7,50; de derde f5 en de vierde f2,50. Directie Goesche Courant. Rechtbank te Middelburg. Vrijheid en veiligheid in gevaar. J. C. S., 38 jaar, kreeftenhande laar te Yerseke, was op 17 October j.l. door den Kantonrechter te Goes veroordeeld tot f 25 boete of 25 da gen hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen voor den tijd van 6 maanden, wegens het rijden met een vierwielig motorrijtuig langs den Provincialen weg op zoodanige wijze dat de vrij heid en de veiligheid van het verkeer werd in gevaar gebracht, terwijl hij daarbij een wielrijder heeft aangere den die daardoor kwam te vallen, waardoor zijn kleeding en rijwiel werd beschadigd en de 'wielrijder aan het hoofd werd verwond, gepleegd bij her haling van overtreding van de Motor en Rijwielewt. De verdachte was in hooger be roep gekomen. Eischlevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Mr. F. W. Adriaanse, verdachte's raadsman, vond de opgelegde straf te zwaar en vroeg bij eventueele veroor- deelïng de opgelegde ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen, te laten vervallen. Te groote snelheid. De Kantonrechter te Middelburg heeft C. J. K. te Kapelle—Biezelinge veroordeeld tot f10 boete subs. 10 dagen hechtenis wegens het te Vlis- singen met een motorrijtuig harder rijden dan 20 K.M. per uur. De moord op den Zeedijk. In den nacht van 18 op 19 October j.l. werd te Amsterdam, een bekend Zeedijk-type, H., door de vrouw, met wie hij samenleefde, met een mes doodgestoken. Vrijdag stond de vrouw, bekend on der den naam van Zwarte Riek, thans gedetineerd, terecht voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank, verdacht van doodslag subsidiair zwa re mishandeling met doodelijken af loop. Geëischt werd negen maanden ge vangenisstraf. De president deelde mede, dat de rechtbank geen termen aanwezig acht te tot onmiddellijke invrijheidstelling. Uitspraak 8 December. De radio-misère. Dinsdagavond is de telefoonverbin ding van Hilversum met de radio-dis tributie-centrale te Arnhem tot stand gekomen. Eiken avond van 6 tot 12 urn: zal de uitzending van Hilversum per telefoonkabel naar Arnhem wor den overgebracht. Deze regeling blijft bestaan zoolang Hilversum (na 1 Ja nuari a.s. Huizen) op 298 M. uitzendt en te Arnhem geen storingvrije ont vangst mogelijk is. De verwekker van de kinderverlamming. Gevonden Een bericht uit New-York, dat on getwijfeld nader bevestigd zou moeten worden, maakt melding van de ont dekking van den verwekker van de kinderverlamming. Er is in het be richt, dat de „Neue Freïe Presse" ont ving, trouwens nog maar alleen sprake van een afbeelding van den veronder stelden verwekker op een photo van een bloeddruppel, van een lijder aan de ziekte afkomstig. Francis F. Lukas, die verbonden is als wetenschappelijk werker aan het laboratorium van de „Bell Telephone" maakte de photo met behulp van een miscroscoop, wel ke was voorzien van een ultravïolette- stralen-filter. Staafjes van dien aard als op deze photographie zichtbaar werden, zouden volgens geraadpleegde bacteriologen nog nooit zijn waarge nomen. Actie der landbouwers. Groote landelijke bóeren- meeting'? Het dag. bestuur van de Holland- sche Mij. van Landbouw vergaderde dezer dagen ter bespreking o.a. van hetgeen in de laatsteweken in ver band met de crisis door het K.N.L.C. en door de H.M.v.L. werd verricht. Van het K.N.L.C. was naast een af schrift van de aan de regeering ver zonden adressen over de tarwewet en den suikerbietensteun o.m. ingekomen een ontwerp-adres, waarin wordt ver zocht het landbouwbedrijf van de be taling der sociale lasten te ontheffen. Van de afdeeling Overflakkee en Goe dereede en Voorne was bericht inge komen, dat zij voelde voor een groote landelijke meeting van boeren, bijv. te Den Haag. Het dag. bestuur meen de de beslissing hierover aan het K.N. L.C. te moeten toevertrouwen. In ver band met het verzoek van Ged. Sta ten van Noord-Holland om inlichtin gen te verstrekken over de positie der akkerbouwers met betrekking tot credietverleening, werd besloten een commissie te benoemen, welke hier over haar meening aan het hoofdbe stuur zal formuleeren. Gunstig werd beschikt op een ver zoek der Vereenigïng van Kaashande laren te Gouda om het hoofdbestuur van het K.N.L.C. vertegenwoordigd te doen zijn in een commissie ter bespre king van reclame voor volvette kaas. Besloten werd in de eerstkomende hoofdbestuursvergadering, te houden 5 December a.s., o.m. te behandelen de pachtwetten, zooals deze door de Tweede Kamer zijn gewijzigd. Auto in de haven van Breskens gereden'. De bestuurder kon zich zelf redden. Donderdagavond heeft te Breskens een ongeval plaats gehad, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. De heer L. uit Haarlem, die ter plaatse totaal onbekend was, vroeg naar den weg naar de motorveerboot en hem werd gezegd maar recht door te rij den. Het was half zeven en op dat oogenblik is geen boot te Breskens aanwezig. De boom, die den toegang tot de brug afsluit is buiten dienst wegens een defect en de automobilist, die geen idee had reeds bij de haven en de Schelde te zijn en die dacht nog eene gewone brug te moeten passee- ren, reed de op dat oogenblik in duis ternis gehulde brug op en met gewone vaart aan de andere zijde met zijn Chevrolet de haven in. De deuren bleven dicht, maar de kap scheurde geheel open en zoo moet de heer L. er uit zijn geslingerd. Hij kon niet zwemmen en hij kan niet zeggen hoe hij op een paal terecht is gekomen. Hier riep hij om hulp, die, daar men een plof had gehoord, spoedig per roeiboot kwam opdagen. De auto, die zoo diep lag in het hooge water, dat de motorveerboot er overheen kon aanleggen, is later met een bietengrxj- per op den wal gebracht. Gemeenteraad van Vlissingen. De slachthuis-kwestie. In de jongste vergadering van den, gemeenteraad van Vlissingen, gaf hel voorstel van B. en W. tot het vast stellen van verordeningen en regle menten voor het openbaar slachthuis, dat zal worden opgericht door de coöperatie van slagerspatroons en het verleenen van een garantie voor een leening voor het stichten van een koel huis, den heer de Meij (s.-d.) aanlei ding te verzekeren, dat zijn fractie geen amendementen zal voorstellen, omdat zij tegen deze geheele zaak is en blijft staan op het standpunt van een gemeentelijk abattoir. De heer Harts is tegen het geld ver strekken aan dit particulier slacht huis, men moet ook denken aan zijn moreelen plicht tegenover Middel burg, waarmee men eerst een abat toir zou stichten. Wethouder P. G. Laernoes (a.-r.), verdedigde het particulier initiatief en zeide dat er voldoende controle zal zijn, de verordeningen en reglementen zijn ontworpen als waren zij voor een gemeentelijke inrichting. Het voorstel is tenslotte aangenomen. Het Chr. Lyceum. Te Middelburg heeft Vrijdag de Ver eenigïng ter bevordering van Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hoo ger Onderwijs in Zeeland vergaderd. Besproken werden de kans van sa menwerking met de te Goes gevestig de vereenigïng en de verdere actie. Tot leden van het definitief bestuur werden gekozen de heeren L. van Andel te Middelburg, A. Bakker en Ds. A. C. Heïj, beide te Koudekerke, Dr. W. L. Pel, Ds. P. J. F. van Voorst Vader en Ds. D. Scheele, allen te Middelburg. Groene Kruis te 's H. Arendskerke. In de Donderdagavond gehouden al- gemeene vergadering van de afdeeling 's Heer Arendskerke van de vereeni- ging het „Groene Kruis", waarin 16 leden tegenwoordig waren, werd me degedeeld, dat bij de door het be stuur gehouden inspectie van hetver- plegingsmateriaal gebleken is, dat al les in den besten staat en tot een voldoend aantal aanwezig was. Daarna werd door den heer Z. de Ruiter Fz. verslag uitgebracht van de door hem bijgewoonde vergadering van de Groe ne Kruisvereenigingen. Tot bestuurs leden werden herbenoemd de heeren M. Vogelaar en K. Janse. Bij de rond vraag werden nog eenige inlichtingen gevraagd over het onderhoud van de ziekententen en over het zenden van afgevaardigden naar de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging. PROVINCIALE SNIPPERS. De heer J. C. van der Voorde te Wolphaartsdijk, is aan de Handels- hoogeschool te Rotterdam geslaagd voor het candidaats-examen ïn de Handelswetenschappen. Herkozen als notabel der Ned. Herv. Kerk te 's Heer Abtskerke, de heeren W. Minnaard Sr. en Jan Braam Als diaken de heer M. v. Weele en als ouderling J. Proos. Een arbeider te 's Heer Abts kerke kwam tot de ontdekking dat er al tweemaal van zijn ingekuilde aardappelen zijn weggehaald. De vrachtrijder J. H. te Hoe- dekenskerke had Zaterdagvoormiddag het ongeluk van zijn met bietenblaren geladen wagen te vallen. Bewusteloos werd.hij door toegeschoten hulp op genomen. Dr. Kole, die spoedig ter plaatse was, verleende geneeskundige hulp. De getroffene heeft naar het schijnt, vrij ernstige inwendige kneu zingen bekomen en zal gedurende eenige weken het bed dienen te hou den. Bij de Herv. Gemeente te Drie wegen zijn herkozen tot ouderling en tot diaken de heeren P. Koeman en A. van Wijngen. Toen Donderdag de knechts van den landbouwer J. B. te Rilland-Bafh, te ongeveer 4 uur 's morgens, in de schuur kwamen, maakten zich twee personen uit de voeten, welke niet meer konden worden achterhaald. Toen het dag werd, bemerkte men dat het slot van het kippenhok was verbroken, terwijl men later tot de ontdekking kwam, dat een 40-tal jon ge kippen waren gestolen. Uit het on derzoek door de politie ingesteld, is komen vast te staan, dat de kippen ïn de richting Noord-Brabant zijn ver voerd. Het is echter nog niet gelukt de verdachten te ontdekken. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoording der Redactie) Sluit U aan bij een Omroep vereniging. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het ingezonden in Uw blad d.d. 24 November j.L, ver zoeken wij U beleefd bet onderstaande op te willen nemen, waarvoor wij U bij voorbaat hartelijk dank zeggen: Hoe het gesteld is met de Radio distributie willen wij in het midden laten, het is niet onze taak hierop te antwoorden. Doch wel wenschen wij er op te wijzen, dat maar zeer weinige distributie-luisteraars aangesloten zijn bij een omroepvereniging. Hoe komt dit? Wel in het algemeen redeneert men: „De Radio-centrale- jjouder betaalt wel contributie, dus waarom zou ik het nog eens doen?" Nu is dit in het algemeen niet juist, aangezien maar zeer enkele Radio- centrale-houders contributie betalen aan een omroepvereniging, hetgeen dan ook, dank zij de angstvallige be moeienis van onze Regeering, te be grijpen valt. Veronderstel, dat een dïstribuant van Radio verplicht kon worden contributie te betalen, zoo zou den daaruit direct moeilijkheden ont staan bij de verdeeling, dank zij onze droevige omroeptcestanden. O.i. is het dus de plicht van iederen luisteraar, onverschillig of hij opeigen toestel luistert, dan wel uitzendingen hoort via de distributie, zich aan te sluiten bij een omroepvereniging, waarmede hij zeer zeker zal berei ken, dat indien er fouten kleven aan het een of andere systeem, de om roepvereniging, welke hij steunt, ster ker zal staan om die fouten uit den weg te ruimen. Radio-distributie-luisteraars sluit U dus aan bij de door U het liefst ge hoord wordende omroepvereniging. A. V. R. O.-Actie-Comité „Goes". Auto in een kolk. Een gestoorde bruiloft Vrijdagavond omstreeks half vijf is iD Frankhuis bij Zwolle, een auto-ongeluk gebeurd, dat, gezien de omstandigheden, verwondeilijk goed is afgeloopen, Een uit Laren (G.) afkomstige auto, waarvan de zes inzittenden op weg waren uaar een bruiloft in Westenholte moest juist bij het kantoor van de fa. Eindhoven een andere auto passeeren. Door 't verblin dende licht van deze werd de chauffeur van de Larensche auto zoodanig verblind dat hij mede door onbekendheid met den plaatselijken toestand, van den hoogeu dijk reed, waardoor de auto, na tweemaal over den kop geslagen te zijn in de kolk terecht kwam, waarin houtvlotten voor de zagerij liggen. Een buitengewoon geluk kige omstandigheid was wel, dat de auto ua de buitelingen, juist met de wielen naar onder in het water terecht kwam, waarbij nog de aanwezigheid van de hout vlotten een verder omslaan verhinderen. Gelukkiger kon het dan ook niet. De chauffeur had de tegenwoordigheid van geest direct het portier te openen, waar door de inzittenden hun onaangename plaats konden verlaten. Het bleek, dat een der dames de rechterpols gebroken had. Zij is met een auto naar de ft.K. Ziekenverpleging vervoerd. De andere pas sagiers kwamen met den schrik en een uat pak vrij. Het Nobel-comité uit het Noor- sche Storting heeft den Nobelprijs voor den vrede voor 1929 aan Kellogg, dien voor 1930 aan aartsbisschop Söderblom toegekend. tiet bedrag van den Nobelprijs bedraagt ongveer f 173.000,-. Uit Sjanghai wordt geseind, dat de toestand op de Chineesche zijdemarkt, be langrijk slechter is geworden. Bijna alle zijdefabrieken in Sjanghai zelf, n.I. 100 van de 106, zijn gesloten, waardoor 500.000 arbeiders broodeloos zijn geworden. In de haven van Sjanghai liggen 10 000 balen zijde opgeslagen, daar er geen afnemers voor te vinden zijn. Majoor Franco, die eenige dagen geleden groot opzien heeft gewekt door zijn vlucht uit de gevangenis te Madrid, heeft uit Portugal Madrid opgebeld, en medegedeeld, dat een automobiel hem tot aan de Portugeesche grens heeft ge bracht. Daar werd hij door een Portu- geesch particulier vliegtuig afgehaald en naar Lissabon gebracht, waar hem door Portugeesche militaire vlieger» een harte lijke ontvangst werd bereid. De Spaan- sche regeering heeft aan de Portugeesche verzocht Franco uit te wijzen. Door den tegenstand der militaire vliegers in Por tugal is hier echter niets van gekomen Vrijdagavond is een oude Ford auto, waarin vier personen zaten, tusschen Veendam enWildervank hij hoogen water stand in het Oosterdiep gereden. De eige naar van den auto, de 45-jarige onge huwde landbouwer E. H. Engelkes, is verdronken; de anderen zijn gered. De politie te Doetinchem heeft gearresteerd en naar Arhem overgebracht den ambtenaar J. aan het rijksopvoedings gesticht de Kruisberg. De aangehoudene heeft zich schuldig gemaakt aan niet te noemen handelingen met aan zijn zorg toevertrouwde jongens vau den Voogdij raad. vervangt het gorgel- ffijgydrankje. Wybert beschermt U tegen verkoudheid en infectie Daarom dagelijks Wybert b origin, doezen WgÊggt 4 25. 45 en 65 et». De gevaarl ijke 1 e e f t ij d. Voor het hof van gezworenen der Seine in Frankrijk heeft Woensdag Mevrouw Bouquillon terecht gestaan, een vrouw van de wereld, die na twintig jaar van onbe rispelijk huwelijksleven de echtelijke wo ning verl et om samen te gaan wonen met een jongeren man, zoon van een arbeider rijk geworden en reeds samenlevend met zijn minnares. De drie menschen leefden in het zelfde huis, de man nam van me vrouw Bouquillion een groot bedrag in effecten aan. In de rechtzaal deelde mevrouw Bou quillion onder snikken mede, dat de toe stand, waarin zij was geraakt, haar walgde zij wilde een eind aan haar leven maken en kocht een revolver. Maar zij heeft met dit wapen niet zich zelf gedood. Zij heeft haar minnaar in zijn slaap doodgeschoten en vervolgens haar mede-minnares, die op het geluid der schoten kwam toesnel len, met twee schoten in de borst gedood. Na de dubbele misdaad is de vrouw in den kouden Novembernacht in nachtgewaad de straat opgeloopen, de revolver in de hand. Waarheen? Naar het door haar verlaten hnis Zij belt aan, maar er wordt niet open gedaan. Zij klimt naar de ka mers van het personeel, vraagt om de huissleutel, maar krijgt die niet. Dan om vijf uur in den morgen, gaat zij, nog steeds iD nachtgewaad, met het uiterlijk van een krankzinnige naar een politie bureau. Tot de Woensdag gehoorde getuigen behoorde de oude vader der beklaagde, een man van tachtig jaar, die schreide voorts de verlaten man, gekomen om de vrouw te verdedigen, die voor hem plot seling een abnormale zieke was geworden. Het getuigenis van den echtgenoot was, volgens den verslaggever der Figaro, zeer nobel en zeer smartelijk. In de rechtzaal was de ontroering algemeen. „Twintig jaar lang, zeide de getuige, is zij een volmaakte eehtgenoote geweest, in alle opzichten respectabel. Hoe ter wereld is zij in dezen poel terecht ge komen? Ik heb getracht haar terug te brengen wat er gebeurd is, is zoo on waarschijnlijk, zoo abnormaal voor deze huiselijke vrouw, die zoo goed was, zoo nobel. Zij ging weinig uit. Twintig jaar geluk. Ik heb geprobeerd nit te vinden in wat voor handen zij was gevallen. Ik heb alles gedaan wat een verlaten man t»un pauvre diable de mari») kon doen. deze laatste woorden verwekten groote ont roering. Mevrouw Bouquillion moet een zeer knappe vrouw zijn. Zij is acht-en-veertig jaar oud. Een ordelievend zelfmoor denaar. Te Vaux bij Parijs heeft een 60 jarig koopman zelfmoord gepleegd door zich op te hangen, aangezien hij door het eehtscheidingsproces, waarin hij gewikkeld was, een dezer dagen van zijn vrouw ge scheiden zou worden. Hij pleegde den zelfmoord op den dag, dat de rechter de zaak zou behandelen, en regelde zelf voor zijn dood alle formaliteiten en bijzonder heden. Hij regelde zijn begrafenis, liet raededeelingen van zijn overlijden drukken, die hij zelf aan zijn vrienden adresseerde, bestelde een kist en begaf zieh naar den geestelijke ter plaatse om zijn begrafenis te regeleu. Toen de katholieke geestelijke hem mededeelde, dat zelfmoordenaars uit de kerk worden uitgesloten en dus ook geen kerkelijke begrafenis kunnen krijgen, schreef de man eigenhandig op de gedrukte kaarten vgeen kerkelijke plechtigheid». Vervolgens begaf hij zich naar zijn slaap vertrek, waar hij zich ophing. Koude golf in de Ver. Sta ten. Een koude golf heerscht op het oogen blik, practisch gesproken, over de geheele Vereenigde Staten. Op sommige plaatsen is zooveel sneeuw gevallen, dat het ver keer wordt onderbroken. In totaal zijn 50 personen tengevolge van de hevige koude overleden. Zaterdagmorgen was in de om geving van de Rocky Mountains de tem« peratuur gestegen en in Illinois stond de thermometer 1 of 2 gr. boven 0. Het meest onverwacht kwam de koude in het Zuiden der Vereenigde Staten. Zelfs in Florida heeft het gesneeuwd en de bad plaatsen met het Riviéra-klimaat hadden een wintersch aanzien.

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 1