SOPLA- N°. 141 Vrijdag 28 November 1950 117 Jaargang Bij dit nummer^1,behoortJ een bijvoegsel. AMERIKAANSCHE BRIEF. Binnenland NIEME'JER'S HEERENBAAI „VOOR FÜNPROEVERS. HONDERD RIJWIELEN VOOR HONDERD ROOKERS ïïagboekblaadjes. ABONNEMENT Prija per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COLIitAIVT en Kleeuweni Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertenüën worden aangenomen tot 12 uur voorin Wat kost het leven in New-York Dienstbodenloonen van f300 per maand (Bijzondere correspondentie.) „U woont in New York is [het daar niet erg duur?*' ,»U woont in New York dan gaat bet zeker best met de zaken?" Deze twee uitroepen geven bet Euro pee sche standpunt weer ten opzichte van een op dollars gebaseerd budget. De antwoorden zijn niet gemakkelijk, maar ik zal me er toch eens aan wagen. Wie dus in bet verre Europa met moeite rond kan komen, kan dan eens zien of het land van den dollar werkelijk het paradijs is waarvoor men het houdt. Het voornaam ste punt is: het etenj En dat is betrek kelijk niet duur. In Hollandscb geld om gerekend kost bet „nationale gerecht' van New York, biefstuk, f0j90 a f 1,20 per pond, al naar de buurt. Kalfscote Iet- ten kosten f 1,20 a f l,70a eieren 10,72 a f2,16 per dozijn, afhankelijk van. het jaargetijde. Boter kost f 1,20 a f 1,70 per pond, melk f 0,48 a f0,j50 per liter., Fruit daarentegen is zeer goedkoop en wordt dan ook veel gegeten. Een pond uitmuntende appels of peren kost zelden meer dan 171/2 cent, een ananas van een kilo 30 a 40 cent. Versche groenten zijn er e\eneens zeer goedkoop. Brood kost 28 cent per pond. Voor onze begrippen zijn de uitgaven voor het voedsel dus ge middeld zeer normaal te noemen. Dioeh een Amerikaansche huisvrouw is Lang niet zoo zuinig als een Europeesche. Zij gebruikt ook zelden meer dan een half uur voor het bereiden van een maaltijd. o.a. omdat zij geen dienstbode kan krij gen of betalen. Het gevolg is, dat de goed koopte* der levensmiddelen zuiver theore tisch is. Want de Amerikaansche huis vrouw zet u voornamelijk geconserveer de waren voor en al zijn die ook al niet duurder dan bij ons, ze worden "dagelijks gebruikt, terwijl wij' ze als luxe beschou wen. Een blik doperwtjes van een kilo kost 40 a 60 cent, asperges 60 a 90 cent en soep voor twee personen 30 cent. Bo vendien eten de leden der familie, die een beroep uitoefenen, althans hun middag eten in een restaurant en daar kan men moeilijk voor minder dan een dollar een redelijk maal krijgen. Daardoor is het voor levensmiddelen uitgetrokken bedrag toch nog heel wat booger dan bij ons. Een tweede Voornaam punt zijn de huur prijzen en die zijn heel wat Hooger dan bij ons. Zelfs in de „slechte" buurten van New-York betaalt men nog minstens f 20 per kamer en per maand. Keukens, kabinetjes en zolderkamertjes tellen alle mee, zoodat een huis met vijf kamera al wel het minimum is voor een gezin» De gemiddelde burgermanshuizen kosten ech ter 40 a 50 gulden per kamer en nieuwe huizen en huizen in „goede"1 buurtenl zelfs f120 wat dus f600 is voor een huis met vijf kamers- Het is dan ook geen wonder, aat ooft de welgestelder! altijd in, zeer kleine huizen wonen. Dienstboden zijn niet te betalen eai men doet verstandig, er niet aan te beginnen. Een kamermeisje is absoluut niet te krij gen voor minder dan f 125, terwijl de meeste Loonen bijna f200 'smaands be dragen. Een goede keukenmeid of een kindermeisje Verdient f200 a f300. Ook voor dienstboden geldt de achturige werk dag, onverschillig of zij intern of extern zijn. f De kleeding is daarentegen ongeveer even duur als bij ons, tenminste wanneer men over een' normaal figuur beschikt en confectie kan dragen. De prijzen voor een pak varieeren van f35 trot f90 (maatkleeding minstens f250) en voor een zijden damesjapon van f 18 tot f90 (maatkleeding loopt in de honderdtm dol lars). Men heeft echter in de confectie zaken zoo'n ruime keuze, dat men waar lijk geen behoefte aan maatkleeding heeft. Voor groote en kleine, dikke en i nagere menschen is er van alles te koop. Schoe nen, kousen enz. kosten vrijwel h etzelf- de als bij ons. Tenslotte het eenige paradijsa ichtige, dat ik in de Amerikaansche prijz en heb kunnen ontdekken: de auto! Aansc jhaf en onderhoud zijn veel goedkooper dan bij ons. De nieuwe wagens zijn niet goe< ikooper en omdat de kleine modellen p ractisch ontbreken, zou men zelfs in vele gevallen duurder uitkomen. Doch de verk o*$jp van tweedehands auto's is zoo pracht ig geor ganiseerd, dat men voor bijna elü ®n prijs een bruikbaren wagen kan krijgen.. Hiaten wij zeggen, dat de goedkoopste f 90 kost en dat de meeste autobezitters voor hun wagen een 300 gulden betalen. Bijna iedereen iaat zijn wagen voor de goed koopte op straat overnachten, doch ga rages zijn te huren vanaf f30 'smaands. Benzine kost 12 cent, olie 60 cent per liter. En de belasting bedraagt voor de meest iuxieuse auto niet meer dan "f60 per jaar I De beiastinigen zijn over 'het algemeen laag. Bovendien zijn ongehuwdien met een inkomen van minder dan f3500 en ge- gehuwden, die minder dan f8000 per jaar verdienen, van alle belastingen vrij gesteld. Deze grens giaat dan nog een 1000 gulden omhoog v-oor elk kind. Onder die voorwaarden zou bij ons 90 pet. der be volking geen be]asting betalen,; in Ame rika is dit percentage echter veel lager. De eenige belasting, die drukkend ge noemd kan worden, is die op het grond bezit. i Wanneer men dus een beetje slag heeft van zuinig huishouden, 'behoeft het leven in New York inderdaad niet zooi duur te zijn. Om echter als New Yorker te kunnen leven, moet men ongeveer vier maal zooveel verdienen als in zijn eigen land en hoewel de loonen hier hoog zijn, staat het toch te bezien, of dat peil door velen ooit bereikt kan worden. Hoog water. I ,De toestand bij Lobith. Het persbuiea uVaz Diaa meldt: Woensdagavond om ongeveer halfacht hadden wij een onderhoud1 met den bur gemeester van Herwen en Aerdt, dein heer Bruns, met wien, wij den toestand van den dijk, die des morgens dreigde door te breken, hebben besproken. De burgemeester zeide ons meer reden tot tevredenheid te hebben dan des mitdld'ags» Volgens de verklaringen van de ingenieurs van den waterstaat, hoopt men den dijk te behouden. Het dijkliclhaam is in den loop van den dag zeer versterkt, zoodat oogenblikke- lij'k gevaar niet meer bestaat. De vraag is evenwel, wat het onderlichaam van den dijk doet. Indien dit niet verder wegzakt, kan het gevaar voor dijkdoorbraak als ge weken worden beschouwd. Intusschen zijn de moodige maatregelen getroffen om den dijk nog verder te ver sterken. Duizenden zandzakken zijn in den loop van den dag op de bedreigde plek op en tegen den dijk gebracht. Niet alleen op He bedreigde pielt, doch langs den geheelen dijk in deze streek is gewerkt om het kwelwater baas te blij ven. De honderden' arbeiders, die hier aan de steenfabrieken werken, zijn den ge heelen dag voor den dijk in touw geweest. Van Duitsche zijde wordt groote me dewerking verleend en hierdoor beschikt men op' het oogedblik over voldoendb zakken en zand om met kracht te blij1- ven doorwerken. i De burgemeester van Herwen enj Aerdt, de heer Bruns, heeft het gedurende de laatste dagen reeds druk gehad tengevolge van de door den hoogen waterstand ver oorzaakte overstroiomingen. Nu het groot ste gevaar voor den dijk van Spijk gewe ken schijnt hoewel nog geen zekerheid bestaat, dat de dijk te houden zal zijn dreigt een ander gevaar in Lobith, zij het gelukkig niet zoo ernstig, dat men zich over de gevolgen ongerust behoeft te ma ken. Iin de kom van Lpbith-Tolkamer dreig de Woensdagavond de Zomerkaldb, d!ie door de bewoners van Lobith was ver hoogd om het water te keeren, door te breken. Noord-Holland Noord in het donker Woensdagmiddag even over vier wilde een schipper, die bouwmaterialen bij een in aanbouw zijnde sluis in den Wierin- germeerpolder had gelost, door de sluis nabij Mecfemblik-West dezen polder weer verlaten, maar streek zijn mast niet, hoe wel de sluiswachter hem hiervoor ge waarschuwd had. Bovendien had de sluis wachter hem bevolen den mast te strij ken. Het gevolg iwas, dat hij met vrij hevige kracht tegen de hoogspbnningslei- ding van het eiectrisch gemaal „Lely" aanvoer. De leiding brandde door; een groot gedeelte van Noord-Ho Hand weid toen stroomloos. Zoo waren o.m. Den Helder, Schagen, Medemblik, Hoorn, Enkhuizen zonder licht. Tegen den schip per is proces-verbaal opgemaakt. Eerst tegen zeven uur was het ongeval weer verholpen. - Voor de openbare veiligheid. Verscherpt toezicht. Van hoo'gerhund is ter bevordering van de veiligheid van het verkeer op den open baren weg, aan de1 Rijkspolitie opdracht gegeven in de provinciën Noord-Brabant en Limburg en het eiland Tholem bijzon der toezicht uit te oefenen en zoo- noodig proices-verbaal op te maken en wel: le. dat bestuiurdiers van een rijwiel geen Verblindend licht voeren; 2e. dat des avonds de rooide reflectoren aan de voertuigen en rijwielen, zijn be vestigd op een wijze, als in art. 56 Van het Mo^r- en Rijwielreglement voorgeschre ven, zoodat zij aan hun doel beantwoor den; 3e. dat de houders van motorrijtuigen des avonds hun motorrijtuigen niet zon der eigen verlichting op den openbaren weg plaatsen, wanneer evenmin is voldaan aan het vereischte, dat zij op andere wij ze behoorlijk zijn verlicht; 4e. dat bestuurders van rijwielen niet het verkeer op den openbaren weg in i vaar brengen dootr op wegen, waar een behoorlijk rijwielpad aanwezig is, toch op een rijweg te rijden. In het laatste geval zal zooveel moge lijk waarschuwend worden opgetreden. Diefstallen in de Rotterdamsche haven. De dader aangehouden. Gedurende de laatste weken werd bij de rivierpolitie te Rotterdam herhaalde lijk aangifte gedaan van diefstallen lm Rijnschepen, welke in de havens lagen. De wijze waarop deze inbraken werden gepleegd deden het vermoeden rijzen, d(it zij alle door een en dezelfde persoon werden gedaan, omdat hij op elk schip door een koekoekraampje onder de stuur- stelling naar binnen klom. De diefstallen werden 's avonds gepleegd, als de schip per met zijn familie van boord was. Aan vankelijk werd er niets anders dan geld gestolen, en al had men reeds onmiddel lijk verdenking op een bepaalden man:, toch kon men aanvankelijk geen bewij zen tegen hem bijeenbrengen, omdat slechts geld bij de verschillende schippers was gestolen. Wel werd in het logement waai* de man vertoefde een huiszoeking inge steld, maar dit leverde niets op. De dader werd ten slotte brutaler in zijn misdrijven en allengs begon hij ook kleeren .dekens, spreienB schoenen, kof fers en snuisterijen mee te nemen. Toen de schippers dan ook aangifte kwatmen doen van diefstal van deze voorwerpen uit hunne schepen, heeft de politie nog maals een huiszoeking verricht in het lo gement en daar vond men inderdaad' een aantal vlain de als gestolen opgegeven voor werpen De man, de 25-jarige schippersknecht A. N. V., werd aangehouden, en hij leg de een volledige (bekentenis af. Hij werd in bewaring gesteld en dezer dagen is hij naar het huis van bewaring overgebracht. Friesche 10-18 cenb per half ons De vrije halve dagen in de St. Nicolaasweek. Te verkenen na die week. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft goedgevonden aan hoofden of bestuurders van winkels in alle ge meenten <jes te vergunnen, dat ge durende het tijdvak van 29 November tot en met 5 December 1930 aan de daarin werkzame arbeiders in afwijking van het Werktijdenbesluit vo0r wankels, geen vrije middag of vrije ochtend wordt gegeven, onder voorwaarde dat: le. de ingevolge deze vergunning niet verleende halve dag vóór den 13en Dec. 1930 aan de betrokken arbeiders alsnog moet zijn gegeven .onverminderd de ver plichting tot het geven van een vrijen halven dag in het tijdVak van 6 tot en met 12 December. 1 2e. op een tot 13 December 1930 naast de arbeidslijst opgehangen geschrift met O De SOPLA-fabrieken stellen de volgende maand weer gratis vijftig „Opel" rijwielen beschikbaar. De vijftig personen, die ons vóór 31 December a.s. het grootste aantal bons opzenden, krijgen hun „Opel''-karretje gratis en franco thuis. Begin volgend jaar gaan wij het zelfde wederom doen. SOPLA's zijn thans beter dan ooit. Geu rig. Licht. Mooi van kleur en heerlijk van smaak. Uit 100 °/o goedetabakgemaakt tyi: - massa-fabricage, vandaar de lage prijs. g|) 5 Ct. De namen van de winnaars worden in de kranten gepubliceerd. Zorg er voor, dat Uwe bons uiter lijk den 31 sten December a.s. bij de SOPLA-fabrieken te Amersfoort zijn inkt wordt aangeteekend de naam den betrokken arbeider en de dag, waar op aan hem de uitgestelde vrije halve dag wordt gegeven. Een hypnotiseur. En een goedgeloovige dame, Maandag is een aan den Amsteldijk te Amsterdam wonende familie de du pe geworden van een man, die zich fakir Aba Kali noemde. Aba Kali vroeg in gebroken Nederlandsch aan de dienstbode mijnheer of mevrouw te spreken. Mevrouw stond den vroe' gen bezoeker te woord, die zich voor stelde als hypnotiseur en bestrijder van alle kwalen. Daar mevrouw lijdende was aan per manente hoofdpijn werd de hulp met graagte aanvaard, waarna Aba Kali zijn seance begon. Na het uitspreken van eenige formules vroeg hij zijn patiënte de oogen gedurende tien mi nuten te sluiten, waarna de pijn zou verdwenen zijn. Toen de tien minuten verstreken waren en mevrouw de oogen opende, was tot haar ontstelte nis Aba Kali verdwenen en met hem de huishoud-portemonnaie uit de buf fetlade. Bij nader onderzoek bleek, dat in de eerste vijf minuten der seance de heer Kali zich reeds in de gang der woning bevond, waar hij door de dienstbode werd uitgelaten, waarbij hij haar verzocht de deur zachtjes te sluiten, omdat mevrouw zich eenige oogenblikken ter ruste had begeven. Hij zou over een kwartier terugkee- ren voor nadere behandeling. Een mantelknipper. Zeven aangiften bij de politie. Dinsdagavond kreeg de politie van het bureau Warmoesstraat te Amster dam eenige aangiften van dames, die mededeelden, dat er, terwijl zij naar de étalages van „De Bijenkorf" ke- Met het toenemen der werk loosheid worden de ïndividu- eele eischen, aan personeel ge steld, steeds hooger opge schroefd. (Dagbladberïcht). 28 NOV. Hoe lang zal het nog duren of u vindt in de advertentie kolommen van deze courant den vol genden oproep: Op druk kantoor wordt gevraagd: Jongste bediende van goed voor komen, leeftijd 21 jaar, heer, in het bezit van diploma's stenogra fie, machineschrijven, handels correspondentie, Fransch, Duitsch, Engelsch, Italiaansch enSpaansch en Grieksch, middelbare acten Boekhouden en Staathuishoud kunde, volkomen op de hoogte van alle bank- en effectenzaken. Sollicitanten moeten een studie hoofd hebben, doch tevens een nuchteren zin voor de realiteit van den handel bezitten. Zij moe ten volkomen op de hoogte zijn van fabrieks-admïnïstratie, kost prijsberekening, bedrijfspsycholo gie en de nieuwste denkbeelden van efficiency, moeten tactvol zijn in hun omgang met meerde ren, van onkreukbare levensopvat tingen en van opgewekt humeur. Teneinde het aantal sollicitanten te beperken, zullen slechts zij in aanmerking komen, die tot de al lereerste families behooren en wier naam begint met een F. Hoogleeralten en bankiers genie ten de voorkeur. Juristen en in genieurs gelieven niet te sollici- teeren. Honorarium is de eerste jaren aan de positie niet verbon- dgen. Daarentegen wordt van den sollicitant deelneming in het ka pitaal der vennootschap verlangd tot een bedrag van 2 a 400.000 gulden, van welk kapitaal, indien de candidaat na een jaar blijkt te voldoen, van laatstgenoemd tijd stip af I1/2 procent interest zal worden vergoed. Brieven met insluiting van f5,— voor .eventueel telegr. antwoord aan No. 1111, bur. van dit blad. ken, stukken uit haar mantels waren geknipt. Rechercheurs, die er op uit werden gezonden, hebben al spoedig het succes gehad, dat zij den dader op heeterdaad konden betrappen. Het bleek een 37-jarig gepensionneerd mi litair van het Indische leger, thans varensgezel en zonder vaste woon plaats, te zijn. In totaal bereikten de politie zeven aangiften van dames, die tot de ontdekking kwamen, dat haar mantels beschadigd waren, den staart van een bontvos afgeknipt, een cein tuur door midden geknipt was, enz. Een zeer onaangename ervaring 1 Bij zijn verhoor door commissaris Hoogenboom verklaarde de man zelf niet te weten, waarom hij zijn euvel daden bedreven had. Hij „werkte" met een borduurschaartje en de afgeknipte lappen, e.d., stak hij in zijn zakken. Deze stukken van overtuiging zijn in beslag genomen. De man maakt geen ontoerekenbaren indruk; tijdens zijn verhoor barstte hij herhaaldelijk in tranen uit. De staking te Geldermalsen. Nog geen overeenstemming. Onder leiding van den heer mr. W. M. Kolff, burgemeester der gemeente Deil, is Woensdag een conferentie ge houden tusschen de besturen der Alg. Werkgeversvereeniging en de Nederl. Ver. van Fabrieksarbeiders, ten einde te trachten de staking bij de N.V. Ver. Nederl. Chamotte Fabrieken te Gel dermalsen tot oplossing te brengen. De bespreking heeft geen resultaat opgeleverd. De Ned. Ver. van Fa brieksarbeiders stelde zich het principïeele standpunt dat na ophef fing der staking alle stakers ten slotte op hun oude plaats in de fabriek zou den worden herplaatst. Aan dezen eïsch konden de werkgevers onmoge lijk voldoen, daar inmiddels ongeveer 150 nieuwe arbeiders zijn aangenomen, waarmede het bedrijf regelmatig door werkt en welke de directie niet wenscht te ontslaan.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1