Aspirin GOESGHE COURANT JUFFROUW BIJVOEGSEL Onze Prijsvraag. Stadsnieuws Binnenland Sport Uit de Radiowereld. Koloniën Buitenland. WINKEL! FrovincienieuWs VAN DE VAU WOENSDAG 26 NOV. 1930. In dit nummer zijn 43 advertenties geplaatst van deelnemers aan onze St. Nicolaas-prijsvraag. Deze adver tenties worden VRIJDAG en MAAN DAG A.S. nogmaals geplaatst, zoodat men steeds kan controleeren of men het juiste aantal gevonden voorwer pen in de étalage's heeft. De advertenties zijn met een P gemerkt. Zooals reeds is medegedeeld, moet men in de étalage's van deze adver teerders een voorwerp zoeken, dat daarin niet thuis behoort en dus niet in deze zaak wordt verkocht. De winkeliers zullen die voorwerpen wel zoo hebben geplaatst, dat een goed doorzoeken noodig is. Men dient dus alles nauwkeurig na te gaan, daar bet mogelijk is, dat b.v. tusscben flesschen wijn een flesch eau de cologne staat. De inzendingen moeten uiterlijk WOENSDAG 4 DECEMBER A.S. in ons bezit zijn. Men vermeldt dus hef gevonden voorwerp en bij welken winkelier. De uitslag wordt in de courant van 4 DECEMBER bekend gemaakt. Bij meer goede inzendingen dan er prijzen zijn, beslist het lot. De geldprijzen moeten bij de deel nemers aan de Prijsvraag vóór 5 De cember a.s. worden besteed. Directie GOESCHE COURANT. Veilingsvereeniging Beveland" ,Zuid- Eouw van een embaliage-loods Ir. v. d. Plassche over de bes- senteelt; neiging tot verplicht veilen. In de „Prins van Oranje" verga derden gistermorgen de leden van de veilingsver. „Zuid-Bevelandonder leiding van den heer H. A. Hanken. Na opening der bijeenkomst en na goedkeuring der notulen der vorige vergadering, deelde de voorzitter me de, dat de veiling zich in het afgeloo- pen seizoen met succes heeft toege legd op het sorteeren van fruit. Het z.g. élite-fruit is een stap in de goede richting. Den heeren Vogelaar en Ir. v. d. Plassche zei spr. dank voor hun initiatief tot deze sorteeringen. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel van het bestuur tot het bou wen van een open emballageloods op het veilingsterrein. De voorzitter leid de dit voorstel in, en zei dat de groote hoeveelheden emballage geborgen moe ten kunnen worden. Men heeft ge tracht de moeilijkheden op te lossen met behulp van filialen in de dorpen, maar dit is een mislukking geworden. Ondanks den minder gunstigen tijd meent het bestuur tot den bouw over te moeten gaan. De loods zal niet luxieus worden, doch bestaan uit een dak (10 M. boog) op ijzeren palen, met gaas er om heen. Het laatste om diefstal te voorkomen. B. en W. van Goes hebben de plannen van het be stuur goedgekeurd. De kosten zullen f12000 bedragen. In de loods zal een gelegenheid worden aangebracht waar de kisten gerepareerd zullen kunnen worden. De heer Dominicus vroeg of de ver- eeniging de kosten zal kunnen beta len uit liet overschot van het vorige jaar. De voorzitter antwoordde, dat het geld voor den bouw geleend zal moe ten worden. Het bestuur stelt zich een obligatïe-leening voor. De heer Dominicus is tegen een hy potheek, omdat dit niet eerlijk is te genover de andere obligatie-houders. De voorzitter is ook niet voor een hypotheek. De Boerenleenbank be hoeft zich echter niet ongerust tema ken over de f75.000 op de gebouwen der veiling. Als al haar geld zoo safe was als deze f 75.000 zijn. De heer Suy uit Kruiningen vindt de ontworpen loods nogal duur. De voorzitter spreekt dit tegen. Uit ervaring weet hij, dat zoo'n loods te gen een stootje bestand moet zijn. De heer Vogelaar uit Krabbendijke begrijpt dat het bestuur in dezen tijd niet met het voorstel gekomen zou zijn indien het niet noodzakelijk was geweest. Hij is voor een hechte loods zooals het bestuur voorstelt. De heer Klooster uit Ellewoutsdijk is het hiermee eens. De heer Suy vraagt of het niet be. ter is de loods dicht te maken. De voorzitter acht een open loods versieslijker. Op een plaats waar veel hout wordt geborgen, moet het door kunnen tochten. Een der leden voelde meer voor een grooter gebouw. Men moet nu ieder jaar uitbreiden. Waarom niet ineens voldoende gebouwd. De voorzitter zegt dat er voor de menschen die later aan de veiling zul len komen, ook wat werk over moet blijven. Het voorstel van het bestuur wordt aangenomen zonder stemming. Aan het bestuur zal worden overge laten op de meest voordeelïge wijze het geld te vinden. De voorzitter vermoedt dat de le den wel eens iets willen hooren over de bessen. Hij heeft in Engeland ge tracht over de vooruitzichten een en ander te vernemen, doch het is hem niet gelukt. Ir. v. d. Plassche vindt het moei lijk adviezen te geven voor den teelt van bessen. Men mag niet vergeten dat er een overproductie is.Toch mag men menschen, die een goed gewas heb ben, weer niet aanraden met de bes- senteelt op te houden. Slecht gewas kan echter wel verdwijnen. In den teelt van goede appels en peren ziet spr. iets voor de toekomst, omdat van deze vruchten nog veel in ons land wordt ingevoerd. Spr. kan zich niet voorstellen dat er in de toekomst min der fruit gebruikt zal worden in ons land. Hij bespreekt den toestand der conservenfabrieken. Deze kunnen jam mer genoeg moeilijk aan geld komen in verband met de algemeene malaise. Dit be-ïnvloedt den prijs der produc ten. Wellicht dat een misoogst uit komst zal moeten brengen. In het buitenland (Frankrijk) neemt de teelt van zwarte bessen eerder toe dan af. in Engeland eveneens. Frankrijk heeft het voordeel tegen lagen prijzen te kunnen leveren; Engeland niet. In het laatste land kan men dus weldra in krimping van de teelt verwachten, vooral omdat zwarte bessen geen grondstof voor de conservenfabrieken vormen. Spr. wijst dan op de roode bessen als consumptie-artikel in verschentoe- schen toestand. In Zeeland kan men daarmee nog meer rekening gaan hou den, dan men tot nu toe deed. De heer Vogelaar te Krabbendijke betreurt het dat de leden in het voor jaar niet konden besluiten de ver plichte veiling in te voeren. Hij ziet hierin gebrek aan samenwerking en onthouding van gunstige voorwaarden aan de vereeniging. Hij vraagt of hef bestuur nogmaals met een voorstel tot verplicht veilen wil komen, omdat hij in zoo'n verplichting den bloei der vereeniging ziet. De voorzitter antwoordt, dat hij driemaal échec heeft geleden met een voorstel tot verplicht veilen. De mees te leden zijn er nog niet rijp voor. Thans komt echter voor het eerst uit de vergadering een stem voor ver plicht veilen. Hij vraagt den heer Vo gelaar een schriftelijk verzoek in te dienen. Het bestuur kan er na de drie nederlagen niet weer zelf mee ko men. De vergadering wordt hierna ge sloten. Het maal- en menggebod. Uitdeeling van brood. Gisteren is aan de adressen van mi nisters en Kamerleden een brood af gegeven, begeleid van den volgenden brief: Namens de drie afdeelingen der Hol- landsche maatschappij van landbouw op het eiland Goeree-Overflakkee heb ben wij het genoegen u hierbij een wit tebrood aan te bieden dat bereid is uit bloem, waarvan 20 pet. afkomstig is van doorsnee inlandsche tarwe, oogst 1930. Nu ook ten genoege van de bak kers vastgesteld is dat een vermenging met 10 pet. een goede kwaliteit geeft, meenen wij goed te doen u eens een brood te laten proeven met 20 pet. bloem van inlandsche tarwe bereid. Het brood is gebakken door de coö peratieve dorpsbakkerij te Dirksland, zonder dat bijzondere maatregelen ge troffen zijn om de kleur en de vast heid te influenceeren. Het is water wittebrood. Aan de jonge tarwe is geen bijzondere zorg besteed om haar voor de broodbereiding geschikt te maken. Wij zullen verheugd zijn, in dien u dit brood wilt nuttigen en de toevoeging van tarwe, op Nederland- sche bodem gegroeid, zult kunnen waardeeren. Nog maar 50 jaar geleden. Te moeten bedenken, dat nog slechts 50 jaar geleden als iets zeer bijzonders vermeld werd, dat op het landgoed „Boschbeek en Groendaal" van jhr. v. Merlen, te Heemstede, een telefoon draad van500 meter lengte was aangelegd van de „huizinge" naar de tuinmans- en koetsïerswoning, welk geweldig werk was opgedragen aan den agent te Haarlem van de Londen- sche „General Telephone Agency". En dan voegde men er aan toe, dat dit de eerste telefoonleiding in Noord- Holland op eenigszins groote schaal (sic.) was, en de eerste, waarbij van deze Engelsche telefoons gebruik werd gemaakt. 500 meter leidingop „eenigs zins" groote schaalen vijftig jaar later telefoneert men metIndïë. Welke resultaten zal men na 50 jaar met de televisie bereikt hebben? LUCHTVAART. Mevrouw Victor Bruce. Haar vliegtocht voltooid. Mevrouw Victor Bruce is Maandag om- der groote belangstelling met Kaar kleine vliegtuigje te Tokio aangekomen, waar mee ze haar doiei heeft bereikt. Zij was echter 25 September te Londen opgeste gen, zoodat zij bijna 2 maanden, over den tocht heeft gedaan, maar door motorpech is zij bijna 5 weken in Perzië opgehou den. Met dat ai is zij toch nog d'e eerste vrouw, die den vliegtocht Londen-Tokio hee ft volbracht Samenwerking of Tusschen A. V. R. O. en V. A. R. A. Naar ,,de Tijd" meldt® hebben de hee- ren W. Vogt en J. Oudegeest, besprekin gen gevoerd, die nog zouden worden voort gezet, waarbij de mogelijkheid om tot samenwerking tusschen de Avro en Vara te komen, onder de o-ogen wordt gezien. Het schijnt in de bedoeling te liggen beid; omroepen tot een eenheidsfront tegenover het departement van waterstaat te bren gen. Over gecoimibineerden zender-bouw is gesproken. Ofschoon beide leiders voor samenwerking te vinden zijn nam de over eenstemming nog geen definitieve vormen aan. Naar aanleiding van bovenstaand b'; richt heeft het „Hbld." zich gewend tot den hear W. Vogt, directeur van de Avro, die het volgende mededeelde: Er is geeneriei reden om te veronder stellen, dat er een begin van samenwerking tusschen Aviroi en Varia zou zijn. Wanneer zoodanige samenwerking in de toekomst eventueel mogelijk zou zijn zou van een andere mentaliteit van de Vara jegens de Avro gedurende een rede lijken tijd moeten zijn gebleken. Een moordaanslag. De 30-jarige Hollandscbe machinist Nagelvo0,rt die wacht had bij de instal latie van de Curacaosche Petroleum In dustrie Mij. te Willemstad, is Zondag morgen om 6 uur door een ander, die eveneens dienst had, met ingeslagen schedel gevonden. Hij is niet meer tot bewustzijn gekomen en is dien morgen overleden. De overledene was uit Amster dam atkomstig. Hij is gehuwd, doch iaat geen kinderen na. Een verdachte werd aangehouden, die echter ontkent den aan slag te hebben gepleegd. Een ontvluchting. In Spanje. Volgens uit Madrid ontvangen berich ten zijn Spaansche regeeringskringen zeer ongerust in verband met de ontvlueh ting uit de gevangenis van den wegens zijn republikeinsche actie gearresteerden vlieger-officier majoor Franco.. Deze on gerustheid schijnt voornamelijk veroor zaakt, doordat zij samenvalt met de steeds weer opduikende geruchten betreffende een komenden' militairen opstand. Majoor Franco geldt als de onbetwiste leider van het corps iuchtvaartofficieren, waarvan bekend is, dat zij bereid zijn aan den op stand deel te1 nemen Majoor Franco zou Zondagavond de militaire gevangenis te Madrid verlaten, om begeleid door een officier der civiele garde naar de vesting van Christobol over gebracht te worden om daar zijn 8 maan den gevangenisstraf uit te' zitten. Hij is ontkomen door het venster van zijn- cel na doorzaging der ijzeren staven. Niemand weet of vermoedt waai' Fran co zich schuil hpudit. Op de groote straat wegen worden alle auto's aangehouden en doorzocht. Te laat natuurlijk. Of Fran co is allang buiten de stad, of hij houdt zich net zoo lang schuil tot hij ongemerkt weg kan komen4 k 1 Vriendelijk en voorkomend zijn, dat verlangen de klanten van haar. Maar hoe moeilijk is het, vriendelijk te glim lachen, als men zich ziek en llendig gevoelt. Tegen woordig weet zij daar echter niets meer van, want zij neemt steeds bijtijds Aspirin^, Tabletten. eenig op de wereld Ui op den oranje band en het Bayerkruis. Prijs 75 cis. Kamer van Koophandel. Telefoneer en met lndië; Rus sisch graan; enkele subsidies. Maandagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden in Middelburg. De voorzitten' deelde mede, dat van den directeur-generaal der P. T. T. bericht is ontvangen, dat hij order heeft gegeven te Middelburg een telefooncel voor vier personen te bouwen, waaruit met lndië kan worden gesproken. Vermoedelijk zal die cel op 22 De-cemebr in dienst kunnen worden gesteld. Verder deelde de voorzitter mede, dal de laatste postbestelling in Middelburg vervroegd is. Besloten werd f 500 subsidie te ver leenen ten behoeve van den vliegdienst op Schouwen. Uit de debatten hierover bleek, dat Vele leden het belang van dezen dienst inzien. De prijs van een. enkele reis Zierikzee-Rotterdam zal f 10 bedragen van een retour f 15. Aan V.V.V. te Zie- rikzee zal f50 worden gegeven vooreen daar ter stede te houden etalagewedstrijd. Ter tafel 'kwam vervolgens de kwestie van dumping en- invoerverbod van Rus sisch graan. In de vorige vergadering had de heer Linderibergh voorgesteld, den Raad van Ministers te verzoeken den invoer van Russisch graan te verbieden en adhaesie te verieenen aan de circulaire van de Ka mer van Koophandel te Zwolle. Het bureau kwam tot de conclusie, dat de Kamer zich bij de regeering moet be klagen over de door andere landen toege paste dumpimgsmethoden, waardoor de Nederlandsc'he producenten ten zeerste worden benadeeld, en- haai' te verzoeken, hiertegen maatregelen te willen treffen en er bij vermeiden, dat naar het oordeel der Kamer wel in de eerste plaats aan de Russische graankwestie aandacht zal moeten worden geschonken. Zeer uitgebreide discussies, waaraan de meeste leden -deelnamen, volgden en het slot daarvan was, dat de heer Van Bommel van Vloten een voorstel indien de, als volgt luidende i De Kamer van Koophandel, overwe gend, dat door de wijze, waarop de uit voer van Russische granen -en andere arti kelen, als hout enz. plaats heeft, de eco nomische toestand in Nederland en ook in andere landen wordt ontwricht; noodigt de regeering uit, met grooten spoed dp[ internationale basis krachtige maatregelen tegen dezen uitvoer tot stand te hrengen. In afwachting van het tot stand komen van deze maatregelen, dringt de Kamer bij de regeering aan op een invoerverbod van Russisch graan, hout en eventueel andere artikelen, Het eerste deel van dit voorstel werd z. h. s. aangenomen; het tweede met 13 tegen 3 stemmen. Nog 'kwam ter tafel -een voorstel van den heer Jeronimus, om er bij de autori teiten op aan te dringen, -diat, boe de re geering de wet tot steun aam de inheem- sche tarwe o0k moge uitvoeren, in ieder geval de binnenlandsehe graanhandela ren in het behandelingsproces- blijven in geschakeld. Nadat was opgemerkt, dat niet alleen de belangen van de graanhandelaren, maar ook die van andere groepen- op het spel staan, nam de voorsteller genoegen met de verklaring, diat het bureau ten deze diligent blijft. De Landbouwcrisis. Protestvergadering in Den Haag. Men schrijft ons: Er zijn in de laatste weken circulai res verspreid en advertenties in de bla den geplaatst voor een protestvergadering in Den Haag, op-geroepen door een Co mité van Actie, waarvan de heeren Mr, Wagtho en J. A. Baars respectievelijk voorzitter en secretaris zijn. De laatslbe is redacteur van de Fascistische Bezem. Ais spreker zal o.m. optreden de heer Braat, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor den Plattelanders- bond. Hieruit blijkt, dat we hier te do-en heb ben met een politieke actie, die door een protestvergadering voor ontevredenen -de aandacht op zich tracht te vestigen. De georganiseerde landbouw staat hier geheel buiten, zoodat o-ok den landbou wers wordt aanbevolen om zich van deze actie geheel te onthouden. Een dergelijk optreden toch kan slechts de georgani seerde actie van de landbouworganisaties schaden. De crisisvergadering te Goes, die door 1600 personen is bezocht en door meer dere in andere provincies zal gevolgd worden heeft voldoende bewezen in welke richting we moeten gaan. Er moet een krachtig eenheidsfront gevormd worden door de landbouworganisaties, die plm. 160.000 leden omvatten. Iedere politieke actie op de wijze als door den heer Braat en consorten is Opgezet, zal de bóeren- belangen alleen kunnen schaden. Wan neer er naar Den Haag moet worden ge gaan dan onder leiding van onze eigen voormannen, wanneer die daarvoor den tijd gekomen achten. De Polder Borssele. Buitengewone oeverwerkende polder en de persnieuwe schatting van gronden. In de Vrijdag gehouden vergadering van, den Dijkraad voor de Wate-rkeerimg van den Calamiteuzen polder Borssele, werd vastgesteld de omschrijving van de gewone onderhoudswerken voor het dienstjaar 1931—1932, waarvan de ra ming ongeveer f9000 bedraagt. Besloten werd tot de telefonische aansluiting van de directiekeet, tevens woning van den dijksopzichter. Een verzoek om verhoo ging van de vergoeding voor het schoon houden van de directiekeet werd voor- loopig afgewezen en het nemen van een definitieve beslissing verschoven tot bóij de behandeling der begrooting voor het komende dienstjaar. De begrooting voor het ioopende dienstjaar onderging een ad ministratieve wijziging. Meer bizonder d-oor aanvulling der uitgaven met een be drag van ongeveer f70.000 voor de kos ten van de gereed gekomen buitengewone oeverwerken. De voorzitter deelde mede, dat op één der dagen van de vorige week het bestuur een samenkomst heeft ge had in de directiekeet met het college van Ged. Staten en den hoofd-ingenieur tot het houden van besprekingen over de al of niet noodzakelijkheid van de ver hooging van de buitenbermen van den zee dijk, terwijl de dijk z©If in oogenschouw werd genomen. Het verlangen van dit hoogere college werd uitgesproken dat dit geschil, waar over de raad vian state ook reeds- een uit spraak deed, spoedig langs minnelijken weg kon worden afgedaan, met welk verlangen de vergadering unaniem accoord ging. Uit het overigens korte verslag der besprekingen in die conferentie, werd niet veel opgediept. 'i Een der kort geleden in functie getre den leden gaf zijn misnoegen er over te kennen, dat de nieuwsbladen melding hebben gemaakt van de besprekingen ge houden in de laatste dijkraa-dvergadering en waarin nog al passages voorkomen, die voor het bestuur, hoewel niet onver diend, niet al te liefelijk in de ooren hebben geklonken. Dit lid verklaarde liever te zien, dat van deze vergaderin gen, die anders toch zoo vriendschappelijk verloopen en waar de leden alles aan treffen wat het harte maar bekoren kan, geen verslag aan de bladen wordt ver strekt. Deze meening vond algemeen be strijding, omdat het soms wel zeer nut tig zijn kan om voorvallen, als in de laatste tijden in den dijkraad zijn voor gekomen, aan de vergetelheid te onttrek ken, terwijl het nalaten om de nieuws bladen een kort verslag van het verhan delde te verstrekken, in strijd zou zijn met een vroeger genomen dijkraadsbesluit. Overigens, zoo sprak men zich uit, heeft het verslag dat thans gewraakt wordt, het aan sommige vertegenwoordigers gemak kelijk gemaakt, toen deze door ingelan den, door welke ze werden afgevaardigd en belang bij het verloop van de zaken in de vergaderingen 'van den -dijkraadl Bor&sele hebben, ter verantwoording ge roepen. Ten slotte nam de vergadering kennis van een do0r Ingelanden van den Cal. polder Borssele tot den minister van waterstaat gericht verzoek, waaraan door het bestuur der waterkeering adhaesie werd geschonken, om door wijziging van wet te bevorderen, dat een nieuwe schat ting van de gronden in den polder Borssele kunne plaats hebben, vermits de tegen woordige pachtwaarde, die tot 1933 van kracht is, met het oog op de ingetreden malaise veel te hoog is. Opgemerkt werd, dat men met dit verzoek aan een geheel verkeerd adr&s is en alleen Ged. Staten krachtens de bepalingen van het regle ment voor de calamiteuze polders enz. te dezer zake iets kunnen tot stand bren gen.

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 1