Storm en hoog water. Gemengd Xieuw> Laatste Berichten. Retranchemenfc op het Belgische net ten behoeve van de toeristen in dit grensge bied. De gemeente Knoeke en de Bouw grondmaatschappij te Zoute hebben de Knstmaatschappij voor deze tramlijn steun verleend, omdat het bezoek aan Middel burg, het eiland Walcheren en de aardige Vlaamsche en Zeeuwsche dorpjes groote aantrekkingskracht heeft voor de zomer gasten aan de Belgische kust. Zoo zal de verbinding tot stand komen, die om fi- nancieele redenen was veriraagd. De verlenging van de spoorlijn van Knoeke naar Weslkapelle en eventueel van Maldeghem is nog nimmer ernstig overwogen en zal wel niet tot stand ko men, omdat er geen behoefte aan bestaat bij het bestaan der buurtspoorwegen, die dit dun bevolkte deel van het land ter beschikking staan. Maar den aanleg van een weg, die zal aauslujten op den groo- ten weg GentBrugge tussehen Malde ghem en Donck hebben de betrokken gemeenten zich wél voergenomen, omdat die weg een deel van het drukke auto verkeer, dat thans den grooten weg van Bruv ge naar Zoute, Beyst en Duinkerken verspert, naar zich toe zou trekken. Deze weg zal vermoedelijk niet door den staat, maar door de belanghebbende gemeenten worden aangelegd; hij zal het traject van Zoute en Heyst naar het binnenland met ongveer 10 K.M verkor ten. Maar het is nooit bij de lands egeer- ïng, noch bij 'het bestuur van West l iaan- deren, noch bij de gemeente of de ge ïnteresseerde maatschappijen opgekomen, iets anders te doen dan de loegang tot de kusistreek voor de bevolking van het binnenland te vergemakkelijken. Symptomen der crisis. De dalende lijn m de spoorwegontvangsten. Uit Utrecht wordt aan het Volk be richt Uit de geschatte ontvangsten der Ne- derlandsche Spoorwegen over de maand October 1930 blijkt, dat, gerekend tegen de definitieve ontvangsten over October 1929, op een verminderde opbrengst van f 1.400 000,gerekend wordt De cijfers zijn als volgt: Geschat Definitief October 1930 October 1929 Reizigers f 6.372.600 f 6.631.488,24 Bagage f 126.300 f 134.660,96 Brief- en pakket- post. f 340.000 f 825.000,— Goederen f-;6.979.900 f 8.035.074,65 Levende dieren en lijken f 137.940 f 193.317,92 Diversen f 276.900 f 305.785,50 I Tvs/ Hod** w°rdt zacht, blijft W I laai keurigzitten,krijgt mooier glans en valt niet uit, indien U I of 2 maal per week een weinig Purol in het haar wegwrijft zoodat het daarin, wordt opgenomen. f 14.233.640 f15.625 327,17 De voornaamste factor is de vermin derde opbrengst van het goederenvervoer met ruim één millioen. Het reizigersver- voer liep bovendien ook nog met ruim twee en een half ton achteruit. Een Nederlandsche Kolonie in Argentinië. De direc'eur der Emigratie Centrale Holland te VGravenhage is dezer dagen naar Argentinië vertrokken ter bestudee ring van een plan tot stichting van een Nederlandsche kolonie in Argentinië. Het project werd aangeboden door de Interna tionale Emigratiemaatschappij te Parijs. Eigenaresse van de gronden is een onder maatschappij van een groote landbouw- credietbauk te Buenos-Ayres. Het ligt in de bedoeling, Nederlandsche boerengezinnen met enkele kindereu, die den leeftijd hébben om mee te werken, te plaatsen op bedrijven van ca. 30II.A. grootte, waar verbouwd moeten worden fruit, aardappelen en groenten, terwijl daarnevens melkvee, kippen enz. zullen worden gehouden. De bedrijven zullen te voren door de maatschappij volledig wor den geïnstalleerd. De plaatselijke markten schijnen voor den afzet van de produc ten voldoende gelegenheid te bieden. De grootste inkomsten worden van het fruit verwacht. Op de kolonie zal door de maatschap pij een modelboerderij worden gesticht, waarvan Nederlandsche landbouwdeskundi gen als chef en sous-ebef zullen optreden dezen zouden aan kolonisten leiding geven en deze laatsten zouden, althans gedurende de eerste jaren verplicht zijn, zich naar de vanwege de modelboerderij verstrekte aanwijzingen inzake de exploitatie van het bedrijf te richten. De kolonisten zullen hun bedrijf na korteren of langeren tijd in eigendom ver werven. Zij behoeven echter geen kapitaal mee te brengen, aangezien zij de geheel geïnstalleerde boerderij opafbetalingkrijgen De vrij hooge termijnbetalingen zouden uit de opbrengst van het bedrijf kunnen worden afgezonderd. Het onderzoek, dat naar een en ander wordt ingesteld, geschiedt in overleg met den directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling van het departement van arbeid handel en nijverheid, de directie van den Landbouw en de Nederlandsche Vereeni- ging Landverhuizing en in samenwerking met den Nederiandschen diplomatieken en coDsulairen dienst in Argentinië. De Heer Hartland, directeur der Emigratie- Centrale Holland, zal in Argentinië wor den bijgestaan door een aldaar gevestig- den deskundige. Indien over het plan een gunstig rap port wordt uitgebracht, eu gemeend wordt, dat het project aan de te emigreeren landgenooten een behoorlijk bestaan ver zekert, kunnen voorloopig tien families geplaatst worden, die dan zoo spoedig mogelijk zouden moeten vertrekken. In aanmerking komen slechts gezinnen, waarin bekend is, dat zij in staat zijn een der gelijk bedrijf kundig te exploiteeren eu welke over ruimschoots geld beschikken om de reis naar Argentinië te betalen. Hoe de toestand thans is. Tijdens den hevigen storm, is Zondag het schip ^Aberna^, groot 563 ton schip per Diets uit Harnixveld op de kade van de Paulinahaven onder Biervliet geworpen Het schip is door drie sleepbooten vlot gesleept. Uitgestrekte weilanden in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaandereu zijn in groote water vlakten herschapen, waar troosteloos de ontbladerde hoornen en stukken omheining boven uitsteken. Van de Groote Brug te Axel af tot station Drie Schouwen staat alles blank. De Groote Kreek, die de Groote Plaat tot de Axelsche Sassing heeft overstroomd, lijkt wel een binnenzee, waar meu in allerijl het pluimvee in veiligheid heeft moeten brengen. Vele kleine land bouwers en koehouders moeten een groo ten omweg maken om hun vee te be reiken. Op verschillende plaatsen zijn de wegen onberijdbaar. Uitwijken is bijna on mogelijk, hetgeen vooral op den drukken verkeersweg naar de Belgische grens groote moeilijkheden oplevert. Vele menschen in de buitenwijken moeten planken leggen om hun woningen te bereiken. De N oord westerstorm zweepte Zondag nacht het water uit de Schelde zoo hevig op, dat te ruim drie uur te Tholen een was van ruim 1 */a meter werd geconsateerd, Het water stroomde hotel Hoek en enkele huizen binnen. Door middel van vloedbalken wist men verder doordringen van het water te voorkomen. Aan de over zijde van de Toolsche brug is de rijksweg over een lengte van ruim zeven meter weggeslagen. De weggespoelde grondmassa is grootendeels terecht gekomen in den oesterput waar groote materieele schade werd aangericht. Een gedeelte van een betonmuur werd meegesleept. Tengevolge van den hevigen wind van Zaterdag en Zondag en den daarmee ge paard gaanden hoogen waterstand (2.90 M. boven A.P.) is de voet van de duinen bij Westerschouwen aanmerkelijk afgenomen Gisterennacht is een einde gekomen aan de was van de Maas en is de va! ingetreden. Deze val had zich gisteren- morgen te half 10 tot ongeveer bij Gre venbicht doorgezet. Te Maastricht was de stand aan de Maas brug gisterenmorgen te 9 uur 3.88 M. of 42 89 M. boven N.A.P., hetgeen, verge leken bij Maandagmorgen een val betee- kende van 18 c M. Te Roermond was de stand bij de stad 19.51 M. en aan de stuw 19.42 M. bovtn N.A.P. Men verwacht hier, evenals op het verdere Noordelijke gedeelte van de rivier nog ongeveer 2 cM, was, waarna de val zal intreden. Het water van de Roer staat gelijk met de Roerkade. De weg naar Herten is ten gevolge van de overstroomingen van de Maas ondergeloopen. Te Venlo was de stand hedenmorgen 16.96 M. boven N.A.P hetgeen over de afgeloopen 24 uur een was beteekent van 35 c.M. In de stad staat de Maasstraat blank. In eenige an dere straten, o.a. de Gelderschestraat, be gint het water op te zetten. Verwacht wordt evenwel, dat de val spoedig zal intreden. Te Grave was de stand gistermorgen te 8 uur 11.01 M. boven N.A.P., zoodat de was in 24 uur 43 c.M. heeft bedragen. De Beersche overlaat werkte gistermorgen over de volle breedte van 42.20 M. met ongeveer 15 c.M. water. De stand van de Waal te Nijmegen was gistermorgen 12.52 M. boven N.A.P hetgeen een was beteekent van 34 c.M. De Waalkade dreigt geheel onder te loopen Het water staat thans tot aan de elec- trische centrale. Wanneer de was nog aanhoudt, zal met het leggen van dam men worden begonnen. Door den gestadigen was der Maas is ook de Maaskade te Venlo aan een kant ondergeloopen, zoodat het verkeer is ge stremd. De kelders loopen vol en de be woners verhuizen naar boven. De sporen Jangs de Nieuwe Haven zijn nu ook over stroomd; de hijschkranen staan midden in het water en zijn buiten dienst gesteld. Er komen allerlei voorwerpen aangespoeld. Veel hout en vaten. In de Maasstraat staat 70 c.M. water. Het verkeer aldaar gestremd. De passage geschiedt over noodbruggen, door de gemeente aangelegd. Maandagavond had de Waal te Nij megen een stand bereikt van 12.12 Meter plus N.A P. Het water wast nog Van den Boven-Rijn wordt nog steeds was gemeld. De regens houden aan en de jere landen laugs den Duitschen Rijn zijn ondergeloopen. In den Ooypolder bij Nijmegen heeft men reeds voorzorgsmaat regelen genomen om den bewoners bij eventueele werking van den Erlekomschen dam onderdak te verschaffen. Men vreest hier een toestand als in 1926 toen groote stukken land zijn overstroomd. De toe gangswegen in Nijmegen naar Groote Straat, Voorstraat en Lage Markt zijn reeds afgedamd Aan de Lage Kade staat het water reeds een hal ven meter tegen de buitenmuren der huizeu. In den Gelderschen Achterhoek gaat men een hangen tijd tegemoet, behalve door den was van den IJsel veroorzaakt door overstrooming van de verschillende beken. Ten Noorden van Terwolde is de dijk van de Dortherbeek aan de zijde van de Boksbeek doorgebroken. Hoewel in allerijl maatregelen zijn gettoffeu staat te vreezen, dat het gebied tussehen beide beken zal worden overstroomd, temeer omdat ook de bedijking van de Bolksbeek gevaar loopt onder den druk van het water te bezwijken. Het hierbij betrokken gebied bestaat uit bouw- en weiland, waarop een aantal verspreide boerderijen De eventueele schade zal dus waarschijn lijk niet van zeer grooten omvang zijn. Bij dat alles komt, dat verwacht wordt, dat de Baaksche overlaat (de overlaat van de Schipbeek) nog zal gaan werken, waar door dan heel deze streek onder water zou komen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden de dijkbewoners te Lage Zwaluwe door de politie gewekt in verband mee den hevigen storm en den snel opkomen den vloed op het Hollandscb Diep. De St. Louispolder, Kruisgeldpolder en Hooge en Lage Harmoniepolder overstroomden geheel. De vloed kwam met zulk een i weldige kracht opzetten, dat het water de woningen aan den Noordelijken dijk binnenstroomde. Men heeft toen in allerijl vloedplanken tussehen de huizen geplaatst en het vee in veiligheid gebracht. Alle kelders liepen vol. Toen de vloed zijn hoogtepunt had bereikt, wees de peil schaal een stand aan den 3.22 M. boven N.A.P. Ook de Dorpstraat had van het water te lijden. Op sommige plaat: had het een hoogte van 1 M. bereikt Langs de Gelderscbe rivierdijken is een bijzondere riviercorrespondentie ingesteld Door heemraden van het dijkleger zijn de dijkposten betrokken. In de Over-Be tuwe worden de bandijken bewaakt Er bestaat echter geen gevaar. Op sommige plaatsen zijn zelfs de uiterwaarden nog niet onderloopen. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoording der Redactie) Een ontroerend document. De met groote spanning tegemoet ge ziene publicatie van het dagboek van den om het leven gekomen Zweeóschen Pool reiziger Andree is gisteren te Stockholm in boekvorm verschenen. De vertalingen in vijftien talen volgen zeer spoedig. Uit de aanteekeningen blijkt, dat de vroegere berichten omtrent de vlucht van de ballon en den zwerftocht over het ijs gedeeltelijk onjuist warenhoewel over 't sterven der deelnemers niets vermeld wordt, heeft prof. Lindberg dit uit de aanteekeningen kunnen reconstrueeren. Andree en zijn begeleiders zijn, volgens deze reconstructie, niet door gebrek aan levensmiddelen, munitie en vuur, onder gegaan, doch doordat hun kleeding onvol doende was. zonder pelzen konden zij aan de ijzige stormen geen weerstand bieden Ontroerend zijn de aanteekeningen van Strindberg, die voor zijn verloofde bestemd waren. Van befeekenis zijn de aanteekeningen, die Andree den 12 Juli, dus den tweeden dag van de ballonvaart maakte „Wij heb ben vandaag weinig ballast moeten uit werpen en hebben niet geslapen. Het stormt voortdurend en als het zoo doorgaat, zullen wij bet niet lang uithouden. Het is wonderlijk zoo boven de Poolzee te zweven, al zullen wij misschien op het ijs terecht komen. Wanneer zullen wij opvolgers krijgen Ik kan niet ontkennen, dat het een trotsch gevoel is, dat ons alle drie beheerseht. Wij gelooven, dat wij thans zouden kunnen sterven. Of wij misschien door een uiterst sterk indivi— dualiteitsgevoel beheerseht worden, dat het niet kan verdragen te leven en te sterven als een man in den oorlog, ver geten door de komende geslachten? Het rammelen der kettingen het geluid der sleeptouwen in de sneeuw en het klap peren der zeilen zijn de eenige geluiden, die men bèhalve het kraken van den ballongondel hoort.' Wat de eigenlijke aanleiding was, dat men eindelijk moest landen, vindt men in de publicatie niet vermeld. Misère in de Radio-distributie. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij, naar aanleiding van het ingezonden stuk in Uw blad van 24 Nov. door „een aangeslotene" onder het opschrift: „Misère in de Radio distributie", eenige ruimte in Uw blad. Voorop wil ik stellen dat ik aan neem, dat bij den geachten inzender de bedoeling voorzit door dit geschrijf te willen mede werken aan de oplos sing van een zeer moeilijk probleem, ik twijfel dus niet aan de goede trouw. Wel moet ik opmerken dat de Re dactie van het stukje in dit opzicht niet erg gelukkig is; het lijkt meer op een persoonlijken aanval; maar, zooals gezegd, ik neem aan dat dit niet zoo is bedoeld, te meer nog waar de geachte inzender zijn naam niet noemt en het niet zijn bedoeling kan zijn vermomd, den centrale-houder aan te vallen. Dat zou niet fier zijn, een Be velander onwaardig! Dat er radio-misère bestaat, zal nie mand meer ontkennen; door bevoeg den en onbevoegden, wordt deze mi sère besproken. In conferenties te Praag en Washington trachten kop stukken met een internationalen naam, deze moeilijkbeden op te lossen. Ook Nederland tracht zich een weg te ba nen door den Ether, en wijst bij alle gelegenheid op het te Washington vastgelegde onaantastbare recht op de 1071 M. golf voor den zakelijken om roep, maarwat blijft ons over van den werkelijken Nederiandschen omroep? Italië stoort ons in het ook recht matig gebruik van de toch al zoo slechte 298 M. golf. Bij de Regeering wordt aangedron gen op verbetering, op betere rege ling, op maatregelen, opbetere ontvangstmogelijkheden, dat is alles! Het staat dus vast, de misère is er, de moeilijkheden daaraan verbonden eveneens. Het is moeilijk, op sommi ge tijdstippen zelfs onmogelijk de 298 M. golf behoorlijk te ontvangen; zelfs niet met het beste ontvangtoestel- De geachte inzender zegt: nu geef ik gaarne toe dat deze (298 M. golf) slecht is te bereiken met een toestel van den ouden stempel, maar met een gemoderniseerd toestel is er nog steeds wat goeds uit te halen. Enkele regels verder is de geachte inzender niet te vreden met wat goeds, doch eischt het volle pond. Verder wenscht de geachte inzender niet te bespreken wat met een gemoderniseerden ontvan ger wel is te bereiken. Dit te bespre ken zou ook werkelijk overbodig zijn; de heeren Polderman zijn wat dat be treft ook zeer goed op de hoogte. Het zou toch naief zijn te veronder stellen, waar een goede installatie pri mair van het hoogste belang is voor den centrale-houder zelf, dat deze centrale-houder minder deugde- delijke toestellen zou gebruiken. Wanneer dan de centrale-houder in hooggespannen verwachting zich ach ter zijn prima ontvanger zet, en dan met veel moeite en zorg, de soms zoo mooie programma's slecht in zijn toe stel binnenloodst; rest hem nog deze programma's aan de abonné's door te geven. Ook deze transactie eischt ver zorging, terwijl storingen kunnen op treden, waarvan de centrale-houder al leen den last kent. Ik denk hier aan een boomtakje op den draad, een vo gel, een gebroken antenne en wat dies meer zij. Zoo is het dus mogelijk dat een te Hilversum uitstekend verzorgd mooi programma, voor den luisteraar, dus ook voor de aangeslotenen aan het distributie-net geheel of gedeeltelijk verloren gaat. Hetzelfde kan met den Huizen-zender ook nog het geval zijn. Het gaat dan evenwel niet op, deze storingen waarvan niemand het be staan zal willen ontkennen, in de schoenen te schuiven van een centrale houder. Tenslotte, geachte inzender, critiek is zoo eenvoudig, met een pennestreek even zoo'n zaak recht zetten, 't Is zoo gemakkelijk, maar! Het zelf beter doen! Ik stel er prijs op te verklaren dat ik de geachte inzender gaarne in de gelegenheid stel te bewijzen wat hij beweert, het beste van het beste wil ik hem beschikbaar stellen, wanneer hij dan kans ziet één avond Hilversum ongestoord af te stemmen en door te geven; zal hij den dank oogsten van alle abonné's voor deze weldaad en niet minder van den Goeschen cen trale-houder. Maar! Het zal wel blij ven zooals het altijd geweest is. Zeg gen en doen zijn twee. U mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, tee- ken ik, Hoogachtend, L. J. VAN 't WESTENDE, Directeur N.V. Zeeuwsch Ra- dio-Dïstr,-Mij, Middelburg. De verwachting tot den avond van 27 dezer luidt: Meest krachtige Zuid- Oostelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, mogelijk met opklaring, re genbuien, zelfde temperatuur. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Overleden: Jan Cornells Staal, 24 j., te Yerseke. WEERBERICHT. Hoog water. Men meldt ons uit Grave: Gisteravond bereikte de Beersche Maas den Elftweg, die een onderdeel is van den grooten verkeersweg Nij megen GraveDen Bosch. Het water staat 65 c.M. hoog. De stand van de Maas bedroeg vannacht en hedenmor gen 11.05 M. boven N. A. P. Hoewel het water thans niet meer stijgt, is nog niet te zeggen, wanneer een volgende val is te verwachten. Het verkeer tus sehen Nijmegen en Den Bosch staat thans geheel stil. Men meldt ons uit Lobith: De was van den Rijn houdt nog steeds aan. De groote Bandijk tus sehen Lobith en Spijk, aan de Neder landsche zijde, die over een lengte van 25 M. is verzakt, staat op het punt van doorbreken. De dijk begon van nacht op verschillende plaatsen te scheuren. Men is in allerijl bezig de ontstane gaten zooveel mogelijk te stoppen. Hedenmorgen heeft de bur gemeester van Lobith eenige schepen gerequireerd om werkvolk naar de bedreigde plaatsen in -den dijk te zen den. Ook van Duitsche zijde werd voor de verzakkingen op Duitsch ge bied werkvolk gezonden. Bovendien is op verzoek van den burgemeester van Lobith in afwachting van de komst van ingenieurs van den Rijkswaterstaat, in overleg met den Duitschen douane dienst hedenmorgen vroeg de geheele scheepvaart tussehen Lobith en Em merik stopgezet. De bewoners zijn voor het dreigend gevaar gewaar schuwd. Militairen uit Arnhem zijn op weg om hulp te verleenen. Nader wordt gemeld: Te 1 uur had men goede hoop het gevaar te kunnen keeren. Eenige hon derden arbeiders zijn te werk gesteld, gesteund door -de brandweren uit El- ten en Emmerik. Gebleken is dat On der den dijk een geweldig kwelgat was ontstaan, waardoor het water on der den -dijk doorstroomde, het dijk- lichaam aantastte, zooïiat een verzak king ontstond van 1 M. over een breedte van 25 M. Tweede Kamer. Men meldt ons uit Den Haag: De Tweede Kamer heeft heden de motie van mevr. Bakker— Nort betref fende de tandtechnicï om verlenging van den termijn der bevoegdheid van afgewezen tandtechnicï met 61—27 stemmen verworpen. De motie van mevr. De Vriesde Bruin betreffend schadevergoeding aan tandtechnicï, die in het bezit van een visum 1925 waren, doch bij het laatst gehouden examen werden afge wezen, is met 5335 stemmen ver worpen. De motie-Brautigam betreffend de voorschotregeling aan de Kon. Holl. Lloyd gedurende 1931, in afwachting van de resultaten van het onder zoek of reorganisatie mogelijk is, is met 6426 stemmen aangenomen. Op verzoek van minister Verschuur wordt de behandeling van het betref fende wetsontwerp geschorst, opdat men zal kunnen beraadslagen' óf en in hoeverre kan worden gevolg gegeven aan de in de motie uitgesproken wen- schen. Hierna kwam aan de orde de On- terwijsbegrooting. Aardbeving. NEW-YORK, 26 Nov. Hedenmorgen heeft in de provincie Isu, ten Zuiden van Tokio een hevige aardbeving plaats gehad. Er zouden, naar gemeld wordt, 150 dooden zijn. 21 lijken zijn reeds geborgen. Volgens een offieiCele opgave be draagt het aantal dooden 220, het aan tal gewonden 43. Drie personen wor den nog vermist. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. November: 27 Schuttershof, Wetenschapp. Belan gen, Dr. L. H. Grondijs, „De Rus sische revolutie". 29 Prins van Oranje, De Fliereflui ters, „Flierefluiters oponthoud".

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3