Uit dec Westhoek. Sport. Land en Tuinbouw Stadsnieuws Van Overal. Binnenland Unfaire bestrijding. Een robbertje knokken, of dit nu al gescbiedt met bolkshandsdhoenen of met vulpenhouders, mogen we wel. We kun nen er met genoegen jniaiar kijken, ein voe len nooit den, minsten lust in ons opko men door inmenging te trachten het resul taat van het knok-robbertje te beïnvloe den. Tenminste niet zoolang er eerlijk gestreden wordt aan beide kanten. Als een der partijen evenwel beneden den gordel gaat stooten of zich schuldig maakt aan andere handelingen niet in het kader vjan een, fair tweegevecht passend, kriebelt er iets in ons en dan jeuken ons de vingers.. Iedereen die aan sport gedaan heeft of aan sport doet zal dit gevoel kennen, omdat sportbeoefenaars vrijwel allen een juiste opvatting van sportiviteit hebben, en omdat zij de goede rechten van den te genstander huldigen. j De boven aangeduide kriebel doet zich thans weer eens in ons gelden. En wel naar aanleiding van een vulpen-robbertje in de .Zeeuw'* van gisteravond. Een zekere heer Metallus uit Middel burg, die al meermalen "blijken heeft gegeven in superioriteit en zelfgenoeg zaamheid niet voor zijn Goeschen vriend Opmerker onder te doen, attaqueert n.l. de M iddelburgsche Courant"B die zoo- als bekend, streeft naar een ander reor ganisatie-plan voor de Midldefburgsche brandweer, dan B. en W. dezer hoofd stad doen. Metellus schrijft Oi.a. dat de Middel- burg9che Courant tracht de Midldelburg- sche uitgaven op te zweepen, omdat het blad een brandweer-commandant van f4000 per jaar verlangt. 1 Hij verzuimt te vermelden diat de „Middelburgsche Courant" steeds heeft aangedrongen (evenals de commissie uit de Kon. Ned. brandweervereniging, die B. en W. adviseerde) om slechts de belft van het Salaris voor rekening van Middlel'burg te laten 'kjomen- en f 2000 door de provincie te' doen 'bekostigen, en dat het blad dus een commandant ver langt, die slechts f 800 per jaar meer van Middelburg zal vragen dan de d'oor B. en W. voorgestelde. Metellus begint een penne-robbertje met de Middelburg sche Courant met een valsche voorstel ling Van zaken, die bijna zoo erg is als een stoot beneden den gordel in den bolks- rimg. Deze stoot nu heeft ons het bloed doen kriebelen, temeer omdat het een openimgsstoot was, die zoo voorzichtig- unfair werd geplaatst, dat hij sommige toescbouwers vermoedelijk ontgaan is. Tegenstander en publiek meenen we op den on sportleven opemngs-aanval van Me tellus te moeten ^wijzen, opdat zij <m den loop van den verderen strijd voor zijn vecbt-metbpdb pp (die hoede zullen zijln. Een robbertje vechten, all-right. Maar dan den toeschouwers niet door unfaire stooten en grepen het 'bloed aan 't kriebelen brengen. t gens periodieke verhooging der jaarwed den van den keuringsveearts en secre taris werden de pensioensgrondslagen van genoemde functionarissen nader vastge steld. In de begrooting van 1930 had een wijziging plaats. „Wilhelmina" te Colijnsplaat. Uittreden uit den Bond van Harmonie- en Fanfare-gezel' schappen in Zeeland. Het harmoniegezel schap1 ,,Wilhelmina te Colijnsplaat hield Maandagavond in café „Coomans" een algemeene verga dering van leden en donateurs. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal werken de leden thans 27 bedraagt, benevens 2 leerlingen en 4 adspiranten. Het aantal donateurs bedraagt 67. Dank zij het initiatief van den voorzitter zal het mo gelijk zijn om op 19 en 20 December a.si. een bazar te1 (houden, om aldtus te trach ten de kas zoodanig te versterken, dat tot aankoop van eenige nieuwe instrumenten kan worden overgegaan. Het treurig resultaat op het te Wissen- kerke gehouden conco'iirs heeft het gezel schap doen besluiten te bedanken als lid van den Bond van Harmonie- en Fanfaae- vereenigingen in Zeeland. f De rekening van den penningmeester sl'oot met een batig saldo van f 57,50 de ontvangsten bedroegen f639,93; de uitgaven f582,42 V2. f De aftredende bestuursleden, de hee- ren K. van den Berge, J. de Lcoff en L. Kjempe, resp. voorzitter, vice-voor- zitter en secretaris, werden herkozen. Op vioorstel van het bestuur werd be sloten 2 (aandeefein der rentelooze leening uit te loten. Bij de rondvraag werd de idee geop perd om na het uittreden uit den Zeeuw- schen Bond toch aan concoursen deel te nemen, desnoods buiten de provincie. Op voorstel van den voorzitter werd besloten hieromtrent overleg te plegen met den directeur. PROVINCIALE SNIPPERS. Op de voordracht voor onderwijze res aan de school te Bath komen voor 1. mej. M. Cv, Kerkhof te Rposendaal; 2.' mej. C. J. Doets te Middelburg; mej. J. M. Stecker, te Vlissiingeix De koopman A. Lindenbergh te Yers'éke viel gisteren aan boord van zijn vaartuig door de luiken in 't ruim en werd ernstig gewond naar huis gedragen. Zijn toestand is ernstig. Maandagavond hebben de protes tant sche werknemers in Ovezande een afdeeling opgericht van de Werkloozen- kas. Het bestuur der Ned. Herv. Kerk te Ovezand heeft aan de pachters over 1930 een korting van. 10 pet. op de be staande pachten toegestaan. Tuingrond is hiervan uitgesloten. f De pachters van de bouwlanden der Ned. Herv. Kerk te Schore zullen over 1930 30 pet. vermindering van pacht ge nieten voor zoover de pachtpeniniingen wor den voldaan vóór 1 Januari 1931. Tpt leiden v,an het kiescollege van de N. H. Kerk te Wolphaartsdijk zijn her kozen de jheerem C. Dronikers., J. L. Goet- heer en J. F. van Wel. De jongste storm heeft aan de wa- terkeering van den zeedijk te Wolphaarts dijk en ook aan enkele groentekwee- kerijen aldaar vrij belangrijke schade toe gebracht. Met ingang van 16 December a.s. is de kommies te water W. A. J. Phi lip se te Rotterdam verplaatst naar Ham 3- weert a. b. Recherchevaartuig „Alba tros". f Door den hoogen waterstand en den hevigien storm in den nacht van Za terdag op Zondag zijn verscheidene dui zenden K.G. suikerbieten welke op de havens te Bath, Zimmermanpolder, en Rattenkaai lagen opgeslagen, te water ge raakt. Alleen in de haven te Bath lagen er 150 a 160.000 KjGi De gemeenteraad van 's Gravenpol der heeft Dinsdagavond in een spoed- eischende vergadering besloten in beroep te gaan bij de Kroon tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij de beg rooting werd gewijzigd in verband met de be kende verhooging van de jaarwedde des veldwachters. Het vorige besluit tot indienen van een bezwaarschrift bij den minister werd in getrokken. LUCHTVAART. Noodlanding. Gistermiddag heeft een militair vlieg tuig, 'komend van Schiphol en met be stemming naar Soesterberg, op een wei land onder Bunschoten, bij Spakenburg een noodlanding moeten maken». De ma chine bleef steken in de klei en sloeg over den kop. De machine werd zwaar beschadigd. De inzittenden, luitenant Schouw en sergeant Rijns, beiden van Soesterberg, kwamen er zonder letsel af. De DO X. Naar Amerika of niet Dr. Diornier heeft in een telefoonge sprek uit La Cioruna met Berlijn ver klaard, d'at op de vluchten, die tot dus ver met de Dp X gemaakt zijn, zulke kostbare ervaringen zijn opgedaan, dat het vertrouwen in de machines met den dag gestegen is. Ook de Curtissmotoren hebben steeds prachtig geloopen. Het ge rucht van oneenigheden met kapitein Chris tiansen noemde dr. Dornier belachelijk; een betere verstandhouding is ondenkbaar. Ook de bemanning is schitterend aan el kaar vertrouwd. Het vliegschip heeft in La Corona epn zeeproef doorstaan, die heel wat verder gaat dan men- op proef tochten pleegt ondernemen. Heit inne men van brandstof voor de motoren is op alle tusschenstations uitstekend gegaan. Gezien de goede ervaringen, juist in den storm in de Golf van Biscaye opgedaan, kan er geen sprake van zijn de vlucht over den Oceaan uit te stellen. Of men de Noordelijke of Zuidelijke route zal kiezen, zal spoedig worden uitgemaakt. Dir. Diornier zelf begeeft zich maar Ma drid voor besprekingen met verschillende autoriteiten en gaat dan naar de lucht- vaarttentoons tel ling te Parijs, waar de Do S. wordt geëxposeerd. In tegenspraak met liet bovenstaande is een bericht, dat van kapitein Chris tiansen afkomstig heet, dat de vlucht over den Oceaan wegens de stormen zou zijn uitgesteld en dat de Do X naar Fried- richshaven zal terugkeeren. Wat hiervan waar is, zal wel' spoedig blijken. Amsterdam en het meng- en maal- gebod van tarwe. Onze medewerker W. schrijft: De Kamer van Koophandel voor Am sterdam heeft in een adres aan de Tweede Kamer haar bezwaren tegen bovenge- noemden regeeringsmaatregel medegedeeld Als bewijs hoe deze Kamer met onze landbouwtoestanden op> de hoogte is, ha len we uit genoemd' adres onderstaande zin aan: „Tegenover vermindering van werkloos heid in den tarwebouw zal wellicht een stijging van werkloosheid onder de bak kersgezellen komen te staan." Vermindering van de werkloosheid in den tarwebouw I Hoe zien zulke men- schen onzen landbouw toch aan? In hun Oog is de tarwebouw een apart bedrijf en door bescherming zal de tarwecultuur uit gebreid wordiem, dus meer werk, zoo re deneeren ze| Stumperds! En dezulken zouden in onzen noodtoestand den tóón aangeven //Museum voor Zuid- en Noord-Beveland". De vereeniging thans opgericht. Men schrijft ons: Zaterdag werd te Goes opgericht de vereeniging „Museum voor Zuid- en Noord-BevelandDe statuten werden vastgesteld; hierop zal de Kon. goed keuring worden aangevraagd. Het da- gelijksch bestuur bestaat uit de hee- ren Joh. Pilaar, voorzitter: J. M. van Bommel van Vloten, penningmeester; L. H. van Berk, conservator en T. van Heel, secretaris. De bedoeling der vereeniging is het stichten van een museum in het Go- thische huis, aan de Turf kade te Goes, aangekocht door de Vereeniging Hen- drick de Keyser. Inwendig hebben in het gebouw reeds veranderingen plaats gehad, om het voor het gewenschte doel geschikt te maken. De vereeniging hoopt, dat velen zich geroepen zullen gevoelen om voor werpen van historischen of weten- schappelijken aard, hetzij in eigendom, hetzij in bruikleen af te staan, waar door veel, waarvan thans slechts en kelen genieten, aan de publieke be langstelling zai worden overgegeven. De contributie (min. f 1,is zoo laag gesteld, dat deze voor niemand een bezwaar zal zijn, om lid der ver eeniging te worden. Voor de toetre ding vervoege men zich bij den Secre taris den heer T. van Heel, Kloeting- sche weg, Goes. Zij, die voorwerpen in eigendom of bruikleen aan het museum willen af staan, zullen den conservator, den heer L. H. van Berk, directeur van den Keuringsdienst van Waren, L. P. van de Spiegelstraat te Goes, steeds be reid vinden die in ontvangst te nemen. Langer open. Tot 6 December a.s. kunnen 3e win kels op werkdagen tot 11 uur des avonds geopend blijven. Voor pachtvermindering. In het „Slot Ostende" heeft een druk bezochte vergadering plaats ge had van pachters der landerijen, die toebehooren aan het Burgerlijk Arm bestuur, Gasthuis, Weeshuis en Dia conie. Besloten werd, stappen te doen bij de diverse besturen van genoemde instellingen om een verlaging te beko men van de pachtprijzen, met het oog op den economïschen noodtoestand. Daartoe stelde men een rekest op, dat door alle aanwezigen werd geteekend. De Groote Toondag. De malaise heeft op de belangstel ling in den grooten toondag niet zoo veel invloed gehad als sommigen vrees den. De dorpen hebben ook gisteren weer, als alle jaren, hun hoeveelheden kermisvïerders aan Goes geleverd. Vooral in de middaguren was het op de Markt zeer druk. Vermoedelijk heeft het zachte najaarsweer daar wel toe bijgedragen. Des avonds trokken vooral de ge legenheden waar gedanst werd, veel bezoekers. Tegen 12 uur, toen de kermis-orgels, die den geheelen dag gesteund en ge hijgd haddep alsof ze zich haastten om een zekere hoeveelheid klanken te distribueeren, tot rust kwamen, begon het te regenen. Pluvius vergemakkelijkte daarmede de taak der politie. De klok van 12 luidde de kermis uit en den dankdag in. Het carillon. Van streek. Vermoedelijk is de oude speeltrom- mel in den toren heftig boos over den lof dien we Vrijdag het nieuwe uur werk hebben toegezwaaid. Vanmorgen was de trommel tenminste deerlijk in de war. Op de uren en halve uren liet hij het carillon kwartier-deuntjes spe len, op de kwartieren de uur- en halve- uur-deunen. V erkeersonge val. Motorrijder gewond. Gistermiddag omstreeks 1 uur had op het drukke, gevaarlijke kruispunt bij de Jubileumbank, een aanrijding plaats tusschen een autobus en een motorrijder. De autobus van L. van Ellewoutsdijk kwam uit de Wïlhelmi- nastraat gereden naar de standplaats op den Westwal, toen van de tegen over gestelde richting de heer L. uit Wolphaartsdijk per motor naderde. De heer L. schijnt van meening te zijn geweest, dat de bus de Boudewijn de Wittestraat zou inrijden en hij stak daarom den weg over naar de Jacob Valckestraat. Hij kwam daarbij met de bus in botsing. Met een ernstig ge- kneusden enkel, werd hij per gesloten vrachtauto naar het Ziekenhuis ver voerd. De motor was niet ernstig be schadigd; van de bus was de bumper aan één zijde afgebroken. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het ver keer was eenige oogenblikken door de vele toeschouwers geheel gestremd. Aanbe-teding. B. en W. hebben aanbesteed hei bouwen van een fitterswoning te Ka- pelle. Ingeschreven werd als volgt: Jac. de Jonge Mz. te Biezelinge voor f 6480C. A. Corstanje te Goes voor f6987; Gebrs. Janse te Nisse voor f5475; fa. D. van Maris te Kapelle voor f5980; M. F. Goedemondt te Goes voor f6885; H. Klap te Waarde voor f 5890. De gunning volgt later. Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag j.l. wa ren aangevoerd: 8 koeien, 61 vaar zen, I os, 62 kalveren, 21 loopvar kens en 90 biggen. De firma C. Jamin te Rotter dam heeft plannen om op groote schaal brood te fabriceeren en te dis tribueeren. De verkoopprijzen zouden 30 pet. lager gesteld worden dan die welke thans te Rotterdam worden be taald. De onderneming, die nu reeds veel meel als grondstof gebruikt, is groot genoeg van omvang om zelf haar graanvoorraden te kunnen aankoo- pen waar zij dat wil en die verder tof meel te laten verwerken, zoodat pres sie van concurrenten op meelleveran- ciers in dit geval haar uitwerking zou missen. Ook in Den Haag en Amsterdam wil de firma Jamin de concurrentie met de bakkers aanbinden. De regeering heeft aan de com- missie-Lovink meegedeeld dat, mede met het oog op de financieele uit komsten van het spoorwegbedrijf, geen maatregelen tot verlaging van de spoor wegtarieven voor tuinbouwproducten in overweging kunnen worden geno men. Ontvluchte chauffeur aangehouden. Na een botsing met de tram. Vrijdagavond heeft een autmobilist als een razende door Den Haag gere den. Een verkeersagent, die hem wilde aanhouden, reed hij voorbij. De agent is toen per auto den woesteling ach terna gegaan, heeft zijn achterbanden stuk geschoten, maar verloor den man uit het oog toen hij in Zorgvliet bocht jes ging rijden, op achterwielen zon der banden. De man is 's avonds laat nog aange houden. Het nummer wees den weg. Men dacht eigenlijk met een gestolen auto te doen te hebben, maar de eige naar zelf bleek er in gezeten te heb ben. Van Zorgvliet is hij naar Rijswijk gereden maar op de Nieuwe Parklaan had hij eerst nog een botsing met de blauwe tram. De auto kon niet meer verder en moest naar een garage ge sleept worden. Intusschen had Den Haag de om liggende plaatsen gewaarschuwd. Zoo is de man aangehouden. Hij bleek op den Haagweg bij Rijswijk te wonen. Toen de man aangehouden werd, bleek niets meer van invloed van ster ken drank. Hij bleek aan een zijner beenen te zijn gewond. Inbrekers uitgebroken. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn twee woonwagenbewoners uit het politiebureau te Tubbergen ont vlucht. Deze beide personen zijn be ruchte inbrekers en waren in arrest gesteld in verband met een nachte lijken overval, die ongeveer veertien geleden te Den Ham plaats had. Beide verdachten waren van Den Ham naar Tubbergen overgebracht in verband met den diefstal, die in den nacht van 3 op 4 September j.l. te Tub bergen heeft plaats gedad en waarvan zij verdacht werden. De ontvluchting heeft plaats gehad met hulp van bui ten af. Zij waren opgesloten in twee cellen achter de politiewoning. Een deur geeft toegang tot een gang, aan welker beide einden de cellen zijn ge plaatst. De deur naar deze gang was van buiten af vermoedelijk met een looper geopend. In de gang hingen de sleutels van de cellen, zoodat het heel gemakkelijk ging, toen men eenmaal in de gang was, de gevangenen te be vrijden. De vluchtelingen hebben, voor zij vertrokken, zoowel de celdeuren als de gangdeur weer gesloten. Vrachtreducties door de Spoorwegen. Bevoorrechting eener Maat schappij? Het Tweede Kamerlid de heerWeit- kamp heeft den minister van Water staat de volgende vragen gesteld: Zijn de berichten in de bladen, die melden dat de Nederlandsche Spoor wegen aan de N.V. Kali Mij. te Am sterdam bij het vervoer harer pro ducten aanzienlijke vrachtreducties toestaan, juist? Zoo ja, acht dan de minister, waar de in druk verkeerende, vaderlandsche land- en tuinbouw geen voorkeurta rieven geniet, een dergelijke bevoor rechting van een buitenlandsche mij., mede ook uit nationaal oogpunt be zien, wel te rechtvaardigen? Mocht de minister de eerste vraag wel en de tweede niet bevestigend be antwoorden, is de minister dan be reid om beide bovenbedoelde facto ren bij zijn onlangs aangekondigde overwegingen in aanmerking te doen komen? Brugbouw te Maastricht. Een zonderlinge opdracht? Het Eerste Kamerlid, de heer Arntz, heeft den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend: a. dat door den Rijksbouwmeester aan en kele Hollandsche firma's voorloopige teekeningen voor het opgeven van prij zen verstrekt voor de benoodigde na- tuursteenen voor den bouw der brug te Maastricht, met de belofte, dat la ter de definitieve aanvrage ook ver strekt zou worden; b. dat de betref fende firma's de voorloopige prijzen volgens de ontvangen teekeningen heb ben ingediend, doch dat zij later geen definitieve aanvrage meer hebben ont vangen; c. dat, niettegenstaande de door den Rijksbouwmeester gedane belofte, hierboven bedoeld, de leve ring van den belangrijken post van meer dan vier ton natuursteenen zon der concurrentie is opgedragen aan een buitenl. firma, welke hier te lan de vertegenwoordigd wordt door een oud-Rijksbouwmeester op wachtgeld? Is de minister bereid, maatregelen te treffen, dat zooiets in de toekomst niet meer kan voorkomen? Nederland en België. De Belgische verdedigings werken aan onze grens. Het Belgisch Telegraaf-Agentschap heeft minister Lippens ondervraagd over het bekende artikel in het Noord-lira - bantsch Dagblad. De minister ontkende, dat de lijn TurnhoutBaarle Nassau verdubbeld wordt; de bestaande lijn voorziet in de verkeersbehoefte. De werken aan de draai brug over het kanaal bij Turnhout, er wordt eenvoudig gewerkt aan het metsel werk, maar het metalen brugdek wordt niet versterkt. Noch aan het station van Turnhout, noch aau de lijn naar Neder- land wordt iets anders gedaan. Ik herhaal zei de minister, dat er ten aanzien van de lijn Antwerpen—Esschen geen kwestie is van verdubbeling tot aan de grens. Dat werk gaat niet verder dan Eeckeren en dient uitsluitend voor het station Antwerpen-Noord en de nieuwe haveninrichtingen van Antwerpen. Ook is het onjuist te gelooven aan strategische werken, die de Belgische regeering laat uitvoeren langs de grens, en speciaal in de buurt van Maldegem en Knocke. Het vliegkamp bij Zoute dient voor het gemak van vreemde bezoekers en voor het handelsverkeer; de geregelde Belgische en Nederlandsche vliegdiensten, die hier passeeren, zullen hier kunnen landen voor het opnemen en afzetten van reizigers en goederen Hier hetzelfde als in Le Touquet: bevordering van het toe ristisch luchtverkeer met de badplaats. De betonnen werken, waarvan het Neder landsche blad spreekt, zijn die, welke de Duitschers hebben aangelegd en waarvan de meeste vernield zijn. Het betonnen blok midden op het golfterrein kon niet opgeruimd worden, omdat dat te veel schade zou hebben veroorzaakt; het hin dert het spel niet, maar toch zal men het zeer waarschijnlijk van den winter weghalen. Er bevinden zich geen vertrekken in dat blok de Duitsche kazematten hebben de Duitschers zelf laten springen en nie mand mag ze wegens den toestand, waarin zij zich bevinden, betreden. Langs den dijk liggen nog eenige betonnen schuilplaatsen, die niet vernield zijn, omdat dat te veel zou kosten. Wat de tramlijn van Knocke naar Re- tranchement betreft, die is het vorig jaar grootendeels op aanstichten van Neder landsche verkeersautoriteiten aangelegd, die al jaren hadden aangedrongen op aan- stuiting van de lijn BreskensOostburg

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2