Purol bij Winterteenen N° 139 Maandag 21 November 1950 117 Jaargang Rechtszaken. Koloniën Buitenland. Het meisje, dat met een Koning trouwde Sport. ProVincienieuWs 'Dagboekblaadjes. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— bulten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. SOME Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm Bevoegdheid ontnomen. De minister van waterstaat brengt ter kennis dat bij vonnis van het Kantonge recht te Goes aan A. de Jager, landbou wer te Kloetinge, de bevoegdheid motor rijtuigen te besturen is ontzegd voor een termijn van drie maanden, ingegaan op 7 dezer. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg vér- oordeelde J. V. te Biezelinge wegens het rijden met een motorrijtuig zonder twee onafhankelijk van elkander krachtig wer kende remimiein, en zonder een deugdelijk, nauwkeurig werkend stuurtoestel tot f40 boete of 40 dagen hechtenis. Wegens het niet op eerste vordering laten zien van het nummerbewijs van den door hem bestuurden auto werd D. H C. K. te Goes veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Aan J. M. te jKloetinge legde de kan tonrechter een straf op van f 10 boete of 10 dagen hechtenis wegens het rijden met een rijwiel op zoodanige wijze, dat de vei ligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht. Financieele strop. Aneta meldt uit Batavia dat Woens dag het faillissement werd uitgesproken van den Arabischen handelaar Mangoes, die reeds jaren in financieele moeilijk heden verkeerde welke men /door een accoord heeft trachten te regelen. Nader wordt vernomen dat 'het fail lissement van Mangoes werd aanvaard door de Factorij der Nederlandlsche Han del Maatschappij in verband met een vor dering van f700.000. Sensationeels geruchten. Uit Rusland; zou Stalin vermoord zijn1? Naar de Deutsche Allgemeine Zeitung mededeelt, liepen Vrijdagavond in de Eu- ropeesche hoofdsteden evenals in Ame rika hardnekkige geruchten over het uit breken van een militairen opstand in Sov jet-Rusland en over het vermoorden van Stalin. I Naar de D.A.Z. verneemt, zijn te Ber- lijn Vrijdagmorgen nog particuliere tele foongesprekken met Rusland gevoerd, waarin de in omloop zijnde geruchten be slist werden tegengesproken. Te Moskou, z-co verluidde, heerscht volkomen rust, Vrijdagavond kon uit Berlijn geen tele fonische verbinding met Moskou verkre gen worden, cfaar de telefoondienst mede deelde dat de verbinding verstoord' was. De correspondent van de D.A.Z. te Helsimgfors heeft laat in den avond met bet aan de Russische grens gelegen dorp Wyborg gesproken en vernomen, dat alle telegraaf- en telefoonverbindingen met Moskou verbroken zijn. Naar hij verder mededeelt, is een telegram, dat het Fin- sche telegrambureau Vrijdagmiddag aan 79 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Max verliet de kleine donkere kamer voor een kort oogenlbiik en zei iets tot den man in den winkel. Mijn göheele le- van zal mij die heerlijke zoetige geur van het brood bijblijven'. Max kwam terug en deelde mij mede, dat ik over een kwartier diende te ver trekken. De man, die in de kamer was toen ik verscheen, trad weer binnen met een kop versche melk en een verrukkei- iijke honigkoek van Vestend. Max stelde hem aan mij voor als een van zijn meest intelligente en beste hel pers en hij keek me met zijn mooie Los- trasiaansche oogen opgetogen en vol eer bied aan. Toen wij ons weer alleen bevonden, 7M Max met een lichte trilling in zijn stem: „Meg* heb je ine (heeletmaal niets te vragen?' „Nee, Max," antwoordde ik. „Ik ben volkomen tevreden. zijn correspondent te Moskou had gezon den, onbeantwoord gebleven. In tegenstelling daarmee heeft de cor respondent van het Helsimgforsche blad Uusi Suiomi te Revai een particulier ge sprek met Moskou gevoerd, waarin de in omloop zijnde geruchten worden tegen gesproken. Het persbureau Vaz Dias vernam Za terdag uit Kowno: Naar aanleiding van de geruchten, die de laatste dagen de ronde doen, omtrent onlugten te Moskou en zelfs over moord op Stalin, wordt uit Moskou van goed ingelichte zijde gemeld, dat deze on juist en sterk overdreven zijn. Stalin 'heeft in dien Laatsten tijd in het Politbureau eenige nederlagen gelee Eenige van zijn voorstellen' werden ver worpen, waardoor zijn positie natuurlijk verzwakt is. Een nieuwe formatie in het Politbureau, onder leiding van den volks commissaris van oorlog, Worosjilof, steunt echter de politiek van Stalin, waardoor deze waarschijnlijk zijn ouden invloed zal kunnen handhaven. Woirosjilof en zijn aanhangers zijn echter van meening, dat, mede op grond van overwegingen van bui- tenlandgch politieken aard geen nieuwe veranderingen in het Politbureau, die d positie van de communistische partij zou den kunnen verzwakken, mogen worden gebracht. De nederlaag van Stalin zou verband houden met de levensmiddelen crisis en den fimancieelen toestand. Omtrent de geruchten, die reeds eenige dagen geleden de ronde deden dat Stalin vermoord zou zijn, haalt men te Moskou de schouders op. In ieder geval staat vast, dat 'hij althans nog Vrijdagmiddag tus- schen 11 en 12 inuir een onderhoud had met eenige buitenlandsche persvertegenwoordi gers, waarna hij naar het partijbureau reed waar hij verschiilende partijzalken te rege len had. LUCHTVAART. De tocht van de DO X. Over de golf van Biscaye. Uit Santander worden nadere bijzon derheden gemeld over de vlucht van de Do X van Bordeaux naar Santander. De vliegboot was 'tengevolge van het slechte weer twee dagen langer in Bordeaux dan men voornemens was t© blijven. Hoewel ook op den dag van het vertrek uit Bor deaux de weerberichten niet Izeer gunstig waren, meende de commandant Chris tiansen den tocht te kunnen wagen. Bij het vertrek uit Bordeaux had de Do X elf passagiers aan boord en er was een groote hoeveelheid benzine, namelijk 16.000 liter, ingenomen om op alle even tualiteiten voorbereid te zijim. Te ruim tien uur des morgens startte de Do X en zette kqers naar den Atlan- tischen Oceaan. De vliegboot werd op het eerste gedeelte van de vlucht naar La Coruna, dat het einddoel was, doch niet werd bereikt, vergezeld dooi* twee watervliegtuigen. Op een hoogte van ruim 200 M. vloog de Do X langs het strand. Er moest tegen een vrij sterken wind in gevlogen worden, die later op den dag nog in hevigheid toenam. Te ruim twaalf „En... je vergeeft me alles?" „Ik wil er niet aan denken* dat er iets te vergeven is." Oh, het was volstrekt geen edelmoedig heid van mij', doch 'ik voelde me zoo vol maakt gelukkig, dat alles wat achter ons Lag me een droom tolleek. ,Toch is er iets* wat ik zeggen moet. Ik doe het alleen vo<>r mezelf, dus ik hoop, dat je me wilt aanhoorenu"' Hij keek me op een jongensachtige ma nier aan. „Ik kan niet verdragen* dat je me voor zulk een afschuwelijke ellende ling houdt, als i'k ongetwijfeld geleken heb. Meg, ik vind het verschrikkelijk er over te spreken, doch ik moet het doen. Ik heb me met Valona lallerbespotte- iijkst aangesteld." „Oh* Max, ik wee>t, dat zij buitenge woon aantrekkelijk is," mompelde ik. Ik hield zijn hand vast, maar keek hem niet aan. Het hinderde mij ontzettend, dat hij deze bekentenis ging doen, want ik begreep boe onaangenaam het voor hem moest zijn. Dapper ging hiji echter voort. Ik wil niet hebben^ dat je veront- chuldigingen voor mij zoekt. Het is lang geleden, toen ik nog heel jolig was, be gonnen. Hoe het kwam, weet ik zelf niet, doch ik veronderstel dat 'zij een groote plaats in mijn leven innam. Toein. kwam jij1. In het begin drong het niet tot mij uur vloog de Do X over Bayonne, waar de uitloopers van de Pyreneeën in zee kwamen. Van hier af werd koers gezet naar het Westen en werd de tegenwind sterker. Naar bij aankomst te Santander werd medegedeeld, lag de Do X ondanks den hevigen wind rustig in de lucht, maar tengevolge van den hevigen tegenwind kon geen groote snelheid ontwikkeld worden. Ruim 1 uur 's middags kwam Santander in zicht. Commandant Christiansen acht te het in verband met de weersomstandig heden en met het feit, dat La Coruna niet meer voor het invallen van de duisternis zou kunnen worden bereikt, gewenscht te Santander een tusschenianding te doen De Do X vloog eenmaal over de stad en streek toen op zee meer. Ondanks den hevigen golfslag slaagde de daling vol komen. 1 De tocht van Van Tijen. In Medan. De heer Van Tijen, export-manager van Van Houtens Cacaofabrieken, die met een Pandervliegtuig op weg van Am sterdam naai* Imdië as, is Vrijdag tel Medan aangekomen. Burgemeester Mackay heeft namens ge heel Indië den heer Van Tijen biji aan komst te Medan welkom geheeten. Hij zeide, trotsch te zijin op den eersten sport- handels vlieger, die met een klein Pander vliegtuig den grooten moeilijken bocht volbracht, en noodigde de heer Van Tijen uit, 's avonds aain te zitten aan een maal tijd, aangeboden idoor het 'bestuur der Witte Sociëteit. De heer Van Tijen ant woordde in eenvoudige woorden, waarna de eerewijn rondging en 'een driewerf hoera op den koeien vlieger werd uitge bracht. i De heer Van Tijen blijft in Medan en kele dagen uitrusten. De laatste twee da gen waren zeer zwaar voor hem. Buitenbochtverhooging in verkeersweg. Een adres van de wegencom missie van den A. N. W, en de K. N. A. C. De A.N.W.B. en <Je KNAC hebben zich met een adres gewend tot de Ged. Staten van alle provinciën, waarin zij. er op wijzen, dat hunne vereenigingen gedu rende den laatsten tijd herhaaldelijk Machten bereiken over de omstandigheid dat in bochten van zelfs kort geleden aangelegde, dan wel gereconstrueerde we gen, ernstige hinder en gevaar voor het DRAISI+IA-vanVALKENBURG'S-- A •■iLEVERTRMi leeuwarden door, dat ik je liefhad; het ©enige, wat ik voelde was, dat het schandelijk tegen over jou was. Ik had niet met je mogen trouwen, vóór j© alles verteld te hebben maar ik was een lafaard... Waarschijnlijk krijgen menschen zoioals ik d© dingen nooit in hun ware gedaante te zien. Men is veel te goedertieren tegenover ons. Boven dien was ©r in jou iefts,, Meg, wat het voor mij onmogelijk maakte ejen dubbel leven te leidefn. Daarom behandelde ik je op die wijze." Zijn stem w©rd vaste|r, toen haji ver volgde „I'k moet m© openhartig uitspreken. Ik kon eenvoudig niet met Madame Valona breken. In het begin wilde ik het niet, daar ik veel te veel onder haar invloed jtond. Toen ik jou echter begon te leeren termen, begreep ik, welk een dwaas ik was geweest. Meg, herinner je je nog dien ©ersten keer, toen ik je vertelde, dat ik niet meer voor haar voelde, doch alleen van jou hield? Dat was d© waar heid. Je zei, dat je me zelf uit haar huis had zien komen, hetgeen ook juist was. Ik had haar echter bezocht om te trach ten van haar gedaan 'te krijgen, dat ze Griüia Verliet, omdat ik haar aanwezig heid als een grov© beleediging tegemove» jou beschouwde. Ik trachtte je er een verklaring voor te geven, Meg, maar je verkeer ontstaat, doordat d© buitenboch ten niet, of niet vol'-do'ende zijn opgehoogd. Meermalen komt het voor dat zelfs in bochten met vrij kleinen straal de ton- rondte in het rechte gedeelte van den weg aanwezig, in de bochten normaal door loopt. X Een gevolg hiervan is, dat die wegen in de bochten aan dit snelverkeer niet die veiligheid geven, welke daarvan rede lijkerwijze kon worden verwacht en welke daaraan zonder groote kosten van be teeken is zou kunnen worden gegeven. In dit verband wordt er nog op gewe zen, dat d© vereenigingen onlangs een drin gend verzoek bereikte van een belangrijke, uitgestrekte gemeente, om tot het plaat sen van waarschuwingsborden bij* eenige bochten ov©r te' gaan. Bij het ter zake ingestelde onderzoek bleek afdoende, dat het gesignaleerde gevaar voor het snel verkeer inderdaad aanwezig was, doch dat zulks nagenoeg uitsluitend het gevolg was van de omstandigheid, dat geen bui tenbochtverhooging was toegepast. Brand in Vlissingen. Lompenpakhuis in vlammen. Zaterdagavond omstreeks zeven uur werd de brandweer in Vlissingen gea. meerd voor een fel uitslaanden brand in de Koestraat. Het bleek, dat brand woedde in de lompenpakhuizen van de wed. V. Cracau en Zoom 't Vuur vond gretig voedsel in den grooten voorraad lompen en autobanden, welke een oi> dragelijken stank verspreidden. De vlam men sloegen hoog uit de panden, aange wakkerd door den feilen wind. De aan grenzende woonhuizen werden haastig ont ruimd, daar men vreesde, dat ook deze aangetast zouden worden. Door 't kracht dadig optreden van de brandweer is ech ter erger voorkomen. Ongeveer acht uur was het gevaar voor uitbreiding geweken, Wel bleef het vuur smeulen. De ain- grenzende 'huizen kregen veel' waterscha de, waarvoor nten niet was geassureerd De wed. Cracau en Zoon is tegen brand schade verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het onze kere. De politie stelt een onderzoek in. Gemeenteraad van 's Gravenpolder De gemeente en Ged. Staten bij den minister in beroep. Vrijdagavond vergaderd© d© gemeente raad van 's Gravenpolder. Alle leden wa ren tegenwoordig. In behandeling kwam het b©sluit van Ged. Staten d.d. 7 November 1930, waar bij dit college uit overweging, dat burge meester ©n wethouders en de Raad de hun toevertrouwde belangen, voor zoover uit gaven zijn te doen, verwaarloozen en dat de jaarwedde van den veldwachter niet tot een redelijk bedrag op de begrooting is gebracht, overeenkomstig artikel 212, le lid der Gemeentewet, zelf de verhoo ging der jaarwedde op de begrooting bren gen. Tevens wordt den Raad verzocht de middelen tot dekking van de verhooging der uitgaven voor te dragen. weigerde naar me te luisteren. Ik geloof, dat ik hierop was blijven aandringen, in dien je me niet gezegd had', dat jo niets om me gaf en zelfs weigerde ta geloo- ven, dat ik jou liefhadj" Hoe goed herinner ik mij die scène, en de schandelijke manier waarop ik te gen hem te keer ging. „Max." stamelde ik, terwijl de tranen mij over de wangen liepen, ,Jboe, laten wij er niet meer over praten." ,Nog een paar woordeind Meg. Tk wil zoo graag, dat je het begrijpen zult. Ook ik was 'kwaad op je. Je weet, dat ik vrees dijk opvliegend ben en soms is het me eenvoudig onmogelijk me te beheer- jchen. Ik geloof, dat ik je bijna haatte, omdat je me gezegd had niet van me te houden. Dit leek het eind van alles voor mij. Ik ben daarom dan ook werkelijk weer naar „Het Vogelnestje" terugge gaan, maar onze verhouding is nooit meer geworden, zooals die was. Eiken keer als ik haar zag, werd het mij steeds duide lijker, wat een dwaas ik was geweest. Maar zij... ik weet niet, hoe ik het uit drukken moet... bleef zich aan mij vast klampen. Waarschijnlijk deed ze dit al leen, omdat ik de Koning was, want ze moet heel goed gemerkt hebben, hoe ik haar begon te haten. Ze maakte afschu welijke scènes.... Toen vond het bal 24 NOV. Wie meenen mocht, dat de krant niet een groote taak heeft te vervullen in de opvoeding der jeugd, behoeft maar kennis te nemen van den uitslag der Utrechtsche novieten- tesl. De vragen, die de Utrechtsche „Vox Studio-sotum" aan de groenen voorlegde, waren werkelijk nogal mak. En nu laat ik de historische opgaven in het midden; ik vind dat iedereen het recht heeft, onvoldoende voor ge schiedenis te hebben. En ik vergeef het den groenen studenten gaarne (al strekt het hun eriulitie niet tot eere) dat zij Florence Nightingale aanzagen voor een Zweedsche zangeres, een spi onne uit igt4, de stichtster van het Leger des Heils en een Engetsche suf fragette. Dat zij Thomas van Aquino doodverfden als schilder, Engelsch geestelijke, kerkvorst en Kruisridder. Dat zij Salomo een Joodsche konings dochter ivaanden, een Grieksch wijs geer en een Romeinsch keizer. Dat Leonardo da Vinei volgens hen pen ltaliaansch violistof een schilde res was, Lessing een theloog, Kenau Simons Hasselaar een veldheer, een „dapper verdediger tijdens Leidsch be leg", Pontius Pilatus een toovenaar uit de 10de eeuw een Grieksch vorst, een loodsch hoofdman en een hoogepriester. Maar ernstiger wordt de zaak, wan neer deze jongelui op de vraag wie Urbina is, geen beter antwoord weten dan: R.K. heilige, Romeinsch generaal, Spaansch dictator, Romeinsche keize rin, schoonheidskoningin generaal en president in Mexico (thans dood), vrouw van Romeinsch staatsman, Grieksche uit de 3e eeuw, Romein sche Lady U zoudt dan tenminste denken, dat deze jonge vrienden den naam van Piet Moeskops kenden! Mis. Moes kops is een Amerikaansche bokser, een teekenaar, een voetballer, eenNe- derlandsch vlieger uit de iqde eeuw. Verdere gegevens staan mij niet ten dienste. Maar zonder twijfel weten sommige van deze jongelui niet beter of Wilhelm 11 is een beroemd torea dor, Mussolini een Russische revue ster, Lou de Visser een groot staats man, de heer Praat President der Ver- eenigde Staten en Charlie Chaplin een broer van Toet Ankh Amen, die op zijn beurt wel voor den uitvinder der stofzuigers zal worden gehouden. Toch zit in dit alles ook een verheu gend element voor de uitgevers. Want zoodra de jazz wat gaat luwen, valt er onder de Nederlandsche jeugd blijkbaar nog een ruim afzetgebied voor de krant te bewerken! Wethouder Schouten zeide, dat bet nu de vraag is of de Raad met het besluit van Ged. Staten mee gaat. Spreker heeft veel respect voor het hooger gezag, maar de gemeente is ook een gezag. Artikel 136 der Gemeentewet zegt, dat de Raad de bezoldiging van den veldwachter re gelt. Artikel 212 is hier niet van toepas sing. Zeer bevoegde deskundigen zijn het plaats, en ik geef je mijn woord van eer, dat ik niet wist, dat zijl daar zou komen. Zij heeft op een slinksche wijze toegang weien te krijgen. Hugo- had me hierover iets geschreven, doch ik beschouwde het meer als een kletspraatje, dat kern ter oore was gekomen. Ik had er geen flauw idee van, dat ze een dergelijk iets zou durven doen. Toen ik haar zag, was ik buiten mezelf van woede. Ik nam haar mee naar ee« der vertrekken en kreeg dë hoogste woorden met haar. Ik zét haar, dat als ze niet uit eigen beweging heenging, ik haar door de bedienden zou laten verwijderen. En ze trotseerde me, lachte me uit en beweerde, dat ze een scène zou maken in tegenwoordigheid van het geheele Hof, Het 'kon haar totaal niets schelen, wat er daarna met haar gebeurde. Toen wij in den corridor kwa men, was ik van plan haar met geweld te verwijderen, em ik was half krankzinnig van woede. Geen oogenblik kwam het bij mij op, dat iemand ons daar zou zien, omdat ik verondterstelde, dat iedereen naar de balzaal was teruggegaan. Toevallag kwamen jij en Arthur juist Voorbij. Oh, Meg..." (Wordt vervolgd!.)

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1