N°. 156 Maandag 17 November 1950 117 Jaargang Uit de Pers. Het meisje, dat met een koning: trouwde de 4°/o leening Provincie Zeeland a 98'/>0 BANK-ASSOCIATIE Koloniën ProvincieDieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— bulten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIBN van 1-5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm Hulp aan den landbouw. In de „Telegraaf" troffen we het volgend ingezonden stuk: „In landbouwkringen wordt den laat- sten tijd zóó zeer geweeklaagd, dat de Regeering voorstelt om maatrege len tot hulpverleening te treffen. Of die maatregelen inderdaad ten goede zouden komen aan hen, te wier be hoeve zij zouden worden genoten, is een vraag, die door ingewijden vaak ontkennend wordt beantwoord. Doch wij wilden even de aandacht vestigen op iets anders. Misschien is het waar, dat de land bouwers slechte prijzen maken voor hun voortbrengselen, doch vast staat, dat de prijzen, die de verbruikers daarvoor moeten neertellen, niet be paald aan den lagen kant zijn. Volgens de officieele maandcijfers over Augs. 1930 van de gemeente 's Gravenhage, was o.a. het indexcijfer van brood op 1 Sept. j.l. 181.3 (dus 1 4/5 X zoo hoog als voor den oor log), van melk en kaas 156.3 ruim IV2 X zoo hoog), vleesch en eieren 149.3 (dus bijna I1/2 X zoo hoog) en aard appelen, 127.3 (dus ruim1 1 1/4 X zoo hoog; een jaar geleden 109.1 en in de maanden NovemberJuni 90.9). De aardappelprijs op 1 Sept. 1930 was dus veel hooger dan een jaar geleden. Toen hoorde men niet veel gejam mer; waarom nu wèl? De broodprijs spreekt voor zichzelf nog bijna tweemaal zoo duur als vóór den oorlog 1! Hoe dus kan worden gesproken van een noodtoestand, die het nemen van buitengewone maatregelen zou wetti gen, zal voor ieder weldenkend mensch een raadsel zijn. Of zit het daarin, dat de landbouwers zelf wellicht te wei nig, naar hun oordeel, voor de pro ducten ontvangen? Of betalen zij wel licht te hooge pachten? Maar dat zou den omstandigheden zijn, die voor de Regeering geen grond mogen opleve ren tot het nemen van maatregelen, waardoor de gansche bevolking, die de levensmiddelen reeds duur genoeg be taalt, zoude worden getroffen. Dat er wellicht een teveel aanaard appelmeel is, zou volgens insiders aan eenigen der belanghebbenden zelf te wijten zijn. Is de pacht te hoog, welnu, kunnen de pachters die niet terugbrengen tof redelijke hoogte, dan dient de Regee ring in deze in te grijpen: zij deed dit in en na de mobilisatie ten opzichte van de woninghuren ook. Is er te hooge winst voor den tus schenhandel of zijn er daarin teveel schakels, dan moeten de landbouwers net als hun lotgenooten in Servië maar de handen ineen slaan en de overbodige tusschenpersonen maar uit schakelen. Eerst als de belanghebbenden zélf al het mogelijke hebben verricht hetwelk nog lang niet het geval schijnt te zijn om te trachten hun toe stand te verbeteren en deze pogingen zouden niet slagen, dan eerst zoude ingrijpen van regeeringswege zijn te overwegen." 76 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Karina Valona heeft mijn kleine handkoffer met mijn juweelen en een paar bladzijden van dit dagboek ge stolen. Ik kan ze tenminste nergens .neer vinden. Ik zie haar reeds la- -hen als ze leest, wat ik daarin be kend heb. Is er ooit een vrouw ge weest, die zoo dom was als ik? Dus nu zitten we hier, en wij krij gen zooveel scb-ijfmaterïaal als we zelf slechts wenschen. Hulda teekenf heel aardig. Ze maakte grappige schet sen van sommige gedeelten der ka- •ner#. Wij behoeven ons volstrekt niet te nehelpen, want we kunnen volop warm vater gebruiken, terwijl onze kleeren eregeld voor ons gewasschen wor- >en. Eenige dagen geleden bracht men ros een doos vol goed, waaruit wij ven keuze konden doen. Ik zie er nu Uw inschrijvingen op worden aangenomen bij de Kantoor Goes Tel. 41. Gr. Markt 24. De Java-suikeroogst. Een aardig idee van een Java-suiker oogst geeft, aldus het „Hbld." van Se- marang het volgende beeld. Wanneer men de suiker in spoorwa gens van tien ton laadvermogen laad de, en die tot één trein aan elkaar haakte, kreeg men een trein van 1240 K.M. lengte. Wanneer de laatste wa gen van dien denkbeeldigen trein het Centraalstation te Amsterdam verliet, stoomde de locomotief via Bazel en den St. Gotthardt op nog slechts 40 K.M. afstand van Genua. Daar om één K.G. suiker te maken gemiddeld tien K.G. riet noodig is, zou de riettrein nog belangrijk langer worden. Geen enkele doorgaande Eu- ropeesche lijn zou die trein kunnen bevatten. Want die trein zou 12.400 K.M. lang moeten zijn. Het geheele spoorwegnet van Nederland zou dien trein alleen dan kunnen opnemen in dien men de wagens 4 rijen hoog bo ven elkaar kon opstapelen. Bezuiniging op het voedsel der koelies. De justitie heeft momenteel in on derzoek een zaak van voedseldiefstal ten nadeele van koelies gepleegd door een employé van de onderneming Bod- jong-asih in Mïdden-Java. De diefstal had plaats door middel van verkleinde rantangs (korven), waardoor de koe lies dagelijks minder rantsoen ontvin gen, hetgeen de onderneming maande lijks ruim f200 scheelde. De employé werpt alle schuld op den administra teur en beweert dat de aldus verkre gen bezuiniging ten goede kwam aan de onderneming. Bedoelde administra teur is intusschen naar Holland ver trokken. De justitie beschouwt deze zaak als zeer ernstig en zal ook den administrateur hooren. Toenemend luchtvaartverkeer in Indië. Sinds de opening van de lijn der Kon. Nederl.-Indische Luchtvaart Mij. Medan—Batavia, is het luchtpost-ver voer belangrijk toegenomen-Tegenover een gemiddeld bruto-gewicht van 700 K.G. over de maanden Juli-Augustus- September 1930 binnen NetL-Indïë be droeg dit over October van dit jaar ongeveer 1250 K.G., dus een toeneming van circa 76 0/0, terwijl de gemiddelde maandelijksche vergoeding van den postdienst aan de K. N. I. L. M. van ongeveer f2000 is vermeerderd tot ruim f4000.i niet langer zoo onooglijk uit, maar het kan me totaal niets schelen. Ons leven bestaat eigenlijk uit niets anders dan wachten en uitkijken naar een gelegenheid om te ontsnappen. Wij hopen, dat er eens een dag zal komen, dat ons dit gelukken zal. Wat er daarna zal gebeuren, hieraan dur ven wij geen van beiden te denken. Uittreksel van een brief van H. M. de Koningin van Mol davia aan Hare Hoogheid de Hertogin van Broncaster, moe der van Koningin Margaret van Lostrasia. Deze is geda teerd „Oudejaarsdag". „Als ik U maar een weinig troost kon geven, beste Hertogin, dan zou ik al tevreden zijn. Het doet me ontzet tend veel leed in dezen geest te moe ten schrijven, vooral omdat ik me Uw bezorgdheid volkomen kan begrij pen. Ik voel zoo met U mede, dat ik dit niet onder woorden kan brengen Ik schaam me er bijna over, dat ik hier veilig en wel in mijn eigen hoofd stad zit. Dat uitblijven van berichten is ondraaglijk. Wij weten hier niets, en ik veronderstel ook, dat U zelf Gemeenteraad van Kloetinge, Geen subsidie aan de winkel week; bouwen van een gym nastieklokaal'? Donderdagavond kwam de raad de zer gemeente in een openbare verga dering bijeen. Voorzitter de burge meester, aanwezig alle leden. Ingeko men is een verzoek van de buurtver- eeniging „den Tol" om ten gerieve van de bewoners van den 's Graven- polderschen weg wonende nabij „den Tol" een gas-straaflantaarn te plaat sen. Het voorstel van den voorzitter om het Gemeente-gasbedrijf te Goes opdracht te geven om daar een lan taarn te plaatsen, wordt met algemee- ne stemmen aangenomen. Voorts deelt de voorzitter mede dat zich voor hef vervolgonderwijs slechts één leerling heeft opgegeven, zoodat geen cursus wordt gehouden en dat in de bewaar school aan de 's middags in die school blijvende kinderen der openbare la gere schooi thee worjjt geschonken. Nog deelt de voorzitter mee dat hij binnen eenige dagen een bespreking zal houden jnet de P.Z-E.M. over de electrificatie van het buurtschap de Groe. Met algemeene stemmen wordt aangenomen het voorstel van B. en W. om de verordening waarbij de ge meente voor de heffing der gemeente fondsbelasting wordt gerangschikt in de 1ste klasse, in te trekken, zulks op verzoek van Ged. Staten. In be handeling komt een voorstel van den her de Rijk tot wijziging der verorde ning tot heffing eener bijdrage voor het ophalen van huisvuil. De heer de Rijk licht zijn - voorstel toe en zegt dat hij een progressieve heffing wil waarbij de laagste inkomens slechts f 0,50 per jaar betalen. De heer Straub vindt eenmaal per week ophalen te weinig. B. en W. stellen voor om het bedrag op f2,— per jaar voor alle ingezetenen te bepalen. Het voorstel Straub zal in de practijk te veel geld kosten; men zou dan paard en wagen of een vrachtauto aan moeten schaf fen. Na uitvoerige besprekingen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Tot lid van het Burg. Armbestuur wordt herbenoemd de heer M. Evers- dijk met 6 stemmen, terwijl 1 stem blanco werd uitgebracht. In behande ling komt het voorstel van B. en W. om voor de te houden winkelweek in deze gemeente een bedrag van f5, beschikbaar te stellen. De heer de Rijk vindt het bedrag te laag en zou gaarne zien dat een bijdrage van f 30 werd verleend en stelt zulks voor. De heer van Liere vraagt of de uitgaaf gewettigd is, zoo niet, dan is een bij drage niet op zijn plaats. Ook de heer Straub vindt de winkelweek geen ge- DRAISIflAvAN-VALKENBURG'S-- A •iLEVERTRMl S-LEEUWARDEN- niets hoort. Niettegenstaande wij vlak naast Lostrasia liggen, komt geen en kele tijding de grenzen over, want deze worden ten strengste bewaakt. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik heel veel van Uw Meg houd, want zij is het liefste en zachtste vrouwtje, dat ik ooit ontmoette. Ik twijfel er geen oogenblik aan, of zij bevindt zich in veiligheid. Het volk aanbad haar en Joira en zijn mannen zullen wel oppassen iets te doen, wat het volk tegen hen kon innemen. Wij hebben er geen flauw vermoeden van, waar Max is. Natuurlijk zal hij zijn vaderland niet verlaten. Zooals U weet ging Meg naar Vesteral en was ik nog te Grit- na, toen de revolutie uitbrak. Max stond er op, dat ik onmiddellijk per auto de grens zou oversteken. Toen waren de troepen der opstandelingen nog ongeveer vijf mijlen van de stad af. Hoewel ik het verschrikkelijk vond, kon ik toch niets anders doen. Daarna heb ik niets meer gehoord. Men beweert, dat de Republiek is uit geroepen, doch overal wordt nog ge vochten, waar zich trouw gebleven troepen bevinden. Dit is vooral het geval in de bergstreken. Gitnovel, de meentebelang. Het voorstel-de Rijk wordt hierna met 2 tegen 4 stemmen verworpen. De heer Straub hield zich bij beide stemmingen als belangheb- lende buiten stemming. Met 5 tegen twee stemmen (die der heeren Hoog- straate en Straub) wordt aangenomen het voorstel van B. en W. om voor de te stichten woningen ten zuiden van den spoorlijn (bij de groote) door het Gemeente-gasbedrijf te Goes de be staande gasleiding te verlengen. Dhr. Straub betwijfelt of de gemeente het recht heeft om in eigendommen van een ander dan de gemeente een gaslei ding te doen leggen. De voorzitter wijst er op dat volgens de algemeene po litieverordening in deze gemeente de eigenaars van wegen voor zoover die niet aan de gemeente toebehooren ver plicht zijn te gedoogen dat in die we gen van gemeentewege leidingen wor den aangebracht voor gas, water, vuil en dat aan die leidingen werkzaamhe den worden verricht, en dat deze ver ordening onder wegen verstaat plei nen, wegen, paden, gangen, stegen en stoepen, al dan niet voor den open baren dienst bestemd, die, zij het ook met eenige beperking, voor het pu bliek toegankelijk zyn, onverschillig wie daarvan eigenaar is. Aangezien de weg bij de Groote hieraan voldoet is z.i. er geen bezwaar om de gasleiding aldaar te verlengen. Met algemeene stemmen wordt aangenomen het voor stel van B. en W. om aan Ged. Staten te verzoeken tot 1 Januari 1932 vrij stelling te willen verleenen van het geven van onderwijs in lichamelijke oefeningen aan de openbare lagere school. Hij deelt naar aanleiding hier van mede, dat de inspecteur van hef L. O. te Goes zich er mee kan ver eenigen dat zeer tijdelijk les in dat vak wordt gegeven in de gemeente- herberg. Het gevolg hiervan is dat binnen korten tijd toch op de een of andere wijze getracht moet worden een lokaal te verkrijgen dat aan de eischen voldoet. De heer de Rijk zegt ook hierover te hebben gedacht en vraagt of het niet mogelijk is de gemeente- herberg te sloopen en dan een nieuw gebouw te stichten, waarvan de bene denzaal als gymnastieklokaal kan wor den gebruikt en de bovenzaal voor vergaderlokaal, er naast zou dan mis schien nog een concierge-woning wor den geplaatst. Op die manier zou de gemeente èn in het bezit komen van een goed gymnastieklokaal èn vaneen goed vergaderlokaal. Hij verzoekt B. en W. zijn gedachte eens te willen onderzoeken en te overwegen. Ook de heer Buitenhuis zou zulks gaarne zien en verzoekt B. en W. betreffende den bouw van een gymnastieklokaal zoo veel mogelijk inlichtingen in te win nen omtrent de kosten enz. Met 6 tegen 1 stem (die van den heer Straub) wordt aangenomen het voorstel van B. en W. om a. aan het waterschap de Breede Watering bewesten yerseke te verkoopen een strook grond van het aangekochte bouwterrein tegen f 6000 per H.A., onder voorwaarde dat het waterschap ten genoege van en zonder eenige kosten voor de gemeen te zorg draagt voor dempen der sloo- ten en ophooging van het terrein; b. vlootbasis, is in staat van beleg ver klaard, en geheel door troepen om singeld. De Marine is echter van wei nig nut, aangezien er niet voldoende voedsel is. Die vreeselijke politieke verwikkelingen maken het vriend schappelijk gezinden naties onmoge lijk met levensmiddelen te helpen. Naar men zegt, heeft slechts een heel klein gedeelte der matrozen zich bij de opstandelingen aangesloten. Ongelukkigerwijze werd Max verrast en gevangen genomen. Ik ben er zeker van, dat hij verra den is. Ik geloof evenwel, dat hef volk zich weer aan zijn zijde zal scharen. Ik wilde zoo graag dat ik in staat was U iets defenltiefs te kunnen be richten, maar er is mij niets bekend. Mijn man stuurt iemand uit onzen ge heimen dienst naar Lostrasia met de opdracht alles te weten zien te komen omtrent de verblijfplaats van de Koningin. Maakt U zich echter niet ongerust, beste Hertogin, want Joira is volstrekt niet bloeddorstig. U kimt er gerust op vertrouwen, dat men geen haar op haar hoofd zal krenken. Al lerlei geruchten doen de ronde, doch ik geloof dat het het beste is hieraan dagboekblaadjes. 17 NOV. Onmiddeltijk nadat ik Dinsdagavond het aandoenlijke bericht in het „Vaderland" had gelezen, dat ,#en alleenwonende dame te Amster dam met een hoog ontwikkeld natio naliteitsgevoel" zich bij het Hoog Mi litair Gerechtshof had aangeboden om een dag celstraf uit te zitten in de plaats van kapt. Horren, heb ik mij tot haar om een interview gewend. Hoewel zij haar naam geheim had gehouden (nee, niet voor het Hoog Militair Gerechtshof, want dat zou de waarde van haar aanbod belangrijk verminderen) ben ik dien toch te we ten gekomen, bij de Vereeniging tot Zedelijke Verbetering van Gevange nen. Niet dat zij recidiviste is, maar deze vereeniging houdt bij voorbaat al vast het oog op alle. candidaten voor het Roode Dorp. Hoe bent u zoo op het idee ge komenvroeg ik. Och, zei ze, zooals U in het Vaderlandhebt gelezen, ben ik een alleenwonende vrouw. Ik dacht: ik zal er dien éénen dag dus niet veel slech ter van worden. Bovendien, ik ben toch al gewend halve dagen door te brengen in de telefooncel bij Ger- zon't Eenige was, waar laat ik Mimi dien dag. Maar dat is opgelost, die gaat naar de buren en ik heb ze al precies verteld wat 't beest z'n lie velingshapjes zijn Mag ik u eens vragen: wat heeft uw nationaliteitsgevoel met deze zaak te makenIk kan me voorstelten, dat u u laat leiden door uw hoog ontwik keld rechtvaardigheidsgevoel. Maar uw nationaliteitsgevoel Ik begrijp niet goed Nou ja, zoo precies moet u dat niet uitzoeken. Nationaliteit, recht vaardigheid is daar zooveel ver schil tusschen? Dan staat er nog in dat bericht, dat uw naam niet mag worden bekend gemaakt. Waarom is dat O, dacht u dat ik morgen een bus vol bedelbrieven uit de gevange nis wou ontvangen, of ik, als ik tóch zoo graag zat, maat de verdere straf wou uitzitten voor meneer X en me neer IJ, en misschien de S jaar voor meneer Liebetmann. Morgen was de heele Bijzondere Gevangenis leeg en alle straffen waren aan mij qeëndos- seerd. Nee hoor, één dag is net ge noeg en ik doe 't alleen voor meneer Horren. Is het waar dat dat zoo'n knappe man is? Laat hij dien dag maar 's fijn gaan borrelen bij Carl ton. En nou moet u opstappen, want ik moet lunchen: droog brood met water. Ik ben in training". tot verhuring aan het waterschap van een strook grond voor f20 voor den tijd van 1 jaar ingaande 25 Novem ber a.s. De voorzitter licht het voor stel toe en zegt dat het waterschap die grond noodig heeft voor verbreeding van de waterleiding bij den 's Graven- polderschen weg. Met algemeene stem men wordt herbenoemd tot lid der commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs de heer A. Blok. geen geloof te hechten. Ze komen alle hierop neer, dat Max ontvlucht is en bezig schijnt te zijn het leger voor zich te winnen. Nu U het me vraagt, moet ik U de waarheid zeggen. Er bestaat inderdaad een revolutionnaire Regeering. Ze ge ven munten en postzegels uit, doch blijkbaar hebben zij het geheele land nog niet veroverd, want alles wordt geheim gehouden voor het buitenland. Ik zal U op de hoogte blijven hou den. Jammer, dat Uw gezondheid te wenschen overlaat, anders zouden wij het heel prettig vinden U bij ons te zien. U had dan het gevoel dichter bij onze lieve kleine Meg te zijn". Vesteral. Februari. Wat hebben Hulda en ik al niet meegemaakt 1 Wij zijn nog steeds ge vangen en het schijnt alsof de op standelingen nog precies doen, waf ze willen. Wij zijn in handen geval len van Generaal Gulan, zooals hij zich noemt, den opperbevelhebber van het revolutionnaire leger. Hij is vroe ger een gewone smid geweest. Prins Joira werd gewond. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1