IV. 155 Maandag 10 November 1950 117 Jaargang De toekomst van het goud in gevaar. Het meisje, dat met een Koning trouwde Uit de Radiowereld. Koloniën ProVlncienieuWs DRAISP-vanVALKEMBURQ'S- A -iLEVERTR/ Hendrikse Go's Bank N.V., ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2,—. Afzónderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. De door den Volkenbond ingestelde commissie tot onderzoek der economische vraagstukken, die met de verdeeling van het goud samenhan= gen, heeft er dezer dagen op gewezen, dat reeds in zeer afzienbaren tijd de goudproductie be- belangrijk zal dalen. Aangezien velen zich geen voorstelling van de draagwijdte van dit bericht zullen kunnen vormen, laten we hier onder een artikel volgen, waarin dat verschijn, sel verklaard wordt. „Menschen worden geboren en ster. ven; de eene generatie volgt de an dere op en het aantal menschen wordt steeds grooter. Tarwe, rijst en andere voedingsmiddelen worden al naar de behoeften in steeds grootere hoeveel heden geteeld. Die voedingsmiddelen bestaan echter uit levende planten en dieren, die zich minstens even snel kunnen vermenigvuldigen als de mensch. Wij hebben echter ook leven- looze dingen noodig en deze vermeer deren niet; steenkoollagen worden uit gebuit, doch vullen zich niet opnieuw; en hetzelfde geldt van de goudvelden. Wanneer er niet langer geregeld goud wordt geproduceerd, zal het goud niet meer als algemeen ruilmiddel der we reld kunnen gelden". Tientallen jaren geleden zijn deze woorden geschre ven door den grooten Alexander von Humboldt en zijn waarschuwende woorden zijn juist nu weer bijzonder actueel geworden. Wel wordt er dik wijls gezegd, dat wij niet kunnen be- oordeelen, hoeveel goud er nog in de aarde is, omdat reusachtige gebieden nog nooit geologisch onderzocht zijn. Deze meening wordt echter niet door de feiten gestaafd, want overal waar de aarde door beschaafde volken be woond wordt, is de bodem grondig afgezocht en zelfs in het steenen tijd perk moet er reeds naar goud gegra ven zijn in Siberië. Terecht heeft daarom de desbetref fende Volkenbondscommissie onlangs waarschuwend er op gewezen, dat vol gens alle beschikbare statistische me dedeelingen binnen zeer korten tijd een belangrijke vermindering van de wereldproductie aan goud te verwach ten is. Op het oogenblik bedraagt de waarde van deze productie nog 405 millioen dollar, doch in 1935 zal dit bedrag 381 en in 1940 zelfs 314 mil lioen dollars geworden zijn, altijd aan genomen, dat de internationale stan daardprijs van f1674,per K.G. goud gehandhaafd blijft. Het is echter niet te ontkennen, dat de hoeveelheid goud in de aarde en in de zee gezonken schepen op zich zelf nog voldoende is, om gedurende tientallen jaren té voldoen aan de behoefte aan goud over de geheele wereld, ook al zou deze behoefte nog zeer sterk toenemen. Van al dit goud is echter het grootste deel waardeloos, omdat de kosten der productie meer zouden bedragen dan den tegenwoor- digen standaardprijs. De door geen ander natuurlijk of kunstmatig product overtroffen be langrijkheid van het goud voor de we reldhuishouding wordt vooral teweeg 74 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. EEN VALSTRIK. In de gevangenis. Ik zal niet zeggen, wat ik van me zelf denk, doch precies neerschrijven waf plaats vond. Ik ben geheel ver suft en hef is alsof ik over iemand anders spreek. Bovendien geloof ik nu, dat ik in gevaar verkeer. Het is onnoodig er langer over uit te weiden: ik ben eenvoudig bedro gen geworden. Karina Valona hield haar woord, en verscheen op het af gesproken uur in een mooie automo biel. Zooals gewoonlijk waren de raampjes rood geverfd. We reden uren en uren door en hielden nergens stil. Wij gebruikten chocolade en gebakjes in den wagen, tenminste ik deed alsof ik at. Er werd onderweg bijna geen woord gespro ken. Ook Madame Valona, die tegen over mij gezeten was, praatte heel wei- gebracht door het feit, dat op de we reldmarkt vraag en aanbod steeds in evenwicht Waren, zoodat de prijs prac- tisch aan geen schommelingen onder hevig was. Vroeger was vooral gemunt zilver de meest betrouwbare waarde meter, doch bij het verhitten van ko per-, lood- en zïnk-ertsen werd zoo veel zilver als nevenproduct gewon nen, dat de prijs op de wereldmarkt bijna onafgebroken daalde: van f108 per K.G. zilver in 1870 tot f 33 in 1929. Daardoor daalde de onderlinge waar deverhouding der beide edele metalen van 1 15 1/2 op 1 55 1/5. Wanneer nu ook schommelingen op treden in den prijs van het goud, dat de algemeene waardemeter is voor alle bezit en elke arbeidsprestatie, zou dit onberekenbare economische gevolgen hebben. De wereldhuishouding zou kra ken in haar voegen. Daarom hebben alle landen, die den gouden standaard ingevoerd hebben en hun bankbiljet ten dekken door goud aangemunf of in staven zich steeds veel moeite gegeven om den goudprijs te behou den op den eenmaal vastgestelden standaardprijs van f1674 per K.G. Dit gaat echter bezwaarlijk: voor het win nen van goud zijn arbeiders en ma chinerieën noodig en "de onkosten daarvoor bedragen ongeveer de helft meer dan voor den oorlog. Bovendien voeren steeds meer landen den gou den standaard in, waardoor de vraag naar goud toeneemt. De waarde van het voor de financieele regeling noo- dige goud wordt geschat op 33 bïl- lioen gulden, waarvan slechts 1/10 ïn omloop is als gemunt goud, terwijl 9/10 in staafvorm in de schatkisten der staatsbanken ligt tot dekking van het uitgegeven papiergeld. Het verminderen der wereldproduc tie is in de eerste plaats een gevolg van de steeds kleiner wordende op brengst der goudmijnen in Transvaal die meer dan 2/5 van de wereldpro ductie leveren en vroeger voor onuit puttelijk werden gehouden. De tweede plaats wordt ingenomen door de Ver- Staten, die nu nog slechts 68.000 K.G. per jaar produceeren tegen 133.000 K.G. in 1913. Australië, dat vroeger langen tijd op de tweede plaats stond, levert nu nog slecht 3°/o der wereld productie. Het eenige land met stij gende productie is Canada, dat 55.000 k 60.000 K.G. per jaar levert Verder hoopt men op de goudmijnen in Si berië, die naar de meening van Ame- rïkaansche deskundigen nog 15 bil- lioen gulden aan goud kunnen ople- nïg. Het grootste gedeelte van den tijd sliep Hulda, daar ze óp was van de kiespijn. Het werd heel benauwd in de auto, en toen wij stopten, voelde ik me ont zettend suf. Terwijl wij na Madame Valona uit stapten, werd eensklaps de geheele omgeving verlicht. Ik viel bijna, doch werd door een sterken arm opgehou den. Ik herinner me, dat ik terwijl ik even opzij keek, in het mooiste, maar tevens weerzinwekkendste gezicht blik te, dat ik ooit in mijn leven gezien had. Wij liepen over een brug, die over een droge gracht lag en begaven ons naar een groot, ouderwetsch huis met groene blinden. Er waren ongeveer twintig mannen met fakkels aanwe zig, die ons den weg wezen. Een zee van licht straalde ons uit een hall te gemoet, welke achter de groOte open staande deuren zichtbaar was. Mijn hart klopte met felle slagen. Ik kon bijna niet loopen. De man, die mij uit den wagen had geholpen, was verdwenen. Slechts één gedachte ver vulde me, namelijk dat ik binnen en kele oogenblikken Max weer zien zou. Wij betraden het huis, waarin alles in rep en roer scheen te zijn. In de hall lagen prachtige kleeden, die ech ter vol modderspatten zaten. Een me Toch schijnt de vrees voor goudge brek hierdoor niet te worden opgehe ven ën het handhaven van den te- genwoordigen standaardprijs schijnt binnen onrustbarend korten tijd on mogelijk te zullen worden, terwijl er ook geen middel schijnt te bestaan om het gevaar te ondervangen. De A, V. R. O.-lessen. Het comité van huisvrouwen te Rot terdam heeft zich tot den minister van Waterstaat met een adres gewend, waarin zij verzoeken aan de euvelen door den korten zender, -die thans voor de A. V. R. O. slechts beschikbaar is, zoo spoedig mogelijk een einde te doen maken, daar de dames zich voor vele draadlooze cursussen ïn naaien, talen, enz. die door de A. V. R. O. werden uitgezonden, hebben opgege ven en daarvoor het lesgeld hebben gestort! De dood boven schade. De „West" vertelt een treffende tra gedie: In het schoolgebouw op Welge- dacht C werden de lijken gevonden van twee jeugdige Britsch-Indiërs, Ak- bar Ali en Ramroep. Uit een nagela ten briefje bleek dat zij zich van het leven hadden beroofd, om niet in aan raking te komen met de politie. Zij hadden met eenige anderen meloenen gestolen van een Britsch-Indiër aan de spoorbaan, die gedreigd had met id© politie, tenzij elk der dieven vijf gul den deponeerde. Bij onderzoek in hef hospitaal bleek, dat zij zich met cyan kali van het leven hadden beroofd. Een der jongelingen was zoon van een goudsmid. In hun brief hadden zij den wensch uitgesproken om naast elkander begraven te worden. Aan dien wensch is voldaan. Een aanrijding. De dader doorgereden. Woensdagavond kwamen drie perso nen, n.l. K. van Dalen, R. de Nooijer en A. van Dalen, allen te Arnemuiden woonachtig, per rijwiel gereden, op den rijksstraatweg aan de rechterzijde op het fietspad, uit de richting Goes. Ter hoogte van den Jacobpolder, na bij den Sloedam, gemeente 's Heer Arendskerke, kwam een vrachtauto uit tegenovergestelde richting, welke reed nigte soldaten met ransels en andere bagage lagen overal verspreid. In een hoek stonden eenige geweren aan rot ten. Een tafel was bezaaid met kaar ten, boeken en papieren. Aan de mu ren hingen sabels, veldkijkers, lede ren étui's en andere voorwerpen. Dit was blijkbaar het hoofdkwartier van Max, van waaruit hij het gedeelte van het leger dat trouw gebleven was, commandeerde. Overal bevonden zich soldaten in uniform. Men kon ternauwernood de officieren van de manschappen onder scheiden. Allen salueerden Valona en sommige keken mij verbaasd aan. Hulda hijgde zenuwachtig en terwijl ze mijn arm greep, fluisterde ze me toe ,Het bevalt me niet. Er is iets niet in den haak". Het begon mij nu ook op te vallen, dat de omgeving een heel eigenaar- digen indruk maakte. Waar was Max en waarom kwam hij me niet begroeten? Een deur aan het eind van de hall werd geopend en Madame Valona wenkte ons binnen te gaan. Wij kwa men ïn een lange, smalle kamer met een laag plafond. Evenals het overige gedeelte van het huis, was dit vertrek helder verlicht. Hierin bevond zich slechts één man, die achter een lessenaar, waaróp een II 01 Uitgifte ad 9TU in stukken van f 1000,f 500, en f 100,-. Inschrijvingen worden tot uiterlijk 14 November gaarne aangenomen door GOES. aan den linkerkant van den straatweg en den laatstgenoemden persoon A. van Dalen aanreed. Hij werd met zijn rijwiel van het fietspad geslingerd en bloedend verwond aan zijn linkerbeen en beide armen. De vrachtautobe stuurder reed door en trok zich van deze aanrijding niets aan. De aangere- dene werd door den heer J. C. van Wijk, die juist ter plaatse passeerde, naar zijn woning vervoerd. Direct werd dr. Van der Bijl ontboden, die den toestand van Van D. zoo ernstig achtte, dat hij hem met zijn auto naar het gasthuis te Middelburg overbracht. De politie te Arnemuiden en te 's Heer Arendskerke hebben de zaak in on derzoek. Onze oestercultuur in gevaar? Door te scherpe onderlin ge concurrentie. Het lid der Tweede Kamer, de heer Drop, heeft aan de ministers van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw en van Financiën de volgende vragen ge steld 1. Hebben de ministers kennis ge nomen van de berichten volgens wel ke de klacht algemeen is over de buitengewoon scherpe concurrentie tus schen de Nederlandsche oesterkwee kers onderling? 2. Kunnen de ministers toegeven, dat deze onderlinge concurrentie voor namelijk het gevolg is van den zoo goed als ongeorganiseerden verkoop van oesters, die tot gevolg heeft, dat verschillende kweekers tot eiken prijs hun voorraad opruimen? 3. Achten de ministers deze vol strekt onnoodige vernietiging, althans zeer sterke benadeeling van de oester cultuur, met name op de ^eeuwsche Stroomen, ook niet een gevaar voor de instandhouding en de rentabiliteit der domeingronden, voor oestercultuur geschikt? 4. Indien de voorgaande vragen be vestigend worden beantwoord, zijn de ministers dan bereid op .korten ter mijn te doen onderzoeken op welke wijze een meer doelmatige organisatie van den oesterverkoop is te bereiden? Een Zeeuwsche persoonlijkheid. Eduard Flipse, geboren en ge togen in Wissen kerke, als mu sicus te Rotterdam. In Mork's magazijn heeft H. H. Can- negieter een uitvoerig artikel gewijd aan een onderhoud, dat hij had met den Rotterd. musicus Eduard Flipse. Omdat Flipse ïn onze omgeving gebo menigte papieren lagen en drie tele foontoestellen geplaatst waren, op- Hij was groot en mager en het kwam mij vaag voor, alsof ik hem meer ge zien had. Later schoot het mij te bin nen, dat het mij natuurlijk opgeval len was, hoeveel hij op Max geleek. Karina Valona liep op hem toe. „Hier is de bewuste dame, kame raad Joira", kondigde zij aan. VERRADEN. Ik stond als aan den grond gena geld. Niettegenstaande de vreejmde wij ze, waarop wij ontvangen waren ge worden, had ik dit toch niet verwacht. Ik moet wel heel dwaas zijn geweest om Madame Valona te vertrouwen. Als in een droom drong het tot mij door, dat ze me verraden had. De groote man wenkte haar hem al leen met ons te laten. Ze liep naar de deur. Terwijl ze mij voorbijging, boog ze heel diep voor mij. Ik weet niet wat ze op mijn ge zicht las, maar het moet iets geweest zijn wat een kwaadaardige uitdrukking in haar oogen teweeg bracht. Op dat oogenblik glinsterden deze groen als die van een slang. „Uwe Majesteit is vermoedelijk ver geten", zei ze op sportenden toon, „dat ik een actrice ben". dagboekblaadjes. io NOV. Er is weer een nieuwe bladzijde gereed van mijn Woorden boek der 20ste Eeuw: Eoerhaave een verzekeringsmaat schappij. Pericleseen stad in Amerika. Spoor: alles wat door de politie wordt ontdekt, als zij voor een vol komen raadsel staat. Wonder: kind, dat het een of an der op een podium vertoont, in plaats van in bed te liggen. Inmaken heel vaak een bal in het doel van de tegenpartij schoppen. Debacle: a. het verliezen van een wedstrijd; b. het verliezen van veel geld, terwijl men hoopte dat een an der het zou verliezen. Plechtigheid: de huldiging van een bokser of van de winnares van een schoonheidswedstrijd. Beschaafde wereld: dat deel van de aarde, waarin degeen, die aan het woord is, leeft. Sunny Home: naam van een bouw vallig krot in een sombere achterbuurt. Waardevol: germanisme, gebruikt om ieder rapport aan te duiden dat door een Commissie uit de Tweede Kamer wordt samengesteld. Populair: eigenschap van een Ka mer- of Raadslid, dat niet nalaten kan, goedkoope woordspelingen te maken. Doop: het storten van champagne over den voorsteven van een schip. Martelaar: iemand die al wat lek ker is laat staan, om magerder te worden. Baby: a. klein fleschfe sodawater; b. klein formaat fototoestel. Gedesillusioneerdeen vtomv is ge desillusioneerd, wanneer zij ontdekt dat haar man 's avonds graag thuis een boek blijft zitten lezen. Letterlijk: figuurtijk. Bijv. in de zin nen: Hij eet letterlijk nooit. Hij drinkt letterlijk altijd. Titel: onderscheiding die gewonnen wordt door tennis- of bokskampioen. Motie van orde: excuus voor een relletje, in een vergadering. Onmisbaar: alles wat iemand u wenscht op te dringen. Bijvoorbeeld dit hoekje in de krant. ren werd en er zijn jeugd doorbracht, ontleenen we hier een en ander aan Cannegïeter's beschouwingen. Het ar tikel begint met de volgende uit - spraak: „In dezen jongen man stroomt het bloed van een der zeldzaamste muziekverschijnselen: een werkelijk dramatisch voelenden Nederlandschen opera-kapelmeester". Verder schrijft Gannegieter dan: „Eduard Flipse,hoe wel nog slechts 34 jaar, behoort tot de bekende Rotterdammers. Als diri gent van verschillende zang- en mu» ziekvereeniglngen en als componist van enkele verdienstelijke muziekwer ken heeft deze jeugdige toonkunste naar reeds een naam, die klinkt als een klok. Leest men de verslagen, welke in de Rotterdamsche bladen sinds de laatste vier jaren aan Eduard Ik antwoordde haar niet, maar Hul da snauwde haar eenige bittere woor den in het Lostrasiaansch toe. Ze hoor de deze met een brutalen, minachten den glimlach aan en ging naar de deur, welke achter haar gesloten werd. Ik wist, dat ik al mijn zelfbeheer- sching noodig zou hebben. In plaats van bij Max te komen, had men ons naar het hol van de opstandelingen ge bracht. Ongetwijfeld was deze man Prins Joira, die door iedereen als krankzinnig werd beschouwd. Men be weerde, dat de bevolking van het Noor den hem als een held en halven God aanbad. Ik keek hem aan en werd getroffen door de vreemde uitdrukking, welke in zijn blik lag. Toch was zijn gezicht goedaardig, en niettemin lag er een wreede trek om zijn lippen. Hij was heel donker en zijn gelaat zag doods bleek. Zijn gezicht was glad geschoren, hetgeen iets bijzonders is voor Lostra- sia. Zijn wenkbrauwen waren zwaar en gitzwart, terwijl zijn eveneens zwart haar reeds aan de slapen begon te grijzen. Hij zag er echter niet oud uit en ik schatte hem op hoogstens vijf en dertig jaar. Zijn oogen waren helder grijs-blauw. I -14Ü (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1