KleinVee^Teelt. Sport. Rechtszaken. Kunst Koloniën Binnenland Van Overal. Gemengd NieuWs Zandbad. Om hoenders, fazanten, patrijzen in hun gevangen staat het leven op den duur mogelijk te maken en zooveel mogelijk aan te passen aan hun aard en karakter, is het noodïg ze de voort durende beschikking over of gelegen heid te geven tot 't nemen van 'n zui ver zandbad. Met 'n kennelijk groot maken zij met enkele beenslagen een soort kuiltje, rollen er zich in, de veeren zooveel mogelijk opgezet zoo dat de zanddeeltjes er flink tusschen gewerkt worden, woelen en schudden zij zich dat het een lust is. Als een poos lang dit spelletje geduurd heeft, staan ze op, schudden zich flink uit, zoodat alle zanddeelen worden wegge slingerd soms tegelijk met eenige op het vogellichaam huizende parasieten. Het ligt in den aard der zaak dat het zand goed droog is, zooals het bij voorbeeld op het strand en in de dui nen wordt aangetroffen. Droog rivier zand is éveneens best en bijvoegsels als asch zijn heelemaal onnoodig, maar kunnen er in sommige gevallen een deel van uitmaken. Grove stukken steen hooren in een goed zandbad niet thuis. Het zandbad moet overdekt zijn, zoodat ook in den winter en bij alle weersgesteldheid er gebruik van ge maakt kan worden. Het is aardig om te zien hoe in een goede stadsren in het hartje van den winter van het zandbad gebruik wordt gemaakt en hoe aanstekelijk deze liefhebberij bij kuikens en kippen schijnt te zijn. Vaak merkte ik op hoe bij zeer makke die ren het al voldoende is met de hand een kuiltje in het zand te maken om ze aan het baden te krijgen. Zoolang hoenders lust hebben in het zandbad kan men wel aannemen, dat ze ge zond zijn. Bij ongesteldheid of ziekte wordt er niet aan gedaan. Onze duiven daarentegen nemen nooit een zandbad, maar moeten juist de gelegenheid heb ben een bad te nemen in frisch wa ter. Dit is voor hen onmisbaar, zooals het ook noodig is voor onze koóivo gels. Ook zijn er nog gevederde gas ten, zooals de musschen, die zoowel gebruik maken van een zandbad als van een waterbad. Zelfs kleine kuikens hebben van nature aantrekkelijkheid tot het zandbad, men ziet ze daar ge regeld van gebruik maken en het is niet noodzakelijk dat de kloek het ze voordoet of leert, want machinekui kens zijn er even bedreven in als na- tuurkuikens. Maandagavond heeft de politie te Bergen op Zoom een onderzoek ingesteld naar een gerucht, dat te Nieuw-Borgvliet een pasgeboren kind levend zou zijn be graven. In verhand daarmee is de 22-jarige ongehuwde moeder V. H. door de po litie gearresteerd. Daags daarna is de grond achter haar woning geheel omge spit. Later is op aanwijzing van de doch ter van de familie H. in een schuurtje het lijkje van het kind gevonden. Naar wordt gemeld zijn de totale ontvangsten aan toegangsgelden der we- reldtentoonst. te Antwerpen 26.120.764 francs. Het totaal aantal betalende bezoe kers bedroeg 4 millioen. Het is de politie gelukt de hand te leggen op twee zeer bekende types uit het nachtleven van Rotterdam. M. G. D. en W. J. B., die zich op den Kanaalweg te Overschie als straatroovers hebben ont popt. Toen de heer M. zich langs dezen weg huiswaarts begaf, werd hij door hen beiden aangevallen en beroofd van zijn horloge en verschillende papieren, waarna zij den heer M. met chantage dreigden. De heer M. liet zich geen angst aanjagen en heeft onmiddellijk aangifte gedaan. Daarna zijn de mannen aangehouden. Het horloge en de papieren werden op de bei de verdachten gevonden. Vandaag zullen zij voor den officier van justitie te Rotter dam worden geleid. Een koninklijke wandeling. Prinses Astrid van België vertoefde dezer dagen met haar twee kinderen, Prin ses Josephine Charlotte en den kleinen prins Baudoin in Ostende. Een trip langs het strand. LUCHTVAART. De eerste Nederlandsche vliegster De eerste Nederlandsche vrouw is in deze dagen bezig haar brevet als sportvliegster te behalen. De jeugdige mej. E. M. M. Versluys, dochter van den Delftschen professor van dien naam, heeft Woensdag een goed deel van haar proeven ten einde gebracht. Zij is in een Pandertje ge durende een uur op 2000 a 2500 M. hoogte boven Waalhaven geweest,waar het leelijk koud was en daarna vlot geland. Met reden mag worden aan genomen, dat aan mej. Versluys over eenige dagen het brevet zal kunnen worden toegekend. Mej. Versluys vliegt geheel voor haar genoegen en is lid van de Rot' terdamsche Aero-club. De vliegtocht van Van Tijen, De heer Van Tijen is Donderdag ochtend om 6.13 van Bagdad vertrok ken en om 11 uur te Boesjir geland. De DO X te Amsterdam. Woensdagmiddag te vijf minuten voor half vijf is eindelijk, nadat eenige dagen tevergeefs op de aankomst van de grootste vliegboot ter wereld, de DO X, gewacht was, het reuze-vlieg tuig, dat zooals bekend, door twaalf motoren wordt voortgestuwd, te Am sterdam boven Schellingwoude ver schenen en vijf minuten later was hef luchtgevaarte nabij den lichtopstand van het Buiten-IJ bij Durgerdam op het water neergestreken. Er was veel belangstelling voor deze grootste vliegboot. Koninginne-dag in Yerseke. De Officier van Justitie heeft hoo- ger beroep aangeteekend tegen hef vonnis der Rechtbank te Middelburg van 27 October j.I., waarbij A. J. v. S., 35 jaar, en P. J. v. S., 29 jaar, oester werkers te yerseke, zijn veroordeeld resp. wegehs wederspannigheid en mishandeling van een ambtenaar ge durende de rechtmatige uitoefening van zijne bediening, zijn veroordeeld ieder tot 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en f25 of 5 dagen hechtenis, Dood door schuld. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terecht gestaan R. B., 42 jaar, leeraar aan de Ambachtsschool al daar, verdacht van dood door schuld. Hij heeft onder Wijtgaard met zijn auto hoogst onvoorzichtig, onoordeel kundig en onachtzaam gereden, waar door een motorrijwiel werd aangere den, tengevolge waarvan het echtpaar Dijkstra uit Roordahuizum, dat de zen motor bereed, werd gedood. Eisch: f 200 boete of 40 dagen hechtenis. Hef O. M. hield rekening met het feit, dat Dijkstra ook roekeloos had gereden. Het misdrijf te Bennekom. Weer levenslang geëischt. Gistermiddag 2 uur werd voor het Arnhemsche Gerechtshof voortgezet de zaak van J. H., die in hooger beroep was gekomen van het vonnis van de Arnhemsche rechtbank, waarbij hij tof levenslange gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens doodslag op de ver verpleegster Mej. Koperberg. De zaak was geschorst om nog 5 nieuwe ge tuigen te hooren. De president mr. Kleffers eischte in zijn requisitoir in verband met art. 289 van het W. v. S. doodslag, voor afgegaan door een ander strafbaar feit, met het oog daardoor straffeloosheid te verkrijgen, bevestiging van het von nis en veroordeeling tot levenslange gevangenisstraf. Hierna heeft de verdediger van ver dachte, mr. Mater, zijn pleidooi ge houden. Uitspraak over 14 dagen. Een zware straf. De Rotterdamsche rechtbank heeft een koopman die in Zevenhuizen een meisje heeft aangerand, veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den fijd van zes jaar. De Nobelprijs voor letterkunde. De schrijver van Babbith. Den Amerikaanschen schrijver Sin clair Lewis is door de Zweedsche Aca demie de Nobelprijs 1930 voor letter kunde verleend. Sinclair Lewis is 7 Febr. 1885 te Saute Centre geboren. Hij studeerde aan de universiteit te Yale. Daarna was hij journalist, redacteur van een tijdschrift en litterair adviseur vaneen uitgeversfirma te New-York. Als schrijver is hij in betrekkelijk korten tijd op den voorgrond getre den. Van zijn werken zijn in ons land voor bekend Babbith, Martin Arrow Smith en Mainstreet. Een blijde tijding. Geen salaris-verlaging. Het verbond van vereenigingen van landdienaren staakte naar aanleiding van een onderhoud met mr. ir. Kie viet de Jonge, regeerïngsgemachtigdr voor algemeene zaken bij den Volks raad, de als preventieve maatregelen- actie bij de regeering veronderstelde voornemens tot verlaging der ambtena rensalarissen. De heer Kieviet de Jonge verzeker de met groote zekerheid, dat de ver onderstelling onjuist is. Dergelijke maatregelen worden noch overwogen noch toegepast, uitgezonderd de ver mindering van verlofssalarissen, die in overweging zijn. Het bestuur van V. V. L. deelde deze blijde tijding haar leden mee en zegde der regeering dank voor haar openlijke bespreking. De „aanranding" bij Apeldoorn. De ware toedracht. Het vermoeden der Apeldoornsche re cherche, dat de voorstelling van zaken, welke de 27-jarige- dienstbode I. B., werk zaam in het Oude Mannen- en Vrouwen huis van de Ned. Herv. gemeente te Apel- d-oor, gegeven heeft van een aanranding op Zondagavond 19 October, niet overeen komstig de waarheid was, is gebleken juist te zijn. Er kan hier niet van aanran ding gesproken worden. De man, die haar den bewusten avond achterop reed, had den vo-rigen avond met haar afgesproken, haar daar in de buurt te zullen ontmoeten. Uit vrijen wil is zij met hem meegegaan (bedreigingen zijn er niet geuit), totdat zij op- Het Leesten terecht kwamen. Hiei ontstond oneenigheid tusschen het paar, wat tot eenige strubbeling aanleiding g De man is toen in de duisternis verdwenen Het nachtelijk uur, 'de onbekendheid met het terrein en de omstandigheid, dat zij een schoen kwijt geraakt was, deden het meisje toen besluiten, in den omtrek te blijven. Zij is vervolgens in de heide in slaap gevallen. Uit schaamte over het voorgevallene en om een verklaring te kunnen geven voor haar wegblijven uit haar dienst, heeft zij aanvankelijk -een an dere lezing van het gebeurde gegeven. Na het naar voren brengen door de recherche van tal van feiten, tegenstrijdigheden en onjuistheden, die het onderzoek aan het licht bracht, bekende zij tenslotte de ware toedracht. Onze vee-uitvoer naar België. Wat België wil. Naar de Vee- en Vleeschhandel van 4 November meldt heeft de voorzitter van den Nederl. Bond van veehandela ren een onderhoud gehad met dr. Ren- neboog, dirigeerend inspecteur van den Belgischen veferinairen dienst. Gevraagd of dr. Renneboog, zou kun nen mededeelen welke eischen België zou stellen om den invoer wederom toe te staan, verklaarde dr. Renneboog, dat België zeker zou vragen den aankoop op de markten te verbieden ea alleen uit voer toe te staan van vee waarvan on voorwaardelijk vast staat, dat 't afkom stig is van onbesmette boerderijen en dat tijdens 't transport alle mogelijke aanra king met besmettingshaarden is verme den. Gevraagd of hij daarbij ook dacht aian een quarantaine in Holland, verze kerde dr. Renneboog ten stelligste dat die van Belgische zijde niet zou worden gevraagd. Het eenige wat België ver langde was de zekerheid onbesmet vee te krijgen en deze zekerheid ziet men, indien geëischt worden certifica ten van herkomst van een onbesmette hoeve gelegen in een rayon- van eenige kilometers in den omtrek, eveneens vrij van tongblaar. Aan het slot van de be sprekingen zeide- dr. Renneboog nog, overtuigd te zijn dat de invoer weer zeer spoedig zou worden toegestaan en wel zoo-dra overeenstemming zou zijn ver kregen -over een nieuw invoerreglement- Een nieuw invoerverbod zij het dan odk op een gedeeltelijk ander gebied werd tevens aangekondigd. België over weegt n.l. den invoer te verbieden van geslachte nuchtere kalveren. Deze zul len, binnenkort uit te vaardigen regels, levend aan de grensstations ter 'keuring moeten worden aangeboden en daar worden aangeboden en daar worden ge slacht. De reden hiervan is dat eenige malen -onder inzendingen geslachte nuchtere kalveren dieren werden aangetroffen die den natuurlijken dood gestorven zijn de, desniettemin -geslacht waren. Ook in een onderhoud op het Belgi sche departement van Landbouw met den directeur van den Landbouw; den heer L. Piën, werd meegedeeld, dat Bel gië niets liever wil dan zijn grenzen zoo spoedig mogelijk weer voor het Neder- landsch vee open te stellen; maar dan m-oet het zoo-, zeide de heer Piën, de absolute zekerheid hebben, dat geen vee wordt ingevoerd, afkomstig van markten. De heer Piën deed een ernstig beroep op de medewerking van de veehandela ren, want zouden zicb wederom omstan digheden voordoen die België noodzaken ter beveiliging van zijn eigen veestapel de grens te sluiten, dan is de sluiting zeker voor zeer -geruimen tijd onherroe pelijk. Dan gaat de grendel en het nacht slot er op en de heer Piën- verzekerde, dat heropening dan niet wederom zoo gemakkelijk zou gesehieden. Na den overval op Curasao. Vragen van Floris Vos. Op vragen van het Tweede Kamerlid F. Vos; Is de -aanklacht tegen kapitein Borren door de regeering gelast? Zoo ja, waarom is dan met dezen of ficier niet tevens zijn chef oud-gouvemeur Fruytier aangeklaagd? Is het juist, dat de heer Fruytier bij hef vooronderzoek oorspronkelijk weigerd-1 om op bepaalde vragen te antwoorden, daar hij daarover eerst ruggespraak met de regeering moest houden? Was het d-e regeering bekend, dat deze oud-ambtenaar voornemens was deze hou ding aan te nemen, en had de regeering daaraan haar goedkeuring gehecht? heeft de minister van koloniën-, mede namens den minister van justitie geant woord: Vraag 1. Wordt ontkennend beant woord. Vraag 2. Behoeft in verband met het voorgaande geen beantwoording^ Vraag 3 en 4. Hier-omtrent is der re geering niets bekend; in verband daar mede behoeft het laatste deel van de vier de vraag geen beantwoording- Weer een mijnramp. Thans in Amerika. In een kolenmijn te Millfield (Ohio) heeft een hevige ontploffing plaats gehad. De haard van de explosie bevond zich op een diepte van 60 M. onder den grond, waar zich 300 arbeiders aan hef werk bevonden. Van dezen konden 170 niet in veiligheid gebracht worden. De overige, waaronder zich toevallig de directeur van de mijn en drie hoogere ambtenaren be vinden, zijn ingesloten. Een brand, die ten gevolge der ontploffing bij den ingang van de mijn is uitgebroken, maakt het reddingswerk zeer moeilijk. Een nader bericht meldt: Bij den ingang van de mijn, waar -de ramp is gebeurd, spelen zich hartver scheurende to-oneelen af. De verwanten van de vermiste mijnwerkers wachten in een wanhopige spanning op berichten. De reddingswerkzaamheden worden dbor de groote hitte ernstig belemmerd- Later wordt gemeld; Het aantal doo- den bedraagt 160. Een ernstig ongeluk. Uit Genua wordt gemeld dat in het stadje Lumaizo bij feestspelen ter herden king ran de overwinning door Italië in den wereldoorlog, een groot ongeluk heeft plaats gehad. Ter gelegenheid van het feest zou een school geopend worden. Ter eere van de genoodigden en gasten was een tribune opgericht, waar 250 men- schen plaats namen. Na het onthullen van een monument ter nagedachtenis aan de gevallenen uit het stadje, zou de geestelijke de school openen. Op dat moment stortte de tribune in. 100 personen stortten naar beneden. In het geheel warden 65 perso nen gewond. Van 2 jomge(r*s zullen de bei de beemen geamputeerd moeten worden. Ook de plaatselijke geestelijke werd ern stig gewond. VEILINGSVEREENIGING „K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Veiling van 5 Nov. 1930. Kleine veiling. Goud Reinetten f 12 a f 63, Bellefleur f 15 a f39, Sterappels f33. Court Pemdu f23 a f25, Baumans Reinett© f 13 a f25. Grauwe Reinetten f36 a f45, Holl. Zoet f 14 a f23. Zoete Campagner f 12 a f22. Zoete Armga-arde f 14 a f 35, Zoete Bellefleur f 16 a f 23, Pomme d'Oranje f 12 a f 30, Groninger Kroon f32, Peperappels f 13 a f23. Handsmuil f 26, Bismarck f 13 a f 29, Gold Permain f 13 a f23, Comtesse tl* Paris f21 a f35, Duchesse d'Angouleme f8 a f 15, Beurré Alexander Lucas f27 a f39, Roem van Vlaanderen f7 a f 14, Josephi ne de Malines f 20, Brederode f 22, Jo- dönperen f9 a f 18, Winter Louwtjes f 15, Winter Suikerij f 11 a f 15, Kleipe- ren f6 a f 18, Gieser Wildeman f 13 a f 19, Pondsperen f9 a f 14, Sint Remey f7 a f 15, Souvenir de VactOur f9 a -f' 13, Beurré Clairgeau f 11, Mispels f9 a f 13, Spruiten f 16, Druiven f 40, Kassnijboo- nen f36 a f45, Dubbele Princessen zon der draad f45, alles per 100 K.G., To maten f 16 per 100 pond, Roode koot fl. Andijvie f 1, Bloemkool f8, Noten f 0,70, alles per 100 stuks. LICHT OP. Zaterdag 8 November 4.48 uur Zondag 9 November 4.46 uur Maandag 10 November 4.44 uur

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 3