Grinnik>Pilletjes Voor de Huisvrouw. Meneer Meier vroeg oen pas aan. En hij gaf op: Oogen. blauw, Kaar bruin gelaatsvorm ovaal. - Nog bijzondere kenteekenen vroeg de beambte. Ja zéker. Wat? Geen blindedarm. Drie Schotten gingen naar de kerk. Toen de man met het collectezakje na derde om Kun gave in te zamelen, viel de een direr1 flauw en de twee anderen droegen hem haastig de kerk uit! Ja, die Ed heeft pech. Hoezoo? Nou, hij heeft z'n hiaive leven be steed aan het leeren van zeven talen en nou heeft hij een vrouw getrouwd, die hem niet aan het woord komen laat. Baas: Je bent dronken, Pat! Pat: Leugenaar! Als ik nuchter was, zou je dat niet durven zeggen! Hoe heet dat liedje, dat je net zong? Stille liefde! Waarom gilde je dan zoo? Waarom ben je gisteren niet op kan toor gekomen? Ik ging trouwen, meneer. De heele dag? f nrg Ik lach zelf altijd het eerst om mijn eigen stommiteiten. Wat moet jij dan een vroolijlk leven tje hebben! Zoo, beeft bij je in een open brief kaart voor boef uitgemaakt? Als ik ion was, ging ik naar de politie. Zoo'h beti teling behoef je je alleen in een gesloten brief te laten gevallen. Rechter: Weet u niet het verschil tusschen mijn en dijn? Verdachte: Natuurlijk wel! Anders zou ik toch niet gappen? Hebt u een ongeluk gehad? Een ongeluk? Hoe Join je erbij, m'ln goeie man. Ik heb nrin auto alleen maar eventjes o,p den kop gezet, om es te zien, boe het komt, dat de wielen draaien. achtte zelfs het vaste vertrouwen van den patiënt in de goede uitwerking van Coué's formule voldoende, om elke ziekte gelei delijk te genezen. Dit overdreven optimisme kunnen wij niet deelen, want bij vele ziekten heeft suggestie of autosuggestie niet het minste resultaat. Naar mijn meening kan men sug gestie en autosuggestie dan ook niet op één lijn stellen met dieet, lichaamsbewe ging, frissche lucht en zonlicht. Zoo kan men hij teringlijders mets bereiken met autosuggestie, eebter weL met verbeter ng der levensomstandigheden (klimaat enz.) Zoo kan men door autosuggestie niet de slechte gevolgen van ongezonde woningen, ondervoeding of innerlijke ontevredenheid tegengaan. Niet alléén ongunstige levensomstandig heden, ook een ongezonde levenswijze ol een verkeerd dieet kan men niet onscha delijk maken door suggestie, doch slechts door een grondige verandering. Iemand Haak goede kritiek en ik in het volgendg stuk een goede rol waarmee het pijn lijke moment ruimschoots vergoed was. Een der jongere acteurs Jan v. d. Lin den, is toch oud genoeg om een pijnlijke herinnering voor ons te kunnen memo- reeren: „Hoewel men pijnlijke herinneringen maar moest laten rusten, is het toch met minder prettige tooneelgcbeurtenisscn zoo, dat zelfs de pijnlijkste voorvallen in een humoristisch licht verschijnen wanneer ze later verteld worden. En dat is maar goed, want anders zou menig acteur of actrice misschien na korten tijd grijze haren neb ben en dan zou het heelamaal een toer zijn om uit te maken wie er wel en wie er niet tot de „jongeren behooren. Ik zou dan, zeer kort, twee voorvallen widen vertellen. Het eerste was mij phy- siek het pijnlijkst, het tweede leek meer op een 'booze droom. Het eerste feit voltrok zich _aan het eind van de „Groene Pleureuse" tijdens de première in Rotterdam. Piotsehngbe- gon een der acteurs echt „Spaansch te worden. Hij greep een mede-Spanjaard in de een of andere Japansche heupzwaai en daar kreeg ik me een zware Hollandsche schoen met voet en al tegen m'ti hoofd, zoodat ik met een bloedend en gekneusd ooir gedurende eenige tellen knock-out lag in de armen van dén imspeciënt, die geluk kig vlak achter de deur stond tc genieten van de vechtpartij. Ik kwam bij toen ik hem hoorde zeggen: „Die v. d. Landen maakt toch altijd gijntjes!" Dat schijnt schijnt mijn noodlot te zijn. De booze droom was als volgt. Ik was kersversch aan het tooneel en boorde dus nog ganseh' en al tot de „e.a."! Rotter- die te weinig eet, kan er zijn gewicht niet door verhoogen, evenmin als een lijder aan vetzucht er gewicht door verliezen kan Dit zijn slechts enkele voorheelden. Suggestie en autosuggestie behooren tot de oudste en meest waardevolle genees methodes, doch kunnen slechts bij bepaal Wij moeten dus zuiver onderscheid ma ken tus&chen de gevallen, waar het wel en waar het niet met sucoes kan worden be proef d. Men is dit ook verplicht aan de suggestie en autosuggestie zelf, omdat deze geneesmethodes anders in discrediet ra ken. Ongegrond en overdreven optimisme moet noodwendig tot fouten leiden, die onder bepaalde omstandigheden ook voor den patiënt noodlottig kunnen worden. Blindedarm-ontsteking. De medische wetenschap heeft zich al tijd bijzonder geïnteresseerd voor de merk waardige afwisseling in het ziektebeeld, die het kenmerk vormt voor appendicitis of blindedarmontsteking. Vooral de laat ste dertig jaar is dit merkwaardige ver schijnsel onderzocht, omdat in de jaren voor 1912 het aantal gevallen sterk steeg. Na dat jaar nam het aantal gevallen sterk af, vooral gedurende den oorlog. De laat ste vijf jaren neemt het aantal gevallen echter weer toe en het laat zich aanzien, dat in de eerstvolgende jaren deze toe name nog sterker zal worden. Op grond van deze verschijnselen heeft men dikwijls gedacht, dat blinded'armomt steking besmettelijk was, dodh meer dan een vermoeden is het nooit geweest, hoe wel in vele streken het aantal gevallen in 1926 dubbel zoo groot was als in 1916. Wanneer men dus besmettelijkheid uitge- loten acht, kan men toch niet ontkennen, dat de ziekte door een bepaalden factor veroorzaakt of althans bevorderd wordt, hoewel deze1 factor bot nu toe onbekend is. Men neemt aan, dat de blindedarmontste king in de hand wordt gewerkt door de toestand van den dikken darm en vermoe delijk is deze veronderstelling juist, want het aantal gevallen van verschillende be smettelijke ziekten vertoont dezelfde schommelingen als het aantal gevallen van blindedarmonts teking. Uien en spijsvertering. Van de vroegste tijden af staat de ui als geneesmiddel in hoog aanzien. Vooral bij maag-darmca tarrhdysenterie en diarrhee is de goede uitwerking opvallend. Ook constipatie kan op eenvoudige wijze ermee voorkomen worden. Deze van ouds be kende goede eigenschappen zijn de laatste jaren door Röntgenstralen onderzocht en dat uien vooral op de spijsverteringssappen gunstig inwerken en de afscheiding ervan wetenschappelijk bewezen. Daarbij bleek, bevorderen. Bovendien helpt het uiensap deze sappen in hun uitwerking, waardoor de spijsvertering belangrijk verbeterd wordt en grondiger geschiedt, waardoor men minder last van constipatie krijgt. Ook de maag en het darmkanaal ondervin den de gunstige gevolgen hiervan, terwijl de daarin voorkomende bacillen weinig of geen schade kunnen veroorzaken. Waar deze wetenschappelijke theorie door de praktijk der klinieken wordt be vestigd, is het gebruik van uien zeer aan te raden, vooral omdat het succes veel eer der is waar te nemen dan bij andere, om slachtiger middelen. Zelfs hardnekkige storingen in de werking der darmen wor den verrassemd snel genezen. Hetzelfde geldt van storingen tengevolge van dysen terie, waarbij in korten tijd prachtige re sultaten werden bereikt door het eten van DE damsche Tooneel en Hofstad Tooneel wa ren nog één d.w.z. de Tartauds en de van Eysdens behoorden nog tot het gezelschap. We speelden, als ik mij nog goed herinner, ,,Zijn terugkomst" met mevr. van Eysden Bronidgeest, Henri Morriën. Ik moest een brief ^opbrengen. Brondgeest en scème. Ik breng trillend den brief, wil weggaan en vlaik bij de deur struikel ik over een kleedje, zoodat een van mijn pumps op het voetlicht terecht komt. In mijn overi gens schoone kous zat een groot gat. Brondgeest krakt een onverstaanbaar woord. De korte afstand naar het voet licht duurt een eeuwigheid. Ik heb het gevoel of ik alleen uit een zwarte en een witte voet besta. Het lachen van het pu bliek suist in mijn ooren. Verdoofd sta ik achter de coulissen. Plotseling zenuw achtige stemmen. Heel zacht! „Waar zit je... je moet op..,, vooruit!" Ik weet niets meer. Ik ga op. Tooneel leeg. Ik gia weer af. Iemand duwt mij weer op en ik hooi1 een hoog giechelend geluidje: „aandie nen". Dat was Morriën. Ik sta op het leege tooneel. Het voetlicht draait voor mijn oogen, door de deur zie ik enkele meuschen gekke gebaren maken en daar- tusschen het steriotiep lachende gezicht van Morriën, dat mij eens zoo groot lijkt. En daar hoor ik mijzelf met een harde, overslaande zenuwstem zeggen: „Kom maar binnen, mijnheer Momën!" Uit de ziaal klinkt iets van geloei. Hoe ik in mijn kleedkamer ben gekomen, weet ik niet meer. Ik weet alleen, diat een collega zei: „Je wou toch zoo graag aan 't tooneel. I f. Hij ploegt Hollands vrucht- bare aarde, de bron onzer welvaart. Wij weten echter ook, dat zijn beroep in ons wispelturig klimaat veel van zijn gezondheid vergt, en dat maar al te vaak verkoud- heidsziekten en rheumatische pijnen zijn werkkracht dreigen te verlammen. Maar dan vindt ook hij altijd baat bij Aspirin- Tabletten. eenig op de wereld Le» op den oranje band en het Eayorkruis. Prijs 75 cfs. aardappelpuree met zeer fijn gesneden uien vermengd. Opvoeding en prestatie. Ondanks de kennis der voedingswijzen, die ook door de sport populair is gewor den, houden velen nog va3t aan het ver keerde idee, dat cloor het gebruiken van meer voedsel de lichamelijke prestaties verbeterd worden. Het tegendeel is waar, want naarmate men meer eet dan voor het gestel, de levenswijze en het beroep geschikt is, gaan de prestaties ach teruit. Algemeene regels voor de hoeveel heid voedsel, waarbij de prestaties het hoogst zijn, kunnen wij niet geven, om dat het gestel daarbij de voornaamste fac tor vormt; daarom kunnen fouten het best oorkoimen worden, door den huisdokter te raadplegen. Bang in het donker. Wat kunnen wij er tegen doen? Vele kinderen zijn bang in bet don ker en zelfs volwassenen hebben er dikwijls last van. Het vreemdste is, dat zij in andere opzichten soms heel flink zijn, zoodat het niet aan ge wone lafheid kan worden toegeschre ven. Het is zeer zeker iets, dat de kinderen moeten leeren overwinnen, want zij hebben er dagelijks onder te lijden, veel meer dan een volwassene wel weet, terwijl zij het gewoonlijk ook met de jaren niet kwijt raken en zelfs als volwassenen voortdurend er te gen te vechten zullen hebben. De kin deren moeten het dus overwinnen, al was het alleen, dat men in het donker veel vaster slaapt en beter uitrust. Doch de wijze, waarop de meeste ouders het hen trachten af te leeren, is absoluut verkeerd. Met strengheid het kind dwingen, tegen zijn angst in te gaan, zal schijnbaar succes heb ben, omdat het kind zijn angst zal lee ren verbergen voor zijn ouders. De angst zelf zal echter blijven bestaan en er is dus niets bereikt. Ook door het angstgevoel bespottelijk te maken, zal men niets winnen, want het is iets zeer reëels in een kinderleven. Wij dienen dus na te gaan, wat het angstgevoel veroorzaakt. Sommige kin deren hebben er in het geheel geen last van, anderen zijn er als het ware mee geboren of maken zich die angst eigen in de eerste levensjaren. Het aangeboren angstgevoel kan ontstaan, doordat de moeder zelf niet vrij is van angst voor het donker, doch is dikwijls ook een soort instinct, dat nog wel uit de eerste eeuwen van onze jaartelling zal stammen. Toen de men- schen in holen en hutten in 'de bos- schen woonden, was de duisternis een groot gevaar: wilde dieren, die des nachts op roof uittrokken en in het donker konden zien, besprongen hen onverhoeds en de eenige manier, om zich daartegen te beschermen, was het aanleggen van een vuur, waarvoor de roofdieren op de vlucht gaan. Vele kinderen echter hebben geen aangeboren angst voor het donker, maar een in de eerste levensjaren ver kregen angst. De zuigeling ligt alleen en onopgemerkt in het donker, nat of dorstig of warm onder de vele dekentjes, waar zijn verstandige moe der hem noodeloos mee toegedekt heeft of benauwd in een kamer, die geen voldoende ventilatie heeft. Het donker is dus verbonden met tal van onaangename ervaringen, doch zoodra het licht opgestoken wordt, komt ook zijn moeder hem helpen. Gedeeltelijk is dit onvermijdelijk, doch wij kun nen ons best doen, de baby voor den nacht zoo goed mogelijk te verzorgen en altijd de deur te laten openstaan naar de kamer, waar wij ons bevinden, zoodat wij het dadelijk hooren, dat het kind hulp noodig heeft. Alleen het feit, dat het kind tevergeefs om hulp roept, is voldoende om het voor zijn heele leven een angst in te pren ten voor het donker, dat eenzaamheid beteekent, wanneer hij juist het meeste behoefte heeft aan hulp. Oudere kinderen, die al kunnen pra ten, worden dikwijls bang gemaakt door volwassenen. Allerlei verhalen van monsters, die uit een donker hol komen, enz., hebben een sterken in vloed op het jonge kind. Wij moeten steeds over het donker spreken als iets naïuurlijks, niet als iets angst wekkends of onaangenaams: wanneer wij in het donker zitten als straf op leggen, maken wij, dat het kind het als straf gaat beschouwen! Dit alles vermijden wij dus zooveel mogelijk, terwijl wij de kinderen, die deze angst vertoonen, niet met hard heid behandelen, doch eerst halfs- weegs tegemoet komen. Wij geven hef kind een nachtlichtje, doch op eeni- gen afstand van het bed, later kan men den afstand vergrooten en hef binnen laten schijnen. Verder geven wij een ziek kind altijd een nacht lichtje, ook al heeft het nooit angst voor het donker vertoond, want tij dens een ziekte, vooral wanneer er koorts bijkomt, kan deze angst plot seling ontstaan en dat zullen wij in het belang van het kind trachten te voorkomen. Verder spreken wij over den nacht als iets rustigs, als iets dat ons gege ven is voor een kalmen slaap. Wij beginnen ook nooit met toespelingen op de angst voor het donker, doch wachten, tot het kind er zelf over be gint en leggen het dan rustig uit, dat er .geen reden voor die angst is. Te vens komen wij het kind dan tege moet door een nachtlichtje of door er bij te blijven, tot het slaapt; voor dit laatste hebben velen helaas geen tijd. De angst bespottelijk te maken, is geheel verkeerd. Het kind maakt er alleen de conclusie uit, dat zijn moeder hem niet begrijpen kan en dat van haar dus geen hulp is te ver wachten. Oververmoeienis en zwaar verteer baar voedsel veroorzaken ook dikwijls deze angst, evenals mondademhaling en ontsteking of vergroeiingen in de neus- en keelholte, zoomede adeno ïden. Dit zijn eebter fouten, die in ieder geval moeten worden verbeterd, afgescheiden van de daaruit al of niet voortkomende angst. Drs. R. v. d. HEYDEN. (Nadruk verboden). Het weer en ons uiterlijk. Het weer in November is wel in veel opzichten ongunstig voor ons uiterlijk, doch daar kunnen wij onze maatrege len tegen nemen. Hier volgen enkele raadgevingen. De huid wordt vooral benadeeld door mist; hierdoor blijven ook aller lei onreinheden er op kleven, waardoor de poriën verstopt worden. Daarom wasschen wij ons gezicht 's avonds grondig en behandelen het met cold cream, 's Morgens poederen wij niet, voordat wij crème als onderlaag heb ben gebruikt. Wij wasschen ons in dezen tijd ook niet met zeep, doch met schoon water, waarin een beetje borax. De ellebogen zijn dikwijls ruw en nu wij weer vaker avondtoiletten dra gen, is dat hinderlijk. Eiken avond worden zij daarom goed gewasschen en daarna ingewreven met cold cream. Het komt niet in de laatste plaats aan op het wrijvenEn aangezien voor komen beter is dan genezen, wennen wij ons af, met de ellebogen of tafel te leunen. Eksleroogen bederven eveneens on ze uiterlijke verschijning, want een lichte gang is van groot belang daar voor, terwijl voortdurende pijn aan de voeten zelfs lijnen en rimpels in het gezicht kan veroorzaken. Wanneer wij 's morgens en 's avonds de ekster- oogen inwrijven met een schijfje rau- wen aardappel, zullen ze spoedig ver dwijnen. Dan moeten wij ze echter weer niet opnieuw laten ontstaan en daarvoor versterken wij de spieren van onze voeten door op kousevoeten over een kleedje heen en weer te loo- pen, eerst met de teenen omhoogge- strekt, zoodat zij den grond niet aan raken, en dan met gekromde teenen, zoodat de bal van den voet niet op den grond komt. Dit laatste is ook een uitstekende oefening voor zwakke enkels. Schoonheidswenken. Bros haar kan ontstaan door 's zo mers te veel met het bloote hoofd in de zon te /oopen. Het wordt weer zacht en glanzend, door een halven dag voor het wasschen de hoofdhuid te masseeren met olijfolie. Rimpelt/es om de oogen verdwij nen als bij tooverslag door eiwit, dat men er op laaf drogen en gedurende den nacht laat inwerken, 's Morgens wordt het eiwit met cold cream verwij derd. In de buurt van de oogen wrijve men nooit met een handdoek; het af drogen geschiedt door zacht drukken. Wimpers groeien, door 's nachts wat witte vaseline op de haarwortels aan te brengen, 's Morgens wordt de vaseline met schoon, lauw water ver wijderd. Vergroote poriën moeten eerst goed gereinigd worden door het gezicht te bedekken met een in heet water ge- drenkten handdoek; 'daarna wordt hef gezicht gewasschen in een groote hoe veelheid koud water, waarin een paar druppels benzoë-tinctuur zijn gedaan. Vermoeide oogen doen rimpels ont staan; ze worden verfrischt en wel door dikke stukken watten, die ge drenkt zijn in koud water met wat borax. De hals is een verraderlijke aanwij zing voor den leeftijd. Daarom voor komen wij het ontstaan van een dub bele kin en het verslappen der spie ren door dagelijks eenige oefeningen te doen. De eerste is de beweging van neen-schudden, heel langzaam uitge voerd, waarbij hef hoofd zoo ver mo gelijk wordt gedraaid; de tweede is het op en neer bewegen van de on derkaak, terwijl het hoofd zoover mo gelijk naar achteren wordt gehouden. Verder is het goed, tweemaal per week en zoo noodig dagelijks denhals te masseeren met warme amandelolie, die met flinke opwaartsche bewegin gen in de richting van de ooren wordt gestreken. Wanneer men uitgaat, is het goed den hals in te wrijven met cold cream. Het is ook een goede ge woonte, bij het lezen de rug van de linkerhand onder de kin te houden. Wist U dat? Dat lelieblaadjes op olijfolie getrok ken het beste en zachtste middel voor brandwonden is? Dat uien pellen geen tranenvloed zal verwekken, als men vooraf de uien in warm en vervolgens in koud water dompelt? Dat appelen glanzende witte tanden geven en de spijsvertering sterk be vorderen? Dat een losgeraakte steek in uw zij den kous tegen te houden is indien men de losgeraakte steek nat maakt? Practische wenken. Schuren. Een goed middel is een liter water, die in een oude pan ver warmd wordt met een pond krijt en een pond groene zeep. Wanneer het mengsel dik geworden is, heeft men een uitstekend schuurmiddel voorpot ten en pannen, keukentafels, zink, enz. Roestvlekken. Hierop laat men ci troenzuur inwerken, dat met heet wa ter afgewasschen wordt. Het zuur tast op den duur het linoleum aan; daar om late men het er niet te lang op blijven, terwijl de daarop volgende rei niging alle resten er van moet weg nemen. Vervolgens wordt het linoneum op de gewone wijze gewreven. Kleine kleedjes. Wanneer ze eeni- gen tijd gebruikt zijn, krijgen de hoe ken de neiging tot omkrullen, waar door ze er slordig uitzien en men ge vaar loopt, er over te struikelen. Om dit te voorkomen kan men aan de korte zijden een reep linoleum naaien aan den achterkant; vóór het aan naaien make men gaatjes in het li noleum. Glazen sloppen. Deze gaan soms zoo vast in de flesch zitten, dat men ze er niet meer uit kan krijgen. Men kan dan wat sla-olie er om heen doen en de flesch gedurende eenigen tijd op een warme plaats zetten. Wanneer men af en toe tegen de stop tikt, zal de olie hem spoedig losmaken. Tomaten. Wanneer wij slechts twee of drie tomaten behoeven te schil len, is het niet de moeite waard, daar voor water aan de kook te brengen. Men kan ze dan één voor één aan een vork geprikt boven een gasvlam houden en om en om draaien, tot dat de schil barst. Dan kan ze gemak kelijk verwijderd worden. Japonnen verkrijgen een aangena- men geur, wanneer in de hangkast een gedroogde sinaasappel wordt opgehan gen. Hierdoor blijven ook de motten weg. De sinaasappel wordt over zijn geheele oppervlakte met kruidnagels bezet en in een zeer lauwen oven gedroogd. Winterhanden, die nog niet open zijn, worden met wijngeest ingewreven. Zijn ze open, dan warden ze behan deld met een mengsel van 1 ons bijen kas, 4 ons olijfolie, 3 ons vaseline en 1 ons terpentijn. Op een zacht vuur laten wij het smelten en voegen er dan l/s ëram boorzuur aan toe. Nu roeren wij totdat het mengsel koud is. Na het gebruik worden de wonden verbonden.

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 2