V Uit den Westhoek, [HEERENBAAI Uit de Radiowereld. Buitenland. Rechtszaken. De crisis-vergadering der boeren. Als de nood aan den man komt vinden menschen en partijen elkaar. In de geschiedenis is dit herhaalde lijk gebleken- De aaneensluiting is de goede zijde van nare omstandighe den, zooals de kliekjesgeest de fou tieve kant van den voorspoed is. 19 Nov. zullen de Zeeuwsche land- bouw-organisaties van diverse richfin gen zusterlijk in Goes bijeen komen teneinde de crisis in den landbouw onder het oog te zien. Prachtig. Eén dag tenminste zullen de vergaderende Zeeuwsche landbou wers vergeten dat de een lid is van een Chr. organisatie, de andere van een R.-K., een derde van een neutrale vereeniging. Eén dag tenminste zul lcn zij zich alleen boer, dat is hier een door de crisis bedreigd mensch weten. Het is de goede zijde van den slechten toestand in den landbouw deze ontmoeting van Zeeuwsche boe ren van iedere richting. Laten we die goede zijde blijven zien als de meeting niet dadelijk zulke practische resultaten zal afwerpen als sommigen zich wellicht voorstellen. Insiders gelooven overigens niet dat de crisis-vergadering practische hulp der regeering in Zeeland zal doen af dalen. Zij belegden de bijeenkomst meer uit een moreel dan uit een zake lijk oogpunt. In tijden van nood is het immers goed te samen te komen en gezamen lijk de nooden te bespreken. Uit zulk een bespreking put men moreelen steun en nieuwen moed om aan de om standigheden het hoofd te bieden. Als moreele ondersteuning, als saam- hoorigheidsverschijnsel achten we de crisis-vergadering op 19 November van groote beteekenis. ook mogen bevinden, gedood worden. Bovendien is het noodïg alle overige iepen, die geveld worden, dus ook de gezonde of de nog slechts in geringe mate door de iepenziekte aangetaste exemplaren, bij het vellen onmiddel lijk van de schors te ontdoen, opdat zij geen broedplaats worden voor spintkevers. Het onschadelijk maken van de schors kan het best geschie den door deze onmiddellijk na de velling te verbranden of ze desnoods, al dan niet met den stam, gedurende ten minste 3 maanden onder water gedompeld te houden. Bij een en ander moet er rekening mede worden gehouden, dat van de iepenspintkevers gedurende den zomer meer dan één broedsel uitkomt, zoo- dat de kevers den geheelen zomer door verschijnen. Ter bestrijding van de ïepenziekte is bij Kon. Besluit van 17 April 1930, Staatsblad No. 141, bepaald, dat de gebruiksgerechtigde van iepeboomen, welke door den Minister van Binncn- landsche Zaken en Landbouw zijn aangewezen als stervende of reeds ge storven, verplicht is binnen een door dien Minister te bepalen termijn die boomen te vellen en de schors on schadelijk te maken, door deze, vol gens de aanwijzingen van genoemden Minister, te verbranden of op andere wijze te behandelen. Daar het hier een nationaal belang geldt, wordt een ernstig beroep ge daan op den gemeenschapszin van alle eigenaren van iepeboomen in ons land om door het tijdig treffen van de hier boven omschreven maatregelen mede te werken aan de bestrijding van de iepenziekte. Een jubileum in Kapelle. De heet Wilteboet gehuldigd. Woensdag herdacht de heer M. Wil- leboer den dag dat hij 50 jaar gele den in dienst trad bij de firma D. J. van der Have te Kapelle. Des avonds werden de jubilaris en zijn echtge- noote per auto afgehaald om door den patroon binnen geleid te worden in een der met groen en bloemen ver sierde kantoren, waar ook het perso neel was vertegenwoordigt. Den heer A. van der Have deed het bizonder veel genoegen hier den heer Willeboer welkom te mogen heeten. Het is een zeldzaamheid zei spr., 50 jaar onaf gebroken een firma te dienen. Met lust, trouw en liefde voor zijn vak heeft de jubileerende dit gedaan. Spr. herdacht zijn vader wijlen den heer D. J. van der Have. Welk een genoe gen zou het voor hem geweest zijn, Willeboer daar te mogen zien; ook spr.'s moeder is hem niet vergeten. In een schrijven herinnerend aan de jaren van oudsher treedt dit naar vo ren. Zij hoopt dit ook nader te toonen door dezen dag mee te helpen maken tot een onvergetelijken. De patroon overhandigde een gemakkelijken stoel. Tot het personeel zich wendende, wenschte hij ook dit geluk met den heer Willeboer. Onder het zestig man sterk personeel is er een van 47 dienst jaren, enkele van 40 en 35 enz. Spr. is dit tot groote blijdschap. De heer M. Glas sprak namens het personeel den heer Willeboer toe, van wien hij zijn eerste opleiding genoot. Met ge not herinnerde hij aan al die jaren en overhandigde hem namens het perso neel een passend cadeau. De heer Willeboer dankte voor al hetgeen was gesproken en geschonken. Deze dag is hem tot een onvergetelijke gemaakt. Als 17-jarige jongen kwam hij op een Woensdag bij patroon's vader in dienst en nu ook op een Woensdag viert hij zijn 50-jarig jubileum. Het was de heer Willeboer ook een genoegen zulk een hartelijk schrijven te mogen ont vangen van patroon's moeder, die hem in Den Haag niet vergeten is. Ook deed het hem goed van de burgerij en omwonenden en van Ir. A. W. v. d. Plassche gelukwenschen te hebben ontvangen. Op gezellige wijze werd de avond verder doorgebracht Herziening Rijkswegenplan De Zeeuwsche wegen Het Staatsblad no. 393 bevat hef Kon. besluit van den éden October, tot herziening van het Rijkswegenplan. Daarbij is vastgesteld een nieuw Rijks wegenplan, bestaande uit een staat van de bestaande en aan te leggen we gen, welke hoofdverbindingen zullen vormen voor het doorgaand verkeer met motorrijtuigen, met toelichting, een staat van de lengten der bestaan de en aan te leggen wegen, welke hoofdverbindingen zullen vormen voor het doorgaand verkeer met motorrij tuigen met provinciale indeeling, en een toelichtende kaart, zooals deze bij dit besluit zijn gevoegd; bepaald, dat dit besluit in werking zal treden met ingang van 1 Jan. 1932. Tot de bestaande en aan te leggen wegen, welke hoofdverbindingen zul len vormen voor het doorgaand ver keer met motorrijtuigen behooren in Zeeland de volgende wegen; Bergen op Zoom—Woensdrecht— Kruïningen —Goes—'s Heer Arends - kerke - Nieuwland - Vlissingen - Bres- kens - Draaibrug - Sluis - grens, 87.2 K.M. Tot dezen weg behoort niet het veertraject. Zijtak 's Heer ArendskerkeWol- phaartsdijksche veer, 6.5 K.M. Zijtak Nieuwland—Middelburg, 2.9 K.M. Zijtak Draaibrug-Aardenburg-grens 7.5 K.M. Bergen op Zoom-Tholensche brug, 6.7 K.M. Kruiningen - jHansweert - Walsoor- Hen - Hulst - grens, 18 K.M. Tot de zen weg behoort niet het veertraject. Goes - Hoedekenskerke-Terneuzen- Sas van Gent (grens), 25.5 K.M. Tot dezen weg behoort niet hef veertraject. Op den staat van de lengten der be staande en aan te leggen wegen, wel ke hoofdverbindingswegen zullen vor men voor het doorgaand verkeer met motorrijtuigen met provinciale indee ling, komen voor de wegen: (Rotterdam)—Oud Gastel—St. Phi- lipsland-Zijpe-Zierikzee, 19.6 K.M. Bergen op ZoomWoensdrecht— Kruiningen—Goes's Heer Arends - kerke - Nieuwland - Vlissingen - Bres- kens - Draaibrug - Sluis - grens, 78 K.M. Zijtak 's Heer ArendskerkeWol- phaartsdijksche veer, 6.5 K.M. Zijtak NieuwlandMiddelburg, 2.9 K.M. Zijtak Draaibrug-Aardenburg-grens, 7.5 K.M. Kruïningen - (Hanisweert - Walsoor den - Hulst - grens, 18 K.M. Goes - Hioedekenskerke-Terneuzen- Sas van Gent (grens), 25.5 K.M. Gemeenteraad van Middelburg. Een school voor Getef. kinde deren; georganiseerd overleg; de begrooting der godshuizen. In de Woensdag gehouden raadsver gadering te Middelburg, is met klem aangedrongen door den heer Mes, om werklooze arbeiders niet naar het bur gerlijk armbestuur te verwijzen, doch een andere regeling, van maatschappe lijk hulpbetoon of iets dergelijks in te stellen. De voorzitter verzekerde, dat B. en W. ten deze diligent zijn. Met 10 tegen 7 stemmen, zuiver links tegen rechts, werd besloten bij de Kroon in beroep te gaan van het be sluit van Ged. Staten, waarbij de ge meente wordt gelast alsnog een school gebouw beschikbaar te stellen voor de Vereeniging tot het verstrekken van onderwijs op Geref. grondslag, al was opgemerkt, dat de Kroon toch weer door denzelfden persoon zal worden geadviseerd als Ged. Staten. Van de afdeeling Walcheren van Horecaf was een adhaesie-betuiging in gekomen met het verzoek om de voor malige vleeschhal in het stadhuis niet voor raadskelder af te staan. Het voorstel van den heer v. d. Feltz, om den Nederl. bond van gemeente ambtenaren tot het georganiseerd over leg toe te laten als hij te Middelburg ten minste 5 leden telt en er belangen worden besproken, die zijn leden be treffen, over welk voorstel de vorige maal de stemmen staakten, is thans verworpen met 9 tegen 8 stemmen. Het voorstel van B. en W. om het ver zoek tot toelating voor kennisgeving aan te nemen is aangenomen met 11 tegen 6 stemmen. Het voornaamste en meest bespro ken punt der agenda betrof de reke ning 1929, de begrooting 1931 van de godshuizen en de opheffing van de stadsapotheek, waardoor een specia list voor interne ziekten tevens belast met hef laboratorium van het gasthuis kan worden benoemd. Gewezen is op de groote sommen, die de gemeente moet bijbetalen. An dere leden wezen er op, dat dit ook elders het geval is. Middelburg be hoort wat den verpleegprijs betreft, tot het gemiddelde. De rekening en de begrooting zijn tenslotte met algemeene stemmen aan genomen en de opheffing van de apo theek met 14 tegen 12 stemmen en een blanco. Het opzeggen van hypotheken. Geen „groote onrust" zegt de minister! Op vragen van het Tweede Kamer lid Weitkamp: 1. Is het den minister bekend, dat in landbouwkringen, voornamelijk in Zeeland, groote onrust heerscht we gens het, naar aanleiding van de hui dige landbouwcrisis, opzeggen van vele hypotheken op landelijke eigendom men? 2. Zoo ja, is de minister dan be reid maatregelen te nemen, teneinde, door wettelijke voorziening of tijde- lijken steun, te voorkomen, dat de landbouwers door de dreigende moei lijkheden ten onder zouden gaan? heeft de minister van binnenland- sche zaken en landbouw geantwoord; 1. Uit het ter griffie der Kamer neergelegde afschrift van het rapport van den rijkslandbouw-consulent te Goes is gebleken, dat een groote on rust wegens het opzeggen van hypo theken op landelijke eigendommen in Zeeland niet heerscht. Het opzeggen van hypotheken heeft geen grooteren omvang aangenomen dan in normale tijden het geval is. 2. In verband met het bovenstaan de meent de ondergeteekende, dat hef nemen van maatregelen achterwege kan blijven. De waterstand. Men meldt ons uit Schore. Donderdagavond was het peil van het polderbinnenwater ruim 10 c.M. lager dan twee dagen te voren. Door dat de wind naar het Oosten is ge gaan, is de waterstand bij éb in de Schelde lager geworden, terwijl ook het tij gunstiger is dan in het begin van deze week. Door de sluizen wordt dan ook zeer veel water uit den pol der naar zee afgevoerd. Gemeenteraad van Heinkenszand. ECHTE ROESOffl Allerlei klein goed. Donderdagmiddag kwam de raad van Heinkenszand in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig was de heer A. Simonse. De voorzitter deelde mee, dat de oude keien uit het Claraspad zijn verkocht. Vastge steld werd de pensioengrondslag van den ambtenaar van den Burg. Stand op f220 en van den ambtenaar uit sluitend belast met de huwelijken op f20 met ingang van 1 Jan. a.s. Goed keuring van Ged. Staten was ingeko men op de begrootingswijziging voor het dienstjaar 1930. De Kon. goedkeu ring is verkregen op de raadsbeslui ten betreffende de belasting in 1931. Met algemeene stemmen werd beslo ten de instructie voor het hoofd en het personeel der O. L. school te wijzigen. Met algemeene stemmen werd eveneens besloten tot aankoop vaneen zijkantweg, gelegen tusschen het Cla raspad en het station. Na uitvoerige bespreking werd met algemeene stem men besloten tot inrichting van het archief volgens het systeem van de vereeniging van Ned. Gemeenten, wat een jaarlijksche contributie aan ge noemde vereeniging met zich brengt van f 35. Besloten werd accoord te gaan met de schattingen der gronden en boomen die noodig zijn tot uitbrei ding van het Provinciaal Wegenplan in de richting Heinkenszand's Hee- renhoek. Na breedvorige bespreking besloot de raad een gedeelte der dorpsstraat te verlagen en te verbe teren. Deze verbetering zal worden uitgevoerd gedeeltelijk met vlamoven steen, indien dit niet hooger komt dan met het eerste soort klinkers. In prin cipe werd besloten tot wijziging in de huisnummering en tot aankoop van emailleplaatjes voor deze nummering te gebruiken. PROVINCIALE SNIPPERS. De diaconie der Ned. Herv. Kerk te Schore heeft besloten de pacht harer landerijen over 1930 te verlagen met 25 pet. voor de pachters, welke betalen vóór 1 Januari 1931 en 15 pet. voor degenen, die na dien datum hun pachtpenningen voldoen. De bondsraad van den Nederl. Landarbeidersbond heeft besloten tot vaste aanstelling van den tijdelijken propagandist, den heer F. Bax teRoo sendaal, voor het district Zeeland en Noord-Brabant. „Zeelandia" meldt uit Sas van Gent: Voor vrije bieten, die in het voorjaar niet gecontracteerd waren en dus door de boeren nog moeten wor den verkocht, wordt niet meer dan één (zegge fl,per 1000 K.G. ge boden! Ds. J. H. C. Kamsteeg te 's Heer Hendrikskinderen is beroepen te Gors- sel. - Het zetfoutenduiveltje van de Kruïningsche Courant heeft een lezer tot een heftig verontwaardigden pro testbrief geprikkeld, waarvan de hv inhoud, woordelijk weergegeven, als volgt luidt: Meheer de havefentie die Ik bij u geblaas heb staa fol foute en me, neev zeg dat es, geenen teeke op se plaas staa. Als uwes niet beter dan drukken, waarom drukt uwes dan' Bij de Woensdag gehouden ver kiezing voor 6 leden van het kies college der Ned. Herv. Kerk te Krui ningen, werden herkozen de heeren J. F. Geluk, W. de Back, Q. Klap, J. C. P. Jansen Verplanke, terwijl in de vacature P. Witte en W. Blok werden gekozen M. Koster en Ant. Brandt Wz. Gisteren is een rund van den landbouwer K. te Wemeldinge in de weide doodgeschoten nadat het dier zich bij de overbrenging naar denstal zoo woest had aangesteld, dat een zoon van den landbouwer ernstige kneuzingen opliep. In het veilingsgebouw te Ka pelle kwamen gisterenavond de pach ters van gronden bijeen om te ge raken tot pachtvermindering voor 1930 Besloten werd een commissie voor ver dere regeling te benoemen bestaande uit de heeren H. Eversdijk, D. Gan seman, D. Rouw, P. Paardekooper en A. Dommisse. Na een korte bespre king werd besloten een vermindering aan te vragen van 25 pet. Gisterenavond is in de buitenha ven van Hansweert het motorschip „Ludovicus Jacobus", schipper Vran- ken, in brand geraakt. Het achterschip is geheel uitgebrand en het schip heeft lekkage bekomen. De bemanning is gered. Het bergingsvaartuig „Trio" van Wemeldinge, ligt thans langszij om te pompen. De lading bieten, die be stemd is voor Sas van Gent, zal ver moedelijk moeten worden overgeladen, De Christ. Bestuurdersbond in Vlissingen besloot niet te voldoen in de gegeven omstandigheden aan het verzoek om deel te nemen aan de havenfeesten. De aangesloten organi saties en de leden liet men geheel vrij, al of niet mede te werken. Radio in de autobus. Onlangs heeft men op een particu liere autobuslijn een proefneming ge daan met radio-ontvangst gedurende de reis. Men maakte gebruik van een draagbaar ontvangtoestel van Philips, dat in de bus geplaatst was. Zonder de minste storingen kon men gedu rende het geheele traject de uitzen dingen van het omroepstation te Praag hooren. Verschillende autobus-onder nemers in Tsjecho-Slowakïje hebben thans plannen een dergelijke installa tie in hun wagens te doen bouwen. Verkiezingen in Amerika. In de vereenigde Staten zijn de ver kiezingen voor het Congres gehouden. Aanvankelijk werd bericht dat de de mocraten de meerderheid hadden ge haald, en dat Hoover in den tijd, dien hem als president rest, niet veelmeer in te brengen zou hebben. Deze berichten zijn echter voorba rig gebleken. Met nog 8 onbesliste ze tels in Kentucky en Tennesse zijn ge kozen 216 Republikeinen en 210 De mocraten en één landbouwer in Mi- nesota. a De 8 zetels waren alle in handen der Republikeinen, zoodat het on waarschijnlijk is, dat de Democraten ze alle 8 zullen veroveren, wat voor de kleinst mogelijke meerderheid noo dig zou zijn. In de beide staten waar de gou verneurs-verkiezing nog niet vaststaat, zijn de Democraten bij de telling voor, maar niet veel. Reuter meldt nog uit Washington, dat het nog onzeker is, welke partij tenslotte in het Congres de meerder heid zal hebben. Volgens de laatste gegevens waren in het Huis van afge vaardigden 216 Republikeinen, 214 De mocraten en 1 boeren- en arbeiders afgevaardigde gekozen. Er waren nog 4 uitslagen onbekend. In den Senaat waren 47 Republikeinen, 46 Democra ten en 1 boeren- en arbeidersafge vaardigde gekozen. Hier waren nog 2 uitslagen onbekend. Ilin 7anntuan komen tot rust, kal- UTO KiüllUfTOn meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden werden dc volgende vonnissen uitgesproken: Zich in het veld bevinden met eenig giftig mengsel. M. v. L., 26 jaar, werkman te Ka pelle. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, behalve de opgelegde straf f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Heling. M. d. H., 36 jaar, werkman te Kam perland. Eisch: f20 boete of 10 d. hechtenis. Overtreding Motor- en Rijwielwet. G. A. K., 22 jaar, onderwijzer te Wemeldinge. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, behalve de opgelegde straf fl boete of 1 dag hcchteni*. „d Het schrikkend paard. C. M., 23 jaar, chauffeur te 's Heer Arendskerke, was door den Kanton rechter te Goes op 26 September 1930 veroordeeld tot f15 of f5 dagen hech tenis, wegens het als bestuurder van een auto daarmede met zoodanige snelheid rijden, dat bij het passeeren van een met paarden bespannen wa gen, een der paarden schrok en de wagen in een sloot is terecht geko men, gepleegd te Wolphaartsdijk op 25 Juli j.l. De verdachte was tegen deze ver oordeeling in hooger beroep gekomen. Eisch: vrijspraak. De veiligheid van het verkeer. J. H. C. H., 23 jaar, zonder be roep te Etten-Leur, was door den Kan tonrechter te Goes op 26 September j.l. veroordeeld tot f25 of 25 dagen hechtenis, wegens het als bestuurder van een motorrijwiel, daarmede over den weg rijden op zoodanige wijze en met zoodanige snelheid, dat de vei ligheid van het verkeer werd in gevaar gebracht, waarbij een jongetje werd aangereden, dat werd verwond en zijn kleeren beschadigd, te Yerseke op 23 Juni 1930. De Ambtenaar van het O. M. en de verdachte waren in hooger beroep ge komen. Eisch: vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter, vrijspraak. Een aanrijding. A. W. V. d. 1. H., 33 jaar, foto graaf te Goes, werd ten laste gelegd dat hij op _29 Juni 1930 te 's Heer Arendskerke door zijne schuld heeft veroorzaakt, dat Anthonïe Breeweg zwaar lichamelijk letsel, waaruit tijde lijke verhindering van diens beroeps bezigheden ontstond, bekwam, door als bestuurder van een auto daarmede zóó onvoorzichtig, roekeloos en onoordeel kundig te rijden over den Nieuwen Rijksstraatweg, met eene snelheid van 40 a 50 K.M. per uur, dat hij A. Breeweg, die op een rijwiel reed en die van den Ouden Rijksweg kwam, op de kruising der wegen heeft aange reden, waardoor deze op den grond werd geslingerd en verwondingen aan het achterhoofd, aangezicht en handen bekwam en zijn linkerbeen brak. Eisch: f30 boete of 30 d. hechtenis. In hooger beroep. J. d. W., 24 jaar, landbouwer te Nïeuwdorp, heeft hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij ter

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2