Binnenland Laatste Berichten. Hij móet U vinden op een dergeJijken avond vergast; er was toen veel publiek. Enfin, het was zoo, en in den beginne waren we zelfs zeer optimistisch gestemd. Prins Ylaneb die geen Nederlandsch verstaat (apropos, hoe is het dan moge lijk de gedachten van Nederlanders te lezen?) gaf bewijzen van goed ontwik kelden telepathisohen aanleg. Overigens bracht hij geen bijzonder nieuwe experi menten. Voor de pauze liep alles op rol letjes. Maar het groote nummer na de pauze bracht ons grooten twijfel. Ylaneb bracht op het tooineel een achttal bezoe kers onder hypnose en liet deze gelijktijdig allerlei suggesties Ondergaan. Maar het was opmerkelijk, dat deze personen vreem delingen bleken te zijn. Nog opmerkelij ker was het. dat de in de zaal bekende personen, welke ook aan de seance wil den deelnemen, met geaccepteerd wer den. Op z'n minst genomen mag men dit suspect noemen. Daarbij kwam nog dat de seance zéér sterk den indruk wekte van een vooraf in elkaar gezette vertooning. Alleen bet laitste nummer, dat een ge val van catalepsie te zien gaf, wekte geen twijfel aan de echtheid. Onverdeeld roemen wij het pianospel van den heer Belmonte, oen beschaafd en gevoelig artist. Maar of dit gewaardeerd werd? Geen geslaagde avond dus. Wanneer Prins Ylaneb zich voor illusionist bad uit gegeven, zouden we hem deze oritiek heb ben bespaard. Kalksalpeter Een interessante demonstratie. Het Land- em TuinJboiuwbuire.au der I. G. Farben-industrie A. G., Rokin 109/ 111 te Amsterdam, bad gisteren in de Graanbeurs een model van een Kalksal- peterfabriek opgesteld. Den geheelcn beurstijd trok dit, in volle werking zijnde bedrijf, de belangstelling van" vele beurs bezoekers en vooral van de landbouwers. Het model, der in werkelijkheid veel uitgebreider en ingewikkelder fabriek, iaat zien, hoe de, verbinding van de twee belangrijkste grondstoffen vooir de fabri catie van kalksalpeter, kalksteen en sal peterzuur, geschiedt. In groote oplostorens' wordt de kalk steen met salpeterzuur besproeid de kalk steen lost daarbij'in het salpeterzuur op. Na verschillende zuiveringsproces sen wordt de oplossing tot een brij ingedampt en in een ruimte gespoten waar het tot een strooibaar, vast product verhardt. Deze kalksalpeter brengt kalk in den grond en verbetert daardoor de structuujp van'Jden grond. Van hoe groote betekenis de fabricatie der kalksalpeter is, gewaagt een geïllu streerde beschrijving, waarin wij o.a. la zen, dat ruim 36.000 personen in deze industrie werkzaam zijn en dat de afzet nog geregeld uitbreidt. Onze locaalspoorweg. De definitieve ontvangsten van. den locaalspoorweg in Zuid-Beveland oVCr Juli 1930 hebben bedragen: reizigers f3532,07, bagage f 100,14* goederen f3281, levende dieren f78,02, diversen f166 03, totaal f7157,26. Autobus-vergunning. HoedekenskerkeGoes. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben bij hun besluit van 24 October 1930 besloten de aan A. de Graag te Goes verleende vergunning voor een dagelijlkschem auto- busdienst van Hoedekenskerke over 's Gravenpolder naar Goes, en omgekeerd, over te dragen aan M. de Bart te Goes, zulks onder de voorwaarden, als gesteld bij het Koninklijk besluit van 15 April 1929 en voorts onder de volgende voor waarde: na een betreffend verbod van Gedeputeerde Staten mogen andere voor werpen dan handbagage en rijwielen niet met de autobussen worden vervoerd; rij wielen mogen niet dan op den bus worden medegevoerd. r-" Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben bij hun besluit van 31 October 1930 ingetrokken de vergunning van J. West dorp te Heinkenszand voor een autobus dienst van Goes over 's Heer Ar ends- kerke en Nieuw en St. Joosland naar Mid delburg en omgekeerd, (uitsluitend op Zondagen). Uit het besluit blijkt, dat de ondernemer niet langer op het behoud van de vergunning prijs ©telde. Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd 40 vaarzen, 6 ossen, 1 stier, 32 kalveren, 66 biggen. Gevonden voorwerpen. In October zijn aan 't bureau van po litie onderstaande voorwerpen als gevon den aangegeven en zijn aldaar verdere in lichtingen betreffende deze voorwerpen te bekomen: Een kinderschopje en pet, een hals ketting, vier rozenkransen, een nikkelen horloge, een parapluie, zeven portemon- naies met en zondèr inhoud, twee- olie- pijpen, twee kaartjes wol en een klosje garen, drie petten, een sigarenpijpje in étui, een werkjas, een gouden ring, een handschoen, een muts en twee stukken touw, twee koralen kettingen, twee mut sen, een paar dameshandschoenen, drie rijwielbelastingplaatjes 1930/1931, een nikkeien fluit, vier Lipssleutels, 'n boord, een padvindersmes, een damestaschje met inhoud, een hondje, een fasant ,een tafel kleed, een gouden dasspeld, een fitters- tang, een kacneibuis en een pak zakken. Marion ontmaskert een inbreker. Een oude inbraak opgehelderd; de dader aangehouden. De helderziende Fred Marion, die Dinsdag en Woensdag iin den Haagsehen Dierentuin experimenten op occult gebied, in het bijzonder helclerzieii met en zon der trance zal doen, beeft te Amsterdam een grooten diefstal, op een woonschip gepleegd, gereconstrueerd, waardoor de lang tevergeefs gezochte inbreker kon worden opgespoord en gevangen genomen. Op zijn iaatsten voordrachtavond, onge veer een week geleden,, verscheen een heer, die aan de Mauritskade bij de Wees perpoort een woonschip heeft liggen, waarop eenigen tijd geleden werd inge broken. De familie kwam de hulp van Marion inroepen, daar de politie zonder resultaat naar den inbreker had gezocht. Marion beschreef, zonder in trancetoe- stand te zijn, dadelijk den persoon van idten misdadiger en ook het geheele verloop der inbraak. Tevens gaf Marion aanwij zing, waar de dief te zoeken was en in welke uren hij te vinden zou zijn. De Am- ster damscjhe recherche heeft naar de aan wijzing van Fred Marion gehandeld, met het resultaat, dat de inbreker in een mi nimum van tijd gevangen kon worden. De eigenaar van het woonschip, een be kend Amsterdammer, heeft in de over volle Concertgebouwzaal voor het ^egin van Marion's optreden aan de bezoekers verteld, hoe Fred Marion het raadsel heeft weten op te Lossein en hoe dankbaar bij hiervoor was, daar zijn familie bang was geworden, langer op het woonschip te blijven wonen. Brutale juweeleudiefstal. Voor f20.000 aan juweelen ge stolen; daders nog niet aange houden. Maandagmiddag omstreeks half een is in een groote juwelierswinkel te 'sGra- veohage een brutale diefstal gepleegd. Op dat uur kwamen twee dames en twee heeren den winkel binnen en vroegen aan den bediende, die hen te woord' stond!, eenige colliers te mogen zien. Deze vol deed aan hun verlangen en toonde hun een tableau met een groot aantal colliers. Zij zochten langen tijd; zij konden echter geen keus maken en de bediende legde het ta bleau eonigszins achteruit. Op dat moment vroeg een der heeren iets aan den bediende en leidde zijn aan dacht enkele oogenblikken af. Dadelijk daarop vertrok het viertal. Eenigen tijd later bemerkte de bediende eerst, dat 'hij met een stel sluwe dieven te doen had gehad. Want van Stet tableau wa ren vier paarlen colliers, twee losse bril janten en een paar paarlen oorknopjes in wit goud gevat, tezamen een waarde van f 20.000 gestolen. De bediende kon niet verklaren hoe de diefstal is gepleegd. De eenige mogelijk heid is, dat zij de sieraden van het tableau hebben genomen, terwijl hij- even met den vierden persoon stond te praten. Hij kon een vaag signalement van de dieven ver strekken; zij waren allen van een donker type, de mannen ongeveer 40 jaar oud, de vrouwen iets jonger. Zij spraken met een Duitsch accent. De mannen waren gekleed in lange, donkere u,lsters, droegen donkere gleufhoeden en hadden glad geschoren ge_ zichten. De vrouwen waren opvallend gepoederd en hadden rood' geverfde lippen Van de zijde van den bestolene wordt nog gemeld: Er zijn twee ineenloopende winkels in de zaak. De bezoekers kwamen den eer sten winkel en vroegen een in de étalage staand bakje met colliers te mogen zien. Toen hierbij niets van hun keuze was, ver zochten zij zilveren werken te toonen. De bediende sloot daaro- phet bakje met colliers weer in de étalage en ging met de beide vrouwen naar den tweeden winkel, van waaruit men echter geen voldoend overzicht op het eerste gedeelte heeft. De beide mannen bleven achter en zagen, kans om de étalage te ontsluiten en uit het bak je de colliers weg te nemen. Daarop slo ten zij de étalage weer en vertrokken met de vrouwen, die waarschijnlijk van hun een tee ken hadden gekregen, dat de slag geslagen was. Een vrouw overvallen. Gemaskerde mand ie ten maken zich van f 1000 meester. Zondagmorgen is tusschen vijf en zes uur aan den Rijksweg onder de gemeente Oss een laffe roofoverval gepleegd. Daar drijft een zekere veekoopman Kuipers een winkel in koloniale waren. Toen ae man als gewoonlijk om 5 uur zich ter ker ke begaf, bleef zijn vrouw met een kindje van 7 jaar achter. Vijf minuten later dron* gen vijf gemaskerde bandieten binnen. Zij forceerden de deur met een paal. Twee der kerels hielden de vrouw stevig vast en hielden haar mond dicht, zoodat zij niet om hulp kon roepen. De anderen doorzochten het huis- In het bed vnioden zij wat zij zochten. Hier bewaarde Kuipers een bedrag van ca. f 1000, waar van de mannen zich meester maakten. De vrouw probeerde nog het masker van een der bandieten af te rukken. Deze greep haar bij de hand, zooidat haar poging niet gelukte. Toen de kerels vertrokken waren, durfde de vrouw zich nog niet naar buiten begeven. Eerst een uur later pas seerde een voorbijganger, dien de vrouw binnenriep. Deze waarschuwde onmiddel lijk de marechaussee en politie te Oss en Heesch, die terstond een onderzoek in stelden. Inmiddels had ook die justitie uit 's Hertogenbosch kennis gekregen van het misdrijf, zoodat ook het parket zich naar Oss begaf. Het spoor liep naai- de Oss~r beide, lm den loop van den dag is een verdachte aangehouden en met de vrouw geconfron teerd, doch daar de bandieten gemaskerd waren en met een veranderde stem hadden gesproken kon de vrouw den aangehoudene niet herkennen, hoewel zijn postuur over eenkwam. De politie moest daarqm den man we der in vrijheid stellen. Het omderz-oek is nog in vollen gang. Serie inbraken te Tilburg. Weer f200 ontvreemd. Den Iaatsten tijd worden de ingezetenen van Tilburg telkens verontrust door klei nere inbraken (minstens vijftig in vier maanden) die alle -door dezelfdé simpele methoden het openschuiven van een raam, het uitsnijden van een ruit en dergelijke worden uitgevoerd, terwijl het een- onmo gelijkheid schijnt den dader of de daders te pakken te krijgen. Zoo kan de Tilburg- sche recherche thans weer aan Ket werk gaan om te trachten in twee nieuwe inbra ken, gepleegd tusschen Zaterdag en Zon dag, licht te brengen. De heer Jos. v. d. Wouw heeft aan de Koestraat een manufacturanmagazijn, ge naamd „De Adelaar", terwijl hij tevens beheerder is van een hulpkantoor der Posterijen. Zaterdag j.l. was de zaak den geheelen dag gesloten; v. d. W. was zelf uitstedig. Het dienstmeisje was dien dag thuis en 'is avonds tegCn acht uur uitgegaan. Om 10 uur kwam ze even thuis, om vlak daarop weer weg te gaan tot 11 uur. Bij haar eerste thuiskomst had zij niets be merkt, doch om elf uur vond zij het heele huis overhoop. Het dressoir, het buffet en de kasten waren opengetrokken en alles was omvergehaald. In totaal wordt een bedrag van f200 aan contanten vermist. De schade had echter belangrijk grooter kunnen zijn. In huis was n.l. aan contante, zegels om dergelijke van de Posterijen bo vendien nog tot een gezamenlijke waarde circa f2000 aanwezig. Men vond de kas van de Posterijen, 'hoewel zij toch voor het grijpen lag, gelukkig onaangeroerd. Van de tweede inbraak werd de drogist Van Gils het slachtoffer. Bij het be zoek, dat in den dro-gistwinkel, eveneens aan de Koestraat, ongeveer op hetzelfde tijdstip gebracht werd, zijn als eenige buit enkele flesschen parfum meegenomen. Al het geld was den vorigen dag door den drogist uit -dien winkel naar het woonhuis meegenomen. Op avontuur. Maandagnamididag werd dloor die ge meentepolitie te Nispen aan de Belgische grens onder Roosendaal aangehouden een 16-jarige jongen, afkomstig uit Rotterdam, die de ouderlijke woning was1 bntloopen. Om controle-moeilijkheden aan de grens te voorkomen, had hij te Rotterdam een kaartje genomen tot Roosendaal, om vervolgens van daar uit de reis te voet naar België te ondernemen. Hij liep evenwel in de armen van de póli tie. Bij onderzoek bleek de knaap in het bezit te zijn van een bedrag aan geld en een pistool met de noodigè patronen. Hij was dus nogal wat van pTan! Het pistool en de patronen zijn in be slag genomen en tegen den jongen is pro ces-verbaal opgemaakt wegens het onge oorloofd dragen van vuurwapenen. Gistermorgen is de jongen op transport gesteld naar Rotterdam. Zijn oom gedood. De dader meldt zich' aan. Bij de politie- te Helmond heeft zich gistermiddag aangemeld de 28-jarige M. Theunissen uit Lierop, die mededeel de zijn oom C. v. d. Heijde met een schop op het hoofd te hebben geslagen, waardoor de man zoo ernstig getroffen zou zijn, dat hij, naar zijn meening, wel dood zou zijn. Inderdaad bleek dé getrof fene overleden. Theunissen vertelde de politie dat hij bij zijn oom, waar hij werkzaam was, inwoonde. Zijn oom was, volgens T., zeer lastig, reden waarom hij een anderen dienst zocht. Gistermorgen was de knecht met eon zoon van zijn oom op het land werkzaam, toen zijn oom verscheen, begon deze te gen T. uit te vallen terwijl hij hem met een spade aanviel, waarop tusschen bei den een gevecht ontstond. Toen de steel van de schop van v. d„ Heijde brak, bleef hij toch aanvallen. T. raakte zijn oom toen zoo hevig op het hoofd, dat deze ineen stortte. De dader zou toen onmiddellijk naar de pastorie zijn gegaan, waar hij geestelijken bijstand heeft ingeroepen, waarna hij zich naar Helmond begaf, waar hij bij de politie aangifte deed van het voorgevallene. De commissaris van politie te Helmond heeft den dader gisteravond naar Licrop doen overbrengen, waar bij ter beschik king van de politie-autoriteiten is gesteld. De man heeft verklaard uit zelfvemdedir ging te hébben gehandeld. Diefstal van f 3000. De dief bestolen? Maandagmiddag is in de timmermans werkplaats van de firma van D., aan de Schans te Rotterdam, tijdens het schaft uur, toen slechts een jongen in de werk plaats aanwezig was, de 26-jarige van D., die verscheidene malen tevoren reeds in de werkplaats was geweest, gekomen. Van D. verzocht den loopjongen voor hem een paar broodjes te halen en omdat de jongen den man reeds meermalen in de werkplaats had ontmoet, heeft hij aan zijn verzoek ge hoor gegeven. Toen de jongen met de broodjes terugkwam, heeft hij deze den man, die nog altijd in de werkplaats was, gegeven en van D. heeft daar de broodjes opgegeten, voorgevende dat hij op den meesterknecht wilde wachten. Toen ech ter na geruimen tijd de meesterknecht nog niet terug was, zeide hij niet Langer te kun nen wachten Cn is .hij verdwenen. Omstreeks half vier kwam de meester knecht terug en van den loopjongen hoorde hij van het bezoek. Kort na zijn terug komst bemerkte de meesterknecht, dat de iessenaar in de werkplaats was openge broken en dat daaruit een geldkistje in houdend f3000 aan bankpapier was ont vreemd. Onmiddellijk werd van déze ver missing aangifte gedaan. Men zeide erbij, dat de verdenking op van D. rustte. De politie heeft onmiddellijk een on derzoek ingesteld en gistermorgen ,is van D. in Schiedam aangehouden, waar men bij zijn aanhouding nog f 1300 op> hem heeft gevonden. Hij bekende het geld in de werkplaats aan de Schans te hebben gestolen. Zoo dra "hij niet het kistje was weggegaan, dat hij tijdens de afwezigheid van den loopjongen uit de lessenaar had genomen, heeft hij zich naar de Maas be geven, waar hij het kistje heeft openge broken, het geld eruit gehaald, en het kistje weggeworpen. Daarna is hij naar Den Haag gegaan, waar hij zich van nieuwe kleeren heeft voorzien. Nadat hij in de residentie nog verscheidene oafé's had bezocht, is hij naar Rotterdam teruggekeerd, waar hij in de buurt van de Schiedamschen dijk een vrouw in een. pand aan de Schiidersteeg heeft bezocht. Volgens zijn verklaring zou deze vrouw een groot gedeelte van het geld, dat hij nog bij' zich had, hebben ge stolen. In verband met deze verklaring is een uitgebreide huiszoeking verricht in het huis aan de Schiidersteeg, zonder even wel eenig resultaat op te leveren. De vrouw bevond zich niet meer in. het pand, maar uit getuigenverklaringen bleek, dat men te doen had met een vrouw, die op den Sehiedamschen dijk bekend staat on der den naam van Bolle Mien. Inderdaad is het aan eenige recher cheurs gelukt deze vrouw op den Schie- damschen dijk aan te houden. Zij; ontkent den man bestolen te hebben; zij beweert dat hij dronken is geweest en niet weet wat hij zegt. De vrouw en v. "D. zijn in het politiebureau aan de' Witte de With- straat opgesloten. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoording der Redactie) Werkverschaffing in den a.s. winter Daar de onteigening der gronden van den Nieuwen weg, aan te leggen vanaf de Schorebrug tot de zoogenaamde „Laagte bij café Lugtenburg, reeds is geschied, vermoedt men, dat eerstdaags dit wegge deelte zal aanbesteed worden. Gezien dit feit rijst de gedachte: zou 't niet mogelijk zijn om 't graven van sloo- ten en ander werk dat hiervoor m aan merking lean komen, te doen uitvoeren door de in deze omgeving wonende grond werkers. Een feit toch is 't dat over enkele we ken, als 't laden der bieten is afgeloopen, er veel menschen werkloos zullen wor den. Deze menschen hunkeren er naar dergelijk werk te mogen doen. Men zou hun dan productief werk geven, t Rijk, dat het werk doet uitvoeren, zou er geen schade bij hebben en er zou licht zijn in de huisgezinnen der betrokken arbeiders. W. B. WEERBERICHT. De verwachting tot dén avond van 6 dezer luidt: meest matige W. tot Z. wind, tijdelijk opklarend, later weer toenemende bewolking, weinig of geen regen, iets kouder- VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Exportveiling van 4 November 1930. Tomaten: A-kwal. f 19,90, C-kwal. f 12,CC-kwal. f 8,10, per 100 Kg. Kleine veiling. PERENBeurré Alexander Lucas f 21 a f 49, Comfesse de Paris f 21 a f 38, Josephine de Malines f 29, Le Lectier f 17 a f47, Groene Chaumon- tel fló a f 18, Francois Borgia f24, Jodenperen fló a f20, Winter Suike- rijen f 12 a f 15, Winter Berge motten f 15 a f17, Winter Louwtjes fló a f18, Limburgsche Chaumontel f 13 a f 18, Spekperen fló, Pondsperen f 12 a fló, St. Remey f 12 a f 15, Gieser Wildeman fló a f23, Kleiperen f 12 a f20, Afval- en kroetperen f2 a f 12, APPELS: Goudreinetten f28 a f73, Annanas Reinetten f 23, Sterappels f 34 a f52, Notarisappel f35 a f45, Pre sent van Engeland f25 a f41, Fran- sche Paradijs f 2ó, Ontario f 21 a f 32, Zure Bellefleur f24 a f43, Dubbele zure Bellefleur f 29 a f 37, Fransche Bellefleur f 19 a f 26, Westlandsche Bellefleur f 22 a f 26, Court Pendu f21 a f33, Grof zuur f26, Grauw zuur f21 a f30, Hondsmuilen f24, Tante Dora f20 a f27, Eierappel f 19, Krab de Kruin f 18, Reinette d' Or f 16, Zoete Campagner f 17 a f 26, Zoete Armgaarde f22 a f33, Zoete Belle fleur f 18 a f23, Huismanszoet f 19, Benderzoet f 19, Pomme d' Oranje f 23 a f35, Geld. Holaart f18, Afval- en kroetappels f2 a f20, DIVERSEN: Blauwe druiven f53 a f76, Tomaten f 10 a f26, Mispels f 10 a fló, Kwee peren f 18, Witlof f22, Spruiten f 12 a f 23, Kassnijboonen f 22 a f 45, Kas- Wagenaars f33, Dubbele Kas-Princes- sen f40 a f45, Spinazie f 18 a f24, Uien fl,60 a fl,90, Aardappelen f3 a f4, Aardappelen (poters) f 1,90, alles per 100 Kg., Zure Bellefleur f6, Bloemkool f2 a f14, Groene Savoije- kool f6, Gele Savoije kool f4, Meloe nen f5 a f7, Komkommers f 3, Andij vie f0,70 a fl,70, Kïpeieren f8,90, alles per 100 stuks, Honing f 0,51, Bloe men f0,45 a f0,48, beide per pot, Bloemen f7 a f9, Prei f9, Selderij f 2, alles per 100 bos, Hazen f 1 a f3,10, Talingen f0,14, beide per stuk. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Adriaantje d.v. Jacob Adriaan Daniëlse en Cornelia Adriana Zuïjdweg. Overleden: Johannes Sinke 62 j., weduwnaar van Cornelia de Dreu; Laurus Westdijk 80 j., echtgenoot van Cornelia Blommer, te 's Heerenhoek. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. November: 6 Goes, verpachting bouw- en wei land, Verbist. 12 Kloetinge, inboedel, van Dissel. 13 Kruinïngen, kap. hofstede met ar beiderswoningen en bouw- en wei landen, Van Dijke. 14 Kapelle, huis met schuur, erf en tuin, Kram. 19 Schore, hofstede met tuin, boom gaard, bouw- en weiland, Kram. Hansweert, vijf huizen met erf, Van Dijke. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. November: 7 Prins van Oranje, Feestconcert „De Goesche Symphonie". 15 Prins van Oranje, R.-K. Tooneel, „Het biechtgeheim". LICHT OP. Donderdag 6 November 4.51 uur Vrijdag 7 November 4.50 uur De vliegboot Do X. ALTENRHEIN, 5 Nov. De vliegboot Do X is hedenmorgen te 10.47 Amster- damsche tijd, voor de reis naar Am sterdam gestart. Het lag in de bedoe ling van Friedrichshafen in de rich ting Coblenz te vliegen, den Rijn te volgen en over Karlsruhe naar Am sterdam te koersen. Te kwart voor één is de Do X boven Bazel gezien. Onverschillig waar uw advertentie staat in ons blad.... de lezer móet haar vinden, want ons blad is er een, dat gelezen wordt van A tot Z, van den eersten tot den Iaatsten regels

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3