Uit den Westhoek. mnd en Tuinbouw Vau Overal. Onze Leestafel. Uit de Radiowereld. Rechtszaken. Stadsnieuws Het hooge water. De hooge waterstand in onze omge' ving geeft vooral den betrokken land bouwers nog al aanleiding tot gesprek, ken en tot commentaren. O.a. vraagt men zich af of men dit jaar minder last van het water gehad zou hebben indien de polders van een beter af waterings-systeem waren voorzien. We hebben ons 'hieromtrent door een des kundige laten voorlichten en geven zijn meenïng weer. Deze luidt samen gevat als volgt: „Het water staat on geveer 60 c.M. boven zomerpei/. In 1927 en in 1925 stond hef echter nog circa 15 c.M. hooger. Deze hooge stan den zijn practisch niet te voorkomen door afwaterïngs-systemen, omdat de oorzaak schuilt in het niet kunnen spuien door de sluizen tengevolge van den stand van het buitenwater. In 3 dagen tijds is thans pl.m. 70 m.M. wa ter gevallen. Een dergelijke hoeveel heid is niet te verwerken". Aldus de deskundige, die ook ver wachtte dat thans het ergste reeds geleden zal zijn. Uit z'n meening komt duidelijk naar voren, dat de polderbesturen in deze geen schuld treft. niet onmiddellijk ten volle, dan toch zeker in de eerstvolgende jaren, ook indien er spoedig een keer ten goede mocht komen, waarop overigens, naar het Ged. Staten wil voorkomen, voor alsnog weinig uitzicht bestaat. Ged. Staten hebben dan ook gemeend uit te moeten gaan van het belastingjaar 1928-1929, welk jaar, althans ten aan zien van de opbrengst der inkomsten belasting een niet onbelangrijke da ling vertoonde ten opzichte der daar aan voorafgaande jaren. Daarbij heb ben zij voor de vermogensbelasting 10«/o en voor de inkomstenbelasting 20o/o vermindering bij genoemd jaar vergeleken, toegepast, Zij komen dan tot resp. f 111.435 en f 397.100 op brengst voor het jaar 1931, wat aan merkelijk minder is dan in vorige ja ren, doch Ged. Staten meenen zoo doende ook gevrijwaard te zijn tegen ernstige tegenvallers. Toch vertoont de stand der gewone inkomsten een wei nig rooskleurig beeld, al behoeft dit gelijk reeds bij vorige gelegenheden werd uiteengezet, nog niet direct tof bezorgdheid te leiden. In voorafgaande jaren is meermalen uit de gewone mid delen geput voor buitengewone uitga ven en dit heeft tot gevolg, dat de re kening 1929 vermoedelijk sluit meteen nadeelig saldo van f631.687,23, doch de gewone dienst sluit met f 269.740,66 goed slot en de buitengewone met f901.427,89 kwaad slot. Dit laatste be drag is thans opgenomen in een /ee- ning van f 1.605.133 voor buitengewone uitgaven. Ook mag een deel van vo rige nadeelige saldi worden gedekt uit de leening van f 3.000.000, waartoe reeds eerder besloten werd. Op deze wijze is eenige vrijheid van beweging verkregen en is tevens getracht ook in feite een scheiding te bewerkstelli gen tusschen gewoon en buitengewoon, die aan een behoorlijk overzicht ten goede zal komen en waardoor tevens zal worden voldaan aan een meerma len door de Staten geopenbaard ver langen. Toch meenen Ged. Staten te moeten waarschuwen tegen al te groot en misplaatst optimisme en wijzen zij er op, dat rente en aflossing van lee ningen toch weer op volgende begroo tingen drukken en op het feit, dat de post onvoorzien ter nauwernood 1% van het totaal der geraamde inkom sten en uitgaven bedraagt, hetgeen aanduidt, dat zuinigheid, waar moge lijk, plicht blijft. Bij de toelichting op enkele posten der begrooting deelen Ged. Staten o.a. mede, dat zijn uitgetrokken posten van f150.000 voor rentelooze voorschotten voor tertiaire wegen, f 1.114.300 voor een geldleening ten behoeve van de de P. Z. E. M. en f95.000 voor ver betering van den steiger aan het Kat- sche veer. Tuinbouwschool te Haamstede. Ged. Staten stellen voor in de op richtingskosten f 6000 bij te dragen, om de ontwikkeling van den tuin bouw in dit gewest te helpen steunen. Zij stellen eveneens voor een derde deel, is f 1313,07, voor het overschre den bedrag van den proeftuin te geven, im. Afkoop tollen. Op het Rijkswegenplan komen een zestal wegen voor, die nu bij de pro vincie in beheer en onderhoud zijn en binnenkort aan het Rijk zullen over gaan. Onder deze wegen behoort o.a. ook die van Goes naar Katsche veer. Ged. Staten stellen voor de tollen af te koopen tegen driekwart gedeelte van de gekapitaliseerde waarde der ge middelde jaarlijksche bruto-opbrengst van den tol over de laatste 5 jaar. Ged. Staten stellen aan de Prov. Sta ten voor zich in beginsel bereid te verklaren tot deelneming door de pro vincie in het kapitaal eener op te richten naamlooze vennootschap „Ha ven van Vlïssingen" door storting van een bedrag van ten hoogste f 50.000. Oesters Ook best in maanden zondet r.. Mag men in de maanden zonder dus Mei tot en met Augustus, oesters eten'? De een doet het niet uit bijge loof, de fijnproever beweert, dat de diertjes dan zoo minuscuul zijn in de zomermaanden, dat zij nog geen glas spuitwater, laat staan champagne, waard zijn, algemeen is echter de vrees verbreidt, dat oesters in genoemde maanden typhus verwekken. In verband met die vrees, heeft dr. Herber uit Sète een onderzoek inge steld, waarover hij rapport heeft uit gebracht aan het instituut Pasteur te Parijs. Dr. Herber verzamelde gegevens van drie groepen steden, namelijk Sète en Lorient, gelegen aan den Atlantischen Oceaan, Clermont-Ferraud en St. Etïenne, die niet aan Zee zijn gelegen en Marseille en Toulon, de twee ha vens aan de Middellandsche Zee. Hij constateerde, dat in de twee steden in het binnenland, waar in de maan den zonder r geen oesters werden geten, het aantal typhusgevallen in die maanden geleidelijk stijgt tot Septem ber. Te Lorient en Sète, waar bijna het geheele jaar door oesters wor den verorberd, wordt hef hoogte punt echter pas in December bereikt. In Marseille en Toulon, waar steeds veel oesters geconsumeerd worden, zijn de meeste gevallen van typhus geconstateerd in de zomermaanden, zonder r. Dr. Herber komt tot de conclusie dat er weinig verband bestaat tus schen het gebruik van oesters en de gevreesde ziekte. Gemeenteraad van Hoedekenskerke Een overwinning van den raad op Ged. Staten; be- grooting tg^l vastgesteld. In de Maandag gehouden vergade ring van den raad der gemeente Hoe dekenskerke, waren alle leden aanwe zig. Onder meer werd mededeeling gedaan, dat de jaarwedde van den ambtenaar van den Burg. Stand door Ged. Staten per 1 Januari 1931 van f210 op f2C0 was teruggebracht, als mede dat dit college berust in het be sluit van den raad, waarbij de be bouwde kommen van Hoedekenskerke en Kwadendamme zijn vastgesteld in verband met de uitvoering der Mo tor- en Rïjwielwet. Voorts, dat aan den gemeente-ontvanger, de heer C. M. Elenbaas, wegens ongesteldheid verlof is verleend en dat door B. en W. als waarnemend gemeente-ontvan ger is benoemd de gemeente-secreta ris, de heer J. Ermerins. De gem.- begrooting 1930 werd zoowel wat de gewone dienst als wat de kapitaal- dienst betreft, gewijzigd. De toetreding vervat in het werkloosheidsbesluit 1917, werd thans tot wederopzeggens toe bestendigd. Besloten werd aan Ged. Staten vrijstelling te vragen tot het geven van onderwijs in de lichame lijke oefeningen aan de O. L. school alhier, welke vrijstelling per 31 Dec. 1930 eindigt. Aan enkele personen werd afschrijving van hondenbelasting ver leend wegens afschaffing van een hond. Daarna kwam in behandeling de gemeentebegrooting 1931, welke tot geene algemeene beschouwingen aan leiding gaf. De heer J. Franse be pleitte een betere waterafvoer van de Kerkdreef te Kwadendamme, terwijl de heer J. Louisse er op aandrong geen straatmakerswerk te verrichten zoolang het electriciteitsnet in deze gemeente nog niet is gelegd. Met al gemeene stemmen werd besloten geen geld uit te trekken op die begrooting voor een hulpkantonnier, daar dit den raad niet meer noodzakelijk voorkwam Nog werd aanmerking gemaakt over de wijze waarop de aschbakken te Hoe dekenskerke worden misbruikt door de ingezetenen. Hierop zal door B. en W. nader worden toegezien. Tenslotte werd deze begrooting goedgekeurd in ontvang en uitgaaf ad f39.778,75, met een post van onvoorziene uitgaven groot f 1045,44. Bij de gewone rond vraag vestigde de heer M. Steijn de aandacht op den slechten waterafvoer in het donkere weegje, bij de woning van J. Kaas aldaar. De voorzitter zei- de toe hierover met het bestuur van het waterschap Hoedekenskerke zich in verbinding te zullen stellen. De Z-Vlaamsche waterleiding. Morgen zal onder leiding van den Commissaris der Koningin, te Terneu- zen een vergadering worden gehouden van vertegenwoordigers der tof het nieuwe Waterleidingplan toegetreden gemeenten en de commissarissen der N.V. Zeeuws ch-Vlaamsch^ Waterlei ding-Maatschappij teneinde den toe stand te bespreken en over de ver dere procedure te beslissen. Hoog water In de omgeving te Yerseke De last, dien men van den hoogen waterstand ondervindt, wordt steeds erger. De Yerseksche moer is één zee van water. Als men nu van Yersek naar het station Vlake door de Yer seksche moer rijdt, ziet men zelfs op verschillende plaatsen 10 tot 30 c.M, water op den weg staan. Zelfs in h> dorp staan straten, zooals de Ach terweg en de Julianastraat onder wa ter. Het schijnt wel, dat er van wa terloozing geen sprake is. Het water stijgt met den dag, dit Tromt speciaal doordat de sluis niet trekt. Door stormweer zakt het water niet. Het polderbinnenwater stond gister avond omstreeks 5 uur 63 c.M. boven zomerpeil en was dus gedurende de laatste 24 uur ongeveer 5 c.M. ge stegen. Restauratie oude gebouwen. Te Veere en Zholen Het gemeentebestuur van Veere heeft op advies van den heer C. Barentsen, secretaris der vereeniging „Nehalen- nia", een aan de gemeente behoorend geveltje, vlak bij het stadhuis, doen schoonmaken. Het resultaat was ver rassend. Voor den dag kwamen niet alleen hoeken van bergsteen, maar ook een aardig geprofileerde, laat-Gothi- sche deur-omlijsting met toog, welke dank zij het gevondene, geheel kon worden gerestaureerd. In de Vischstraat te Tholen staat een breede trapgevel met toppilaster, met ontlasfingsbogen met metselmo- zaiek op draagsteentjes op de eerst, verdieping en toog met straalsgewijze gemetselde steentjes boven het ven ster der tweede verdieping, met oeil de boeuf in den top, en voorzien van tien fraaie ankers. De onderpui was reeds gewijzigd en voor eenige jaren waren eenige veranderingen aange bracht, welke geen verbeteringen wa ren. Naar de „N. R. Crt." verneemt, zal de fraaie gevel, die uit het begin der 17de eeuw dateert, thans met me dewerking van het rijksbureau voor de monumentenzorg worden hersteld. PROVINCIALE SNIPPERS. Zondagmorgen is te St. Maar tensdijk de landbouwschuur van den heer W. M. La'ngejan door brand ver nield. Er gingen 12 stuks hoornvee, de inventaris, alsmede de geheele graanoogst verloren. Omtrent de oor zaak tast men in het duister. De scha de wordt door verzekering gedekt. Met ingang van 19 Nov. is bij de Militaire Politietroepen aangesteld de heer C. Boeïj Jz., dienstplichtige van de lichting 1930, thans met groot verlof te Ovezand. Sedert geruimen tijd zoekt de politie te Sluiskil naar een persoon, die het bij avond gemunt schijnt te hebben op het vrouwelijk geslacht. Hij vertoont zich dan liefst in Adams- costuum. Hef motorvlet van het recher che-vaartuig „Albatros" heeft gisteren nabij Bath de schroef verloren. Door de sleepboot „Njord 4" is de sloep opgepikt en behouden te Hansweert binnengesleept. In October zijn uit Yerseke .965.039 oesters verzonden. Dat is ruim 2.000.000 meer dan in October 1929. Tot gemachtigden in het kies college der Ned. Herv. Kerk te We- meldinge zijn herkozen de heeren Johs. van Klink; H. M. Kole; E. Wa- beke Fz. en F. Wabeke Az. De Bataafsche Import - Maat schappij te Den Haag heeft den bouw van een depot in Bergen op Zoom voor f43.800 opgedragen aan den heer L. F. Groosman, aannemer te Middel burg. In de gisteren gehouden verga dering van ingelanden van het water schap ,,'s Heer Arendskerke" is tot gezworene benoemd in de plaats van den heer M. Rijk te Heinkenszand, de heer A. v. d. Dries Pz. aldaar. Het ontwerp maal- en menggebod. Invoering in dit jaar on waarschijnlijk. Hef „Hbld." schrijft: „Naar wij van doorgaans welinge lichte zijde vernemen, is het ontwerp maal- en menggebod, dat reeds einde September het departement van bin- nenlandsche zaken en landbouw heeft verlaten, nog steeds om advies bij den Raad van State. Bij dit hooge college moet het maai en menggebod geen groote instemming hebben gevonden. Deze omstandigheid en nog enkele andere wijzen in de richting, dat het maal- en menggebod dit jaar niet meer van kracht zal worden. Ongetwijfeld houdt het gerucht, als zoude de minister het plan hebben om het ontwerp maar weer in te trekken, met het voorgaande verband. Echter hebben wij den indruk, dat het gebod er wel zal komen, tenzij natuurlijk de tegenstand in de Kamer zoo groot mocht zijn, dat een bij haar inge diend ontwerp van wet zou worden verworpen". Aan de universiteit te Gent, waar met de vernederlandsching van hef eerste jaar in al de colleges der verschillende faculiteiten een begin is gemaakt, blijkt het totale cijfer der inschrijvingen alle verwachtingen te overtreffen. Sommige anti-Vlaamsche bladen hadden voorspeld, dat de Vlaamsche universiteit te Gent nief levensvatbaar zou zijn en in Vlaam sche kringen zelf verwachtte men dat jaar niet meer dan 600 a 700 studen ten. Er zijn reeds meer dan 1100 studenten ingeschreven. Te Eist, bij Arnhem, is deland- bouwer S. F. uit het naburige Slijk- Ewijk, die op een avond door den ko lenhandelaar W. D. naar zijn boerde rij werd gebracht, onderweg door twee personen, die op den auto waren ge sprongen, beroofd van een bedrag van f1400. Verdacht van deze berooving zijn aangehouden A. J. en G. W., die beiden zeer ongunstig bekend staan. De kolenhandelaar werd verdacht van medeplichtigheid gearresteerd. Het 3 tal is ter beschikking gesteld van de justitie te Arnhem en naar het huis van bewaring aldaar overgebracht. De treiler Langeoog van de fir ma Beucker te Wesermiinde is Zon dag in den vroegen morgen op de Noordzee aangevaren door het s.s. Wahehc" van de Woermannlinie. De treiler is onmiddellijk gezonken. De kapitein, le en 2e machinist, 2e stuur man, kok en een der matrozen zijn verdronken, zes anderen konden wor den gered. Het gebeurt de laatste dagen meermalen, dat het Westland door on gure elementen onveilig wordt ge maakt. Na den diefstal met inbraak te Monster, waar een buit van ruim f14.000 werd behaald en waarvan men de daders nog niet op het spoor is gekomen, zijn ook te 's Gravenzande kleine diefstallen gepleegd, terwijl on- genoode gasten vorige week ook een bezoek aan Hoek van Holland brach ten, waar op niet minder dan drie plaatsen ingebroken werd. De politie zoekt in deze inbraken eenig verband en tracht de daders op te sporen. Het bestuur van de Boedapester universiteit heeft besloten dezen win ter al het mogelijke te doen, om het geven van bals te beletten. Bij de heer- schende ellende is het van meening, dat het gezicht van heeren in rok en van dames in kostbare avondtoiletten de verscherping van de maatschap pelijke tegenstellingen slechts kan be vorderen. In verband met deze hou ding van het bestuur hebben de orga nisatoren van de ieder jaar in den carnavalstijd gegéven bals van de ju ridische, medische en pharmaceuti- sche studenten reeds besloten, dit jaar die bals niet door te laten gaan. De staking onder de 158 arbei ders in den Wïeringermeerpolder, werkzaam bij de Nederl. Heidemaat schappij, is beëindigd. De gevraagde loonsverhooging is niet toegestaan. Een groot gedeelte der arbeiders hebben het werk laten liggen en zijn vertrok ken, terwijl de overigen het werk op de oude voorwaarden hebben hervat. „Een halve eeuw advertentie bureau". Dit is de titel van een zeer interes sant gedenkboekje, uitgegeven door het N.V. Algemeen Advertentie-bureau de la Mar Azn., naar aanleiding van zijn 50-jarig jubileum. De heer C. Schlick, een der oudste medewer kers van het bureau De La Mar ver telt in het boek op onderhoudende wijze van de prille jeugd van het Ad vertentie-bureau-wezen. Het hoofd stuk „De Wereldoorlog" brengt adver tentie-herinneringen uit den eersten oorlogstijd. De „uitbreiding" getuigt van den groei van De La Mar's be drijf, dat zich ook met succes op het gebied der buiten-reclame heeft be wogen. Het geheel geeft een uitstekend overzicht van de ontwikkeling van het advertentie-wezen in ons land. Hef boek is gevat in een artistiek blauw omslag; tusschen de (natuurlijk) wel verzorgde tekst treft men een fraaie reproductie naar een olieverfportret van den stichter van het bureau en vele foto's van medewerkers. Een jubileum-uitgave, die tegelijk weer een prachtige reclame voor het bureau vormt! Kon het mooier! Misselijk 1 De V. A. R. A. en het Wilhelmus. In de „N. R. Crt." treffen we hef navolgend ingezonden schrijven: Als lezer van de N. R. Crt. wil ik met een enkel woord hier protest aan- teekenen tegen het feit, dat de V. A. R. A. Zaterdagavond pl.m. 21.38, bij hare uitzending ter herdenking van haar 5-jarig bestaan, het oirbaar heeft geacht om, bij wijze van bespotting, een gedeelte van het Wilhelmus te spelen en dit te doen afbreken, ver gezeld van gelach en afkeurend ge mompel in de studio. Het feit dat de V. A. R. A. in begin sel bezwaren heeft tegen het uitzenden van ons volkslied, zou haar toch m.i. tenminste den plicht opleggen pm het nu niet op deze minderwaardige wij ze te misbruiken voor haar aanhitsing tot klassenstrijd. Hoogachtend, Abonné, R. HERMAN COHEN, Leiden. Leeraar M. O. In hooger beroep. H. V., 44 jaar, koopman te Wissen- kerke, heeft hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis van den Kan tonrechter te Goes, waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet is veroordeeld tot f25 of 25 da gen hechtenis, met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen voor den tijd van een jaar. Hetzelfde deed J. C. S., 38 jaar, kreeftenhandelaar te Yerseke, tegen het vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens overtreding van de Motor -en Rijwielwet is ver oordeeld tot f25 of 25 dagen hech tenis, met ontzegging van het recht om Motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een half jaar. Idem door S. S., 22 jaar, chauffeur te Hooge Zwaluwe, tegen het vonnis van den Kantonrechter te Goes, waar hij wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet is veroordeeld tot f 15 of 15 dagen hechtenis. Idem I. d. B„ 25 jaar, veldarbeider te Nisse, tegen het vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij ter zake van overtreding der Motor- en Rijwielwet is veroordeeld tot f10 of 10 dagen hechtenis. Crisis-vergadering. Samenwerking van land- bouw-organisaties. De Zccuwsche Landbouw-Maatschap pij, de Chr. boerenbond van Zeeuwsch- Vlaanderen, de gewestelijke afdeeling Zee land van den Chr. boeren- en tuindersbond de Kring Hulst van den Noord-Braban/t- sdhen Chr. boerenbond, en de Kring Zuid- Beveland van den r.k. diocesanen land- en tuiinbouwbond hebben besloten Woensdag 19 Nov. in het Schuttershof een crisis vergadering te houden. De heeren C. P. Vogelaar te Krabbend ijke én A. H. de Milliano te Waterlandkerkje zullen de be spreking van den algemeenen toestand van den landbouw in Zeeland inleiden, deheeir M. van Bommel van Vloten alhier de bespreking van den toestand van die suiker bietenteelt, Ir. J. Siebenga alhier de be spreking van den finantieelen toestand van de landbouwers. Aan deze crisis-vergadering zal de al gemeene vergadering der Z.L.M. voor gaan. Prins Handy Ylaneb. Geen geslaagde avond. Heeft de Prins het aantal van zijn „ex- ceptioneele experimenten' verminderd1, toen hij een blik in de zeer slecht bezette zaal van het Schuttershof had ge worpen We weten het niet, maar in ieder geval hebben de weinige bezoekers geens zins waar voor hun geld gekregen. En de prijzen waren hoog, veel en veel te hoog voor een dergelij'ken avond. Dat deze avonden niet zoo bijster zou den slagen had de Prins overigens kunnen weten, zelfs zonder gebruik te maken van de geheime middelen die volgens eigen zeggen, in zijn bezit zijn. Immers, enkele weken geleden heeft Bellacini on* reed*

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2