Stadhuis van Goes, Hendrikse Go's Bank N.V., N°. 151 Woensdag 5 November 1950 117 Jaargang, ProviDcienieuWs LINTVELT's BAZAR Het meisje, dat met een Koning trouwde ^eWïar! ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. öOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIBN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertenüën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Een vreemd heerschap. Deed, zich als ambtenaar van de ijkwet voor. Zaterdag werd te Vlissingen op aan wijzing van een groenteboer een man door de politie aangehouden, die even te voren zich bij dien groenteboer had vervoegd, voorgevende ambtenaar van de ijkwet te zijn en de gewichten kwam controleeren. Na het vertrek van den man bleek de groenteboer eenige koperen gewichten te vermis sen. De aangehoudene, wonende inde omgeving van Goes, die geen rijks ambtenaar was, bleek onder drankin vloed te verkeeren en deelde mede slechts „uit een grap" zich als rijks ambtenaar te hebben bekend gemaakt en de gewichten te hebben weggeno men. Bij nader onderzoek bleek de man herhaaldelijk misbruik van ster ken drank te maken, waarvoor hij dan ook reeds meermalen is veroordeeld. Rijksweg Middelburg Goes. De 's Heer Hendrik skinderen- dijk wordt verbreed: verschei dene bochten worden er uit genomen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een onteigening-ontwerp noodïg voor verbetering van het gedeelte van den rijksweg Middelburg- Goes—Kapelle op den 's Heer Hendrikskinderendijk. Dit gedeelte ligt tusschen den Molen dijk nabij het dorp 's Heer Hendriks kinderen en de Mïddelburgsche straat te Goes. Bij de verbetering zal gebruik ge maakt worden van den bestaanden rijksweg op den 's Heer Hendrikskin derendijk. De kruin van dezen dijk zal daar toe worden verbreed tot 15.50 M. en Overigens zooveel doenlijk worden ge rectificeerd. De rijweg zal een verhardingsbreedte verkrijgen van 6 M. met rijwielpad, breed 1.25 M. aan weerszijden. Deze rijwielpaden zullen door onverharde bermen, breed 2.50 M. van den weg gescheiden worden. De opritten in den weg zullen een helling verkrij gen van 1 75. Gemeenteraad van Ellewoutsdijk. Jaarwedde ambt. B. St. ver laagd; vast presentiegeld voor de raadsleden; 1 Febr. elec- trisch licht. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad, waarin de heer M. Meulenberg afwezig was, werd o.a. kennis genomen van het besluit van Ged. Staten, waarbij de jaarwedde van den ambtenaar van den Burg. Stand met ingang van 1 Januari a.s. is te ruggebracht van f 110 tot f 90, naar aanleiding van het geringere getal op- in koper. Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. 72 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Oh, wat een teleurstelling. Als we slechts niet gewacht hadden en dade lijk de grens waren overgestoken, zou den wij aan hen ontsnapt zijn, en had den wij dan in den nacht weer kun nen terugkomen. Alhoewel ik eenigen tijd met hem redetwistte, was het toch nutteloos. Ik moet zeggen, dat zij zich zeer be leefd gedroegen. De man, die het woord voerde, droeg een bril en zag er mager en bleek uit. Hij bleef voort durend herhalen, dat niemand mij eenig kwaad toewenschte. Ik word er misselijk van dit steeds te moeten hooren. Het dient echfer tot niets in verdere bijzonderheden te treden. In dien bewusten automobiel werden wij hier naar deze boerderij gebracht, waar wij al geruimen tijd zijn. Hulda heeft gemaakte acten in de laatste 5 jaren. De gem.-begrooting voor 193J werd goedgekeurd, nadat was goedgekeurd een voorstel van de commissie van on derzoek om vanaf 1 Januari het ge raamd bedrag voor presentiegeld der leden niet meer te verdeelen naar ge lang der bijgewoonde vergaderingen, maar voor elke vergadering een vaste som van f2 uit te keeren. Evenzoo zullen de leden van de siembureaux presentiegeld gaan genieten, berekend naar f 2 50 per zitting voor elk lid. Besloten werd een bedrag van f 100 beschikbaar te stellen voor de afdee- lïng Ellewoutsdijk van ,,'t Nut" voor bijdrage in de kosten van een cursus voor Volksontwikkeling. Vervolgens hielden de leden een conferentie met een tweetal deskundigen van de N.V. P.Z.E.M., waarna besloten werd dat de aanleg voor de electrïsehe verlich ting ook in de kom ondergrondse!) zal zijn, terwijl de straatverlichting zal geschieden dcor middel van 19 lan taarns. De meerdere kosten van de ondergrondsche installatie, die bij een eenigszïns nauwkeurige berekening f 4149 bedragen zullen, straatverlich ting inbegrepen, heeft de gemeente voor hare rekening te nemen. Van de zijde der ambtenaren van de P.Z.E.M. werd de mededeeling gedaan dat er veilig op gerekend kan worden, dat op zijn laatst per 1 Februari a.s. de verlichting tot stand komt. De sluis te Terneuzen. Betekening van de ge den schade. De Gentsche autoriteiten hebben een raming opgemaakt van de schade, wel ke de stad Gent heeft geleden tenge volge van het ongeval aan de groote sluis te Terneuzen. Zestig zeeschepen van meer dan 1500 ton, voor de ha vens van Gent bestemd, moesten naar Antwerpen, Rotterdam of Amsterdam opvaren, om aldaar te worden gelost. Dit beteekende een verlies aan ha venrechten, kraangeld, enz. van frs, 842.000; het verlies van den sleep dienst wordt geschat op 80.000 fres., het verlies aan loonen op ongeveer 1.150.000 fres., de verliezen door de reeders, makelaars e.a. belanghebben den geleden, niet inbegrepen. Ambtenaren in overtreding. Geen tusschenvoegingen in ac ten van den Burg. Stand zon der goedkeuring. Bij vonnis van de arrondissements- rechtbank te Rotterdam van 13 Oc tober 1930 werd een ambtenaar van den Burg. Stand veroordeeld tot f2 boete subs. 1 dag hechtenis, omdat hij in 1929 in een geboorte-akte tus schen de beide laatste regels dier akte een regel van 9 wioorden had geschrevfèn zonder dat die tusschen beide geschre ven woorden waren goedgekeurd bij een geteekende verklaring. Cassatiebe roep is aanhangig. Art. 16 van het Burg. Wetboek bepaald aangaande de de akten van den Burg. Stand o.m. dat al hetgeen mocht worden doorgehaald, tusschen beide of op den kant geschre ven wordt, zal moeten worden goed gekeurd, en, evenals de akte zelve, geteekend worden. Er staat dus niet met zooveel woorden, dat niet tus- 1% 0 Uitgifte ad 973/4 °/0 in stuVken van f 1000,—, f 500,— en f 100, Inschrijvingen worden tot uiterlijk 14 November gaarne aangenomen door GOES. elk begrip van tijd verloren. Wij pra ten nooit met iemand. De wachten spreken een zeker dialect, dat Hulda zelfs niet verstaat. Om de twee of drie dagen komt een officier kijken, of wij goed verzorgd worden. Hij wei gert te antwoorden op mijn vragen om trent Max, zijn moeder en den voort gang van de revolutie. Ik smeekte hem mij te zeggen, of de Koning weet, dat ik veilig ben, doch hij schudde slechts met het hoofd. „ALS JE KOMEN WILT". Oh, er is zooiets buitengewoons ge beurd. Het is het laatste, wat wij ooit verwacht hadden. Ik moet me kalm zien te houden, zoodat ik geen war taal neerschrijf. Ik ben bijna waan zinnig van vreugde. Gisterenavond werd de deur yan on ze kamer plotseling geopend en de schildwacht liet een slanke vrouw bin nen. Ze was geheel in bont gehuld, en had een dichten, witten sluier om, die haar gezicht volkomen bedekte. Ze sloeg dezen op en ik zagdat het Karina Valona was. Een koude rilling voer door mij heen. Al de schande, welke ik had moeten onder schen twee gedrukte regels of stippel lijnen mag worden geschreven. Een beslissing in hoogste instantie is dan ook wel gewenscht. Naar wij vernemen worden thans ook in de provincie Zee land een of meerdere ambtenaren van den Burg. Stand deswege vervolgd. Gemeenteraad van Wolphaartsdijk Voor een ondergrondschen ka bel zal f 12.000 worden geleend: klachten over het in orde bren gen der bestrating door de P Z. E. M. Maandag vergaderde de gemeente raad. Afwezig met kennisgeving was de heer P. Luikenaar. De notulen der vorige vergadering worden, na een op merking van den voorzitter, vastge steld. Ingekomen was het proces-ver- baal van kasopneming bij den gemeen te-ontvanger; bericht van aanneming van hun benoeming tot lid van het Burg. Armbestuur van de heeren A. Weijns en D. Vleugel. Op advies van de brandweer en den gemeente-op zichter werd besloten de drooginrich ting van de brandslangen door een der achtervensters in het Raadhuis aan te brengen. Dit zal slechts een derde van de geraamde kosten vorderen. Gunstig werd beschikt op een verzoek van het Burg. Armbestuur tot wijziging van het reglement om nieuw benoem de leden, na goedkeuring door Ged. Staten, dadelijk in functie te doen tre den. De gemeentebegrooting, kapitaal- dienst werd met f12.871 verhoogd, in verband met het leggen van een on dergrondschen kabel en voor de straat verlichting. Een leening van f 12.000 zal bij de Bank voor Ned. Gemeenten worden gesloten. Bij de gehouden in spectie van de straatlantaarns is ge bleken, dat een 16-tal niet voldoen. Op kosten van de P. Z. E. M. zullen zij in orde worden gebracht. Wethou der Valkier deed de opmerking, dat er perceelen zijn, die aan het ver- lichtingsnet kunnen worden aangeslo ten en wier huisleidingen zijn afge werkt, nog steeds geen licht hebben, omdat geen meters zijn aangebracht. De voorzitter zeide toe, reeds morgen met het bestuur der P. Z. E. M. te zullen spréken over deze zaak. De heer Overbeeke merkte op, dat de Stol en microben besluipen Uw keel op dit moment. Vlug, neem WybertWybert beschermt en desinfecteert. Itfyêsg gaan en mijn oude bitterheid kwam weer bij me boven, terwijl ik keek in die ondoorgrondelijke, spottende oogen en naar de volle, roode lippen, waar omheen een mysterieuze glimlach speelde. Het doel van haar komst was na tuurlijk om mij te bespotten.... Haar bontmantel moet een fortuin gekost hebben en lange snoeren prachtige paarlen hingen om haar hals. En daar stond ik nu, een §evange- ne, gekleed in een oude zwarte boe- rinnejapon, welke de wachters mij ge geven hadden en gewikkeld in een ruwe soldatenjas, gevoerd met scha pevachten. Mijn haar was slordig op gemaakt, daar men ons geen toilet artikelen verschafte en mijn handen waren zelfs niet schoon, aangezien ik niet voldoende water kon krijgen. Ik ging rechtop staan en keek haar minachtend aan. Ze zei iets tot den soldaat en wend de zich toen tot Hulda. „Ik wenschte Hare Majesteit alleen te spreken. Wilt U zoo goed zijn even in de andere kamer te gaan?" Hulda keek mij verschrikt aan. „De Koningin is volkomen veilig". Dagboekblaadjes NEW-YORK, 30 Oct. - In verband met het feit, dat bijna drievierde van de candidaten voor beide Huizen van het Congres tegen het alcoholver bod zijn gekant, verwacht men in sommige kringen, dat de verkoop van wijn en bier zal worden vrijgegeven en dat de verkoop van sterkedrank on der staatstoezicht zal worden gesteld. Zooals bekend, zullen begin November de verkiezin gen plaats hebben voor het ge- heele Huis van Afgevaardig den en voor een derde deel van het aantal zetels van den Senaat. (N. A. T.). 5 NOV. - Men hoeft niet eens in Chicago te zijn om zich te kunnen voor stellen, dat in menig park of plant soen op het oogenblik een of ander heer somber voor zich uit zit te staren. Je raakt met zoo iemand in gesprek. Je vraagt hem of er iets aan schort. II bent zeker 'n vreemdeling, antwoordt hij, dat u naar den beken den weg vraagt. Weet u dan niet, dat er een malaise is uitgebroken in de belangrijkste branche van deze stad Je denkt aan de varkensslachterijen en zet vragende oogen op. De grootste misère staat voor de deur, vervolgt de ander. Drie auto's had ik, ik maakte nooit minder dan 10 mille per maand. Mijn vrouw hoefde zich niets te ontzeggen, mijn jongens.... (hij pinkt een traan weg). En nu is hef uit. Finaal uit. Ik kan van een wolkenkrabber springen.... Of in een tienkamerwoninkje mijn intrek ne men.... Kom, kom, zegje, hem een troos tende hand op den schouder leggend, niet zoo somber goede man. Het zal wel meevallen. Hebt u geen machtige vrienden, die u weer aan een behoor lijke betrekking kunnen helpen Eehoorlijke betrekking Waar Ziet u mij voor aan? Machtige vrien den? Ik behoor tot de honderd mach tigste mannen van Chicago. bent....!?! Natuurlijk ben ik bandiet. Weest u maar niet bang. Ik kan heusch wel taxeeren. Tja, het was tot nu toe het eenige beroep, dat hier eerbied af dwong. We hadden ze allemaal aan touwtjes, de agenten, de commissaris- ren en de rechters. En er was geen verkiezing, of „we had our say in it". Enfin, je was een gerespecteerd bur ger, en 't is misschien wat kinderach tig, maar daar ga je toch prat op. Maar wat is er dan veranderd? vraag je, als je weer een beetje op je verhaal bent gekomen. Maar heb je dan niet gelezen, dat het drankverbod waarschijnlijk wordt opgeheven? Dat is immers ons bankroet! Jarenlang heeft alles wat van de smokkelarij leeft, al zijn geld en invloed aangewend om het drank verbod in stand te houden. Wij had den een heilige alliantie met de ge heelonthouders. Telkens als er een aanval werd gedaan op het „droge" Amerika, hebben wij kapitalen besteed om de alcoholpropagandisten te vuur en te zwaard te bestrijden. Ik zou niet graag zeggen, höeveel we er hebben koud gemaakt.... Aan wien denk je eigenlijk, dat Hoover, de drankbestrij der, zijn baantje te danken heeft?.... Maar het is te mooi geweest.... Het kon niet zoo blijven. De „natten" gaan strijken met de overwinning. Het is uit met de drankbestrijding. Vol mededoogen laat je hem alleen met zijn zorgen. Het is altijd hard, te zien hoe iemand tevergeefs heeft gestreden voor een mooi ideaal. bestrating, opgebroken voor het leg gen voor de ondergrondsche verlich tïngskabel op verschillende plaatsen in de gemeente, nog verre van in orde is. De voorzitter deelde mede, dat de P. Z. E. M. door hem op een en an der is gewezen en dat de bestrating door den gemeente-straatmaker in or de zal worden gebracht op kosten van de P. Z. E. M. Provinciale Staten van Zeeland. Begrooting 1931. De begrooting 1931 met bijlagen, wijst in ontvang en uitgaaf aan f7.629.863,85 met een post onvoorzien ad f 94.030,49. In hun begeleidend schrijven wijzen Ged. Staten er op, dat deze begroo ting op sommige punten niet onbe langrijk afwijkt van vorige begrootin gen, omdat de nieuwe wet inzake de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten invloed heeft op de Pro vinciale financiën. Geen opcenten mo gen meer geheven worden op de per- soneele belasting, doch die op ver mogens- en inkomstenbelasting zijn in maximum verhoogd tot veertig. De re- keningscijfers der laatst afgesloten dienstjaren doen zien, dat dit geen verbetering beduidt voor de provincie en dat, in elk geval in de naaste toe voegde de actrice er kortaf aan toe. „Wilt U alsjeblieft niet onnoodig tijd verspillen?" Hulda verwijderde zich en Karina Valona en ik waren alleen. Ze ontdeed zich van haar mantel, want ze scheen de felle koude niet te voelen. Ze droeg een eenvoudige, zwar te, nauwsluitende japon en het viel mij op, dat zij een lederen gordel om haar middel had, waarin zich een re volver bevond. „Ik ben gekomen om U te helpen", zei ze. „Laten wij geen minuut verlie zen. Ik weet heel goed, dat U mij veracht en zonder twijfel heeft U hier voor motieven genoeg. Wilt U mijn hulp acoepteeren, Mevrouw?" „Waarmede kunt U mij van dienst zijn, mevrouw?" vroeg ik uit de hoogte. „Ik kan U bij den Koning brengen". Ik schrok hevig en mijn hart klopte me in de keel. Natuurlijk begreep ik echter onmid dellijk, dat ze mij slechts belachelijk wilde maken. Ik moest evenwel ten koste van alles kalm Zien te blijven. Ik vroeg haar, waar de Koning zich bevond, waarop zij antwoordde dat zijn verblijfplaats haar bekend was, komst, veeleer van een verschuiving, dan van een vermindering van den belastingdruk moet worden gesproken. De opcenten op de personeele belas ting brachten in 1926 op f350.735,91, die op de vermogens- en inkomsten belasting f 429.418,17, in 1927 resp. f361.337,24 en f425.081,62 en in 1928 f346.256,75 en f385.675,31. Hieruit blijkt, dat de opbrengst van 50 op centen op de hoofdsom der personeele belasting vrijwel gelijk was aan de op brengst van 20 opcenten op die der vermogens- en der inkomstenbelas ting. Daarom zullen de laatste thans tot het maximum moeten warden ge heven. Daarbij komt nog, dat de eerste 4 maanden van 1931 van geen der bei de soorten van belastingen opcenten kunnen worden geheven en dan alleen de nog loopende 20 opcenten op de vermogens- en inkomstenbelasting in komen. Er is nog een reden om bij de raming der belastingopbrengsten de meest mogelijke omzichtigheid te be trachten. Bedoeld wordt de algemeene crisis, die vooral op den landbouw haar invloed doet gelden. Onvermij delijk zullen zich dus de gevolgen dier crisis in een bij uitstek landbouw- provincie als Zeeland doen gevoelen in de opbrengst der belastingen. Zooal en ze mij bij hem zou brengen. Hij hield zich schuil, daar hij bezig was het leger geheel op zijn hand te krij gen. Ik begreep niet hoe het kwam, dat zij vrij was, en kon komen èn gaan waar ze zelf wilde. Op eenigszins ver- achtelijken toon antwoordde zij: „Ik heb hier en daar vrienden, Ma jesteit. Ik doe altijd precies, wat ik zelf wil". Niettegenstaande het heel vreemd klinkt, leek het mij toch, alsof ze volkomen oprecht was. Ze beloofde mij den volgenden dag bij den Ko ning te zullen brengen. .Spreekt U de waarheid, mevrouw Valona?" vroeg ik haar. ,Daar geef ik U mijn woord op, Majesteit". .Waarom wilt U me eigenlijk hel pen?" .Wellicht, omdat ik me er van be wust ben U verongelijkt te hebben, waardoor ik tevens het geheele land, dat zoo goed voor mij was, benadeeld heb. U moet niet vergeten, dat ik slechts een vreemdelinge in dit land ben, daar ik hier niet geboren werd". -.1.1' U JU (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1