1\° 150 Maandag 5 November 1050 117 Jaargang Ixand en Tuinbouw Uit de Radio Wereld. Het meisje, dat met een Koning trouwde ProViDcienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwena Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Onze vee-uitvoer naar België. De Belgische regeering voor scha devergoeding aangesproken. Naar wordt vernomen, heeft de ex porteur van het op 16 October uit Leeuwarden naar België verzonden vee, dat aldaar wegens het lijden aan mond- en klauwzeer werd geweigerd doch bij terugkomst in Leeuwarden volkomen gezond bleek te zijn, zich thans tot de Belgische autoriteiten ge wend om schadevergoeding. Er wordt aan herinnerd, dat ook de hoofd-inspecteur van den Veeartsenij kundigen Dienst te Leeuwarden, dr. C. Tenhaeff, verklaarde dat het be doelde vee, drie pinken en acht kal veren, gezond bevonden waren en on der Ned. Rijkscertificaat naar België werden verzonden, benevens toen zij op 20 October uit Esschen retour kwamen nogmaals bij keuring gezond werden bevonden. Zelfs zijn alle elf dieren op 't oogenblik nóg gezond! Dc Belgische regeering beeft op dit „geval", benevens op twee wagons vee uit Rotterdam, haar invoerverbod voor ons vee gegrond. Ten aanzien van den uitvoer van Nederlandsch vee in België is te Brus sel een onderhoud gevoerd tusschen een vertegenwoordiger van den Ne- derl. Veeartsenijkundïgen Dienst en het hoofd van den Belgischen Dienst, Men kwam daarbij tot overeenstem ming omtrent verscherpte maatrege len, in Nederland toe te passen met betrekking tot het voor uitvoer naar België bestemde vee. In verband hiermede werd in uit zicht gesteld, dat de wederopenstelling der Belgische grens zoodra het mond en klauwzeer in de Belgische quaran- tainestallen zal zijn geweken, in gun stige overweging zal worden genomen. Op grond hiervan is het niet uit gesloten, dat wellicht reeds uiterlijk 1 December de heropening der Belgi sche grens voor het Nederlandsche vee kan worden tegemoet gezien. Aangezien in den regel slechts op den len en 15en van elke maand het betreffende vee in België kan wor den ingevoerd, zoude in dit geval de invoer slechts één of ten hoogste twee maal zijn belemmerd. De radio-censuur. De V.A.J2.A. contra den Nederlandschen Staat. Naar wordt vernomen, zal de V. A. R. A. den Staat der Nederlanden in rechten aanspreken wegens het on rechtmatig verbreken van de redevoe ring, welke de secretaris van de V. A. R. A., de heer G. J. Zwcrtbroek, Woensdagavond 8 October j.l. te Lei den heeft gehouden. Mr. van der Goes van Naters te Heerlen zal hierbij voor de V. A. R. A. als rechtskundig adviseur optreden. Voorts dat men in leidende kringen van de V. A. R. A. zeer onaangenaam getroffen is door het feit, dat men of ficieel nimmer gehoord heeft, waarom 71 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. „Ja, dat is mogelijk. En waar zou de Koningin-Moeder zich bevinden, Hui- da? Hoe vreeselijk moet dit alles voor haar zijn". „De Koningin-Moeder, Mevrouw, zal bij den Koning gebleven zijn", zei Hulda met iets van trots. „En de Ko ning blijft in het land". Ik kreeg weer moed. Alhoewel ik mij hier in een afgelegen streek be vond, mij eenzaam en verlaten voelde en niet wist, wat het volgende oogen blik zou kunnen gebeuren, had ik toch de vaste overtuiging, dat alles wel terecht zou komen, en Max het ten slotte toch zou winnen. Hulda en ik keerden naar het verla ten huis terug, en begonnen plannen te miaken. Niettegenstaande ze nog de heer Zwertbroek eigenlijk werd af gebroken; men heeft dit in de bladen moeten lezen.Van de commissie is hiervan tot nu toe geen officieel be richt ontvangen. Bij informatie bij den secretaris van den Radioraad werd medegedeeld,-dat de kwestie van beantwoording nog een punt van bespreking in de com missie uitmaakt. De radio-censuur. De motie Albarda var worpen. In de Tweede Kamer had Vrijdag een stemming plaats over de motie- Albarda tot afschaffing van het pre ventief toezicht op de radio-uitzendin gen. De motie werd verworpen met 56-32 stemmen. Voor: de soc.-dem-, vrïjz. dem., communisten en de heer Flo- ris Vos (M.P.). Het aantal luisteraars in Nederland Zooals bekend is, is de bezitter van een radio-ontvangtoestel verplicht, hier van aangifte te doen aan het Rijks telegraafkantoor in zijn woonplaats Het aantal aangiften bedroeg op 1 October j.l. 233.314, hetgeen neerkomt op 29.80 toestelbezitters op elke 1000 inwoners. De stand op 1 Juli j.l. was 199.011. Radio Volks-Universiteit Holland. Meer zend-uren. 27 Juni j.l. werd de Radio-Volks universiteit Holland geopend. Sinds dien hebben driemaal per week uit zendingen plaats gevonden door be middeling van de A.V.R.O. Gebleken is, dat deze uitzendingen ten zeerste worden gewaardeerd en dat uitbrei ding wenschelijk geacht wordt. Hef Bestuur van den Bond van Nederland sche Volks-universiteiten heeft zich toen gewend tot de drie andere groote omroepvereenigingen V.A.R.A., K.R.O. en N.C.R.V., met het verzoek mede werking te willen verleenen ten einde tot een zoo algemeen mogelijke uit zending te komen van cursussen en lessen. Resultaat van gevoerde onderhan delingen is dat met ingang van 1 De cember uitzendingen zullen plaats vin den, niet door bemiddeling van de A.V.R.O., maar ook van de V.A.R.>. Over de mogelijkheid van verdere uit breiding worden nog besprekingen ge voerd. Voortaan zal de Radio Volks universiteit Holland de beschikking hebben over zes halve uren. De A. V. R. O. na 15 Mei Cijfers die spreken; op l October j.l. 141.745 leden. De Alg. Ver. Radio Omroep heeft in de maand September j.l. een nauw keurige ledentelling gehouden. In de Radio-Bode" van deze week lezen wij over de geweldige stijging over alle linies. Daaruit blijkt, dat de A. V. R. O. pp 1 October j.l. 141.745 leden telde. Op 1 October 1929 beliep het 93.004; alzoo een toeneming in één jaar tijds van bijna 50.000 leden. Op 1 October 1928 waren er 54.883 leden. De ontvangen bijdragen hebben met het toenemende ledengetal gelijken tred gehouden. Dat we niet met een kunstig aangewakkerden getal-aanwas heel jong is, is ze toch daar zij altijd aan het Hof verkeerde, uitstekend op de hoogte van de politiek. Ik vroeg haar, of zij ook begreep, wat er feite lijk gaande was en zij beweerde, dat Prins Joira ongetwijfeld van de om standigheden gebruik gemaakt had. Hierop keek ze me heel verlegen aan. „Je bedoelt, dat hij deze tijdelijke zoogenaamde onpopulariteit als een goede gelegenheid heeft aangegrepen?" bracht ik in het midden. „Hulda, het is afschuwelijk, dat het volk voor mij partij kiest tegen den Koning. Ik kan het niet verdragen en je moet even openhartig met mij spreken, als ik hef met jou doe. Hetgeen ons thans te doen staat, is te bedenken, wat hef beste is in het algemeen belang. Je weet alles omtrent Valona en blijkbaar is het ook in heel Lostrasia bekend. Maar Hulda, dat komt er nu volstrekt niet op aan. Ik heb ongelijk gehad en had niet moeten wegloopen. Het was onverantwoordelijk van mij. Ik heb er niet aan gedacht, dat een "dergelijke daad van iemand in mijn positie van veel grootere beteekenis is, dan wan neer een gewoon mensch zooiets doet. te doen hebben, blijkt zonneklaar. Luister nu naar de cijfers der van de leden ontvangen contributies. Ontvangen bijdragen in geld: 1928: f363.000. 1929: f549.000 (stijging f186.000). 1930: f770.000 (stijging f221.000). De gemiddelde stijgfng van het le dental der A. V. R. O. van 1929 op 1930 bedraagt 52%. Er zijn plaatsen, die, wat de stijging in procenten be treft, een bijzonder goed figuur maken. Bovenaan staat Dieren met 206o/o Maar hier volgt het lijstje van uit blinkers: Bergen op Zoom 63% Amersfoort 67%, Nijmegen 72%, Gin neken 81%, Middelburg 94%, Henge lo (O.) 97%, Goes 98%, Delft 99% Doesburg 100%, Oïsterwijk 100% Maastricht 130%. In de vier groote steden, Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, tellen wij 54.104 leden; de „provincie" telt er 87.641. In de steden met een grootendeels katholieke bevolking (Bergen op Zoom, Breda, Tilburg, Den Bosch, Eindhoven, Nijmegen) tellen wij nog 4579 leden. In een als „socialistisch" bekend staande streek, de Zaan, tellen wij 1381 leden. De oplage der „Radio-Bode" neemt nog steeds toe; het nummer van 31 October 1930 had een oplaag van 235.100 exemplaren, waarvan 190.203 voor betalende abonné's. (Deze cijfers groeiden den laatsten tijd elke week). De 45.000 „losse" nummers zijn bij ons zoo goed als allen „raak". De Westsluis te Terneuzen. De sluis geheel hersteld. Donderdagavond half zeven uur was de groote Westsluis te Terneuzen gereed en is het eerste schip weer gepasseerd, gevolgd door verschillende andere, die op dit tijdstip hebben gewacht. Het is zoowel voor de haven van Terneuzen als voor die te Gent van groote be teekenis, dat het den Rijkswaterstaat gelukt is dit werk op zoo korten tijd klaar te spelen. In den aanvang heeft geen enkel deskundige, in verband met den aard van het te verrichten werk, een dergelijk verloop durven voor spellen. Het water in het kanaal tusschen Terneuzen en Sas van Gent is weer op normaal peil gebracht en de sluis te Sas van Gent is weer opengezet. Op het kanaal GentTerneuzen is de gewone toestand weer hersteld. Afscheid veldwachter Verton. Na 22 jaren dienst met pensioen. Vrijdag was den dag aangebroken dat de rijksveldwachter P. Vertonden dienst met pensioen ging verlaten. Om T; - LEEUWARDEN - Ik vrees heel wat kwaad gesticht te hebben". ,Oh, wat is U edelmoedig, Me vrouw!" riep zij uit. ,Nee, nee", zeide ik, „dat is van geenerlei belang. Het eenige, waaraan nu gedacht moet worden is de veilig heid van den Koning en het onder drukken van den opstand. Zeg mij eens eerlijk, Hulda, vindt je ook niet, dat ik nu bij hem moet zijn?" „Natuurlijk zou dit bij het volk een heel groot verschil maken", stemde ze nadenkend toe. „Als Uwe Majesteit bij den Koning was, ben Tk er zeker van, dat de geheele natie zich onmid dellijk aan zijn kant zou scharen. Ik vermoed, dat dit de voornaamste re den is, waarom Joira en zijn mannen U het land uit willen hebben". ,Wat het ook kost, we -moeten bij den Koning zien te komen", zei ik. Ik was zoo opgewonden, dat ik eigenlijk zelf niet goed wist, wat ik deed. „Ik had nooit weg mogen gaan- Oh, wat kunnen wij toch soms dwaze dingen doenToen zag ik de deelnemen de uitdrukking in Huida's oogen en ik was bijna in tranen losgebarsten. dit feit te herdenken waren ten zijnen huize bijeengekomen de Majoor der Rijksveldwacht te 's Heer Arendsker- ke met de manschappen uit die bri gade en de beide gemeente-veldwach ters van Wissenkerke. De Majoor be gon met een toespraak en memoreerde dat dhr. Verton vanaf 1908 bij de Rijks veldwacht zijnde, velen bij het korps heeft zien komen en gaan tot ook voor hem de tijd is aangebroken om ook te gaan, na eerst de vele veran deringen in het korps te hebben me degemaakt, wat betreft reorganisatie en verandering van wetten. Alhoewel spr. de heer Verton nog maar enkele jaren kent, schetste hij hem als een zeer getrouw en ijverig politieman en hij hoopte dat hij met zijn gezin zijn pensioen in gezondheid mag genieten. De gemeente-veldwachter Heijboer sloot zich hierbij aan. De overige rijks veldwachters prezen den kameraad- schappelijken omgang met Verton. De gemeente-veldwachter van de Vreugde sprak zijn tevredenheid uit over den vriendschappelijken omgang met Ver ton gedurende 15 jaren van samen dienst verrichten. Daarna werd als ge schenk aangeboden een electr. lamp en eenige andere cadeaux. De heer Verton dankte allen voor de betoonde belangstelling en geschenken en hoop te, dat hoewel hij uit de gelederen der Rijksveldwacht vertrok, de vriend - schap niet uit hun midden zoude ver dwijnen. Gemeenteraad van Kapelle. Begrooting vastgesteld; leve ranties aan het Burg. Armbe stuur; het rooien van zieke boomen. Vrijdagmiddag kwam de raad van Kapelle in openbare zitting bijeen. Al le leden waren tegenwoordig, behalve de heer A. v. d. Have met kennisge ving. De voorzitter deelt mee, dat de aanbesteding van het te bouwen schuur tje achter het bestaande postkantoor is gegund aan den laagsten inschrij ver, de firma D. van Maris te Kapelle voor f423,De heer M. de Klerk, benoemd hoofd der O. L. school te Kapelle, berichtte zijn benoeming aan te nemen en in dienst te treden 1 Jan. 1931; ook de onderwijzer van bijstand, de heer A. C. Bruinshoofd, treedt zoo mogelijk in de helft van Dec. a.s. in dienst. Ged. Staten berichten, dat de jaarwedde van -den ambtenaar van den Burg. Stand, de heer A. S. J. van Dijke, is bepaald op f290,die van den burgemeester op f100,Beslo ten werd athaesie te betuigen aan het rapport voor betere verbinding (verkeersregeling) met de prov. Zuid- Holland. Namens de commissie belast met het onderzoek van de gemeente- begrooting 1931, bracht de heer A. v. der Graaff rapport uit. Spr. deelde mee, dat de commissie in haar geheel de begrooting goedkeurt, behoudens de post straatverlichting, om deze met f200 te verminderen en de memorie post voor een te vormen ophaaldienst te verhoogen met dit bedrag. In ont vangst en uitgaaf volgde vaststelling op een bedrag van f 72.595,25. Ook werd door den heer A. v. d. Graaff eveneens rapport uitgebracht en werd geadviseerd tot vaststelling van de re- 'Dagboekblaadjes „Hulda, wat is het leven toch moei lijk". „Mevrouw, mag ik U zeggen, wat mij op het hart ligt?" vroeg ze plot seling op bescheiden toon. „Zeg alles, wat je maar wilt", ant woordde ik. „Spreek met mij, alsof je tegenover een vriendin staat. Wij zijn beiden nog zoo jong, Hulda, en in de laatste dagen heb ik het gevoel ge kregen, alsof je mijn zuster bent. Het was zoo flink van je met mij mee te komen". „Wat ik zeggen wilde, is dit", zei ze met gedempte stem. „U moet het mij niet kwalijk nemen, want eigenlijk mag ik er niet over praten. Hugo Resta heeft mij echter gezegd, dat Karina Valona onweerstaanbaar is, en de mannen geheel betoovert. Het lijkt wel, alsof zij duivelsche machten bezit". „Ik begrijp het", antwoordde ik haastig. „Het was heel verkeerd van mij al de schuld op Max te werpen. Hulda, laten wij daarom alles trachten te vergeten. Wij zullen niet meer aan haar denken, doch moeten al onze krachten inspannen om Max te be reiken. En", voegde ik er met een 3 NOV. De ware rede, die Mus solini heeft gehouden ter eere van den achtsten verjaardag van den op- marsch naar Home, heeft Stefani ge seind. Zij moet als volgt hebben ge luid; „Volk van helden! „Een arbeid van acht jaren is thans afgesloten. Hat fascisme heeft over de gansche lijn gezegevierd en fantasie hemden worden nog slechts in de ge heime vergaderingen der vrijmetse laars gedragen! (Vreugde). Ons succes heeft de geheele wereld echter ver vuld van naijver en waarheen wij on zen blik ook wenden, overal wapent de wereld zich tegen ons geloeiCor rupte pers-schavuiten hebben be weerd, dat ik mij dit verbeeld, maar ik heb hier de bewijzen bij mij voor de oorlogstoebereidselen tegen Italië, van F rankrijk, Duitschland, Spanje Griekenland, België, Nederland (dat zoo juist zijn vloot tegen ons heeft uitgebreid), Noorwegen, fa van China, Chili en Ecuador! (geroep: Hoesgos- mogelijk!) Wat blijft ons anders over dan ons ook te wapenen, en niet al leen onszelf, maar ook onze zoons, onze kinderen en onze zuigelingen? Bravo's). Onze jongens en meisjes vormen reeds de eskadrons der toe komst, en wij zullen niet rusten, voor dat iedere wieg herschapen is in een vesting! (Dreunend applaus, afgewis seld door het gerinkel van rammelaars „Op deze wijze zullen wij het ver molmde, huichelachtige Europa den vrede opdwingen met onze kanonnen, die schooner zijn dan mijn mooiste woorden, al is dat veel gezegd geroep hij is goed!), want woorden zijn ijdel, de aanwezigen buitengesloten. „Onze betrekkingen met het buiten land, speciaal met Hitier en Starkem- berg, zijn van den meest vriendschap pelijken aard. (Applaus). „De arrestatie van den Holland- schen anarchist Schmidt bewijst ech ter, dat wij steeds op onaangename verwikkelingen voorbereid moeten zijn en het geweer bij den voet moeten houden. „Onze handelsbalans wordt met den dag gunstiger. Want, al moeten wij steeds meer invoeren, wij voeren daar entegen het fascisme uit, en alles wijst er op, dat deze export hand over hand toeneemt. Dat juist een fijnzinnig in tellect als Hitler ons voorbeeld na volgt, strekt ons tot eere (instem ming). „Kortom, wij gaan onder mijn iveet- galooze leiding daverende tijden tege moet en de hoofdzaak is, ik ben nog steeds gezond, al zit ik nu ook niet te paard". Mussolini eindigde zijn veertig mi nuten toegejuichte rede met een woord van weemoedige hulde aan de Ita- liaansche leden van Al Capone's ben de, die te Chicago, ver van het vader land, het leven hadden gelaten. kening 1929 van het Burg. Armbestuur De begrooting 1931 van het Burg. Arm bestuur eveneens nagezien, kan vol gens de commissie worden goedge keurd; alleen wordt gevraagd op een punt nadere toelichting; de commis- moedigenden glimlach aan toe, „je kunt er zeker van zijn, dat wanneer wij bij den Koning zijn, wij ook Hugo Resta zullen vinden". Een half uur later werd onzen plan nen op een ruwe wijze de bodem in geslagen. Het was een heerlijke Oc- toberdag en de zon scheen verrukke lijk. Wij bevonden ons in den tuin en waren druk bezig appels van een ouden boom te plukken, het eenige voedsel, dat wij konden vinden. Een roode auto kwam aanrijden en hieruit ste gen drie mannen, in die eigenaardige uniformen gekleed, waaraan wij gelei delijk gewend waren geraakt. Ze zagen er evenwel niet zoo ruw uit als de wachten te Vesteral. Een van hen kwam op ons toe en salueerde. Het bleek, dat hij ons hals over kop achterna gezonden was. Er scheen het een of ander misverstand in het spel te zijn. Wij zouden per slot van rekening niet in vrijheid ge steld worden, en moesten ons nog steeds als gevangenen beschouwen. Tenminste dit gold voor mij. Hij sloeg ternauwernood acht op Hulda. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1