QtjkóéJh&d* BERKO ERRES CHT OP V» WEEK OM Rechtszaken. Lrand en Tuinbouw Kunst Binnenland zoo'n spiegel kan zeer leerzaam zijn er kan een groote opvoedende kracht van uitgaan voor de ouders zelf. Daar om moeten de ouders zelfkennis en zelfbeheersching leeren. De voornaam ste factor bij de opvoeding is nog al tijd het voorbeeld en de zucht tot na doen, althans bij jonge kinderen. Wan neer de kinderen dagelijks zien, dat de ouders over allerlei kleinigheden twisten, dan beschouwen zij dat als de normale handelwijze en doen het zelfde. Zien zij echter, dat de ouders vriendelijk tegen elkaar zijn en zich ook bij verschil van meenïng rustig houden, dan gaat er van zoo'n voor beeld een groote opvoedende kracht uit. Kinderen merken scherp op, ge woonlijk veel scherper dan hun ouders vermoeden. Toch hebben soms zeer rustige ouders twistzieke kinderen. Het zijn uitzon deringen, doch zij komen voor. Daar is echter gewoonlijk een andere oor zaak voor de twistzucht aan te wij zen, o.a. een te hoog idee van zichzelf hebben. En ook daaraan hebben ge woonlijk de ouders schuld. Dikwijls is een kind van drie jaar hen reeds de baas. Waarom zou het zijn machts gevoel dan ook niet eens botvieren op een broertje of een zusje? De oor zaak is, dat de ouders brutaliteit, het zichzelf willen handhaven en de steeds toenemende koppigheid en eigenwijs heid in het zeer jonge kind niet heb ben tegengegaan, doch zich in stilte en misschien zelfs openlijk heb ben verheugd over den „sterken wil' en het „bij de hand" zijn van hun kind. En dan kan in drie jaar heel wat bedorven worden, wat op zijn best met groote moeite hersteld moet worden. Zijn de kinderen eenmaal twistziek, dan is er veel moeite en geduld voor noodig, wanneer men al thans iets wil bereiken. Het geven van een goed voorbeeld en het niet lan ger versterken van slechte eigenschap pen in een kind kan alsnog begon nen wordenbeter laat dan nooit Ver der is het dan noodig, de kinderen gedurende eenigen tijd zooveel mo gelijk van elkaar verwijderd te houden en ze zoo druk mogelijk bezig te hou den, om het ontstaan van twist te voorkomen en hen daardoor van de twistgewoonte te bevrijden. Gaat dit goed, dan probeere men de kinderen weer samen te laten spelen, eerst ech ter met de moeder er bij. Dan Kunnen de kinderen zien, hoe prettig spelen kan zijn, wanneer het niet altijd door gekibbel bedorven wordt. Inplaats van egoïsme, liefdeloosheid en koppig-zïjn, moeten de kinderen onder de onafge broken, toegewijde meewerking der moeder zich leeren schikken, leeren toegeven, ook eens de minste zijn en ongelijk te bekennen. Soms zien zij zelf in, hoe onzinnig hun gekibbel eigenlijk is en zoo'n oogenblik van plotseling begrijpen kan een kind heel dikwijls radicaal veranderen. Wij leven in een tijd van strijd, ook in het openbare leven. Onze jonge kinderen behoeven daar echter nog niet de terugslag van te ondervinden. In de familiekring en aan tafel spre ken wij er liefst niet over; vooral het hooren debatteeren en argumenteeren door volwassenen heeft een zeer on- gunstigen invloed op kinderen. Onderhoud van tafelzilver. Zilver wordt vooral aangetast door koolzuur en zwavel en heeft dus het meest te lijden van voedsel, waarin deze stoffen in groote hoeveelheden voorkomen. Ook rook tast het zilver aan. Men doet verstandig, het zilver niet zoolang te verwaarloozen, tot ma chinaal polijsten noodig is. Bij verzil verde couverts zou de zilverlaag daar door zeer dun worden, terwijl echt zilver er belangrijk door achteruitgaat in gewicht en dus in waarde. Zilver, dat dagelijks gebruikt wordt, wassche men daarom zoo spoedig mo gelijk na het eten af in lauw zeepwa ter, gevolgd door schoon lauw water. Voor het afdrogen wordt een zachte, droge linnen doek gebruikt. Een goe de gewoonte is ook het afvegen van elk stuk met een zeemleercn lap bij het uitleggen van het servies voor het dekken van de tafel. Wanneer men het zilver dagelijks zoo verzorgt, behoeft men er bij hef periodiek schoonmaken niet op te schuren, wat zoo nadeelig er voor is. Bovendien behoeft men de periodieke schoonmaak dan niet elke week of elke veertien dagen te houden. Toch is het wel noodig, dit ongeveer eens per maand te doen, ook als het zilver slechts bij bijzondere gelegenhe den of misschien in het geheel niet ia gebruikt. De meeste poetsmiddelen bestaan uit kalk met enkele chemische bijmengse- len, voornamelijk zeep. Te grove kalk zal krasjes veroorzaken en te veel van het zilver doen afslijten, zoodat de toegebrachte schade grooter is dan het prijsverschil tusschen middelma tig en zeer goed poetsgoed. Bij het poetsen wordt om dezelfde reden een zacht doekje of vochtig sponsje ge bruikt. Het allerbeste is flanel. Men wrijft zachtjes met een tweede lapje tot het glimt. Zilver met ingewikkelde patronen wordt met een speciaal zilverborstel tje behandeld. Het moet stevig genoeg zijn om het voorwerp grondig te kun nen reinigen, doch niet zoo hard, dat er krassen door ontstaan. Heel smalle borstels worden voor de handvaten en lange groeven gebruikt, terwijl bree- dere in den handeï zijn voor grootere oppervlakken. Na het poetsen wordt het zilver in warm zeepwater gewasschen, waarin een paar druppels ammonia zijn ge daan. Zoo zal men een mooie glans verkrijgen, die tevens duurzaam is, Het meerdere werk zal er ruimschoots door beloond worden. Echt zilver of zwaar verzilverde voorwerpen kan men uitkoken in een aluminium pan met een theelepeltje zout en een theelepeltje soda voor el ken liter water. Hierdoor ontstaat een electrolyfische werking tusschen zilver en aluminium, waardoor de onreinhe den op de pan worden overgebracht. Wil men het reinigen van jle pan voor komen, dan koopt men reepjes alumï nium en kookt hef zilver in een ge emailleerde pan. Elk stuk zilver moet echter het aluminium reepje aanraken of tegen een ander stuk zilver aanlig gen, dat het aluminium aanraakt. Hier door wordt het vuil verwijderd met de helft van zijn gewicht aan zilver, ter wijl met polijsten 10 maal het gewicht van het vuil aan zilver verloren gaat. Deze gemakkelijke en voordeelige rei- nigingsmethode is uit den aard der zaak niet mogelijk bij het Fransche „grijze" zilver en bij geoxydeerd zil ver. Ook kandelaars en voorwerpen met een hol handvat komen er niet voor in aanmerking. Bij aankoop van zilver kan men al dadelijk vragen of het op die wijze gereinigd mag worden, Het is echter beter, te zorgen, dat een zoo radicale reiniging niet noodig wordt. Moet men het zilver lang be waren, dan koope men speciaal vocht en luchtdicht papier, waarin het stevig wordt ingepakt. Wanneer men het zilver met eenige zorg behandelt, zal men er veel vol doening van beleven en ondervinden, dat het bij al zijn zachtheid en piet baarheid toch een sterk en duurzaam metaal is, dat met de tientallen van jaren nog mooier en zachter van glans wordt. De vlek, die alles bederft. (Slot). Deze voorschriften in dit overige schrijven zijn voornamelijk bedoeld voor vlekken op kleeren; voor enkele andere voorwerpen geven wij in het volgende bijzondere aanwijzingen: Aluminium: vlekken van binnen wor den verwijderd door de pan met wa ter te vullen en wat azijn, een stukje citroen, e.d. er bij te doen. Koper: als er erge vlekken op zijn, kan men het koper koken in soda water, waarna het goed afgewasschen wordt, eerst met koud water, dan met warm zeepsop, en dan weer met koud water. Vervolgens wordt het gedroogd en op de gewone wijze gepoetst. Baksteenen: een borsteltje met azijn en afwasschen met lauw water. Karpetten: vetvlekken afkrabben met een bot mes, met krijt bedekken en dan met een stuk vloei, waarover men strijkt met een niet te heet ijzer; daarna wordt het karpet gewreven met een lapje met tetrachloorkoolstof. De meeste vlekken kunnen uit karpetten verwijderd worden door borstelen met een oplossing van 1/2 liter ossengal op een emmer warm water. Het karpet wordt daarna met een zachten, schoo- nen doek drooggewreven. Meubels: vlekken op gepolitoerde meubels wrijven met een zachten doek met parafine. Voor het opnieuw poli toeren kan men de meubels met warm zeepsop goed schoonmaken en daarna afspoelen en met een zachten doek drogen. Op bekleede meubels verwij- dere men vetvlekken met tetrachloor koolstof en kleverige vlekken met warm zeepsop. Na het opdrogen de geheele bekleede oppervlakte wrijven met schoone, droge zemelen, die later weer afgeborsteld en uitgeklopt wor den. Men kan het ontstaan van vlek ken ook voorkomen door de geheele oppervlakte in te wrijven met een beetje tetrachloorkoolstof. Kringen: die op de tafels gemaakt zijn door warme borden, worden met lijnolie gewreven; daarna wordt er een beetje wijngeest op gegoten en dade lijk afgeveegd. Zoo noodig kan men dit eenige keeren herhalen, waarna de tafel opnieuw gewreven wordt. Inktvlekken: op karpetten worden met zout bestrooid en vochtig gemaakt met melk. Na eenige uren wordt het kleed met warm water afgesponsd en met een doek gedroogd. Zoo noodig moet men de behandeling herhalen, en als dit niet helpt, een oplossing kalïumpermanganaat aanwenden, ge- KLAVERBLAD'* SHAVING STICKS No. '285 zijn de beste. Zijn zacht en aangenaam. Geven een Overvloedig roomig schalm. Zijn vdterst vooxdeeiig^ Zijn tot de laatste snipper op te gebruiken. Doen voor geen enkel Jnuten- landscb merk onder. fiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiniimiiiiutimn Zeepfabriek „Het Klaverblad" HAARLEM Berko-Erres de soliedste en sterkste rijwiellamp. De dynamo loopt op kogellagers en behoeft niet te worden gesmeerd. Berko-Erres rijwiellam pen worden in de oudste fAA 50 fabriek gemaakt volgens Tl_ de nieuwste constructie. N.V HANDELMAATSCHAPPIJ R. S. STOKVIS ZONEN ROTTERDAM-AMSTERDAM-GRONINGEN volgd door waterstofperoxyde of een oplossing van wijnsteenzuur. Inktvlek ken op meubels worden verwijderd door afwasschen met resp. een oplos sing van wijnsteenzuur, warm water, sodawater en weer warm water. Daar na droogt men ze af en wrijft ze op. Inktvlekken op den vloer worden met vloei gedroogd, waarna de vloer wordt gewasschen. Verder handelt men als bij meubels. Leer: een mengsel van gelijke dee len paraffine en gesmolten zeep, dat met een zachten doek wordt ingewre ven, daarna wordt het leer met vet opgewreven. Vlekken uit leer kunnen ook goed verwijderd worden meteen mengsel van twee deelen terpentijn, twee deelen lijnolie, één deel metyl- alcoliol. Men schudt het in een flesch- je goed dooreen en kan het dan al tijd bij de hand houden. Linoleum: als regel zal terpentijn de vlekken verwijderen; anders ge- bruike men paraffine of benzine. Marmer: een mengsel van zeep en krijt op de vlekken wrijven en na een paar minuten met warm water afwas schen, waarna het marmer droog ge wreven wordt. Spiegels: het glas en de lijst af stoffen en het glas opwrijven met een ineenge frommelde krant. Blijven er toch nog vlekken over, dan laat men op den spiegel een mengsel van krijt en methyl-alcohol drogen, waarna hef met een stofdoek wordt afgewreven en de spiegel gepoetst wordt met een zeem. Roet op metaal: vlug wrijven met een zachten doek met lijnolie; groeven en hoekjes met een borsteltje behan delen. Na het metaal een nacht in de olie te hebben laten staan, wordt al de overtollige olie weggewreven. Behangselpapier.- als het gevernist is, kan men het (van boven naar onder werkende) afzeemen met een halven emmer warm water, waarin een scheut je ammonia is opgelost. Men moet er bepaald een zeemleeren lap voor ge bruiken en geen doek; dit geldt ook voor het afdrogen. Ander behang wordt eerst voorzichtig afgestoft, waar na de vlekken met zemelen voorzich tig worden gewreven. Dezelfde zeme len worden geen" twee keer gebruikt; vetvlekken zijn tevoren verwijderd met tetrachloorkoolstof. Men kan ook veel vlekken verwijderen met een schoon stukje wit gomelastiek of met een bal letje deeg van meel en ammonia. der over zijn Indische reis bekend zal maken. 2 X hooger op. Ook de Officier van Justitie te Mid delburg heeft hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis der Recht bank van 27 October j.l., waarbij M. L., 31 jaar, sleepbootkapitein te Ant werpen is veroordeeld tot 1 maand hechtenis, voorwaardelijk proeftijd 3 jaar, wegens het aan zijn schuld te wijten zijn, dat een aanvaring ontstaat op de Wester-Schelde, waarbij een persoon het leven verliest. Speenhoff terug. Uit Indië. Woensdagmorgen is de familie Speen hoff met het stoomschip Johan van Oldenbarneveldt uit Indië hier te lan de teruggekeerd. Binnenkort zal Speenhoff c.s. een tournee door Nederland beginnen, waarop de dichter-zanger een en an- De crisis Werkgevers- en werknemersbon den besluiten tot samenwerking. Op uitnoodiging van de werkgevers bonden in het landbouwbedrijf in de provincie Groningen, heeft Maandag te Groningen onder leiding van den heer D. M. Takens te Meeden een bij eenkomst plaats gehad van de bestu ren van al de neutrale en christelijke werkgeversbonden in het landbouwbe drijf in de districten Oostelijk Gro ningen, Veenkoloniën, Hoogeland, Mar- ne en Noordelijk Westerkwartier met de moderne, christelijke en r.-k. land arbeidersbonden, ter bespreking van de landbouwcrisis en de daartegen ge zamenlijk te nemen maatregelen. Na discussie bleken de besturen van al de aanwezige werkgevers- en werkne mersbonden overtuigd van de wen- schelijkheid en de noodzakelijkheid van samenwerking, ter verkrijging van steun van overheidswege voor den landbouw. Besloten werd, allereerst een commissie in te stellen, welke de grondslagen voor die samenwerking, onder nadere goedkeuring van de be trokken instanties, zal vaststellen. In die commissie zullen 6 vertegenwoor digers van werkgevers en landbouw organisaties in de provincie Gronin gen plaats nemen, en een gelijk aantal van de drie landarbeidersbonden. Voorts zullen, ten einde tot nationale samenwerking te komen, 5 vertegen woordigers van den landbouw uit an dere deelen van het land worden uit- genoodigd, als lid der commissie toe te treden. achterna. De man haalde een revolver uit ,den zak en wilde schieten. De agent was hem echter te vlug af en loste dadelijk een schot boven hef hoofd van den man, die daardoor zoo schrok, dat hij zich gewillig overgaf. Hij bleek afkomstig te zijn uit Berlijn. Zijn revolver was geladen met vier scherpe patronen. Bovendien had hij nog 17 scherpe patronen bij zich. Bij onderzoek is gebleken dat hij een be zoek had gebracht bij een melkhande laar, waar hij een bedrag van f9 had ontvreemd. Hij heeft nog getracht in te breken bij een bakker en uit de garage een bedrag ontvreemd van f22. De bewoners werden door het lawaai wakker en waarschuwden de politie. De invoer van Russisch graan. Tegenmaatregelen gevraagd. Het Tweede Kamerlid, de heer Fles- kens, heeft aan den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend: a. dat sedert eenigen tijd de in voer van Russisch graan bovenmate is toegenomen en geheel het karakter heeft aangenomen van een dumping; b. dat verscheidene landen, o.a. Frankrijk en België, maatregelen heb ben genomen, om den invoer van Rus sisch graan te beperken of te verhin deren; c. dat volgens de bladen, ten ge volge van het invoerverbod in België, thans 22 schepen met Russisch graan onderweg zijn van Antwerpen naar Holland? Is de minister niet van oordeel, dat de ongebreidelde invoer van Russisch graan dreigt te leiden tot een debacle voor de Nederlandsche akkerbouwers, doordat hun graan waardeloos en on verkoopbaar wordt? Is de minister bereid, onverwijld maatregelen te nemen, om dit direct dreigend gevaar af te wenden, b.v. door maatregelen te nemen, ten einde den invoer van Russisch graan te be perken of onmogelijk te maken? ERKEND DE BESTE Inbraak. Een aanhouding. Een agent van politie te Bloemen- daal was op de hoogte gesteld dat er Woensdagnacht ingebroken was te Bentveld. Op den Bentveldschen weg zag hij een man loopen en zette hem Ir. L. A. Fruytier. De „Staatscourant" van Woensdag avond bevat de benoeming van ir. L. A. Fruytier, oud-gouverneur van Cu rasao, met ingang van 1 December a.s. tot hoofd van den dienst der Arbeids inspectie in het eerste district met standplaats Maastricht. Vechtpartij op een kermis. Een arbeider gedood. Tijdens de kermis te Drachten ont stond Woensdagavond in het café Jonker" een vechtpartij, waarbij van het mes gebruik gemaakt werd. Na de vechtpartij bleek, dat de 27-jarïge on gehuwde arbeider J. v. d. Meulen, woonachtig te De Wilgen nabij Drach ten, door messteken in den buik was gewond. Een half uur daarna is hij aan de gevolgen van deze verwondin gen overleden. Als vermoedelijke daders heeft de politie, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek instelde, gearresteerd den 30-jarïgen muzikant D. Tabak, afkom stig van Harkema-Opeinde, en een ze keren Wagenaar, eveneens uit die plaats afkomstig. Zij zijn in verzeker de bewaring gesteld.

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 3