De Schelde- Zender. Sport. HEERENBAAI Rechtszaken. ProViDcienieuWs Parlementaria. Stadsnieuws Hallo, Hallo. Hier is het draadloos uitzendstation de Scheldezender. Vindt u het interessant te hooren, dat de S.D.A.P. en de bestuurders- bond te Viissiiiigeo plannen hebben om niet mede te werken aan de leesten, die in 1931 in de Sqheldestad zullen worden ge organiseerd ter gelegenheid van de opening der nieuwe haven. Zal de Koningin d' stad wellicht met een bezoek vereeren? dat de afdeeÜng Middelburg van, den Ned. bond van koffiehuis- en restaurant houders enz. bevreesd is, dat de inrich ting van een raadskelder onder het Mid- de!burgsche stadhuis veel brandgevaar voor dat schocne bouwwerk zal opleveren. Al dus betoogt de afdaling in een adres aan den raad. Deze brand-vrees lijkt ons er een met een.... luchtje van eigen belang,. diat het niet aardig was van de K. V.K. om in alle couranten te doen uitko men „Van de toekomst der K.L.M. op Schouwen stellen we ons niet veel voor' dat vele journalisten hopen, dat ds Hofman uit Krabbendijke eindelijk eens een beroep zal aannemen. Zoolang hij dit niet doet moeten zij minstens 2 maai per week zijn naam in wie weet hoeveel bladen lezen, dat de volgende week de electrifi- catie van geheel Schouwen-Duiveland een voldongen feit zal zijn. „Nu nog een af doende verbinding met den vasten wal en de knellende banden van ons isolement zijn groiotendeels geslaakt," juichtte de „Zierikzeesche Nieuwsbode". Het ver band tusschen een en ander is ons niet recht duidelijk, dat de koeien onder Yerseke, blij kens de berichten in de bladen, dezer dagen lot haar uiers in het water stonden. Een verleidelijke situatie voor zindelijke melkboeren, dat aan de opening van de sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg een feestelijk karakter zal worden gegeven, dat in de afgeloopan week de Zuid- Bevelandsche Waterleiding haar 8000ste aansluiting kon boeken. Aangezien het bleef de feestvlag binnen, dat de sluis in Terneuzen gerepa reerd is en weer in gebruik genomen kan worden. ïn Gent zullen in verband hier mede de sluizen der feestvreugde wel ge opend worden, dat tal van Zeeuwsche gemeenten de begrooting voor 1931 reeds behandeld hebben. Het zal ons benieuwen of Goes haar begrooting weer als Sint Nicolaas- surprise of als Kerst-cadeau achter zal houden, dat in Zierikzee een moderne was- scherij in gebruik genomen is. „Nu nog een verbinding met den vasten wal", enz... Zie boven, dat we de opening van een badhuis in Goes nog maar niet kunnen melden, dat de accountant van de Ver. van Ned. Gemeenten dezer dagen voor het eerst de boeken en de kas van de ge meente Zierikzee inspecteerde. Hij vond ver schillende „potjes" tot een gezamen lijk bedrag van f 4363,50 en niemand weet vanwaar ze komen. Een meevallertje voor Zierikzee. Vermoedelijk zullen vele ge meenten voortaan hun boeken en kassen door de Ver. van Ned. Gemeenten laten inspecteeren, dat we in de „Zeeuw" onlangs een uitvoerige bespreking van de ook door ons besproken bewerking van Oscar Wil de's „Reading Goal" troffen. Tot onze groote verwondering had de recensent ver zuimd te melden.... dat de bewerker van deze ballade de Goesche dichter Leo van Breen is, dat ons dit temeer opviel, daar het zelfde blad na het tot stand komen van een nieuw winkelpand nooit nalaat zelfs de namen van schilder en metselaar te noemen, dat we hieruit mogen besluiten, dat dichters ook op eeu ander dam Financieel gebied ©r wel eens bekaaid af komen, dat de Middelbu,rgsche huisvrou wen onlangs een hoedenfabriék in Goes kwamen bezichtigen- Of ter eere van dit bezoek een mode-show met Goesche man nequins georganiseerd is geworden konden we niet te weten komen, dat de Geosche straatorgels velen aan zidh zouden verplichten als ze weer eens ©en nieuw 1-deelig repertoire aan sneden. Hier is verder niets aanwezig. Wij sluiten nu. Adieu. VOETBAL. Het programma voor Zondag a.s. dat voor onderstaande klassen is vast gesteld, luidt als volgt: Zuidelijke le klasse K.N.V.B. L. O. N. G. A.-P. S. V. Eindhoven—De Valk. M. V. V. B. V. V. Wilhelmina Willem II. Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. MiddelburgBreda. D. O. S. K. O.—Zeelandia. R. B. C.—Dongen. De BaronieT. S. C. Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. Zeelandia II—Walcheren. ZierikzeeHulst. Vlissingen IIS. I. N. O. T. O. Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. H. K. I.—Nieuw Borgvliet. Goes-N. A. C. III. BoeimeerVlissingen. Paars-W itAlliance. Arts v. d Meulen. Woensdag slaagde aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam voor het arts-examen de heer A. Y. van der Meulen, de doelverdediger van het Nederlandsch elftal. LUCHTVAART. Een Engelsch verkeersvliegtuig verongelukt. Drie dooden, de andere in zittenden zwaar gewond. Tijdens dichten mist is een vlieg tuig van de Engelsche luchtvaartmaat schappij, dat van Le Bourget op weg was naar Croydon, neergestort opeen veld, ongeveer 10 mijl van Boulogne. Eén passagier en twee beambten van de maatschappij werden gedood. Twee andere passagiers werden gewond. De eigenlijke oorzaak is nog niet bekend. Volgens een N. T. A.-bericht uit Parijs bevonden zich 6 passagiers aan boord van het vliegtuig en zouden 2 passagiers en de mecanicien gedood zijn. L)e andere inzittenden werden zwaar gewond. Het toestel is volko men vernield. ECHTE FR1ESCHE 20-50ct. per ons Pornografische foto's. De Haarlemsche rechtbank heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaak te gen het Duitsche echtpaar te Halfweg, dat beschuldigd was van het maken van pornografische foto's, waarbij kin deren, o.a. hun eigen negenjarig doch tertje, dienst deden. Het O. M. had twaalf jaar gevange nisstraf geëischt tegen den man en zes maanden tegen de vrouw. De uit spraak luidde heden vijf jaar gevange nisstraf voor den man en driemaan den voor de vrouw met aftrek van preventieve hechtenis. Gemeenteraad van Borssele. Galdieening goedgekeutd; het rooien van iepen,- poging toi verlaging van polderlasten. Woensdag vergaderde de raad van Borssele. Afwezig was de heer M. Dek. De goedkeuring van Ged. Staten was ingekomen op het raadsbesluit om f7500 te leenen ten behoeve der elec- trificatie van de gemeente. De raad besloot overeenkomstig het advies van het Staatsbosclibeheer tot den verkoop van pl.m. 100 iepen en 2 rijen knot wilgen aan den Oude Kaaidijk. Hij stelde een nieuwe verordening vast op de heffing van het schoolgeld. Met algemeene stemmen werd besloten 25 pet. bij te dragen in de kosten van het opmaken van verbeteringsplannen inzake het Provinciaal wegenplan in Zeeland, voorzoover betreft den Mon- sterweg, van de kom van het dorp tot aan de grens van Ovezande. Daarna komt ter sprake, dat de gemeenteraad invloed zou kunnen uitoefenen, om verlaging van de zeer hooge polder- lasten in den Polder Borssele te ver krijgen. Aan B. en W. wordt opgedra gen middelen te beramen, waardoor medewerking kan verleend worden bij een poging van betrokkenen tot ver mindering dier lasten. Men benoemt Mej. A. M. Everse tot onderwijzeres aan den cursus voor de rijpere jeugd. De voorzitter deelt mee, dat de heer J. de Muijnck aan de gemeente w schenken den weg op zijn erf, om daar waterleidingsbuizen en den elee trischen kabel in te leggen, onder voor waarde, dat deze weg openbare weg wordt. Men neemt dit aanbod aan. Bij de rondvraag wijst de heer Dekker op den slechten toestand van den Molen weg. De voorzitter zegt onderzoek toe. Een laffe streek. Dezer dagen bemerkte een inwoon ster van Kerkwerve, dat een persoon op een rijwiel gezeten haar erf pas seerde en in het voorbijrijden zijn lantaarn doofde en een voorwerp over de heining van den tuin wierp. De waakhond, die op het erf rondliep sprong op het voorwerp toe en at het op. Eenige cogenblikken nadien vond de eigenares den hond dood voor de woning liggen. Een onderzoek, door den dierenarts ingesteld, wees uit, dat het dier was vergiftigd. De politie stelt een onderzoek in naar den bedrijver van deze laffe daad. De crisis in den landbouw. Het opzeggen van hypotheken. Het Tweede Kamerlid de heerWeit- kamp heeft aan den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat in landbouwkringen, voornamelijk in Zeeland, groote onrust heerscht we gens het, naar aanleiding van de hui dige landbouwcrisis, opzeggen van vele hypotheken op landelijke eigendom men? 2. Zoo ja, is de minister dan be reid maatregelen te nemen, ten einde, door wettelijke voorziening of tijde- lijken steun, te voorkomen, dat de landbouwers door de dreigende moei lijkheden ten onder zouden gaan? Gemeenteraad van Rilland Bath. Hieuw lid van den raad; be handeling van de begr. ÏQJO. Gisteren vergaderde de raad van Rilland-Bath. De begrooting voor het gasbedrijf wordt gewijzigd. Ingekomen is een schrijven van den voorzitter van het hoofdstembureau, dat de heer H. A. Dronkers zijn benoeming tof lid van den raad aannam. In de com missie tot onderzoek van den geloofs brief van den heer Dronkers worden benoemd de heeren J. van de Sande en A. David. Na onderzoek rappor teert de commissie bij monde van den heer van de Sande, dat de stukken in orde werden bevonden en adviseert tot toelating. Daartoe wordt met al gemeene stemmen besloten. De instal latie zal in een volgende vergadering plaats hebben. Tot correspondent der arbeidsbemiddeling wordt benoemd de heer E. Tange (vacature van Boven). In behandeling komt de begrooting voor 1931. De heeren Weststrate en van de Sande vragen enkele inlichtin gen omtrent aanschaffing van een nieu we schrijfmachine, de subsidie aan den Reigersbergschen polder, de post van f 6000 als reserve voor vernieu wing der wegen. De voorzitter ver strekt de gevraagde inlichtingen. Met de reserveering gaat de raad accoord. Op een vraag van den heer van de Sande, of B. en W. reeds een beeld hebben van de toekomstige ontwikke ling der gemeente aan de grens van het tegenwoordige bouwterrein ant woordt de voorzitter, dat dit plan den raad spoedig zal bereiken. De begroo ting wordt voorloopig vastgesteld voor den gewonen dienst in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f73.250,48, voor den kapitaaldienst met f 5996,161/2 Aan J. van der Velden wordt over 11 maanden ontheffing verleend van zijn aanslag in het schoolgeld. Op een bezwaarschrift van P. Lambrecht- se tegen zijn aanslag, wordt afwijzend beschikt. Gemeenteraad van Yerseke. De heer Willemsen over verso bering,- verlaging van salaris sen acht hij wenschelijk; geen motorbrandspuit voor Yerse ke,- verbetering van straten. In de gisteren gehouden raadsver gadering te Yerseke adviseerde de gascommissïe afwijzend te beschikken op het verzoek van de stokers der gas fabriek om salarisverhooging. De com missie stelde voor de stokers ieder jaar gratis 2 pakken te verschaffen. Dit voorstel werd, evenals een ver zoek om verhooging van salaris van den gemeente-werkman J. Maas, in handen van B, en W. gesteld. Bij de algemeene beschouwingen over de be- grooting 1931 pleitte de heer Willemsen voor een gedeeltelijke herbergsluiting op Zondagen. Spreker bracht B. en W. lof voor hun medewerking aan hef bijzonder onderwijs. Dan vroeg spr. of B. en W. met het oog op de crisis een zuinig financieel beheer willen voeren. Hij achtte f2000 voor een motorspuït, f 3500 voor straten-aanleg en f 1500 voor herbestrating overbodig. Treurig noemde spr. het dat Yerseke ieder jaar f8000 moet betalen voor het H. B. S.-onderwijs in Goes. De bekende jaarwedde-regeling van Ged. Staten vond spr. onsympathiek. Hij zou ei voor zijn om de salarissen boven f 3000 met 10 pet. te verminderen, en die van f1500f3000 met 5 pet. De voorzitter zei met dit laatste zich niet te kunnen vereenigen. De heer Willemsen repli ceerde en drong er op aan dat de ge meentebesturen het voorbeeld zullen geven bij bezuinigen. De hooge col leges moeten het halt hooren, zei spr. De raad besloot niet over te gaan tot de aanschaffing van een motorbrand spuit ad f 2000. Voor her-bestrating was op de begrooting een post ad f 1500 uitgetrokken. De raad besloot dit bedrag af te voeren en met de her-bestrating te wachten tot na de electrificatie. De heer De Jager zei van de hoofdonderwijzerswoning aan de Damstraat een vergaderzaal te wil len maken. B. en W. zullen de mo gelijkheid onderzoeken. Aan het mu ziekgezelschap „Mozart" werd flOO,— subsidie toegekend. De heer Corne- lisse keurde het af dat „Mozart" geen medewerking heeft verleend aan de Koninginnefeesten. De heer Scheele stelde voor f2000 op de begrooting te brengen voor werkverschaffing. Dit voorstel werd verworpen. De heer De Jager stelde voor de post bestrating met f 3500 te verhoogèn, teneinde de Havenstraat door aanleg van trottoirs, enz. te kunnen moderniseeren. Dit voorstel werd aangenomen. Op voor stel van den heer Willemsen werd f 500 uitgetrokken voor verbetering van den uitgang der Emmastraat naar den dijk. Bij de post 30 pet. fondsbe lasting a f 8000, stelde de heer Bom voor deze te brengen op 15 pet. a f4000. Dit werd aangenomen. De ge- heele begrooting werd daarna aange nomen. PROVINCIALE SNIPPERS. - In verband met het toenemen van het aantal leerlingen aan de O. L. school te Bath, zal 1 Januari a.s. we derom een 2de leerkracht worden aan gesteld. B. en W. hebben voor de be trekking van onderwijzeres sollicitan ten opgeroepen. Acht gegadigden heb ben zich aangemeld. - De heer M. Rottier, vroeger te Rilland-Bath woonachtig, thans onder wijzer aan de O. L. school te Goede reede, is thans alszoodanig benoemd aan een der O. L. scholen te Dor drecht. - Voor de Vlaamsche jury voor muziek te Gent, slaagden voor piano lager diploma, met onderscheiding, de dames A. Knolle en H. Drijver en voor het middelbaar diploma, met groote onderscheiding Mej. A. S. van den Brink, allen wonende te Hans- weert. Voor het lager diploma voor Harmonium met voldoening, Mej. S. Paauwe te Wemeldinge. In Schore zal met ingang van Maandag 3 Nov. a.s. de broodprijs worden verlaagd en wel per 12 ons van 24 op 22 cent en per 8 ons van 16 op 15 cent. TWEEDE KAMER. Radio-censuur en politieke uitzendingende Pachtwet. Gisteravond werd de behandeling van de interpellatie en motie-Albarda betreffende de preventieve controle op radio-uitzendingen en de motie-Boon betreffende de beperking der politieke uitzendingen, die de vorige week is aangevangen, voortgezet. Zooals men weet, had de heer Albarda op de af schaffing van het preventief toezicht aangedrongen, terwijl de heer Boon de instelling van een instantie van be roep van de beslissingen der radiocon trole-commissie had bepleit, alsmede op beperking van de politieke uitzen dingen had aangedrongen. Verschillende leden hebben gisteren het woord gevoerd. Sommigen wilden de censuur nog verder uitbreiden, doch over het algemeen bleek in de Kamer een sterke neiging te bestaan, om de zuiver politieke uitzendingen te beperken. Dat dit is gebleken, is voor den heer Boon ongetwijfeld een be langrijk succes. De heer Boon heeft naar aanleiding van de besprekingen zijn motie nog gewijzigd, zoodat daarin thans wordt uitgesproken, dat de Kamer van oor deel, dat de actieve politieke strijd in den aether somtijds zeer ongewensch- te verhoudingen heeft aangenomen, den minster uitnoodigt, een voor Ne derland passende regeling te ontwer pen, waarbij met dit bezwaar rekening wordt gehouden. Een motie, die zich geheel aanpast bij de wenschen van de heeren Krijger en Van Dijk. De Kamer heeft gisteren de ont worpen Pachtwet niet kunnen afhan delen. Er zijn wel heel wat amende menten om hals gebracht. De Kamer begon met het amendement-Fleskens, om aan pachter en verpachter het recht te geven, nadat de loopende pacht 3 jaar oud is, den rechter te verzoeken den pachtprijs te herzien, met belangrijke meerderheid te ver werpen. Op het daarop volgende artikel, 1630b, waarbij verklaard werd, dat bij algemeenen maatregel van bestuur bui tengewone omstandigheden kunnen worden aangewezen, waarbij de pach ter geen remissie kan vragen, als hij zich tegen de nadeelige gevolgen van deze omstandigheid had verzekerd, had de heer Van der Sluis een amen dement ingediend, om >de daarvoor ver schuldigde premie voor de helft door den verpachter te doen betalen. De Kamer bezorgde hem het genoegen, die aanvulling met 72 tegen 15 stem men aan te nemen, maar toen het ge- heele artikel in stemming kwam, werd het verworpen met de bijna onbegrij pelijke meerderheid van 85 tegen 3 stemmen. Een volgende halte werd gemaakt bij art. 1633a: den opzeggingstermijn voor pachtcontracten van langer dan een jaar. De regeering wilde dien ter mijn op ten minste één jaar bepaald zien, de heer Fleskens stelde twee jaar voor en na wat heen- en weer spreken kwam hij met een bemidde lingsvoorstel: 18 maanden. Dit heeft de Kamer goedgevonden. In art. 1634, regelen aangevend om trent het voortbestaan of eindigen van de pacht na overlijden van pachter o{ verpachter was de mogelijkheid ge opend van een beslissing van een kan tonrechter, doch, zei het artikel, daar van was hooger beroep uitgesloten. Dit hooger beroep is er ten slotte dank zij den heer Rutgers toch nog ingelascht. In het continuatie-recht is de Ka mer gisteren blijven steken. Het christelijk lyceum. Algemeene ledenvergadering. De leden der vereen iging voor christe lijk middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs voor Zeeland zijn opgeroepen voor een' a lgemecne ledenvergadering, wel ke zal gehouden worden op Woensdag 12 November 1930 in het Schuttersho! alhier. Op die vergadering zal in behan deling komen uitbreiding van het bestuur en zullen mededeelingen worden gedaan inzake de financiën, organisatie, gebouw en internaat. Zoo noodig zullen betreffen de deze aangelegenheden besluiten wor den genomen. Dit is de eerste algemeene vergadering na 11 Juni 1930 toen een be stuur werd gekozen en Goes als plaats van vestiging werd aangewezen. Benoemd* De heer J. J, Jumeiet alhier is benoemd tot waterbouwkundig opzichter-teekenaar bij den Provincialen Waterstaat in Noord- Holland, standplaats Haarlem. Voorstellingen. In het Schuttershof zal Zaterdag en Zondag prins Handy Ylaneb, een hindoe, een aanta 1 geheimzinnige experimenten ver- toonen. Blijkens de pers-beoordeelingen moet hij waarlijk overbluffende staaltjes verrichten. Men zie de advertentie in dit nummer. In de Prins van Oranje komt Zaterdag avond het r.k. tooneel onder leiding van Dirk Janse een opvoering geven van het „Biechtgeheim". De ^Maasbode" schreef over stuk en vertooning o,a.: „Het ge heel verdient een woord van lof en war me aanbeveling." De „Tijd" noemde het een puik gespeeld, spannend volksstuk, dat de menschen boeit. Voetbal. „Goes" tegen N. A. C. Ill Zondagmiddag zal alhier op het ter rein aan den Poldersche weg de tweede thuiswedstrijd van „Goes plaats vinden voor de Zuidelijke 3e klasse B, en wel teggen N.A.C. III uit Breda. Ver* van Vrijz. Godsdienstigen. Zondag 2 November des avonds om 6 uur, zal1 een godsdienstoefening gehouden worden onder leiding van ds. Kasteim van Middelburg.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2