Prins Handy „Ylaneb" PUROL Stadsnieuws Binnenland Parlementaria. Lraatste Berichten. Advertentiën MELK. SCHUTTERSHOF - GOES ZATERDAG 1 enJZONDAG 2 NOVEMBER |2 BUITENGEWONE|SEANCES door Z.H. EXCEPTIONEELE EXPERIMENTEN Spanning Enthousiasme - Verbazing Sensatie Overweldigend Ruwe Handen wat vooral deze begroeting betreft, zoo weinig mogelijk nieuwe posten in den loop van het jaar te scheppen. Na breedvoerige bespreking werd beslo ten den post voor onderhoud straten óp f 2000 te ramen, zooals door B. en W. werd voorgesteldtegen stemde de heer A. Dominicus. De begrooting werd daarna met algemeene stemmen vastgesteld op een totaal bedrag ontvang en uitgaaf van f66.351,51 op den gewonen dienst en van f10 op kapïtaaldienst, en die van het gas' drijf op een totaalbedrag in ontvang ën-uitgaaf van f19.990 op den gewo nen dienst en van f3415,62 op den kapïtaaldienst. PROVINCIALE SNIPPERS. Onder de pachters der gronden van het B. A. te Wolphaartsdijk circu leert een adres, houdende het verzoek tot vermindering van pachtprijs, met het oog op de slechte uitkomsten in den landbouw. De broodprijs in Wolphaartsdijk is met 2 cent per K.G. vermindert, zoodat die thans 18 cent per K.G. bedraagt. De landbouwvereeniging te Ka- pelle vergaderde onder leiding van den heer J. Wabeke. De vergadering besloot op voorstel van het 'bestuur om inzake de aankoop van kunstmest stoffen een afwachtende houding aan te nemen in verband met de tijds omstandigheden. Na afdoening der huishoudelijke zaken hield Ir. A. W. v. d. Plassche, rijkstuïnbouw-consulent een rede over de bloembollen-teelt. Spr. besprak de voor- en nadeelen, aan deze teelt verbonden, en wees op het groote risico, dat de handel in bloembollen met zich brengt. Spr. wil de de teelt niet ontraden, doch hij •noemde een voorwaarde van succes organisatie. Zaterdagnacht hebben eenige op geschoten jongens in Yersekc bij den heer Huibrechtse op den Dam, bloem potten vernield en het tuinhuisje ern stig beschadigd. De politie is de da ders op 't spoor. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in het kerk gebouw der Geref. Gemeente te Yer- seke. De dader(s) zijn met valsche sleutels binnengekomen en hebben eenige kasten van de vrouwenvereenï- ging in de bibliotheek opengebroken. Geld was evenwel niet te vinden. Er wordt niets vermist. De politie heeft ie zaak in handen. Voor het beroep der Geref. Kerk e Yerseke heeft bedankt Ds. Wiep- kema te Rekken (Eibergen). In het lokaal „Algemeen Be lang" te Biezelïnge is een vergadering gehouden ter bespreking van den toe stand in den land- en tuinbouw. Al gemeen was men van oordeel dat aan gedrongen moet worden op pachtver- iaging, alszijnde een der middelen aan te wenden tot verlichting van de moei lijkheden, met welke de land- en tuin bouw heeft te worstelen. Besloten werd met algemeene stemmen 25 pet. verlaging aan pacht te verzoeken bij de verschillende verpachters. Een com missie uit de pachters werd benoemd om deze zaken verder te regelen. Be noemd werden de heeren: C. Traas Jr.; P. Murre; J. L. de Kam; M. Gijzel Pz. en C. Goud Jacz. Tot leden van het kiescollege bij de Ned. Herv. Gemeente te Ril- land-Bath zijn herkozen de heeren- J. v. d. Sande en M. N. van de Linde. In de vacature ontstaan door het over lijden van den heer F. M. Boot, moet een herstemming plaats hebben. De arbeider J. S. te Wemeldinge viel bij het bietenlossen van den wa gen en kwam met zijn hoofd op een hard voorwerp terecht. Met een bloe dende hoofdwonde werd hij opgeno men. Hij kon echter niet naar zijn wo ning vervoerd worden. Het tjalkscheepje „De Hoop", schipper Scheemeijer, van Sint Maar tensdijk, geladen met aardappelen, is onder de gemeente Donk (B.) gezon ken. Het bergen van genoemd schip is opgedragen aan het bergingsbedrijf Hoogenboezem en Van der Tak te We meldinge. Geslaagd. De lieer F. J. van Riet, brievenbesteller Ihier, slaagde gisteren te Utrecht voor t examen voor conducteur der Posterijen Het maalgebod. Een adres van de Z. L. M. In verband met de toenemende actie tegen een eventueel maalgebod heeft hét dagelijksch bestuur der Z.L.M. een adres gezonden aan den minister vam Biiuiein- lajtidgche Zaken en Landbouw, waarin wordt gewezen op de toenemende moei lijkheden in het akkerbouwbedrijf en gevolgen daarvan voor het geheele platte land; waarin krachtig de spoedige indie ning van een wetsointwer pinzake het maal gebod wordt bepleit, en waarin op verdere maatregelen, die de gevolgen van de crisis kunnen verzachten, aangedrongen wordt. Rijkskieskring organisatie Middelburg. In de alhier gehouden jaarvergadering van de R.K. r ijk sik iltekrhigo rganis atie Mid delburg werden enkele door het bestuur voorgestelde reglementswijzigingen goed gekeurd. Besloten werd de contributie-af dracht der kiesvereenigiingen te verhoo- gen in verband met de te verwachten ver hooging der contributie voor de R.K. Staatspartij en ter saneering van de finan ciën der kieskringorganisaties. Aan de kiesverenigingen zal tevens worden vex*zocht door bijdragen in verhou ding van het aantal kiezers het bestaande tekort te dekken. Voorts werd besloten het 25-jarig bestaan der organisatie het vol gjend jaar in de maand Juni of Juli feeste lijk te herdenken. Als plaats voor de feest viering werd Hulst aangewezen. Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd 1 ljfbe, 29 vaarzen, 28 kalve- Een familiedrama. Zondagavond laait heeft de bewoner van perceel Neuweg 33 te Hilversum een 6-jarig dochtertje van het leven beroofd- Zijn vrouw was den geheelen dag uit ge weest om een zwager te IJmuiden te be zoeken. Toen zij iaat thuis kwam, nam zij een sterke gaslucht waar. Zij snelde naar de slaapkamer van 'het dochtertjn en voind daar haar man op -den vloer en haar kind in bed liggen. Dadelijk open de zij het raam en riep om hulp. Hoewel dr- Ten Brink spoedig probeerde met een zuurstofapparaat de levensgeesten bij het meisje op te wekken, mocht dit niet lukken. De directeur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst, dr- Planten, kon slechts den dood door gasverstikking constateeren. De man zelf bleek bewusteloos. Hij is naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar heen ook het lijkje van het kindje is ge bracht. De reden voor de gruwelijke daad is nog niet bekend. 1830—1930. De Utrechtsche studentenwcer- baarheid naar Bergen op Zoom. Naar wordt vernomen zal op 12 No- 'ember a.s. de Utrechtsche Studenten- weerbaarheid Bergen op Zoom binnentrek ken, ter herdenking van het feit, dat op 12 November 1830 de „Vrijwillige Ja gers der Utrechtsche Hoogesdhool, Ber gen op Zoom zijn binnengetrokken, waar zij huin eerste kwartier vonden voor den grooten veldtocht tegen het Zuiden. Groote medewerking is ondervonden van de zijde der militaire en burgerlijke auto riteiten. Na aankomst te Bergen op Zoom (met den trein van 11.16) zal allereerst een militaire wandeling door de stad wordlen gehouden. Hier zal medewerking verke nen de muziek van het derde regiment veldartillerie te Breda. Vervolgens wordt een parade gehouden op de Groote Markt door het geheeL garnizoen, ontvangst door den garnizoens commandant en den burgemeester; waarna de eerwacht zal defileeren en vervolgns officieel op het Gemeentehuis ontvangen zal worden, gevolgd door een lunch in het z.g. „Markiezenhof', een der oudste ge bouwen der stad. 1 Oplichters Twee Nederlanders ,die te Aken vrij groote verteringen deden .zijn aldaar aan gehouden. De een was uit zijn hotel ver trokken zonder zijn rekening te betalen, een ouden koffer achterlatende, die enkel een straatkei bleek te bevatten. Hij had zich voornamelijk bezig gehouden, met het afsluiten van advertentie-contracten in de voornaamste hotels. Hij inde de ge kien en gaf quitanties af op naam van een bureau te Amsterdam, die niet bestaat. Zijn broer bleek in het bezit te zijn van blanco chèques van Zwitsersche en Ne- derlandsche banken. De Vrijheidsbond. Mr. D. Fock over het vlootplan- Deckers. Maandagavond hebben voor de af dee ling Den jdaag van de liberale staats partij „De Vrijheidsbond" oud-gouvep- neur-generaal mr. D. Fock, algemeen voorzitter der partij, en mr. G. A. Boon, lid der Tweede Kamer, het woord ge voerd. Mr. Fock sprak over het vlootplan- Deckers. Spr, ving aan met enkele op merkingen over de adresbeweging tegen het vlootplan. Naar sprekers overtuiging is het recht van petitionnement een grond wettig recht, waaraan niet mag worden getornd. Maar daarnaast rust ook op de genen, die de adresbeweging op touw zetten, de verplichting om waar te zijn e\n geen oneerlijke maatregelen te baat te ne men tot het verkrijgen van handteekeningen Wanneer men nagaat op w&ike wijze hand teekeningen verkregen zijn, dan kan men aan dat aantal weinig waarde toekennen. Spr- is altijd geneigd de goede trouw van zijn tegenstander aan te nemen, maar kan dit bezwaarlijk doen als hij hoort hoe er beweerd wordt, dat dit ontwerp het oorlogsgevaar vergroot. Iedereen weet dat Nederiand een vredelievend landl is en nie mand aan oorlog denkt. Hoe kan men dan beweren dat uitdein aanbouw van deze sche pen een oorlogszuchtige stemming blijkt. Spr. wees op het belang dat Indië bij dezen kruiser heeft. De heer Aibardja heeft op een meeting in den Haagschem Dierentuin gezegd, dat de arbeiders Indië niet verdedigen willen. Hij gaf toe, dat het een groot nadeel zou beteekenen voor de arbeiders, maar dezen willen dit nadeel omdat zij hun zelfzucht in het socialisme hebben overwonnen. Spr. weet niet wat bij van deze woonden denken moet, maar in elk geval hebben zij geen enkele be- teekenis. Als wij ons in Indië niet kunnen handhaven, gaat het gezag over in handen van een andere groote mogendheid, Enge land, Japan of Amerika. En dan acht spr. het altijd nog meer gewenscht dat wij, di Indië zoo door en door kennen, het be stuur blij'ven hebben, dan dat een vreemde mogendheid de heerschappij voert. De minister heeft zeer terecht gezegd dat wij moeten toonen, dat wij' Indië wil len -houden. Wanneer wij Indië politiék verloren hébben dan duurt het slechts kor ten tijd of het is ook materieel zelfstan dig. Onze partij, zei spr., is meer dan wel ke partij ook voor den vrede en voor de internationale ontwapening. Maar nooit kunnen wij er toe medewerken de veilig heid der bevolking te verwaarloozen. De quaestie van den kruiser is zelfs urgent, vooral wegens den nog steeds onzekeren toestand in China. Wat het flottieljevaartuig voor Curacao betreft, na het gebeurde in het vorig jaar zullen er wel niet velen zijn, die hier geen bescherming noodig oordeelen. Een goed oorlogsschip is daar noodzakelijk om een herhaling van het gebeurde te voorkomen. Laten wij, besloot spr., voortwerken aan den vrede en internationale ontwape ning. Maar laten wij daarbij nooit door chijinleuzen ons laten verblinden om In dië en Curacao de machtsmiddelen te ont houden, welke zij noodig hébben om zich te handhaven. Mr. Boon over de radiocensuur. Vervolgens sprak mr. G. A. Boon, die tot onderwerp had „de radiocensuur". Spr. wilde het nu niet hebben over de radio-distributie; deze quaestie rust niet, maar zij is moemnteel niet aan de orde. Thans is het eigenlijke strijdpunt het progr amma dier omtno epver eeni gin gen Hier verzet men zich ten stelligste tegen de preventieve censuur. De heer Albarda zegt wel dat men de programma's best kan overlaten aan de vereen igingen, maar spr. betoogt op grond van voorbeelden dat repressie niet voldoende is, doch dat ook bij de bijzondere programma's preventief toezicht noodzakelijk moet worden i ooemd. Echter moet er een beroepsinstan tie komen en spr. twijfelde' er niet aan of deze zal ook worden ingesteld. Verdwijnt intusschen de politiek niet uit de radiioi, dan vraagt spr. ook recht voor den lilbe- len omroep. Aanranding van een meisje. De dader gearresteerd. Maandagavond omstreeks half tien heeft onder Ridderkerk een brutale aanranding s gehad. De 19-jarige dochter van den majoor der rijksveldwacht reed per fiets van Rotterdam door den polder huis waarts. Op een eenzame plek gekomen bij den Kruisweg-Kievitsweg, werd zij ingehaald door een haar onbekend mans persoon, die, na haar gepasseerd te zijn, haar tegen den grond ter zijde van den weg wierp en niet nader te noemen 'handle lingen met haar trachtte te1 plegen. Eenige veldwachters, die in den polder op surveillance waren, hoorden hulpge roep, en al spoedig vonden zij het meisje geheel bespat met modder langs den weg i. Zij kon nog meedeelen, aangerand te zijn en de richting aangeven, in welke de dader verdwenen, was- Daarna verloojr zij het bewustzijn. Direct werd een achtervolging ingesteld!1, en spoedig zag men den dader over dien Kievitsweg in de richting van Ridderkerk rijden. Daar hij niet dadelijk op het ge- roep afstapte, werd hem een hond nage zonden, die hem tot staan bracht. Het bleek te zijn de 22-jarige v. O., wonendia te Slikkerveer, die onlangs wegens een zélfde feit, tot 8 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf is veroordeeld. Van O. 'heeft bekend en is naar Dordrecht over gebracht. Het meisje is, na tot bewustzijn te zijn gebracht, naar huis vervoerd, haar toestand is thans tamelijk goed. Een oude man beroofd. Twee van de vier daders aan houden. Maandagmiddag is in Den Haag een brutale straatroof gepleegd, waarvan een oude man het slachtoffer is geworden. Op een "bankje aan de Amsterdamscbe Veerkade zat een 72-jarige man wat uit te rusten, toen hij gezelschap kreeg van vier jonge kerels, geen onbekenden van den ouden man, want hij had hen wel eens ont moet in de „Metropool", waar hij bijna dagelijks een kopje koffie dronk. Het was bekend, dat de oude man altijd' zijn spaarduitjes bij zich droeg in een linnen zakje, dat hij in de „Metropool" nogal eens te voorschijn haaide en er dan mee geurde. Maandagmiddag stond hij van het bank je op cm zeidie, dat hij weer naar de „Me tropool" ging. Zijn jeugdige vrienden ver gezelden hem. Zij liepen een zijstraat in en kwamen zoo in de St. Jaoobstraat. Vlak bij de Zagenstraat werd de oude main door twee van de kerels beetgegrepen. De een hield met beide handen den mond van den man dicht en idle andi&re haalde |ket linnen zakje uit de broekzak van liet slachtoffer, dat ook nog een flinken slag op het oog kreeg. De twee anderen i moeiden zich niet met het geval. Een en ander is gezien door een chaufffeuir, maair deze meende, dat het hier een vechtpar tijtje gold, in ieder geval kreeg hij geens zins den indruk van een bcrooving. De oude man dead aangifte bij de poli tie, die de grensstations waarschuwde. Het gevolg hiervan was, dat de maré chaussee te Roozendaal Maandagavond een 22-jarigen zwerver kon arresteeren, die geen onbekende van de politie is en die verdacht wordt bij de berooving be trokken te zij'n geweest. Bovendien heeft de politie gisterochtend van zijn bed gelicht een 25-jarige zeeman, wonende te 's Gravenhage. De twee an deren zijn nog zoek. Van het geroofde her drag is ongeveer f40 terecht. Dit bedrag had de te Roosendaal gearresteerde nog in zijn bezit. Hij had een kaartje naar Parijs genomen. Geneesmiddel tegen rachitis. Het „Utrechtsch Dagblad" meldt, dat men in de Philips'-laborafcoria te Eindho ven erin geslaagd is na tal van onderzoe kingen en proefnemingen om een vloeistof samen te stellen, die den naam mocht dra gen van vitamine-oplossing. Prof. Holst, die daarover eenige mededeelingen üecd aan de pers ter gelegenheid van 't bezoek aan de Philips-fabriekenvestigde er de aandacht op, dat deze oplossing zoo rijk is aan vitamine-D, dat een kleine hoe veelheid van de vloei stof voldoende z zlijn rachitis te genezen. In dit verband verneemt het blad thans, dat kortgeleden een nieuwe N.V. is op gericht, die zich ten doel stelt dit ge neesmiddel te exploiteeren. Philips te Eindhoven en de firma Van Houten ie Weesp hebben n.l. een combinatie gevormd onder den naam Philips-Van Houten, die zal gaan fabriceeren choco lade-tabletten, waarin de vitamine-D oplossing is ver werkt. Deze tabletten zullen dienen ter be strijding van rachitis hij kinderen. TWEEDE KAMER. De pachtwetten; een slechte ontvangst in de Kamer. Het is de vraag of het de regeerimg ge lukken zal de Pachtwetten aangienomen te krijgen. Er is gister, bij den aanvan gjder alge meene beschouwingen, over de door de Regeering voorgedragen nieuwe regeling van de pacht en de beide wetsontwerpen op de Pachtoommissies (van de Regeering en van den heer L. de Visser) die en bloc aan de orde waren gesteld, weinig goeds Behalve de sociaal-democratische spre kers en de vrijzinnig-democraat Ebels was geen der leden, die het woord voerden, overtuigd, dat de nieuwe Pachtwet van eenigen invloed op de crisis zou wezen, en dat er zoo'n haast bij het werk was om haar nu nog af te doen vóór de Rijksbe- grooting. De heer Bierema heeft het 't sterkst gezegd: het ontwerp zal niets helpen, om dat het bij den tijd ten achter is. Sederft het werd ingediend zijn de toes tandén ver anderd en wanneer het straks tot wet wordt verheven, zal het in dezen crisistijd eerder kwaad dan goed dloen. Bij de besprekingen is geen der drie hoofdpunten van de ontworpen regeling er zoinder kleerscheuren afgekomen. Het recht op remissie, op vermindering van pacht wegens onvoorziene nadeeiigc om standigheden, waartoe de kantonrechter kan veroordeelen, zal feitelijk weinig be- teekenis hebben, zoolang de prijsdaling der producten niet onder die onvoorziene omstandigheden mag gerekend worden. En de regeering blijft op dit laatste standpunt staan, vooralsnog ten minste. Het tweede hoofdpunt, vergoeding van door den pachter aangebrachte verbete ringen beteekent ook al niet veel; wan neer de verpachter van goeden wille is, kan de pachter het met hem op een ac- ooordje gooien. E;n is hij niet meegaand zcoais dikwerf het geval is, wanneer de staat ais verpachter optreedt, gelijk de heer Bierema vertelde dan is er voor den pachter ook bij de nieuwe wet niet veel heil te verwachten. Het slechtst waren evenwel de meeste leden, die gister het woord voerden, te spréken over het continuatie recht, het recht, dat de pachter zal hebben om, als hem de pacht wordt opgezegd zonder dat er gegronde reden voor bestaat, donrech ter te vragen de pacht voor ombepaalden tijd te verlengen. Deze gaat daar niet toe over dan na de bevoegde Pachtcominissie te hebben gehoord en befast tot die ver lenging zonder eenige wijziging te mogen brengen in de voorwaarden, welke tot nog toe de pachtovereenkomst beheerschten. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Adriaan, z.v. Johannes Ver- hage en Annigje van Werven. Huw-aang.: Leendert Zweedijk, 28 jr., j.m., en Maria Louisa Hoornicik. Gehuwd: Willem Albert Abeleven, 27 jr., jm„ te Middelburg en Willemine Lab- berton, 24 jr., j.d. Overleden: Cornelia F lip se, 72 jr.; Cornelia de Dreu, 78 jr., weduwe van Jo hannes Snoodijk. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 30 dezer luidt: zwakke tot matige W- tot Z.W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, weinig ver andering in temperatuur. Inspecteur-generaal spoor- en tramwegen. Men meldt ons uit Den Haag: Bij Kon. besluit is met ,ingjan:g van 1 Ja nuari 1931 de heer J. J. Stieltjes op zijn verzoek eervol ontslagen als inspecteur- generaal van de spoor- en tramwegen. Als zoodanig is benoemd Ir. Th. M. B. van Marle te Haarlem. LICHT OP. Donderdag 30 October 5.04 uur Vrijdag 51 October 5.02 uur Leverancier vraagt dagelijks 200 tot 250 Liter Melk. Levering Kloetiuge. Aanbieding onder letter R. Bureau „De Zeeuw", Goes. De geheimzinnige Hindoe in zijn niet te evenaren Wat U zag, wat U nog zult zien, Prins Handy Ilaneb is toch GEWELDIGER. Prins Handy Ilaneb is in zijn gerne een UNICUM I Hij heeft op de heele wereld niet één CONCURRENT I Prins Handy Ilaneb zal ook U in het land der ONBEGRENSDE MOGELIJKHEDEN voeren eD U toonen hetgeen reeds MILLIOENEN MENSCHEN in SPRAAKLOOZE VERBAZING bracht. Prijzen der plaatsen van f I,— tot f 3,—, Stedelijke Belasting inbegrepen H gpa ZIE DE AANPLAKBILJETTEN mtm nn Wij maken het GEACHT PUBLIEK er op opmerkzaam, dat alleen Prins Handy Ilaneb in het bezit is van de GEHEIME MIDDELEN der HEILIGE PRIESTERS van Britsch-Indië. Plaatsbespreking dringend aanbevolen.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3