School en kerk Rechtszaken. Buitenland. PpoviocienieuWs omzetting is zeer dikwijls niet vol doende rekening gehouden met de noodzakelijkheid, dat behalve eigen kapitaal en speciale kennis der cul tuur, óók een behoorlijke afzetmoge lijkheid der te produceeren tuïnbouw- voortbrengselen aanwezig moet zijn. Mr. H. van Haastert, secretaris van den Katholieken Nederlandschen Boe ren- en Tuindersbond te 's Graven- hage, besprak het vraagstuk van den crisissteun. Na een algemeen overzicht gegeven te hebben, maakte spr. nog eenige op merkingen. „De minister van Binn. Zaken en Landbouw schijnt te meenen, dat wij hem voor „den hoofdschuldige van de huidige, zij het ook internationale crisis „houden". Spr. meende echter, dat wel niemand zoo onnoozel is, om onzen minister te verwijten, dat hij de crisis ontketend heeft. Wat men de regeering echter wèl verwijt, is dat zij ten opzichte der crisis het sy steem van „uitzieken" schijnt te hul digen en niets of nagenoeg niets doet, om den crisisvloed zooveel mogelijk in te dammen en de gevolgen er van te temperen en te verzachten. Het geen ons ongerust en prikkelbaar maakt is de ernstige twijfel of de minister van Binn. Zaken en Landbouw zelf wel een landbouwprogram heeft en of hij op dit gebied wel weet wat hij wil en wil wat hij weet. Spr. demonstreer de nader, op welke feiten deze twij fel berust. Tenslotte zeide spr. het volgende: „Wat wij van de regeering vragen en naar ik meen ook het recht heb ben te vragen is, dat zij ons niet in twijfel laat omtrent hare bereid willigheid, om het hardzwoegende boe ren- en tuindersvolk, dat gebukt gaaf onder ongekend zware zorgen, naar beste vermogen niet met wóórden maar met daden te helpen, om op de been te blijven. En verder, dat zij niet nu eens de suiker, een half jaar later de tarwe en dan een tijd later weer eens een andere cultuur een „zetje" geve, maar dat zij een organisch complex van in elkaar passende en elkaar aanvullende maatregelen treffe, waardoor de ver schillende onderdeelen van het zoo gevarieerde land- en tuinbouwbedrijf in onderling verband worden gesteund en geschraagd." Een gemengd huwelijk Een reden voor ontslag. In het Regeeringsverslag 1. o. 1927— 1928 leest men op blz. 37: „Aan een onderwijzer in de inspectie Dordrecht, verbonden aan een christelijke school, werd ontslag verleend niet op eigen verzoek voornamelijk op grond van het feit, dat hij in het hu welijk was getreden met een onder wijzeres van een openbare school, die daarna in functie was gebleven. Dit ontslag is door de Commissie van Be roep bevestigd". Politierechter te Middelburg. Beleedïging rijksveldwachter. J. v. 't W., 47 jaar, landbouwers knecht te Hoedekenskerke, werd ten laste gelegd, dat hij op 29 September 1930 te Hoedekenskerke den rijksveld wachter A. M. Langenberg, die hem eene oproeping wilde uitreiken, heeft beleedigd. Eïsch: f20 boete of 20 dagen hech tenis. Uitspraak: f20 boete of 20 da gen hechtenis. Aanvaring. M. L., 31 jaar, sleepbootkapitein te Antwerpen, heeft hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis der Recht bank van 27 October j.l., waarbij hij wegens het aan zijn schuld te wijten zijn, dat eenïg vaartuig zinkt, waarbij het feit iemands dood tengevolge heeft, gepleegd op de Wester-Schelde, is veroordeeld tot 1 maand hechtenis, voorwaardelijk proeftijd 3 jaar. De aanrijding op den Sloedam. Naar de „Zeeuw" gisteren wist mede te deelen, zal Vrijdag 14 November voor de Rechtbank te Middelburg worden behandeld de zaak tegen A. M. D. v. d. B. te Goes, betreffende de aanrijding op den Sloedam, tengevolge waarvan de autobusdienst-ondernemer Westdorp te Middelburg, om het le ven kwam. De oorlogszuchtige. Mussolini aan het woord. Mussolini heeft Maandag in het Pa lazzo Venezia voor de vereenigde lei ders van de fascistische provinciale federaties van geheel Italië een rede uitgesproken, waarin hij o.a. het vol gende verklaarde: Een arbeid van acht jaren heeft het fascisme tot steeds grootere politieke en moreele vastberadenheid en een steeds sterker gevoel van verantwoor delijkheid gebracht. Mussolini herin nerde aan zijn in Mei te Florence en Milaan gehouden redevoeringen, waar in hij het oude huichelachtig Europa, dat te Genève van vrede stamelt en zich overal ten krijg toerust, het mas ker heeft willen afrukken. Deze rede voeringen waren als een oorlogsver klaring opgevat, terwijl men vergat dat de oorlog tegen het fascistische regime al sedert acht jaren werd ge voerd door de mannen, groepen, par tijen en sekten, waarop hij te Floren ce had gezinspeeld. Fascisten zouden, omdat het fascisten zijn, het fascisti sche regiem belasteren om het alle credieten te weigeren, was dat niet een oorlogsdaad? Deze geestelijke oorlog bereidde den militairen oorlog tegen het fascistisch regiem voor. Alle las ter, zelfs de infaamste, werd naar het fascisme geslingerd om den haat die door millioenen en millioenen tegen het fascistisch Italië gepredikt werd, te verscherpen. Het fascisme vocht te gen een wereld, die voor het oogen- blik nog de machtige vertegenwoordig ster was van gemeenschappelijke be langen. Het is noodlottig dat deze gees telijke oorlogstoestand bestaat en zich verscherpt, maar wanneer het thans anders ware, zou het fascisme over wonnen zijn. Intusschen werden naast den gees telijken oorlog de voorbereidingen voor den werkelijken oorlog aan de Ita- liaansche grenzen bespoedigt. In het dossier, dat ge hier ziet, zeide Musso lini, zijn dag aan dag de militaire toebereidselen opgeteekend, die sedert 1927, dus reeds lang vóór mijn rede voeringen van Florence en Milaan, zijn ondernomen. Hier is de lijst der opgestelde batterijen, der gebouwde forten, der voorbereide en tot stand gekomen bewapeningen. Zou ik nog langer wachten, om het Italiaansche volk wakker te schudden? Natuurlijk hebben degenen, aan wie het masker werd afgerukt, gepoogd, Italië als het eenïg gevaar voor den Europeeschen vrede voor te stellen, als den eenigen wolf onder een kudde vreedzame lam meren. Dit spel is ten einde. Het fas cistisch Italië zal zich in dezelfde ma te wapenen als allen zich wapenen. Het zal ontwapenen zoodra allen ont wapenen. Ik herhaal, dat zoolang er kanonnen zijn, die schooner zullen zijn dan de schoonste, wij de schoonste zullen bezitten. Volgens Stefani zou Mussolini hier gezegd hebben dat zoolang er kanon nen zullen zijn, zij mooier zullen zijn dan woorden, die vaak ijdel zijn. Het moet in ieder geval duidelijk zijn, zeide Mussolini woordelijk, dat wij ons materieel en geestelijk wape nen om ons te verdedigen, niet om aan te vallen. Het fascistische Italië zal nooit het initiatief tot een oorlog nemen. Ook onze politiek betreffende de herziening der verdragen, die niet van gisteren dateert, doch reeds in Juni 1928 is ingeleid, is erop gericht, een oorlog te voorkomen, een geweldi ge besparing te bewerkstelligen, die van een oorlog. Kamer van Koophandel. Subsidies; weinig verwachtin gen van den vliegdienst op Schouwen-Duiveland winkel weken. Vrijdag zal de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Middelburg ver gaderen. Het bureau stelt voor de begrooting voor 1931 vast te stellen in ontvangst en uitgaaf op f15.750 met een post onvoorzien van f 865,87 en een ver moedelijk batig saldo van f 2000, waar van de bestemming nader wordt vast gesteld onder goedkeuring van den minister. Voorgesteld wordt toe te treden als lid van de hoofdcommissie voor nor malisatie in Nederland, en als buiten gewoon lid van de A. N. W. B. Het bureau adviseert f100 subsidie toe te kennen aan de vereeniging tof bevordering van het tuinbouw-onder- wijs op Schouwen-Duiveland. De heer J. J. Cock te Zierikzee vroeg de Kamer om tot een bedrag van ten hoogste f5000 bij te dragen in een te vormen garantiefonds in ver band met een vliegdienst Schouwen en DuivelandRotterdam v.v. Het bureau stelt voor het verzoek niet in te willigen, o.a. omdat men in het algemeen omtrent het welslagen van den vliegdienst vrij sceptisch is gestemd. Een winkeli t binnen hef district der Kamer deelde mede, dat hij moei lijkheden had ondervonden bij hef ver krijgen van overwerkvergunning voor het maken van zijn inventaris. Daar zeer vele zaken in December inventariseeren,wil het het bureau voor komen, dat het nu de tijd is op een en ander de aandacht der bevoegde autoriteiten te vestigen en het stelt voor aan den directeur-generaal van den arbeid te schrijven. De Raad van Beheer van de „Stich ting Economisch Instituut voor den Middenstand", heeft een verzoek inge zonden om het instituut van jaar tof jaar met een subsidie van f750 te wil len steunen. Daar het bureau momenteel van het nuf van de stichting nog geenszins overtuigd is, kan het nog geen vrij heid vinden voor te stellen het finan cieel te steunen. Van de Winkelweek-commissie te Kloetinge kwam een verzoek in om een bijdrage van f 30 voor een ter plaatse in November a.s. te houden winkelweek. Reeds in zijn voorstel van 20 Aug. j.l. betreffende een dergelijk verzoek van de vereenigingen „Handelsbelan gen" en „de Hanze" te Goes, deed het bureau uitkomen, dat het op den duur noodzakelijk is, dat de Kamer zich gaat beperken in het beschikbaar stel len van gelden voor winkelweken en dergelijken, en dit nog temeer, waar de consequentie medebrengt, dat, wan neer voor de eene gemeente een gun stige beslissing is genomen, voor een andere gemeente het verzoek niet kan worden afgewezen. Dit voorstel werd evenals een dergelijk voorstel van ge lijken datum ten behoeve van een eta lage-wedstrijd te 's Heerenhoek aan genomen met slechts de stemmen van enkele leden tegen. De consequentie brengt dan ook zeker mede, nu niet geheel afwijzend te staan tegenover het verzoek uit Kloetinge, al is hef bureau tevens van oordeel, dat bij de zich steeds talrijker herhalende ver zoeken om bijdragen voor winkelwe ken en dergelijken beperking in de grootte van de te verleenen bedragen beslist noodzakelijk is. Het bureau stelt voor een bedrag van f 20 toe te staan. Gemeenteraad van Wolphaartsdijk, Niet voor fluiters; het aantal aansluitingen bij de P.Z.E.M.; geen straatnaambordjesda lende grondprijzen. De gemeenteraad van Wolphaarts dijk vergaderde Maandag. Afwijzend werd beschikt op het bekende verzoek van de vereeniging ter behartiging der belangen van zenuw- en zielsziekten. Blijkens een mededeeling van de P.Z. E.M. waren 15 Sept. 41o/o der aan- sluitbare woningen van electriciteit voorzien. De raad besloot de voorma lige onderwijzerswoning te Oud-Sab- binge tegen f250 per jaar te verhuren aan het hoofd der o. 1. school aldaar. Goedgunstig werd beschikt op het ver zoek tot gebruikmaking van een lo kaal van een der o. 1. scholen tot hef geven van tuinbouw-onderwijs. Een zelfde verzoek van de fluitclub wees de raad van de hand. Tot lid van het B. A. werd herbenoemd de heer A. Weijns, en tot leden werden benoemd de heeren D. Vleugel en M. Klooster man. (Het B. A. telt nu 5 leden in- plaats van 3). Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot het vaststellen van straatnamen en het aanbrengen van bordjes, hetgeen op een uitgave van f 60 werd begroot, werd met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Het voor stel om f185 beschikbaar te stellen voor aanschaffing van een 'droogïn- richting voor brandslangen werd aan genomen. De raad besloot het eind cijfer der begrooting voor 1931 met f967,21 te verboogen en de begrooting vast te stellen op f68.685,82. Onthef fing van art. 195 der L. O.-wet 1920 zal worden aangevraagd. Na langdu rige bespreking werd met 4 tegen 3 stemmen besloten afwijzend te be schikken op een aanvraag van gelden door het bestuur van „Eigen Erf" tof stichting van een plaatsje en het uit geven van los land in pacht, omdat de som van f4000 per H.A., nu alom de grondprijzen in dalende lijn zijn, te hoog werd geacht. Op verzoek van Ged. Staten werd de verordening op de hondenbelasting eenigszins gewij zigd. Bij de rondvraag vestigde de heer Overbeeke de aandacht van den voorzitter op het groot aantal straat venters. De voorzitter zeide toe, van deze opmerking nota te zullen nemen. De heer van Strien betoogde dat de begraafplaatsen er slordig uitzien. B. en W. zegden toe het gras nog te zul len laten maaien. De voorzitter deed tenslotte nog eenige mededeelingen omtrent gaslevering door de gemeen te Goes. Een boulevard Brugge—Sluis. De Brusselsche correspondent van de „N. R. Crt." meldt: De jongste vergadering van den gemeenteraad van Brugge heeft in beginsel besloten tot het aanleggen van een boulevard van Brugge naar het Zeeuwsche stadje Sluis. De huidige weg langs het kanaal BruggeSluis over Damme zou door asfalteering en aanzienlijke verbree ding voor dit plan worden gebruikt. De kosten, die geraamd zijn op tien millioen francs, zouden voor de helft door den Belgischen staat, voor de helft door de belanghebbende gemeen ten moeten worden gedragen. De stad Brugge zelf wil er anderhalf millioen aan besteden. Gemeenteraad van Kruiningen. Een bijeenkomst van 5 uur; een kamp voor woomvagens; de burgerwacht behoudt sub sidiebegrootings-varia. In de Maandag gehouden vergade ring van den raad van Kruiningen is de heer J. Polderman als raadslid ge ïnstalleerd. Alvorens de raad de be grooting van het gasbedrijf over 1931 goedkeurde, voerden verschillende le den over dit bedrijf het woord. Den leden der gascommissïe werd op hef hart gedrukt de zaak zorgvuldig te be handelen. De behandeling der gemeen- tebegrooting 1931 werd ingeluid door den heer Burkink, die er op aandrong dat de raad niet steeds zal buigen voor de zienswijze van Ged. Staten. Hij betreurde het dat in de vacature-v. d. Berg niet een inwoner van Hansweert tof raadslid gekozen is. De heer Witte informeerde o.a. naar het in orde bren gen van een kamp voor woonwagens. B. en W. zeiden een vrijkomend hoek je aan den nieuwen weg als zoodanig te willen inrichten. De heer Francoijs klaagde over de baldadigheid van de jeugd op den publieken weg. Een voor- stel-Dek om het subsidie ad f 50 aan de burgerwacht van de begrooting te voeren, werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Naar aanleiding van een verzoek om 25 a 30 pet. verminde ring van pacht door J. Jansen, deelde de voorzitter mede, dat omtrent even- tueele vermindering van pacht over leg zal worden gepleegd met het B. A. Het is beter dat de gemeente en het B. A. in deze één lijn volgen. Bij den post f2500 onderhoud straten en pleinen vroegen de heeren Witte en Sïnke verbetering van den Welhoek, terwijl de heer Minnaar voorstelde f1000 hiervan te nemen en te brengen op de post onvoorzien, als reserve voor malaise-tekorten. Met 6 tegen 5 stemmen werd tot het laatste beslo ten. Voor verbetering van den Wel hoek werd f 300 gevoteerd. De heer Burkink informeerde naar het aan stellen van een 3den vasten gemeente werkman. De voorzitter zei, dat die een geheel jaar niet noodig is. Hef verzoek van Mej. J. de Raad om de huur voor haar auto-garage van f 10 op f 5 te brengen, werd verworpen. Na eenige bespreking werd besloten hef salaris van de helpsters aan de be waarschool, Mej. L. Baveco en Mej. Quakkelaar met f50 te verhoogen. De voorzitter deelde mede, dat de post geneeskundige van f700 is verhoogd met f 300 voor het opgedragen toezicht op de scholen en de inrichting van een spreeklokaal te Hansweert. Bij de post subsidiën armbesturen wilde de heer Witte bij de aangegeven f 3000 b.v. f 500 voegen voor de werkloozen. De voorzitter zei, dat dit in strijd is met de wet. Wel kan het gevonden worden in werkverschaffing, doch deze is hier moeilijk in het leven te roepen. De heer Burkink vroeg hoe B. en W. de werkloosheid denken te bestrijden. De voorzitter zei, dat voor werkloosheid zeker maatregelen getroffen moeten worden. De heer Sinke meende te moeten wachten tot het noodig blijkt. Bij de post subsidie autodienst Vlake zei de heer Dek dat Bauer niet altijd met zijn groofen wagen rijdt. De voor zitter antwoordde, dat dit niet nood zakelijk is. Nadat alle posten behan deld waren, bracht de voorzitter de geheele begrooting in steïnming. De heer Burkink stemde tegen, omdat het hoofdstuk belastingen niet naar zijn zin is geregeld. Ook de heer Witte ver klaarde zich in dien geest. Met 9 te gen 2 stemmen werd de begrooting vastgesteld op f 163.843,83, en een post van onvoorzien van f 2043,46. De heer v. d. Straaten vroeg nog om bordjes bij de school te Hansweert met lang zaam rijden. De heer Burkink wees op het gevaarlijke nauwe gedeelte der straat bij Bauer. De vergadering duur de van vijf tot tien uur. Provinciale Staten. Steun voor de restauratie van het stadhuis in Veere; verbe tering van het veer Anna Ja- coba—Zijpe. In de a.s. zitting van Prov. Staten zal o.a. in behandeling komen het voorstel van Ged. Staten om in totaal f 10.00Q subsidie te verleenen ten be hoeve der restauratie van het stad huis in Veere, en wel f 4000 in 1931 en de overige f 6000 in de volgende jaren- Voorgesteld wordt een renteloos voorschot van f 65.000 te verleenen krachtens het tertiaire wegenbesluit voor verbetering van den weg St. Jan steen—Koewacht. Voor verbetering van den toegangs weg naar den nieuwen steiger te Sta- venisse vragen Ged. Staten f6500. Voorgesteld wordt afwijzend te be schikken op het verzoek van het be stuur van het bureau voor kinderbe scherming te Amsterdam om subsidie. Ged. Staten stellen tenslotte voor ten behoeve van de vaartuigen en aanleg plaatsen op de veren Zijpe—Anna Ja- coba en Numansdorp-Willemstad een bedrag beschikbaar te stellen van ten hoogste f15.892 en aan de R. T. M. voor den tijd van 3 jaar een jaarlijk- sche bijdrage toe te kennen van f 10.150 in de kosten van exploitatie dier ve ren. Ten tweede om de regeling van het verleenen van een bijdrage voor iederen extravaart tot 1 Aug. 1931 te blijven handhaven of tot zooveel eer der als de nieuwe regeling zal zijn ingevoerd en wel voor 3 vaarten in beide richting op weekdagen en een vaart op Zondag. Gemeenteraad van Wemeldinge. Salarisverhoogingvervolgon derwijs; onderhoud van stra ten op de begrooting voor 1931. In de Maandag gehouden raadsver gadering te Wemeldinge, waren de hee ren Dominïcus en Smits afwezig. Me degedeeld werd o.a., dat Ged. Staten de jaarwedde der ambtenaren van den burgerlijken stand te Wemeldingeheb- ben vastgesteld op f260 en f90, in gaande 1 Jan. Een adres van den heer F. N. Bruinooge, ambtenaar ter secre tarie, om verhooging van salaris werd in handen van B. en W. gesteld. De raad besloot de verordening op het openbaar vervolgonderwijs te wijzigen in dien zin, dat dit vervolgonderwijs zal worden gegeven, indien zich daar toe ten minste 6 deelnemers aanmel den. Als onderwijzers bij het openbaar vervolgonderwijs voor den cursus 1930- 1931 werden aangewezen de heeren C. de Koeijer en A. Kievit en de da mes A. M. J. Zwitzelaar en J. C. van de Putte. Tot lid van het B. A. werd na herstemming herbenoemd de heer J. Oudeman Jz. Na eenige besluiten genomen te hebben inzake het weder om verhuren van stukjes grond en van eenige woningen aan de oude huur ders, kwam in behandeling de gemeen- tebegrooting voor 1931. Uit het rap port van de commissie van onderzoek bleek, dat nadere inlichtingen worden gevraagd aangaande den post kosten van aanschaffing van wegwijzers, kos ten van gewoon onderhoud wegen, kosten van rioleering en kosten van onderhoud van den toren en van de voormalige bewaarschool.Voorts wordt gewezen op de wenschelijkheid om gelden uit te trekken voor de werk verschaffing van werkloozen in de land- en tuinbouwbedrijven en om den post onvoorzien aan te vullen met het bedrag, waarmede de raming voor on derhoud straten gevoegelijk zoude zijn te verminderen, wanneer minder straatwerk werd uitgevoerd, dan wordt voorgesteld. Het minder noodige werk zou verschoven kunnen .worden naar een volgenden dienst. De voorzitter zette het standpunt van B. en W. in den breede uiteen, terzake de voor genomen werkzaamheden aan de stra ten. Spr. noemde deze werkzaamheden dringend noodig, om niet in een vol genden dienst voor een abnormaal groofe uitgaaf te komen te staan. De heer Hoogesteger lichtte de voorge nomen werkzaamheden aan de stra ten en rioleering in bijzonderheden toe, en verklaarde dat de post, uit getrokken voor onderhoud wegwijzers, bestemd is voor het aanbrengen van een waarschuwingsbord aan den Bon- zijweg. De voorgenomen rioleering aan de Wilhelminastraat werd ampel besproken. Spr. meende, dat evenwel voor onderhoud toren en oude bewaar school, waarvoor f 400 is geraamd, met f 200 zal kunnen worden volstaan. Wat de voorzieningen tegen werkloosheid betreft, deelde de voorzitter mede, dat volgens aanschrijving van Ged. Sta ten hiervoor geen post op de begroo ting mag voorkomen, buiten het geval van rampen e.d. De heer A. Domini- cus zei, dat de commissie van oordeel is, wanneer niet alle voorgestelde werk zaamheden aan de straten zouden wor den begroot, bij gebleken noodzake lijkheid nog altijd in den loop vaiv hef begrootïngsjaar de post onderhoud straten verhoogd zou kunnen worden, door te putten uit den post onvoor zien. De h^er Dekker zei gegevens fq hebben verzameld omtrent de gemid- de/de kosten van gewoon onderhoud der straten gedurende de laatste vijf jaren. Uit dit overzicht is spr. ge bleken, dat de raming op deze begroo ting beneden het gemiddelde is. In tusschen vond spr. het jammer dat de post onvoorzien niet groofer is. De voorzitter gaf in overweging om, voor

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2