Binnenland Van Overal. Rechtszaken. Gemengd NieuWs Laatste Berichten. over het hoofd gezien. Zij stellen den Raad daarom voor, be doelde verordening te herzien. Zij geven in overweging, het aantal opcenten voor alle aanslagen op 10 te bepalen. Electrificatie. Zooals bekend was er tusschen Goes en de P.Z.E.M. nog steeds geen overeen stemming omtrent den aanleg van een on dergrond sch net in verschillende gedeelten der stad. De P.Z.E.M. was ml de mee ning toegedaan, dat de meer-kosten van een ondergrondsch net in de wijken, door hen tot de kom der gemeente gerekend, voor rekening van Goes moesten komen. Over de onderhandelingen tusschen B. en W. en de P.Z.E.M. zijn meermalen mededeeiingen gedaan. Met het laatste voorstel van B. en W. kan de P.Z.Ej.M. zich vereenigen. Het houdt ie dat Goes niet de gevraagde f 7500 zal betalen, doeh f2500 ineens en f 3900 bij gedeel ten, naar gelang er huisaansluitingen tot stand komen, en wel met f25 per huis- aansluit.ng. B. en W. verzoeken den raad hun voorstel goed te keuren. Gasverwarming Stadhuis. B. en W. stellen voor,in het Stadhuis geleidelijk gasverwarming' te doen aan brengen. De kosten van den aanleg zullen f 1900 'bedragen. In de secretarie is deze verwarming reeds aangebracht, omdat de schoorsteen daar ter plaatse gescheurd was en daar de directeur van gemeente werken het bouwen van een nieuwe schoor steen op de plaats van de oude niet ge- wenscht achtte. Subsidies. Voorgesteld wordt per jaar f 100 sub sidie te verïeenen aan de afdeeling Goes van het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en vacantiekolonies, en een subsidie ad f 100 ten beihoeve van een door de firma Strengholt en De Lange te Amsterdam uit te geven drie-taiigen gids van Zeeland. Br andkranen. B. en W. stellen den raad voor f600 bij te dragen in de kosten van aanleg van 4 brandkranen tusschen de overweg aan den Kioetingsche weg en het café „Tor', welke kranen zullen dienen tot het gerief zoowel van ingezetenen van Kloetinge als van Goes. Bouwplan III. Aangezien de vraag naar bouwterrein in Bouwplan III aanhoudt, stellen B. en W. den raad voor met het verder bouw klaar maken der gronden aldaar voort te gaan. Het voorloopig benoodigde bedrag daartoe wordt op f 16000 geschat. De bedoeling is in den a.s* winter aller eerst door te trekken de nieuwe straat Voor'stad- (bij de garage De Graag) Oostsingel (Rozenoord). Het belang van dezen verbindingsweg Voorstad-Oostsin gel-ha venterrein werd reeds lang ingezien en nu de processen van de Gemeente met mevr. de Wed. Oosterbaan en FC. de Buck achter den rug zijn en de noodige terreinen aldaar eigendom der gemeente zijn gewor den. kan bedoelde straat worden aange legd. In de tweede plaats zal doorgegaan moe ten worden met trottoiraanleg, naar ge lang de bebouwing in Bouwplan III vor deringen maakt; moet in verband met ver dere straataanleg, in aansluiting op' den Vogelzangsweg en de nieuwe straat naar den Oostsingel, een gedeelte van het ter rein geëgaliseerd worden en zal het noo- dig zijn ook de rioleeringen weder uit te breide». Gemeenterekening 1929. De gemeenterekening over 1930 sluit met de volgende cijfers Gewone dienst inkomsten f 676.549,36 uitgaven f 684.462,7 7 J, nadeelig slot f 7.913,41. Kapitaaldienst, inkomsten t 203,939,16J, uitgaven f 318.152,68, nadeelig slot f 114.213,51 Blijkens het rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen der Vereenigirig van Nederland- sche Gemeenten, is het nadeelig slot op den gewonen dienst eenerzijds een gevolg van belangrijke niet voorziene uitgaven en anderzijds van de verplichte wijze van boeking der belastingopbrengst, zoodat de uitkomsten over gemrid jaar in werkelijk heid veel gunstiger zijn dan de eind cijfers der rekening aangeven. Overeenkomstig het advies van gemeld bureau stellen B. en W. voor het nadee lig saldo van den dienst 1929 geheel over te brengen naar den dienst 1930. Benoemd. Met ingang van 1 November a.s. is tot opzichter bij den dienst van het Ju- lianakanaal, standplaats Maastricht, be noemd de heer J. L. Lindhout te|Middel burg, oud leerling van het Z. T. I. te Goes. De heer A. F. Goedemondt te Goes is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot tijd. opzichter bij den Prov. Water staat ten behoeve van den steigeraanleg aaD het Katsche veer. De voddenraper van Parijs. De komiek Piet Kohier, die 40 jaren in de wereld van décors en voetlicht ver toeft, zou geetn artist zijn, als hij dit jubi leum ongemerkt voorbij liet gaan. We ne men hem dus zijn voornemen om te jube len niet kwalijk. Wel, dat hij jubelt in een draak als de .Voddenraper van Parijs", een schmiere, die hij bovendien geheel ver moordt omdat hij er allerminst gescf.iikt voor is een dramatische hootdarol te verw - uilen- Het gelukte hem zelfs niet deze oude draak te parodieeren, al ging hij zioo nu en dan niet onverdienstelijk in die richting. Had hij maar een flinke parodie van deze draak gegeven. Dan was het tenminste nog om te lachen geweest. De wijze waarop Piet- Kohier en zijn makkers Vrijdagavond in de Prins van Oranje „De voddenraper van Parijs" opvoerde, was alleen maar walgelijk. Het is wei in-droevig dat tooneel-ar- tisten in dezen tijd, nu overal de film is doorgedrongen, nu we in Goes twee goede bioscopen hebben, in onze stad een dood- gespeeid stuk durven brengen op de wijze als Kohier het deed. Nog droeviger is het echter dat de Prins van Oranje Vrijdagavond zeer goed bezet was, en dat het publiek, door bijvalsbe tuigingen blijk gaf soms te genieten. Meer zullen we er maar niet van zeggen. 1 We hopen alleen dat Piet Kohier, toch een verdienstelijk komiek, indien hij ooit weer (in Goes komt, zijn beroie^> nooit meer zoo neer zal halen als Vrijdag j.l. Onbewaakte overwegen. Autobus door een trein aange reden. Vrijdagavond om half acht heeft op den onbewaakten overweg bij M^^mblik een botsing plaats gehad tusschen den locaal- trein voor Medemblik en een autobus van den heer Boon. De bestuurder zag dein trein komen, doch kon niet meer remmen. Door voil gas te geven dacht hij nog te kun ken passeeren, doch zulks bleek niet meer mogelijk. De bus werd gegrepen achter de cabine en geheel versplinterd. Het chassis bleef echter intact, evenals de motor. De chauffeur bleef ongedeerd, zoo dat de wagen op eigen kracht kon weg rijden. Van de locomotief van den trein is de koplamp en de cylinder kraan ver brijzeld. Het verkeer ondervond geen ver traging. De bus was op weg om een ver ongelukten auto op te halen. Soc.'Democratische burgemeesters. De 'burgemeester van Meppel heeft het verbruid bij de S.D.A.P. Verscheidene Kamerleden geven in het Voorloopig Verslag voor de begrooting van Binnenlandsche Zaken als bun mea ning, dat bij de benoeming van burge meesters veel te weinig met het groote aantal soc.-democraten wordt rekening gehouden en zijn van oordeel, dat bij de practijk, welke tegenwoordig op dit punt wordt toegepast, de regel van rechtsgelijk heid voor alle Nederlandsche burgers zeer in liet gedrang komt. Andere leden daarentegen meenen, dat als men vast zou houden aan de gedachten, dat de benoeming van een burgemeester moet geschieden in overeenstemming met den geest der bevolking, het aantal soc.- democratische burgemeesters al zeer klein zou worden. Het overwegend deel der Nederlandsche soe.-democraten toch woont in de grootste tien steden van het land. In de overige 1100 gemeenten wonen er relatief slechts weinig. Overigens meenen deze leden dat, zoolang de S.D.A.P. vol hardt bij haar dubbelzinnige houding in zake het optreden met revolutionaire mid delen, geen enkele sociaal-democraat tot burgemeester behoort te' worden benoemd, tenzij bij in dit opzicht bijzondere waar borgen kan geven. Geklaagd is over belemmeringen, door den burgemeester van -Feize in den' weg gelegd aan de arbeiderszangvereeniging aldaar. Voorts hebben leden hun afkeuring geuit over het optreden van den burge meester van Meppel, die in de dagen der Kamerverkiezingen de z.g. rood© auto uit zijn gemeente zou hebben geweerd. Ook zlou hij een demonstratie der arbeiders beweging op Zondag hebben verboden, niettegenstaande uitdrukkelijk werd gega randeerd, dat tegen verstoring van ©enige godsdienstoefening afdoende zou worden gewaakt. Volgens deze klagers heeft deze burgemeester zijn machtspositie misbruikt om een politieke partij, die hij niet wel gezind is, te bestrijden. Is de minister bereid, deze autoriteit het onjuiste van zijn optreden onder het oog te brengen? Berooving van f 6800, Een bedwelmend middel gebrikt Zaterdagnacht is te Rotterdam een be^ langrijke berooving gepleegd. Een land bouwer van de Zuid-Hoilandsche eilanden is daar op sta lp geweest. Hij is eerst met een andej-e kennis van hem, die koetsier is, gaan rijden. Samen hebben zij op dein bok gezeten, totdat het den buitenman ging vervelen en hij alleen te voet is ver der gegaan. Op den .Schiedamschen dijk heeft hij een vrouw ontmoet, die hem heeft meege nomen naar haar kamer, waar zij hem een kopje koffie heeft gegeven. Dadelijk nadat hij de koffie had ge bruikt, is de buitenman in een diepen slaap gevallen, waaruit bij eerst na langen tijd is ontwaakt, met een onpasselijk gevoel en zware hoofdpijn. Zijn portefeuille lag op tafel, geopend en leeg. Hij weet zeker, dat zijn geld', toen hij met de vrouw is meegegaan, nog in zijn portefeuille zat. Het gestolen be drag is f6800 groot en bestaat uit bank papier. Er zijn biljetten van f 300, f 200, f 100, f25 en f 10 bij. Van dit geld was een be drag van f 2800 niet het eigendom van den beroofde. Van de vrouw heeft bij bij de politie slechts een vaag signalement kunnen op geven. Naar beneden geworpen? Een man bij het glazen zeemen gevallen en ernstig gewond. Te Utrecht is Vrijdagavond een 26- jarige man, terwijl hij op de tweede ver dieping van zijn huis in de Valkstraat de ramen stond te zeemen, naar beneden ge stort. In bewusteloozen toestand is 'hij toen naar de rijksklinieken overgebracht, waar het bewustzijn spoedig terugkeerde, doch waar toen bleek, dat hij een beien en beide armen had gebroken en bovendien een hersenschudding had gekregen. De politie vertrouwde het geval niet en nam de vrouw, die haar man bij dit gla- zenwasscben had geholpen, in bewaring. Zaterdag beeft de politie den gewonden man een verhoor kunnen afnemen, dat zooveel bezwarends voor de vrouw op leverde, als gevolg waarvan de vrouw ter beschikking van de justitie is gesteld. Critiek op ministerieel E>eleid. Ruslands dumpingpolitiek. Zeer vele leden, deelt het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer op de be grooting van Binnenlandsche Zaken mede verklaren zich onvoldaan over het beleid van den minister, voorzoover dat de af deeling Landbouw van zijn Departement betreft. In den ernstigen toestand van crisis waarin een belangrijk deel van den Ned, Landbouw zich thans bevindt, had de minister reeds lang bij de Volksvertegen woordiging gekomen moeten zijn met in grijpende voorstellen tot steunverleening De instelling van de commissie-Lovink kan bij de meeste dezer leden weinig bewondering wekken, want ze kan slechts eenige algemeeue maatregelen voorstellen Is het daarbij juist dat deze commissie aan de Regeering reeds verscheidene voorstellen heeft gedaan, welke deze niet wil overnemen P Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan wordt gevraagd wat deze voorstellen behelzen. Wat de aanstonds te nemen maatrege len betreft, hebben verscheidene leden krachtig voor bel verïeenen van steun aan graanbouw en suikerbietenverbouw ge pleit. Sommige leden dringen met klem aan op verstrekking van credieten uit de schatkist aan sommige groepen van tuin bouwers, die groote moeilijkheden onder vinden. De aandacht is gevestigd op den aan voer van enorme hoeveelheden graan uit Sovjet-Rusland, waardoor de prijzen op de internationale markt zeer wordt ge drukt. Hierin kan volgens verscheidene leden niet anders worden gezien dan een laakbare dumpingpolitiek, tegen de ge volgen, waarvan zij maatregelen noodza kelijk achtten. Verschillende leden komen met klem op tegen het denkbeeld van een lid tot heffing van invoerrechten op bepaalde landbouwproducten. Verscheidene leden meenen, dat het vóór alles gewenscht is, den export van daarvoor in aanmerking komend landbouwproducten zooveel mo gelijk te bevorderen. Uitbreiding van af zetgebied toch is hoogst noodzakelijk. Zaterdagmiddag heeft ten paleize Het Loo de overhandiging plaats gehad van het huldeblijk, namens de Leidsche burgerij aan Prinses Juhana aangeboden ter herinnering aan haar verblijf te Leiden Het geheele comité, bestaande uit onge veer veertig personen was daarbij aan wezig. De Zwolsche eeuwfeesten, in Sep tember j 1. gebouden hebben het flnanciëel resultaat opgeleverd, dat een batig saldo van ruim f 12.000 overschiet. Over de bestemming van dit bedrag zal nog nader worden beslist. Zaterdag 8 November a.s. wordt de betonweg RoosendaalBelgië grens offici eel in gebruik gesteld. De opening zal met eenige feestelijkheid geschieden. De weg is geheel op snelverkeer berekend en is zoodanig geconstrueerd, dat ook in de scherpste bochten met een snelheid van 80 K.M. per uur kan worden gereden, Mr. v. d Flier en Bakker, hebben op ver- zoek van vele oud-leden der N.R.V., be sloten tot de oprichiing van een nieuwe Reisvereeniging. De openbaarmaking van Statuten, Re glement, Bestuur, Raad van Toezicht enz. is zeer spoedig te verwachten, alsmede een algemeene opricblings vergadering. Plan is aan de vereeniging te verbin den een coöperatief Reisbureau Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden werden de volgende vonnissen uitgesproken: Wederspannigheid. A. J. v. S, 35 jaar, oesterwerker te Yerseke en P. J. v. S., 29 jaar, oester werker te Yerseke, ieder 1 maand gevang, voorw., proeftijd 3 jaar en f 25 of 5 d h. Aan zijn schuld een aanvaring op de Westerschelde te wijten hebben, waarbij een persoon het leven verliest. M. L, 31 jaar, sleepbootkapitein, te Antwerpen, l maand hechtenis voorw., proeftijd 3 jaar. Een gewoonte maken van goederen koopen zonder volledige betaling. A K, 31 iaar werkman, te Heinkens- zand, vernietiging van het verstek-vonnis, 2 maanden gevangenisstraf. WEER EEN MIJNRAMP. 99 dunden Op denzelfden dag, dat Alsdorf de vele slachtoffers van de mijnramp naar hun laatste rustplaats heeft gebracht, heeft een nieuwe catastrofe plaats gehad, die wederom aan een groot aantal mijnwerkers bet leven gekost. Zaterdagmiddag omstreeks halfvier beeft namelijk in de bij Quiersehied (10 K.M. ten Noord Oosten van Saarbrücken) ge- legen mijn Maybach een hevige mijngas- ontploffing plaats gehad, die tot nu toe aan 99 menschen het leven heeft gekost Op het oogenblik van de ont{ loffing be vonden zich drie groepen arbeiders in de mijn, waarvan er echter twee de schachten ongedeerd konden verlaten. De derde, die uit circa 1 30 man bestond, bevond zich in de schacht waar de ontploffing plaats had. De reddingswerkzaamheden zijn nog in vollen gang. Vrijspraak. Men meldt ons uit den Bosch Het gerechtshof alhier heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen M. D. die te reeht had gestaan wegens moord op zijn vrouw in de Faber Riemsdijkstraat in Den Haag en des wege door de Haagscbe rechtbank was veroordeeld tot 5 jaar ge vangenisstraf, welk vonnis door het Ge rechtshof aldaar was bekrachtigd. De Hooge Raad had bij cassatie de zaak verwezen naar het Gerechtshof in den Bosch De advocaat-generaal had veroordeeling van verdachte tot 7 jaar gevangenisstraf geëischt HetGerechtshof alhierheeft heden in zijn arrest het vonnis van het Haagsche Gerechtshof vernietigd en verdachte vrij gesproken. Burgemeester van Den Haag. Men meldt ons uit Den Haag Naar we vernemen is zeer binnenkort te verwachten de benoeming van Jhr. Mr. Dr. H. N. Bosch ridder van Rozenthal burgemeester van Groningen tot burge meester van Den Haag. Mr. J. V. van Dijck. Men meldt ons uit Den Haag: Alhier is, 51 jaar ond overleden Mr. J. V. van Dijck, raadsheer van den Hoogen Raad, buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de ge meentelijke Universiteit te Amsterdam. Motorrijder omgekomen. Men meldt ons ait den Haag Op den hoek van de Thomsomlaan bij de Valkenboschkade, is hedenochtend bij een botsing van een auto en een mo torrijwiel, de 60 jarige motorrijder F. C. van Z. gedood. Verhooging Invoerrecht'en. Men meldt ons uit den Haag De directie van Landbouw dee It mede, dat volgens bericht van den rijk s- Land bouw consulent van Berlijn, het invoer recht op tarwe met ingang van 86 dezer is verhoogd, van 18,5 Rijks nark tot 25 Rijks mark per 100 K. G. e n dat van Brouwgerst 15 op 20 Rijks mark. In verband hiermede is het invoer recht op tarwemeel, met ingang van g' eaoemden datum gebracht op 51,5 Rijks mark per 100 K.G. Van 5 November af zal het invoerrecht op z.g. „Hartweizer" 'bestemd voor bereiding van Hartweizergr fes onder douane controle 25 Rijks mark per 100 K.G. bedragen. BURGERLIJKE STAND Over de maand September 1930. BORSSELE. Geboren: 4, Cornelia Aaltje d.v. Hendrik Marinus Guiljam en Catharïna Rijstenbil; 26, Marinus Jan z.v. Hendrik Schipper en Neeltje van Westen. Overleden: 25, Cornelis Jacobus Bouwens 68 j., weduwnaar van Wille- mina de Korne. OUDELANDE. Geboren: 26, Pieter z.v. Jacobus Moerdijk en Francïna Hannewijk. LICHT OP. Dinsdag 28 October 5.08 uur Woensdag 29 October 5.06 uur VEILINGSVEREENIGING „E. M. M." TE KRABBENDIJKE. Groote veiling van 25 October 1930. Spruiten le soort f 10,2e soort f 6,90, 3e soort f 3,90 per 100 Kg. Kleine veiling. Snijboonen 29 et. per kilo, Bloemen (Chrystanten) 3 tot 10 cent per bos. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Antonina Maria d.v. Ma rinus Kornelis Koster en Jacomina Koeman; Maria Adrïana d.v. Adriaan de Jager en Maria Adriana van Dijke te Kloetinge; Cornelis Wilhelm z.v. Hendrik Dammann en Jacoba Fossen. Overleden: Jan Ruisaard 62 j.,echt genoot van Janna van Boven, te Ka- pelle. WEERBERICHT. Zwakke tot matige Noord-Westelijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, iets zach ter. AFLOOP AANBESTEDINGEN, VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. GOES. Hedenmorgen is door B. en W. aanbesteed het maken van de noo- dige leidingen enz. voor de electrische verlichting in de Rijkskantoren op het Ravelijn te Goes. Ingeschreven werd; Gabriëlse en van de Woestijne f675 en f125 meer; J. Knieriem f543 en f678; H. P. van der Heil en Zn. f510 en f595; J. M. Polderman f627 en f65 meer; Fa. van Driel te Kloetinge f536,50 en f75 meer; N. Klip f545 en f625; P. M. A. v. Overbeek te Baarland f 581 en f 65 meer. Het eer ste cijfer is zonder bijkomende wer ken; het tweede cijfer met bijkomen de werken. De gunning volgt. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 27 Oct. 1930. Vlasaanvoer 1760 blauw 3000 groninger 5000 geel alles onverkocht. Granen buitenlandsche kalm. Meel f 12,75 Mais f105 Haver Russ, f6,75 Boekweit, Danziger Nov. f8,25 Binnenlandsche: Tarwe f 6,— a f 8 Chevaliergeist 5,50 a H 6,25 Haver n 5,— a n 5,50 Erwten n 7,50 a n 10 50 Schokkers, H 8- a N 14,25 Bruine Boonen n 9, a 13,— Maanzaad n 25, a u 28, Karwijzaad n 26, a 1/ 28,— Koolzaad u 12,— a n 15, - Mosterdzaad (geel) u 20,— a n 22,— Lijnzaad (voer) fJn 11 a 13,— Zaai blauw-bloei r 3 3,— a n 14,50 Wit-bloei 7) 13,- a II 14,50 Aardappelen: Eigenheimers f2,75 a f3,Blauwe dito f0,— a f 0,-. Zeeuwsche blauwe f 3,a f 3,80, dito bonten f3,a f3,80. VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1031 eerste kwaliteit f 0,57 a f,058; tweede f 0,54 a f 0,56 derde f 0,50 a f 0,52 zouters f 0, f 0,export f 0,55 a f 0,57 Handel redelijk. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. October: 28 Landbouw-Bioscoop, „De zwarte ruiter" en „De spion der Cava lerie". 30 2 uur Raad. November: 2 Prins van Oranje, R.-K. Tooneel, „Het biechtgeheim". 7 Prins van Oranje, Feestconcert „De Goesche Symphonïe",

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3