PUROL Binnenland Pijnlijke Kloven (xemernid Nieow's Het conflict in de typografie. Een overeenkomst bereiktde staking gaat niet door Zooals reeds in een gedeelte der oplaag van ons vorig nummer werd medegedeeld is men in de Woensdag gehouden confe rentie tusschen werkgevers en werknemers iu de typografie tot het resultaat gekomen om de volgende punten iu hun organisaties te verdedigen a. de Collectieve Arbeids Overeen komst met 3 jaar te verlengen, tot den eersten Zaterdag in October 1933 b. het uurloon van volwassen werk nemers vanaf 24 jaar met 2 cent pel uur met ingang van 17 November 1930 verhoogen en 17 November 1932 weder om met 1 ceut. Het loon der jongere werknemers zal daarmee in evenredigheid worden gebracht. De Collectieve Arbeids Overeenkomst wordt dus tot 17 November a.s. verlengd De staking op a.s. Maandag gaat niet door, Ben beeld-telegram. Welgeslaagde proefnemingen Na enkele weken van voorbereidende proefneming is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag van de vorige week het eer ste Indische beeldtelegram uit Bandoeng naar den Haag gezonden. De Hollandsche telegraafdienst zond bericht, dat het beeld uitstekend was ontvangen. Het bedoelde beeldtelegram bevatte de groeten van het hoofd van het radio- bedrijf der Ned-Indische P.T.Tir. Keu kenmeester, aan het hoofd van den Tech- nischen Dienst der P.T.T. in Nederland, ir. Boetje. Wij vernemen, dat de beeldzender in Holland nog niet gereed is, zoodat een proef-beeldtelegram, bevattende een kran tenadverlentie, hier niet geheel leesbaa is ontvangen. Blijkens mededeelingen van den Hollandschen dienst zal men echter binnenkort even ver zijn als de Indische dienst, waarna begonnen kan worden aan een geregeld proefverkeer, teneinde met de technische kwaliteit en de moeilijkheden vertrouwd te raken. Omtrent de openstelling voor het pu bliek en de tarieven wordt reeds overleg gepleegd tusschen de Indische en Holland sche dienstleidingen. De toestellen zijn van het Telefunkensysteem en van Sie mens en Halske. Ernstig ongeluk. Bij het op een trein springen. Gisterochtend half-tien is op het Hol landsche Spoorstation in Den Haag een ernstig ongeluk gebeurd. De 20-jarige student C. P. wonende in de Van Blankenburgstraat in Den Haag en aan de Leidsche universiteit stu- deerende, wou naar Leiden gaan. Hij was Iaat, en de trein was reeds in beweging, toen hij op het perron kwam Hij rukte een portier open en wilde in den trein springen. Hij struikelde echter en geraak te met den rechtervoet tusschen het per ron en den trein. Met zware inwendige kneuzingen werd hij opgenomenhet bleek, dat zijn rechtervoet geheel verbrij zeld was. De geneeskundige dienst bracht hem naar het r.-k. ziekenhius aan het West einde. Ernstig motorongeluk. Twee dooden. Gisternacht omstreeks 12 uur heeft aan het einde van de Binnenhaven in Den Helder een ernstig motorfietsongeluk plaats gehad, waarbij twee personen het leven hebben verloren. Een automobilist bemerkte, dat er aan den kant van den weg iets brandde, en zag, toen hij stopte, dat het een Ariel- motorfiets was. Tot zijn schrik vond hij daar vlak bij twee doode menschen liggen. De lijken zijn naar het marinehospitaal vervoerd. De politie heeft de motorfiets in beslag genomen. De motorfiets is tegen een boom geredendoor welke oorzaak is onbekend. De slachtoffers behoorden tot de bemanning van bet vliegveld de Kooi en waren op weg daarheen, toen het on geluk plaats greep. Het zijn de milicien P. Swarts, 20 jaar, uit Arnhem en de stoker-olieman M. Meyer, 24 jaar, uit IJmuiden. verzacht en geneed men met Dc brug over dc Waal, Vergoeding van het Rijk aanvaard. In de Raadsvergadering van Woens dagmiddag heeft de Raad van .Nijmegen met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van B. en W, tot aanvaarding van het voorstel van den minister van Waterstaat d.d. 11 Oct j.J. om f425.000 te aanvaarden als vergoeding Voor veer rechten en eventueele vergoeding voor wachtgeld voor overbodig personeel in verband met den bouw van de brug over de Waal bij de Belvédère. De gemeente Nijmegen zal daarbij eenige financieele offers brengen in het algemeen belang door de derving van de veerrechten, die jaarlijks ongeveer f120 000 opbrengen Een schat in den neus. Na een operatie verliet een patient van elders het radium-instituut te Manchester met een radiumnaald ter waarde van 12000 gulden in den neus. Hij was in de veronderstelling dat de operatie afge- loopen was en keerde per auto huiswaarts. Men kende gelukkig het nummer van zijn wagen. De ziekenhuisautoriteiten stel den zich in verbinding met de politie en deze wist te bereiken, dat de auto te Ches ter werd aangehouden waar in het zie kenhuis de kostbare naald verwijderd werd. Gedood door een doode. Toen een inspecteur van politie in de kamer van Wenzel Kokoscha kwam, die zich met een browningschot gedood had, de man op zijn gezicht op den vloer de browing in de rechterhand. Om de doodsoorzaak vast te stellen keerde de in specteur met een geneesheer hel lijk om. Bij deze gelegenheid schijnt de doodsver- stijving te hebben uitgewerkt, de vingers vau den doode trokken zich samen en haalden weer de haan van het wapen over Een schot knalde en de inspecteur viel, doodelijk getrofi'en. Bestrijding van de werkloosheid. Samenwerking tusschen de pro vincie Nocrd Holland en Am sterdam, Haarlem en Zaandam, Naar het Volk verneemt, zijn er tus. schen vertegenwoordigers van Ged. Stalen en de betrokken wethouders van Amster dam, Haarlem en Zaandam besprekingen gevoerd die ten doel hadden, lot samen werking te komen bij de bestrijding van de werkloosheid. De bedoeling is ter reinen in bezit te krijgen, waar werk- loozen uit de deelnemende gemeenten, onder leiding van de Nederlandsche Hei demaatschappij, te werk gesteld zullen kunnen worden. Er is een commissie aan gewezen on te onderzoeken, welke objecten voor werkverschaffingsdoeleinden eventueel in aanmerking zouden kunnen komen. Als een schijndoode ont- a a k t. In hel Poolsohe dorp Znrasda zijn pa- niektooneelen voorgevallen. Een zestigjarige boer was in lethargischen slaap gevallen, was voor dood gehouden en in een dood kist gelegd Des nachts ontwaakte de schijn doode en verscheen met een doodenkaars in de hand aan het bed van zijn vrouw. Deze kreeg bij het zien van haar „dooden" man een hartverlamming en stierf in enkele oogenblikken. De zoon wilde het „spook" van zijn vader met een bijl neerslaan de schijndoode vluchtte in zijn doodshemd de straat op en liep naar een buurman. Bij zijn aanblik vielen vier personen in zwijm. De man liep verder en joeg het heele dorp de stuipen op het lijf. Berst toen de gendarmen er aan te pas kwamen kon men de menschen overtuigen, dat ze niet met een spook te maken hadden, maar met een mensch van vleesch en bloed en kon men den ouden boer voor verdere klopjacht vrijwaren. Drama van verstrooiheid. Een Hollandsche mijnheer liet 15 Juli in de telefooncel van het café Sacher, te Weenen, een portefeuille met Hol- landsch bankpapier, ruim duizend gulden, 'en. Toen hij weer rnstig en wel in het café zat bemerkte hij zijn domheid, vloog naar de telefooncel en daar vond hijeen telefoongids. Maar geen por tefeuille. Een paar kellners herinnerden zieh, dal een bekende schouwburg-im presario na den Nederlander in de cel geweest was, een mijnheer Laulerstein; zij hadden hem met haast de cel zien verlaten en hij was toen ook meteen uit het café geloopen. De beambten van de recherche hadden mijnheer Lauterstein des avonds in zijn woonplaats nabij Weenen gevonden. En nu is de zaak voor geweest. Mijn heer Lautersteiu verklaarde, dat hij ver schrikkelijke haast had om den auto bus naar zijn dorp Bülau te halen. In de telefooncel had hij een paar papieren brieven neergelegd en tegelijk met deze moet hij in de haast de door hem niet opgemerkte portefeuille meegenomen hebben Te Böslau was hij in het bad gegaan en had daar, zooale gewoonlijk, al zijn waarden bij de kas gedeponeerd. Toen hij later terugkeerde om zijn bezit af te halen, ontdekte hij de portefeuille en tot zijn groote verbazing vond hij er Hol- landsch bankpapier in. Net besloot mijn heer Lauterstein naar Weenen te gaan naar het café Sacher, toen er een ande re mijnheer verscheen, een rechercheur, die den impresario beval hem te volgen. Dadelijk vroeg de impresario„U komt zeker dat Holiandsch geld halen' en de man zei, dat hij inderdaad het geld kwam halen, maar mijnheer erbij. De rechtbank heeft nu Dinsdag de heer Lauterstein vrijgesproken. Hij is een gun stig bekend man, en zijn verhaal is alles zins aannemelijkde rechter noemde het een vergissing van een overnerveus mensch Met den raad voortaan wat minder ge en verstrooid te zijn is de impres ano naar huis gegaan. Misschien weer. naar het baddat is goed voor zulke zenuwachtige menschen. t* Een merkwaardig testament; Kort geleden is in Frankrijk de bekende grootindustriel Pinehon gestorven, die het departement Eure en Vilaine zeven mil lioen francs en zijn zeer uitgestrekte en kostbare landgoederen heeft vermaakt, met bepaling dat de rente moet worden uit gekeerd aan sterke mannen en hun ge lijkwaardige meisjes, als ze met elkaar trouwen. Hun nakomelingschap zou dan deze lichamelijke bevoorrechting verder ontwikkelen en zoo een geslacht van reuzen vormen. Dit merkwaardige testa ment is op de volgende wijze onts aan Pinehon kwam eens door een groote stad van Oost-Frankrijk en zag hoe men daar vele openbare gebouwen tegelijk bouwde. Op ziju vraag werd hem gezegd, dat de stad door een testament over groote middelen de beschikking had gekregen Dit testament nu had oorspronkelijk de zelfde clausule bevat als het latere testa ment van Pinehon. De gemeenteraadsleden echter hadden na de opening ervan aanstoot aan deze clau sule genomeu eu een commissie van ge» neesheeren benoemd om te adviseereD over de mogelijkheid en het nut van de krach» tens den laatsten wil na te streven hu welijken van bizonder krachtige en sterke menschen, De medici ooideelden, dat de nakoming van den laatsten wil van den erflater in tegenspraak was met de open bare gezondheid en dat men geen reus kon zijn zonder ziek te zijn; dat zulke reuzen misgeboorten en idioten zouden zijn. Op grond van dit rapport werd de clausule iu het testament juridisch als ver vallen verklaard en der stad toegestaan de haar toegevallen middelen oj andere wijze in het openbaar belang te besteden. Toen Pinehon dit hoorde, verklaarde hij, getrouw aan zijn principe: mij is niets mogelijk wat ik ernstig wil dat het toch niettegenstaande het juridische precedent mogelijk moest zijn een dergelijk testa ment na te laten, zonder dat de euge netische bepaling ongedaan kon worden gemaakt. Dus stelde hij eigenhandig een gelijkluidend testament op, alleen voegde hij aan de genoemde zinnen nog toe Voor het geval dat deze bepaling nietig wordt verklaard, moet het geheel van mijn eigendom aan de Académie Goncourt komen, opdat deze jaarlijks een reeks prij zen uitkeert voor schrijvers, die in proza of verzen de vergissingen der medische faculteit en de onbestendigheid van haar leermeesters aan de kaak stellen. Tot dusver is het net gegaan als Pinehon dacht. Het ervende departement heeft zich nog niet beroepen op ongeldigheid der clausule. Dc mijnramp te Alsdorf. De groote schachtforen, die geheel gekanteld is. Hier zijn de meeste slachtoffers te betreuren. Aan het strand dermillio- n a i r s. De upper vijfhonderd der Ver. Staten hebben het strand van Swanky-Bailey het fashionabelste strand der Unie geannexeerd, maar hoe elegant ook, grat tez Ie russe..Men lag op strand, zonde zich, turnde en flirtte en paradeerde met de nieuwste badmantels, toen de golven een groote kist aan land spoelden. Dade lijk liep een hoopje nieuwsgierigen er naar toe en een paar stevige boys open den het strandgoedhet was met twee rijen likeurflessehen gevuldDaarover ging een juichkreet op, welke een menigte toeschouwers aanlokte. Het volgend oogenblik echter richtten de blikken zich als gehypnotiseerd naar de zee buiten, op de golvenkammen dansten nog meer dergelijke dingetjes 1 De windrich ting was gunstig en in heel korten tijd werden een paar honderd kisten met hun kostbare lading onder algemeene spanning op land geworpen. Wat nu volgde wordt beschreven als een overval van een Indianen- troep. Men vocht naar hartelust om de flesschen, deelde vuistslagen en schoppen uit, sprong in het water om daar de drijvende kisten al te bemachtigen. En dra kwam er een onverwachte aanvulling, want nauwelijks had het nieuws van de vondst de villakolouie bereikt, of gent lemen van alle leeftijden sprongen in hun auto's en suisden naar de plaats des geiuks. Vele hadden zelfs hun tuinjongens en andere stevige lui meegenomen. Een heele poos duurde die Wild-West scène Natuurlijk hoorde ook de politie van Newport van het geval. Zoo gauw moge lijk werd een colonne gealarmeerd en reed op motorfietsen naar Swanky-Bailey met bevel de kisten likeur in beslag te nemen en alle vechtersbazen in te rekenen Maar toen de dappere agenten aankwamen, kwamen ze te laat. Leeg, als uitgestorven, lag het strand. Slechts een paar stukken hout, wat glassplinters en wat kleeren- lappen legden getuigenis af van den vooraf geganen slag. Onverrichter zake trokken de agenten af. Waar de onver wachte weldaad vandaan is gekomen, is niet opgehelderd. Waarschijnlijk heeft een smokkelschip de kisten in zee gegooid toen het de strandwacht merkte. r d e n Een vioolconcert v rechter. Het eerste vioolconcert in de rechts zaal is iu Hamburg gegeven. Voor den strafrechter stond wegens bedelarij terecht een straatmuzikant, een sjovele gestalte met een viool onder den arm. Waarom hij op de binnenplaatsen der huizen had geloopen en gebedeld, vroeg de rechter die dezen dag ettelijke gevallen van be delarij te behandelen had gehad waar om of hij niet een eerlijk beroep uit oefende. De verdachte verklaarde, dat hij niet als de meesten van zijn collega's lummelen kon. Steun kreeg hij niet, een ander beroep dan dat van musicus kende hij niethij was een kunstenaar aldus de sjofele man met veel zelfbewustzijn. De rechter liet hem toe tot het bewijs en beval hem zijn kunst in de rechts zaal te demonstreeren. De oogen van deu man lichtten op, een kort stemmen van de viool en toen doordrenkten zoete tonen de duistere zaal. Een serenade klonk, technisch uitnemend gespeeld, met fijn muzikaal begrip, een genot zelfs voor meer verwende en veeleischende noren Een oogenblik heerschte er doodelijke stilte nadat de laatste tonen weggestor ven waren. Toen brak eerlijke bijval los op de publieke tribune, waar de rechter niet tegen in ging en die hij kalm liet begaan. Beter dan door dit spel had de welsprekendste advocaat den man niet kunnen verdedigen. Weliswaar moest de rechter den violist krachtens de wet ver- oordeelen, maar het vonnis luidde een dag hechtenis voorwaardelijk. De rechter deed meer. Hij beloofde den man een pak en gaf hem geld om hem mogelijk te maken zijn talenten op een betere plaats dan op de binnenplaatsen te toonen Palingvellen. Het is bekend hoe taai de paling is, mitsgaders zijn huid En het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat er menschen zijn, die trachten hun voor deel te doen met die palingvellen. Dat dit aan sommigen uitermate is gelukt wordt bewezen door een berichtje in de Fischerei-Zg. volgens hetwelk in Londen een fabriek is, die anders niets dan palingvellen verwerkt en daarmede jaar lijks eenige duizenden ponden sterling verdient. De vellen worden betrokken van vischhandelaren restaurants en gaar keukens die blij zijn nog een prijsje voor dit afval te kunnen maken. De vellen worden voornamelijk gebruikt voor het maken van zweepen, niet alleen voor de riemen, maar ook voor bekleeding der handvatsels. Verder worden duizenden pa ren schoenriemen e.d. gemaakt. Ook wordt palingvel voor touwwerk aangewend, Na bewerkiug worden veel palingvellen door bierbrouwers aangekocht voor zuivering van hun product. De ongebruikte grove deelen worden met andere afvalstoffen tot een voortref felijke vischlijm verwerkt. Enoch Arden in Boedapest Het gerechtshof in Boedapest houdt zich bezig met een geval dat de tragiek van de uit-den-oorlog-weergekeerden weder sterk belicht. De bankbeambte Hiirner was in 1917 in Russische krijgs gevangenschap geraakt. Hij gold als ver- verdwenen, werd voor dood verklaard en zijn naam gegrift in de marmeren plaat van de Boedapester Nijverheidsbank, waar hij werkzaam was geweest. Zijn vrouw trouwde ten tweeden male. Ze stierf anderhalf jaar geleden en haar tweede man erfde haar geheele vermogen, o. a. een huis, dat ze nog van haar eersten inan geërfd had. Na dertien jaren dook Hamer weer in Boedapest op. Hij had verscheide pogingen tot vluchten gedaan en was tot zware vrijheidsstraffen ver oordeeld, zoodat hij eerst nu in zijn land kon terugkeeren. Hij begon tegen den tweeden man van zijn vrouw een precos over zijn eigendom, maar deze bestrijdt de identiteit van Hamer en weigert daar om het huis terug te geven. Hamer is nu bezig oude regimentskameraden op te zoeken om zijn identiteit voor het hof te kunnen bewijzen. MARKTBERICHT. Middelburg, 23 Oct. Op de graanmarkt was de aanvoer re delijk. Tarwe f 7f 8,50, ronde bruine boonen f 18f23, lange bruine boonen fllf 12,50, witte boonen f 15f20, maanzaad f 25,50f 27, kroonerwten f 11—f 18. Boter en eieren aangevoerd door Wal- cherscheboerinnen (officieele prijsnoteering): Boter f0,92|. Kipeieren f 9,25. Poelje f 6, Eendeieren f 8, Aangevoerd door handelaren: Boter f 0,85. Kipeieren f 8,50. Eendeieren f 6, Particuliere prijs: boter f 1, kipeieren ,a f 10, poelje f 7, eendeieren f 8.

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 4