Uit den Westboek. PpoVincienieuWs Parleméntaria. Recbtszakep. •H De Schelde- I Zender. I Sport. Buitenland. Stadsnieuws 500 De A. V. R. O.-steunvereeniging voor Zuid- en Noord-Beveland heelt voor haar Woensdag in Goes gehouden pro test-vergadering geen geweldige recla me gemaakt. Simpel een kleine ad vertentie dat was alles. Het zendtijdbesluit is niet van van daag ol gisteren; het is alweer eenige maanden oud. Ondanks weinig reclame, ondanks het leit dat de eerste schok van mi nister Reymer's radio-ontplolling lan gen tijd geleden werd gevoeld, hebben ruim 5Pn t-crsonen uit de Bevelanden Woensdag aan de protest-vergadering deelgenomen. En hoei met een enthousiasme, dat niet van dezen bodem is. De Bevelanders kennende, wetende hoe moeilijk zij gewoonlijk in een ver gadering bijeen zijn te brengen, let tende op het getal 500 en acht ge vende op de enthouïaste stemming tij dens de vergadering mag men conclu- deeren dat ook in onze streken hef onrecht, de A. V. R. O. aangedaan, sterk wordt gevoeld. We geven hef iedere andere radio- omroep-vereeniging te doen met de zelfde middelen die de A. V. R. O.- steunvereeniging gebruikte, in Goes 500 personen bijeen te brengen. „Maarkijk eenszullen de A. V. R. O.-vijanden natuurlijk op merken. „500" antwoorden wij. De P Z. E. M. Mededeelingen over de Middengroep. In „Ons Electriciteitsblaadje", or gaan voor electriciteitsverbruikers in Zeeland, worden verschillende mede- deelingen gedaan over de Midden groep. De gemeente Kapelle-Bïezelinge is wel de meest intens geëlectrificeer- de, daar hef percentage aansluitingen de 80 pet. verre overschreden is. Naast de gewone particuliere aan sluitingen werd in meerdere gemeen ten de straatverlichting aangebracht en ontstoken. Over het algemeen was men zeer tevreden met de verbetering, te meer, als men vergelijkingen ging maken met de vroegere verlichtingen. Met den bouw van de hoog- en van de laagspanningsnetten op Noord-Beve- land werd een aanvang gemaakt. Alle gemeenten aldaar besloten tot een on- dergrondsch laagspanningsnet. Het huurkoopsysteem voor lichtin stallaties werd in Goes en Vlissingen toegepast. In de eerste stad gaven zich ruim een honderdtal gegadigden op, terwijl in Vlissingen reeds een veel voud van dit aantal zich heeft opge geven en nog steeds tientallen aanvra gen binnenkomen. In de centrale werden de hoofddee- len der nieuwe turbine-installatie op gesteld, zoodat dezen winter de ma chine-reserve weer op peil gebracht is. Aan de nieuwe ketels, welke in bedrijf genomen werden, zijn nog en kele kleine wijzigingen aangebracht en het laat zich aanzien, dat beide ketels binnenkort voortdurend in bedrijf ge nomen kunnen worden en aan de ge stelde verwachtingen zullen voldoen. De vraag naar electriciteit vergroot steeds, zoodat 26 September reeds meer stroom geproduceerd moest wor den dan op den zwaarsten winterdag in 1929. Dit is des te merkwaardiger, daar 26 Se ;mber j.l. nog in den zo mertijd viel. De sluis te Terneuzen. De aanvating van de sluis bracht een millioen francs schade aan Gent. Volgens verklaringen, door den bur gemeester van Gent aan de pers ver strekt, is hef gevolg van het ongeluk, dat onlangs met de sluis te Terneuzen plaats had dat de haven van Gent 106.000 ton aan schepen heeft moe ten derven en aan de stad een verlies van een millioen francs is berokkend. Buiten en behalve de aanzienlijkever- liezen, die de spoorwegen, douane, ree- ders, enz. hebben geleden. De burge meester bracht lof aan de pogingen van den Nederlandschen Waterstaat om de sluis te herstellen en wees op de dringende noodzakelijkheid van den bouw van een nieuwe sluis, daar een ernstig ongeluk het havenbedrijf van Gent voor den duur van verschei dene maanden zou kunnen stilleggen. PROVINCIALE SNIPPERS. In de gecombineerde vergade ring van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gemeente te Kruiningen, werd de notabele H. Waverijn ge ïnstalleerd, waarna de begrooting 1931 werd vastgesteld in ontvangst en uit gaaf op f 6882,72. Op de reclame tegen den verhoogden aanslag door den raad van beheer is nog geen beslissing ge komen. Het reglement voor het vrou wenkiesrecht bij notabelen werd vol gens een besluit der vorige vergade ring in dien zin gewijzigd. Met 9 te- ten 3 stemmen werd besloten tot het bouwen van een kolen- en rijwielberg plaats met een W.C. bij de kerk. Dinsdagavond hield de C.J.V. „Ora et Labora" haar 12e jaarverga ring. Behalve de eere-voorzitter Ds. B. 't Haar Romeny waren ook eenige oud-leden aanwezig. De aftredende be stuursleden werden allen herkozen. Ook het winterprogram werd vastge steld. Getracht zal worden nog meer leden te werven. In Kruiningen is opgericht een fluit- en accordeon-club. Het bestuur is samengesteld als volgt: D. Waveriju, voorzitter; A. Blauwkamer, secretaris; C. Waverïjn, penningmeester. Tot di recteur is benoemd de heer W. de Back. Hedenmorgen had op den Rijks weg te Kloetinge een aanrijding plaats tusschen twee auto's. De autobus Ril land—Goes van Ogier reed op de stil staande, althans stoppende auto van Albert Heijn uit Goes. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Beide auto's werden beschadigd. Aan de Universiteit te Gronïn- ningen slaagde gisteren voor arts de de heer J. de Graaf uit Middelburg. TWEEDE KAMER. Het vlootplan-Deckersbezwa ren tegen de radio-censuut. Zooals men weet heeft de Kamer zich reeds eenige zittingen bezig ge houden met de behandeling van het vlootplan-Deckers. We hebben de debatten niet op den voet gevolgd, daar bijna alle sprekers het vloofplan in algemeene beschouwingen hielden, voor of tegen ontwapening pleitten, endus niets nieuws vertelden. Minister Deckers heeft gisteren zijn ontwerp verdedigd op een wijze die lof verdient. Hij beantwoordde de ont- wapenaars op de bekende afdoende manier. De minister vroeg den heer Albarda op den man af, of hij zich in derdaad in een openbare vergadering ten gunste van onwettige middelen had verklaard, waar het betreft een ont ketenen van den oorlog tegen te gaan. Het benieuwt ons of de voorman der S. D. A. P. op deze pertinente vraag een antwoord schuldig zal blij ven. Overgaande tot de behandeling van speciale onderdeelen, heeft de minis ter verklaard aan geen bouw van slag schepen te denken. Niet alleen zijn zij ons te duur, maar ze zijn overbo dig voor de vervulling van de taak van onze vloot: handhaving van onze neutraliteit, verweer tegen een offen sief optreden. Daarvoor zijn de on derzeeërs onmisbaar. Aan den kruiser, zooals deze thans is ontworpen, hield minister Deckers hardnekkig vast. De eenige concessie waartoe de minister wellicht zou te vinden zijn is, dat, als de kosten me- devallen, de bewapening van 6 op 8 kanonnen van 15 c.M. zal worden ge bracht. In de avondvergadering heeft de heer Albarda het met minister Rey- mer aan den stok gehad over de cen suur op de radio-uitzendingen. De praktijk heeft wel uitgewezen, dat er in ons land geen vrees behoeft te bestaan voor uitzendingen, welke de veiligheid van den Staat in gevaar zullen kunnen brengen en tegen de openbare orde en de goede zeden zou den ingaan. Op de drie punten heeft de minister van Waterstaat zich in zijn antwoord op de interpellatie van den heer Albarda beroepen om zijn standpunt te verdedigen, een stand punt, dat daarop neerkomt, dat hij de preventieve controle wenschte te blij ven handhaven. Overigens ging het geheele debat om de principieele vraag of in ons vrije Nederland, dat wel vrijheid van drukpers heeft, controle mag en moet worden uitgeoefend op radio-uitzen dingen. De heer Albarda was zeer pertinent in zijn verklaring dat hij en zijn partijgenoofen de politieke cen suur niet aanvaarden, nergens en nooit en onder geen voorwaarde. En aangezien de Minister even per tinent weigerde om het preventieve toezicht op te heffen, diende de heer Albarda een motie in welke een uit spraak van de Kamer omtrent dat toe zicht wilde uitlokken. Rechtbank te Middelburg. De giftmenger. M. v. L., 26 jaar, werkman, wonen de te Kapelle, was door den Kanton rechter te Goes op 15 Augustus 1930 veroordeeld tot f25 s. 25 dagen hech tenis. Verdachte was in eersten aan leg ten laste gelegd, dat hij in de eerste helft van Juni j.l. onder de gemeente Kapelle zich in het veld heeft bevonden, buiten openbare we gen en voetpaden en wel op een per ceel bouwland aan den Biezelingschen aardenweg met eenig giftig middel, zijnde eene stof die zoowel arsenicum als koper bevatte. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Te veel aardappelen. M. d. H., 36 jaar, werkman te Kam perland, werd ten laste gelegd dat hij op 15, 16 en 18 September 1930 te Wissenkerke verschillende zakken aardappelen tot een gezamenlijk ge wicht van pl.m. 357 K.G., uit winst bejag heeft vervoerd, bewaard of ver borgen, terwijl het aan zijn schuld te wijten is, dat die handeling door mis drijf verkregen voorwerpen betreft, doordien hij er zich geen rekenschap van heeft gegeven, dat die aardappe len die door zijn zoon waren verza meld, te groote hoeveelheden waren voor verzamelen. Eisch: f25 boete of 25 dagen hech tenis. Mr. H. C. J. Zaaijer, verdachtes raadsman, vraagt bij eventueele ver oordeeling een kleine geldboete op te leggen. Op het voetpad gereden. W. J. W. d. G., 18 jaar, zonder beroep te 's Heerenhoek was door den Kantonrechter te Goes veroor deeld tot f 0,50 of 1 dag hechtenis, ter zake dat hij op 1 September 1930 te 's Heerenhoek als bestuurder van een rijwiel daarmede over een voetpad, dat langs den weg liep, maar geen rijwielpad was, heeft gereden. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht was in hooger beroep gekomen. Eisch: f0,50 s. 1 dag hechtenis. Zonder licht. A. K., 21 jaar, onderwijzer te We- meldinge was door den Kantonrechter te Goes veroordeeld tot f 7,50 s. 5 dagen hechtenis, wegens het rijden met een rijwiel dat niet verlicht was in den avond van 3 September j.l. om 11.30 uur, te Schore. De verdachte was in hooger be - roep gekomen. Eisch: fl boete s. 1 dag hechtenis. Loten ten eigen bate. L. J. A. D., 45 jaar, koopman te Goes, werd ten laste gelegd, dat hij in de laatste maanden van 1929 op zettelijk ongeveer 540 loten, van de Groote Utrechtsche verloting ten bate van het Parochiehuis Potgieterstraat te Utrecht, toebehoorende aan P. J. G. de Ruwe, welke loten hij had om te verkoopen en de opbrengst af te dragen ten bedrage van f335,zich heeft toegeëigend. Deze zaak werd uitgesteld, omdat 3 getuigen niet aanwezig waren. Pornografische foto's. Twaalf jaar gevangenis straf geëischt. Eind September heeft de Centrale Recherche te Amsterdam een huiszoe king Verricht in een boekhandel aan den N. Z. Voorburgwal en in een per ceel in de Spuistraat nabij de Rosma- rijnsteeg, waar de winkelier zijn wo ning had, zulks in verband met een uitgebreiden handel in pornografische lectuur, welke de recherche op het spoor gekomen was. Deze zaak heeft geleid tot de ont dekking van een zedendelict van ern- stigen aard, hetwelk Donderdagmorgen voor de Haarlemsche rechtbank be handeld werd; De zedenmisdrijven werden sedert een aantal maanden ge pleegd door een Duitsch echtpaar, wo nende te Halfweg, waarvan de man te vens leverancier was van pornografi sche fotografieën, meerendeels door hem zelf vervaardigde foto's. De ernst van het geval was, dat het echtpaar zich niet ontzag bij de fotografische vertooningen hun negenjarig dochter tje te misbruiken. Het is dan ook ge bleken, dat deze Duitsche echtelieden een reeks zedendelicten van hoogst ernstigen aard hebben gepleegd. Na dat het echtpaar eenige weken in het Huis van Bewaring was opgesloten, is thans na drie weken de zaak met ge sloten deuren voor de Haarlemsche Rechtbank behandeld. Het O. M. eischte tegen den foto graaf het wettelijk maximum, namelijk een gevangenisstrafstraf van twaalf jaar, en tegen zijn vrouw een gevan genisstraf van zes weken. In geen jaren heeft het O. M. te Haarlem een straf van een dergelijke hoogte geëischt. De verdediger, mr. L. G. van Dam, vroeg op formeele gronden vrijspraak. De uitspraak is bepaald op 30 Oct. Hallo, Hallo. Hier is het draadloos uitzendstation de Scheldezender. Vindt u het interessant te hooren, dat de collecte op den A.V.R.O.- avoind te Goes gehouden, f 79,05 V2 heeft opgebracht, 't Bestuur van de A.V.R.Q. steunvereeniging voor Zuid- en Noord-Be- veiand (adressen bestuursleden: mej. A, G. Zeilenrath, Rimmelandstr. 4; de heer W. Smits, Vogelzamgsweg) zoekt nu naar den schenker van het halfje, teneinde hem gehee 1 lid te kunnen maken, dat het oude bridge-tafeltje van de Goesche sociëteit dezer dageneen wed strijd speelde tegen 'het tafeltje der junio res met door een jury samengestelde, ge lijke spellen. De voortvarende jeugd klop te de door ervaring wijs geworden oude ren met 11 punten, 1 dat het bridgen in de ganzestad nog geregeld meer beoefenaars trekt. Het zou ons niet verwonderen als we binnenkort in ons blad een a dvertentie troffen, waarin een Goesenaar gratis bridge-lessen aan biedt, dat de sociëteit De Vergenoeging te Middelburg, die 19 Februari afbrandde, 15 Nov. weer voor gebruik gereed zal zijn. De geboomte van het nieuw© gebouw vergde dus nog minder dan 9 maanden. De Lange Delft, waar men nog steeds de herinneringen aan den December-brand treft, kan zich over den voorspoed der soos schamen, dat Aardenburg en St. Kruis den weg tusschen de beide gemeenten zullen verbeteren als de provincie een renteloos voorscbot van f85000 verstrekt voor den tijd van 30 jaar. Als de provincie in dit verlangen treedt zullen er weldra meer voor go€$e wegen voelende Zeeuw sche gemeenten opduiken, dat 17 christelijke bakkersgezellen uit Goes 'n ver. hebben opgericht. H open lijk zullen zij steeds gedenken, dat met beraadslagingen en uiteenzettingen het brood niet gaar wordt, dat iemand uit Schore, die 3 maan den geleden op het land ©en portefeuille met f 180 had verloren, het geluk was beschoren, alles terug te vinden als voren, dat een bakker uit Arnemuiden de zer dagen een brood vervaardigde, me tende 3 M. en wegende 70 K.G. Het brood zal geëxposeerd worden op een tentoonstelling in Yerseke en later wor den geschonken aan de Arnemuidensche ouden van dagen. Hopenlijk zullen d© oud jes het geschenk overleven, dat in "Noordlwelle 3 jongens na het smullen van gepoederde tarwe onge steld werden. Hier is wederom bewezen, dat het keuren van met po©d©r bestoven voorwerpen soms bepaiald gevaarlijk moet worden geacht. Vermoedelijk zullen de knapen uit Noordwelle hun eerst© onder vindingen met poeder gedenken, als zij eens een dagje in een groote stad verblij ven, dat een bejaard inwoner van Vlis singen alsmaar banken schenkt voor het Bellamy-park aldaar. Deze vrijgevigheid wordt door het gemeentebestuur natuurlijk op prijs gesteld, doch vermoedelijk vraagt het college zich wel eens af of men in het park nog ergens zal kunnen staan tegen den tijd dat de milde gever honderd jaar geworden zal zijn, dat, zoo men de couranten-berichten mag gelooven, geheel Schouwen iederen dag juicht en jubelt over de groot© toe komst, die Haamstede te wachten staat door den aanleg van 't vliegveld en door het in cultuur brengen der geestgronden, dat alle bewoners der streek iederen nacht droomen van villa's en hotels, die in Haamstede en Reness© binnenkort uit den grond zullen rijzen, dat het wel zonderling is, dat juist deze twee dorpen, waarvan men zulke groote verwachtingen koestart, niet zijn aangesloten bij d© drinkwaterleiding, dat zij misschien met aansluiting wachten tot er 2000 pensiongasten geteld zijn, dat de waterleiding-mij. Schouwen- Duiveland, die in Juni jj.l. geopend is ge worden, reeds thans het voornemen koes tert den prijs van bet water met 10 pet. te verlagen, dat dit voornemen door insiders te recht met eenige bezorgdheid wordt gade geslagen. Waarom het water, dat niet duu* is, niet op den oorspronkelijker! prijs gelaten, en eventueele winsten als nef- serve bewaard? dat de grondgebruikers der diaoo- niegronden van de Ned. Herv. Kerk in Aagtekerke, in verband m©t d© landbouw crisis op verlaging der pachten aandrin gen. Als de k©rk het voorbeeld eens gafo dat we ons afvragen of er in Kloe tinge wel winkels genoeg zijn voor d© win kelweek, die men er van plan is, in navol ging van Goes te organiseeren, dat het nieuwe Goesche toren-uur- werh zich eanige dagen misdragen heeft. Thans loopt het weer in den band de» juisten tijds, restauratie van het Gothisohe u S J" Poes op zich laat wachten. Hendnck de Key&er rnocht ©r wel eens wat meer spoed achter zetten, dat de keurig gerestaureerde verga derzaal in het landbouwhuis der Z.L.M. Maandag j.l. opvallend contrasteerde met de pessimistische beschouwingen der ver gaderden over den slechten toestand in den landbouw, en over den nood der boe ren. Hier is verder niet» aanwezig. Wij sluiten nu. Adieu. LUCHTVAART. De „Graf Zeppelin". Komt. Ingevolge mededeelingen van de di rectie van de luchtschepenwerf te Friedrichshafen, zal het luchtschip „Graf Zeppelin" midden November een postvlucht naar Nederland maken. Te Venlo zal post worden afgegeven en worden opgenomen. Tot in den avond van 10 November kunnen aan het postkantoor te Frie drichshafen bestelling worden afge geven. Socialisten en ontwapening. In de lieve lente van het jaar 1930 was er onder de Fransche socialisten een duidelijke beweging merkbaar voor werkelijke ontwapening. Blum was de aanvoerder van deze beweging. In de „Populaire" schreef hij tal van arti kelen tegen de in Frankrijk geldende opvattingen. In het bijzonder tegen partijgenoot Boncour, schoon deze niet met name genoemd werd. Blum vond dat het nu maar eens uit moest wezen met al die voorwaarden, die verbon den werden aan de vermindering van bewapening. Men moest nu maar eens beginnen met de zaak van den ande ren kant aan te pakken en eerst de bewapening te verminderen. Natuurlijk meende hij met dat be toog niet. dat de Franschen het voor beeld moesten geven met de ontwa pening. Daar denken de socialisten in Frankrijk niet aan. Als iemand hen over eenzijdige ontwapening zou ko men praten, zouden zij groote oogen opzetten of veelbeteekend met den wijsvinger naar hun voorhoofd tasten. Maar internationale, gelijktijdige ont wapening, daarmee kon men nu toch wel eens beginnen, meende Blum. Zoo stond de zaak in de lente. En nu? Ook de Fransche socialisten hebben den invloed van de jongste verschui vingen op internationaal politiek ge bied ondergaan. De Nationale Raad der socialistische partij heeft zich Zondag uitgesproken tegen de ontwapening zonder meer. Zij heeft de oude leuze weer opgehaald van het Geneefsche protocol: veiligheid, arbitrage, ontwa pening. Voor de socialisten hier te lande een voorbeeld om zich aan te spiegelen! Gemeenteraad. De gemeenteraad zal Donderdag a.s. te 2 uur in openbare vergadering bijeen komen. Hinderlijke radio.... enz. Een "Amsterdamsch voorbeeld. Men herinnert zich, dat de heer Eek- hardt eenigeti tijd geleden in den gemeen- raad B. en W. verzocht maatregelen te willen treffan legen den overlast van ra- dio-muziék enz. B. en W. zegden toe dd::e zaak te onderzoeken en na te gaan of in de politie-verordening een artikel^ tegen dien overlast op' te nemen zou zijn. In verband met deze kwestie is het interes sant te vernem«i, dat de raad van Am sterdam gisteren goedkeuring hechtte aan de volgende uitbreiding der algemeene politieverordening: „Het is verboden, dioor middel van een muziefc-instrument of van. een, toestel bestemd tot het hoorbaar maken van mu ziek of van de meoschelijke stem, hetzi in een afgesloten, ruimie voor de omgt- ving hinderlijk geluid te maken.'' Of het artikel yeel helpen zal is vraag. Uit de debatten in den raad bi" wel, dat de uitvoering ervan meer moei lijkheden zal opleveren dan de opstelling.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2