GOESGHE 1 BIJVOEGSEL Lrand en Tuinbouw ProVincienieuWs Binnenland DE 22 OCTOBER 1930 De landbouwcrisis in België- Regeer ingsmaattege len. In de 'Maandagmiddag gehouden minis terraad heeft 'de regiering op voordracht van den 'minister van landbouw, Bads, besloten tot het treffen van maatregelen van verschillenden aard, om de zware crisis, welke de landbouw in België thans doormaakt, te helpen bezweren. Voor den invoer van -tarwe uit Frankrijk zullen geen invoerrechten meer noodig zijn, anderzijds zullen voor den uitvoer uit Rusland van haver, meel, gelatine en en kele andere producten voortaan wel de gelijk dergelijke consenten worden ge- eischt, wat tot dusver nog niet het geval was. Deze consenten mogen alleen door den minister van landbouw of door den minister van arbeid en nijverheid woirden verleend. Gemeenteraad van 's Gravenpolder De niet goedgekeurde begroo~ tingde raad houdt voet bij stuk. Maandagmorgen vergaderde de gemeen teraad van 's Gravenpolder. Alle leden waren tegenwoordig. Besloten werd ad- haesie te betuigen aan het door het Comité voor Verkeersverbeteringen 'van en naar de Zuid-Hollamdsche en Zeeuwsche Eilan den en -West-Brabant den Minister van Waterstaat toegezonden request. Ter tafel kwam een protest van eenigé petroleum- handelaren tegen het feit, dat hen geen gelegenheid is gegeven om in te schrijven voor de levering van petroleum aan de ge meente. De burgemeester deelde inede, dat zij niet verzocht zijn om in te schrijven om dat zij de laatste jaren hebben verklaard niet te kunnen inschrijven daar zij zich aan de voorwaarden van hun Maatschap pij moeten houden. Thans is de levering ge gund aan den eenigen inschrijver N. Tramper. Voortaan'zal echter met de be langen van de andere handelaars rekening worden gehouden. Daarna kwam in behandeling een brief van Gedeputeerde 'Staten betreffende de nog steeds niet goedgekeurde gemeente- begrooting 1930. Gedeputeerde Staten schrijven het te betreuren, dat de gemeente administratie in 't honderd dreigt te lo-o- pen nu de raad in zijn houding blijft {vol harden. Met klem dringen zij er bij den raad op aan een oplossing te zoeken daar de toestand niet kan blijven gelijk zij is. Het bestuur en de huishouding der ge meente dreigen te worden verwaarloosd. Wethouder Schouten -zeide, dat van verwaarloozing hier geen sprake is. Ge deputeerde Staten willen een vergissing die zij gemaald hebben door den raad laten sanctionneeren daar zij zich zelf niet be voegd achten de posten betreffende jfle jaarwedde van 'den veldwachter op de begrooting te brengen. De heer Joziasse wees er op, dat alle raadsleden het er over eens zijn, dat de bezoldiging van .den veldwachter vol doende is. Maar thans dreigt de huishou ding der gemeente in de war te geraken. Spreker ziet geen uitweg meer nu- de raad alles gedaan heeft om zijn zin te krijgen. Hij wil daarom toegeven. De heer Lokerse zeide van gevoelen te zijn, dat de raad niets dan zijn plicht «doet. Anders moeten Gedeputeerde Staten de raad maar weg sturen. Wethouder Schouten zeide alles stop te willen zetten. Dan moet de school maar gesloten worden, er kan niet meer voor de straatverlichting gezorgd worden, enz. De voorzitter noemde het hoogst ver keerd van den raad, dat hij niet toe ^vil geven. Het gemeentebelang zal er zeer onder lijden. De heer Verhuist zeide niet te begrij pen h-oe de burgemeester in dezen crisis tijd zoo redeneert. De heer Joziasse stelde voor om, des noods met den geheelen raad, een on derhoud aan te vragen bij den Commis saris der Koningin. Voor dit voorstel stemden alleen de heercn Joziasse en Ven Liere. Daarop werd besloten om niet aan de wenschen van Gedeputeerde Staten tegemoet te komen. Daarna kwam wederom in behandekng het verzoek van "den heer Th. de Klerk te 's Gravenpolder om 4 M2. grond van hem over te nemen welke in de Lange weg vallen. Daar de raad niet accoord kon gaan met de door den heer De Klerk ge stelde voorwaarden voor de overname, werd aan B. en W. opgedragen nog eens met hem te onderhandelen. Daarna kwam de gemeente-begrooting 1931 in behandeling. Wethouder Schouten wenschte het lid maatschap- van de Vereeniging van Neder- iiandsche Gemeenten op te zeggen daar de gemeente hier er weinig of niets aanheeft De secretaris wees er op, dat genoemde Vereeniging veel voor de gemeenten ge daan heeft o.a. bij de nieuwe regeling van de financieele verhouding. Verder geeft zij een goed weekblad uit. De begrooting werd vastgesteld met een eindcijfer van f30900,39 en een post voor onvoorziene uitgaven van f847,91. Gemeenteraad 's Heer Arendskerke. Uitbreiding straatverlichtingeen telegraaf- en telefoonstation in Lewedorp. In de Maandagmiddag te 'sH. Arends- kerkegehouden raadsvergadering, welke door 8 ledien werd bijgewoond, en waar in de heeren Lindenbergh, Van de Weele en De Jager afwezig waren, werd aan een verzoek van het bestuur van de R.K, Bijzondere Lagere school te Noord1- Kraaijert en van het Kerkbestuur van den H. Eligius om genoemde school ami voor noemd Kerkbestuur in eigendom en be stuur over te dragen, goedkeuring ver leend. Aan C. Zuidhof werd voor een kind dat de meer dan 4 K.M. van zijn woning gelegen R.K. school te Lewedorp be zoekt, een vergoeding ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 toegekend van f25 per jaar. Op een verzoek van M. Schipper en 31 ande^-e ingezetenen van 's H. Hendriks kinderen om uitbreiding van electrische straatverlichting, werd besloten ter plaat se 3 lichtpunten aan te brengen. Verder werd besloten aan het bestuur van de R.K. bijzondere lagere school te Lewedorp, de benoodigde gelden te ver strekken voor het aanbrengen eener elec trische lichtinstallatie bn het schoolge bouw aldaar. «Naar aanleiding van een voorstel van (B. en W. inzake electrir sche straatverlichting /te Lewedorp, werd besloten daar 'ter plaatse 3 lichtpunten aan te brengen. Aan mevr. 'I. G. Snouk-Hurgronje, geb. v. d. Bilt, en aan de heeren J. A. Trimpe Burger te Kloetinge, en E. C. van -Dissel, -notaris te Goes,, werd voor het plaatsen van lantaarnpalen in hunne eigendommen langs \d-en Rijksweg in de nabijheid van het dorp 's H. Arendskerke, een jaarlijksche retributie verleend van respectievelijk fl, ifl, en f0,25 per jaar. Vervolgens werd naar aanleiding van een schrijven van den heer Directeur der Posterijen en'Telegrafie te Goes, beslo ten te Lewedorp een telegraaf-telefoon station te vestigen. De gemeenterekening over 1929 werd voorloopig vastgesteld: ontvangsten gewo ne dienst op f 100831,69 V2 uitgaven gewone dienst lop f 87125,68 V2. 'batig slot f 13706,01. Ontvangsten kapitaal- dienst op <f 22897,25, uitgaven kapitaal- dienst op f 13539,48V2, batig slot van f9357,761/2- De rekeningen van het Burgerlijk Arm bestuur van <s H. Arendskerke en van het Groot (Armbestuur van 'sH. Hen»' drikskinderen voor (het dienstjaar 1929, werden góed-gekeurd, (eerstgenoemde in ontvang op (f 19517,46, in uitgaaf op f 13766,53, goed .slot f5750,93, laatstge noemde in ontvang op f 7104,22 V2, in uit gaaf op if 3675,84, goed slot f3428,38 Vb- Tenslotte werd dn de gemeentebegroo- ting voor 1930 een wijziging gebracht voor wat iden gewonen dienst betreft tot een bedrag dn ontvang en uitgaaf f 1918 en voor /wat den kapitaaldienst aangaat een bedrag dn ontvang en uitgaaf vainj f30836,86. Vijf-en-zestig jaar getrouwd. Te Waterlandkerkje .heeft het echt paar P. B. van Go-ole en A. Cortvriendt zijn 65.-jarige ec'htvereeniging gevierd. De krasse oudjes zijn beiden 87 jaar oud. Zij hébben 11 kinderen gehad, van wie er hiog 6 dn leven zijn. Hun kinderen, behuwd kinderen, klein- en achterkleimifc(ndieren vormen een familie van 81 personen, van wie 30 in Amerika vertoeven. Het heeft het 65-jarige echtpaar niet aan belangstelling ontbroken, 't Plaatselijk muziekgezelschap en dat van het naburige Ijzend ij ke hebben, lomstuwd door honder den, aan de oudjes een serenade gebracht, waarvoor de oudste zoon hartelijk dank heeft gezegd. PROVINCIALE SNIPPERS. De heer A. Houtman te Boxtel, vroeger te Scbore, is geslaagd voor arbeidieir telegrafist bij de Ned. Spoorwegen en overgeplaatst van Boxtel naar Oisterwijk. De Roode Kruiscollecte heeft in Scbore f 7,85 opgebracht. De P.Z.E.M. heeft een aanvang gemaakt met de voorbereidende werk zaamheden ter voorziening van- Schore 'van e'ectrische stroom. (De hoogspanningska bel is rreeds gelegd tot door de gemeente Kapeile zoodat (thans "Sch-ore èn Tfans- weert (voor \zoover deze gemeenten zijn gelegen ten westen van het kanaal door Zuid-Beveland) het .eerst aan de beurt zijn. Dit zijn de eerste z.g.n. Mabeg- gemeenten van oostelijk Zuid-Beveland, die door de P.Z.E.M. van electrische stroom zullen worden voorzien. Het is nog niet bekend of de hoogspanningskabel vanaf Biezeiinge door den Schoorsche- zaedweg dan wei door den Eeweg zal w-orden gelegd. Een geschenk. Aan Prinses Juliana. Het geschenk, 'dat het comité uit de Leidsche burgerij aan Prinses Juliana ter herinnering aan haar studietijd te 'Lei den Zaterdag ten Paleize op het Loo zal aanbieden, zal bestaan uit een grootem gegraveerd en kristallen -beker op zwart ebbenhouten voet. Het geschenk zal Donderdag en Vrij dag in het Stedelijk Museum ,,De La kenhal" te Leiden voor belangstellenden te bezichtigen zijn. I Een gevaarlijke bende gepakt. Een moord te Rotterdam opge helderd. In dein aanvang der maand September werd te 'Aken gearresteerd een gevaar lijke misdadigersbende, die als operatie terrein Noord-Duitschland 'en het aan grenzende Nederland had gekozen, schrijft de „Limb. Ca$/' Gedurende de maand September konden reeds zeventig misdrij- VAN VAN WOENSDAG

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 1