Geweldige mijnramp bij Aken. Uit den Westhoek. Uit de Pers. PpoViDcienieuWs Bloempjes en speldjes. In een ingezonden stuk in de Zeeuw van gisteravond deelt Ds. Steïnz te Goes mede, dat B. en W. alhier hem geen vergunning verleenden tot het houden van een speldjes-collecte voor het suppletie-fonds van „Zonneglo ren", omdat B. en W. van Goes fce- sloten hebben de collecte-dagen slechts tot een beperkt aantal toe te laten. Ds. Steinz is over de weigering eeni- germate verontwaardigd, hetgeen o.a. tot uiting komt in de woorden: „Mo reel ontzeg ik aan dat college hef recht op die manier het barmhartïg- heidswerk te regelen, wat knotten wordt". Als men zich herinnert Wat wij, nu al weer geruimen tijd geleden, in een hoofdartikel over het moderne euvel van bloempjes- en speldjes-dagen schreven, zal men kunnen begrijpen, dat we de verontwaardiging van Ds. Steinz onmogelijk kunnen deelen. O.i. hebben B. en W. niet alleen het recht, doch zelfs den plicht te voorkomen dat de samenleving op den publieken weg herhaaldelijk wordt las tig gevallen om bijdragen, dat er op den publieken weg week in week uit gebedeld wordt. Het doel van de be delpartijen mag voor B. en W. niet de hoofdzaak zijn. Hoofdzaak moet voor dat college het feit, dat is hef lastig vallen van het publiek, blijven. B. en W. hebben niet alle collecten in Goes verboden. Per jaar staan zij er nog 6 toe. Gegadigden voor dez. collecte kunnen in het begin van hef jaar trachten een van de 6 gelukkigen te worden. Ook over deze regeling is Ds. Steinz vertoornd. Hij wenscht aan de „race naar de zes collecten niet mee te doen". Deze persoonlijke toorn kan alleen maar verlies opleveren voor hef barm- hartigheidswerk, dat Ds. Steinz door B. en W. niet gansch onmogelijk wordt gemaakt te verrichten. Bij Aken heeft gisteren een geweldige mijn» ramp plaats gehad, waarbij 230 personen om het leven kwamen. Omtrent de ramp komen nog steeds nadere berichten binnen zoodat het niet doenlijk is in een afgeronde be schrijving een overzicht van het gebeurde te geven wij laten daarom hier de voornaamste telegrammen in de volgorde van ontvangst, volgen. Moeiiijidiedein. bij het reddingswerk. Gistermorgen tegen zes uur heeft in de Wiihelmschaclht van de mijn „Anna" te Eschweiler een ernstige ramp plaats ge had. PIotseling schoot een groote steek vlam uit de schacht. Twee liftkooien zijn naar beneden gestort. Er is groote ver woesting aangericht en In de nabijheid vam de schacht zijn verscheidene huizen inge stort. Tot op verren afstand zijn dè ven sterruiten der huizen sprongen. De om vang van de ramp' kon tot nu toe nog niet geheel worden overzien. Volgens de laat ste berichten zijn 22 dooden geborgen; 30 gewonden van wie een aantal in ernstigen toestand, zijn naar het ziekenbus ge bracht. De oorzaak van de ontploffing staat nog niet vast. De spoorweg naar Stolberg is versperd. ALSDORF. De mijnramp, die gister morgen in de mijn „Anna" te Eschweiler heeft plaats gehad, schijnt een omvang aan te nemen zooals men in Duitschland nog niet gekend heeft. Men vermoedt dat de ramp toe te schrijven is aan een dyna- mietontploffing. De geheele schachttoren stond direct na de ontploffing in brand en is gedeeltelijk in de schacht gestort. Op het oogenblik is men nog met het blus- schingswer'k bezig. Voortdurend worden gewonden geborgen. Het aantal daarvan kan nog niet worden opgegeven. In de mijn zijn tengevolge van de ontploffing onge veer tweeduizend mijnwerkers ingesloten., over wier lot nog niets bekend is. Men kan nog niet in de mijn komen omdat ide brandende schacht niet kan worden ge bruikt. Het blusschingswerk wordt met alle kracht voortgezet om te trachten voor de mijnwerkers een uitweg te banen. Het bericht van de mijnramp heeft zich in de omgeving snel verbreid. Duizenden stroo- men naar de mijn om nadere berichten af te wachten. Alle beschikbare dokters en verplegend personeel uit den omtrek zijn naar de plaats van de ramp ontboden. Veie autoriteiten zijn reeds ter plaatse. De officieele Pruisische persdienst deelt mee: Om 6 uur gisteravond hadden 420 mijn werkers de mijn verlaten; 76 man bevin den zich gewond in ziekenhuizen. Onder den grond bevinden zich nog ongeveer 60 dooden. Dood geborgen werden tot dusver 36 man. Het reddingswerk is noig in vollen gang. Volgens de betrokkenen hangt er in de mijn een lucht van |>ran<$- stofwalmen. De oorzaak is nog niet op gehelderd. Het totaal aantal dooden zal dus waar schijnlijk ongeveer 100 bedragen. Aangrijpende tooneelen. Uit Alsdorf wordt nader gemeld; Aan den ingang van de mijn Anna II spelen zich ^aangrijpende tooneelen af. Weewende vrouwen «.wachten op mede deel ingen omtrent (biet lot van haar mannen. Moeders imaken zich ongerust omtrent het Jot van haar zonen. De tot nu toe geborgen gewonden zijn voorloopig naar (het noodziekenhuis in Bardenberg en naar de ziekenhuizen in de omliggende plaatsen vervoerd. Een groot 'aantal doctoren en hulp personeel bevinden zich op de plaats van de ramp. Intusschen zijn de reddings brigades uit 'het Roergebied te Alsdorf aangekomen. Daar de controle-inrichting bij do schacht verwoest 'is, is het buitengewoon moeilijk vast 'te stellen hoeveel mijnwer kers zich nog in de mijn bevinden. In totaal waren 'in de mijn Anna II gister morgen 660 man naar beneden gegaan. Een groot aantal van hen is reeds bevrijd. Ook zijn vele arbeiders, onmiddellijk nadat zij uit aangrenzende schachten wa ren gekomen, naar huis gegaan. Het werk der reddingsbrigades wordt ten zeerste bemoeilijkt, doordat de gan gen, door welke zij de plaats van de ramp moeten bereiken, verwoest zijn. Er wordt evenwel met alle kracht gewerkt om de nog ingesloten arbeiders zoo' spoedig mogelijk te bevrijden. Er is jjians vol doende hulp aanwezig om geregeld te kunnen doorwerken. Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, zijin de slachtoffers van de ramp niet door gasverstikking om het leven ge komen. De yd'oodjsoorizaak is meestal te wijten aan den djruk, die door de ont ploffing is veroorzaakt, of doordjat de slachtoffers onder de puinhoopen werden bedolven. Hoewel vaststaat, vdat die ontploffing heeft plaats gehad in de opslagplaats van springstoffen in de mijn, kon tot diusver nog niet worden vastgesteldi, wat de eigenlijke oorzaak van de ontploffing is. Voor zoover bekend, waren d;e voor geschreven veiligheidsmaatregelen in de mijn genomen. Getracht wordt thans in een blind/e schacht een (tijdelijke hljschkooi in "te richten om het ingesloten gedeelte van de groeve te kunnen bereiken. De directie kam nog niet met zekerheid verklaren, waar de mannen zich bevinden, aangezien de ramp het personeel in het voorste deel van de schacht heeft overvallen. De weg vandaar naar de plaats van den arbeid duurt wel 40 minuten. Gruwelijke bijzonderheden. Langzamerhand worden gruwelijke bij zonderheden omtrent de ramp bekend. In een depot van mijnkout in de omgeving van de onheilsplaats werd een arbeider met zooveel geweld tegen het uiteandla der balken geslingerd, dat zijn lijk de balken precies iin den vorm van het lichaam verschoven jieeft. Het hoofd van den ongelukkige "iwcrd daarbij volkomen verpletterd. Opeen andere plaats vonden de reddingscolonnes 'op ca. 300 M. van de plaats 'der ramp een losgerukte hand. In Alsdorf ien vooral in de straten, die tiaar de Tnijn leiden, zijn de daken &a (de ruiten bescbadigd. '<Ook groote winkel- vensters, die ;den luchtdruk loodrecht op vingen, zijn 'ingedrukt. De straten staan vol menschen, 'die met bezorgde gezichten op berichten wachten van verwanten en bekenden. Voor 'den orderdiemst zijn man schappen uit 'Aken en de omliggende plaatsen ontboden iom de plaatselijke politie bij 'te staan. Een officieele verklaring. In verband 'met de vreeslijke ramp deelt de 'dienst van het Pruisische minis terie van 'Handel voor de veiligheid dei mijnen mede, 'dat een explosie van voor raden ontplofbare 'stoffen in een mijn een groote 'zeldzaamheid is. In Duitsch land is 'een dergelijke ontploffing tot nu toe slechts neen enkele maal gebeurd en we in 1925 'in een mijn in West falen. In deze mijn werd 'echter tevens grauwvuur ge constateerd, zoodat ide werkelijke oor zaak van 'de ramp niet met juistheid is vastgesteld kunnen -Worden. Voor het over 'brengen, vervoeren, 'bewaken en verdoe len van 'ontplofbare stoffen in de mijnen gelden uiterst strenge bepalingen en men staat dus 'thans werkelijk voor een raad sel. Nauwelijks 'drie maanden geleden is het kolengebied 'van Aken nog aan een nauwkeurige herziening 'onderworpen. De beambten die 'toen verschillende mijnen hebben bezocht, ^hebben kunnen oonstatee» ren dat ^overal volgens de voorschriften I wordt (gehandeld. ^Onbegrijpelijk is het dientengevolge hoe dynamiet kon ontplof fen. Indrukken van een verslaggever. Aan een verslag van G. Nijpels in het .„Handelsblad" ontleenen we de volgen de bijzonderheden Wie de foto's zien zal van de verweeg ting, zal zich slechts een kleine voor stelling kunnen maken van het geweld dezer waarschijnlijk grootste ontploffing ter wereld, zooals er zelfs in den wereld oorlog nog nooit een gezien is. Een en kele ontploffing die, komend uit een mijn schacht, 'nee! het geweldige gevaarte daar boven al die duizenden tonnen machine rieën, den zwaren toren in de lucht schoot, deed neerkwakken op het aangrenzende gebouw, dat tegelijkertijd door den lucht druk uit elkaar gereten werd. Wie heden de plaats des onheils na derde, kreeg een beeld als dat der oor logsverwoestingen. Het verschil was al leen, dat deze verwoesting niet aangericht werd door een bombardement van vele da gen of weken, uit "honderden stukken ge schut, maar met één enkel schot, met de ontlading uit de mijnschacht. Daar beneden, aan het stationnetje Wii- belmschacht, werd koortsachtig gewerkt aan de opruiming der ruïne. Men groef en graaft er met honderden handen; vannacht met een in haast aangelegde noodverlich ting. Dozijnen steekvlammen met zuur stofapparaten branden de ijzeren balken, die uit de puinhoopen steken, af. Men krijgt echter vel sterk den indruk, hoe ook de grootste menschelijke ijver tegen over zulk een ontzettende ramp machteloos staat. Duizenden en duizenden die op de groote steenbergen op de mijn samenge pakt staan om uit de verte het angstige werk te volgen van degenen die zoeken naar de beambten, die onder deze puin hoopen bedolven liggen, zouden willen* dat deze reusachtige puinhoop in een mi nimum van tijd opgebroken en weggevoerd zou worden. Maar menschelijk kunnen staat hier machteloos; uren en uren ver gaan, zonder dat men kans ziet deze geweldige massa te verplaatsen of door te dringen tot de noodlottige schacht, waar binnen de menschen bedolven zitten. Ik weet wel, dat elk oogenblik overal menschen sterven en dat er ook helaas vele verongelukken moeten; en dikwijls onder verschrikkeiijker lijden dan dege nen die hier, zonder eenigefn doodsangst vooraf, plotseling, in enkele seconden be dolven werden onder een uit elkaar gespat en neergeslagen fabrieksgebouw, maar toch was dit opgraven der slachtoffers in het bijzijn van vele duizenden en onder mede werking van wanhopige familieleden iets heel bijzonder tragiscb. Zoo hebben wij allen in een ijzige stilte, met behulp van een ontzettend angstigen zoon tegen zes uur gisteravond eerst de pet zien opgra ven van zijn vader en eerst lang, heel lang daarna, het slachtoffer" zelf, dat, half uitgegraven ,weer opnieuw onder neerstor tende balken en puin begraven werd. Het heele Wurmrivier is in diepe ver slagenheid en rouw. Men spreekt geen mensch of hij heeft kennissen, vrienden of verwanten in de „Anna II" zitten of vreest dat zulks het geval is. Bij een snel len auto-tocht gisteravond naar Aken vond ik in Herzogenrath, de nabijliggende plaats, de bioscopen al uit rouw gesloten en in Aken zelf verdrongen zich nog zeer laat de angstige nieuwsgierigen voor de redactiebureaux der dagbladen, waar elk oogenblik het laatste nieuws of de laatste geruchten gebulletineerd werden. Helaas blijven het steeds jobstijdingen. Het conflict in de typografie. „De Nederlandsche Werkgever" van deze week bevat een artikel over de dreigende Typografenstaking, met den aanhef Indien één staking organisatorisch afkeurenswaardig is, dan zal het deze zijn. Wij lezen hier o.a. in: Het maakt op ons den indruk, dat men van werknemerszijde met geweld wil staken. Van de conferentie, wel ke de Rijksbemiddelaar, mr. De Vries, Woensdag met partijen zou houden, hebben wij dan ook geen groote ver wachtingen. Maar misschien zijn wij te pessimistisch en zegeviert op het laatste oogenblik bij de typografen hef gezond verstand en het beter inzicht over de zucht tot machtsmisbruik. Want een ander motief voor deze sta king dan de begeerte om de patroons de overmacht der vakorganisaties te doen gevoelen, kunnen we niet vinden. Deze stakingskoorts bij de typogra fen schijnt hun verstand te benevelen, Zij moesten toch begrijpen, dat zij het voortbestaan van de bedrijfsorga nisatie, waaraan zij hun uitnemende rechtspositie, hun hoog loon, hun pen sioen en verdere gunstige arbeidsvoor waarden danken, daardoor moedwil lig in de waagschaal stellen. Ligt die eenmaal uit elkander, dan zal zij niet zoo spoedig weer te herstellen zijn. De houding, door de gezellenorgani- saties tegen de patroons aangenomen, heeft veel weg van chantage. Terwijl de loonen en arbeidsvoorwaarden der typografen als een piek boven die van de meeste andere arbeiders uitsteken, maken zij misbruik van hun machtspo sitie om de met zooveel moeite op gebouwde bedrijfsregeling stuk te slaan. Deze typografen pogen de kwetsbaarheid van het bedrijf en den wensch van het publiek dagelijks de courant te ontvangen uit te buiten om zonder rekening te houden met den algemeenen economischen toestanden met de belangen van het bedrijf, waar in de concurrentie van de ongeorga niseerde drukkers voortdurend sterker wordt, bij elke vernieuwing van het collectief contract er weer wat bo venop te zetten. Wat deert het hun, of zij zoodoende hun positie feitelijk verbeteren ten koste van de arbeiders in de onbeschutte bedrijven, die de koopkracht van hun reeds zoo veel lagere loonen zien dalen naarmate de stijging der loonen in de beschutte bedrijven het leven van hen duur der maakt? Eén ding staat vast: de algemeene sympathie, mocht de staking inder daad doorgaan, zal zijn aan den kant van de drukkerspatroons, die, hoe zeer beseffende, dat de economische tijdsomstandigheden, gevoegd bij de daling van het indexcijfer voor le vensonderhoud, loonsverlaging instede van loonsverhooging motiveerden, toch, om tot eiken prijs den vrede in het bedrijf en het instandblijven v:\n de bedrijfsorganisatie te verzekeren, be reid bleken om loonsverhooging toe te staan, die slechts 2 cent per uur bleef beneden hetgeen de gezellen eischten. Nu deze concessie, die principieel eigenlijk niet te rechtvaardigen was, doch wel getuigt van den goeden wil en den socialen zin van deze patroons gedelegeerden, botweg is afgewezen, kan er geen sprake van zijn dat de patroons nu nog eenige loonsverhoo ging inwilligen. In elk geval is deze geschiedenis uiterst leerzaam voor voorstanders van de verbindendverklaring van collec tieve contracten. Men stelt het maar steeds voor alsof die verbindendver klaring moreel geboden is, aangezien de arbeidsvoorwaarden, in een collec tief contract neergelegd, steeds rede lijk en behoorlijk zijn en de arbeids voorwaarden in het ongeorganiseerde bedrijf, indien deze daar beneden blij ven, als onredelijk en onbehoorlijk zouden zijn aan te merken. Voor die redeneering zou misschien iets te zeg gen zijn, indien de collectieve con tracten steeds de vrucht waren van redelijk en zonder pressie gevoerd overleg. Maar wanneer de eene partij de andere het pistool op de borst zet en haar op deze wijze hooge loonen en sterk opgevoerde arbeidsvoorwaar den afdwingt, dan zijn dergelijke ar beidsvoorwaarden als onredelijk en on behoorlijk aan te merken en is het verdubbeling van onrecht, wanneer nu ook de ondernemingen, die niet voor dien dwang wenschen te zwichten en buiten het collectief contract geble ven zijn, door de overheid gedwongen worden dezelfde arbeidsvoorwaarden te aanvaarden. Gemeenteraad van Colijnsplaat. Behandeling van de begrooting neiging tot afschaffing van de kermis, een betere verbinding met Goes gewenscht. In de Maandag te Colijnsplaat ge houden vergadering van den gemeen teraad waren alle leden tegenwoordig. Ingekomen was bericht, dat het be sluit van den gemeenteraad om met ingang van 1 Januari 1930 het pen- sioensverhaal voor gemeente-ambtena ren van 4°/o op 8Va0/» te brengen, door de Kroon was goedgekeurd. Van Ged. Staten was een schrijven Inge komen, dat de jaarwedde van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand van f210 op f220 was gebracht. De gem.-begrooting '30 werd gewijzigd. iOp een verzoek van den gemeentewerk man J. de Loof om vergoeding voor kleeren voor begrafenissen, werd be sloten daarvoor f15 per jaar toe te kennen. Verder was ingekomen een verzoek van de feestcommissie van het laatstgehouden oranjefeest om het nadeelig slot voor rekening der ge meente te nemen. Met 3 tegen 2 stem men werd hierop gunstig beschikt. Be sloten werd aan de beide gemeente werklieden f 25,— gratificatie 'toe te staan voor overwerk bij het uitdie pen der haven. Aan den rijksveld wachter J. G. van Raay werd een gra tificatie van f25 toegekend voor be wezen diensten. De begrootïng voor het gemeentelijk electrisch bedrijf 1931 werd goedgekeurd en vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 9253de ka- pitaaldienst op f3400. Aan den hee H. W. P. A. de Jongh werd over eenkomstig zijn verzoek eervol ont slag verleend als onderwijzer aan d O. L. school, met ingang van 17 D< cember a.s. Daarna werd de gemeente begrooting 1931 behandeld. Op voor stel van den heer M. J. Contant wer* werd met 4 tegen 3 stemmen besli ten met ingang van 1 Januari 193 het abonnement op de telefoon op f zeggen. Een voorstel van den heer W Potappel om de salarisregeling va den ambtenaar ter secretarie te wij zigen en daaruit te schrappen de sa larisverhooging voor het bezit van he diploma, werd met 4 tegen 3 st. ver worpen. Bij den post brandweer, stel de heer Contant voor om pogingen i het werk te stellen om tot de oprich ting van een vrijwillige brandweer f komen. Besloten wordt hieraan gevol te geven. Op voorstel van den hee Potappel wordt de post voor have- en octrooigelden met f3000 vermi~ derd en gebracht op f 4000. Met al meene stemmen wordt verder de po rioleerïngswerken gebracht op f300 De heer Potappel stelt voor niet t de werken over te gaan, voordatnau keurig het terrein is gewaterpast. Hie toe wordt besloten. Besloten word dat B. en W. zich nog eens tot directie van de tram Wolphaartsdij sche veerGoes zullen wenden, te einde meer trammen ingelejd te kri gen. De heer Contant stelt voor d post inkomsten vermakelijkheden schrappen en tot afschaffing der ke mis over te gaan. De voorzitter on raadt omtrent het laatste nu een slissing te nemen en geeft den voo steller in overweging zijn voorst schriftelijk in te dienen. De heer v Dis vraagt of het niet mogelijk is t conversie der schulden over te gaa B. en W. zullen een en ander onde zoeken. Meegedeeld wordt, dat eeni leeningen daarvoor niet in aanmerki kunnen komen. Besloten wordt tot' aanschaffen van een verlengstuk v de zuigbuis der brandspuit, daar d te kort is gebleken. Een adres van d machinist bij het gem. electr. bedri J. J. de Mul over beëindigen van z' werkkring en toekenning wachtge wordt aangehouden. Van den boe houder bij het gem. electr. bedrijf Schrier, was ingekomen een ver- om, daar genoemd bedrijf binnenk wordt beëindigd, zijn salaris als meentebode enz. te verhoogen f300 in ruil waarvoor adressant stand zal doen van zijn rechten wachtgeld. Overeenkomstig dit v zoek wordt besloten. Besloten wo den post voor rioleerïngswerken o te brengen op den kapitaaldienst 20 opcenten te heffen op de geme tefonds-belasting. Hierna wordt begrootïng goedgekeurd in ontvang uitgaaf op f 64.807,17, met een p voor onvoorzien van f6692,78. Tot meente-opzichfer wordt met algem ne stemmen benoemd de heer C. van der Maas te Harlingen. Zijn sioensgrondslag wordt vastgesteld f100, die van den ambtenaar van Burg. Stand op f220. Bij de ro vraag vraagt de heer Potappel het staat met de propaganda voor a sluiting aan het electrisch net. voorzitter antwoordt, dat volge week Maandag de heer De Regt, afgevaardigde van de P. Z. E. M., h' voor een lezing zal houden in h „De Patrijs". De heer Potappel op verder nog eenige bezwaren tegen plaatsing van een tweetal lantaa waarvan nota wordt genomen. Deh de Pree vraagt namens de slagers B. en W. geen plaats hebben voo branden van varkens. B. en W. len een en ander onderzoeken. PROVINCIALE SNIPPERS Gistermiddag brak bij het rijden van de electrische tram van Markt te Middelburg de bovengr- sche kabel van de electriciteit en naar om laag. Het met stroom den deel kwam met den grond in raking, waarop een paar groote vl men uitsloegen. Niettegenstaande ter plaatse geregeld verkeer is en schillende personen zeer kort bij ren, is niemand geraakt. De str werd bij de Lange Viele-binnen afgesloten totdat de draad weer zijn plaats was gebracht. Vanwege het Staatsboschbe zijn in Kloetinge pl.m. 1500 olmen merkt. Deze boomen die de ie ziekte hebben, zullen door de de treffende eigenaren moeten wordo rooid. Eenigen tijd geleden kwam inwoner van Kloetinge tot de on gename ontdekking dat van den in tuin staanden appelboom bijna alle pels waren verdwenen. Aanvank werd aan diefstal gedacht. Later b dat ratten deze appels van den hadden gehaald. Zaterdagavond had op 's Gravenpolderschen straatweg aanrijding plaats tusschen twee

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2