Stadhuis van Goes Hendrikse Go's Bank N.V., Huiduitslag. N° 125 Woensdag 22 October 1950 117 Jaargang* Bij |dit nummer be hoort een bijvoegsel School eo kerk. Sport. LINTVELT's BAZAR Het meisje, dat met een Koning trouwde Stadsnieuws ^Dagboekblaadjes. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2,—. afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCIIE K COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentlën worden aangenomen tot 12 uur voorm. De resultaten der lagere school. Een onderzoek ingesteld door de vereeniging van hoofden van scholen i?i Nederla7id. Het hoofdbestuur dear vereeinigang van hoofden van scholen in Nederland heeft een omzendbrief gericht tot de leden waarin gevraagd wordt, hoe zij oordeeien over de resultaten van ons huidig lager onderwijs en wat er gedaan kan worden om dit op hooger peil te brengen. Het meent, dat naast de enquête, door de maat schappij van 'Nijverheid en Handel inge steld, ook een onderzoek naar de meenin, der schoolhoofden 'gewensclht is. Ge vraagd wordt: I. Er 'bestaat een bepaalde norm van eisohen, die de maatschappij stelt aan elke gewone lagere school duidelijk schrift, schrijven zonder grove fouten, vlot en nauwkeurig rekenen, beschaafd en met oordeel lezen enz. Zijt gij van meenin^ dat in uw omgeving over 't algemeen deze norm wordt bereikt; II. Zoo neen, in welk opzicht(en) schiet dan n. u. m. de school te kort? III. Zoudt gij afgezien van voorafgaande willen aangeven wat er volgens 41 w oordeel kan worden gedaan, om de resultaten van thans op hooger plan te brengen? Hier valt o.a. te letten op: a. Het leerplan. Te uitgebreid? Te krap gemeten? Te uniform? b. De afwerking daarvan. Kan ze rustig plaats hebben? In niet te groote klassen? c. Op de opleiding van den onderwijzer, theoretisch en prac- tisch; d. Op de opleiding der school; c, Op het toezicht. Voldoende deskundig Voldoend in aantal; f., g., h. enz. IV, Welke opmerkingen, verband houdende met deze zaak, wenscht gij aan 't voor gaande toe te voegen? VOETBAL. Een verboden voetbalwedstrijd. En ernstige gevolgen Drie weken geleden is te Blokzijl op gericht de voetbalvereeniging B. V. C Deze vereeniging nu, die is aangesloten bij den Noord-Centralen Voetbalbond, zou Zondag haar eersten wedstrijd spelen tegen S. S. C. 3. De burgemeester van Blokzijl had echter geen toestemming voor dezen wedstrijd verleend. Toen het spel goed en wel begonnen was, verschenen vier veldwachters op- het terrein, die den wed strijd onderbraken ;en beslag op den bal legden. Het 'publiek begon zich er toen mee te bemoeien en molesteerde de in koper. Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. 66 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. „Margaret, wil je tot morgen wach ten? Dat is het eenige, wat ik je nu vraag. Ik ga zelf onmiddellijk naar Gritna om te zien, of er geen verkla ring te vinden is voor zijn optreden. Ik zal je dadelijk telefoneeren, want ik weet zeker, dat deze kwestie op de epn of andere manier opgelost kan morden. Ik kan moeilijk aannemen, dat mijn arme jongen zijn verstand verloren heeft. In elk geval bid ik je naar mij te willen luisteren. Denk eens aan het schandaal, als heel Europa er om zal lachen, dat de Koningin van Lostrasia na een huwelijk van vier maanden, haar man verliet. Er is geen sprake van, dat je kunt weggaan. Je zult het land benadeelen en de dy nastie onmogelijk maken. Ik zal mijn jongen dwingen zich te beheerschen i hem noodzaken die vrouw op te ge- Ik verzeker je, dat hij dit doen veldwachters. Hierop trokken deze hun sabels, met het gevolg, dat gevoelige klap pen werden uitgedeeld. De B.V.C.-speler J. Oosten ontving een klap op zijn linker arm, die zoo hevig aankwam, dat een slag ader werd doorgesneden. Een andere B. V.C.-speler, Klinkert genaamd, 'kreeg een klap tegen 'het gelaat, waardoor een diepe hoofdwonde ontstond. 1 Het slachtoffer Oosten werd naar het R-K. ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Dr. Spanjaard verleende de eerste hulp-. De veldwachters bleven meester van het terrein, waarna l,d© toeschouwers 'huis waarts keerden.... I LUCHTVAART. 800 KM. per uur? Volgens de iMontagpost wordt door de firma Juinkers ,te Dessau gewerkt aan een stratosfeerviiegtuig, dat zich op een hoogte van meer dan 11.000 meter zou bewegen met een Snelheid van 800 K.M. per uur, zoodat b.v. 1de afstand BerlijnParijs in 1 -uur tijds zou kunnen worden afge legd. Hetzelfde 'blad deelt mede, dat de I.G. Farben 'Industrie proeven neemt met niet ontploffend 'gas, een soort kunsthe- lium, dat 'van de grootste beteekenis voor de ontwikkeling Ivan het verkeer per lucht schip zal zijn. Z. L M. (Vervolg van Maandag.) Medegedeeld werd, dat het in de be doeling van het dag. bestuur ligt de alg©- meene vergadering dit jaar te wijden aan de crisis-toestanden in den landbouw. Er zullen enkele inleidingen worden gehou den. Een spreker van buiten zal niet worden uitgenooidigd. Namens enkele afdeelingen werd ver zocht zoo spoedig mogelijk tot een crisis vergadering te komen. Enkele stemmen drongen er op aan een crisis-vergadering te beleggen met de andere landbouworga nisaties in Zeeland (r.k. en christelijke) Het hoofdbestuur was de meening toege daan dat de leden dier organisaties ui tg© noodigd kunnen worden een gedeelte der alg. vergadering bij te wonen. De heer Hansens zou gaarne zien dat het dag. bestuur trachtte om voor de menschen die naar die vergadering gaan reductie op ver voerkosten te verkrijgen van de prov. stoombootdiensten enz. De heer Zwager man achtte het tijdstip voor een meeting met de andere organisaties nog niet ge komen. Aan de orde was hierna de bespreking van den landbouwcrisis. De secretaris gaf een overzicht van de werkzaamheden van het K.N.L.C. Nadat enkele leden eenige opmerkin- n hadden gemaakt, waaruit bleek, dat verschillende landbouwers vinden dat de regeering hier te lande te langzaam werkt, werd besloten een gedeelte van den dag in November, waarop de algemeene ver gadering gehouden zal worden, te wijlden aan een bijeenkomst over den crisis, met den minister, en met de organisaties die voor die bijeenkomst uitgeooodigd zullen worden, zal overleg worden gepleegd om trent den datum. Inleidingen zullen wor den gehouden over den teelt van suiker zal. Luister naar me, Margaret. Ik smeek het je en geef je mijn woord, dat je op me rekenen kunt. Hij zal haar nooit meer zien; dat zweer ik je bij alles wat mij heilig is. Als ik het kon, Margaret, zou ik op mijn knieën voor je gaan liggen". Ik geloof werkelijk, dat zij op het punt was een poging daartoe te doen, doch ik liep op haar toe en belette haar dit. „Margaret", zei ze met een stem, die trilde van angst, „het welzijn en het geluk van het geheele land is in jouw handen, en ik vraag je slechts tot mor gen te willen wachten". ,Goed", zei ik. Ik kon niet tegen haar op; er kwam een wanhopig gevoel van onmacht over mij. Het leek, alsof ik per slot van rekening toch opge offerd moest worden voor haar afgo derij van het koningschap, waarin geen plaats was voor eenig menschelijk sen timent of persoonlijken trots, doch welke slechts eischte, dat men uitslui tend zou leven voor de natie en het land Twee dagen zijn verloopen en er is nog geen bericht gekomen van de Ko ningin-Moeder. Dit is heel vreemd. Terwijl ik dit schrijf, is het avond.... ongeveer een uur voor het diner. bieten, over den finamtieeien toestand in den landbouw en over den algemeenen toe stand. Niet alle inleiders zullen door d© Z.L.M. worden aangeduid. Het hoofd bestuur was de meening toegedaan, dat de vergadering het best in Goes gehouden zal kunnen worden. Aan Ged. Staten zal worden verzocht pogingen aan te wenden, teneinde de ver deeling der gelden uit het rijks wegenfonds dermate gewijzigd te krijgen, dat dit ook het onderhoud der tertiaire wegen ten goede komt. v Het hoofdbestuur machtigde het dag©- iijksch bestuur stappen te doen tot stich ting van een schoolgebouw ten behoeve van het landbouwhuishoudikundig onder wijs in Zierikzee. Tenslotte verecnigd© de vergadering zich met het rapport van de commissie uit de Z.L.M. betreffende de werkioosbeids.- verzekering en arbeidsbemiddeling in den landbouw. Aan dit rapport ontleenen we bet navolgende; De arbeidsbemiddeling in den landbouw door middel van de arbeidsbeurzen ver dient de volle aandacht van de landbou wers- Zal dleze arbeidsbemiddeling tot zijn recht komen, dan dient er geregeld contact te worden onderhouden met d© landbouworganisaties en zoo mogelijk de individueel© landbouwers. Bij de keuze van de bemiddelaars; (cor respondenten) zal de eisc'h dienen te wor den gesteld, dat deze voldoende met dien aard van de werkzaamhedenin het land bouwbedrijf bekend zijn. Het streven van de arbeidsbeurzen om aan de vraag naar werkkrachten op de juiste wijze te voldoen zaï een meerdere gebruikmaking krachtig in de hand wer ken. f Bij het indeelen in districten verdient het overweging dat de gebieden, een eco nomisch geheel vormen. Ten aanzien van de werkloosheidsver zekering komt de commissie tot de na volgende conclusie; Op grond van den slechten toestand van het akkerbouwbedrijf in onze pro vincie is een sterke verhooging van de winterwerkloosheid te verwachten. Ook al mogen tegen (Ie wefkloosheidlsi verzekering in het algemeen en die tegen seizoenw©rkloosheid in het bijzonder be zwaren zijn in te brengen, achten, wij werk ioosheidsverziekeriing op' grond van het werkloosheidsbesluit 1917 gewenscht. Het oprichten van plaatselijke werk lozenkassen is noodzakelijk. De landbouworganisatie en het plaatse lijke verenigingswezen dienen de oprich ting daarvan te bevorderen. Een verplichte werkloosheidsverzeke ring zal voorshands niet tot uitvioering kun nen komen. Ten aanzien van de werkverschaffing wordt o.a. opgemerkt: Onder de Zeeuwsche landarbeiders is werkloosheid zeer zeker een verschijnsel, dat slechts in weinige streken voorkomt, omdat de landbouwers meestal hun ar beiders aan het werk hielden. De slecht© fimancieele uitkomsten van het bedrijf zullen tot gevolg hebben, dat vele Landbouwers niet in staat zijn om dit evenals andere jaren t© doen en het is $e verwachten, dat wanneer eenmaal begon nen wordt op enkele bedrijven, spoedig andere zullen volgen. Ik ben niet uit geweest, omdat ik niet gezien wensch te worden. Ik wacht slechts, aangezien ik het beloofde, doch ik ben nog steeds besloten naar Engeland terug te keeren. Er blijft mij niets anders over. Ik zou Max niet meer kunnen zien, na hetgeen er ge beurd is. Hulda is vandaag haar ouders gaan bezoeken. Deze wonen buiten, ergens in het Noorden. Ze zijn heel ouder- wetsch en geven niets om Gritna. Ze beweert dat er iets gaande is en is heel zenuwachtig. Wat zou er aan de hand kunnen zijn? Ze zegt, dat ze de stad nog nooit zoo verlaten gezien heeft. Verscheide ne winkels zijn gesloten. In de armere wijken houden de menschen voortdu rend optochten, blijkbaar zondereenig doel. De bedienden van haar ouders zijn nog niet terug, zoodat ze deze niet heeft kunnen ondervragen. Het huis is nu gesloten en daarom heeft ze haar kleine two-seater hier gebracht, die in de garage van het pa leis gestald wordt. Even verloor ze haar zelfbeheersching en liet zich ont vallen; Mevrouw, ik ben vreeselijk bang, dat dit alles in verband staat met den aanval op den Koning". GOES. Agentschap van de ASSURANTIE MAATSCHAPPIJ de| NEDERLANDEN" §van ;J845. Vertegenwoordiger A. A. DE BUCK Het wil ons dam ook voorkomen, dat thans reeds maatregelen moeten- worden voorbereid om t© trachten d© dreigende werkloosheid te voorkomen, dan wel m©t steun van het Rijk w©rkobjecten Voor de \verkiooze landarbeiders te zoeken. Wij zien geen kans een middel aan te geven om de werkloosheid te voorkomen. Eventueel beroep op de landbouwers zooveel mogelijk hun arbeiders in dienst te houden zou een miskenning zijn van den slechten toestand, waarin d© landbou wers zelve verkeeren en zqfo> dit toch werd gedaan, naar onzie meening weinig succes hebben. Meer voor dl© hand ligt om thans reeds een beroep op de regeering te doen om aandacht aan deze aangelegenheid te schen ken. In dit verband wijzen wij er op, )dat Zeeland weinig gelegenheid biedt tot groo te wcrkobjecten, zooals in onze Ooste lijke provincies in den vorm van aanleg van waterwegen, het ontginnen- van heide velden, bet droogleggen en in cultuur bren gen van in slechten waterstaatkundigen toestand verkeerend© gronden etc. Misschien is {iet mogelijk door de verbetering van wegen krachtiger aan te vatten, dat op deze wijze een aantal werk- loozen zouden kunnen worden geplaatst. Onze commissie is van oordeel, ernstig onder de oogen moet worden ge zien of de mogelijkheid niet bestaat, dat het Rijk subsidies verleent voor particu liere werkverschaffingen- Op vele bedrijvenzullen winterwerk- z aamheden te verrichten zijn in den vorm van het egaliseer en van weiden, graven en siootem, draineeren e.d. welke thans zul len worden nagelaten of omdat ©r geen gelden voor uitvoering beschikbaar zijn, dan wel omdat het werk niet economisch is. Indien echter het Rijk een deel van ?de arbeidsioomen voor zijn rekening zou ne men, zou op tallooze bedrijven d© moge lijkheid bestaan, dat d© arbeiders aan het werk bleven of anderen t© werk zouden worden gesteld! Hoewel van de zijde van den Dienst der Arbeidsbemiddeling gegronde bezwa ren tegen de subsidieering van particuliere werkverschaffing zijn aangebracht, mee- nen wij toch dat in Zeeland dit een jder ratiomeele middelen zou zijn om een groote werkloosheid t© voorkomen. In gemeentelijke werkverschaffingen zien wij weinig heil, aangezien d© meeste plattelandsgemeenten over geen wcrkob jecten beschikken en het toezicht op de uitvoering vaalt je wenschen overlaat. Vaalt ziet men toich dat deze werkver schaffingen meer de strekking hebben de werkloozem bezig te houden, zonder dat deze eenig economisch resultaat opleve- „Nonsens, Hulda", antwoordde ik. „Je weet zelf, dat men ons heeft me degedeeld, hoe opgetogen de menschen waren over het feit, dat de Koning ge red was. Dit heeft bovendien in de couranten gestaan. Ik vermoed, dat men te veel feest gevierd heeft en daarvan nu uitrust". Wederom is een dag voorbijgegaan, zonder dat ik een woord van de Ko ningin-Moeder hoorde. Ik ben niet van plan mij met haar in verbinding te stellen. Waarschijnlijk heeft zij moeite met Max. Ik weet zeker, dat zij niet zal slagen. Ik had me niet door haar moeten laten be-invloeden. Ik verlang er naar weg te komen, want ik haat dit leven hier. Ik kan me niet vertoonen, daar niemand weet dat ik hier ben. Morgen is het de dag, waarop wij allen zouden zijn terugge keerd. Heeft Max zijn plannen veran derd? Wat gebeurt er toch? Een groo te menigte menschen marcheerde van daag langs het paleis; ik wilde echter niet naar buiten kijken. Het meest onmogelijke heeft plaats gevonden. Ik weet waarlijk niet, of ik op mijn hoofd of mijn voeten sta. De geheele wereld is in een oogwenk 22 OCT. De mysterieuze aanslag op Jack Diamond herinnert mij aan een hoogst merkwaardig interview, dat ik eens heb gehad met Negenoog Ga ribaldi, den ongekroonden koning van de New-Yorksche onderwereld, smok kelaar, moordenaar, nachtclub dictator en geestelijk leider van een der mach tigste politieke partijen ter plaatse. Zijn programma is: grootere en be tere misdaden. Eijna gedurende ons heele gesprek zat hij te telefoneeren. Hij informeerde links en rechts of deze of gene al om zeep was gebracht, of deze of die al in de valstrik was geloopen om direct daarna met den beminnelijksten glimlach ons gesprek voort te zetten, zich excuseerend over de drukke za ken, die hem in beslag namen. Elk oogenblik kwam er een of andere on- derhoorige binnen, die een handje cy aankali uit een grooten zak haalde, welke op het bureau van den leider stond, of materiaal om een bom te vullen. Eenige malen werd ons onder- noud gestoord door een reus van een kerel, met ontbloote borst, die voor een of andere dringende aangelegen heid een portie arsenicum vroeg. Eéns we hadden het juist over de verwerpelijke theorieën van Darwin, waar Garibaldi als goed patriot niets van wil weten klonk door het raam het stentorgeluid van een onbekende: Je laatste uur is geslagen, Ne genoog! t— Ik lust fel antwoordde Garibal di onverstoorbaar in het Ameri- kaansch natuurlijk- In snelle opeenvolging klonken van de straat twintig schoten. Met blik semsnelheid ontdook Garibaldi den eenen kogel na den anderen. Daarop haalde hij een bom uit een buffet en wierp deze door het raam op straat. Twee huizen stortten in. Ik vroeg Garibaldi wat zijn lieve lingsgerecht was, maar zijn antwoord ging verloren in een geratel van ma chinegeweervuur: in de wachtkamet van zijn bureau schoot iemand een po litiepatrouille neer. Toen de rust was weergekeerd, in formeerde ik wie toch de eerste Ame rikaan was, die voor de Vereenigde Staten den naam „God's Own Coun try" had uitgevonden. Hij ging juist antwoorden, toen een welgemikt schot van zijn secretaris, die dien dag zon der vergunning naar een concutree- rende vennootschap was overgegaan, Garibaldi tot zijn roemruchte voorvade ren verzamelde. Zoo eindigden vroeg tijdig een merkwaardig interview en een welbesteed leven. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op, en bij jeukende of vocht- afscheidende uitslag en eczema boven dien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. veranderd. Ik vraag me af, hoe lang ik nog te leven heb. Ik ben een ge vangene in het paleis. Er staan gewa pende schildwachten voor de deuren van mijn kamerssoldaten zonder koppels, met open uniformjassen, zon der helmen en met niets wat hun hef voorkomen geeft van militairen als een geladen geweer, waarop een bajonet is aangebracht. Ik moet trachten alles precies neer te schrijven. Dit geeft mij iets te doen, want ik kan niets anders uitvoeren. Ik ben doodmoe van al het argumenteeren met Hulda. Ze zit maar aan één stuk door te huilen en toch is ze niet laf. Ongetwijfeld maakt zij zich bezorgd over haar ouders en natuurlijk hoofd zakelijk over Hugo Resta. Vanmorgen begon het. Hulda ging uit om wat te winkelen. Ze vertrok heel vroeg en keerde zeer opgewonden terug, zonder iets gekocht te hebben. Ze zeide, dat er geen enkele winkel open was, en dat de straten geheel ver laten waren. De bedienden wisten van niets af, of hielden zich althans zoo. Het was nutteloos hen te ondervragen. Men bracht ons voor de lunch een weinig brood en koud geitenvleesch, daar er niets anders te krijgen was. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1