SANGUINOSE. 'sHeer MÉ. de Hofstede Swaeke, 9 Paarden, Gemengd Nieuws. PLAATST 40-JAR1G TOONEEL-JUBILEUM PIET KöHLER „De Voddenraper van Parijs" Aanbesteding:. diens geheelen Boereninspan. Advertentiën. Schouwburgzaal „de Prins van Oranje" Te pachten bij inschrijving met Bouw- en Weilanden, Bij inschrijving te pachten Veilingsvereeniging „Zuiö-Bevelanö" Goes. Vrijdag 24 October 1930, 10 stuks Hoornvee, 24 Varkens en Biggen, Circa 1.17.72 H.A. Beestenpeeën. Bij inschrijving te koop: 41 Olmen en I Canadaboom, net MEISJE, Een politieke aanslag? In het gebouw van het ziekenfonds te Czenstochau heeft zich Donderdag middag een bloedig drama afgespeeld. In den loop van een conferentie, waar in de inspecteur der ziekenfondsen de regeeringscommissaris der fondsen en de geneesheer-directeur bijeen wa. ren, drong plotseling een man, die eerst in de wachtkamer had gezeten, de kamer binnen. Hij trok een revol ver en loste twee schoten op den inspecteur. Deze zakte doodelijk ge troffen ineen. Met een volgend schot werd de regeeringscommissaris ge dood. Ook de geneesheer-directeur, die zich achter een schrijfbureau had verschanst, werd met twee schoten ern stig gewond. In de wachtkamer zat een werklooze, die den man het wa pen wilde ontrukken, maar door een schot eveneens werd geveld. Daarop wilde de indringer vluch ten; een ambtenaar van het zieken fonds, die hem wilde aanhouden, werd door twee revolverschoten van me deplichtigen van den indringer zwaar gewond. Toen echter het geheele huis in rep en roer kwam en bleek, dat aan vluchten niet te denken viel, joeg de indringer zich zelf een kogel door het hoofd. Uit een onderzoek is ge bleken, dat niet is uitgesloten, dat politieke beweeggronden in het spel zijn geweest, in verband hiermede, dat de ziekenkassen, die vroeger uitslui tend domein van de socialisten zijn geweest, thans door de regeeringscom- mïssarïssen worden geleid. De indrin ger bleek tot de socialistische mili tie te behooren. De slachtoffers van den storm in September. Nog steeds worden visschersschepen uit verschillende plaatsen langs de Fransche kust, die tijdens den hevi- gen storm van 18 en 19 September j.l. op zee waren, vermist. Hoewel het vast stond, dat overlevenden reeds lang weer een Fransche haven had den kunnen bereiken, vleide de be volking zich nog steeds met de ijdele hoop, dat men vandaag of morgen nog iets van den man, den zoon, of den vader zou vernemen. Maar nu het een maand geleden is en in to taal 203 vïsschers niet uit den storm zijn teruggekeerd, heeft men eindelijk in de verschillende visschersplaatsje* den doodendienst voor de verdwene- nen gehouden. Te Groix werd een plechtige kerkdienst voor de dooden gehouden, te Sorcière hield het ge- heele stadje een rouwdag. Sedert den oorlog zijn de plaatsjes langs de Nor- mandische en Bretonsche kust niet meer door een dergelijke ramp ge troffen. Groix betreurt 36 dooden, evenals Port Louis, Douarnenez heeft 13 dooden, Concarneau 48 en Etel 70, en zoo is het in vele plaatsen. Een volksverhuizing. Uit Toronto in de Staat Ontario wordt gemeld dat in het noorden van den staat onder de gemeente Ban- nockhorn district Matachewan goud is gevonden. Het gevolg van deze vondst was een ware volksverhuizing naar het noorden. Heele dorpen zijn door bijna alle inwoners verlaten. Al naar de fïnancieele positie van de goudzoe kers trekken zij per vliegtuig, auto, boot of te voet naar de goudvelden toe, waarvan zelfs nog niet eens be kend is of de goudvoorraad loonend is. Het is echter zeer waarschijnlijk, aangezien genoemde streek bij geolo gen als zeer goudhoudend bekend staat DRAlSttlA-vAN-VALKEHBURC e Nieuwe vervoersystemen. Tusschen Manchester en Leeds zijn met goeden proeven genomen met een Diesel-omnibus voor 48 passagiers, na dat in Nottingham reeds met succes het zelfde was gedaan. Wellicht luiden deze proeven een nieuw tijdperk van openbaar vervoer in. In een Diesel-moter wordt, naar bekend, een van de eenvoudigste en tevens doeltreffendste beginselen van motortechniek toegepast. De moter krijgt zijn vermogen door ontbranding van ruwe olie, die wordt gespoten in een cylinder, waarin de lucht is samengeperst. De motor kan zijn werk doen zonder magneet en zonder bougies, in het kort zonder elec- trische onsteking. Bovendien maakt hij geen brandbare of ontplofbare gassen, zooals de benzinemotor doet. Dat is van belang bij het overwegen van brandgevaar. De prijs van de brandstof is minder dan een derde van dien van benzine. Niette min is het vermogen, dat een gegeven hoeveelheid ruwe olie in den Dieselmotor ontwikkelt, tweemaal zoo boog als dat van eenzelfde hoeveelheid benzine in den gewonen motor. De nieuwe omnibus, vervaardigd door twee fabrieken in Manchester in overleg met de Duitsche uitvinders, heeft getoond, dat zij voor een afstand van 100 mijl slechts voor een waarde van 2 s. 7 d, aan brandstof noodig heeft. Een benzine bus stookt over zulk een afstand voor 16 s. 6d. aan brandstof op. De Diesel bus gaat snel genoeg. Het zijn veelzeggende cijfers. De London General Omnibus Company gebruikt per jaar ongeveer 150 millioen liter benzine. Ze zou een enorm bedrag sparen, indien haar bussen van Dieselmotoren waren voorzien. Men is gerechtigd de vraag te stellen, waarom men niet reeds vroeger profijt heeft getrokken van den motor voor ruwe olie. Het antwoord is, dat de Dieselmotor, om weerstand te kunnen bieden aan den hoogen druk, waaronder hij werkt, onge meen massief en zwaar van bouw moet zijn. Voor een stationairen motor of een cheepsmotor was dit geen bezwaar. Maar het bezwaar schijnt nu ook voor voer tuigen overwonnen te zijn. In Engeland heeft men zelfs reeds een particulieren auto gebouwd, die met een Dieselmotor wordt voortbewogen. Een andere interessante ontwikkeling van openbaar vervoer is te zien in Brad, ford' waar men zeer gunstige resultaten heeft bereikt met raillooze trams. Die trams kunnen er zich onafhankelijk maken van de bovengrondsche leiding, om de eenvoudige reden, dat zij van accumu latoren zijn voorzien. De accumulatoren worden, wanneer de tram rijdt, met de van buiten aangevoerde electriciteit ge laden. Beugels of trollyes kunnen worden gestreken, wanneer de tram aan het einde van haar geleiddraad is gekomen en dan kan de reis verder over buitenwegen worden voortgezet op de wijze van een omnibus Als men is dood verklaard. Een week of wat geleden werd bij Saarbruecken het lijk van een joDgen man uit de Saar opgehaald, die bij het baden verdronken was. Een Saarbruecker meende daarin het lijk van zijn zoon te herken nen, die sedert eennige dagen was ver mist. Het lijk werd daarop door de autoriteiten te zijner beschikking gesteld. Maar nog vóór de begrafenis werd het lijk van een tweeden jongen man uit de Saar opgevischt. Bij den vader kwam, toen hij dit vernam, twijfel op of hij wel het goede lijk had gekregen en hij be sloot ook het tweede te gaan zien. Toen verklaarde hij met stelligheid, dat dit het lijk van zijn zoon was. Het reeds gekiste lijk werd geruild eu ook het eerste vond dra een verwant. Een gemeentearbeider meende er zijn zoon, die sinds eenige dagen niet thuis was g( komen, in te her kennen. Na deze verklaringen werden de ambtelijke overlijdensverklaringen afgege ven en beide zaken leken volkomen afge wikkeld te zijn, tot kort geleden de voor dood verklaarde zoon van den gemeente arbeider bij zijn ouders terugkeerde tot groote en zeker ook prettige verrassing van hen. Zijn verdwijning had een na tuurlijke oorzaak gehad. Hij was naar Triër geweest, had daar wat uitgehaald, was door de politie gesnapt en had een arreststraf uitgezeten, welke hij voor zijn ouders had willen verheimelijken. Na zijn terugkeer deden zich dra de gevolgen van de verwisseling gevoelen. Daar de jonge man in een ziekenkas was geweest, was den vader een bedrag voor de begrafeniskosten uitbetaald, waar nu terugbetaling van werd gevorderd. De uitgaven van den vader, die zijn zoon een behoorlijke begrafenis had willen geven, waren echter veel hooger geweest dan dit bedrag. Hij kreeg dan den raad de begrateniskosten van de stad te vragen daar deze voor de begrafenis van den immers onbekend gebleven doode te zorgen had. Maar de stad weigert de betaling, omdat zij de begrafenis veel eenvoudiger en goedkooper zou hebben uitgevoerd. Hoe daar een mouw aan gepast zal worden is nog niet uitgemaakt. Maar de tragicomedie is nog niet uit. De jonge arbeider, aan wiens voortbestaan, niettegenstaande zijn doodsverklaring, geen burgelijke stand en geen bevolkingsbureao aanstoot heeft genomen, was na zijn te rugkeer in Saarbruecken weer bij een baas gegaan en de nauwgezette fiscus had van zijn loon weer prompt de be lasting laten aftrekken. Nn is de dood- gemelde evenwel werkloos geworden en het noodlot van de lijkenverwisseling neemt zijn voortgang. Toen hij zijn aanspraken op de werkloosheidsverzekering wilde doen gelden, werd hem beduid, dat hij daar nog een verklaring van het bevol kingsbureau voor moest hebben. In de registers daarvan staat achter zijn naam de aanteeking van zijn officieelen dood, zoodat het bewijs hem niet kon worden uitgereikt. Het hielp hem geen zier, dat verscheiden gemeenteambtenaren hem persoonlijk kennen. Hij moet nu wachten tot hij langs- allerlei instanties weer kan bewijzen, dat bij inderdaad nog in leven is. Tot zoolaDg moet hij zijn riem maar wat nauwer aantrekken en hij zal het wel een schrale troost vinden, dat de belastingautoriteiten inderdaad liberaler worden en ook van den officieelen „doode" zonder eenige reclame de belastingpen ningen hebben geincasseerd. Wie de onbekende doode is, die door de verwisseling boven zijn stand is be graven met al wat daar bij behoort, weet men op het oogenblik nog niet. Een Grieksche Landru. Den avond voor zijn bruiloft is te Athene de Griek Kulaxides gearresteerd wegens moord op zijn vorige zeven vrou wen. De politie drong het huis binnen, waar de gasten nog aanwezig waren en zijn nieuwe toekomstige vrouw een rijke weduwe, die juist haar heele vermogen op hem wilde overdragen, trok zich het geval zoo aan, dat ze naar een zenuwin richting is moeten worden gebracht. De ontdekking van dezen modernen blauw baard is te danken aan een rechercheur, die er bij was toen het door messteken ontzettend toegetakelde lijk van de zevende vrouw iu een afgelegen kloof in Mace donië werd gevonden. Hij onderzocht de zaak en constateerde, dat het de vrouw van Kulaxides was, die langen tijd in deze streek was gezien en vischte uit, dat Kulaxides zeer vaak van woonplaats was veranderd en steeds in zijn nieuwe domi cilie zonder vrouw gekomen. Dat bracht hem tot de conclusie, dat Kulaxides al zijn zeven vrouwen uit den weg heeft ge ruimd, wat de man ook bekend heeft. LICHT OP. Dinsdag 21 October Woensdag 22 October 5.23 uur 5.21 uur VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Veiling van 18 October 1930. PEREN: Beurré Claïrgeau f22, Beurré Bachelïer f16, Blanke Beurré f 16, Nouveau Poiteau f23 a f27, Du- chesse d' Angouleme f22, Doyenne d' Alencon f12, Comtesse de Paris f20, Bruine Chaumontel f12 a f20, Tri- umphe de Jodoigne f21 a f23, Fran sche Maagdeperen f17, Winter Berga motten f 11 a f 14, Dorothea Royal f 12, St. Remey f 17, Pondsperen f 11 a f16, Gieser Wildeman f17, Kleipe- ren f 14 a f 16, Stoofperen f 15, Afval- en kroetperen f2 a f6, APPELS: Goudreïnetten f25 a f67, Sterappels f 31, Reinette d' Or f 17, Golden Noble f20, Salomé f 17, Zure Bellefleur f26 a f32, Fransche Bellefleur f 19, Zoe te Bellefleur f18 a f23, Zoete Arm- gaarde f20 a f21, Afval- en kroet- appels f3 a f18, DIVERSEN: Blauwe druiven f 65, Mispels f 16, Tomaten f8 a f14, Kassnijboonen f30 a f49, Dubbele Princessen f 14 a f 19, Sprui ten f 19 a f 23, Sjalotten f 5, Uien fl, alles per 100 Kg., Noten fl,21 a f 1,37, Bloemkool f3 a f 17, Roode kool f4, Chin. Spitskool f2, Witte Komkommers fl, alles per 100 stuks, Bloemen f8 a f31, Wortelen f3, Kro ten f4, alles per 100 bos, Bloemen f 17 a f 25 per 100 pot, Hazen f 1,98 a f2,90, Fazanten f0,79 a fl,08, Pa trijzen f0,30 a f0,40, Eenden f0,47, alles per stuk. DANKBETUIGING. Allen, die blijken van belangstelling hebben betoond op 16 Oct. j.l. mijn hartelijken en welgemeenden dank. C. KOSTEN. 's Gravenpolder, 18 October 1930. Zuiver plantaardig. Wordt door alle gestellen verdragen. In alle gevallen van bloedarmoede en ze nuwzwakte blijkt het een ver sterkingsmiddel van den eersten rang, en wordt met vertrouwen aanbevolen als het werkzaamste middel ter bestrijding van de bloedarmoede en al hare gevol gen. SANGUINOSE kost perflesch f2,-, 6 fl. fll,—12 fl. f21,-. Tweemaal per dag een eetlepel. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. VAN DAM Ca DeRïemerstr. 2c/4 Den Haag Uw advertenties in de courant die gij leest Een advertentie die ge lezen wordt, moet succes geven. op VRIJDAG 24 OCTOBER as., 's avonds 8 uur, in de Beroemd tooneelstuk in elf tafereelen, geheel opnieuw bewerkt en opnieuw gemonteerd. Eigen decors en costumes 1830, vertooning in revue-stijl.: VADER JEAN Piet Kohier, Neerlands eerste komiek. Buitengewoon schitterende creatie Prijzen der plaatsen f 1,25, f 1, Plaatsbespreking vanaf heden. f°,75 plus rechten. voor 3 jaren met 2 optiejaren of voor 7 jaren vast, ter keuze van den pachter in de gemeente Nieuw en Sint Joos- land, bewoond door den heer S.WISSE Azn., groot 45 H.A. 60 A. 90 c.A. Te aanvaarden: de bouwlanden na het rooven van den oogst in 1930; de weilanden' 25 November 1930; de ge bouwen 1 Maart 1931. Inschrijvingen met opgave van 2 so- liede borgen worden ingewacht vóór of op Dinsdag 21 October 1930 n.m. 1 uur, ten kantore van Notaris H. JONKERS te Goes, alwaar de voor waarden van verpachting ter inzage liggen en nadere inlichtingen zijn te bekomen. Dagelijks te bezichtigen van 9-4 uur. van den Hoog Ed.Gestr. Heer G. H. E. DIERKENS, te Hilversum, voor 7 jaren, aanvangende 1 Maart 1931, te 's Gravenpolder, met bijbehoorende Bouw- en Weilanden, Weel en Dijken, in de gemeenten 's Gravenpolder en Hoedekenskerke, ter grootte van 74,89.85 H.A. Indien zulks door gegadigden mocht worden gewenscht, kan de hofstede worden vergroot met 8.81.68 H.A. Bouwland, in Midden Zwake, in s Gra venpolder. Een en ander thans in pacht bij dhr. L. W. WOUTERSEN. Inschrijvingsbiljetten worden inge wacht ten kantore van den Notaris M. OELE Jz. te 's Gravenpolder, tot Dinsdag 4 November 1930, des nam. 4 uur, waar de kadastrale kaarten ter inzage liggen en nadere inlichtingen worden verstrekt. Bezichtiging iederen werkdag. Door BURGEMEESTER EN WET HOUDERS VAN GOES, zal op Maandag 27 October, des morgens 10 uur, ten Stadhuize worden aanbesteed .- het aanbrengen van electri- sche lichtleidingen in het gebouw „Rijkskantoren" te Goes. Het bestek is ter secretarie ver krijgbaar ad f0,50 per exemplaar; de teekening ligt ter inzage op het bu reau van gemeentewerken, waar te vens nadere inlichtingen verkrijgbaar zijn, des voormiddags 9 en 11 uur. Met ingang van ,21 October a.s. wordt voortaan geveild als volgt: Fruit en Groenten DINSDAG en VRIJDAG n.m. i uur. Groenten MAANDAG en DON DERDAG n.m. 3 uur. Aanvoer van het Fruit voor de Dinsdagveiling des Maan dags van af 7 uur v.m. tot 8 uur n.m. voor de Vr ij dagveiling Don derdag van 1—7 uur n.m. en Vrij dag van 7 uur tot uiterlijk 9l uur v.m. HET BESTUUR. De Notarissen H. JONKERS te Goes en J. C. BLAUPOT TEN CATE te Middelburg, zullen op des voormiddags 10 uur ten verzoeke van den heer S. WISSE te Nieuw en Sint Joosland, op diens hofstede a contant publiek verkoopen bestaande uit: als: zwarte merrie oud 10 jaar, vos- bles merrie oud 8 jaar, bruine bles merrie oud 5 jaar, lichtbruine mer rie oud 3 jaar, vosbles merrie oud 3 jaar, vosblesmerrie oud 2 jaar. licht- vosbles merrie oud 2 jaar, vosbles merrie oud 1 jaar en vosbles veu len (merrie). als: 3 melkkoeien, 5 H/a-jarige vaar zen en 2 kalveren. 2 melkschapen en 1 lam, 100 kippen en hanen, 2 kalkoenhennen, jachthond, en 8 eenden. VOORTS: 3 menwagens met toe- behooren, driewielskar, brik, tilbury, 9 ploegen in soort, 15 eggen ijl soort, 4 veldsleden, veebascule, hooischud- der, hooihark, maaimachine, aardap pelrooier (Ransomes), 2 cultivators, aardappelsorteerder compleet (Dia deem), tweedeelige ijzeren rolblok, 2 ploegkarretjes, zaaimachine merk Smyth, voorsleeper, varkenskrat, grint- planken, mestplanken, 3 zinken tob ben, deuren, slijpsteen, bascule met ge wichten, 2 wanmolens (één met zeef- ten), aardappel- en mestrieken, vor ken, ijzeren mestkruiwagen, gewone kruiwagen, hekken, tweepaardsrosmo- len met tusschenbeweging en stangen, éénpaards rosmolen met stangen, snij- molen, peeënmolen, rechtstroodorsch- machine, koeienbak met goot en pomp, een ijzeren giervat, 2 vóórsleepkettin- gen, klaverruiters, draineerbuizen, 2 handwiedmachines, wiedmachine, melk bussen, ontroomer, karn, 2 linnen draagkleeden, gareelen, harnassen, 2 draagkussens, borsttuig, zakkenheffer, nikkelen buiskachel enz. Onkosten voor koopen beneden f50 lOo/o; daarboven 5°/o. Geen muziek, geen stalling. Bergplaats voor auto's en fietsen. Met den verkoop van het beestiaal wordt te 1 uur aangevangen. waaronder doode en zieke staande aan de Noord en Zuidzijde in den boom gaard van den heer A. Dekker Jz. tr Goes bij het Huis Halfweg, aan deD Straatweg naar 's Gravenpolder, alsmede nog 5 jonge gemerkte olmen aan de Oostzijde. Voorwaarden ter inzage en inschrij vingen in te leveren ten kantore van Notaris H. Jonkers te Goes vóór of op den 24 October 1930 des namiddags vóór 4 uur. Mevrouw DE MURALT, Breda, raagt tegen 15 November v.g.g.v., bekend met koken en huis houdelijk werk. Brieven onder No* 840» bureau van dit blad. ADVERTENTIEN voor en ABONNE MENTEN op de „Goesche Couranf' worden aangenomen door C. VAN DE PLASSE

Goessche Courant | 1930 | | pagina 4