Hendrikse &-Co's Bank N.V., N° 121 Maandag 20 October 1950 117 Jaargang* Rechtszaken. Het meisje, dat met een Koning trouwde Koloniën de ASSURANTIE MAATSCHAPPIJ de .NEDERLANDEN" van 1845 Parlementaria. 1dagboekblaadjes ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant lïlflPjfisJ en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf I Qpn mi a«. 1*7 MA 1*7 \T/\ O AA tiC ^jOCS* Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIBN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Rechtbank te Middelburg. De Koningïnnefeesfen in Yerseke. A. J. v. S., 35 jaar, en P. J. v. S., 19 jaar, oesterwerkers te Yerseke, wer den verdacht: A. J. v. S. dat hij op 5 September 1930 te Yerseke, toen de burgemeester, de opperwachtmeester van de Maréchaussée en de gemeente veldwachter den verdachte bij gelegen heid van een volksoploop 3 maal had den gesommeerd om naar huis te gaan, en hem beetpakten, daar hij ook onder den invloed van sterken drank was, zich met geweld tegen die Ambtenaren heeft verzet; P. J. v. S. werd ten laste gelegd, dat hij op tijd en plaats voor noemd bij het verzet door A. J. v. S. den opperwachtmeester Fenïjn tegen zijn hoofd en zijn mond heeft ge slagen. Eisch: voor ieder 1 maand gevange nisstraf. Mr. Hartog uit Bergen op Zoom ver dedigde de verdachten. Hij bestreed de dagvaarding in den breede en acht te de schuld van de verdachten aan het ten laste gelegde niet bewezen. Ten slotte vroeg hij vrijspraak voor de verdachten en in het geval dat de rechtbank de beklaagden toch zou schuldig verklaren eene voorwaarde lijke straf op te leggen. Koopen zonder betalen. A. K., 30 jaar, werkman te Heinkens- zand was door de Rechtbank op 5 September 1930 veroordeeld wegens een gewoonte maken van het koopen van goederen zonder volledige beta ling tot eene gevangenisstraf van 3 maanden. Verdachte was tegen dat ver- stekvonnïs in verzet gekomen. Hem was ten laste gelegd, dat hij in het Arrondissement Middelburg in den loop der maanden April en Mei 1930 eene gewoonte heeft gemaakt van het koo pen van goederen met het oogmerk om zonder volledige betaling zich de beschikking over die goederen te ver zekeren door, wetende dat hij vol strekt niet in staat was om den koop prijs van de na te noemen goederen te betalen in het tijdsverloop, gelegen tusschen 7 April 1930 en 4 Mei 1930, van na te noemen personen de bij ,1 hunne namen vermelde goederen te koopen en van den overeengekomen koopprijs niets of slechts een gedeelte te betalen: a. op of omstreeks 7 April 1930 van Alberfus Zandee te Nieuwdorp, gem. 's Heer Arendskerke, twee var kens voor f170,—, waarvan hij, ver dachte, niets heeft betaald; b. op of omstreeks 23 April 1930 van Marinus Murre te 's Heer Arends kerke drie varkens, op den koopprijs hij, verdachte, nog f 30,is schuldig gebleven c. op of omstreeks 25 April 1930 van Jan Tolhoek te 's Heerenhoek een varken voor f75,waarvan hij, ver dachte, niets heeft betaald; en d. op of omstreeks 4 Mei 1930 van Katharinus de Buck te Goes drie kal veren voor f70,—, waarvan hij, ver dachte, niets heeft betaald. Eisch: Bevestiging van hef vonnis waartegen verzet. Mr. Kuipers verdedigde den ver 65 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. De reis verliep heel kalm. Een par ticuliere auto zonder een enkel uiter lijk kenteeken, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat deze tot het Hof behoorde, wachtte ons en bracht ons naar een zij-ingang van het paleis. De straten waren stil en verlaten. Het was ongeveer drie uur in den middag, toen wij arriveerden. Natuur lijk zal het in Vesteral eerst weer levendig worden, wanneer het Hof hier komt, hetgeen vandaag over drie da gen zal plaats vinden. Toch leek het mij, alsof de straten van zulk een groote stad wel wat al te stil waren. Hulda kreeg het op een eigenaardige manier op haar zenuwen, terwijl wij het paleis betraden. „Mevrouw", zei ze verscheidene ma dachte en achtte niets van de tenlaste legging bewezen en vroeg vrijspraak. Dood door schuld. Voor de rechtbank te Middelburg is één maand gevangenisstraf geëischt tegen den 30-jarigen sleepbootkapitein M. L. uit Antwerpen, die op 6 April 1930 met zijn sleepboot nabij Honte- nisse in aanvaring kwam met het stoomschip „Aller", en dit met het mo torschip „Kura", dat zonk, waarbij de vrouw van den schipper om het le ven kwam. De verdediger mr. J. Adriaanse, be pleitte vrijspraak, omdat hij de schuld van verdachte aan de aanvaring niet bewezen achtte. Het verbouwen van bravo's. Voor den kantonrechter te Zuid broek hebben terecht gestaan 19 boe renarbeiders uit de gemeenten Nïeu- wolda en Scheemda, wegens het ver bouwen van bravo's, een aardappel soort, waarvan het kweeken was ver boden, omdat de knollen aan de wrat ziekte leden. Deze aardappelsoorf brengt de aardappelcultuur in gevaar. Een der verdachten weersprak deze beschuldiging. Hij had, naar hij zeide, door bestuïving een kruising gekweekt van bravo's en robijns. Een deskun dige verklaarde echter dat door be stuiving geen nieuwe variëteit wordt verkregen en dus wel degelijk bra vo's waren verbouwd. Om de inspec teurs van den plantenziektenkundigen dienst om den tuin te leiden hadden sommigen langs de randen der ak kers andere soorten gekweekt. Er werd tegen hen een gezamenlijke boe te geëischt van f250 subs. 130 dagen hechtenis. De zwaarste straf was 50 dagen hechtenis subs, f25 boete. Een inlander dood geranseld. De dader legt een volle dige bekentenis af. De politie van Solo heeft te Djok jakarta den Europeaan PI. aangehou den, gewezen machinist van een rub beronderneming in het Solosche, in verband met het vinden van het lijk van den Javaanschen chauffeur van een Soerabajaschen auto, waarin PI. Zondagnacht naar Soerabaja was ver trokken. PI. belde te Sragen een dok ter op, wien hij mededeelde dat den chauffeur een ernstig ongeluk was overkomen door een passeerenden auto, welke hem aanreed, toen hij we gens benzinegebrek was gestopt. De politie onderzocht het geval, waarna bleek dat de chauffeur was overleden tengevolge van mishandeling. Nader wordt gemeld: De Europeaan Plaat, die door de politie van Solo werd aangehouden in verband met het vinden van bef lijk van een Soerabajaschen chauf feur bij Sragen, heeft na een lang durig kruisverhoor een volledige be kentenis afgelegd. Hij verklaarde den doodslag op den chauffeur te hebben gepleegd. De oorzaak was een ruzie over de verstrekking van geld voor benzine-aankoop op de terugreisnaar Soerabaja. len, „valt het U niet op, dat er iets iets vreemds gaande schijnt te zijn?" „Nee, Hulda", antwoordde ik. Ik was zoo in mijn eigen gedachten ver diept, dat ik vermoedelijk, zelfs al was er iets bijzonders te zien geweest, dit toch niet zou hebben bemerkt. „Wat bedoel je eigenlijk?" „Ik weet het niet, Mevrouw", zei ze. „Ik kan het niet precies uitdrukken, doch het maakt me angstig. Oh, hef was veel beter geweest, als we hier niet gekomen waren". „Wees nu niet dwaas", riep ik uit. Hoewel zij zes jaar ouder is dan ik, beschouw ik haar toch dikwijls als een kind. Hier zitten wij thans. Het is nu laat in den avond. Niettegenstaande er weinig bedienden in het paleis wa ren, bleken er toch genoeg te zijn om ons te bedienen. Morgen zal ik de spoorgidsen inkijken en regelingen treffen voor mijn reis naar Engeland. Ik zal moeder niet telegrafeeren, daar dit haar misschien kan doen schrikken. Ik ga kalm naar haar terug en zal haar vertellen, dat ik zélf een mislukking en mijn huwelijk eenvou GOES. Agentschap van Vertegenwoordiger A. A. DE BUCK. De bevolking van Ned.-Indië Volgens de moment-telling zestig millioen zielen. Het voorloopig resultaat van de door geheel Ned.-Indië gehouden moment- telling is, dat geheel Ned. Oost-Indië een bevolking heeft van 60 millioen zielen. De bevolking van de afdeeling Noordkust van Atjeh bedraagt 244.172 zielen tegen 176.117 in 1920. De be volking van Medan, met inbegrip van de kampongs van het Sultanaat, be draagt 77.865 zielen. Werklooze Europeanen. Op Malakka. En in Ned.-Indië. Het geheele Oosten, waar vroeger iedereen die wilde werken een fatsoen lijk stuk brood (of bord rijst) kon ver dienen, kent tegenwoordig het betrek kelijk nieuwe, zeker trieste verschijn sel van den werkloozen Europeaan, aldus lezen we in het „Hbld.". Wij denken nu niet aan de minder gunsti ge elementen, aan de zwervers die slechts wenschen te leven op de kos ten van anderen, doch aan de fat soenlijke Europeanen die buiten eigen schuld werkloos werden, en dat he laas blijven. Ons Indië kent er velen en de regeering zal binnen afzienba- ren tijd voor hen iets moeten doen. Op maatregelen in hun belang wordt gerekend. Op Malakka is het aantal werklooze Europeanen grooter dan bij ons, om dat daar dagelijks velen hun betrek king verliezen in verband met de hui dige situatie op de rubbermarkt. Maar daar worden dan ook reeds maatrege len beraamd om hen te helpen. Men ziet de zaak daar anders dan in Ned. Indië; op Malakka werd het echt Engelschi een prestige-kwestie. Daarom wordt gemeend dat de regee ring op zoo weinig mogelijk kostbare wijze den werkloozen Britten te hulp moet komen. Een der voorstellen is naar wij in de „Straits Times" lezen de werkloozen te concentreeren in kazer nes onder vrijwillige militaire training, in hun levensonderhoud te voorzien en hun een klein zakgeld voor per soonlijke uitgaven toe te kennen. Een practisch denkbeeld, te meer daar de werklooze Europeanen in de Engelsche kolonie meerendeels ongehuwde jonge lieden zijn. Employés van onderne mingen. In Ned.-Indië is de zaak ernstiger, aangezien daar nog geen ontslagen op groote schaal in de cultures plaats hadden de Bat. Petroleum Mij. zond haar ontslagenen naar Nederland te rug en de werklooze Europeanen meerendeels ouderen, gezinshoofden zijn. Hen van regeeringswege te hel pen, is heel wat moeilijker. En kost baarder! Maar het zal moeten gebeu dig een bespotting was geweest. Zoo even bekeek ik me in den spiegel en ik zie er afschuwelijk uit. Mijn ge zicht is bleek en vermoeid, en er lig gen diepe, zwarte kringen onder mijn oogen. Ik haat alles en iedereen Max, zijn moeder, het landHet is schandelijk, dat men mij zoo heeft doen lijden. Ik heb niets gedaan om qp die manier behandeld te worden.... Niemand weet, dat ik hier ben. Ik kan dus precies als een gewoon mensch uit het paleis sluipen en naar Richmond gaan. Naar huis terugkee- ren.... en bij moeder mijn schande verbergen. MAX's MOEDER. De Koningin-Moeder kwam geheel onverwacht vanmorgen hier. Ze was even verbaasd over mijn aanwezigheid, als ik over haar komst. Gisteren ben ik hier pas aangekomen. Wij hebben een heftige scène ge had. Ik moet zeggen, dat ik haar ten zeerste bewonderde. Ze was geheel en al buiten zichzelf, toen ik haar ver telde dat Max dat schepsel op hef bal te Gritna had gebracht Het was ren. Er wordt door verscheidenen in Insulinde veel ellende geleden. En nog bepaalt de regeering zich tot toezien.... TWEEDE KAMER. De Zuiderzee-steunwethet V lootplan-Deckers. De Tweede Kamer is met de behan deling van de Zuiderzee-steunwetVrij- dag gereed gekomen. Morgen zal hef wetsontwerp vermoedelijk met alge- meene stemmen, behalve die der com munisten, worden aangenomen. Na de Zuiderzee-steunwet kwam Vrijdag het Vloofplan van minister Deckers aan de orde. De minister had er echter niet op gerekend, dat de Zuiderzee-steunwet zoo onverwacht spoedig zou afgehandeld zijn en moest geroepen worden. Na eenïgen tijd wachten werd hij met een hoeratje ontvangen. Het vuur tegen den kruiser en hef flottielje-vaartuig werd geopend door den heer Brautigam, die betoogde,dat aanneming van dit ontwerp tot ver hooging der defensïe-begrooting ge lijk staat met een zich vastleggen aan de verdere vlootplannen der regee ring, en dat dit meer is dan het halve minimum van de vloot, die in 1923 verworpen werd. Spr. zet uitvoerig uit een, dat er alleen een formeel ver schil is tusschen het ontwerp van 1923 en dit en dat deze ontwerpen in we zen gelijk zijn. De minister schat de kosten van de vloot op 194.2 millioen en spr. stelt de vraag wat deze vloot wel zal moeten uitvoeren. De heer Brautigam betoogde voorts dat de oor logsvloot nooit zal kunnen optreden en dat een politie-vloot veiliger en goedkooper is. De heer van Rappard betoogt, dat het vlootplan niet kan worden ver geleken bij het ontwerp van 1923, toen de Kamer vastgelegd werd aan de fensie-politiek, hetgeen thans niet hef geval is. Aan het petitionnement der S. D. A. P. ontzegde hij alle waarde. Niet slechts waren er personen, die ineer malen daarop hebben geteekend en hadden ook jongens en meisjes bene den de 18 jaar daarop hun handtee- kening gezet, maar bovendien was het publiek bij de actie voor onderteeke ning niet naar waarheid voorgelicht. Met het wetsontwerp, door den minis ter ingediend, konden de liberalen meegaan. Toen na de rede van den heer van Rappard de voorzitter vroeg, wie nog het woord wenschte, gaf zich niemand meer hiervoor op. De belangstelling was ook niet buitengewoon groot en verscheidene leden waren, al was hef nog vroeg, naar huis gegaan. Feite lijk had de voorzitter toen het woord reeds aan den minister kunnen geven, maar hij begreep vermoedelijk wel, dat er nog liefhebbers zouden zijn om het een en ander bij de algemeene beraadslagingen te zeggen, die er nu de voorkeur aan hadden gegeven naar den trein te gaan. Daarom verdaagde de voorzitter, al was het nog eerst half vijf, de vergadering tot Dinsdag. een overweldigende schok voor haar, en ik meende zelfs voor een oogenblik, dat ze flauw zou vallen. Ze weet zich echter altijd goed te houden. Ze herstelde zich dan ook spoedig en stond beschaamd en diep terneergeslagen voor me. Toch zag ik, dat zij nog steeds vervuld was van die gedachten, welke bij haar alles over- heerschen, namelijk Lostrasïahet landhet volk.... de troon! „Margaret", zei ze, „je kunt mijn zoon niet verlaten. Je moogt je plich ten niet uit het öog verliezen". „Niettemin zal ik het doen", ant woordde ik. „Zou U zelf met een der gelijke handelwijze genoegen nemen? Wat rest mij anders dan naar huis te gaan? Verwacht U, dat ik het kalm en gelaten zal aanzien, dat Max Ma dame Valona in het paleis brengt en mij, met haar aan zijn arm, openlijk tegemoet treedt?" Tengevolge van de grooteinspan ning om haar tranen te onderdruk ken, beefde ze over haar geheele li chaam. Het was een zeer tragisch ge zicht te bemerken, hoe wanhopig dat kleine, oude en kreupele vrouwtje zich 20 OCT. Gisteravond kwam ik aan een verjaringsdiner te zitten naast een dame, wier naam ik niet verstond. Bij de soep begon ze al met me te vra gen wat ik van Italië dacht. Ik ant woordde, dat het er heelemaal van af hing in ivelk opzicht ze bedoelde. Ze zei: „Ik bedoel, gelooft u dat er in Italië oorlog komt?" „Goeie hemel, zei ik, „rrtet wie?" „Dat bedoel ik juist", zei ze. Voor dit soort van dames ik aar zel niet het te zeggen heb ik een heilige vrees. Ik trachtte haar aandacht af te lei den door de hoop uit te spreken, dat de minister van Landbouw het verzet van de meel-importeurs tegen het maal- gebod van inlandsche tarwe zou weten te overwinnen, maar zij keerde mee- doogenloos tot haat onderwerp terug: U wilt mij iets verbergen! Zegt u eens eerlijk, aan wie geeft u den meesten kans, aan Italië of aan zijn tegenstander? Wien bedoelt u met zijn tegen stander? Laten we dat in het midden la ten, antwoordde ze. Ik kreeg dat eigenaardig gevoel van kaakverstijving, dat ons in dergelijke oogenblikken overvalt, dacht nog even aan het maalgebod, maar gaf dezen uitweg direct als hopeloos op. Ik zei, dat oorlogen ontstonden door het pra ten over oorlog. Zij antwoordde, ter wijl ze mij met doordringende oogen aankeek: „U wilt toch niet zeggen, dat een oorlog ontstaat, doordat twee Ne derlanders er over praten? U bedoelt dat hij kan ontstaan doordat Italianen er over spreken". Ik krabbelde iets terug van een internationale atmos feer, die men helpt scheppen, maat zij vroeg: „Wat is er voor internatio naals aan twee Nederlanders, die sa men aan een Nederlandsche tafel zit ten te praten in de twintigste eeuw?" „Ik zie niet in, wat de eeuw ermee te maken heeft", ontweek ik. „Ik ook niet", luidde het antwoord, „maat het is nu eenmaal de twintigste eeuw, dus ivaar is het goed voor, het te ver ba elan Hier kon ik natuurlijk niets tegen in brengen. Maar het vreemde is, dat ze mij den heelen verderen avond bleef aankijken alsof ik een gevaarlijke gek was. Bij het dessert vroeg ze mij plotse ling of ik optimist, pessimist of fata list was en of ik in de radio geloofde. Om er een eind aan te maken, beant woordde ik de laatste vraag bevesti gend. Ze zei het heerlijk te vinden, dat ik er zoo over dacht. Bij de koffie deed ze mij een einde loos verhaal over Jeanne Reyneke van Stuwe. Ik wachtte twintig minuten op de pointe, maar die kwam niet. Mis schien heb ik ze ook gemist, want ik heb acht a negen minuten niet ge luisterd. Bij het afscheid zei ze: „Iedere avond en ieder uur heeft een eigen k iraktet" Het was een leuk verjaardagsdiner. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. vastklampte aan het eenïge, wat dan volgens haar van belang was. De vrouw in haar werd geheel terzijde geschoven door de vorstin en ze liet geen enkelen traan. „Er zal beslist een verklaring voor zijn", zei ze. „Margaret, je moet wach ten". „Dat kan ik niet", antwoordde ik. „Misschien doe ik verkeerd en zou den andere menschen er wellicht ge noegen mede nemen, maar dat is mij onmogelijk. Ik ben er van overtuigd, dat het beter voor mij is heen te gaan. Er zal wel een zoodanige rege ling getroffen kunnen worden, dat Max zich wettig van mij laat scheiden en met een andere vrouw trouwt, die flinker is dan ik en denkt zooals U, zoodat zij alles vergeeft, en zich alles laat welgevallen ter wille van het land en het volk. Maar dat is niets voor mij, Mourekna. Het spijt me heusch, dat ik U verdriet moet doen". Ze keek me aan en in haar koude, donkere oogen lag thans een bedroef de uitdrukking. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1