Uit den Westhoek. Sport. Buitenland. Ixand en Tuinbouw fcooke/vi/wkee\'- ProvincienieuWs Relletjes en dansen. Het is wel merkwaardig, dat geen enkel blad in den omtrek uitgezon derd hc. ize destijds melding heeft gemaakt van de tegen den burgemees ter van Yerseke gerichte relletjes, tij dens de in het dorp gehouden Konin- ginnefeesten. Dat deze relletjes niet zoo weinig om het lijf hebben gehad als men ons, toen we er inlichtingen over inwonnen, van zekere zijde wilde doen gelooven, bewijst o.a. het feit, dat de zaak heden voor de Middel- burgsche rechtbank diende. Bij de rel letjes zijn wel degelijk klappen en rui ten gevallen. Besloot de raad van Yer seke Woensdag niet f 6 uit de gemeen tekas beschikbaar te stellen voor ver nieuwing van de kepi van een wacht meester der marechausse, welk hoofd deksel vernield is geworden? Ook na de Koninginnefeesten zijn nog enkele demonstraties tegen het hoofd der gemeente gehouden wegens het niet verleenen van dans-vergun- ningen. Zoo is de auto van den bur gemeester een keer met steenen ge bombardeerd. De privé-dansclubs in Yerseke rijzen als paddestoelen uit den grond, omdat men er nu eenmaal dansen wilEr wordt nu meer aan dit vermaak gedaan dan in den tijd, toen dansen in publieke lokalen werd toegestaan. Wij keuren de demonstraties, ge richt tegen het hoofd der gemeente natuurlijk ten strengste af. Doch wij dienen ze te signaleeren. Wellicht put men uit deze demonstra ties en uit de vele onlangs in Yer seke opgerichte dansclubs de les, dat hef verbieden van traditioneels verma ken soms erger kwaad oplevert dan het kwaad, dat sommigen uit die ver maken meenen te zien voortvloeien. Tijdens de in Kapelle gehouden tuin bouwtentoonstelling was in dat dorp geen vergunning tot dansen verleend. Wat deden de'danslustigen Ze be oefenden hun vermaak in een gelegen heid, over de grens van Kapelle, in leen andere gemeente. Als het hoofd van een gemeente weet het dansen toch niet te kunnen voor komen, het niet te kunnen beteugelen zelfs, doet het beter het dansen in het eigen dorp, (d.w.z. onder het toezicht van de dorpsgenooten der dansenden) toe te laten (ook al is hij er persoon lijk tegen) dan de dansliefhebbers door een verbod aan te moedigen hun liefhebberij elders, ver of vrij ver van honk, te beoefenen. Er is practisch burgemeesterschap! Maar er is ook theoretische prin- cipe-rijderij. willen gaan en een einde willen ma ken aan de „alleenheerschappij" van het instituut der centrale leiding te Londen, opdat elders niet langer het gevoel kan bestaan, dat in het Leger het eene volk over het andere heerscht. VOETBAL. Het programma voor Zondag a.s. dat voor onderstaande klassen is vast gesteld, luidt als volgt: Zuidelijke le klasse K.N.V.B. N. O. A. D.-B, V. V. Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. BredaT. S. C. De BaronieM. E. V. O. ZeelandiaDongen. R. B. C.—D. O. S. K. O. Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. Middelburg IIZeelandia II. HulstTerneuzen. Vlissingen 11Walcheren. Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. Nieuw BorgvlietVlissingen. D. O. S. K. O. II—Goes. H. K. I.—Alliance. LUCHTVAART. De vliegtocht van Van Tijen. Woensdagmiddag half drie is de heer Van Tijen met zijn „Pander"-vliegtuig te Berlijn aangekomen. Hij zal daar eenige dagen verblijven en dan de reis naar Indië voortzetten. Kingsford Smith naar huis. Kingsford Smith is te Rangoon aan gekomen. Hij heeft de reis van Lon den daarheen in slechts 6% dag af gelegd en is daarmede vier dagen voor uit op het record van Hinckler Nader wordt gemeld, dat de vlieger te Singapore aangekomen is. Hij heeft over het traject tot daar vijf dagen minder gedaan dan Hinkler. De laatst gevlogen étappe van Kings ford Smith, van Rangoon naar Singa pore is de eerste non-stop-vlucht tus- schen deze twee plaatsen. Kingsford Smith zeide, dat hij voorbij Rangoon vreeselijk slecht weer had gehad. Soms vloog hij lager dan 100 voet. Hij vertrekt heden naar Soerabaja en hoopt Zondag Australië te bereiken. De Zeppelin naar Nederland. Zondagmorgen boven Venlo. De directie der Zeppelin-luchtschip- maatschappij deelt aan het weekblad „Het Leven" mede, dat het vertrek van het luchtschip is bepaald in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. om 12 uur voor de vlucht naar Mannheim. De route zal gaan over Venlo, waar het luchtschip Zondagochtend tus- sclien 7 en 8 uur zal arriveeren. Hier wordt de post voor Nederland uitgeworpen en tevens zijn maatrege len genomen, dat Nederlandsche post, bestemd voor Duitschland en andere landen, met behulp van een kabel door het luchtschip wordt ingenomen. Zij die brieven enz. met de Zeppelin naar ons land wenschen mede te ge ven moeten zorgen, dat deze uiterlijk Zaterdagmiddag 12 uur te Friedrichs- hafen zijn. Deze post wordt dan Zon dagochtend te Venlo uitgeworpen en Maandag d.a.v. besteld. Zij, die brie ven enz. voor Duitschland en -andere landen wenschen mede te geven, moe ten deze zenden naar het postkantoor te Venlo vóór Zaterdagmiddag a.s. met duidelijke vermelding, dat men ze wenscht te zien verzonden met de „Graf Zeppelin". Deze stukken wor den dan per kabel aan boord van dif luchtschip geheschen. Slechts bij bijzonder goed weer zal de tocht ook verder over Nederland worden voortgezet, waarbij ook over Amsterdam zal worden gevlogen. In dit geval zal het bezoek reeds in de ochtenduren geschieden, aange zien men in den middag te Mannheim zal landen. De kans om het luchtschip boven het overige deel van ons land te zien is evenwel uiterst gering, aangezien commandant Lehmann, die dezen tocht zal leiden, mededeelt dat de weerkaar ten zeer slechte verwachtingen in uit zicht stellen. De oplossing Een vliegtuig-motor voot zware olie. Een medewerker van de „Morning Post" deelt mede, dat men er op hef vliegveld van Croydon in geslaagd is, een zeer bruikbaren vliegtuig-motor voor zware olie te vervaardigen. De ontwerper er van is Sidney, een inge nieur die al tien jaar bezig is met het vraagstuk om zulk een motor sa men te stellen. De nieuwe motor heeft een vermo gen van 90 P.K. en weegt 88 K.G., dus minder per P.K. dan de benzine motor die voor de meeste lichte vlieg tuigen gebruikt wordt. De uitvinder heeft den motor voor den verslagge ver uit kouden toestand in de werk plaats aan den gang gebracht en met verschillende snelheden laten loopen. In Amerika, Duitschland en Enge land zijn reeds proeven genomen met motoren voor zware olie in vliegtuigen, maar tot dusver waren zij moeilijk aan den gang te krijgen en iiepen zij on regelmatig. Rijksdag-president. Na een warme strijd van een paar dagen is Loebe herkozen als presi dent van den Rijksdag. Bij de eerste stemming Woensdagmiddag heeft hij weliswaar niet de absolute meerder heid van 298 stemmen kunnen beha len, maar bij de herstemming, toen 269 stemmen op hem werden uitge bracht, bleef hij den voorzitter van de Duitsche Volkspartij, Scholz, met 60 stemmen de baas. Er waren 77 on geldige stemmen, waarschijnlijk voor het grootste deel van 'de communisten. Verlaging van spoortarieven. Voor tuinbouwproducten. Het „Vad." schrijft: „De commissie Lovink heeft, naar wij vernemen, een uifvoerigen brief tot den minister van Binnenl. Zaken ge richt inzake de spoortarieven voor tuin bouwproducten. Ook de tuinders dringen, zooals be kend, sinds lang aan öp tariefsverla ging. Maar tot nog toe hebben de Spoorwegen nog niet veel wenschen in gewilligd, betoogende, dat de Neder landsche tarieven niet hoog zijn op zich zelf en niet hooger dan in an dere landen. Daartegen schijnt de commissïe-Lo- vink zeer scherp stelling te hebben ge nomen en met voorbeelden heeft zij aangetoond, dat de vergelijking, die de Spoorwegen maken, onbillijk is. De Pasop! Neem Wybert. Ter be- scherming der slijmvliezen en ter zuivering van den adem. Zoo rookt U veilig en aangenaam. billijke vergelijking moet aantoonen dat de tuinders in ons land voor zen dingen van 60 tot 100 pet. meer beta len dan hun concurrenten in het bui tenland. Zijn onze inlichtingen juist, dan is uit tuinbouwkringen bij de Regeering aangedrongen op een beslissing vóór de begrooting in de Kamer wordt be handeld". Veel druiven. Op één dag zijn ter veiling te Naaldwijk niet minder dan 88.000 pond druiven aangevoerd. De gemiddelde prïjsopbrengst was bevredigend. Nieuwe regeling van de pacht. Amendementen—v. d. Sluis. De heer Van der Sluis c.s. heeft op het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht eenige amende menten voorgesteld. Een dezer amendementen bedoelt, de uitschakeling van recht op vergoe ding van door den pachter aangebrach te verbeteringen onmogelijk te maken. Het tweede amendement strekt tot het geven van aanspraak op vermin dering van de pacht aan den landbou wer, ook in het geval, dat door een verlaging van de prijzen der voort brengselen de opbrengst van het be drijf aanzienlijk minder is geweest dan bij het aangaan van de pachtovereen komst was te verwachten. De strekking van een volgend amen dement is, om ook in het geval dat tot verzekering wordt overgegaan, de risico's op de schouders van verpach ter en pachter en niet uitsluitend op die van den pachter te leggen. Een ander amendement van den heer van der Sluis c.s. heeft tot strekking, de continuatie niet tot 10 jaren te be perken; de verpachter is h.i. door den rechter onvoldoende beschermd tegen ongerechtvaardigde inbreuk op zijn eigendomsrecht, b.v. indien de pachter zijn verplichtingen niet zou nakomen, in welk geval de rechter de continua tie niet mag toestaan. Tenslotte acht de voorsteller het redelijk, dat de rechter, indien hij tot huurverlenging besluit, tevens over gaat tot het opnieuw vaststellen van den huurprijs. De postauto voor Zeeland. Een verbeterde verbinding. Momenteel wordt de post uit hef Noorden en bestemd voor het Zuiden des lands, die des nachts per trein van Rotterdam te Lage Zwaluwe aan komt, van laatstgenoemde plaats ver der per auto verzonden. De auto ver trekt des nachts uit Lage Zwaluwe en rijdt via Breda naar Zeeland. Om 4.19 in den ochtend wordt de post voor Hansweert en het Oostelijk deel van Z.-Vlaanderen overgenomen door het personeel van de Schorebrug over hef kanaal door Zuid-Beveland, zoodat de verdere verzending kan plaats hebben per Provinciale boot, welke 6.10 ver trekt van Hansweert en 6.40 te Wal soorden aankomt. Van Vlake rijdt de auto dan naar Vlissingen met de post voor het Westelijk deel van Z.-Vlaan deren en Engeland. Die voor Oost- Z.-Vlaanderen gaat verder per Prov. boot van 5.50 uit Vlissingen en 6.20 te Breskens en die voor Engeland met de eerst vertrekkende mailboot. Het ligt in de bedoeling, om de post vanaf Breskens verder ook per auto te ver voeren naar alle plaatsen van West- Z.-Vlaanderen. Vooral voor Zeeland en in het bij zonder voor Z.-Vlaanderen is een en ander een belangrijke verbetering daar voorheen de post van plaatsen hoven Rotterdam eerst aankwam met den trein van 10.23 te Vlake en 11.03 te Vlissingen, zoodat de verdere verzen ding kon plaats hebben per Provin ciale boot van 10.40 uit Hansweert en 11.30 uit Vlissingen. De verzending van oesters. Omzet goed; prijzen min der goed. Uit Yerseke schrijft men ons: Mef de oesterverzending gaat het heel goed. Veel oesters worden verzonden naar Engeland en naar België. Met de prij zen gaat het minder goed. Werden de imperalen b.v. in 1928 verkocht voor f144, thans doen ze slechts f72, de kleine imperialen brachten in 1928 f 125 a f 120 op, nu f 36. De eerste soort van f72 a f80 in 1928, gaat nu voor f24. Een oorzaak van deze lage prijzen is voornamelijk de concurren tie tusschen de kweekers. De eene biedt de oesters al tegen lageren prijs aan dan de andere. Spoedig zullen er oesters te weinig zijn. Dit is nu reeds merkbaar aan de grootste soort, die in prijs daalde van f180 op f132. De kwaliteit en de groei der oesters laten over het algemeen te wenschen over. De groei van het zaaigoed is ook niet al te best. Gemeenteraad van Yerseke. Ruiten worden niet vergoed; behandeling van begrootingen. De gemeenteraad van Yerseke kwam Woensdag in openbare vergadering bij een. Afwijzend werd beschikt op hef verzoek van Gebrs. Otte om schade vergoeding voor een tijdens de Konin ginnefeesten ingegooide winkelruit. Het verzoek van de stokers der gasfa briek om salarisverhooging, werd ver wezen naar B. en W. en naar de gas- commissie. Voor de tuinbouwvereeni- ging E. M. M. werd een schoollokaal beschikbaar gesteld. De aanvrage om f 20 subsidie wees de raad van de hand Tot gemeente-arbeider benoemde de raad C. Sfeketee, tot grafdelver A. Tramper (jaarwedde f260). De gelden voor nieuwe plafonds in de school voor Geref. lager onderwijs, die in een vorige vergadering waren gewei gerd, werden nu toegestaan. Tot on derwijzer aan school I werd de heer C. F. Courtin benoemd. De gemeente rekening over 1929 werd voorloopig vastgesteld op een uitgaaf van f 135.150,88i/2en een ontvangst van f 150.385,26V2, dus een batig saldo van f 15.234,38. De begrooting der gasfa briek 1929 in ontvangst en uitgaaf op f36.142,82. De gemeente-begrooting 1930 werd op een paar punten gewij zigd. O.a. bij de belasting, bij den aan koop van een nieuwe brandslang voor f 300, bij de vergoeding van een nieu we kepi van den opperwachtmeester f6, bij het uitdiepen der haven f1700. Aangeboden werd de gemeentebegroo- ting 1931 tot een bedrag van f147.643, met een post van onvoorzien van f 5173, kapitaaldienst f 16.628. De aan bieding geschiedde wat laat, maar de volle medewerking van den raad werd ingeroepen om binnen een maand klaar te komen. De raad gaat vervol gens in geheime zitting over. Na her opening der openbare zitting komt de rondvraag. De heer Daane vraagt naar de banken der raadszaal. Deze arrivee ren de volgende vergadering. De heer Cornelisse brengt namens vele vïs- schers dank voor den nieuwen aanleg van den havendijk. Namens B. en W. zegt de voorzitter den heer Mol toe, dat bij een goed bod de onderwijzers woning te huur of te koop is. De heer Scheele vraagt naar de geneeskundige behandeling der gem.rveldwachters. Gemeenteraad van Middelburg De stationsbrugwaterleiding buizen voor de brandveilig heid; gemeente-ambtenaren en georganiseerd overleg. In de Woensdagmiddag gehouden raadsvergadering te Middelburg, is be sloten adhaesie te betuigen aan het adres van de Kamer van Koophan del aan de Tweede Kamer om op de begrooting voor 1931 gelden uit te trekken voor een nieuwe brug over het kanaal door Walcheren en om met de Rijkswaterstaats-autoriteiten te onderhandelen over een betere rege ling van de sluiting en opening van de bestaande kanaalbrug, daar de se dert een week bestaande regeling moeilijkheden voor het verkeer te land oplevert. Inzake het voorstel van B. en W. om in overeenstemming met den wensch van het bestuur der Gods huizen te besluiten tot opheffing der in het Gasthuis gevestigde gemeente apotheek, bleken verscheiden leden nog niet voldoende de materie te kun nen overzien en dit te willen doen in verband met de rekening 1929 en de begrooting 1931 der Godshuizen. Over een voorstel om de zaak aan te hou den staakten de stemmen (8 tegen 8) en kon over al of niet opheffing dus geen beslissing worden genomen. We derom is voor drie maanden mede werking toegezegd voor de wachtgeld regeling ten behoeve van het perso neel der Meelfabriek der Vereenigde Bakkerijen. Het voorstel tot aanleg van ruimere waterleidingbuizen in een groot deel der stad, vooral ook in het belang van de voorziening in brand- bluschwater, ontlokte een ampele dis cussie, waarbij enkele leden den aan leg van een nieuwe buis naar de Markt bepleitten in het belang van het stadhuis. Na toelichting door den wethouder en den hoofddirecteur der bedrijven is het voorstel z.h.s. aange nomen. Minder vlot ging het met het voorstel om af te wijzen het verzoek van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren tot het georganiseerd over leg, omdat het een categorale organi satie betreft. Hierbij staakten de stem men over een voorstel-v. d. Feltz om dezen bond alleen toe te laten als er zaken behandeld worden, waarbij zijn leden direct betrokken zijn. Bij de rondvraag hebben B. en W. zich diligent verklaard terzake van de plan nen tot wijziging van het garnizoen, temeer daar de gemeente zich groote offers heeft getroost sedert 1922, toen het garnizoen zou worden opgeheven. Gemeenteraad van Nisse. De gemeente-begrooting vast gesteld. Dinsdagavond vergaderde de raad van Nisse. Aanwezig waren alle leden. De gemeentebegrooting 1931 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f21.042,671 met een posf van on. voorzien ad f 1124,16. De gemeente begrooting 1930 werd gewijzigd tot een gezamenlijk bedrag van f239,31. Een herhaald verzoek om toetreding tot de regeling vervat in het Werkloos heidsbesluit 1917, kon wederom geen meerderheid verkrijgen. De raad be sloot in principe met de gemeente Goes samen te werken tot eventueele stichting van een barak voor besmet telijke ziekten. Afschrijving van een half jaar hondenbelasting werd ver leend aan J. Kegel en P. F. Schreurs. Het suppl. kohier hondenbelasting werd opgemaakt tot een gezamenlijk bedrag van f7, Een advocaat-dominé Naar de „Standaard" mededeelt, zal de Haagsche advocaat Mr. A. Ph. Wag ner, thans beroepen candidaat bij de Ned. Herv. Kerk te 's Heerenhoek— Nieuwdorp Zondag 16 November a.s. zijn intrede doen, na bevestiging door een zijner professoren. Is het een niet alledaagsch geval, dat een kerk een advocaat-dominé krijgt, het geval wordt nog interessan ter als wij mededeelen, dat Mr. Ds. Wagner in het huwelijk treedt met Mej. Hendrika Johanna Reesink uit Brum- men, die eveneens candidate in de theologie is. Gemeenteraad van Kruiningen. Een overleden raadslid her dacht; het begin der electri- ficatie; de heer Polderman als raadslid geïnstalleerd. Woensdagavond vergaderde de ge meenteraad van Kruiningen. Afwezig waren de heeren v. d. Sfraaten en Bur- kink. De voorzitter, burgemeester J. N. Elenbaas, wijdt eenige waardeeren- de woorden aan het overleden raads lid de heer A. van den Berg. De raad betuigt hiermede zijn instemming. Van den heer J. H. Polderman te Hansweert is ingekomen een verzoek om concessie voor de radio-distribu tie ten oosten van het kanaal; dit wordt gesteld in handen van B. en W. Van de P. Z. E. M. is een schrijven ingekomen, meldende dat met de voor bereidende werkzaamheden der elec- trificatie in deze gemeente is begon nen. Gevraagd wordt of de gemeente een boven- of ondergrondsche leiding en electrische straatverlichting wenscht Deze zaak komt later aan de orde. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt in de vacature A. v. d. Berg ge kozen de heer A. S. de Visser met 7 stemmen. Met alg. stemmen wordt met f1000,kasgeld de begrooting voor het Burg. Armbestuur 1930 gewijzigd. Bij de behandeling der begrooting B. A. 1931 meent de heer Witte dat de post onderhoud huizen veel te laag is. Hij zag die liever op- f400 in plaats van f125. Met alg. stemmen wordt de begrooting goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf f 12526,06, met een onvoor zien van f 579,35, terwijl uit de ge meentekas f3000 onder de inkomsten voorkomt. De te kleine post onder houd woningen zal ter kennis van het bestuur gebracht worden. Verschillen de af- en overschrijvingen der be grooting 1930 worden met alg. stem men goedgekeurd. De pensioensgrond slag van den ambtenaar J. Blok wordt met f100 verhoogd; die van den ge meenteveldwachter J. Janse met f50 en die van het hoofd van den cursus in Fransche taal, den heer W. A. de Blaeij met f 400. Na onderzoek der ge loofsbrieven wordt met alg. stemmen besloten tot toelating als raadslid van den heer Jan Polderman. PROVINCIALE SNIPPERS. Aan de Chr. Burgerschool voor L. O. te Middelburg is benoemd de heer J. Kousemaker te 's Heer Hen drikskinderen. De architect S. de Koning te Goes, besteedde voor den heer C. M. Lindenbergh Lz. te Wemeldinge aan het bouwen van een woonhuis. De laagste inschrijver was de heer H. v. Sabben te Goes voor f 12443, aan wien het werk gegund is. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de afdeeling Middel burg van „Volksonderwijs", werd be sloten een feestavond te organiseeren, waarop o.a. zoo mogelijk een kinder-

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2