Uit den Westboek. Koloniën FroVincienienWs Stadsnieuws Parlementaria. Van Overal. Binnenland Wat de anti-vlootwet-actie leert. De handteekeningen door de S. D. A. P. en de vereenigïng „Kerk en Vre de" verzameld, een protest vormend tegen het vlootplan-Deckers, zijn gis teren aan den voorzitter der Tweede Kamer overhandigd. De S. D. A. P. bood een kleine 11 - millioen namen aan, „Kerk en Vrede" 80.000. Deze cij fers zijn ons, gezien de voorbeeldige ijver waarmede de inzamelaars ver vuld waren, en gelet op de middelen, waarvan meermalen werd gebruik ge maakt om handteekeningen te winnen, niet meegevallen. Vooral als men de cijfers beschouwd tegen het eigenlijke doel der actie: Voorkoming van het vlootplan-Deckers zeggen zij al heel weinig. Van een succes mag o.i. dan onge twijfeld niet worden gesproken. Iets anders wordt het wanneer men den handteekeningen-oogst beziet in het licht van een eventueel nieuwen oorlog. De cijfers getuigen dat in ons volk thans een zeer felle afkeer je gens ieder nieuw wapengeweld leeft. Vermoedelijk had men in 1915 niet eens de helft van de thans verkregen handteekeningen bij elkaar gekregen. Er is dus gewin. Gewin in afkeer te gen oorlogsgeweld. Daarover kan ieder weldenkend mensch slechts één ding doen. Zich verheugen. gen drieën de zitting een aanvang zou nemen, de Rijksdag een ongewonen aanblik gaf. Vijfhonderd zes en ze ventig afgevaardigden zochten hun plaats op en de vijfhonderd zeven en zeventigstemoest blijven staan of elders zijn toevlucht zoeken. Zijn plaats was nog niet klaar. De perstribunes was door een 300 journalisten bezet, zoodat ook daar al sprake was van „haringen in een ton", wijl toch de tribune plaats biedt voor 150 personen. En tenslotte waren de publieke tri bunes stampvol met mannen, vrouwen enkinderen. De communisten hebben al dadelijk in de eerste zitting heel wat kabaal uitgelokt door beleedigende interup- ties, die ditmaal bijna uitsluitend op de in hun oogen blijkbaar uiterst uit dagende geüniformeerde massa der na- tionaal-socialisten gericht waren, zoo dat zij zelfs hun oude vijanden, de sociaal-democraten, met rust lieten. Slechts Rijkskanselier dr. Briining, mi nister Treviranus en enkele andere corypheeën, die tusschen de afgevaar digden zaten, kregen hun deel. Het oplezen der namen van bijna 600 par lementariërs, dat ruim een uur duurde, gaf aanleiding tot allerlei meer of min der gunstige dan wel hatelijke uit roepen. Werden ze zoo nu en dan te bar, dan antwoorden de nationaal- socialisten en drongen naar voren, zoo dat men op sommige oogenblikken reeds een handgemeen vreesde. Zoover kwam het in den Rijksdag Maandag echter nog niet. Daarentegen wel in de straten van Berlijn. In de omgeving van het gebouw van den Rijksdag en in het kwartier van de Tiergarten hebben ernstige relletjes plaats gehad. Het betrof hier in hoofd zaak communisten en nationaal-socia- listen, die onder het roepen van „Duitschland, ontwaakt!" demonstra ties hielden. Op tal van plaatsen werden de rui ten ingeworpen. Politie, te voet en te paard trad met behulp van den gum miknuppel handelend op. Ten slotte werd het tumult zoo hinderlijk, dat de politie kort en goed den Tiergarten af zette. Bereden patrouilles zuiverden ondertusschen de omringende straten en vervolgden de betoogers tot op de trottoirs van den Potsdammer Platz. De tramhalten bij het Parlementsge bouw werden tijdelijk opgeheven. De onlusten breidden zich nochtans tot de Spittelmarkt uit. In de voor naamste winkelstraat van Berlijn wer den vrijwel alle ruiten ingegooid. In het groote warenhuis van Wertheim bleef zelfs geen enkele ruit heel. Verdwaald en gevonden. Bij het bestijgen van de Sibajak. De „Sumafrapost" verneemt uit Bras- tagi, dat mr. Sikkel, de voorzitter van den Landraad te Medan, die met zijn gezin te Brastagi vertoeft en Donder dag j.l. spoorloos verdween, op de Sibajak door zes Batakkers werd aan getroffen. Twee Batakkers hielden de wacht en de overigen keerden naar Tongko terug, waar de controleur van Kabandja werd gewaarschuwd. De con troleur, een dokter en de militairen begaven zich des avonds om 9 uur naar de Sibajak, waar de heer Sikkel in zwakken toestand werd aangetrof fen. Hij vertelde verdwaald te zijn geraakt, waarop hij drie dagen heeft rondgezworven. Nader wordt gemeld, dat de heer Sikkel verklaarde Donderdagochtend plotseling lust te hebben gekregen de Sibajak te bestijgen. Hij verdwaalde in het ravijn en heeft daar gedurende drie dagen pogingen gedaan om den top te bereiken, waarin hij Zondag slaagde. Bij het doorwaden van een bergstroom waren zijn kousen en schoenen verloren gegaan. Toen de Batakkers hem ontdekten hebben zij getracht den heer Sikkel in hunkains naar Tongko te pikollen. Gemeenteraad van Ellewoutsdijk. Verleende en geiveigerde subsi dies; de electrificatie vordert. Maandagmiddag vergaderde de raad van Ellewoutsdijk. Besloten werd ad- haesie te betuigen aan het adres voor het „Comité voor verkeersverbetering". Afgewezen werden de verzoeken om subsidie van den A. N. W. B. en van de „Centrale Vereenïging ter behar tiging van de maatschappelijke belan gen van zenuw- en zielszieken". Na aan bieding der begrooting 1931 wordt een commissie tot onderzoek ingesteld, be staande uit vijf raadsleden. Besloten wordt een schikking met de beide sla gers te treffen inzake de noodslach- tingskwestie. De verkoop van het oude telefoonkantoor aan den hoogsten der beide inschrijvers, het Groene Kruis voor f 335, wordt goedgekeurd. Het verzoek om subsidie door het dep. der Mij. tot Nut van 't algemeen voor een tuinbouw- en fruitteelt-cursus wordt toegestaan. De verkoop van een stukje grond aan het Waterschap wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag wordt mededeeling gedaan, dat de voor bereidingen voor electrificatie reeds ver gevorderd zijn. Nadat de heer Klooster nog verbetering van een voet pad en de heer Goetheer verbetering van afwatering in de Lange Viele en den aanleg van een gedeelte rijwiel pad heeft gevraagd, sluit de voorzit ter de vergadering. Tuinbouw-onderwijs. Gedurende den winter. In Zeeland zullen in de navolgende plaatsen a.s. winter algemeene tuïn- bouwcursussen gegeven worden Oosterland, Ovezand, Krabbendijke (2), Oostburg, Noord-Kraaijert, Yer- seke, Kloetinge, Nieuwdorp, 's Heer Arendskerke, Ellervoutsdijk, Terneu- zen (2), Kwadendamme, Biezelinge, Oudelande, 's Gravenpolder, Kapelle, Kortgene, Kruiningen, Middelburg, O. en W. Souburg, Oudelande, Poortvliet, Vrouwepolder,Wolphaartsdijk' en Hulst Tuinbouwcursussen voor volwasse nen te Axel, Krabbendijke (2), Bier vliet, Oostburg, Schoondijke, Aarden burg en O. en W. Souburg. Cursussen in sorteeren en verpak ken van fruit te Oudelande, Wilhel- minadorp, Kloetinge, Middelburg, Hoek en Terneuzen. Gemeenteraad van Kapelle De prijs van het electrisch licht; onderwijzersbenoemingende lantaarnopsteker en zijn ladder. De gemeenteraad van Kapelle ver gaderde gisteren. De voorzitter deelde o.m. mee, dat Ged. Staten goedkeuring hebben verleend voor het aangaan van een geldleening groot f9500,— ten be hoeve voor den verbouw van de bizon- dere school te Kapelle. Ook werd goed gekeurd de wijziging begrooting 1930. Vanwege de P. Z. E. M. is bericht dat de aansluitingen kunnen bedragen 546 en dat aangesloten zijn 444 perceelen, aldus 81 pet., de Kilowattprïjs is be paald op 37 cent; wordt de 90 pet. bereikt dan is de kostende prijs 35 ct. per Kilowatt. De voorzitter zei te wil len vragen welke de niet aangesloten perceelen zijn. Aan de vereenïging van Maatschappelijk Hulpbetoon voor ze nuw- en zielszieken werd op voorstel van B. en W. geen subsidie toegekend. Ook was men niet genegen tot toe treding voor f50,per jaar als lid. De voorzitter wees op de stichting „Vrederust". De raad besloot tot sa menwerking met de gemeente Goes in verband met de uitvoering van art. 18 der besmettelijke ziektewet. Hierna volgde aanbieding van het gemeente verslag over 1929. De voorzitter rele veerde de voornaamste bizonderheden uit 1929. Het aantal inwoners bedraagt per 1 October 2828. Het Burgerlijk Armbestuur der gemeente Kapelle biedt de rekening over 1929 en de begrooting over 1931 aan. In de com missie tot nazien werden benoemd de heeren J. van Wïngen, P. Fraanje en A. v. d. Graaff. Ingewilligd werd hef voorstel van B. en W. om den lan taarnopsteker M. Poortvliet te Bieze linge 1 October eervol ontslag te ver- leenen, daar de straatverlichting thans electrisch is. Als aandenken mag hij den ladder behouden. Aan Mej. C. Rot tier, onderwijzeres aan de openbare school, werd wegens benoeming te Vlaardinger Ambacht, op de meest eer volle wijze ontslag verleend met in gang van 1 Januari e.k. Tot hoofd van de openbare school, vacature J. Zaanen, werd benoemd de heer M. de Klerk te Bilthoven, en als onderwij zer, vacature C. de Keijzer, de heer A. C. Bruinshoofd te Kethel. Besloten werd om tot den bouw van een schuurtje aan het bestaande postkantoor Ka- pelle-Biezelinge over te gaan. De heer Slabbekoom wijst bij de rondvraag op het pad naast de Abdijstraat. Ver betering wordt broodnoodig geacht. De voorzitter zegt dit toe, eveneens van het spoorpad. De heer van Wïngen vestigt de aandacht van B. en W. op de noodige verbetering van de straat bij het hoofd der Chr. School. De voorzitter antwoordt hierop, dat deze al dikwijls is hersteld. Spr. meent ech ter dat de Breede Watering bewesten Yerseke wel eens een onderzoek heeft in te stellen naar de heul, welke on der deze straat ligt. Steeds heeft ver zakking plaats. Ook merkt de voorzit ter op, daar de heer van Wingen reeds eerder sprak over de slootdemping bij M. Eversdijk, dat van de Breede Watering bewesten Yerseke tot op he den nog geen bericht is ingekomen op de gedane aanvraag. De heer van Win gen zegt, dat vergunning is verleend tot demping. De heer Fraanje vraagt naar het bedrag van de ontvangst ten gemeentehuize van de gehouden ten toonstelling. De voorzitter zegt dat deze niet groot is. Het bedrag gaat de daartoe uitgetrokken begrootingspost geenszins te boven. De heer Fraanje is niet tegen de officieele ontvangst, maar meent te moeten opmerken, dat de raad hierin niet is gehoord. De heer van der Graaff zegt dit onnoodig te vinden en wijst op den daartoe uit getrokken begrootingspost. De heer Fraanje vraagt verder naar de wo ning van de gemeente, eerder bewoond door het hoofd der Chr. School te Biezelinge. De voorzitter zegt, dat de huur tegen Januari 1931 is opgezegd. PROVINCIALE SNIPPERS. Bij Kon. besluit is benoemd met ingang van 1 Nov. a.s. tot lid van het bestuur der waterkeering van den ca- lamiteuzen Zimmermanpolder, M.Sent- se, te Rilland-Bath; met ingang van 1 Nov. a.s. tot lid van het bestuur dér waterkeering van den calamiteuzen Borsselepolder C. M. Nijsten te Bors- sele; aan W. C. van Oeveren te Wol phaartsdijk is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Zuidvliet- polder. Maandagmiddag is op het vlieg veld te Vlissingen uit Londen per En- gelsch vliegtuig gearriveerd dr. Ecke- ner, de commandant van de „Graf Zeppelin", die te Londen de begra fenisplechtigheid van de slachtoffers der verongelukte R 101 had bijge woond. Dr. Eckener, die te half drie van Croydon vertrokken was, kwam te half vijf aan en werd begroet door jhr. Boreel van de Stoomvaart- Mij. „Zeeland". Met den Duitschen mailtrein is dr. Eckener te ongeveer zes uur naar Berlijn vertrokken. Te Middelburg liep Maandag een 8-jarïg meisje op den hoek van de Varkensmarkt en Gortstraat de straat over, juist toen een auto uit de richting Vlissingsche straat aan kwam. De bestuurder remde uit alle macht, maar kon niet voorkomen, dat de kleine tegen het spatbord aanliep en achter het voorwiel op den grond kwam te liggen. Inwendig gekneusd werd het kind naar huis gebracht, ter wijl de autobestuurder, wien geen schuld treft, zorgde voor spoedige me dische hulp, en zich bereid verklaar de alle kosten voor zijn rekening te nemen. De tweede zitting der Prov. Sta ten van Zeeland is door Ged. Staten vastgesteld op Dinsdag 11 November des avonds te half acht en het ligt in de bedoeling de verslagen der af- deelingen betreffende de voorstellen zooveel mogelijk te behandelen ineene vergadering op Dinsdag 2 December des morgens te 10 uur. Ds. M. Hofman te Krabbendijke is beroepen in Den Haag. Als raadslid te Kruiningen is in de vacature door het overlijden van den heer A. v. d. Berg, aangewezen de heer Jan Polderman, no. 3 der C.-H. lijst, die deze benoeming heeft aangenomen. Er loopt dezer dagen in den omtrek van Kruiningen een heer, die z.g. gouden horloges en ringen te koop aanbiedt. Daar sommigen de dupe zijn geworden van dit minderwaardig goed, zij men gewaarschuwd. Maandag zou de arbeider J. E. te Wolphaartsdijk, de vrachtauto van A. G., die op een paal was gereden, helpen lichten. Plots schoot de auto van den paal en J. E. kreeg het ach terstuk van de auto op een zijner schouders. Hij moest zich onder ge neeskundige behandeling stellen.Waar- schijnlijk is zijn schouderbeen gebro ken. Bij den Sloedam is de auto van C. B. uit Vlissingen, vermoedelijk door kortsluiting in brand geraakt cn ge heel vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. De wagen was niet verzekerd. Te Haamstede heeft de burge meester, jhr. L. van Citters, de eerste spade in den grond gestoken voor het op de terreinen van de N.V. „Nïeuw- Haamstede" aan te leggen vliegveld. 4 pet. leening Goes Naar wij vernemen is de f 1.228.,000— 4 pet. leening voor nagenoeg het geheele bedrag geplaatst. Geslaagd. De heeren G. J. van Doorn en H. B. Doiotjes, beiden alhier, slaagden voor het examen Waterbouwkundig opzichter, af genomen vanwege de groep: Waterbouw kundige ambtenaren in Zeeland, van den Bond van Technische ambtenaren in Over heids- en semi-overheidsdienst. Verplaatst. Met ingang van 1 November a.s. wordt de commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst I. Overbeeke van Steen bergen verplaatst naar het post-, tele graaf- en telefoonkantoor alhier. Niet zeer duidelijk. Enkele stadgenooten, die zich, evenals wij verblijd hebben in den gang van het uurwerk op ide Gro<>te Kerk, kwamen zich beklagen over de onduidelijkheid der nieuwe wijzerplaten. Vroeger, aldus hun klacht, was er een behoorlijke achter grond achter de wijzerplaten, zoadat men de cijfers goed kon lezen. Bij de nieuwe wijzerplaten is deze vervallen; het licht speelt tusschen de cijfers door;somfs kan men niets zien. We meeincn dat de klagers eenigsziins overdrijven, en dat de nieuwe wijzerplaten weinig aan duidelijkheid' te wenschen over laten. Een dichte wijzerplaat is natuurlijk altijd duidelijker dan een die open is. Een open plaat hoort echter bij het ka rakter van onzen toren. Onbestelbare post Brieven binnenland. Fam. v. Hal, Sluis; J. A. J. Schrijver, Goes. Briefkaart binnenland. L. v. d. Heij den, Vlissingen. Briefkaart buitenland. F. Mundorf, Kota Pinang. r N.B. Den afzenders wordt aanbevo len op alle stukken bun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbaar- beid aan hen kunnen worden teruggegeven, Voorts iis het gewenscht alle stukken van een volledig adres straatnaam en buisnummer te voorzien. Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd 23 yaarzen, 24 kalveren, 3 nuchtere kalveren, 5 Loopvarkens, 67 biggen. TWEEDE KAMER. De pachtwet weldra aan de orde; liefde voor de Zuider- zee-visschers. Hoewel de 'agenda der Kamer voor deze en (volgende weejk reeds zeer goed bezet was, heeft de Kamer besloten de pachtontwerpen er ook nog op te brengen. Een spoedige (behandeling is dius te wach ten. De 'zitting van gisteren is voor een groot deel (gewijd geweest aan die wijzi ging derZuiderzee-steun wet Met verheffing «van stem heeft de te leurgestelde heer Duymaer ^an Twist, die zich (door vroegere regeeringstoezeg- gingen misleid voelt, het leed der Zuider- zeevisschers uitgeschreeuwd. Het was even deerniswekkend tals onheilspellend1, doch onmiddellijk (jia deze van zoo yeel meegevoel getuigende #ede kwam mr. Duys, die ihet w. o. een gedrocht noemde en evenmin (bevredigd is door de amende menten der 'Commissie van Rapporteurs (de socialisten (hebben dan ook verder gaande amendementen \ont worpen) op de hem eigen vwijze den goedigen heer Duy maer onder (vuun nemen. Men begrijpt wel, dat de vraag, wie van die partijen het meest voor \de Zuidierzeevisschers „ge daan" heeft, \het verheffende onderwerp van 's heeren Duys rede was.J Dezer dagen heeft de zeventigjarige bewoonster van de Coninckstraat te Amers foort, mej. E. van NeerboschVeenen- daal, die onder medische behandeling was, bij vergissing een verkeerde fiesch geno men, waardoor zij in plaats van medicijnen azijnextract ter sterkte van 80 pet. innam. Zij is naar het St. Elizabeth gasthuis overgebracht en aldaar aan de gevolgen overleden. De woonwagen van v. K. uit En schede is nabij Doesburg door een goe- cLerentrein aangereden. De wagen is totaH versplinterd. Een jongetje van vi jaar werd terstond gedood. De drie a' dere inzittenden kwamen nagenoeg met den schrik vrij. De conducteur W. uit Terborg bekwam verschillende verwondin gen. De oorzaak van deze aanrijding is gelegen in het opbreken van den weg. Daardoor is de woonwagen in het zand te dicht bij de tramlijn vastgereden. Te Laren is een krantenbezorgs door een naaktlooper aangerand. Zij schrok zoo hevig, dat zij het bewustzijn verloor. Een chauffeur vond haar later op den weg liggen. De_ politie werd ge waarschuwd, maar van den diader is nog geen spoor te ontdekken. Tegen de verpolitieking. f Nieuw genootschap. Zaterdagmiddag heeft ten kantore van mr. Van Doorae te Utrecht een verga dering plaats gehad, waaraan heeren uit verschillende deelen van het land en van verschillende levensrichting hebben deel genomen, ter bespreking van de middelen; die kunnen worden aangewend1 om de ver politieking van ons land tegen te gaan. Deze vergadering besloot tot het oprich ten van een genootschap, dat met kracht zal optreden tegen verschillende misstan den in [ons maatschappelijk leven, die een gevolg zijn van de dictatuur der poli tieke partijen. Een voorloopig comité zal de statuten opstellen, waarna een uitge breider vergadering zaf worden belegd. Herrie in het dorp. Protestanten en Katholieken ma ken het elkaar lastig. Eenige weken geleden hebben we het verhaal gehad van een inbraak in de R.K. pastorie te Rijnzaterswoude door een min of meer achterlijken jongen uit het dorp. De inbreker had een deken over het hoofd van den pastoor gegooixi en was dan op het hulpgeroep van zijn slachtoffer echter op den vlucht geslagen. Denzelif- den nacht werd hij nog gearresteerd' in d e woning zijner ouders. Deze zaak schijnt echter niet zoo een voudig te zijn als ze aanvankelijk wel leek. Althans heel Rijnzaterswoude ver keert nog steeds in groote opschudding. Het „Hbld." bericht daarover het vol gende i Een deel van de bevolking te Rijnza terswoude met vier raadsleden aan het hoofd, beschuldigt de in deze onverkwik kelijke zaak betrcJHkenen ervan, dat de bij den pastoor te Leimuiden plaats gehad hebbende inbraak gefingeerd is en geen ander doel had dan den van dezen inbraak beschuldigden Willem van Beek op kos ten van de gemeente Rijnzaterswoude in een krankzinnigengesticht opgenomen te krijgen. I Deze verdenking is zelfs zoo sterk, dat een aantal ingezetenen, waaronder alweer de vier raadsleden, zich met een request tot den officier van justitie te Haarlem hebben gewend, waarin dezen verzocht wordt een nieuw onderzoek te dben instel len, daar volgens het oordeel van adres santen het onderzoek door de plaatselijke politie in tegenwoordigheid van dien pas toor en in de pastorie des morgens tus schen 4 en 5 uur van den gearresteerdje achterlijke, die pas van zijn bed was ge licht, niet juist, althans niet volledig is geschied. In het request wordt er door adressan ten in de eerste plaats op gewezen, dat Willem Beek een zeer achterlijke jongen is, die nog nooit iemand kwaad' heeft ge daan. Met betrekking tot de inbraak zelve spreken adressanten er hun bevreemding over uit, dat niemand behalve dé pastoor, iets van de inbraak gemerkt heeft, terwijl de dader bij zijn overhaaste vlucht een lad der. waarmee hij naai* de bovenverdieping van de pastorie zou zijn geklommen, eerst weer pp haar plaats in een schuur tje heeft gebracht. Bovendien zou bij het verhoor, zoowel door den .pastooir als door de politie pres sie op van B. zijn geoefend om hem tot een bekentenis te brengen. De jongen zelf zou steeds hebben volgehouden, Idat hij onschuldig was yaan de inbraak, terwijl zijn vader tegen een inwoner van Rijnza- terwoude zou hebben gezegd, d3at van B. om half twee, ongeveer het uur, waarop de inbraak ,zou hebben plaats gehad, op bed was geweest. Naar aanleiding van dit request heeft de officier van justitie een drietal ondér- teekenaars, o.w. een wethouder en een raadslid, alsmede den burgemeester van Rijnzaterwoude en JLcimuiden, dén heer J. A. Bakhuizen, op het parket te Haar lem ontboden, waar den drie eerstgenoem-

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2