Stadhuis ran Goes, N0 122 Woensdag IS October 1950 117 Jaargangi De revoluties in Zuid=Amerika. LINTVELT's BAZAR Het meisje, dat met een Koning trouwde Rechtszaken. Sport. Buitenland. ABONNEMENT Vrijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2, Wonderlijke nummers 5 cent erschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «OME 1 COURANT Uitgave :Naamlooze Vennootschap Goesche Courant flIpifê&Éfl en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf I 1*7 1*7 TA KTA O AA rtn n rt -t d x* n n Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Adverfentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Na Argentinië thans Brazilië aan de beurtover landen, die zich voor revoluties eigenenaandui i ding van enkele oorzaken. Het is opmerkelijk, dat gedurende V 1 na-oorlogstijd met zijn revoluties ■onrust juist de drie groote emigra .„.-gebieden Rusland, China en Zuid Amerika het onrustigst waren. Al deze gebieden kenmerkten zich door grooten uitvoer van onbewerkte grond stoffen en invoer van afgewerkte pro ducten. Bij alle drie wordt de revo lutie veroorzaakt door twee factoren een geestelijke, idëele, en een zuiver economische. Rusland onderscheidt zich van de beide andere gebieden -idoor een volledige afsluiting van de .(best van de wereld, waardoor men in- dustrïeele zelfstandigheid hoopt te be reiken. China en Zuid-Amerika vertoo- nen echter een merkwaardige over eenkomst, hoewel er tusschen de bei de gebieden geen contact is. De inge wikkelde economische inrichting van Europa en Noord-Amerika moet voort durend produceeren en kan alleen in stand worden gehouden door steeds te blijven produceeren; de meer prï mitieve bewoners der grondstofgebïe- den kregen daardoor steeds meer le vensbehoeften en zoo werden zij ge dreven tot eischen aan het leven en aan de maatschappij, waar zij vroeger niet over gedacht zouden hebben. Daarbij is men er nog in geslaagd, een zeer ongewenscht gevoel van haat aan te kweeken tegen de vreemde over- heerschers, waaronder de bevolking zich voordien gewillig geschikt had- De hoogere levensstandaard beteeken- de loondienst in het belang van den werkgever. De haat deed zoowel in China als in Zuid-Amerika het verlan gen ontstaan naar een geheel anders ingerichte maatschappij. De strijd voor of tegen het commu nisme is in China nog niet definitief beslist. In Zuid-Amerika begint deze strijd pas. Wel heeft men daar nog den eeuwenouden toestand, dat de ge schiedenis er gemaakt wordt door de eneraals, maar toch ziet men bij de evoluties van den laatsten tijd andere irijfveeren, dan tot dusverre. Vroeger ts een revolutie een actie uit winst- jag, want wie de macht in handen uad, had ook de baantjes te vergeven, beschikte dus ook over de middelen om snel rijk te worden. Het waren geen eigenlijke revoluties, want beha! ve de naaste belanghebbenden merk te niemand iets van de verandering. Deze onbeduidende staatsgreepen zijn voorbij. Thans ziet men duidelijk een geestelijke eenheid ontstaan in dit we relddeel, waar men vroeger dozijnen verschillende nationale gevoelens vond, En op een vreemde wijze zijn de be wuste en onbewuste gevoelens van hef volk dooreen geloopen. Afgezien van de enkele succesvolle in koper. Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. 63 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Al mijn gedachten zijn zoo verward, dat ik me haast niets van dit alles herinner: alleen dat ééne oogenblik, waarop ik dien ontzettenden schok kreeg, staat mij helder voor den geest. Wanneer ik mijn oogen sluit, maak ik alles weer heel duidelijk mee. Ik zie en denk aan niets dan Jat. Het was de grootste beleedigrng, die een vrouw ooit heeft moeten ondergaan. Ik voel me zoo oud en ik ben toch pas negentien Ik was met Arthur en wij waren door de ontvangkamers gewandeld, groote, prachtige vertrekken, welke in elkaar uitliepen. Ik had een witte, met zilver afgezette domino aan, doch droeg het voorgeschreven zwarte mas ker. Arthur was gekleed in de ma Europeanen, die in Zuid-Amerika bo venaan staan op den maatschappelij- ken ladder, heeft men er weinig be hoeften. De bevolking is lui en werkt alleen, voor zoover dat noodig is, om in haar levensonderhoud te voorzien. De moderne economische problemen zijn daar onbekend, evenals de hek senketels der beurzen te New-York, Chicago en Londen. Men weet er al leen, dat het aanvoeren van de ruwe producten vleesch, koffie, rubber, enz. vroeger een ruim bestaan mo gelijk maakte en nu niet meer, zoodat men verarmt, terwijl men toch even veel werkt als vroeger. De menschen vermoeden vaag, dat de een of andere duistere macht aan het werk is en onbarmhartig hun be staan in den wortel aantast. Deschul dige wordt gezocht en gevonden in den „Gringo", den vreemdeling, die in het heele land goede sier maakt, vooral de man uit de Vereenigde Sta ten. En de regeering duldt deze men schen en om de een of andere reden vermoedelijk een zeer baatzuchtige laat zij rustig toe, dat die menschen, die hier niet thuishooren, de hand leggen op de rijkdommen van het land. Zoo mag Ford een reusachtig gebied in de oerwouden de Amazone gebrui ken als rubberplantage en de bevol king verneemt, dat de bondsregeering te Rio de Janeiro deze concessie ver leend heeft ondanks het luide protest der daardoor benadeelde Noordelijke staten. In Chili ziet men de rijke sal- petervelden overgaan in handen der Yankee's. De reusachtige productie van bananen in de kleine middenstaten wordt beheerscht door een Amerikaan- sche maatschappij. Uit de een of an dere krant leest men vroeg of laat, dat Panama, Nicaragua en ander staat jes slechts marionetten zijn en dat de groote „vampyrs" in Washington aan de touwtjes trekken. Men ziet ook heel goed, dat de Amerikaansche „ad- viseurs" overal langs de Westk: ,tmet de landsmiddelen doen wat zij willen. Zij zien dit alles en dan zijn zij rijp voor den politicus of generaal, die hen oproept tot den strijd om de vrijheid. De revolutie in Argentinië maakt daarop geen uitzondering. De verjaag de president Irigoyen haatte zelf wel de Amerikanen, maar tegen zijn wil is hij door de algemeene malaise de oorzaak geworden van de locale cri sis in Argentinië, doordat Amerika om politieke redenen plotseling zijn land geen crediet meer gaf. Dezelfde algemeene malaise is ook de onmiddellijke oorzaak geworden van de revolutie in Brazilië, die thans op haar ernstigst is. Alle Braziliaan- sche revoluties zijn in het Zuiden van het land begonnen. In die sub-tropi sche streek is de bevolking veel ener gieker dan in de Noordelijke staten en sedert de 16e eeuw zijn deze „Pau- lisfanos" een kruising van blanken en Indianen beroemd om hun moed en ondernemingslust. Ook de vreemde emigranten vestigden zich grootendeels rine-uniform van admiraal. Ik geloof niet, dat het bal hem erg veel belang inboezemde. Hij houdt meer van be weging in de open lucht en ïs niet op zijn'gemak te midden van een me nigte menschen. Vermoedelijk is hij te intelligent voor dergelijke festivi teiten. Hij heeft mij verscheidene ma len verteld, dat hij graag een onder- zoekings- of ontdekkingsreiziger had willen zijn. Hij voelt meer voor een vrij leven zonder die gewone alle- daagsche sleur. Wij bleven even staan op een van de prachtige terrassen, overdekt met een gestreept zijden scherm en vol palmen en bloemen, terwijl ver bene den aan het eind van de rotsachtige tuinen de zachtjes deinende zee zicht baar was. Het was een glorieuze avond. De oranjekleurige maan stond zoo laag aan den hemel, dat deze op een bran dende lampion geleek. Wij hadden heel weinig gesproken. Ik voelde me moe en bedrukt. Het was vermoedelijk de reactie, welke gevolgd was op hetgeen er de laat ste dagen had plaats gevonden. Plot seling werd de heldere welluidende in het Zuiden. Daar wonen elf miï- lioen menschen óp één millioen vier kante K.M., een zeldzame dichtheid van bevolking voor dit werelddeel. Driekwart van den uitvoer van het ge- heele land komt uit dit gedeelte; hef ïs het voornaamste koffiegebied dei- wereld. De concurrentie met de hoofd stad Rio de Janeiro staat bij alles op den voorgrond. De slechte koffie- en rubberprijzen en de daaruit voort vloeiende werkloosheid spelen in de kaart der vechtlustige generaals. Zij zullen misschien Rio beheerschen, doch nimmer de Amerikanen uit de Ver eenigde Staten en evenmin de malai se, die de geheele wereld bedreigt! De moord in de Faber van Riemsdijkstraat. 7 jaar geëischt. Voor het gerechtshof te 's Hertogen- bosch is behandeld de zaak tegen den koopman, wonende aan de Faber van Riemsdijkstraat te 's Gravenhage, die door het gerechtshof te 's Gravenhage veroordeeld was tot vijf jaar gevange nisstraf ter zake dat hij op 30 Mei 1929 zijn echtgenoote van het leven heeft beroofd. De Hooge Raad vernietigde het ar rest van het Hof te Den Haag en ver wees de zaak in laatste instantie ter afdoening naar het Bossche Hof, op grond van de overweging, dat uithef proces-verbaal van de terechtzitting van het Hof niet blijkt, dat de getui- gen-deskundigen Oly en dr. Buisman, arts te Den Haag, de door de wet geëischte belofte (in plaats van den eed) hebben afgelegd. De advocaat bij den Hoogen Raad had eveneens tot vernietiging van hef vonnis en verwijzing naar het Bos sche Hof geconcludeerd. Dertig getuigen waren gedagvaard, vijftien vanwege het O. M.; evenveel door den verdediger, mr. Bourlier (Dep Haag). De advocaat-generaal Mr. Couvee vroeg veroordeeling van beklaagde tot 7 jaar gevangenisstraf. De zaak Borren. 1 dag gevangenisstraf Het Hoog Militair Gerechtshof heeft kapitein Borren, gewezen commandant van de troepen op Curacao, veroor deeld tot een gevangenisstraf van één dag, wegens het feit, dat het aan hem als militair bevelhebber te wijten is geweest, dat een bezette plaats door den vijand overvallen is. Een onbetrouwbare brievenbesteller Voor den Politierechter der Breda- sche Rechtbank werd Maandag de na volgende zaak behandeld en uitgespro ken. De thans uit zijn functie geschorste brievenbesteller A. J. K. uit St. Phi- lipsland had zich gelden die hem in zijn gemelde functie waren toever trouwd verduisterd. Hij probeerde zich zooveel mogelijk schoon te praten, maar moest toch toegeven dat hij op allerlei manieren knoeide en de menschen in den waan bracht, dat alles in orde was. klank van een gong gehoord. „Dit is voor het démasqué, geloof ik", zei ik tot Arthur. „We moeten naar binnen gaan". Toen wij ons verwijderden, bemerk te ik dat wij de eenigen waren, die zich op het terras hadden bevonden. We betraden een breeden doorgang, die naar de balzaal leidde, waar hon derden menschen vóór ons zich in die richting bewogen. Terwijl wij langzaam doorliepen, werd rechts van ons een deur ge opend, waaruit twee gedaanten te voor schijn kwamen. Een daarvan was Max. Hij droeg het schilderachtige kostuum van den Zigeuner, Braila-Galatz. Zijn gezicht was donker gekleurd, terwijl hij een groote zwarte pruik op had, en een zware knevel zijn bovenlip versierde. Hij had vergeten zijn mas ker weer voor te doen en zijn domino hing geheel open over zijn schouders. Naast hem ging een vrouwToen ze naar buiten kwamen, lachte zij en ik herkende dien lach onmiddellijk. Ik wist dadelijk, wie ze was Ik geloof, dat ik een luiden schreeuw gaf, doch op hetzelfde oogenblik voel Uit het verhoor, waarbij de veld wachter en verdachte's chef als getui gen optraden, bleek dat K. steeds om de zaak heen draaide en niet wilde toegeven dat hij zich geld had toege ëigend. Na een zeer uitvoerig verhoor eisch- te de Officier van Justitie, die het be wijs geleverd achtte en het gepleegde feit een ernstig misdrijf noemde, zes maanden gevangenisstraf. Mr. J. van Hasselt te Bergen op Zoom, die als verdediger optrad, ver zocht een onderzoek naar de geest vermogens van zijn cliënt in te stel len en bepleitte vervolgens een voor waardelijke veroordeeling of clementie Hierna wees de Politierechter von nis in deze zaak en daar spr. er niets voor voelde om een onderzoek naar verdachte's geestvermogens in te stel len of de man voorwaardelijk te ver- oordeelen, werd K. veroordeeld tof 4 maanden gevangenisstraf. VOETBAL. Voorzitter K. N- V. B De opvolger van den heer Kips. Bij enkele candïdaatstelling is ge kozen tot voorzitter van Iden Koninklij ken Nederlandschen Voetbal Bond, dr. D. J. van Prooye te Rotterdam, die sedert September 1919 reeds be stuurslid van den Bond was. De heer Van Prooye volgt ir. J. W. Kips op, die aan het eind van het afgeloopen seizoen mededeelde zijn functie te willen neerleggen. AUTOMOBILISME. Een auto van 100 pond sterling. De „Daily Mail" meldt dat de En- gelsche auto-fabriek Austin over eeni- ge maanden een nieuwe auto met vier cylinders in den handel zal brengen, die voor 100 pond sterling verkocht zal worden. Jarenlang hebben de Engelsche auto fabrikanten er naar gestreefd een bruik baar wagentje voor dien prijs te leve ren, maar allerlei pogingen ertoe wa ren op niets uitgeloopen. Sedert eenigen tijd heeft de firma Austin in alle stilte gewerkt aan een nieuw model van haar „Baby"-wagen die 130 pond sterling kostte en nu is men zoo ver. Het nieuwe auto-tje biedt plaats voor twee personen, maar heeft bovendien een „kattenbak" (dickey). De Duitsche Rijksdag bijeen. De eerste zitting reeds rumoe rig,- relletjes op straat- Groot, buitengewoon groot was de belangstelling bij het publiek, toen Maandag de opening van den nieuwen Duitschen Rijksdag plaats vond. En deze belangstelling ging niet zoo zeer uit naar de politieke debatten (waar van toch in de eerste zitting weinig terecht komt), maar was veel meer een bevredigen van de nieuwsgierig heid. Zoo kon het gebeuren, dat reeds Maandagochtend vroeg het publiek om de ik Arthur's hand op mijn arm. De geheele atmosfeer leek als met elec- tricifeit geladenDe vrouw, die zich bij Max bevond, wierp plotseling haar goudkleurige domino open, waar door een japon van tijgervellen, en een gouden ketting van muntstukken gemaakt, zichtbaar werd. ledereen bleef stokstijf staan. Op dat moment voelde ik feitelijk niets en het eenige wat ik deed was Max strak aankijken. Karina Valona, nog steeds glimla chend, boog heel diep voor mij, op de wijze zooals dit aan het Hof is voor geschreven. Het leek mij toe, alsof er een eeuwigheid verliep. Ik kon geen beweging maken: mijn ledematen sche nen den dienst geweigerd te hebben. Achter mij hoorde ik een scherpen, onderdrukten uitroep. Ik wendde mij om en zag twee personen staan: de eene was Prinses Blorka en de an dere een jonge man, met wien ,ze heel veel omgaat. Toen herkreeg ik gelukkig de macht over mijn lichaam en na nog een laat sten minachtenden blik op Max te hebben geworpen, die daar als een toonbeeld van verslagenheid stond, Dagboekblaadjes 15 OCTOBER. Gisteren werd mij in Amsterdam op straat een rose papier in handen geduwd. Neder lands Schande" luidde het opschrift en onder een plaatje dat in beeld bracht hoe buitenlandsche musici bif ons met open armen worden ontvan gen, stond: „zoo gaat het den Hol- landschen musici. Helpt hen, door geen zaken te bezoeken, waar buiten landers werken. - NederlandschToon- kunstenaarsbond" Alles tot je dienst, zei ik tot mijn metgezel. De vraag is maar of dit schoone denkbeeld in practijk is te brengen. Laten we het ptobeeren, zei hij. Laten we eens zien of wij een Hol- landschen borrel kunnen drinken bij Hollandsche muziek. Wij stapten een café op den Heili- geweg binnen, waaruit ons door de draaideur goede muziek tegemoet klonk en vroegen den kapelmeester te spreken. Toen na een kwartier de vroolijke foxtrott geëindigd was, kwam de kapelmeester ons vragen, waarmede hij ons van dienst kon zijn. Uw nationaliteitvroeg ik. Hollander, mijnherr. Wij begaven ons dus naar een an dere inrichting, waar de kapelmeester ons in onvervalscht Amsterdamsch ver zekerde, dat hij „een toffe Holland sche jongen was" (ik schatte hem op 6oJ. Maar net toen ik mijn lippen aan een Bolsje wilde zetten, ving ik uit den mond van een violist de woor den op: „Mein G-Schnaar hölt 'tgeen Stunde meht aut"Wij gingen dus telefoneeren en kwamen niet terug. Ik had nu bepaald dorst gekregen en was geneigd, mijn protectionisti sche beginselen over boord te werpen voor een verfrisschenden dronk, maat mijn metgezel wist van geen versagen, liet in twee café's het heele orkest aantreden en paspoorten vertoonen, waarbij hij kennis maakte met eenige nationaliteiten, waarvan hij tot dus ver het bestaan slechts uit aardrijks kundeboeken kende (en dat nog slechts zeer vaag), verzocht in een derde ge val dat hem twijfelachtig voorkwam, den triangelspeler hem de woorden „schijnschoone schoorsteenvegersbe- loften" na te zeggen, waarbij de ver dachte door den mand viel, en werd in een vierde inrichting knockout ge slagen door een neger en een roodge- jasten Hongaar, wier Nederlander schap hij in twijfel durfde trekken. Ik zal, met het oog op de mij ter beschikking staande ruimte, u het ver slag van onze verdere pogingen ont houden. Hoofdzaak is, dat wij ons laafden aan het fonteintje in het Von delpark. Wij hoorden namelijk helaas te laat, dat de harmonica-virtuozen in de établissementen aan den Zeedijk zich allen verheugen in het onver- valschte bezit van het Nederlandsche staatsburgerschap. kaarten kwam vragen, en om 10 uur was de aandrang voor het kaarten- bureau reeds zoo groot geworden, daf de politie moest ingrijpen en verschil lende straten in de omgeving van het Rijksdaggebouw moet afzetten. Het was geen wonder, dat toen te- nam ik Arthur's arm en liep op de balzaal toe, terwijl de welluidende gong voortdurend den feestgangers verkondigde, dat het tijd voor het dé masqué was. Ik weet niet precies meer, wat er daarna plaats vond. Ik herinner me echter wel, hoe Arthur mij in het oor fluisterde, dat ik me moest beheer schen. Ik antwoordde hem, dat mij totaal niets scheelde en ik dankte hem voor zijn hulp. Hij probeerde mij te troosten met de bewering, dat wij vermoedelijk de eenigen waren, die Madame Valona hadden gezien. „Prinses Blorka zag haar", zei ik. „Dat is reeds meer dan voldoende. Ze bemerkte, hoe dat schepsel lachend met Max uit een der vertrekken kwam. Doch bovendien, Arthur, heel Gritna, Vesteral en Lostrasia weet er toch alles van. Ik word door het gansche land uitgelachen." Hij onderdrukte een krachtterm. „Tracht je er doorheen te slaan, Meg", fluisterde hij mij toe, terwijl hij me naar het podium geleidde. „Houd je goed". (Wordt vervolgd). t

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1