Aspirin N° 121 Maandag 15 October 1950 £17 Jaargangi Binnenland Het meisje, dat met een Koning trouwde Koloniën ^Dagboekblaadjes Sport. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT Uitgave -.Naamlooze Vennootschap Goescke Courant en Kleeuwens Ro3s'Drukkers-en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 n--" ADVERTENTIËN gevestigd te Goes. van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën warden aangenomen tot 12 uur voorm. Vroolijke Bruiloft. Tien personen gewond, on der wie de bruigom. Donderdagochtend ontstond op een bruiloft bij den landbouwer Kleisen te Albergen nabij Almelo tusschen eenige gasten een woordenwisseling, die weldra ontaardde in een formeele vechtpartij, waarbij de messen werden getrokken. Een der genoodigden kreeg diepe sneden over rug, hals en hoofd, terwijl anderen met bierglazen bewerkt werden. Tien personen liepen min of meer ernstige verwondingen op, waar onder de bruigom, die een gat in het hoofd kreeg. De toestand van den zoo ernstig gesneden bruiloftsgast is niet zonder gevaar. De politie heeft twee der hoofddaders gearresteerd. De Maasbrug te Maastricht. Het geheele werk onder- geloopen. De uitvoerders voor de nieuwe Maas brug te Maastricht hebben wel pech. Nadat enkele weken geleden de dam- wand van den grootsten bouwput in zakte, is thans, door de plotseling sterk gewassen Maas, het werk stop gezet, doordat alle putten totaal on- dergeloopen zijn, zoodat van den dam- wand zelfs niets meer boven water uitsteekt en dus ook de inmiddels weer herstelde, groote put, die aan denWy- kerkant, waar men gelukkig juist klaar was met beton te storten. Aangehouden. Het overboord werpen van verstekelingen. In het Huis van Bewaring te Rot terdam is opgesloten de derde stuur man van het Grieksche stoomschip Theodora Calagis, verdacht van me deplichtigheid aan, althans het toela ten van het reeds eenige maanden ge leden gepleegde misdrijf van het over boord werpen van drie verstekelingen, die op dat schip gevonden waren. 's Mans uitlevering is gevraagd. De kapitein en de beide andere of ficieren van het schip zijn reeds in andere havensteden aangehouden. Indertijd zijn in ons blad eenige me- dedeelingen over deze ongelooflijke wreedbeid gepubliceerd. Bij zijn aanhouding heeft de derde stuurman verklaard dat hij niets af weet van hetgeen hem tenlaste wordt gelegd. Een boomkweekerij van Waterstaat. Geen directe concurrentie aan de kweekers. Een der dagbladen meldde, dat de minister van Waterstaat heeft beslo ten, voortaan in eigen beheer het plantsoen te kweeken, dat noodig is voor de beplanting der rijkswegen, en wel omdat het tegenwoordig steeds bezwaarlijker wordt geschikt materiaal voor dat doel bij de particuliere kwee kers te koopen. Het Staatsboschbeheer zou de technische leiding krijgen der onder Hoogland op grond van de ge meente Amersfoort te stichten 5H.A. groote Uweekerij. Nader wordt echter gemeld, dat het 62 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. „Je lachte en schreide tegelijk en e was zoo lief en aardig". Zijn oogen glinsterden terwijl hij me aankeek, Joch thans vervulde die blik me met minachting. „Dat spijt me", zei ik. „Ik heb ech- .er een en ander nog eens nagegaan, ■n ik ben tot de conclusie gekomen, dat er toch niets goeds uit kan voort- romen". „Meg, wie heeft je kletspraatjes op de mouw gespeld?" Hij zag er heel angstig en verdrietig uit, doch hij is 'iu eenmaal een uitstekend tooneel- speler. „Niemand", antwoordde ik. „Ik heb me eenvoudig dien middag laten mee slepen, dat is alles". Ik vermoed, dat ik dit op ruwen toon zei, doch ik had ook zoo ontzettend geleden. gONS ALLER VRIEND gaat Itrouw van deur tot deur in Iweer en wind vaak slechts Ivoor een onnoozel druk- Iwerkje. Hoe licht dreigde Ihem dan ook niet een ver- Jkoudheid met alle gevolgen, lals hij niet bijtijds Aspirin-^-, Tabletten zou nemen. a [bayer eenig op de wereld tot op den oranje band en hei Bayerkruis. Prijs 75 ets. niet de bedoeling dezer rijkskweekerïj zal zijn, om het plantsoen z.g. van jongs af aan te kweeken. Integendeel zal zij het jonge goed van de kwee kers koopen, om dit eenige jaren op te zetten, totdat het op de gewenschte maat zal zijn gekomen. Een directe concurrentie wordt den kweeker dus feitelijk niet aangedaan. Juist het verkrijgen van plantsoen in de zwaardere maten en in voldoende hoeveelheden, is een bezwaar, omdat het al vaak weg is en plaats heeft moeten maken op de kweekerijen, vóór het aan de maat is, die Waterstaat veelal wenscht. Wat de plaats betreft, waar de kwee- kerij zal komen, n.l. op Amersfoort- schen gemeentegrond onder Hoogland: deze is nog niet definitief aangewezen. Overreden en gedood. In beschonken toestand. Vrijdag is een Noorsche zeeman, die in beschonken toestand in een café aan den Westzeedijk vertoefde, door de vrouw van den caféhouder buiten bet café gezet. Ze heeft den man op het trottoir alleen gelaten en daar is hij onder een juist passeerenden zwaar geladen sleeperswagen terecht geko men. Een van de wielen ging den man over de borst. Met ernstige in wendige kneuzingen is bij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd, waai- hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Branden op Lombok en op Borneo. 130 huizen verbrand. De regeering ontving een telegram van den resident van Bali en Lom bok, meldende, dat den middag van 7 October j.l. een hevige brand heeft gewoed in de dessa Kalidjaga, onder- afdeeling Oost-Lombok. Er hadden „Waarschijnlijk voelde ik me toen juist erg eenzaam en had ik behoefte aan teederbeid. Ik ben ervan overtuigd, dat ik niet zooveel opofferende vader landsliefde bezit als je moeder zon der twijfel aan den dag zou leggen. Ik ben meer vrouw dan Koningin". „Is dit je laatste woord, Meg?" Ter wijl hij daar stond, zag hij er zoo ter neergeslagen, bedroefd en jong uit, daf ik medelijden met hem kreeg. „Ja, Max", antwoordde ik. „Ik vrees van wel". „Allright. Ik zal je nooit meer las tig vallen. Ik heb me schandelijk te genover je gedragen". Er lag een onheilspellende en roe- kelooze uitdrukking in zijn oogen. „Je hebt volkomen gelijk", ging hij onverschillig door. „Niemand zal het je kwalijk nemen. Wij kunnen waar schijnlijk ook geen goede vrienden meer zijn, is het wel?" Er kwam een brok in mijn keel. „Oh, ja, Max, dat kan wel". Hij stak mij de hand toe en ik legde de mijne daarin. Hij drukte die krampachtig. Ik keek hem recht in de oogen en glimlachte. Hoewel ik vreegelijk verdrietig was, geen persoonlijke ongelukken plaats. Ongeveer 150 huizen, benevens vele gevulde paddi-schuren zijn verbrand. De schade is niet bekend. Van den resident der Zuider- en Oosterafdeelïng van Borneo werd een telegram ontvangen, meldende, dat in den nacht van 5 op 6 October j.l. te Sembilang brand is uitgebroken. Twee woonhuizen en 80 pïntoes zijn ver brand. De schade bedraagt ongeveer f 116.000. De totale bevolking van Java. De dichtheid. Snelle ontwik keling van de steden. Uit de gehouden momenttelling blijkt, dat de bevolking van Java in 1930 een dichtheid heeft van 320 zie len per vierkanten Kilometer. Het to taalcijfer der bevolking is volgens de telling 42.264.626, terwijl bij de telling 1920 dit cijfer werd vastgesteld op 34.984.171. De leiders van de volkstelling zijn van meening, dat in 1920 vele inlan ders van de dessa, tijdelijk in de ste den werkend, niet zijn medegeteld. Daar dit thans wel is geschied kan de toeneming voor een zeker deel fic tief worden geacht. Niettemin is de snelle ontwikkeling der steden niet te miskennen. Werkioozen zonder diploma's of practijk. Hopelooze vooruitzichten. Het verslag van de Soerabajasche gemeentelijke arbeidsbeurs over 1929 bevat de volgende beschouwing over de groep der werkzoekenden „zonder goede schoolopleiding en zonder eigen practijk", en zegt omtrent die per sonen: „Deze groep baart de meeste zor gen. De meeste inschrijvers hebben hoogstens de lagere school doorloopen, anderen een eerste of tweede klasse van een Mulo-school c.f Techiyjche school en denken met de opgedane zeer elementaire kennis een betrekking te kunnen verkrijgen. Velen „eischen" daarbij nog een, in verhouding tot hunne zeer geringe kennis, hoog sala ris; zij vergeten, dat zij te concurree- ren hebben met den Inlander, die, in aanmerking genomen zijn geringe levensbehoeften, met een gering aan vangssalaris tevreden is. De ondervinding heeft de laatste ja-, ren geleerd, dat, gezien de vraag en het aanbod op de arbeidsmarkt, de werkgever voor zijn geld de beste krachten vraagt. Zelfs beginnelingen, die zich een betrekking hadden toe gedacht, dienen te beseffen dat zij óf een afgeronde schoolopleidng moeten hebben gehad, óf zich buiten die school opleiding nog op een oT ander gebied moeten hebben bekwaamd, om eenige goede kans van slagen te hebben. De kans voor den niet-gespeciali- seerden Europeaan wordt steeds klei ner. Er komen op de markt steeds meer vakkundige concurrenten, ge schoolde Inheemsche vaklieden, die spoedig plaatsing vinden. De minder gunstige economische toestanden druk ken niet in de eerste plaats op den Inheemschen vakman. "Buiten de groote steden heeft deze meestal nog an dere bestaansmogelijkheden. Hij is niet zoo afhankelijk van den voor spoed der Westersche bedrijven, als de Europeaan, die hier arbeid zoekt. De ongeschoolde Europeesche krach ten, die in den hausse-tijd hier door de particuliere bedrijven en onderne mingen werden aangenomen, moesten geleidelijk plaats maken voor de beter toegerusten en de ontslagenen vonden niet zoo gemakkelijk werk. Op deze wijze is er in Indië een groep Westersche werknemers ont staan, (o.m. ook van hen, die vroeger Gouvemementsbaantjes verlieten en daarin nu niet meer kunnen terugkee- ren) die tot de permanente werkzoe kenden behooren. Maar naar technische werkkrachten van goede scholing is nog altijd meer meer vraag dan aanbod. Voor Inlandsche vaklieden bestaat het vraagstuk van de werkloosheid niet. De geschoolde Inlandsche vak man, vooral de technische vaklieden, zooals smeden, draaiers, lasschers, goede chauffeurs enz., kunnen gere geld werk vinden". kwam er geen oogenblik de behoef te bij mij op toe te geven HET GEMASKERD BAL. Karek Doma. Vesteral. Ik kwam vanmorgen hier en ben nog niet naar bed geweest. Ik wilde geen minuut langer in Gritna blijven, en het kan me niet schelen, wat men er van denkt of zegt. Ik ben hier alleen met Hulda, die er op stond mij te vergezellen. Wij zijn per extra trein aangekomen. Te genover geen sterveling heb ik me verontschuldigd en het laat me ijs koud, wat men van mijn houding zegt. Ik zal het niet langer verdragen. De maat is nu boordevol. Ik kan bijna niet schrijven, zoo beeft mijn hand. Ik werd op een ontzettende manier beleedigd ten aanschouwe van heel Gritna, Arthur, Stephanie van Mol davia kortom voor de geheele we reld. Ik moet me trachten te beheer- schen, anders word ik krankzinnig. Ik wil alles nog eens in gedachten nagaan om zelf goed te begrijpen, daf ik niet anders had kunnen handelen. VOETBAL. Gisteren werden de volgende wed strijden gespeeld, met uitslagen als volgt Zuidelijke le klasse K.N.V.B. Willem II—N. O. A. D. 0-4 N. A. C.-L. O. N. G. A. 6-3 P. S. V.Eindhoven 9—0 Wilhelmina—B. V. V. 2-1 M. V. V.-De Valk 1-1 Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. D. O. S. K. O.—Breda 6—1 MiddelburgDe Baronie 41 R. B. C.Zeelandia 11 T. S. C.-M E. V. O. 2-2 Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. WalcherenS. I. N. O. T. O. 41 Zeelandia IIHulst 26 TerneuzenVlissingen II 61 Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. Goes-H. K. I. 3-6 VlissingenN. A. C. III 43 LUCHTVAART. De postvlucht naar Indië. Het uitblijven van de ver gunning van de Turksche regeering. Uit nadere door de regeering in gewonnen inlichtingen blijkt, dat de reden van het uitblijven van vergun ning van de Turksche regeering ten behoeve van de vluchten naar Indië moet worden toegeschreven aan het volgende De beslissing omtrent luchtvaartaan gelegenheden, zoowel burgerlijke als militaire, berust in Turkije geheel in handen van den chef van den Gene- ralen Staf. In verband met bestaande plannen tot inrichting van een nationale orga nisatie voor de luchtrouten worden vooralsnog alle verzoeken voor gere geld transito-verkeer geweigerd, om- 13 OC 'IO EU. Van Ford gespro ken. Ongeveer iedereen kent wel de anecdote van den zwijgzamen Coo- lidge, die nooit meer woorden ge bruikte dan strikt noodig zijn: hij kwam op een Zondag uit de kerk, en antwoordde, toen zijn vrouw hem vroeg waar de dominee over gepreekt had: „De zonde". En wat zei hij ervan? vroeg me vrouw Coolidge. Tegen, antwoordde de President Vele menschen hebben bewondering voor deze ivoordkarigheid, maar ik begin te gelooven, dat deze karigheid doodgewoon een geraffineerde metho de is om de vraag en dus ook de waarde op te drijven! Hoe is het anders te verklaren, dat de man met het weinig intelligente gezicht sedert een half jaar, onder den titel „Calvin Coolidge says", dagelijks voor de New-York Herald en een syndicaat van 300 kranten, artikelen van circa 200 woorden (1/5 kolom) schrijft en daarvoor een jaarlijksch honorarium van 123.000 dollar ontvangt? Dat is 312.300 gulden. Ik ken (afgezien van mezelf) verscheidene vakgenoofen, die, met hun dagelijksche artikelen van zelfs 300 woorden, hel niet touchee ren! Ook in Amerika leeft menige inktkoelidgedie het met minder moet stellen. De tijden zijn voorbij, daf een „arme" Amerikaan iemand was, die zijn twee auto's zelf schoonhield" Maar die Coolidge dan als we aannemen, dat hij 312 artikeltjes per jaar schrijft, wat na aftrek van de Zondagen volkomen klopt, dan ont vangt hij voor zijn krabbeltjes 1000 gulden per dag of wel 5 gulden per woord. Dat noemt men: zijn ivoor den op een goudschaal leggen! Wie echter verwacht, dat hij ten minste voor die 1000 gulden per dag orakeltaal spreekt, komt bedrogen uit. Hoe valt ook dit tegen! De woordmag naat zegt niets, waar u of ik niet op zouden komenEen voorbeeld „leder waar vriend van Duitschland (23 gulden verdiend) „en ieder voor stander van gezonden, menschelijken vooruitgang" (35 gulden) „zal Bru iting en zijn medewerkers succes wen- schen met hun pogingen" (30 gulden) „om de" (10 gulden) „begrooting in evenwicht te brengen" (23 gulden) „en de rijksfinanciën op stabiele basis te plaatsen" (40 gulden). „Zij trachten door groote spaarzaamheid de natio nale verplichtingen na te komen (35 gulden!) Wie onzer is niet bereid, dergelijke wijsheden aan de borreltafel gratis te debiteeren? Coolidge heeft nooit iets gratis ge debiteerd. Zwijgen is goud. Althans, het wordt 't, als men het maat lang genoeg volhoudt. Hij is een benijdenswaardig collega. Toch draag ik hem geen kwaad hart toe. Geen onzer kan hem voor de voe ten gooien, dat hij onder de markt werkt! Het is natuurlijk iets verschrikke lijks voor een Koningin om zoo zon der eenig geldig motief van het pa leis en de hofhouding weg te loopen. Maar wat had ik anders kunnen doen? Gisterenavond had het gemaskerd bal plaats. Alhoewel alles me als een chaos voorkomt, herinner ik me toch dat al de kleurige toiletten een schit terend gezicht vormden. Mijn costuum was weliswaar heel mooi, doch ontzettend ongemakkelijk en zwaar. Bovendien verkeerde ik to taal niet in de stemming voor een dergelijk feest. Alles ging er heel vrij toe, geheel anders dan bij zulk een gelegenheid in Vesteral het geval zou zijn ge weest. De gasten waren allen gemaskerd en droegen domino's. In het begin waren wij Max en ik, Stephanie, Arthur, onze voornaam ste gasten en de hofhouding in een kamer, die aan de balzaal grensde en wij sloegen de vertooning gade van af een balcon, gemaakt van verguld hout en versierd met bloemen. De marmeren muren van de balzaal wa dat de beginselen ten aanzien van de buitenlandsche verbindingen nog niet zijn ontwikkeld. Wanneer hierin verandering zal ko ren geheel kaal gehouden: hier en daar waren echter pilaren aangebracht omwonden met rozen, terwijl de elec- trische lichten achter mooie planten verborgen waren. Na eenigen tijd echter voegden wij ons bij de gasten. Wij deden maskers voor, trokken domino's aan en meng den ons onder de dansers. Natuurlijk wist iedereen wie we waren, omdat wij ons hoofdzakelijk bewogen aanhef einde van de zaal, waar een podium was aangebracht. De genoodigden kwa men hierheen om met ons te dansen. Niettegenstaande het dus leek, alsof alles heel vrij toeging, was dit toch inderdaad niet het geval. In het overige gedeelte van de bal zaal werden echter geen bijzondere formaliteiten in acht genomen en de gasten schenen zich buitengewoon te amuseeren. Het démasqué zou tegen midder- plaats hebben, en daarna werd de Koninklijke Quadrille op het podium gedanst, waarop het souper een aan vang "kon nemen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1