GrinnikxPilletjes Binnenland Op &ijm. Van Overal. Baas: „Waarom neem jij steeds maar 1 balk,terwijl je collega's er 2 tegelijk nemen Werkman: „Heel eenvoudig, omdat die andere menscben te lui zijn, den weg 2 keer te loepen!" /Dame op leeftijd; „Herinner je je nog, Louis Onder dezen kastanjeboom op die bank heb je me je liefde verklaard. Toen was je gymnasiast!" Heer op leeftijd: „Ja, dat herinner ik me nog wel, maar ik was cjok de dom ste van de heeie klas." A.: „Heb jij wel eens gemerkt, dat een vrouw altijd zachter begint te praten als ze iets van je wil hebben? B.„Nou, dat is om haar (stem te Sparen. Dan kan ze des te harder schreeu wen als ze het niet krijgt." Hij: „Ik droomde vannacht, dat ik u kuste en dat u mij liet begaan, wat zou dat beteekenCo Zij (droog): „Dat u droomde, natuur lijk!" Dokter: „Zijn er in uw familie of in die van uw man wel eens gevallen van zJ wakz itini gheid voorgekomen Mevrouw; „Neen, dat niet, dokter^ al leen verbeeldt m'n man zich, dat hij het hoofd van 'tgezin is!" wat Examinator: „Kunt u me zeggen stoom is?" Candidaat: „Ja, ziet u, stoom is* stoom is water, dat door de warmte razend is geworden!" Oom: „Schiet je al met je Fransdhe lessen op, Jan?" Jan; „Ja, oom, we leeren nu al mooie zinnetjes!" Oom: „Laat eens hooren?" Jan: „O, bijv.: Mijn oom is gul. Hij gaf aan z'n neefje een gulden!" Man: „Heb je de nieuwe keukenmeid, niet gevraagd, waarom ze uit baar vorige betrekking vertrokken is?" Vrouw: „Maar, man, wanneer ze daar niet weggegaan wag, hadden wij ze toch niet gehad!" Zij: „Zeg, ik lees daar van een vrijge zel, die zijn heele vermogen heeft ver maakt aan een vrouw, die zijn aanlzioek geweigerd heeft!" Hij; „En nou beweren ze nog, dat er geen dankbare menscb^n zijin." Moeder: „Waarom heb je nu niet eerst aan je zusje gevraagd of je d'at cjhpGo- laadje hebben mocht?" Wim; „Dat heb ik ook gedaan, maar ze zei; neen!" resten gehouden met in peroxyde 'ge drenkte watten. Vooraf worden 'die vin gers drie minuten in een bakje lauw zeepsop gehouden, om de riemen los te maken, waa^a ze worden afgedroogd: Blondhaar zal glanzend en mooi van kleur blijven, als men bij het wasschen in de laatste hoeveelheid spoelwater wat peroxyde doet; in deze zwakke oplossing is het absoluut onschadelijk voor het haar. Levervlekken worden verwijderd' door peroxyde (met zoo min mogelijk water verdund), die met een watje op de vlek ken worden gesmeerd. Dit is echter geen geneesmiddel voor de oorzaak der vlek ken, zoodat zij zich telkens opnieuw Zul len vormen; men raadplege dus een dokter Blanke tanden verkrijgt men door eens in dt.-v twee weken te borstelen met een door pfcanoxyidé bevochtigden tandenbor stel'. Daarna moet men met schoon wa ter naspoelen, o-iii-u-.* achterblijvende res ten peroxyde het glazuur aantasten. Als mondspoeling of om gorgelen neemt men een halven eetlepel pei op een half glas gekookt water. Deze oplossing kan ook gebruikt worden tegen een beslagen tong. WAT OCTOBER BRENGT. Haring is nu op zijn best Deze smake lijke en voedzame visch is goedkoop en bevat bovendien veel vitaminen. Versche haring heeft een glanzende, zilveracfijtige huid. Men kan bij gewone gekookte aard appelen ook gebakken haring eten. Ganzen kunnen wij den geheelen herfst en winter eten. Jonge dieren hebben zach te, gele snavels, die gemakkelijk gebro ken worden. De pooten zijn geel en buig zaam. Roodachtige verkleuring van dien snavel wijst op ouderdom. De gans moet twintig minuten gebraden worden voor elk pond van haar gewicht; Bet .madhtig© eten wordt beter verteerbaar dootr ^ge lijkertijd appelmoes op te dienen, terwijl een smakelijke vulling van de gans zeer belangrijk is. Stoofappels zijn nu goedkoop, terwijl groote voordeliger zijn dan kleine, om- cfat dan minder wordt weggeworpen, aan schillen en klokhuizen. Hazen zijn het best en goedkoopst in October, hoewel wij ze nog tot Januari kunnen eten. Jonge dieren hebben gladde en scherpe klauwen en een smallen bek, terwiji het been van den onderkaak broos is. Noten zijn smakelijk en goedkoop cm kunnen zeer goed een doel van den. maal tijd vormen. Selderij is nu ook goed; ze moet van binnen glad zijn en bij afbreken broos Er zitten dikwijls insecten in, die gangen uitvreten aan den gladden binnenkant cn de selderij waardeloos maken. De bla deren behoeven niet te worden wegge worpen, aangezien zij goed van pas ko men in de soep. 4 Paddestoelen zijn. nu goed en goedkoop. Champignons mogen slechts gedeeltelijk open zijn en lichtgekleurde randen heb ben. Men neme geen geheel open cham pignons met zwarte randen. Men kan het volgend schoteltje probeeren, de <^ham- pignons met de steeltjes, die ook lek' ker zijn met melk, wat boter, zout en peper in een oven gaar koken. Matafto. Dr. Frenkels bevindingen over de resultaten van het geheim middel van Van den Berg, tegen mond- en klauwzeer. Dr- Frerikel, die in opdracht van den Minister van Staat, minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, een ondier- zoek heeft ingesteld naar de resultaten welke met het middel tegen mond1- en klauwzeer „Matafto" bereikt zijn, is van zijn studiereis teruggekeerd en heeft zijn rapport met authentieke stukken als bij lagen ingediend. Hieruit blijkt, dat de proeven, welke ir Spanje met genoemd middel genomen zijn op het abattoir te Madrid, geeneriei bruik baar resultaat hadden, terwijl d'e proeven in de provincie Galicië met een zeer klofin aantal runderen, de1 preventieve werking van Matafto niet hebben kunnen bewijzen. In Duitscbland is men op grond van d'e proefnemingen, welke onder leiding van dr- Poeppel werden genomen, zoowel als die, welke door prof. Poppe te Rostock* alsmede die welke onder leiding van prof. dr- O. Waidmann dloor dr. Alfred Brandt in de Staatlicbe Forschuingsanstalten op het eiland Riems werden verricht tot de overtuiging gekomen, dat het Matafto geen preventieve werking bezit. Beide laatste onderzoekingen hebben bovendien dat resultaat gehadi, dat ook curatieve werking niet er aan kon worden toege schreven. De proeven, welke in Beieren werden ingesteld onder Leiding van dr. Scfoormer hebben evenmin de preventie-ve werking kunnen bewijzen. Omtrent de curatieve eigenschappen wordt gezegd, dat het middel in staat is de genezing van weefseldefecten, die ten gevolge van mond- en klauwzeer ontstaan, te bespoedigen. De afdeeiing Rotterdam en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft door een Commissie de curatieve werking van Matafto doen on derzoeken met Ongunstig resultaat. De oude districtsveearts, de heer D. G. UJtn bels constateerde in een rapport, uitge bracht aan den Inspecteur van den Vee- artsenijkuindigen Dienst, dat van een spoe diger of heter herstel dan over het alge meen bij niet-behandelde dieren, door hem niets kon worden waargenomen. Wanneer het middel, d'at onlangs in toepassing werd gebracht op negen kal veren door de heeren Ter Beek, Van Gel der en Stuurman, blijkens een -artikel in Het Violk d.d. 2 October 1930, inderdaad in wezen met het thans in den Ban del ge brachte Matafto identiek is, dan zou ook door deze proef hier te lande gebleken zijn, dat het als voorbehoedmiddel waar deloos is. Afgesloten mijnwerkers. Na 25 uur bevrijd. Maandagochtend ongeveer 9 uur heeft in de mijn Oranje Nassau II te Schaes- berg een instorting plaats gehad, waar door drie mijnwerkers gedurende 25 ujren afgesloten zijn geweest. Zij hebben be nauwde oogenblikken doorgemaakt, maar alles is goed afgeloopen. Direct werd begonnen met het oprui ming swerk, om de afgeslotenen te kunnen verlossen. Het is steeds mogelijk ^gei- weest met hen te spreken. Tusschen de afsluiting en de breuk was een ruimte van 12 meter. Iin den nacht van Maandag op Dinsdag heeft men den arbeiders door middel van een gummislang melk kunnen toedienen. Dinsdagochtend ongeveer 6 uur was het mogelijk, hun door een in- tu.sschen gemaakte opening een mijnlamp aan te reiken. Om9 uur des morgens was de reddingsploeg zoover, dat men de af geslotenen brood kon toereiken, en om 10 uur 'kon men hen geheel vrijmaken. De hieer Blanchi, bedrijf sing., heeft meegeholpen aan het reddingswerk. Hij was dadelijk na de instorting aanwezig en verliet niet eerder de plaats, voord'at de redding verzeker d was. Verder waren aan vezig hoofd!ngc',:~u:" Dresen. ir. Rönner, DRAISItlA-vAN-VALKEMBURQ'S- Jt A ■•iLEVERTR/ f, LEEUWARDEN van het staatstoezicht, opzichters en ar beiders. i Nadat de drie arbeiders nog wat ge geten en een bad genomen hadden, bracht hoofdingenieur Dresen hen per auto naar hun woningen te Schaesberg en Spaubeek. Inbraak met geweldpleging. De inbrekers verdreven. Dinsdagnacht omstreeks half twee hoorde de 72-jarige landbouwer J. Hin fert, wonende te Albergen bij AlmekA eenig gerucht in zijn woonkamer. H., die in een opkamer sliep, stond op, be gaf zich naar de woonkamer en ontdekte twee personen, die bezig waren een kist open te breken, waarin hij geld bewaart. Een van de inbrekers greep den o».uden man bij de keel, terwijl de andere hem met een ijzeren voorwerp verscheidene slagen op het hoofd toebracht. De man'liad nog de kracht om hulp te roepen, doch zakte spoedig bewusteloos ineen. "Zijn 'knecht had echter het hulpgerotep gehoord en kwam zoo' vlug mogelijk zijn baas te hulp, waarop de inbrekers ziïch ijlings "door het opgeschoven raam, dat hun toegang tot de boerderij had1 verleend, uit de voeten maakten met achterlating van een regenjas en een pet. Gebleken is, dat alleen de jeutel van de geldkist wordt vermist. De verwondingen van H. zijn niet van emsti gen aard. Smokkelarij Een waaghals van een chauffeur. In de nabijheid van Valkenswaard aan de Belgische grens neemt Tien Laatsten tijd de smokkelhandel weer sterk toe. De rijksambtenaren waren Dinsdagoch tend een nieuwe smokkelaffaire op het spoor gekomen. Ongeveer 5 uur naderde over den Luikerweg een vrachtauto, die, ondanks stopsignalen, doorreed,, waarna de ambtenaren schoten in de lucht losten. Deze alarmeerden enkele hunner col lega's, die zich tusschen Valkenlswaardj en Borkel en Schaft 'bij een boerderij" ver dekt hadden opgesteld en nu ijlings een barricade van boerenkarren en schejrp- puntige eggen op den weg plaatsten. De auto naderde zigzaggewijze, doch opeens ontstak de chauffeur de groote koplam pen en voerde de snelheid tot het uiterste op. In razende vaart stortte hij zich met zijn vrachtauto op de barricade, welke hij geheel vernielde. De karren vlogen in stukken over den weg, en de kommiezien slaagden er niet in, met schoten uit hun karabijnen de banden van den auto of den bestuurder te raken. De chauffeu)r wuif de hun een groet toe, gaf vol gas en verh el ween in de duisternis. Onmiddellijk is een verder onderzoek ingesteld. Door het eten van pudding. Zondagavond hebben zich in het gezin van een arbeider bij de Droogdiok-maat- chappij te Rotterdam, welk gezin bestaat uit den 50-jarigeo Hagendijk, diens 80- jarige moeder en 4 kinderen van 16 tot 24 jaar, vergiftigingsverschijnselen voorge daan, eenigen tijd nadat de familie had ge geten. Een vriend des huizes, de kantoor bediende Van Heusden, die ook had mee gegeten werd eveneens ongesteld. Aan vankelijk liet de vergiftiging zich niet ernstig aanzien, doch Maandag verergerde de toestand dier patiënten zoodanig, dat de vader en zijn kinderen in het zieken huis Coolsingel moesten worden opge nomen. De vader is daar overleden. Een der dochters werd ernstig ziek. Geble ken is, dat allen van de pudding hebben gegeten en dat vermoedelijk daarin de bron der vergiftiging ligt. Door politjie, geneeskundigen dienst en keuringsdienist wordt een onderzoek ingesteld'. Valsche Duitsche sigarettenbande- rolles. Te Enschede vervaardigd. Het Twentsch Dagblad Tubantia meldt; Eenige dagen geleden kwam ons ter oore, dat het parket uit Almelo te En schede had vertoefd1 om een inval te doen. Uit de door ons ingewonnen informaties is het volgende gebleken: De Enschedesche recherche is eenige maanden geleden op het spoor gekomen van een vrij omvangrijken handel in val sche sigarettenbanderoliesHet bleek, dat te Enschede valsche Duitsche sigaretten- banderolles werden gedrukt, welke via eenige tusschenpersonen naar Duitscbland 'erden gebracht om daar verhandeld te worden. Toen men voldoende inlichtingen had gekregen, deed de justitie een inval in den winkel van J. te Enschede. Het resul taat was, dat een pak met 2500 vailsch Duitsche banderolles, elk voor 100 stuks sigaretten, in beslag kon worden geno men. Ook de drukker van deze banderol les, eveneens te Enschede woonachtig, werd opgespoord. Het bleek, dat hij de banderolles in opdracht had vervaardigd tegen een vrij lagen prijs. De clichés had hij elders laten vervaardigen. De druk ker schijnt van de affaire niet geheel op de hoogte te zijn geweest. De banderolles werden in café's te En schede tegen vrij boo ge prijzen verkocht aan een Duitscher, die ze verder expedi- eerde. Duitsche belastingambtenaren hebban verklaard, dat de banderolles bijzonder goed zijn nagemaakt. Verblindende rijwielverlichting. Streven van de K.N.A.C. naar afdoende maatregelen. Bij het aanbreken van het seizoen, waarin de verlichting vroeg moet worden ontstoken, treedt het probleem der ver blindende rijwielverlichting, hoofdzakelijk het gevolg van een verkeerden stand van de lamp, waardoor de stralenbundel te veel opwaarts uitschijnt, opnieuw sterk op den voorgrond. Is de automobist door strenge voor- ichriften gebonden, de wielrijder kan zijn licht vrijelijk laten schijnen en op deze wijze de oorzaak zijn van ernstige ver keersongelukken, die met een weinig zorg voorkomen hadden kunnen worden. Wie zich 's avonds langs onze wegen begeeft, kan gemakkelijk constateeren op welJBe roekeiooze wijze eigen veiligheid en die van andere weggebruikers in gevaar wordfc gebracht. Bij de eerstvolgende herziening van de Motor- en Rijwielwet zal aan deze jrijke aangelegenheid dan ook ze ker de noodige aandacht worden besteed, doch uiteraard zal hiermede nog vwel eenige tijd gemoeid zijn. In afwachting van een dergelijke regeling heeft Vde K.N.A.C. zich tot de in aanmerking ko mende autoriteiten gewend met het ver zoek haar streven naar een veiliger ver keer te steunen door het nemen van piaat- regelen, waardoor voorloopig dit euvel zooveel mogelijk wordt verholpen. Voorts heeft de club een beroep ge daan op de medewerking van den bond van Rijwielhandelaren, welke leden toch in de eerste plaats in'staat zijn het gesig naleerde euvel te bestrijden. Dreigend conflict. In de Typografie. Daar de onderhandlelingen over heit collectief contract dat 25 October a.s. afloopt, zijn afgebroken, dreigt een con flict in 't BoekdïAikkersbedrijfDe werk nemers wenschen loonsverhooging, met inkrimping van het aantal gemeenteklas sen, wat neerkwam op een loomsverhjoo- ging van 5 ets. per uur voor het geheeie land (Amsterdam 3 ets.) De werkgevers itellen o.a. voor een onderzoek in hoe verre de daling van het indexcijfer tjot loonsverlaging aanleiding zou geven. De Federatie van Werkgevers in het Boek- drukkersbedrijf heeft daarop naar ,(Het Volk" meldt zich bereid ver klaard haar eischen onmiddellijk in te takken, mits de werknemers-organisaties van haar kant hetzelfde1 doen. Volgens hetzelfde blad denken de sa menwerkende arbeidersorganisaties er niet aan op dit voorstel in te gaan. Verzakkingen in de mijnstreek. Een concertzaal gesloten. Op last van B. en W. van Kerkrad© is, op advies van het bouw- ein woning toezicht, de concertzaal van den heer Jos. Haagmans te Chévremont gesloten, we gens de belangrijke verzakkingen' en scheuren van en in de zaal, tengevolge an den mijnbouw. Deze zaal ligt in de Chévremontstraat; eenige huizen in die straat zijn zoodanig gescheurd en verzakt, dat ze door d'e bewoners moesten worden ontruimd. Er mogen voorloopig in de zaal geen bals of concerten gegeven worden. De zaal1 moest op enkele plaatsen met zware balken gestut worden. Ze ligt in het doncessieveld der Domaniale mijn. Zware mishandeling- Een edelmoedig slachtoffer. Woensdagavond laat hebben op dien Schiedamschen dijk te Rotterdam twee zeelieden, een Zweed en een Noor, ruzie jekregen. De Noor, de 39-jarige J. P.é viel, en de ander, die 42-jarige G. J. H, H., greep zijn rechterbeen, dat hij dus danig omdraaide, dat de emikel brak. P. is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Hij verklaarde, dat hij hee- lemaal niét had gevochten en dat (hij was aangereden. De dader, die dadelijk gegre pen is, heeft evenwel een volledige be kentenis afgelegd. Hij is opgesloten. Brand in Rotterdam. Omstreeks kwart over een gisternacht erd brand ontdekt in perceel 387 van een rij nieuwe onbewoonde woningen.' aan de Rochussenstraat te Rotterdam. On middellijk bij het ontdlekkem van dien brand en d'e vlammen naar buiten. De brand is begonnen op de tweed© verdieping en aangewakkerd door den feilen wind deelden (dl2! vlammen zich jpoedig mede1 aan de nooger gelegen ver diepingen. De vrijwel geheel uit hout op getrokken zolderverdieping was weldra één vlammenzee. De brandweer kon met het kleine mate riaal het vuur niet bedwingen, maar eerst om bij tweeën werd een motorspuit ont boden. Toen stonden de tweede, derde en HET WONDER. Ze hadden veel in 't leven ondervonden, 't Geluk was aan hun hart voorbijgegaan, Omdat ze wrokkend naast el kander stonden, En beiden bogen voor hun eigenwaan. Ze bleven samen, wijl het gril lig leven Hun op hun zwaren, liefdeloo- zen tocht, Eén doel, één troost, één zegen had gegeven, Het kind, dat warmte bij zijn ouders zocht, Het kind, dat gaf en in zijn groot verlangen Naar 'f wonder: Liefde, wond'ren had verricht, Hun afgewende harten hield omvangen. En keerde naar hetzelfde koest'rend licht! Ze letten zorgzaam op zijn kinderwenschjes, Maar als hij naar z'n bedje was gebracht, Dan zaten ze als twee ver laten menschjes, En d' eenzaamheid sloop nader, snel en zacht! Tot op een dag de kentering zou komen, Toen 't kleintje ziek werd en niet eten kon, Hen angstig riep, na schril gekleurde droomen, En 't bleek gezichtje wendde van de zon! De koorts nam toe, hij ijlde in de nachten, Soms vouwd' ie stil z'n kleine handjes saam, En als 't wat lichter werd in z'n gedachten, Dan noemde hij heel zacht hun beider naam. En toen hij angstig werd, vol groote vreezen Voor 't lange afscheid naar het verre land, Zocht hij een steun, om niet meer bang te wezen, En greep naar vaders en naar moeders hand! Ze stonden bleek, de hoofden diep gebogen, Voor 't eerst vereenigd in het klein vertrek, En beider tranen druppelden uit moede oogen Dicht naast elkander op het smett'loos dek. Toen ging het wonder door hun zielen beven, En vreemd, de kleine zieke, smal en min, Bracht hen opnieuw te samen in dit leven, Tot een gelouterd en ver diept begin! derde en zolderverdieping geheel en al in brand. Kort nadat de motarspuit was begonnen te werken, verminderde het vuur en om streeks 'half drie was men het vuur mees- ter. Persoonlijke ongelukken hebben zien niet voorgedaan. De woningen beihooren toe aan de firm" N. Bos. De brand is waarschijnlijk ontstaan, dat men een kachel heeft gestookt in nieuwe woningen teneinde ze droog krijgen. I Bij het stoeien. Jongeman levensgevaarlijk ver wond. Woensdagavond omstreeks elf uur w: ren in de Martinus Stejnstraat te Rotter dam in het gezin Kruimer de zoons het stoeien hetgeen de vader verbood. Op een gegeven moment is er met mes gegooid en de 20-jarige zoon Marii Jan werd in den buik getroffen. Per auto van den Geneesk. Dienst hij naar het ziekenhuis aan den Coolsin gel vervoerd, waar operatief ingrijp noodzakelijk bleek, omdat de maag en d darmen waren geraakt. Nog Woensdagavond is een bloedtra fusie van de moeder van het slachtoff toegepast, tengevolge waarvam ook zij het ziekenhuis moest worden opgenom De toestand van den 20-jarigen z< is zeer zorgelijk. De politie stolt een onderzoek in dat nog niet is komen vast te staan, - het mes heeft geworpen. Te Hoensbroek zijn drie leden een gezin: 2 zusters en een broer, tie lijkertijd in ondertrouw opgenomen, zullen over 14 dagen op denzelfden in den echt worden verbonden.

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 2