Op elke wond Purol BIJVOEGSEL VAN DE GOESCHE COUBANT Een lange winter te verwachten? Film* Varia Voor de Huisvrouw. VAN VRIJDAG 10 OCTOBER 1930 (Van onzen weerkundigen medewerker) De voorspelling van de weeragesteldv heid gedurende een bepaald seizoen, is van net grootste belang voor alle takken van 1 ïandei en undiustr.e. Toen korten tijd geleden vanuit Duitschland de voorspel ling kwam, dat de winter dit jaar reeds vroegtijdig zou inzetten, kon men met recht beweren, dat het instituut, dat tot deze publicatie overging, een even ge wichtige als gevaarlijke schrede heeft ondernomen. Zij moet daarmede rekening houden, dat tailooze bedrijven op zulk een voorspeiling maatregelen voor den aan staanden winter baseeren. Zoo speelt b.v, bij de aardappelvoorziening van d'e groote steden, de aajd en de lengte van een win ter een groote rol. Ook voor de kolenvcr- zorging en voor de aannemers van bouw werken is dit vraagstuk van doorslaande beteekenis. Een vroege winter betee ken t, dat in October reeds krachtige nacht vorsten optreden en dat November reedis periodes van dagvorst en zelfs van sneeuw val kent. Verleden jaar heerschte er b.v. tegen midden October een zomersche temperatuur, zoodat alleen de nachten ons erop opmerkzaam maakten, dat het eigenlijk reeds herfst was. Eerst in N o vember 1929 trad er hier en daar nacht vorst op en in de tweede helft van De cember kwam de dagvorst, die echter in het geheel niet „streng" te noemen was Sneeuw viel er eerst kort voor Kerstmis. Verleden jaar hadden wij dus te doen met een ongewoon late en buitendien nog zeer zachte winter. Wat hebben wij nu dit jaar te verwach ten? Wij stellen voorop, dat de meteoro logische inrichtingen niet in staat zijn een vaste voorspelling te doen betreffende het algemeen© verloop of de bijzondere kenmerken van den aanstaanden winter daar zulk een prognose, zelfs bij den te geawoordigen stand der wetenschap niet genoeg zekerheid biedt. Het reeds genoemde instituut, diat spe ciaal is ingericht op het doen van onder zoekingen op het gebied van seizoens voor spelling en, steunt bij haar hierboven gepubliceerde voorspelling op statistische ervaringen. Men heoft een groot aantal regels opgesteld, die wel degelijk steek houdend kunnen zijn, diodh die in geen. geval e_m positieve voorspelling; kunnen vormen. In onze streken is zulk een sei- zioens-weervoorspelling wegens het kli maat a! bijzonder moeilijk door te' voeren, zoo niet onmogelijk. In de meeste andere werelddeelen kan men d!e weersgesteld heid mfet vrij groote zekerheid voorspel len. De onmetelijke woestijnen van Afri ka b.v. vormen een gelijkmatig verhitte vlakte, waar de sterk verwarmde 'lucht opstijgt, zoodat iedere vorming of op- cenhocping van waterdamp wordt verhin- lerd en dis wolken langs bepaalde lucht wegen afdrijven. Op deze wijze worden de bekende regelmatig terugkeerende pas saten en moessons gevormd. Met haast absolute zekerheid kan men in deze stre den reeds maanden van te voren dlem dag vaststellen, waarop- het weer een veran dering ondergaat. Deze mogelijkheid be staat voor Nederland niet. Zelfs het ge- egeide heen- en terugstrpomen der koudie ichtmassa's over het poolgebied wordit jig door meteorologische storende vfer- hijnselen onderbroken, daar ons lamjd ist in het randgebied van deze Lucht- L'ssa's is gelegen. Zeifis in de tijden, aarin in andere Europeesche landen een ijwel absoluut gelijkmatige temperatuur erscht, is ons land de kampplaats van rschillende weersinvloeden. Daarom is ;t voor onze meteorologen een on- ogelijke zaak, over het komende half- ar nu reeds gedetailleerde weersvoor- ellingen te doen. Hoogstens kunnen zij tendenz van dén winteraanleiding van m statistische regels lajangleven. Dezte gels nu geven aan, dat een vroege winter ordt voorafgegaan door een koude herfst ar de wetenschappelijk-meteoro logische vinter eerst op den len December in gaat. Wat betreft de eigenlijke kern van den winter luiden de berichten, welke op firond van de statistische ervaringen wer- ien opgesteld over het algemeen heel g eruststellend. De hiervoor geldende regel eeft aan, dat een winter, welke reedis enbaar wordt in het laatste gedeelte van et officieele herfstseizoen, gedurende idle atste wintermaanden niet in hevigheid gestrengheid toeneemt, doch juist '.andeweg verzwakt. Met deze maanden 'doelt men het laatste gedeelte van Jan. de maand Febr- Dit was b.v. het geval het jaar 1925-1926, waarin de winter November en December zijn grootste vigheidsgraad bereikte, zoodat in Jan. Febr- nog slechts zoo nu en dan een beduidend1 vorstje optrad. De daarop Ogende winter, in het jaar 1926-1927 •ïrliep even kalm en gematigd als zijn »organger. De winter van 1927-1928 ken- erkte zich door strenge vorst in de twee de helft van November en December, ter wijl Januari en Februari weer gematigde wintermaanden waren. In 1928-1929 daar entegen traden geheei andere verschijn selen op: tot midden December was de winter zeer gematigd dan zette plot seling Je koude met verdriedubbelde he vigheid in, zoodat hier gedurende de maan den Januari en Februari een ware pooi- koucle heerschte. Kortom deze win lei» kreeg den welverdienden r,o2p de koud ste te zijm, welke men sedert de vorige eeuw had meegemaakt. Daar deze winter reeds vroeg heeft ingezet, kaïn man ook nu met groote waarschijnlijkheid rekenen op een zachte, in ieder geval gematigde winter, speciaal met betrekking tot Jan. en Febr- De mogelijkheid van een pool- winter ais wij in het jaar 1929 medemaak- ten is wel zeer klein, daar abnormale strenge winters elkaar bijna nooit direct of met korte tussche-npoozen opvolgen. Weliswaar heeft men op een zeer strenge winter wel eens een koude, in ieder geval veel minier strenge winter kunnen waar nemen, doch voor een dergelijke veron derstel ling zijn ditmaal geen kern teek en en voorhanden. Wij kunnen dus m|-t vrij groote zekerheid rekenen op een zachte winter, temeer daar de herfst reeds vrij koud heeft ingezet, hetgeen een bevesti ging is, van onze hierboven 'vermelde theorie. DE NATUUR IS EEN ONBETROUWBAAR FABRIKANT VAN LEVERTRAAN want 't is gebleken, dat haar levertraan- produktie sterke verschillen oplevert in vitaminengehalte Om U te vrijwaren tegen het risico van vitaminen-arme en daardoor grootendeels onwerkzame lever traan koope men uitsluitend JECOVITOL „BROCAPHARM" LEVERTRAAN door een Nederlandsch Hoog leeraar in de Gezondheidsleer, Prof. L. K. Wolff te Utrecht, „geijkt" (d.i. gewaar merkt) als bevattend ten minste: 50 eenheden vitamine A. ajo eenheden vitamine D. verkrijgbaar tegen slechts 1.— p. flesch bij alle Apothekers en Drogisten. BESTELBON voor 1 flesch Jecovitol „Brocapharm" Apoth. aan y Drog. tc leveren aan Mevr. - tegen ƒ1.p. flesch te Dit biljet invullen voor spoedlevering. Een kleine zuidelijke schoonheid We beleven het in den laatsten tijd telkens, dat door de sprekende films plotseling ©en actrice of een acteur naar voren komt in een tempo, dat vroeger on gehoord zou zijn. Het aantal nieuwe na men, dat we tegenwoordig in de film industrie tegenkomen is grooter dan ooit en hoewel het „.sterren-systeem" voior- loopig wel gehandhaafd zal blijven.... cön groot aantal van de nieuwe krachten komt toch met een vaart naar voren en verovert de belangstelling. Tot de actrices, die vrijwel met één ilag omhoog klommen behoort zonder twijfel de jeugdige Metro Goldwyn Mayer-artisie Dorothy Jordan. De laatste berichten over haar vertel len, dat ze nog steeds homdejrid pond weegt, dat ze ongeveer 1 meter 60 klein is en nog steeds niet het £igenaar4igle zacht-zangerige accent verloren heeft van de Zuidelijke1 stad, waar zij twintig jaar geleden geboren werd. Verder noemt men haar nog steeds algemeen, „(een lief kind" en er verschijnt 'Miina gfeen fotoi van Dorothy zonder de toevoeging: „een, kleine Zuidelijke schoonheid". Dorothy Jordan trad voor het eerst in een film op, tesamen met Douglas Fair banks en Mary Pickford. Zij had de rol van Bianca in de Getemde Feeks. Een week nadat deze film uitgebracht was had het pittige meisje reeds een contract met de Metro-. Men zette haar onmiddellijk aan het werk en.... zonder rust werkte zij vijf films achter elkaar af. Driemaal ach tereen was de kleine Dorothy „leading lady" voor niemand minder dan Ramom Novarro: De vaandrig van den Keizfer, Studentenliefde en De zanger van Sevilla. Het is te begrijpen, dfat zij door deze keuze ineens in het middenpunt der be langstelling stond, want het gebeurt niet iederen dag, dat een onbekend' actricetje driemaal achter elkaar naast een der aller grootsten uit Filmland wordt gezet. De Fransche Minister van Luchtvaart, Laurent Eynac, bracht een bezoek aan het terrein van de ramp van de R 101 te Beauvais, waar het luchtschip neerstortte. De Minister bij de wrakstukken. Miss Jordan zou, nadat zij verschillen de scholen door loepen had, naar dé South western University gaan, maar ze vond het aardiger en beter om maar naar New York te trekken en zich daar te laten in schrijven als leerlinge van een groote too- neeischool. Tegelijkertijd .begon zij haar brood te verdienen door in het koor van de „Garrick Gaieties" mee te zingen en daarna verhuisde zij naar het Guild Thea- tra. Een paar bede kleine rolletjes... een paar grootere... toen ineens een hoofdrol in de musical comedy „Twinkle, Twin kle". Haar optreden werd een succes en meer hoofdrollen volgden. Toen kwam de trek van tooneeiartisten naar Hollywood. De sprekende film zou. naar zij meenden, allen wel een prachtige positie brengen. Ook Dorothy ging. Hee- lemaal alleen, zonder relaties, maar met veel moed. De geschiedenis herhaalde zich. Een paar kleine rolletjes, toen een grootere in „Black Magie", daarna volg de een bezoek aan de studio's van United Artists en zonder eenige moeite kreeg zij daar een kans. Douglas Fairbanks gaf haar de hierboven genoemde rol van Bi anca, prees haar eenige malen, noemde haar naam, zei, dat het z-oo'n „lief meisje' was en zoo drong het tot de filmwereld door, dat Fairbanks, wat men noemt „een ontdekking gedaan had". Niets stimuleert Hollywood zoozeer als het bericht, dat er een mogelijke nieuwe ster ontdekt is. Metro Goldwyn was er het eerst bij om eenige filmtests van het meisje te maken en voordat Miss Jordan realiseerde, wat er allemaal zoo snel gebeurde, was haar mooie contract met de Metro geteekend. Het gaat heusch gauw in Filmland..... als het maar meeloopt. DE VLEK, DIE ALCES BEDEFRT, door Marjoiijn. Hoe dikwijls wordt een japon, een ta fellaken of een tafel bedorven door een leelijke vlek, terwijl het voorwerp er overigens nog als nieuw uitziet. En hels ergste is, dat er altijd wel eens vlekken gemaakt worden, hoe voorzichtig men ook is- Het gaat er d|us ofm, diefce vlekken te verwijderen zonder biet voorwerp 'te/ beschadigen. In ieder geval moeten wij vooraf te weten zien te komen, waardoor de vlek is veroorzaakt, terwijl ook reke ning moet worden gehouden met den aard van het voorwerp. Men krijgt de vlek ken het beste weg, door ze dadelijk te gaan behandelen. Probeer e(erst qp een klein stukje, dat niet in het oog valt, of het te gebruiken reinigingsmiddel niet op zichzelf schadelijk is. Ook zlptte men alle bemoodigde artikelen dicht bij de hand, <*m het verwijderen van de vlek zoo snel mogelijk te1 kunnen uitvoeren, waarvan voor een groot deel het succes fhangt. Bij het verwijderen van vlekken door middel van een vluchtige vloeistof: ben zine, methyaicohol,, terpentijn of het beste van alles tetrachloor koolstof, wordt onder de vlek een schoone, witte doek ge houden, terwijl zoo min mogelijk van hel vocht gebruikt wordt om het vormen van een kring om de vlek te voorkomen. Soms kan men ook het goed over een kom hou den en het vocht er doorheen, gïisten, waarna de natte plek van buiten naar bin nen gedroogd v^ordt met een sehoomen, witten doek. Bleekmiddelen kunnen alleen gebruikt worden op wit goed en moeten goed' uit- gewasscheo worden, omdat zij andérs het goed aantasten. Men kan beter een, z wakke oplossing vele malen gebruiken, dan één maal een sterke oplossing. Zuren tasten katoen, linnen en kunstzijde aan, basen zijn slecht voor wol en andere dierlijke producten. Benzine moet nooit gebruikt worden bij vuur of in een te sferk verwarmde kamer met het oog op brandgevaar. Zoo mogelijk gaat men ervoor in de open lucht, buiten de zon. Slechte kwaliteiten laten olievlekken achter, en dan is het aan te bevelen, iets meer uit te gevon en te- trachioorkoolstof te nemen, dat niet ont vlambaar is en sioms nog meer effect heeft. Deze week en de volgende geven wij en kele middelen om speciale vlekken te verwijderen. Men kan ze uitknippen en bewaren! Ditmaal enkele voorschriften voor het verwijderen van vlekken op klee- ren enz. Zuren: een zwakke oplossing van am monia en naspoelen met water. Bloed: uitspoelen met koud water zoo noodig met Wat zout. Kaarsvet: afkrabben met de achterkant van een mes, een stuk schoon vloeipapier eronder, wat krijt op de1 viék, daarna weer schoon vloei eroverheen en vervolgens uitstrijken met een niet te heet} s|trijll< ijzer. Chocola: dadelijk uitwasschen met kot water. Levertraan: tetrachloorkoolstof gebn11' ken en dadelijk daarna in warm zeepsc'P uitwasschen. Ais men het goed gewoc in de wasch geeft, is> de vlek er ncx1 meer uit te krijgen. Koffieuitwasschen met koud wat! en dadelijk in de wasch doen. Op od waschbaar goed: glycerine', die met en zacht, wit lapje wordt uitgewreven daarna met methylalcohol wordt verwp derd. CopieerpotloodMethylalcohol. Wordt vervolgd,. ZOETE EN ZOUTE SANDWICHES. Sandwiches zijn het heele jaar populair, zij kunnen een groot ven in drukke dagen, wanneer wij weim^ tijd hebben voor het klaarmaken van etsr1, zooais bij een verhuizing of groote schoor" maak, terwijl zij ook op picnics en avond" jes altijd weer succes hebben. Telke^ zien wij weer wat nieuws op dit gebied- Enkele wenken, die voor alle ^soortcj1 sandwiches gelden laten wij hier (volge!?- A i jaar dlof gemak g<?~ Het brood bruin of ^wit naar keuzo moet ongeveer 24 uur pud zijn en ge lijkmatig gebakken zonder groote gaten. De sneedjes moeien dun zijn cn het is beter de korst er pas af te snijden ais de sandwich kiaar is, omdat dlan de schotel er netter uitziet. De groott)e> hangt ^f van het speciale doel, waarvoor men du sandwiches maakt, of ze bestemd zijn om een maaltijd te vervangen op een picnic, of dat ze op een avondje geserveerd! w or den. De boter wordt eerst tot room ge roerd en er dan opgesmeerd'. VVerdcir neemt men tegenwoordig nooit meer plak jes vle^sch, ham, onz„ omdat die Lastig zijn bij het eten. De vulling wordt dus eerst goed fijngesneden of gehakt. Sandwiches, die iin de eerste plaats voedzaam moeien zijn, worden belegd1 met fijngesneden koud vieesch, waaraan eeni ge smaak wordt gegeven door peper en zout en desgewenscht een pikante sauis. Goedkoop en smakelijk is ook kjalfs- lever, vermengd met een weinig ham of spek; de lever dient niet te hard' gekookt te worden en voor liet gemakkelijker smeren kan men er wat boter bij doen en natuurlijk peper en zout. Een voedzame warme sandwich kan gemaakt wordeiri van geroosterd brood met vleeseih of kip en wat ham, waarbij een paar blaadjes sla zijn gevoegd. Lichtere sandwiches zuilen over het algemeen ook kleiner zijn; een smake lijke vulling is paté defoie gras met kleine stukjes truffel. Inplaats van sneedjes brood worden ook wei lange, smalle broodjes genomen van ongeveer 8 c.M, lengte. Een combinatie van garnalen en hardgekookte eieren (fijngemaakt en voor het beter smeren vermengd met wat bo ter en melk) met peper en zout zal ook wel succes hebben. Minder bekend zijn dé zoete sand wiches, waarvoor men het beste de boven genoemde broodjes kan gebruiken, die van binnen eerst wat uitgehold worden en daarna opgevuld met speciale jam, die men tevoren gemaakt heeft, zoodat bij onverwacht bezoejk deze sandwiches in een oogenblik klaar zijn. Ananas-sandwi ches maakt men van fijngesneden en -ge wreven schijfjes ananas, die men in blik geconserveerd overal kan krijgen; er kun nen wat fijngemaakte zoete amandelen doorgemengd worden. Fijngemaakte rijpe vijgen kunnen met een beetje water tot een dikke brij gekookt worden. Er wor den ©en paar druppeltjes citroensap en fijngemaakte noten doorgemengd. Zoo kan men hier gemakkelijk zelf wat origineels bedenken, want zoete sandwiches zijn fiog niet zoo 'algemeien. Heeft men echter den tijd, daf verdient het aanbeveling, naast zoete ook zoute sandwiches te serveeren en bij de keuze van dranken rekening te houden met het soort sandwiches, evenals men daarop let bij eiken anderen schotel. WATERSTOFPEROXYDE. Wat men er mee doen kan. De welbekende vloeistof is bij alle apothekers en drogisten verkrijgbaar en kan voor verschillende doeleinden worden gebruikt, niet in dc laatste plaats als schoonheidsmiddel. Wij geven hier en kele gebruiksaanwijzigingen. Steken van insecten worden dadelijk behandeld met een dotje watten, gedrenkt in waterstofperoxyde. Als men een dag naar buiten gaat, neme men een klein fleschje ervan mee; het mag niet geh^l gevuld zijn, omdat de vloeistof Jamp afgeeft. Overtollige haren worden een watje gedrenkt in waterstofpc oxyde, natge maakt, waarna m--41 "9e vloeistof qp de huid laat d-rogen. Hierdoor worden de haren —oreerst lichter van 'kleur en daatf- .iwr minder zfichtbaar, terwijl op den duur ook de haarwortels worden aange tast en de haren uitvallen. Sproeten worden dagelijks met peroxy- de aangestipt en bleeken na verloop van tijd op. Verbrande huid. Hiervoor wlaschf men het gezicht twee of driemaal, daags af met ©en oplossing van één deel peroxydé op zes deelen water. Vergroote poriën. Na het uitdrukken van vetwormpjes stipt men de plaats aan met onverdunde waterstofperoxyde, om dat dan dé poriën het beste gesloten worden. Als uw huid gevoelig is wat blijkt uit een tintelend gevoel na het toe dienen van onverdunde peroxyde moet gij een verdunde oplossing gebruiken. Vuile handen als gevolg van het schoon maken van groente; tracht men eerst te reinigen met citroen&ap; als dat niet gaat, met ©en mengsel van gelijke deelen ci troensap en waterstofperoxyde. Wan neer ook dat niet helpt, wordt in het meng sel puimsteenpoeder gedaan. De hu'.d wordt door dé peroxyde sterk uitge droogd, wat men na het verwijdieren der vlekken goed moet maken door dé han den in te wrijven met olijfolie of vet. Nagelriemen worden vrij van doode

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 1