Bieten rooien ProViDcieoieuWs Uit den Westhoek. Sport. Stadsnieuws D'r naast. De hotel-restaurant- en café-houders hier te lande zijn vereenïgd in een vereeniging die den naam „Horecaf" draagt. Daar is natuurlijk niets tegen. Dezer dagen organiseerde „Horecaf" in Den Haag een zeer interessante tentoonstelling. Daar is niets tegen. De tentoonstelling was gevat in een omlijsting van lunches, diners, feesten. Niets tegen. Ook hotel-restaurant- en café-hou ders moeten zoo nu en dan eens een pretje hebben. Daar zullen we het allen wel over eens zijn. Tijdens een van die feestmaaltijden hebben de leden van „Horecaf" echter een telegram van deelneming naar En geland gezonden in verband met de ramp van het luchtschip R 101. Daar nu was wel wat tegen. Men kan nog zoo van iets onder den indruk zijn: als men tesaam zit aan een vroolijke disch geeft het geen pas rouwbeklag uit te wisselen. De „Horecaf"-menschen hebben het natuurlijk goed bedoeld. Maar't was er naast. aardappelen rooien en andere land arbeid, veroorzaken kloven in de handen en maakt ze ruw en pijnlijk. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, 60 en 90 ct. Purol men, achtte men het niet noodig er meer zorg aan te besteden, ook al werd ons afzetgebied er door in ge vaar gebracht. Zooals bij alle verbeteringen doen zich bij het aanbrengen er van ver schillende moeilijkheden voor. Zoo blijkt reeds duidelijk dat niet iedere teler van uien er op is ingericht om zijn product vlug en deugdelijk in or de te maken en dus bij de aflevering moeilijkheden worden ondervonden, terwijl ook het Uitvoer Controle Bu reau, aan wie de uitvoering van de controle is opgedragen, door het groot aantal laadplaatsen niet steeds kan voldoen aan den wensch van den handel, dat overal controleurs aanwe zig zijn, zoodat zonder eenïg opont houd kan worden verladen. Zoo zijn er tal van moeilijkheden, die nu eenmaal een gevolg zijn van het feit dat er een uitvoercontrole is ingesteld, die bepaalde misstanden uit den weg wil ruimen. Op een vergadering van belangheb bende organisaties, bijeengeroepen door de Provinciale Commissie uit de Veilingen in Zeeland, zijn deze moei lijkheden onder het oog gezien en al gemeen was men van oordeel, dat al leen centralisatie van de sorteering en den handel kan leiden tot wegne ming van de bezwaren en een deugde lijke controle mogelijk maakt zonder dat de handel er door belemmerd wordt. Wanneer iedere teler met behulp van een primitief werktuig de z.g. hor of met de hand moet sorteeren en op alle mogelijke plaatsen uien worden verladen, zal de genomen maatregel niet aan de verwachting beantwoorden. Wel kan dat het geval zijn, wanneer onder leiding van de veilingen, land- bouwvereenigïngen en in sommige stre ken ook onder leiding van de hande laren flinke sorteergelegenheden in het leven worden geroepen, waar vlug en deugdelijk het product in orde wordt gemaakt en de handel in massa en be trouwbaar kan koopen zonder dat al lerlei tusschenpersonen noodig zijn. Duidelijk blijkt dat de tijd is aan gebroken, dat er wat meer samenwer king komt tusschen de telers teneinde weg te nemen het verschil dat er be staat tusschen wat den handel vraagt en wat den teler aanbiedt. Wanneer men werkelijk een vereen voudiging van den handel wil en een hooger bedrag van de uiteindelijkcn prijs, zal de oogst door den teler tot een beter handelsproduct moeten wor den verwerkt en ook de ervaring in andere landen heeft geleerd, dat er dan meer onderling samengewerkt moet worden als tot nu toe het ge val is. Reeds gingen verschillende veilin gen, landbouwvereenigingen en han delaren tot het inrichten van sorteer gelegenheden over en het is nu aan de telers van uien, die plannen te steunen en niet langer een afwach tende houding aan te nemen. Het gaat hier niet om een proefne ming, maar om de zoo spoedig moge lijke doorvoering van een systeem, dat de meeste kans biedt het bestaande afzetgebied te behouden en zoo mo gelijk uit te breiden. Op bovengenoemde vergadering werd besloten maandelijks bijeen te komen ter bespreking van de bezwaren die worden ondervonden, teneinde bij de oplossing er van zooveel mogelijk den zelfden weg te volgen. LUCHTVAART. De R 101. Nog één der gewonden over leden; de plechtigheden in Engeland. De hulp-machinist van de veronge lukte R 101, Church, die tot de zwaar gewonden behoorde, is Woensdag in het ziekenhuis te Beauvais overleden. Er zijn nu nog 3 zwaar gewonden in behandeling, wier toestand ook kri tiek is. De lijkschouwer van de City of Londen, heeft Woensdagmorgen het formeele onderzoek geopend, maar on middellijk weer geschorst met de me- dedeeling, dat het departement van luchtvaart een apart Hof van onder zoek zal instellen. Dit wordt echter pas geopend, nadat een opvolger voor minister Thomson zal benoemd zijn. In de doodenhal van Westminster zijn 12 lijken door de nagelaten be trekkingen herkend, aan de hand van allerlei kleine persoonlijke bezittingen. Geïdentificeerd werden op deze wijze Sir Sefton Brancker, de commandant van het luchtschip, It. Irwïn, de con structeur Rïckmond en de meteoro loog Geblett, benevens een aantal an deren. De overbrenging van de lijk kisten zou heden (Vrijdag) in den vroegen ochtend plaats hebben. De stad Bedford zal Zaterdag een alge- meenen rouwdag houden. Bij het Mi nisterie van Luchtvaart is een groot aantal aanvragen voor toegangskaar ten voor de plechtigheid in Sint Paul's Kathedraal binnengekomen. Deze rouwdienst zal per radio yoor geheel Engeland en de Dominions worden uitgezonden. De drie lichtgewonden, die den over tocht aan boord van de kruiser „Tem pest" hebben medegemaakt, zijn te Cardington aangekomen. Amerikaansche vlieger-salarissen.. Onze piloten hebben het beter. De afdeeling voor luchtvaart van het Amerikaansche Handelsdeparte ment heeft kort geleden een onderzoek ingesteld naar de salarissen die de vliegtuigbestuurders der verschillende Amerikaansche luchtvaart-maatschap pijen verdienen. Daaruit bleek, dat het doorsnee salaris van een verkeersvlieger gedu rende het jaar 1 Juli 1929'30 Juni 1930 slechts 189 dollar per maand be droeg. Hierbij kwamen dan nog de vlieggelden volgens de kilometerbasis die gemiddeld 5 Amerikaansche cen ten per mijl voor de dagvluchten en 10 Amerikaansche centen per mijl voor de nachtvluchten bedragen, zoodat de gemiddelde totaal-verdiensten van een vlieger 550 dollar per maand beliepen. De monteurs, belioorende tot het niet vliegende personeel, verdienden ge middeld 157 dollar per maand. Het hoogste inkomen verdient een nacht vlieger der Boeing luchtvaartmaat schappij met 850 dollar. Sedert de groote beurskrach echter en door den achteruitgang der algemeene welvaart, zijn in den loop van dit jaar bij ver schillende luchtvaartondernemingen de salarissen der vliegers met 25 pet. ver laagd. Als men bedenkt dat in Ame rika de levensstandaard zooveel hoo ger is dan in ons land, waar de ver keersvliegers volgens de huidige rege ling van f6000 tot f12.500 per jaar verdienen, dan zijn de Amerikaansche vliegers er toch heel wat slechter aan toe dan hun Hollandsche collega's. En toch hebben onze piloten ge staakt, in verband met hun salarissen. Kingsford Smith. Naar Australië vertrokken. De vlieger Kingsford Smith is gister middag uit Heston, in Middlesex (En geland), naar Australië vertrokken. Zijn toestel heet Zuiderkruis Junior. Hij vliegt alleen en zal een poging doen, om het record van Hinckler te verbeteren. De kerk te Nisse Steun aan de kerk. Op de staatsbegrooting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, is een post van f6000 uitgetrokken voor de Ned. Herv. Kerk te Nisse. Ter toe lichting wordt hierbij opgemerkt: Voor de restauratie van dit monument werd indertijd een Rijkssubsidie in uitzicht gesteld van in totaal f55.850, waarvan de uitbetaling over een groot aantal dienstjaren (1921 tot en met 1927) verdeeld is. Ten gevolge daarvan heeft de kerkvoogdij een renteverlies van ongeveer f 10.000 geleden. Ook ove rigens is ten gevolge van deze kost bare restauratie het kerkbestuur in financieele moeilijkheden geraakt. Ten einde het daarin eenigermate tegemoet te komen, stelt de ondergeteekende voor het Rijkssubsidie alsnog met f6000 te verhoogen, welk bedrag hier bij wordt uitgetrokken. Hoog bezoek Belangstelling in oesters. De regent van Bankalon (eiland Ma- doera) de heer Tjakraning, vergezeld van zijn mentor, Mr. Cohen, bezocht deze week verschillende oesterpercee- len in de Zandkreek en Oosterschelde. De Regent, in wiens ressort de eenïge streek in onzen Archipel is waar de oesterteelt, zij 't dan nog op kleine schaal, gedeeltelijk kunstmatig wordt uitgeoefend (men gebruikt er ook pan nen als collecteurs), koestert het voor nemen de teelt van gemelde schelp dieren intensiever op zijn eiland ter hand te laten nemen, waarbij de me thode van de Zeeuwsche kweekers hem als richtsnoer zal dienen. De tocht werd gemaakt met de motor boot van de firma C. L. de Meule- meester en Co. te yerseke. Gemeenteraad van Kloetinge. Zorg voor de werkloozen; de gem.-begrooting aangenomen. De gemeenteraad van Kloetinge ver gaderde Donderdag. Van Ged. Staten was o.a. ingekomen goedkeuring van het raadsbesluit tot aanvaarding der schenking van 35 stoelen voor de mu ziektent. De raad besloot de gemeente geen lid te laten worden van de ver eeniging voor geesteszieken. Ged. Staten hadden te kennen ge geven dat op de begrooting voor 1931 geen post mag voorkomen voor steun aan werkloozen, behoudens in geval van werkloosheid, die het gevolg is van economische crisis, rampen en der gelijke. De voorzitter deelde mede, dat dit tot gevolg heeft dat de aanvanke lijk uitgetrokken post op de aangebo den gem.-begrooting zal dienen te wor den geschrapt en dat de zorg voor de gewone werkloosheid een taak is van de in deze gemeente gevestigde instellingen van weldadigheid. Besloten werd aan de Pomologische vereeniging voor haren tuinbouwcur- sus een schoollokaal beschikbaar te stellen tegen een vergoeding van f5 per seizoen. Vastgesteld werd een nieu we leges-verordening, die 1 Jan. a.s. van kracht zal worden. Vervolgens werd een aanvang ge maakt met de behandeling van de ge meente-begrooting. De heer De Rijk hield algemeene beschouwingen, waar in hij met leedwezen constateerde dat B. en W. de voor de werkloozenuitkee- ring op de begrooting geplaatste post, hebben afgevoerd. Voorts wenscht hij dat bij eventuee- le gladheid van wegen, hieraan ten zeerste aandacht wordt geschonken. De post" onderhoud van wandel plaatsen en plantsoenen acht spr. te laag uitgetrokken, spr. vindt dat te weinig aandacht wordt geschonken aan onderhoud van het Marktveld. Gaarne zou hij iets vernemen om trent de plannen betreffende den aan- gekochten grond. Ook heeft het zijn aandacht getrok ken, dat voor schoolfeestjes en reis jes voor 1931 geen post op de begroo ting staat. Gaarne zou hij hieromtrent inlichtingen ontvangen. De voorzitter antwoordt den heer De Rijk, dat Ged. Staten inzake het werkloozen-vraagstuk handelen naar aanleiding van een uitspraak van de Kroon en hij gelooft dat indien de Raad toch een post op de begrooting zou plaatsen, Ged. Staten deze niet zouden goedkeuren. Volgens die uit spraak behoort de werkverschaffing aan werkloozen, die niet het gevolg is van een economïschen crisis of ramp, tot de taak van het Burgerlijk Armbestuur in deze gemeente en hij gelooft zeker, dat het Burgerlijk Arm bestuur in voorkomende gevallen deze taak naar behooren zal verrichten. De heer van Liere wijst er .op, dat wel een post op de begrooting mag voorkomen, doch dat dan aangetoond moet worden dat de werkloosheid een gevolg is van een economïschen cri sis of ramp. De heer Straub is het met den heer De Rijk eens en acht het zeer zeker mogelijk dat er een crisis kan komen. De voorzitter zegt, dat de post voor onvoorziene uitgaven dan wat hooger uitgetrokken kan worden, dan kan men in voorkomende gevallen hiervan over schrijven. Naar aanleiding van de vraag be treffende den toestand van het Markt veld, zegt de voorzitter dat op hef oogenblik niet iets moois van het Marktveld is te maken. Eerst wanneer de aldaar staande boomen gerooid zijn kan daarmee een aanvang worden ge maakt, zulks is ook het plan van B. en W. Verder deelt hij mede, dat de boomen verleden week onderzocht zijn en dat hoewel enkele er van de iepen- ziekte hebben, dit jaar geen boomen aldaar gerooid zullen moeten worden. Wat den bouwgrond betreft, zegt spr., dat in een volgende vergadering voorstellen zullen worden ingediend. Hij deelt mede dat wellicht dezen win ter door het waterschap De Breede Watering bewesten Yerseke een aan vang zal worden gemaakt met het delf- werk aan de waterleiding, die aan dien grond grenst. Hij zegt toe, dat hij als bestuurslid van de Breede Wa tering zal trachten zooveel mogelijk werklieden uit deze gemeente aan ge noemd werk te doen werken, hetgeen wellicht de eventueele werkloosheid zal ten goede komen. Zulks wordt ten zeerste op prijs gesteld. Dit jaar is geen post voor school feestjes of reisjes uitgetrokken, om dat in 1931 geen feest zal plaats heb ben en dat de reisjes altijd door de kinderen zelf worden betaald. De heer Buitenhuis wenscht ook nog eenïge woorden te zeggen. Hij dankt B. en W. dat zij in de laatste 4 jaren oog hebben gehad voor de nooden en behoeften van deze gemeente en dat zij altijd medewerking hebben ver leend om die nooden en behoeften te gemoet te komen. Wat het werkloo- zenvraagstuk betreft is hij het voor een gedeelte met den heer De Rijk eens. Ook heeft z.i. de circulaire van Ged. Staten ook zijn goede zijde, n.l. dat het niet al te gemakkelijk wordt gemaakt om werkloozensteun te krij gen. Toch zou hij enkele posten als onderhoud van straten en plein, we gen en voetpaden, gladheid van we gen enz., wat hooger willen uittrekken opdat in voorkomende gevallen door werkloozen aan die straten enz. kan worden gewerkt en uit die posten kan worden betaald. Verder worden bij verschillende posten der begrooting inlichtingen gevraagd en door den voorzitter verstrekt. De heer Straub acht aansluiting van het gemeentehuis aan het telefoonnet niet noodig. De voorzitter en de heer De Rijk daarentegen pleiten voor aan sluiting. De betrekkelijke post blijft gehandhaafd met 4 tegen 3 stemmen. Bij het hoofdstuk gewoon lager on derwijs verzoekt de heer De Rijk B. en W. om eens aandacht te schenken aan het geneeskundig schooltoezicht en of het niet mogelijk is om dat ook in deze gemeente in te voeren. De post straten en pleinen wordt met f 300, wegen en voetpaden met f100 en gladheid van wegen met f100 verhoogd. Hierna wordt de begrooting met af gemeene stemmen vastgesteld op f62.021,77. Bij de rondvraag wijst de heer Straub er op, dat de klokjes van de straatlantaarns niet alle goed zijn. De heer De Rijk vraagt op den to ren een bliksemafleider te doen plaat sen. Spr. vraagt verder of de ver strekking van warme drank aan de schoolkinderen die 's middags op het dorp blijven, al afdoende is geregeld. De voorzitter antwoordt, dat alle be- noodïgdheden nog niet aanwezig zijn. Dan vraagt de heer De Rijk nog of het niet op den weg der gemeente ligt om de verschillende instellingen als Burgerlijk Armbestuur, Diaconie enz. te wijzen op de wenschelijkheid om eens met elkaar te confereeren om trent de a.s. verpachting, in verband met den crisistoestand. De voorzitter zegt, dat zulks z.i. niet op den weg der gemeente ligt, hoewel hij het van belang acht, dat dit vraagstuk door de instellingen eens goed bestudeerd wordt. De heer Eversdijk zegt, dat veelal de pachters de schuld zijn dat zij zulke hooge pachten moeten geven. Bij de vorige verpachting van de gron den van het burgerlijk armbestuur wa ren deze door genoemd bestuur ge schat. Bij de publieke verpachting (dit moet ingevolge voorschrift) werden sommen geboden, die ver boven het geschatte bedrag uitgingen. PROVINCIALE SNIPPERS. Woensdagavond reed een zoon van den landbouwer B. v. d. Dries te Heinkenszand, te paard huiswaarts. Vermoedelijk door de gladheid der keien kwam het dier in yolle galop te vallen, waardoor ook de berijder te gen de vlakte werd geworpen en wel zoodanig, dat deze zijn been brak. Het paard sprong op en holde huis waarts, doch de jongen werd in de naastbijzijnde woning gedragen. Na door Dr. Griep verbonden te zijn, werd hij naar zijn woning vervoerd. Zooals bekend, werd verleden jaar een proef genomen met het uit zaaien van Zeeuwsche oesters onder Oostmahorn, die toen verijdeld werd, door het vallen van mosselzaad. Bij een verleden week ingesteld onder zoek is nu gebleken, dat het mossel-J zaad opgegeten is door zee-sterren en dat de oesters nog leven. De groei in 1929 en '30 is zeer matig, de kwali teit niet bijzonder. Denkelijk is de proef hiermede afgeloopen. De Commissie uit den Kon. Ned. Brandweerbond heeft in haar rapport over de reorganisatie der brandweer te Middelburg, o.a. ook de betere wa tervoorziening behandeld en thans ko men B. en W. tot den raad met een voorstel dienaangaande, maar dit in verband met reeds eerder gemaakte plannen tot verbetering van de buizen der waterleiding. Het blijkt uit een en ander, dat verschillende verwijdin gen van de buizen zullen neerkomen op een uitgaaf van f 35.512,95, waarvan dan geacht moet worden, dat voor bluschwater speciaal f7508,90 zal worden bestemd. B. en W. verschil len in zoover met de commissie uit den Kon. Ned. Brandweerbond, dat Ged. Staten beslist tegen brandkranen bovengrondsch geplaatst zijn en dat zij een 12"-buis door een deel van de hoofdstraat niet noodig achten, doch de commissie acht dit wel noodig in verband met de wenschelijkheid o.a. voor het stadhuis, over voldoende wa ter te kunnen beschikken. In de Woensdag te Colijnsplaat gehouden vergadering van ingelanden van den Nieuw-Noord-Bevelandpolder is het verzoek van de P. Z. E. M. om kabels te mogen leggen in en door de dijken en wegen van den polder, toe gestaan. In Februari 1931 bestaat de stichting „Kinderzorg" te Middelburg 25 jaren. Plannen voor een feestelijke viering van dit jubileum zijn reeds bij het bestuur der stichting in bewerking. Benoemd. Aan de Chr. school voor U.L.O. alhier is benoemd tot 5e leerkracht mej. A. J. Cysouw te Fynaart. „Reading Goal". Een ballade van Leo van Br een. Het was een goede gedachte van onzen stadgenoot Leo van Breen in dezen tijd, nu enkele christelijke groepen voor de wederinvoering van de doodstraf ijveren, zijn onmiskenbaar talent te gast te laten gaan bij Oscar Wilde's baliade van Rea ding Goal. In deze ballade teekent Oscar Wilde, zooals wellicht bekend, de ver schrikkingen aan de doodstraf verbonden, op weergalooze wijze en voert 'hij een schoon dichterlijk, maar daarom niet min der overtuigend pleidooi voor de afschaf fing van een bestraffing in dezen Vorm. Oscar Wilde heeft als hoofdfiguur voor zijn ballade genomen een kerel, die zijn liefste gedood heeft, die opgesloten wordt in dezelfde gevangenis waar ook Wilde ondergebracht is, zoodat deze van nabij getuige wordt van de voltrekking der dood straf aan dezen mensch. Een bewerking van deze ballade stelt keer hooge eischen. Welnu aan \deze eisohen is Leo van Breen in alle omzich ten .tegemoet gekomen. De ballade-vorm getuigt van ©en knappe techniek, de in houd van een absoluut door dringen in de visie van Oscar Wilde. Dit werk van Leo van Breen zal men niet zonder groote ont roering kunnen lezen. Het is zeer verleidelijk om van de bal lade iets af te schrijven; plaatsgebrek staat ons zulks niet toe. Men schaffe zich „De ballade van Reading Goal'uitgegeven door de Uitgevers-maatschappij Hol land, en voorzien van een pakkend om slag, ontworpen door Leo van Breen, en uitgevoerd door den heer Zwaan te Wiï- helminadorp, zelf aan. Men kan een uur van pure schoonheid beleven. Kees Pruis. De volgende week Zaterdag treedt in de „Prins van Oranje" het ensemble Kees Pruis op. Deze bekende zanger zal zijn bekende liedjes zingen en zijn veel ge waardeerde aardige praatjes houden. Tot zijn ensemble beJhooren ook Piet Hesse, de voordrachtkunstenares Stella Seemer en Willem Siere, componist. Opgevoerd zal o.a. worden: „Een verlegen hu we ll jksc and idaat", blijspel in 1 bedrijf van Nemo. Landbouw-Bioscoop. Deze week wordt in de Landbodw- Bioscoop weer een voortreffelijke film vertoond, n.l.„De straat der zonde". Emil Jannings, de geweldige, speelt in dit dra ma uit het Londen sche misdadigersleven, de hoofdrol. Van het dak gevallen. Goed afgeloopen. Gistermorgen om half negen had de zoon van den loodgieter v. d1. Klooster het ongeluk van het dak van d(e Groote Ke^k te vallen op 'het circa 4 M. lager gelegen dak van de firma Kattenburg. Met zijn hoofd kwam hij op dit dak te recht om toen wleer op het pljm. 2 M« la-

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2