Voor Zelfscheerders Iraod en Tuinbouw Rechtszaken. PpoVlDeienieuvVs StadsnieuWsi Van Overal. zagvoerenden officier. Deze gaf toen last om met den grootsten spoed naar Cardington terug te keeren. Daar aan gekomen bleken er in deze ballons meer dan zestig kleine gaten geschuurd te zijn, waardoor het gas ontsnapt was. Enkel door het snelle handelen van Irwin, denzelfden commandant die nu omgekomen is en die toen heel wat ballast en twee ton zware olie overboord wierp, was het onheil dezen zomer voorkomen. Het blad oppert de onderstel/ing dat ook Zondag lekkage misschien de oorzaak geweest is. Na deze gebeurtenis is het luchtschip nog 45 voet langer gemaakt en men zag het algemeen voor het sterkste schip der wereld aan. En bovendien nog een verklaring uit den mond van Leech. Hij is onder den indruk, dat de staart van het luchtschip in het onge- reede geraakt is. Volgens hem was deze al gedeeltelijk van het schip ge scheiden voor het neerviel. Het droeg 25 ton aan brandstof en door de zwaar te van den regen werd dit een gevaar. De „Matin" verneemt uit Berlijn, dat men in deskundige kringen daar ter stede gelooft, dat de Engelschen onvoldoende technische kennis beza ten en ervaring misten. Men onder stelt, dat de R 101 in dezelfde om standigheden is vernield als de Zep pelin IV in 1908 en wel door ont ploffing van de gasreservoirs. Het luchtschip zou te zwaar zijn geweest en van verkeerde afmetingen De slachtoffers naar Engeland. Gistermiddag kort na twaalf uur zijn de lijkkisten, die de stoffelijke resten der slachtoffers van het ongeluk met de R 101 bevatten, uit het stadhuis naar het station van Bauvais overge bracht, waar vandaan om kwart over één een trein naar Boulogne is ver trokken. Het was tamelijk goed weer, toen de eerste kisten op affuiten ge plaatst, weggereden werden. Fransche troepen van de luchtvaart bewezen mi litaire eer en gedurende den geheelen tocht klonk dof tromgeroffel. Onmid dellijk achter de laatste kist liepen de drie geredden, Leech, Binks en Bell, die uit het ziekenhuis te Bauvais als genezen ontslagen waren en daar achter Lord Tyrrell, de Engelsche am bassadeur te Parijs met Tardïeu, Mon tague, den Engelschen onder-secreta ris van luchtvaart, met Laurent Eynac, den Franschen minister van lucht vaart, en daarachter tal van officie ren, deskundigen enz. van de Fran sche en Engelsche luchtvaartdeparte- menten en een peloton cavallerie tof slot. Aan het station overhandigde Lord Tyrrell aan Tardieu een per soonlijken brief van den Engelschen Koning, waarin dank gebracht werd aan de Fransche regeering en hef Fransche volk voor de betoonde hulp en het meegevoel en daarna zette de extra-trein zich in beweging. Om on geveer half vijf is hij te Boulogne aangekomen. Hier werden de kisten met groote piëteit aan boord van de torpedobooten Tribune en Tempest ge bracht, die in de haven gereed lagen. De torpedobootjagers zijn na een moeilijken overtocht gisteravond om 21.33 te Dover aangekomen. De kisten der slachtoffers zullen Vrijdag in de historische zaal van Westminster Hall opgesteld worden. Het vlieg-ongeluk bij Dresden. Aan boord van het bij Dresden ver ongelukte vliegtuig van Berlijn naar Weenen waren de bestuurder, de mon teur en zes passagiers, w.o. twee vrou wen. Zeven menschen waren op slag dood en een ernstig gewond, die op weg naar het ziekenhuis is bezweken. De machine was van het type Mes- serschmidt M 20 en kon 15 personen vervoeren. Sedert lang is dit type bij de Duitsche Lufthansa in dienst. Over de oorzaak van het ongeluk is op hef oogenblik nog niets te zeggen. Een commissie van onderzoek uit Berlijn is per vliegtuig naar Dresden ver trokken. Het toestel is volkomen ver nield, maar niet verbrand. Het vliegtuig was bezig de gebrui kelijke bocht vóór de landing te ma ken. De weersomstandigheden kunnen de oorzaak van het ongeluk niet zijn, daar het zicht 10 K.M. was en de wolken 600 M. hoog waren. De Lufthansa had het toestel pas eenige dagen geleden van de fabriek overgenomen. Zeer tragisch is de dood van den passagier dr. Kühnel. Hij was voorzit ter van den Oostenrïjkschen auteurs- bond. Oorspronkelijk zou hij Dinsdag naar Weenen gaan, doch op zijn ver zoek was zijn biljet tegen Maandag uitgeschreven. De overige slachtoffers waren: pi loot Pust, monteur Lange, reizigers: Blackwell (naar Praag), Foeldes (naar Weenen), Knïttel (employé der Luft hansa), mevr. Grafe, echtgenoote van den leider der Lufthansa in Sofia, en mej. Blümel (naar Dresden). Omtrent het verloop van het onge- Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeepen; dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. luk wordt gemeld, dat het vliegtuig in een lichte bocht reeds wilde gaan dalen, toen een sterke rukwind het toestel met den linkervleugel omhoog sloeg. De machine kantelde twee maal zijdelings, de vleugel knapte af en de romp viel loodrecht naar beneden. Zij kwam terecht op een zes meter hooge met boomen begroeide helling. De mo tor drong diep den grond in en de cockpitt werd geheel ingedrukt. De acht inzittenden waren op slag dood. De fauteuils waren uit de cabine ge slingerd en werden rondom het ver nielde toestel gevonden, evenals stuk ken metaal, stukken van den propel ler en motoronderdeelen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Het door ooggetuigen geschetste ver loop van het ongeval is voor de des kundigen een novum, aangezien het wel nooit voorkomt, dat een verkeers- toestel zijdelings rondwentelt Noodtoestand in de Suikerindustrie. ngrijpende maatregelen voor de Dinteloord Het bestmur der Coöp. B. W. Suiker fabriek en Raffinaderij „Din teloor^" heeft een circulaire aan de leden deze» coöp. gericbt, waaraan wij bet volgende ontleenen U zult bekend zijn met bet feit, dat de suikerprijzen en die der pulp la^g zijn, maar de gevolgen daarvan in die betalings- mogeiijkheid voor de bieten, zullen u wel licht niet zoo duidelijk zijn. 1 We meeuen u daarvan niet onkundig te mogen laten. Werd in het vroege voorjaar 'bij een term ijnno teering dei* suiker van ongeveer f 12 nog verbetering verwacht, thans heb ben wij niet alleen te constateeren dat die verbetering is uitgebleven, mhar dat de noteering nog met ongeveer f 5 gedaald is. Bovendien is de pulp voor een behoor lijken prijs zeer moeilijk te verkoopen. Een gevolg van een en ander is dat de uit te keeren bietenprijs ook buitenge woon laag zal zijn, lager dan algemeen wordt vermoed. Het aanbrengen van bezuinigingen, gaat moeilijk. De arbeidsloonen zijn contrac tueel geregeld, de prijzen van de hiulpi- grondstoffen nog weinig gedaald. Daaraan is niets te doen. Waar nog wel wat uit te balen is zijn de algemeene onkosten en de salarissen der ambtenaren. Het bestuur besloot daarom afstand te doen van alle vergoedingen behalve reis- en verblijfkosten. Verder zal, op een kleine uitzondering na, bet wisseLend deel van bet salaris der ambtenaren (ten onrechte ook wel tantiè me genoemd) vervallen en zullen met 1 Januari aj.s. de salarissen met 10 tot 20 pet. verminderen,. Bovendien is op de tramvrachten een korting van ongeveer 20 pet. verkregen, terwijl op de spoorvrachten geen verlaging kon worden verkregen. De toch al zjoo lage s cheeps vrachten zijn op vele plaatsen ook nog wat verlaagd. Dit alles is echter op den bietenprijs van te weinig invloed, met dergelijke suikerprijzen is de teelt van suikerbieten niet loomend meer. Het binnenkort volgens oud gebruik te ver strekken voorschot zal ook vanzelfspre kend klein zijn. Het bestuur is dan ook overtuigd dili gent te moeten z^jn ten opzichte der te nemen maatregelen met het oog op dfe toekomst. Mocht de heerschende noodtoe stand, die overigens zeer bijdraagt tot het gezondmaken der suikerindustrie over heel de wereld genomen, niet varanderen, dan is het bestuur van plan in de al gemeene ledenvergadering den stand van zaken uiteen te zetten en zoo jnoodig het verlichten of tijdelijk opheffen van den leveringsplicht of eventueel het stop zetten der fabrieken voor te stellen. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Maandag werden de volgende vonnissen uitgesproken: Ontucht. J. J. d. R., 58 jaar, werkman te Kruiningen, 3 maanden gevangenis straf, voorwaardelijk proeftijd 3 jaar. Het veroorzaken van den dood van een ander door schuld: G. J. I.., 47 jaar, opzichter te Hou- geng (België) 3 maanden hechtenis, voorwaardelijk proeftijd 3 jaar. Overtreding Motor- en Rijwielwet. M. v. I,., 26 jaar, werkman te Ka- pelle, hervatting van het onderzoek be volen ter zitting van 24 October a.s. Cassatie. G. K. v. d. B., 45 jaar, directeur der N.V. Vee- en Vleeschhandel v.h. fa. J. Hakker, wonende te Koudeker- ke, heeft cassatie aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank d.d. 26 Sep tember 1930, waarbij hij in hooger beroep, ter zake van overtreding der Vleeschkeuringswet, is veroordeeld tof f 200 boete of 20 d. hechtenis. Politierechter te Middelburg. Vechtende vrouwen. J. W. v. B„ huisvrouw J. C. Z., 33 jaar, zonder beroep te Kattendijke, werd ten laste gelegd dat zij op 1 September j.l. te Kattendijke Maatje Beenakkers heeft geslagen. Eisch: f10 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak: f10 boete of 10 da gen hechtenis. Idem mannelijk. P. S., 21 jaar, schippersknecht te Made, werd verdacht dat hij in den nacht van 2 op 3 September 1930 te Wïssenkerke M.A.Bakker heeft gesla gen. Hem werd tevens ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 2 op 3 Sep tember j.l. te Wïssenkerke den ge meenteveldwachter H. Heijboer heeft geslagen. Beide zaken werden gevoegd. Eisch: f20 boete of 20 dagen hech tenis. Uitspraakf 20 boete of 20 da gen hechtenis. Faillissementen. Failliet verklaard: J. P. Kesteloo, sleeper te Vlissin- gen, Glacistraat 80. Rechter-Commïs- saris Mr. J. H. Bïjbau. Curator Mr. W. H. F. C. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg te Middelburg. Faillissement geëindigd. Het faillissement van F. H. Cosijn, marktkoopman te Middelburg, Gra venstraat I 252, Curator Mr. W. H. F. C. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg te Middelburg, is ge ëindigd door verbindend geworden eenige uitdeelingslijst met een uitkee- ring aan de concurrente schuldeischers van 3.0745o/o. Vondst te Vrouwenpolder. Grafsteen en munten. Bij de opgravingen, noodig voor het bouwen van een nieuwe consistorieka mer der Ned. Herv. Kerk te Vrouwe polder (Walcheren), is in den grond tegen den kerkmuur gevonden een vierkante steen, waarop behalve het kruisfeeken een miskelk is afgebeeld. Ook staan er eenige Gothïsche letters op die echter moeilijk te lezen zijn. Blijkbaar heeft de steen op een graf van een r.k. geestelijke gelegen. Ook zijn er, meest koperen munten gevon den w.o. eenige Spaanschc. De tegen woordige Herv. Kerk was vroeger een Roomsch Katholiek Bedehuis en moef gesticht zijn in 1340. Vrouwepolder was een zeer druk bezochte bedevaart plaats, bekend om het mirakel met het Mariabeeld. Brand te Axel. Bliksem ingeslagen. Onder Axel sloeg Maandagavond tij dens een kort, doch hevig onweer de bliksem in de landbouwschuur van den heer J. Dees. De autospuit was spoedig ter plaatse en greep krachtig in, zoodat het vuur tot de schuur be perkt bleef. Het vee kon worden ge red, maar een groote dorschmachïne ging met den anderen inhoud verlo ren. Deze machine was niet verze kerd. Tijdens den brand sloeg op ver schillende plaatsen de bliksem in, evenwel zonder brand te veroorzaken. PROVINCIALE SNIPPERS. Beroepen bij de Ned. Herv. Ge meente te Colijnsplaat Ds. J. Kramer te Elden. Een gedeelte van het op de in Kapelle gehouden tuinbouw-tentoon- stelling geëxposeerde fruit is Maan dag, na gekeurd te zijn door denRïjks- tuinbouwconsulent, verzonden naar Antwerpen, waar een tentoonstelling wordt gehouden van Nederlandsch fruit. Aan het noordelijk deel van den zuid-oostelijken dijk van den Willem Annapolder, zijn een drietal zinkstuk- ken gelegd. Deze kostbare werkzaam heden waren noodzakelijk doordat de Scheldestroom zich daar voortdurend verlegd. De kommiezen J. A. Colpaert en A. H. Holtkamp te Hansweert, zijn gedetacheerd op de suikerfabriek, resp. te Sas van Gent en Breda. De heer C. de Wilde, assistent bij de belastingen aan boord van het recherchevaartig „Albatros" te Hans- weert, wordt met ingang van 1 Nov. a.s. verplaatst naar Rotterdam, aan boord Recherche 2. Het ledige motorschip „Johan na" van Bergen op Zoom, is tenge volge van den harden wind, tegen den dijk gewaaid. De sleepboot „CSM 10" welke van Hansweert is uitgevaren, heeft het schip behouden binnenge bracht. Zaterdag had de officieele ope ning plaats van de Chr. Nationale school te Lewedorp. Zaterdagmiddag is in 's Heer Hendrikskinderen een ongeluk ge beurd, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Eenige kinderen waren aan 't spelen om een stilstaande auto en toen de chauffeur waarschuwde dat hij doorrijden wilde, liep een van hen, een meisje, zekere L. Zweedijk, van achter de auto den weg op, waar bij ze door een andere passeerende auto aangereden werd. Met eenige kneuzingen en een diepe vleeschwond werd ze opgenomen en naar huis ge bracht, waar ze door Dr. v. d. Made verbonden werd. Gisteren is een met materialen geladen zolderschuit, van den aanne mer Van Haaf ten te Zaltbommel, na bij Bruinisse omgeslagen en gezonken. Het bergingsbedrijf van Hoogenboe- zem en Van der Tak zal de schuit lichten. In de Maandag te Colijnsplaat gehouden vergadering van stembevoeg de ingelanden van den polder Oud- Noord-Beveland werd het verzoek van de P. Z. E. M. om te mogen overgaan tot het leggen van kabels in en door wegen en dijken van genoemden pol der toegestaan. Tevens werd de on- derhandsche verpachting van polder- eigendommen, waartoe in een vorige vergadering was besloten, goedgekeurd Tot diaken der Ned. Herv. kerk te Yerseke, is gekozen de heer A. de Dreu. De voordracht voor onderwijzer der openbare lagere school I te Yer- seke, bevat de volgende namen: 1. Ch. Courtin te Yerseke; 2. L. Pieter- se te Den Hoorn; 3. J. Kole te Krui ningen. Bij het vee van den landbou wer B. te Ovezand, is het mond- en en klauwzeer uitgebroken. De heer Mart. Rijk Bz. te Hein- kenszand, heeft met 1 October ontslag genomen als gezworene van het Wa terschap 's Heer Arendskerke. Het ligt in de bedoeling op 4 Nov. a.s. een buitengewone ingelanden-vergade ring te houden, om in de ontstane vacature te voorzien. In Schore zijn op een perceel gescheurd weiland groenkraag-mangels gegroeid van bijzonder grooten om vang. Er werd zelfs een exemplaar gewogen van 21 K.G. Exemplaren van 18 tot 20 K.G. zijn er geen zeldzaam heid. In de plaats van Ds. Hoogen- raad van Waarde, treedt vanaf heden op als consulent bij de Ned. Herv. Kerk te Schore op Ds. ter Haar Ro- meny van Kruiningen. Met ingang van 7 October is de secretarie te Schore voor het pu bliek geopend op alle werkdagen van des voormiddags 9 urn: tot des mid dags 12 uur. Het kanfoor van den ge meente-ontvanger op Zaterdag van des voormiddags 10 uur tot des middags 12 uur. Door den burgemeester van Hein- kenszand is bericht ontvangen van de P. Z. E. M., dat met ingang van 1 ja tv de prijs van stroom opnieuw zal wor den vastgesteld. Waar bijna de 60% aansluitingen zijn bereikt, kan dit met enkele aansluitingen tot verlaging van den tegenwoordigen prijs leiden. Volkstelling. Een ministrieel schrijven. De minister van binneinlandsche zaken en landbouw beeft aan de gemeentebestu ren een schrijven gezonden betreffende de 11e tienjaarlijkscbe volkstelling. Aan dit schrijven ontleenen wij het volgende: Ik maak van deze gelegenheid gebruik U mede te deelen, dlat mijnerzijds pogin gen worden aangewend, U de beschikking te geven over e^n aantal personen, die bereid zijn, zonder of tegen een geringe geldelijke vergoeding, de werkzaamheden van teller te vervullen. Mocht ik hierin slagen, dan zal ik U binnenkort met de resultaten nader in kennis stellen. U kunt dan jnet een en ander rekening houden bij bet indienstnemen van de volkstellers. Er is gebleken, dat men in vferschil- lende gemeenten dubbeltellingen vreest, omdat verschillende gemeentebesturen zich niet zouden houden aan beslissingen dbor mijn ambtsvoorganger of door mij krach tens 'artikel 34 van het Kon. besluit van 12 December 1922, Stbl. no. 670, gege ven, onder meer omdat de Kantonrechter in verschillende gevallen anders had be slist. Uw aandacht zij er op gevestigd, dat slechts met de dezerzijds gegeven beslis singen, rekening moet worden gehouden en deze moeten worden nageleefd. Tenslotte is er mijn aandacht op ge vestigd, dat het aanbeveling zou verd%nen» in de kerken de aandacht te vestigen op het houden der 11e volkstelling en het belang aan een nauwgezette invulling der kaarten verbonden. Ik heb gemeend ten deze geen voorschrift te kunnen geven, doch zou het wel op prijs stellen, zoo Uw bestuur de wenschelijkheid van een der- gelijken maatregel onderschrijft, het voor een en ander de noodige stappen deed. Vroege post. In verband met bet rijden van nacht- posttreinen, arriveert hier eiken morgen om kwart voor vijf aan de Jubileumbank een postauto, met als einddoel Viissingeai. Door deze autodiensten wordt post, diie anders in de tweede bestelling viel, reeds des morgens met de eerste bestelling bet zorgd. Rijks landbouwwinterschool. Na gehouden toelatingsexamen zijn tot de eerste klasse der Rijks landbouwwin terschool toegelaten; M. Boogerd, sHeer Arendskerke; J. Burger, Wemeidinge; J. Goetheer, WoiphaartsdijkH. Jamse^ WolphaartsdijkP. J. v. Eangeraad, Drei schor; M. Mol, Duivesndijke; M. A. van Nieuwenhuijzen, Goes; P. de Regt. Bie- zelinge; C. Steendijk, Stavenisse; A. E. Woifert, Hoek en D. P. Woutersetn) Krabbendijke. Vrijstelling van 'het d^en van toela tingsexamen werd verleend aan D. A. van Nieuwenhuijzen, N. en St. Joosland; G. P. A. van Nieuwenhuijzen, Heiningen (N.-Br.) en P. Scheele, Biezelinge. Na afgelegd herexamen werden on voorwaardelijk tot de tweedie klasse be vorderd: I. J. Leeiihouts, Retranchement; J. van Liere, Bors&eie; J. A. van Nieu wenhuijzen. Kamperland en J. W. dia frieze, Kioetinge. De klok. De herstellingen in den toren der Groo te Kerk naderen het einde. Hoogstwaar schijnlijk zal men Zaterdag a.s. weer den juisten tijd van den toren kunnen lezen. Het carillon is nog niet gereed, doch vóór I November zal het in dienst worden ge steld. Het benieuwt ons of de nieuwe klok evenals de vorige inzake den juasten tijd steeds weer met de stationsklok van mee ning zal verschillen, of dat het tusschen de beide uurwerken pais en vree zal zijn. Graanbeurs Op de Graanbeurs zijn gisteren ruim 500 entréebewijzen van 10 cent verkocht, terwijl door den gemeente-ontvanger on geveer 200 abonnements-kaarten van f 1 werden afgegeven. Dood gereden. Een der jonge zwanen uit de Wéstvest is gistermiddag onder een auto geraakt, tengevolge waarvan het dier overleed. Een politie-agent heeft het stoffelijk overschot van het zwane-beest per rijwiel naar het politie-bureau getransporteerd. Omstanders hebben het nummer van d|«5 auto, waarmede het ongeval plaats vond; genoteerd. Of den bestuurder schuld treft is ons niet bekend. W egverbetering. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt zal de rijksweg tusschen Goes en Kioetinge van 13 October tot 8 No vember voor het verkeer afgesloten zijn. Deze afsluiting houdt verband met de her stelling van het wegdek en met de verbree ding van den weg. Daar het wegvak Goes- Kioetinge een onderdeel wordt van den nieuwen weg Goes-Kapelle, zal men op dat wegivak met een speciaal wegdek* procédé een proef nemen. Voldoet het wegdek van asphalt en beton, dan zal het waarschijnlijk later ook op het vervolg van den weg Goes-Kioetinge worden toege past. Ter weerszijden van den weg zullen rij wielpaden van tegels worden aangelegd. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.L waren aan gevoerd 1 koe, 20 vaarzen* 5 kalveren, 9 loopvarkens, 97 biggen. Maandagavond reed' de motorrijder C. Gerings rit Eindhoven onder de ge meente Middelbeers achter een kar, waar achter «en vrouw liep. De motorrijder gaf signaal, doch de vrouw heeft blijk baar dit niet gehoord. Bij het passeeren week zij plotseling naar links en werd aaiir gereden. Zij' bekwam een beenbreuk en zware inwendige1 kneuzingen, ten gevolge waarvan zij eemige uren na het ongeval is overleden. De vrouw is de 50-jarige on gehuwde Joh, v. d. Vleuten te Middel- heers. In de commissie aan wie is opge dragen te onderzoeken welke aan redie- lijke eischen beantwoordende verbetering in 't verkeer tusschen de Zeeuwscheeilan-

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2