DRAISP-VANVALKEMBURG'S- e A -'ILEVERTRAM „HET KLAVERBLAD', HAARLEM. Lrand en Tuinbouw School en kerk. Uit de Radiowereld. Gemengd NienWs ■LEEUWARDEN- is weer meer populair geworden, het geen wel blijkt uit het opmerkelijke feit, dat een groot krankzinnigenge sticht, dat al jaren de grootste moei lijkheden had met de personeelsvoor ziening, nu een stroom van sollicaties te behandelen krijgt en dat terwijl dit beroep buitengewoon moeilijk en spannend en de salarieering daarmee niet in overeenstemming is. Een ander merkwaardig symptoon der gewijzigde opvattingen werd ons medegedeeld door de directrice van een meisjesschool. Zij vroeg de meis jes, die eind-examen H. B. S. gedaan hadden, hoe zij de met zooveel moeite en kosten verworven kennis dachten te benutten, m. a. w. of zij studeeren en in welk vak. Van de 2o meisjes wilden er slechts 8 de hooge- school bezoeken. Van de overige lb werden er 10 onderwijzeres of ver pleegster, waarvoor zij het behaalde diploma niet absoluut noodig hadden de resteerende 8 meisjes verklaarden zich speciaal te willen toeleggen op zuiver huishoudelijk werk, waarbij mm of meer doorschemerde, dat zij de verworven kundigheden hoopten toe te passen ïn hun eigen gezin. Wat kunnen wij nu uit dat alles op maken? Het zijn misschien losse fei ten en het kan onjuist zijn, te gene raliseeren. Maar toch geloof ik, dat ieder van ons hetzelfde verschijnsel wel zal hebben opgemerkt in zijn eigen kring van kennissen. Ja, de geringe lust tot het uitoefenen van een be roep, die wij bij de jongere generatie zien, gaat zelfs hand aan hand met een afnemen der arbeidslust bij e oudere vrouwen, die zich reeds een plaats veroverd hebben in de maat schappij. Het schijnt ook, dat bier in nerlijke motieven bij in het spel zijn, meer dan uiterlijke omstandigheden. Zoo zei onlangs een „self-made vrouw, die met succes een groot mode atelier leidde: „Ja, het is wel mooi, om zooveel succes in het leven te heb ben, maar er komt toch nog een groot vraagtecken achter. Want wanneer men door ontzaglijke moeite eindelijk zijn doel bereikt heeft en het heele leven niet meer gevuld wordt door den strijd om het bestaan, begint men zich at te vragen, waartoe dat alles dient en voelt men de groote leegte er van. Ik heb me al dikwijls afgevraagd of ik niet gelukkiger en innerlijk tevredencr geworden was als huismoeder, al had ik dan ook hard moeten werken en tobben met geldgebrek". Wat nu? Is het mogelijk, dat een van de oudere voorvechters der vron wenbeweging (die voornamelijk het openstellen van alle beroepen voor vrouwen beoogde) gelijk met haar onlangs geuite meening„Wij oudere hebben ons hartebloed gegeven, om nieuwe wegen te banen voor de jon gerc generatie en die jongeren ten zich weer terug te gaan". Als dat waar is, krijgen de tegenstanders der vrouwen-emancipatie gelijk, die b weerden, dat het een dwaling1 was. Ver moedelijk zal een beweging, die zoo veel eentonige vrouwenlevens waarde heeft gegeven, niet betiteld worden als een dwaling. Wij zien het er echter (och wel van komen, dat men het een omweg zal noemen. Omwegen kunnen tijd en kracht kosten, maar behoeven niet eeheel vergeefs gemaakt te zijn, men kan er uit leeren. Als wij ouders uit de boven beschreven symptomen leeren, dat bij de beroepskeuze van onze dochters de innerlijke voldoe ning van het werk zwaarder weegt dan de uiterlijke voordeelen, is er al veel gewonnen. En als onze dochters zelf de keuze van haar beroep in dien geest doen en alleen een beroep kie zen, waarvoor zij ook roeping voeten, dan komen wij al een eind in de goe de richting. DE KLEUR VAN UW SLAAP KAMER. Bandall Phillips, de beroemde En- geteche architect, zegt hier over het VOlDenÏlgemeene indruk van de slaap je aigemc aangenaam kamer moet licht, rust g en zijn. Als ureneentapj, patroon op de voor een ge men toch m ieder g oQg weinig opvallen P betreft, Ujk. Welke hteurmenkie^n in de kamer kieuren gebruik maken van „kouo als blauw, groen en mauv in een zonnige kamer doet me^goed de lichtere tinten van deze kleuren vermijden. Grijs volgt eenigszins an dere regels, want dat is een zeer neu trale kleur. Vooropgesteld, dat het geen loodgrijs is en dat men de ka mer door gordijnen, tapijten, e.d. waf opvroolijkt, is grijs een geschikte kleur voor minder zonnige kamers. Als re gel zal echter voor alle slaapkamers een crème behangsel het best voldoen, evenals crème geverfd hout nog altijd het aangenaamste is voor het oog. GIST EN TEERZEEP* ALS SCHOONHEIDSMIDDEL. Het is een bekend feit, dat teerzeep goed is voor de huid en verschillende gebreken daarvan geneest, voor zoo ver zij betrekking hebben op verstopte poriën en een gebrekkige bloedcircu latie. Men kan echter teerzeep combinee ren met gisttabletten en verkrijgt dan een veel grootere uitwerking; het mid del is vooral goed tegen puistjes. Men handele als volgt: Een paar minuten inzeepen en ste vig wrijven; dan afwasschen. Vervol gens weer inzeepen, tot er een flinke laag schuim ontstaat en die laten op drogen. Daarna weer afwasschen. Nu kan men er een papje opleggen van gisttabletten, die fijn gemaakt zijn in een beetje gekookte melk. Dit laat men drogen en eenigen tijd inwerken. Daarna verwijdert men de gist met lauw, wascht na met koud water, droogt de huid zonder hard wrijven en poe dert daarna met bismuth-poeder. Dit is een preparaat, dat eigenlijk bestemd is om brand-, snij- en schaaf wonden te verzachten en genezen. Het werkt verkoelend en opdrogend- Als men de boven omschreven kuur een week lang dagelijks herhaalt, zijn de puistjes en ontstekingen van het gezicht verdwenen. Zoo noodig kan men in den loop van den dag eenige maten het poederen herhalen. Dit is bepaald noodig als het warm is, want de huid mag niet vochtig worden. INMAKEN EN STERILISEEREN. Vruchten mogen nooit gekookt wor den in een ijzeren of verzinkte pan, omdat de vruchten er in dat geval onooglijk gaan uitzien. Alle pannen, glazen potten, blikken, enz,, die men bij den inmaak wenscht te gebruiken, moeten eerst grondig met heet sodawater gereinigd worden. Daar na spoelt men ze eenige maten in ge woon heet water na en droogt ze met een schoone doek. Blikken worden bo vendien in een oven nagedroogd. Het is onnoodig, de flesschen uit te zwavelen, als men ze gereinigd heeft met heet sodawater en ze nagespoeld zijn met warm en koud water. Men zet ze dan omgekeerd neer om ze te laten drogen en kan tenslotte alle vochtigheid er uit haten door ze op den kachtel te zetten (niet omge keerd). Glazen flesschen voor den inmaak mogen aan den rand niet beschadigd zijn. In dat geval kunnen zij uitslui tend gebruikt worden voor goed in gekookte gelei en marmelade. Dikwijls gebruikte gummi-ringen moeten na het ledigen der flesschen afgewasschen en in wat water be waard worden. Het is een verkeerde zuinigheid, een brosse gummi-ring te gebruiken en de heele flesch te laten bederven. Alle vruchten moeten gaaf zijn, vast van vleesch, droog en bijna geheel rijp; dit laatste alleen als er geen spe ciale voorschriften voor worden gege ven. Onrijpe vruchten zijn smakeloos, geheel rijpe vruchten koken stuk. Zij kunnen dus wel tot moes gekookt wor den, maar ook dan moeten alle lee- lijke plekjes en steedjes zorgvuldig weggesneden worden. De andere ingrediënten moeten zoo goed mogelijk zijn: prima suiker, de beste wijn-azijn (geen kunst-azijn), mooi wit zout zonder bitteren bijsmaak en zuiver water. Bij het vullen der inmaakglazen warden de vruchten en groenten er dicht opeen ingedaan, zonder dat men ze indrukt. Ze moeten geheel bedekt worden door het bïjbehoorende vocht, dat tot 1 C.M. onder den rand komt te staan. Daarna laat men den inhoud eenigen tijd inklinken en vult nog wat bij. Men mag de vruchten nie^ met de hand aanraken. Het bovendrijven der ingemaakte vruchten doet ze uitdrogen en onoog lijk worden. Men kan het voorkomen, door de gevulde flesschen open in lauw water te zetten, dat men gelei delijk verwarmt, totdat het bijna kookt. Daarna verdeelt men den inhoud van een of meer glazen over de andere, die ook door het inkoken minder vol zijn geworden. Men kan nu deze fles schen afsluiten, maar omdat ze dan al warm zijn, moet men ze daarna wat korter koken. Het springen der glazen kan men; voorkomen door ze voor het vullen op een metalen onderlaag (een bak blik b.v.) te plaatsen, zoodanig, dat zij elkaar niet aanraken. Het vooruit HET LEVEN DER ZEE. Bij onze bekende KARNEMELKZEEP No. 340 .Het Melkmeisjeworden verschillende plaatjes bijgepakt die ver zameld moeten worden voor ons album HET LEVEN DER ZEE. ,Het album zonder de plaatjes is ad. 75 ct verkrijgbaar bij eiken leverancier van Klaverbiad's Fabrikaten. Door het gebruik van de ongeëvenaarde Klaverblad s Kamemelkzeep, verschaft U den kinderen een prachtig geïllus treerd. leerzaam boekwerk Dubbele plaatjes kunnen steeds geruild worden bij de N.V. Haarlemsche Sloom Zeep- eo Parfumerieëofabriek verwarmen der glazen helpt ook eenigs zins. Flesschen worden afgesloten met nieuwe kurken en bij uitzondering met oude, die echter nooit geheel door boord mogen zijn; de onbeschadigde kant komt onder. De kurken zijn te voren ïn kokend water gereinigd. Het koken of steriliseeren geschiedt in de grootst mogelijke pan. De ge sloten glazen worden gewikkeld in hooi of stroo (of vele malen in pa pier), terwijl op den bodem van de pan ook een laag hooi, stroo of ver frommeld papier komt te liggen; het water moet er door kunnen circulee- ren. Nu wordt de pan tot 4 c.M. on der het deksel gevuld met koud wa ter en op het vuur gezet, waarbij de glazen slechts langzaam aan de kook worden gebracht. Daarbij wordt de pan toegedekt of als dit onmogelijk is door de hoogte der glazen, overdekt met een natten, toegevouwen doek, die de warmte en het vocht goed vast houdt. De glazen worden pas uit de pan gehaald, als zij weer afgekoeld zijn, omdat anders het gevaar voor springen te groot is. De ingemaakte artikelen worden in droge en koele ruimten bewaard, die echter niet uitgesproken koud en on der alle omstandigheden vorstvrij die nen te zijn. Hoe koeler en vooral hoe droger de bewaarplaats is, des te lan ger blijven de conserven goed, omdat de droogte het ontstaan van schim mels en roest tegengaat. Wanneer men de ingemaakte groenten of vruchten in glazen flesschen bewaart, moet er ook niet te veel licht op vallen, aan gezien dit een slechten invloed heeft op de kleur. De Matafto-historie Een proej en een resultaat. In samenwerking met drie dieren artsen, de heeren dr. R. H. van Gel der, directeur van Meca en Meba te Amsterdam, diens Utrechtsche colle ga S- Stuurman en de Naardensche dierenarts H. ter Beek, heeft de heer Ph. Benjamins te Weesperkarspel, be kend door zijn reis naar Spanje voor het „Handelsblad" en zijn daar opge dane bevindingen, een wetenschappe lijke proef genomen met Matafto, d. -. z. hij heeft te Ederveen negen on besmette kalveren gekocht en 5 daar van door de dierenartsen laten behan delen met het „middel". Daarna zijn ze, na eenige dagen, alle negen be smet enalle negen even ziek ge worden. Van onderwijs verstoken. De berichtgever van het „Hbld." te IJmuiden schrijft: Hier doet zich het zeldzaam voorko mend feit voor dat een tiental leerlin gen van onderwijs verstoken blijven, zonder dat de ouders volgens de wet ter verantwoording geroepen kunnen worden. De zaak is n.l. deze, dat wegens de overbevolking van een bepaalde school een aantal teerlingen naar een nabu rige school verwezen werden. Van een tiental dezer overgeplaatste leerlingen namen de ouders geen genoegen met de wijziging en zij houden nu hun kin deren thuis. De ver. „Volksonderwijs" zond ïn verband hiermede een adres aan den gemeenteraad om over te gaan tot splitsing van twee klassen aan school J en als gevolg daarvan bij deze school een hulpschool te bouwen. In de vergadering van den gemeen teraad Dinsdagavond, maakten dehee ren De Nobel (v.-d.) en Roelse (s.-d.) zich tot tolk van adressanten en pleit ten eveneens voor den bouw eener hulpschool. Aan de hand van de sta tistieken wees de wethouder voor on derwijs, de heer Tusenius, op de on mogelijkheid van inwilliging van het verzoek, omdat de nu van onderwijs verstoken kinderen niet tot één leer jaar behooren doch over verschillende klassen verdeeld waren. In school A, waartegen de ouders bezwaren maken staan nog twee klassen ongebruikt zoodat de gemeente zich de kosten van den bouw eener hulpschool niet mag veroorloven. De bovengenoemde verdedigers van het verzoek durfden de consequentie van een inwilliging niet aan. De heer Roelse trok hef voorstel dat hij had ingediend, om een hulplokaal te bou wen, in. Het voorstel van "B. en W. om afwijzend te beschikken,, werd met slechts 7 stemmen tegen aangenomen. Een spiritisten-klooster. Een wonderlijk gerucht. „Das Evang. Deutschland" brengt het wonderlijke bericht, dat de spiri tistische kringen in Duitschland te Berlijn een klooster voor hun mediums zouden willen oprichten. Een geschikt stuk grond zou in het noorden van Berlijn door drie gegoede aanhangers der spiritistische beweging reeds ver worven zijn. In het te stichten kloos ter zouden de regelen, gevolgd wor den, welke in de strenge R.-K. kloos ters bestaan en alleen zeer bekwame mediums zulten opgenomen worden. Van hen wordt dan, zoo heet het ver der nog, een volledige gescheidenheid van de wereld geëïscht, terwijl zij da gelijks „geestelijke oefeningen" zullen moeten doen. Het verlaten van het klooster zou den mediën slechts ver oorloofd zijn voor beslist noodzake lijke spiritistische doeleinden, enz. enz. Een verboden radio-lezing. Tóch uitzending. Wij lezen in de „Radio-Gids" van deze week, het orgaan van de V. A. R. A., dat de rede van mr. Schultz van Haegen, welke onlangs verboden werd door de Alg. Progr. Commissie thans zal gehouden worden op 15 Oct. Voor dien dag moet deze lezing gecensureerd worden door de Radio Controle Commissie. Zal de eene com missie goedvinden, wat de andere ver bood? STAATSLOTERIJ. 5e klasse 11e lijst. Trekking 1 Oct. f1000: 3287 f 400: 2835 9407 13580 f 200: 1241 2872 2735 3839 8171 9684 14371 17310 18806 f 100: 1649 2426 3972 5500 6279 6981 7687 9012 9187 17000 20602 INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoording der Redactie) Films en lezingen over Zuid-Afrika De Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging bericht hiermede, dat zij evenals het vorige jaar gaarne haar medewerking verleent bij het organi- seeren van lezingen, voordrachten, filmvertooningen enz. over Zuid-Afrika De Vereeniging beschikt over een voorraad aantrekkelijke films, waar van de samenstelling voor dit seizoen belangrijk gewijzigd is. Ieder, die voelt voor het versprei den van meer kennis over Zuid-Afri ka, iets wat de goede verhouding tus- schen beide stamverwante landen on getwijfeld ten goede komt, en die in het komende seizoen een Zuid-Afrika- avond zou willen organiseeren, wende zich voor nadere inlichtingen tot het Secretariaat van de Vereeniging, Kei zersgracht 141, Amsterdam C. MARKTBERICHT. Middelburg, 2 October 1930. Op de graanmarkt was heden ruime aanvoer. De noteering is als volgt: tarwe f7,a f8,50; kroonerwfen fll a f 13,50; maanzaad f27,a f29, witte boonen f22,a f26,ronde bruine boonen f21,a f25,lange bruine boonen f 13,a f16, Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (offic. prijs- noteering) Boter f 0,80. Kipeieren f7,25. Poelje-eieren f4, Eendeïeren f7, Aangevoerd door handelaren: Boter f 0,771/2. Kipeieren f7,25. Eendeieren f7,—. Particuliere prijs: boter f0,90, kip eieren f8,poelje-eieren f5,eend eieren f8, LICHT OP. Zaterdag 4 October 7.01 uur Zondag 5 October 5.59 uur Maandag 6 October 5.57 uur Ken mislukt huwelijk Woensdagochtend, op het oogenblik, dat een trouwlustig paartje met getuigen en vrienden het Brusselsche raadhuis binnen trad, werd de dertigjarige bruid door twee rechercheurs gearresteerd en ondanks de smeekingen van den bruidegom, die 35 jaar ouder was dan zij, naar het politie bureau geleid en vervolgens in de ge vangenis te Vorst opgesloten. De gearre steerde vrouw was een Duitsche, die enkele weken geleden uit het land waa gezet en trots verbod te Brussel was teruggekeerd. Door haar huwelijk met een 65-jarigen Belg hoopte zij de Belgische naturalisatie te verkrijgen, wat echter op het laatste oogenblik mislukte. Dit ongewone incident verwekte heel wat hilariteit in het Brus selsche raadhuis en in den omtrek. VEILINGSVEREENIGING „K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Kleine veiling van 1 Oct. 1930. Goudreinetten f8 a f 38, Sterappels f 10 a f32, Bellefleur f12 a f27, Cox Oranje Piping fll a f31, Gron. Kroon f 13 a f32, Pomme 'd Oranje f5 a f28, Zoete Campagne f6 a f 18, Holl. zoet f 10 a f21, Armgaard f 16, Court Pendu f10 a f 19, Jaques Lebel f26, Boumans Reinetten f 12 a f 25, Princesse Noble f 19, Oranje Reinetten f 17, Fransche deinetten f!2 a f25, Guldelingen f 13 a f26, Bramleey's Seedling f 16 a f19, Fransche Bellefleur f 13 af23, Lane's Prince Albert f13 a f27, Rembour Mor tier f9 a f20, Zure Appels f 12 a f26, Zure Appels f 12 a f27, Beurre v. d. Ham f4 a f 18, Beurre Die! f8 a fll, Beurre Clairgeau f4 a f 14, Beurre Alexander Lucas f5 af 15, Beurre Hardy f 19, Kleiperen f6 a f 12, Maagdeperen fll a f2J, Triumphe de Vienne f12 a f 26, Doyenne du Cornice f 22 a f 46, Noveau Poiteau f 5 a f 22, Comtesse de Paris f8 a f 16, Durandeau f10 a f 15, Duchesse Angeleme f8 a f 19, Josephine de Malines f4 a f 28, Jodeperen f 1 a f 10, Gieser Wildeman f6 a f 14, Ponds- peren f6 a f 13, Bruine Chamonteilen f 1 a f 7, Curë fó a fll, Winter Louw- tjes f4 a flO, Winter Bergamotten f6, St. Remy f4 a f 12, Soldat Laboureur f8 a f 14, Zomer Weidragers f3, Pres. doosevelt f 10, Trosjesperen f 1 a f 6, BI. Druiven f 43 a f 56, Stokperfectboonen f 24 a f 27, Dubb. pr. boonen z. dr. f 8 a f 14, Snijboonen f7 a f 12. Alles per 100 KG. Tomaten f5 a f8 per 100 pond. Perziken f 2, Meloenen f 27, Bloemkool fl a f8, Roode Kool f 1, Noten f 0,60 f 1,20, Kipeieren f7,80, Poeleieren f 5,40, Eendeneieren f 7,20. Alles per 100 stuks. Kropsla f 1 a f 2 per 100 krop.

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 3