Grionik^Pilletjes Uw huid geneest beter, mooier engsneller |met PUBOL KleinVee*Teelt. Van Overal. Voor de Huisvrouw. Vrouw (van een professor)„Jij stelt alleen maar belang in alle mo gelijke antiquiteiten!" Man: „Ja, zeker vrouwtje, maar jij gaat natuurlijk boven alle andere an tiquiteiten!" Elly: „Wanneer tranen niet meer helpen, probeer het dan eens met een zenuwtoeval!" Betsy: „Dat doe ik nooit weer; den laatsten keer heb ik me zoo erg ge- stooten!" Dorpsmeisje: „Ik zou graag een paar enveloppen van u willen hebben!" Bediende: „Gevoerd of ongevoerd: juffrouw?" Meisje: „Oh, geeft u ze maar ge voerd, het is er nu koud genoeg voor! Dienstmeisje: „Mijnheer is niet thuis!" Bezoeker: „Wanneer komt hij weer terug?" Meisje: „Wacht u een oogenblik je, ik zal het even aan mijnheer gaan vragen!" Tijdens de rekenles in de laagste klasse komt de schoolopziener. Hij neemt de les over en vraagt aan een jongetje in de eerste bank „Als mijnheer je twee konijnen geeft en ik geef je er ook een, hoeveel ko nijnen heb je dan?" „Vier", antwoordt de leerling. „Toe nou", zegt de schoolopziener. „Je weet toch wel, dat twee konijnen en één konijn geen vier kozijnen zijn?" „Jawel mijnheer, maar ik heb er thuis ook nog een". A.: „Wat zegt je vrouw wel, als je zoo laat thuis komt?" B-: „Ik ben niet getrouwd!" A.: „Waarom ga je dan altijd zoo laat naar huis!" „Is het waar, mevrouw Muller, dat uw kleine een gouden tientje heeft in geslikt?" „Ja, zeker, doch het gevaar is reeds voorbij, wij hebben hem direct laten opereeren!" „En het geldstuk?" „Dat heeft de dokter maar gelijk gehouden!" Dokter: „Zegt u maar tegen uw vrouw, mijnheer, dat ze zich over de hardhoorigheïd niet ongerust behoeft te maken; dat is de ouderdom!" Heer: „Wilt u haar dat niet liever zelf zeggen, dokter?" Jongen: „Mag ik twee pond insec tenpoeder?" Bediende: „Moet je het gelijk mee nemen?" Jongen: „Nogal logisch. Moet ik anders wat van die diertjes naar u toesturen?" Met een dolk gestoken. Woensdagnacht heeft een chauffeur te Rotterdam, een 24-jarigen stoker C. de H., naar diens woning in de Olmendaal vervoerd. De H. was in gezelschap van mej. P. D. uit de Delistraat te Katen- drecht. Toen de chauffeur voor de woning was aangekomen en het portier open zette, zag hij, dat De H. een terugtrek kende beweging maakte, terwijl hij een dolk in de hand had. De juffrouw had een ernstige wonde aan de knie. De chauffeur heeft de politie gewaarschuwd, die dien stoker heeft gearresteerd. Deze ontkent gestoken te hebben, terwijl de juffrouw (zijn ontkenning ondersteunt door een fan tastisch verhaal van een aanslag, die el ders op haar gepleegd zou ziju. De dader is in bewaring gesteld. Het mes is niet teruggevonden. Feestviering in een gashouder. Woensdag was het veertig jaar geleden dat de gemeente Zaandam de gasfabriek van de toenmalige eigenaars in eigen ex ploitatie overnam. x- Toen besloten werd dit jubileum op eenigszins feestelijke wijze te herdenken, was het voor de directie van het gasebdrijf een heele zorg, in welk gedeelte der kan toren of fabrieken de genoo-digden en bet personeel op passende wijze zouden kunnen worden ontvangen. Op bijzonder gelukkige wijze is zij er in geslaagd. Het onderstuk van een buiten bedrijf gestelden gashouder voor dit doel in te richten Des morgens werden hierin gehuldigd twee leden van bet personeel, die dien dag even eens hun veertigjarig jubileum vierden. Des namiddags maakten een groot aantal genoodigden van de gelegenheid gebruik het college van B. en W. en de directie der gasfabriek geluk te wenscbcn. Veer Moerdijk—Willemsdorp Op drukke uren uitbreiding van het aantal veerponten? Naar aanleiding van een door den A. N. W. B. en de K. N. A, Q, gedaantver- zoek aan den betrokken arrondissements-1 ingenieur van den Rijkswaterstaat om te bevorderen, dat bij druk verkeer de dienst van het veer MoerdijkWillemsdorp met twee- of meer veerponten zal worden verricht, werd thans bericht ontvangen dat wanneer druk vervoer te voorzien is tijdelijk personeel van elders moet wor den ontboden, omdat het varen met meer dan een veerboot uitbreiding van perso neel vereischt. In overweging is echter uit breiding van bet te Moerdijk gestationeerd personeel. Medezeggenschap in het bedrijf. De S.D.A.P. voert haar in. Het Volk, in No. 9343 van zijn 31 sten jaargang, meldt: Toen de N.V. Drukkerij en Uitgevers maatschappij „De Arbeiderspers", het ge zamenlijk bezit der moderne Nederland- sche arbeidersbeweging, in 1929 werd op gericht, was bij commissarissen en directie de wil aanwezig, ten spoedigste de meid'e- zeggenschap in het bedrijvencomplex in te voeren. Een commissie, bestaande uit mr. dr. G. van den Bergh, H. Lindeman en Y. G. van der Veen ging aan den ar beid en stelde, met bet Medezeggenschaps rapport van S.D.A.P. en N.V."V% als ba sis, een reglement op, dat na overleg met de betrokken vakbonden in de vergade ring van den Raad van Commissarissen van 2 September 1930 definitief werd vastgesteld. Besloten is tevens, dat dit reglement in werking zal treden op 1 Januari 1931, zoodat met ingang van dien datum dé me dezeggenschap aan de Arbeiderspers en daarmee ja bet Neder 1 and sche bedrijfs leven, baar intrede doet. De postvluchten naar Indië. Het tweede vliegtuig vertrokken. Gister ochtend is het tweede postvlieg tuig van den geregeiden viiegdienst naar Indië, de P.H.A.E.O., vertrokken. Vóór het vertrek heeft de directeur der Kon. Luchtvaartmij., de beer Plesmanj de bemanning van bet vliegtuig, bestaan de uit de vliegers Hondong en Re Hens en den mecanicien Weber, toegesproken en hun een goede reis toegewenscht. Om half-zeven precies startte de P.H, A.E.O. Er was een vrij groot aantal be langstellenden op Schiphol. Het vliegtuig heeft 129 KG. post en 29 KG. goederen aan boord. Ernstig ongeluk. Een serie aanrijdingen. Woensdagavond omstreeks half acht reed op de Waalhaven Z Z. te Rotterdam een luxe auto, bestuurd door den 32- jarigen chauffeur J. V. V. verkeerde onder invloed van sterken drank en is met groote snelheid tegen een lantaarnpaal gebots;. Vervolgens is hij dwars den weg overgestoken en tegen den auto van den 32-jarigen A, K. uit de Blokmakerstraat opgereden, welke auto ernstig is beschadigd Vervolgens is hij weer den weg overgestoken en op het fietspad terecht gekomen, waar de 50- jarige opzichter bij de openbare verlich ting B. J. Rademaker uit de Groepstraat tegen den grond werd geslingerd. De auto, welke zelf ook zwaar beschadigd i, is met groote snelheid door blijven rijden. Rademaker is met een zeer ernstige hoofdwonde en een hersenschudding in het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen. Zijn toestand is zorgelijk. Ten gevolge van de aanrijding was de radiator van den auto van V. lek geraakt en in de Brielschelaan moest de wagen stoppen. De politie heeft toen V. aangehouden en aan een verhoor onderworpen. Hij is daarna opgesloten. In den auto zat de 29-jarige varensgezel P. A. R., welke tengevolge van de aanrijdingen een ern- itige hoofdwonde had. Ook hij is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. De auto is in beslag genomen. Schietpartij in Den Haag. In een café. In een café-tje in de Vlamingstraat te s-Gravenhage is Woensdagavond ongeveer 6 uur ruzie ontstaan tusschen H. L. B., wonende in de Binckhorststraat, en B. M., wonende op het Oranjeplein. Beiden zijn bij de politie niet gunstig bekend en maken steeds de hevigste ruzie met elkaar Bij één van die ruzies heeft M onlangs B. zeer ernstig mishandeld, zóó zelfs, dat B. daarvoor in het ziekenhuis is verpleegd en er thans nog kreupel van loopt. Onder zijn kornuiten was bekend, dai hij steeds messen bij zich droeg om zich in geval van nood daarvan te kunnen bedienen Woensdag was hij blijkbaar op het ergste voorbereid: hij droeg een geladen revolver bij zich. Beiden hadden in het café hoog» loopende ruzie met elkaar, blijkbaar over een vrouw. Plotseling trok B. de revolver uit zijn zak en loste drie schoten op zijn aartsvijand. Alle drie schoten waren raak. Een trof M. in de heup en twee andere in een dijbeen. In de buurt zijnde politie agenten schoten toe en arresteerden B., dien zij naar het bureau aan de Prinse straat brachten. Later is hij in het hoofd bureau van politie opgesloten. De geneeskundige dienst bracht M. naar het ziekenhuis aan den Zuid wal. Ziiul V^l^o u n n i ,—,„i„i,, i™,„„„m. piir.rJisfa' Na den storm. Het ruwe weer der laatste dagen heeft aan de Fransche visschersvloot veel schade berokkend. Eén voor één komen de schepen, die den moeilijken tocht doorstonden, de haven binnen. Bestrijding van de iepziekte. Ue Minister van Bmnenlandsche Zaken en Landbouw, heeft er de aandacht van alle gebruiksgertchtigden van iepen op gewezen, dat het is gebleken, dat de iepen- printkevers een groote rol spelen bij de verspreiding van de iepziekte, zoodat het noodig is deze kevers en hun larven te bestrijden door velling van stervende of reeds gestorven iepen en het onmiddellijk onschadelijk maken van de schors. Be langhebbenden worden er op gewezen, dat thans gemakkelijker dan wanneer de boomen bladerloos zijn, kan worden uit- emaakt, welke iepen stervend of reeds estorven zijn en verzoekt hun d e boo* men ten spoedigste van een meikteeken te voorzien en ze véér lPebruari 1931 te doen vellen en de schors onschadelijk te doen maken door deze dadelijk na de velliüg te verbranden of, al dan niet met den stam, gedurende tenminste drie maan den onder water gedompeld te houden. Gebruiksgerechtigden van iepen wor den voor het verkrijgen van inlichtingen verwezen naar de directie van het Staats- boschbeheer te Utrecht en naar de inspec tie van den Plantenziektekundigen dienst te Wageningen, terwijl de aandacht van publiekrechtelijke lichamen, alsmede ver- eenigingen en stichtingen van algemeen nut er op gevestigd wordt, dat het be lde in het 3e lid van art. 7 van de Boschwet 1922 luidende: „Van het voor nemen om te vellen of te dunnen moet ten minste een maand voor de velling of dun" ning schriftelijk worden kennis gegeven aan bet hoofd van het Staatsboschbeheer", ook geldt voor de voorgenomen velling van doode of stervende boomen. nieuwe sigaar in den handel brengen, die bedoeld is voor de vrouwen. De laatste jaren is in Oostenrijk ten gevolge van de slechte tijden het aantal zelfmoorden bedroevend groot. Het leger des heils zal nu te 'Weenen een tehuis voor dakloozein, stichten met een speciale anti -zelfmoord afdeelin g. De Arttwerpsche tentoonstelling wordt steeds meer een groot succes. Er zijn ruim 27 millioen entrees geweest, er waren 165.000 abonnementen a 50 francs genomen, waarvan ongeveer een derde door Nederlanders. Blijkens de jongste opgaaf van bet Belgische departement van koloniën ver blijven thans in den Belgischen Congo 16.676 Belgische staatsburgers en een 6000 andere blanken. Onder deze laat sten zijn de Portugeezen het talrijkf: 1582, onmiddellijk gevolgd door de Ita lianen: 1490, Engelscben zijn er 1088l Franscben 717, Grieken 695, Amerika nen 544, Nederlanders 350. De gemeentepolitie te Pricenhage heeft valsche rijksdaalders in beslag ge nomen, in 't geheel 11 stuks, uitgegeven door den koopman J. S. uit Ginneken, die in het Huis van Bewaring te Breda is ingesloten. In bet begin van September deed een firma te Delft aangifte, dat een harer vertegenwoordigers met een bedrag van f 2000 was verdwenen. De man heeft zich nu, zonder een cent op z:ak, bij de politie te Amsterdam gemeld. Hij had in Frankrijk van het geld goeden sier ge maakt on is thans naar Delft overgebracht en in arrest gesteld. Gebleken is, dat het verduisterde bedrag eenige duizenden gul dens hooger is. In de stadsren. De aangekochte dieren zijn aan Uw adres aangekomen. Is alles tot hun ontvangst gereed, dan kunnen ze da delijk uitgepakt worden. Bij het ope nen van de mand of kist mag niet an ders dan de gewone kippenlucht tot uw reukorgaan doordringen. Stijgt daar een benauwde, walgelijke reuk uit op, dan wijst zulks aan dat de dieren ziek zijn. Men zij dan dubbel op zijn hoede! De nieuwelingen maar zoo dadelijk tusschen de reeds aanwezige hoenders te brengen, is niet verstandig gehan deld. Ze worden in een afzonderlijke afdeeling geplaatst, want men behoort zich eerst te overtuigen of ze wel ge zond zijn. Zoo licht krijgt men be smetting onder zijn gezonde dieren. Zooals wij weten kan een haan of hen op het oog gezond zijn, maar toch een ziekte doorgemaakt hebben en daarvan nog wat smetstoffen bij zich dragen. Zulke smetstof dragers zijn wel moeilijk te herkennen, maar toch ver raden zij hun toestand wel na een nauwkeurige observatie gedurende een dag of vijf, zes. Vooral na een nog al langdurig ver voer breekt bij zoo'n smetstofdrager zijn vorige ziekte soms weer uit. Al leen hieruit ziet ieder reeds in hoe goed het is eerst eenige dagen af te te zien. Als eerste voedering geve men liefst brood of zachtvoer. Het is voor gekomen dat op de reis uitgehongerde dieren bij volop graanvoedering zich de krop zoo stijf vol propten, dat ern stige gevolgen er uit voortkwamen. Zoo verloren wij in onze begin-jaren eens op die manier een paar mooie duiven, die zich na de reis zóó met mais of boonen vulden, dat bij de gevolgde zwelling hun kropvlies scheurde. Nieuw aangekomen dieren dus klei ne hoeveelheid hardvoer, een paar uren later weer wat. En dan is er nog iets. In die proef dagen heeft de nieuwefing gelegenheid zich te oriënteeren en vrijwel aan te passen aan zijn nieuwe omgeving en veranderde voederwijze. We willen nu aannemen, dat de nleuwkoopjes zich goed houden, dat ze tierig zijn en hun voer gretig tot zich nemen. Krijgen ze geen apart verblijf, dan is het noodig ze wat ver trouwd te maken met de reeds aan wezïge dieren, waarmee zij voortaan zullen samenleven. Misschien zal u wel zeggenwat een omslag, wat een moeite! Ik gooi ze doodeenvoudig maar bij elkaar, daar moeten ze maar aan wennen! Heel gemakkelijk geredeneerd, maar dan kunnen zich toch wel eens heel onverwachte dingen in uw nadeel voor doen. Zoo herinner ik mij jaren gele den eens een haan aangekocht te heb ben bij een toom hennen, die eenige maanden zonder aanvoerder geloopen hadden. Deze twee-jarige Hamburger haan, vurig en scherpgespoord, zette ik bij aankomst direct tusschen de hennen. Groot tumult! Op eens gaf de haan een der hennen, die het waagde vijandig tegen hem op te treden, dwars over den kop een zoo raken spoor slag, die haar een oog en kort daarna het leven kostte. Iets dergelijks woonde ik later bij. Een bekend liefhebber ontving uit het buitenland een paar zeldzame fazanten in een tweeledige mand. Op de uit- noodiging bij het uitpakken fe zijn, ging ik gaarne in. In de gereed gehou den volière werd eerst de hen losge laten, daarna de haan. Door zijn bui tengewoon vurig temperament gedre ven stoof hij op de hen af en zoo vlug ging alles in zijn werk, dat wij als verstomd van verbazing getuigen wa ren dat de hen bij deze vurige ont moeting gesneuveld was en voor dood kon worden opgenomen. Een dure les! Om dergelijke onaangename dingen te voorkomen, zetten wij de twee par tijen, die samengebracht moeten wor den, eerst een paar dagen naast el kaar, gescheiden door vlechtdraad. De kennismaking zal dan minder ruw zijn. Weldra zijn ze al wat aan elkaar ge wend en kan de samenkomst plaats hebben, mits er in elk geval ruimte aanwezig is en gelegenheid voor de zwakkere partij om zich te bergen. Men blijft er een poosje bij om tus schen beide te komen als het te bar toegaat. Een klets water brengt er al gauw wat rust in, flink tegen kop en oogen gemikt. In het bijzonder zijn voorzorgen te nemen bij de lichte rassen en de krie len, die zeer temperamentvol zijn. De overgang naar de nieuwe omgeving moet dus geleidelijk plaats vinden in het belang der dieren en in ons eigen belang. Gescheurde kammen en geha vende kinlellen zijn dan beter te ver mijden. WAT ZAL MIJN DOCHTER WORDEN? Laat innerlijke voldoening zwaarder wegen dan uiterlijke voordeelen. „Wat moet onze dochter worden?" is de vraag, die bij vele ouders een on derwerp van lange en ernstige bespre king is. Voor de dochter zelf is het vraag stuk der beroepskeuze niet minder be langrijk. Want zij is het, die het be roep dient uit te oefenen en die daar mee niet alleen in haar levensonder houd wil voorzien, maar ook haar le ven er mee moet vullen. En wanneer wij speciaal dit laatste nauwkeuriger bekijken, komen wij tot verrassende conclusies. Tegenwoordig kiest n.l. practisch elk jong meisje een beroep, gedeeltelijk omdat finan- cieele omstandigheden het noodzake lijk maken, maar ook omdat het huwe lijk tegenwoordig slechtere vooruit zichten biedt dan ooit tevoren. „Ik moet op mijn beenen kunnen staan, mijn ouders kunnen mij niet nog ja renlang kost, inwoning en kleeren ge vent" „Ik moet voor mijzelf kunnen zorgen, want tegenwoordig mag je er niet meer op rekenen, dat je man dat doet, zelfs al krijg je er een!" Dat zijn de nuchtere overwegingen, waar mee zelfs schoolmeisjes vertrouwd zijn. Zij moeten dus een beroep kiezen en wel een, waarbij de opleiding zoo vlug en goedkoop mogelijk geschiedt en dat toch de beste arbeids- en salarisvoor- waarden belooft. Alle meisjes, die nu of in afzien- baren tijd voor hun beroepskeuze staan, zijn het er dus wel over eens, dat ze een beroep moeten kiezen. Maar voor welk beroep voelen zij nu hef meest? Een buitenlandsch blad heeft onlangs een enquête daarover gehou den en een groot aantal antwoorden ontvangen. Bijna 80 pet. van de ant woorden luidde ongeveer als volgt „Eigenlijk zouden wij het liefst geen beroep hebben, tenminste niet buitens hui» en uitsluitend met het doel, om geld te verdienen. Maar als wij dan toch een beroep moeten kiezen, heb ben wij het liefst een z.g. vrouwelijk- beroep". Den laatsten tijd ziet men dan ook het opmerkelijke verschijn sel, dat bet werk van een modiste of hulp in de huishouding, het vervaar digen van sieraden en zelfs het lang versmade huishoudelijke werk weer meer gewaardeerd worden. De zuivere kantoorarbeid en andere min of meer machinaal werk eischende beroepen blijken niet meer zoo buitengewoon gewild te zijn als eenigen tijd geleden. Een uitzondering vormt het beroep van winkeljuffrouw, wat gedeeltelijk is te danken aan het feit, dat er op dit ge bied nog altijd krachten tekort ko men. Ook het beroep van verpleegster

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 2